Generaal Spoor ernsti oor Toestand is zorgwekkend De grondwet van Bonn plechtig afgekondigd Verwoede strijd om Berlijnse stations De spoorwegpolitie capituleert eerbericht Blikken De „Vier" zijn op Parijs gericht in het „Palais Rose in vreê aan de arbeid pais en Massaverhuizing uit h, de Storm hoek Amerikaanse belangstelling voor ons land Generaal-majoor Buurman v. Vreeden waarnemend leger-commandant Weer negen doden bij Djokja DIT IS LEVEN! ONS LAND NOG ONTKOMEN AAN DROOGTE-GEVAAR e op de boterbon Voor Radio Anno Santo DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN m* Adenauer waarschuwt al weer Visjinski onthult enige Moskouse belangen Duizenden zoeken elders hun heil Soldaat loste revolver- schot op meisje Men voelt zich hier onmiddellijk thuis 4 71ste JAARGANG DINSDAG 24 MEI 1949 No. 20933 Generaal S. H. Spoor, opperbevelhebber der Nederlandse Strijdkrachten in Indonesië, is Maandagmorgen, na enkele uren gewerkt te hebben, plotseling ernstig ziek geworden, aldus is van officiële militaire zijde te Batavia bekend gemaakt. De ziekte liet zich dadelijk ernstig aanzien, terwijl in de loop van de dag weinig verandering optrad, zodat de toestand nog steeds zorgwekkend is. Volstrekte rust is geboden. Associated Press meldt nog, dat volgens betrouwbare, doch onoffi ciële berichten, generaal Spoor een ernstige hartaanval gehad heeft. Dr. L. J. M. Beel, de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon, heeft hedenmorgen aan luitenant- generaal Spoor meegedeeld, dat hij bij koninklijk besluit van 23 Mei is bevorderd tot generaal. Generaal-majoor D. C. Buur man van Vreeden, chef van de generale staf, is belast met de waarneming van de functie van legercommandant in Indonesië, daar het uitgesloten is, dat gene raal Spoor de eerste tijd zijn werk zaamheden kan hervatten en ook bjj gunstig verloop van de ziekte een langdurige rustperiode vereist zal zijn. H. M. Koningin Juliana heeft telegrafisch haar grote spijt be tuigd met de ziekte en generaal Spoor de beste wensen doen toe komen voor zijn herstel. De zij heeft verleden week op een persconferentie nog uitvoerig ge sproken over haar radio-arbeid voor zieke en gewonde militairen zal zich zo snel mogelijk per vliegtuig naar Batavia begeven. Zij wordt daar reeds a.s. Vrijdag ver wacht. Pantserauto liep op trekbom Generaal Spoor generaal Spoor zijn ontslag bad ingediend, nadat besloten was Djokjakarta aan de republiek te rug te geven. Generaal Spoor kwam toen echter weer op zijn besluit terug en trok zijn ontslag aanvrage in, voordat zij officieel werd. Mevrouw Spoor naar Batavia Mevrouw Spoor, de echtgenote van de legercommandant, die op het ogenblik in ons land vertoeft Grote belangstelling voor de bijeenkomst in Utrecht DE EUROPESE REIS VAN PRINSES MARGARET Dezer dagen werd het stoffelijk overschot van de bij de vliegramp van 14 Mei omgekomen acht leden der Ned. luchtmacht ter aarde besteld op de begraafplaats te Tjililitan bij Batavia. Generaal D. G. Buurman van Vreeden. Koningin legde er in het telegram de nadruk op, met hoeveel genoe gen zij het besluit tot zijn bevorde ring had ondertekend. Generaal Spoor kwam terug op ontslagaanvrage Van gezaghebbende zijde, seint Associated Press nog Batavia, werd nu een bericht van de vorige week bevestigd, dat VRIJ KOUD WEER N.-AMERIKAANSE OOGSTEN GERED 99 In pais en vree heeft de conferentie der Grote Vier in het -Palais rose" gisternamiddag een aanvang genomen. Buiten was er groot militair vertoon. Politie in burger en in uniform waakten overal. Bij de hoofdingang van het paleis stond cavalerie van de republikeinse garde opgesteld. In het „palais zelf ging alles kalm toe. Het vlotte. LEVE DE SUKKELS ROERGANGER. Bisdom Haarlem aan de spits Telegrafisch overgebrachte opname van de „Grote Vier' te Parijs. Rechts Achesonlinks Jessup en in het midden Vishinsky. ALLE PASSAGE VOOR DIT JAAR REEDS BESPROKEN! DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefooD 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant .De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3-90 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M. HAZELZET Algemeen redacteur: H A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Zondagmorgen 9 uur is even ten Noor den van Djokja een pantserauto op een trekbom van 250 kg gelopen. Van de negen inzittenden werden acht gedood en een gewond. Een achter de pantserauto rijdende brenncarrier werd beschoten, waarbij een militair werd gedood. Onder de negen doden is een kapitein, een sergeant-majoor twee korporaals en vijf soldaten. De be grafenis heeft Maandag op het ereveld te Semarang plaats gehad. Naar wij vernemen, bestaat er in den lande enorme belangstelling voor de bij eenkomst in de Jaarbeurshallen te Utrecht op Zondag 29 Mei, waar Henri de Greeve, pater Wesseling en Hans Velü de ka tholieke jeugd zullen bezielen en in vlam zetten voor het naar buiten dragen van de actie, welke pater Wesseling sinds acht maanden onder haar heeft gevoerd Uit goede bron meldt men ons, dat reeds 11.000 deelnemers zich hebben opgege ven en dat 15.000 en meer belangstellen den worden verwacht. Prinse„ Margaret an Engeland, die vier weken in Italië heeft vertoefd, is heden per auto naar het Lagio Maggiore gelegen Strese vertrokken. Prinses Mar garet zal van Strese uit, via Zwitserland naar Frankrijk vertrekken. zo uit De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Tamelijk koud voor de tijd van het jaar. Woensdag 25 Mei: Zon op 4.33 uur, onder 20.41 uur; maan op 3.22 uur, onder 18.17 uur. Te Bonn is gisteren in een plechtige zitting van de constituerende vergade ring om 15 u. 50 g.m.t. de West-Duitse grondwet voor de federale republiek Duitsland afgekondigd. De westelijke bezettingsmogendheden waren verte genwoordigd door haar plaatsvervan gende militaire gouverneurs, generaal MacLean (Engeland), generaal Hays (V.S.) en generaal Noiret (Frankrijk). Alle li West-Duitse minister-presiden ten waren voor deze zitting naar Bonn overgekomen. De burgemeester van West-Berlijn, Ernst Reuter, was temid den van de leden van de constituerende vergadering gezeten. De constitutie werd officieel afgekon digd op hetzelfde ogenblik, dat de minis ters van buitenlandse zaken der grote vier hun conferentie in Parijs openden. Zij treedt onmiddellijk in werking De zitting begon en eindigde met orgel muziek. De afkondigingsrede werd ge houden door Conrad Adenauer, president van de constituerende vergadering. De zwart-rood-gouden vlag van de nieuwe West-Düitse republiek woei van de ge velsvan vele huizen in deze rustige uni- versiteitsstad en geboorteplaats van Beet- hoven. Adenauer gewaagde in zijn rede van een nieuw tijdperk, dat in de geschie denis van het Dultse volk aanbrak. Hij was intussen van mening, dat „indien de geallieerde ontmantelingspolitiek uitgevoerd wordt, als thans besloten is, de politieke opbouw van een nieuwe Duitse democratie ernstig gevaar zal lopen". Hij verzocht de verantwoordelijke ge allieerde autoriteiten, deze kwestie niet alleen uit een economisch, maar in de eerste plaats uit een politiek oogpunt te bezien. De tekst van de nieuwe grondwet zaj worden gepubliceerd in het eerste num mer van het officiële orgaan van de nieuwe staat. Alle leden van de constituerende ver gadering, behalve de twee communisti sche, ondertekenden het document. On der applaus van de publieke tribune te kende vervolgens de v est-Berlijnse bur gemeester, prof Reuter. Tenslotte tekenden 'e ministers-presi denten en kamervoorzitters van de elf West-Duitse ..laender", met inbegrip van Beieren, welks parlement de grondwet heeft verworpen. De stakende spoormannen te Berlijn denken er blijkbaar niet aan, zich ge wonnen te geven. Gisteravond is het tot een ernstig treffen gekomen tussen een menigte van 2500 stakers en hun aan hangers en enkele honderden gewapen de manschappen van de spoorwegpoli tie, die het station Tiergarten bezet ten, hetwelk de opgewonden stakers bende poogde te bestormen. Eén persoon werd gedood, terwijl er verscheidene gewonden vielen. Tevoren hadden de drie commandanten van West-Berlijn een, verzoek van het ge meentebestuur van West-Berlijn, toe te staan dat stations van de westelijke secto ren door de West Berlijnse politie wer den overgenomen van de politie uit de sovjet-sector van de hand gewezen. Zij hadden er evenwel aan toe gevoegd, dat onmiddellijk toestemming zou worden verleend voor interventie door de West Berlijnse politie, indien de orde zou wor den verstoord. De Berlijnse staking heeft het goederen vervoer naar Berlijn intussen zodanig vertraagd, dat in 24 uur tijds slechts 2 goederentreinen in Berlijn arriveerden. Volgens het hoofdbureau van politie in West-Berlijn zijn 70 stakers, die het sta tion Tegel in de Franse sector bezetten, „verdwenen" nadat het station door poli tiemannen uit Oost-Berlijn was overgeno men. Alle stations in de Franse sector waren intussen in handen van de spoor wegpolitie onder Russisch oppertoezicht Voortdurend arriveerden grote verster kingen. De stations van Charlottenburg en de Tiergarten zijn de twee voornaamste on rusthaarden. Het verkeer via Charlotten burg lag gisteren stil. Wel werd er een dienst onderhouden van de Russische sec tor naar het station Tiergarten vice versa Buiten het station opgestelde stakers ver hinderden het publiek het station binnen te gaan en stelden de vraag: „Bent u een democratisch burger van Berlijn? neemt u dan een bus!" Nader werd vanochtend nog gemeld, dat opnieuw twee in de Britse sector van Berlijn gelegen stations zonder ver zet door de spoorwegpolitie zijn ont ruimd. Op een derde station werden door deze politie, bij het naderen der stakers, verscheidene schoten in de luch' gegeven. De controle over deze drie stations werd, onder goedkeuring van de stakers, door de West-Berlijnse po litie overgenomen. Aan een aanvullend verslag over de strijd om het Tiergarten-station is het volgende ontieend: Volgens de Duitse radio van de Ame rikaanse sector zijn bij de ongeregeld heden 72 personen gewond, van wie er 12 zouden zijn getroffen door schoten van de spoorwegpolitie. Van het station Tiergarten trokken de stakers in vrachtauto's, per tram en te voet naar het station Westkreuz, een zes kilometer verder, waar een tachtigtal gewapende spoorwegpolitiemannen zich hadden verschanst. Een der stakingslei ders trad op de gebarricadeerde ingang toe en vroeg om vreedzame overgave van het station, onder bedreiging met gebruik van geweld wanneer niet op het verzoek zou worden ingegaan. Na middernacht arriveerde bij West kreuz ook kolonel Stewart, die na on derhandelingen met de spoorwegpolitie de verzekering kreeg, dat de man schappen gezamenlijk het gebouw zou den verlaten, mits zij vrijgeleide zou den krygen door de duizendkoppige menigte van stakers buiten het sta tion. Kolonel Stewart gaf deze ga rantie. Het station Tegel in de Franse sector, dat in de namiddag door de spoorweg politie onder controle was genomen, werd des avonds weer door de stakers bezet De stakingbrekers, die na het vertrek van de spoorwegpolitie in het station waren verschenen, werden er door de stakers na een korte vechtpartij uitgezet. De vrees voor ernstige verliezen ten gevolge van droogte in West-Europa, welke is verminderd doch niet be ëindigd door de regenval van de laatste dagen, vindt weerklank in berichten uit alle delen van de wereld Doch hoewel de boeren in Engeland en Frankrijk om meer regen roepen en Belgische deskundigen de hoop op een vroege tarwe-oogst hebben opgegeven, hebben zware regens de oogst in Cana da Australië en de Ver Staten defini- Di°ëia De maatregelen, welke zijn getroffen voor de evacuatie van hen, die bij terug keer van de republiek liever niet in Djogja blijven, zijn voorlopig gebaseerd op een aantal van 30.000 personen, doch „het schema is elastisch", zegt het dept. van Sociale Zaken te Batavia, dat de algemene leiding heeft. De grondslag is, dat alle geëvacueer- den, die in midden-Java thuis horen, ip dit 'gebied zullen blijven, alle Sundane- zen gaan naar de Negara Pasundan en zij die in Oost-Indonesië thuishoren, worden zoveel mogelijk naar Oost-Ja va gebracht, in afwachting van doorvoer naar Uost- Indonesië. Ook een deel der Chinese eva- cué's gaat naar Oost-Java. De volgende groepen komen in aan merking voor evacuatie: ten eerste de werkers, dat zijn degenen, die actief werk verrichten in dienst van de algemene overheid, met hun gezinnen. Ten tweede zij, die op de registratie- lijsten voorkomen, die te Djogja zijn aan gelegd van hen, die reeds de wens tot evacuatie te kennen hebben 'gegeven. tot ten derde Oost-Indonesiërs, Sundanezen en legenheid is. Chinezen, voorzover zij niet vallen onder de twee vorige groepen. De geregistreerde evacué's worden op genomen in een beschermde wijk te Djogja, die tevens het punt van vertrek van de convooien is. Te Semarang worden de mensen on dergebracht in de daar bestaande kam pen, alsmede in daartoe ingerichte scho len of andere centra. De Chinese vereni ging Chun Hua Chung Hui heeft zich in midden-Java belast met de ontvangst en de verpleging der Chinese evacué's, waarbij aanvankelijk is gerekend op 10.000 personen. De bestemming der evacué's wordt te Semarang definitief geregeld, waarbij re kening wordt gehouden met huisvestings mogelijkheden en tewerkstelling op de plaatsen, waarheen de mensen wensen te worden gezonden en de plaatsen, waar zij in werkelijkheid thuis behoren. Voor zover zij niet blijvend in midden-Java kunnen worden ondergebracht, worden de evacué's per trein dan wel per schip naar Batavia, Cheribon of Surabaja af gevoerd, waarvoor voldoende scheepsge- Geheel anders dan in de tijd, toen Mo- lotov aan de hoge conferenties deelnam, is er geen slag geleverd over de orde van behandeling De agenda, door Schu- man voorgesteld, ontmoette slechts een opmerking van Visjinsky, die in de eer- ste plaats wilde spreken over de con trole over Duitsland door de vier mo- I fendheden uit te oefenen. Dit wil natuur lijk zeggen dat de economische eenheid van Duitsland voor hem het cardinale punt is en dit geeft wel enig licht op de belangen, die Moskou tot het ge lijk overleg hebben gebracht. Schuman en de andere Westersen hadden echter niet veel moeite, om hun agenda te ver dedigen, die eerst wil vaststellen, over welk een Duitsland men contróle zal hebben uit te oefenen alvorens over die contróle zelf te spreken, Visjinski drong niet verder aan. Zijn humeur was blijkbaar uitstekend. Maar daarom verloor hij toch sommige toekomstige mogelijkheden en posities niet uit het oog Hij verraste zijn drie collega's met Japan tei sprake te bren gen. Dit was tegen alle afspraken Hij vroeg dan ook niet, „Japan reeds op deze conferentie te bespreken, maar nu men toch bijeen is kon men zo in het voorbij gaan toch wel eens afspreken, wanneer de vrede met Japan aan de orde zou De 22-jarige Dordtenaar J. A. B. heeft In de Hooftstraat te Dor.drec,h' m^te1f! revolver een aanslag gepleegd op net lö- jarige meisje H. J. H. de V. Het schot dat hij oste, trof het meisje gelukkig niet. Haar ouders stelden direct de po litie in kennis van het voorgevallene Deze gaf de zaak jver aan de marechaus see, aangezien B. militair is. De dader werd binnen enkele uren gearresteerd. komen. Men zou daaromtrent een beslis sing kunnen nemen alvorens deze zeven de conferentie der grote mogendheden uiteen ging". Daarin konden de „drie" gemakkelijk toegeven, maar was het Visjinsky om Japan te doen of om China? China moet op die besprekingen tegenwoordig zijn- Maar welk China? Dat van Mao Che Chung of dat van Tsjang Kai Sjek? On getwijfeld heeft Moskou met deze opmer king de Westersen 'n waarschuwing Wil len geven, welke groot belang het iu het Verre Oosten stelt. Intussen heeft Acheson reeds een aanwijzing gegeven, dat de V. S. op deze conferentie de leidende rol willen spe len en nu valt het reeds aanstonds op, dat terwijl het te Londen Molotof was die de Duitse eenheid voorstond, terwijl de V. S. toen daarvoor maar matig be langstelling aan de dag legden, het thans Acheson is, die haai op de voorg'ond stelt. Acheson wil dat deze conferentie de voorgenomen taak geheel volbreng:, óók de vred* met Oostenrijk, die als laat ste punt op de agenda staat. Daarom stel de hij voor, dat de deskundigen zich on middellijk met dit draagstuk zullen be zig houden in hun ochtendzittingen en dat zij vóór 1 Juni hun' rapport zullen indienen, een voorstel dat geen oppositie vond De groten zullen elke middag drie uur lang overleg plegen. Die zittingen zijn tweeërlei. Er zijn er waarbij zij alleen willen zijn, welke bijeenkomsten geheim blijven. Andere zittingen zullen voltallig zijn de vier en hun medewerkers. Wat deze laatste betreft, zijn de persagenten der delegaties gemachtigd, in een pers conferentie mededelingen over die zittin gen te doen. Over de geheime zittingen zal, als de wenselijkheid daartoe blijkt, een' gemeenschappelijk communiqué wor den verstrekt. tief gered. In West-Duitsland heeft de recordregenval van de laatste 10 dagen de oogstvooruitzichten aanzienlijk gunst! ger gemaakt. In West-Europa is alleen Nederland nauwelijks getroffen door de droogte. In Frankrijk en Italië worden kleinere oogsten verwacht. De bijna over de gehele wereld ver spreide droogte heeft de oogsten in Ar- gentinië verminderd en men vreest, dat 2/3 van de grondnotenoogst van Brits Tanganyika verloren Is. Uit Moskou wordt gemeld, dat de voorjaarsuitzaai in geheel Rusland aan zienlijk verder is gevorderd dan verle den jaar, niettegenstaande 't late voor jaar In België was de regenval in de eerste maanden van dit jaar 30 pet beneden normaal en deskunrigen zijn van mening, dat de thans voorspelde regen er weinig toe kan bijdragen de rampspoedige in vloed op de vroege tarweoogst te ver lichten. De boeren verklaren, dat zij blij zullen zijn, indien de vroege oogsten 60 pet. van normaal opbrengen. In Nederland, dat niet is getroffen door de droogte, wordt een oogstop brengst van bijna 100 pet. verwacht. Wat een geluk, dat er zoveel lamlendige mensen, zoveel geestelijke sukkels op de wereld zijn! Nu kunnen tenminste van heilig vuur laaiende priesters en leken hun tijd besteden aan het bekeren van deze onwrikbaar versufte massa. Nu zijn er tenminste kansen voor anderen, om in katholieke strijdvaardigheid een groots levensdoel na te jagen. Er bestaan vele organisaties, welke door deze strijders zijn geschapen. Er zijn even veel plannen, welke d-oor deze strijders worden uitgewerkt. Er zijn nog meer te leurstellingen, welke deze strijders moe ten boeken. Want de lamlendigheid en de versuftheid, zijn schrikbarend groot. Om de kansen op succes te vergroten volgt hier een nieuw plan, een enorm plan! Vooraf een waarschuwing voor de nieuwsgierigen. Ouderen, die zo nu en dan eens een oogje aan deze rubriek wagen, kunnen hier beter stoppen, want wat nu gaat volgen, is complete revolutie. En jongeren, die (zie voren), moeten hele- haal niet verder lezen, want er komt nu een massa „oude koek". Het plan is alles-omvattend. Het werkt tegen alle „ismes" heft tekorten aan ge loofskennis, woningen, kapitaaltjes sigaret ten, kortom, aan alles op. Een interessant aspect is de overbodigheid, van bestuur, commissies, sub-commissies, overkoepe lende commissie, leiders, leden, secretaris sen propaganda -maandblad,. Jaarbeurshal len en (het klinkt misschien als complete anarchie) van collectes. Medewerking wordt niet verzocht integendeel, iedereen moet rustig wachten, tot hij of zij een prooi wordt van dit machtige plan. De nieuwe organisatie zal bestaan, al thans dit jaar nog, uit slechts één per soon. En die persoon ben ik! Uit mijn kennissenkring ga ik de meest melige, lamlendige en geestloze sukkel opzoeken, die er te vinden valt en hij wordt het tweede lid. Vóór hem die eer den deel is gevallen, is er echter het nodige ge schied. Dan zal ik hem bij iedere gele genheid murw hebben gebeukt met mijn enthousiasme, mijn onverzettelijke wil, mijn haast boven-menselijk idealisme. Ik zal .iem laten meegenieten van de rijk dommen, welke door mij in deze wereld zijn vergaard. We zullen samen nóg gro tere schatten gaan ontdekken op geestelijk en cultureel gebied, kortom we zullen sa men betere jonge katholieken en verstan. diger jonge mensen gaan worden. Voor dit programma is een jaar uitge trokken en daarna gaan we samen aan de slag. Dan zoeken we twee nieuwe aspi ranten op en een jaar lang zullen we ze het volle pond aan christelijkheid en men selijkheid geven. Het jaar daarna starten we met zijn vieren, een jaar later met zijn achten, nog een jaar later met zijn zes tienenen binnen 25 jaar ligt Neder land als een oase in»een bezeten wereld. Wilt ge nog verder kijken? In 32 jaar is de gehele wereld niet meer te herkennen, zo vreedzaam zal ze eruit zien. Natuurlijk, dit plan is geen volmaakt plan en er kleven verschillende bezwaren aan. Voor de jeugd zal het grootste be zwaar wel zijn, dat het niet vlug genoeg gaat. Maar wat is 25. zelfs 32 jaar. ver geleken bij de tijdeloze ruimte, waarin ve na onze aardse loopbaan zullen worden opgenomen? Nog nietiger dan een zand korrel in de Sahara, nietwaar. Maar goed. laat ik dan iets voorstellen, dat me feitelijk tegen de borst stuit, om dat ik alle eer voor-mezelf"wilde houden. Doe mee. Met nog 'n paar vurigen kun nen we direct enkele jaartjes overslaan. Doe mee onder de slagzin: „Verbeter de wereld, begin bij de meligste sukkel". Van 15 Juli af zal regelmatig op de boterbonnen naar keuze verkrijgbaar zijn óf 250 gram boter, margarine of vet óf desgewenst 240 gram spijsolie. Om zich tijdig van spijsolie te kunnen voorzien, zullen de winkeliers van de dag na Pinksteren af bij de inlevering der boterbonnen kunnen opgeven voor welke hoeveelheid spijsolie zij toewijzing wensen te ontvangen. Naar wij vernemen zijn thans de juiste totaalcijfers van de opbrengst van de kerkencollecte voor de pauselijke zen der van vier diocesen bij het secretariaat van Radio Anno Santo binnen. Die van het aartsbisdom Utrecht ontbreekt nog. Aan de spits staat het bisdom Haarlem met 224 630.09. Dan volgt het bisdom Den Bosch' met 126 427.03. Het bisdom Roermond bracht 65.475.19 en het bis dom Breda 35.642.25 bijeen. Tezamen maakt dit een bedrag uit van 452.174.56. Indien nu het aartsbisdom Utrecht nog met anderhalve ton komt, dan zat de oorspronkelijk op 600.000 geraawete opbrengst van geheel katholiek Neder land bereikt zijn. Buiten de kerkcollectes ontving Radio Anno Santo per giro- en bankoverschrij- ving reeds 118.989.24. In deze ontvang sten is sieents één grote gift van 10 mille begrepen. Een tweede gift eveneens vpn 10 mille is nog niet verantwoord. De postzegelactie heeft ruim 1000 opge bracht. Mrs. Laura Waters, secretaresse van de Asta (American society of travel agents) en voorzitster van het E.C.A.-comité van de Asta in de Ver. Staten, brengt op het ogenblik een bezoek met een gezelschap van 17 personen aan verscheidene Euro pese landen. Zij bestudeert de mogelijkheden voor het bezoek van Amerikaanse touristen aan deze landen en gaat na op welke wij ze dit bezoek in het kader van het plan Marshall kan worden bevorderd. Zij zal daarover op verzoek van het Amerikaan se ministerie van handel een rapport uit brengen. Zondag arriveerde het gezelschap in ons land. Bezoeken werden gebracht aan Amsterdam en Marken. Gisteren was het gezelschap in Den Haag, waar het des avonds door de Ned. Ver. van reisbureaux in hotel Des Indes werd ontvangen. Daar bij waren vele vertegenwoordigers van het tourisme in ons land en van het ho telwezen vertegenwoordigd. In een onderhoud met mrs. Waters, die Europa goed kent en al jarenlang op het gebied van het tourisme werkzaam is, deelde deze mede, dat het gezelschap een bezoek brengt aan Engeland, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Nederland, België, Frankrijk, Zwitserland. Oostenrijk en Italië. Men kwam nu juist van Engeland en vandaag zou men doorgaan naar Bel gië. De Amerikaan, zo zeide mrs. Waters, heeft veel belangstelling voor ons land. Naar Nederland en Zwitserland wordt door degenen, die naar het Europese con tinent willen, het eerst gevraagd. Maar het is dan ook „een land. waar men zich onmiddellijk thuis voelt". Dat vond al thans het gezelschap van mrs. Waters. Maar het touristenverkeer van Ame rika naar Europa heeft met ernstige moei lijkheden te kampen. Vooreerst is daar de kwestie van het vervoer. Daar zit men zó krap mee, dat op het ogenblik reeds alle passage voor dit jaar is besproken, voor 1950! Daarom moet men op het mo ment noodgedwongen in Amerika reeds adviseren zijn reizen in de V.S. zelf te maken. Een tweede moeilijkheid vormt de ho tel-accommodatie. Deze is beperkt, ook in ons land. Meer hotelruimte zou meer mo gelijkheden bieden, maar als de hotels alleen in het zomerseizoen volledig of tenminste behoorlijk bezet zijn, is uit breiding niet verantwoord. Daarom was ook mrs. Waters een voorstandster van vacantiespreiding en spreiding van het toeristenverkeer. „Voor een goede ken nismaking met een land behoeft men nu niet speciaal in de zomermaanden een uitstapje daarheen te maken".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1