Generaal S.H. Spoor overleden Leider van twee politiële acties Monseigneur Beran waarschuwt katholieken In acht maanden 32000 man uit Indonesië terug |KLM heeft haar nieuwe cockpit Rode troepen bezetten Sjanghai eerbericht I Rode politie ontruimde West- Berlijnse stations Levensloop Kard. Mindszenty in het ziekenhuis Gedemobiliseerden kregen vlot werk van KL Augustinus Op bevel van Westelijke geallieerdën r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Electriciteit duurder Bisschoppelijk schrijven aan minister LAGEN Prins Bernhard tegenwoordig bij opening hoofdgebouw te Den Haag Zonder noemenswaardig verzet op !r Heren Hemelvaart Benelux en christelijke vakbeweging Geen feestelijkheden •ER .AND 71ste JAARGANG WOENSDAG 25 MEI 1949 No. 20936 BATAVIA. Heden te kwart over twaalf (plaatselijke tijd) is generaal Spoor overleden. Zijn toestand was, sinds hij Maandag j.l. d°or cen hartaanval werd getroffen, voortdurend achteruitgegaan. In een officieel communiqué van het leger in Indonesië wordt meegedeeld: „Met diep leedwezen maakt de regering van Indonesië het overlijden bekend van de opperbevelhebber van het Nederlandse leger in Indonesië." Hij zou bezoek gehad hebben van prelaten en van zijn moeder De Hemelvaart van Onze Heer Jesus Christus. (Detail uit de Hemel vaart van Christus van Rafael Sanzio; pinacotheek van het Vaticaan te Rome). DANK ZIJ VERANDERDE NED. MENTALITEIT In de nieuwe vleugel van het K.L.M.-gebouw te Den Haag metselde Prins Bernhard gisteren een steen in, welke m de 17e eeuw van Nederland naar Nieuw-Amsterdam was overgebracht en m 1946 door het Sted. Museum van New-York aan Prinses Juliana was geschonken. De Koningin op haar beurt schonk hem aan de K. L. M. (Rechts de heer Plesman). Hedenmorgen vroeg zijn rode troepen Sjanghai, het grootste handelscentrum van Chma, zonder noemenswaardig verzet binnenge trokken. Onder het lossen van schoten in de lucht drongen de communisten door in de Franse concessie, welke zij op vreedzame wijze begonnen te bezetten. Emigratie naar Australië VREDEBOUWERS VAN INHOUT De demobilisatie HET ZELFDE WEERTYPE De duim omhoog Te weinig overleg met de arbeiders NIEUWE H.V.K. BEëDIGD VOOR HET VADERLAND GEVALLEN bij huwelijksfeest Kon. Echtpaar L 4 iel 9, wijk, ipale, nella. anna, Jetta ilsen; ning; Du- ister- igera: van 7hur- •n, v. it, de I. water !L 2.00 laxau ■0.12), onv.), -0.08), 2.01 K>bith 0 03), 2.78 [onsin Borg- -0.40), ).10). 2.95; lorp rstede 2.55; ,'enter Itar n. >erich- H 245 50 k. H 263 35 k. 21 k. i 9 k. 7 k. I 9 k. 7 3 k.: omend 7 k. 3 6 k. t 5 k. 17 k. mend 14 k. II k. 2 k. 5 5 k. lan 23 4200; 7H 177 ƒ1170; >pij te leming vloot evoegd bouwd van de s 62 M. in 650 :s- dde- aon een 'Tien we firma Boven- g zes i voor- :k. Van t en al iet de Nieu- ver is ach- rvoers- i s voor >e r no- naar jer „Sir ïse ha ander- em Ba- ünster- welke en zul- 50.- te re naai- ng van ïachine- Ibrecht- impekap pkamer- irg, „De men weg 45; Ro- Idelland- rbouwen tot mo- e jaren- garantie, korting, n", Put- R'dam. n het U .'ste mo merken, zonder m. Dier- dam. eorsetten eek. Ke- igmiijdag tkundige bekende iel. Elke iestelling elen met ketting- ielhandel inkstraat d. lie aan- amers, 2 dressoir, f 399.50; lelbeurs", 10, bij de itterdam. op een dan ons jercorset. corset; figuren. >ria". Zw. Hoogstr. :en „Sim- •t en toer Prijzen Rijwiel- s, Croos- im, telef. iendin ier flets huizen te Ier no. T ist. Delft. vergun- i schoon- ■el corn ier no. S maal on- bij ons ;age Inst. 15, R'dam c. ink ïod voor jorspraak van Fa- DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3 90 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER OP. LEO J. M. HAZELZET^ Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Simon Hendrik Spoor werd in 1902 te Amsterdam geboren. Zijn vader, Andre Spoor, was jarenlang concertmeester van het Residentieorkest te 'sGravenhage en vioolleraar aan het Haags Conservato rium. Na de H B.S. doorlopen te hebben volgde de jonge Spoor de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Met ingang van 31 Juli 1923 werd hij benoemd tot tweede luitenant der infanterie en ver trok tegen het einde van dat jaar naar Indonesië. In 1926 bevorderd tot eerste luitenant keerde hij m 1929 naar Neder land terug voor het volgen van een drie jarige studie aan de Hogere Krijgsschool. Vervolgens werd hij gedetacheerd bij de generale staf in Indonesië. In 1934 vertrok hij wederom naar Nederland om te wor den gedetacheerd als leraar bij de Ko ninklijke Militaire Academie. Hierop volgde spoedig zijn bevordering tot kapitein. In October 1938 was hij we derom in de tropen belast met stafwerk van bijzondere aard. Toen de oorlog in het Verre Oosten uitbrak werd mede door de arbeid van kapitein Spoor al wat Japanner was tijdig achter de tralies ge zet en naar Australië overgebracht. Toen de Japanse invasie naderde ging kapitein Spoor met een regeringsopdracht naar Australië en waar hij werd toegevoegd aan het hoofdkwartier van generaal McArthur en waar hij zich met volle energie wijdde aan de opbouw van de Netherlands Forces Intelligence Service (Nefis). Na de capitulatie van Japan keerde hij als kolonel en directeur van de Nefis in Indonesië terug. In Januari 1946 werd hij bevorderd tot generaal-majoor. In September 1946 volg de zijn benoeming tot luitenant-generaal, commandant van het leger in Indonesië en hoofd van het departement van oorlog aldaar. Op 23 Mei 1949 tekende H. M. Koningin Juliana het besluit tot zijn be vordering tot generaal. Generaal Spoor is o.a. commandeur in de orde van Oranje Nassau en drager van de Medal of Freedom met de palmen. Hard werker Hij was een harde werker, die werk dagen maakte van 's ochtends zeven uur tot middernacht met slechts een kleine onderbreking voor de maaltijden en een knap strateeg die twee politiële acties leidde. Befaamd werd de verovering van het vliegveld Maguwo bij Djok.ia door Nederlandse parachutisten in de morgen van de eerste .dag der tweede politiële actie welke geslaagde operatie generaal Spoo'r van een zich boven het vliegveld bevindend vliegtuig uit gade-sloeg en welke actie gevolgd werd door de onmid dellijke bezetting van Djokja. Een leger commandant, die èn door zijn kwalitei ten als aanvoerder èn door zijn persoon lijke eigenschappen dooi de troepen m Indonesië op de handen gedragen werd. Generaal Spoor was een hartstochtelijk beoefenaar, van muziek Reeds op zeer jeugdige leeftijd leerde hij het vioolspel, waarin hij rich op latere leeftijd steeds meer bekwaamde. Behalve muziekbe oefenaar was hii een uitstekend kenner der Franse letteren. In verband met de sinds het begin van het jaar gestegen kolenkosten hebben de electriciteitsbedrijven toestemming ge kregen hun tarieven voor de kleinver bruikers met een cent per K.W. te ver hogen. Voor de grootverbruikers was dit reeds eerder doorgevoerd. Z, H. Em. Josef kardinaal Mindszenty is op het ogenblik onder behandeling in het ziekenhuis in de gevangenis van Boe dapest, aldus wordt door een onofficiële persdienst van het Vaticaan medege deeld. Deze persdienst had het nieuws vernomen in „welingelichte kringen". De gezondheid van de kardinaal zou zeer slecht zijn. Hij zou zijn opgenomen in het ziekenhuis van de gevangenis van Boedapest om een speciale behandeling te ondergaan. De laatste dagen heeft kardinaal Mindszenty bezoek gehad van monseig neur Nicola Doedas, bisschop van Haj- doedorog en van de vicaris-generaal van Boedapest. De 80-jarige moeder van de kardinaal mocht haar zoon eveneens bezoeken dank zij de tussenkomst van een bij de sociale dienst werkzame religieuze. Deze zuster had zich naar de politie commissaris Peter Gabor begeven en hem er toe overgehaald, een vergunning voor de moeder van de kardinaal te te kenen. De zuster zou Gabor gezegd heb ben, dat het goede publiciteit voor de Hongaarse regering in het buitenland zou zijn, als de Verguniug werd uitge reikt. De aartsbisschop van Praag, mgr. Josef Beran, heeft ile Katholieken van zijn land nogmaals gewaar schuwd, dat zij zich aan excommuni catie blootstellen, indien zij met de Tsjechische communistische rege ring samenwerken tegen de Kerk. De aartsbisschop zeide, dat een poging werd ondernomen, om een „nieuwe ka tholieke kerk op te richten zonder de te genwoordige bisschoppen en de Opper herder in Rome". Hij beschuldigde met name Alois Petr, minister van vervoer en hoofd van de volkspartij, ervan, de katholieke activiteit in de pers in een vals daglicht te stellen. Een desbetreffende verklaring, de scherpste, die de aartsbisschop in de strijd tussen Kerk en staat ooit heeft afgelegd, is vervat in een persoonlijke brief aan de minister over en inzake de verhouding tussen Kerk en staat. „Zijt gij er u van bewust en zijn alle katholieken in uw en in andere partijen zich bewust, dat zij medeplichtig zijn aan alle maatregelen, die tegen de Kerk worden genomen?" vraagt hem de aarts bisschop. „Zijt gij u bewust van het feit, dat indien gij nog katholiek zijt alle recht streekse of niet-rechtstreekse medewer king en steunverleningen aan wetten en verordeningen, die de rechten van de Kerk beperken of deze te niet doen excommunicatie ten gevolge hebben? Al degenen die aan c» totstandkoming en uitvoering van deze maatregelen hebben medegewerkt, zijn geëxcommuniceerd en daardoor beroofd van alle rechten, welke zij als leden van de Katholieke Kerk bezaten. „Weet gij. welk een zonde gij bedrijft, mdien gij de gelovigen misleidt- door on juiste berichten in de pers, terwijl aan de bisschoppen wordt belet, het Katho lieke volk op enigerlei wijze in te lich ten?" Rechtstreeks ingaande op verklarin gen, die door Petr de laatste tijd zijn afgelegd, schrijft de aartsbisschop: „Wij protesteren er in het bijzonder tegen, dat gij spreekt in naam van de gelovi gen. Wij protesteren tegen het feit, dat in berichten voor het buitenland de Tsjechische Volkspartij een Katholieke partij wordt genoemd". Ondanks de nadrukkelijke verklaring van de minister tvan Oorlog en Marine in de Eerste KaU.er bi ijkt er onder de belanghebbenden in Indonesië en ook hier te lande nog ongerustheid te heer sen omtrent de nieuwe toezeggingen der regering inzake de aflossing van de mi litairen over zee. Dit is psychologiscn zeker te verklaren, omdat de regering ,,De verrijzenis des Heren is onze hoop: de hemelvaart des Heren is onze ver heerlijking. Vandaag nu vieren wij het feest van Zijn hemelvaart. Indien wij de hemelvaart des Heren op de juiste wijze, in den geest des geloofs, met toe- wilding, godsvrucht en vroomheid willen vieren, dan moeten wij met Hem op- si li gen en ons hart verheffen. Wij moeten echter zonder hoogmoed opstijgen en rns niet verhovaardigen op onze ver diensten als waren zij ons eigen werk. WiT moéten immers ons hart verheffen, maar naar den Heer. Als men zijn hart maar naar a ^en jjeerj dan verheft. maar hoogmoed; maar zijn hart noemt men dat hOOgm°e naar den Heer verhellen, zijn toevlucht zoeken bij den Heen Whj zeggen immers tot Hem, dm opgeste gen; „O, Heer, een toevlucht zijt gij ons geworden". Wie is dus ten hemel opgeste,Sen die neergedaald is. Hij is neergedaiaid, om u te genezen, Hij is opgestegen, u te verheffen. Als gij u zelf ^erne valt gij. maar als Hij u verheft,behoert gij niet bang te zijn, te vallen. Het nan verheffen tot den Heer is dus zijn toe vlucht zoeken bij den Heer; zijn hart verheffen, maar niet tot den Heer is hoogmoed. Laten wij dus tot Hem, die verrijst, zeggen: want Gij, o Heer, zijt mijn hoop, maar tot Hem, die ten hemel stijgt: den Allerhoogste hebt Gij gemaakt tot Uw toevlucht. Hoe kunnen wij nog hoogmoedig zijn. als wij het hart ver heffen tot Hem, die om wille van ons nederig geworden is, om ons van onzen hoogmoed te genezen?" Elders In de buitenwijken was nog kanongebulder hoorbaar. De natio nalistische troepen leverden achter- hoedegevechten. Van alle politieposten wapperde de witte vlag. De wmkels wa- ren gesloten en de straten verlaten In de nacht waren alle barricades in de stra ten omgehaald en de politie had de anti communistische leuzen van de muren verwijderd. Het binnentrekken der communisten begon enkele uren nadat duizenden man schappen van de nationalistische verde diging, onder dekking .va*l hun lucht macht, ten Noorden uit de stad waren getrokken naar Woesoeng. Vele hooggeplaatste functionarissen van regering en Kwomintang zijn in de loop van de nacht per vliegtuig uit de s.ad vertrokken. Burgemeester Tsjen Liang en de commissaris van politie zouden in stad zijn gebleven. Gisteren heeft de wetgevende Joean een motie goedgekeurd, waarbij gen Tsjiang Kai Sjek wordt verzocht on middellijk naar Kanton te komen o™ de leiding op zich te nemen in de strijd tegen de communisten. Gisteren is het hoofdkantoor van dc Koninklijke Luchtvaart Maatschapjifl N.V. aan de ftaamweg te Den Haag of ficieel in gebruik genomen. Z- K H- Prins Bernhard heeft by deze gelegen heid de sluitsteen gelegd voor de nieu we, vierde, vleugel van het gebouw. Deze steen is aangebracht in de hal van de hoofdingang aan de züde van de Badhuisweg. Te elf uur tlail z'ch voor de hoofdin gang een uitgebreid gezelschap verza meld Daaronder waren de ministers Spitzen. In 't Veld en Götzen, vertegen woordigers van verscheidene ministeries, van het provinciaal bestuur, van de ge meentebesturen der grote gemeenten, do Amerikaanse ambassadeur, dr. Herman B. Baruch, vertegenwoordigers van bui tenlandse luchtvaartmaatschappijen, de legaties van de oudste vertegenwoordi gingen van da K.L.M in het buitenland, n.l. Engeland, Zwitserland en Scandi navië en voorts die leden vgn het perso neel, die langer dan 25 jaar m dienst der maatschappij zijn. Dank aari regering voor vertrouwen De president-directeur van de KLM., dr. A. Plesman verwelkomde de aanwezi gen, speciaal de delegaties van de K L M., die van ver gekomen zün> waarna hij de mensen herdacht, die de maatschappij zijn ontvallen en die het bedrijf hebben gemaakt. Na herinnerd te hebben aan de moei lijkheden om dit gebouw in drie jaar tijds tot stand te brengen, bracht hn dank aan de regering voor het in de KLM gestel de vertrouwen. Spr dankte verder het personeel, dat de noodroute naar Batavia vliegt, omdat daardoor het bewijs van volhard-enheid en kunnen wordt geleverd Men heeft dit gebouw wel eens de cockpit van het bedrijf genoemd, zeide dr. Plesman en hij voegde eraan toe: „Ik hoop, dat het een goede cockpit zal zijn ken. Toen Z K.H. het terrein betrad speelde de muziek het Wilhelmus. De heer dr F. H. Fentener van Vlis- singen, president van de raad van com missarissen van de K.L.M sprak een be groetingswoord en bracht voorts dank aan minister Spitzen Z. K. H Prins Bernhard, aldus spr. is bereid gevonden, de historische sluitsteen aan te brengen. In de zeventiende eeuw is de steen uit ons land naar Nieuw-Amsterdam over gebracht. President Roosevelt heeft hem in 1933 aangeooden aan het Stedelijk Museum van New York en dit museum heeft hem in 1946 bij de opening van de luchtlijn New York—Amsterdam aange boden aan H K H prinses Juliana met het verzoek hieraan een bestemming te willen geven. Na deze toespraak heeft Z. K. H Prins Bernhard de steen in de daarvoor be stemde nis aangebracht. De plechtigheid was hiermee ten einde. zich ingevolge de politieke verwikkelin gen een en andermaal heeft genoodzaakt gezien van het door haar opgestelde schema af te wijken en aldus het ver trouwen in haar beloften haars ondanks heeft ondermijnd. Ditmaal intussen zo wordt ons u'.t de beste bron verzekerd is het boven elke twijfel, dat het pas gepubliceerde schema doorgang zal vinden. De leger commandant in Indonesië heeft er zijn volledige goedkeuring aan gehecht en met de regering is ook hij van oordeel, dat de aflossing der troepen thans geen langer uitstel lijden kan. De situatie is zelfs zo, dat eerder ge dacht zou worden aan wijziging van het uitzendingsschema dan aan enige verandering in de plannen, die voor de terugkeer onzer jongens nu defini tief vast staan. Men kan er dus volkomen gerust op zijn, dat dank zU een technische appa ratuur. die het mogelük maakt zelfs in twee maanden tijd de repatriëring te doen geschieden, in de eerstkomen de 8 maanden weer 32.000 man troepen naar huis komen, waarbij als regel wordt vastgehouden aan de datum van aankomst in Indonesië, dus de 7 De- cember-divisie de prioriteit heeft. lijk met zekerheid te zeggen vermits de arbeidsmarkt terug loopt (al is een cijfer van 63.000 werklozen niet direct verontrustend) en het grootste contingent repatriërenden juist in Nederland aan komt als ook de scholen nieuwe arbeids krachten afleveren. Maar voor zwartgal ligheid ten deze fs er zeker geen rede. Ook al niet, omdat er veel is veranderd in de mentaliteit van ons volk, welks hartelijke medewerking ter zake een der voornaamste factoren is voor het wel slagen. Volgens buitenlandse persberichten zouden 5000 gedemobiliseerde militairen zich hebben aangemeld voor emigratie naar het vijfde werelddeel. Het is mis schien dienstig deze mededeling tot haar juiste proporties terug te brengen. Het cijfer geeft het maximum aan, dat Australië eventueel zou willen toelaten: niet alleen landbouwers maar ook in dustrie-arbeiders en zelfs ongeschoolden. En op de immigratie van dit quantum is de Australische regering dan ook ge steld. Maar met de animo van de kant der gedemobiliseerden houdt het aller minst gelijke tred. Het cijfer komt dan ook niet uit Nederlandse bron en van enige morele pressie van de zijde der Nederlandse instanties is geen sprake. Bovendien komen alleen ongehuwden voor emigratie in aanmerking. Welk een verademing zou het mens dom ondergaan, wanneer nu de betrouw bare mededeling afkwam, dat in de eer ste honderd jaar geen oorlog zou mogelijk zijn. De motivering van de verademing zou echter een bredere basis moeten heb ben dan die in 1945. Want deze was, nanr uit het verloop van zaken wel gebleken is, te uitsluitend 'gegrond op de materi ele voorzieningen. Vredebouwers van inhout presteren meer dan de werkers op de zandvlakte van textiel, tabak, leer en aanverwante artikelen, hoe onschuldig overigens ook en geoorloofd. Een zekere mate van wel vaart is nodig, althans wenselijk voor het geestelijk leven. Hoewel de stelregel, hoe meer welvaart des te meer geeste lijke rijkdom zeker niet opgaat. Vredebouwers van inhout kunnen r.'rh verheugen op het eerstvolgende program van de Katholieke Actie, dat medewer king beoogt aan de vrede tussen God en de mens, mede in de parochie, mede in bet maatschappelijk leven. Een ideaal program, dat zich inder daad moet richten op God en de bood schap van het Evangelie. Doeltreffend arbeiden voor de vrede betekent ook werken voor een economische vrede, maar dan zonder godsdienstoorlog; vreóp maken voor alle volken, niet voor één .'f voor één klasse; vrede maken tussen in dividuen. gezinnen en maatschappelijke klassen, zonder het vertrouwen te kren ken, dat het geloof schenkt, zonder pogin gen om de heilige eenheid en de wet'en van het gezin te ontwijden of te ver breken- Men kan Vrijdag lezei) over in dit opzicht heilloos Amerikaans werk in Ja pan door de actie voor gezinsbeperking. Goed werk wordt anderzijds verricht in Italië, waar het Italiaanse ministerie van landbouw een wet voorbereid. waarbij de staat wordt gemachtigd, on der bepaalde voorwaarden een deel van het groot-grondbezit te onteigenen, om het onder de kleine boeren te verdelen. Ter gelegenheid van de viering van afkondiging van de Encycliek „Rerum Novarum" heeft voorts Z. H. Exc. Mrr. Franciscus Orlando, bisschop van San Severino in Lombardije, aan 137 huis vaders van zijn diocees even zoveel stuk ken bouwgrond, in eigendom behorende aan het diocesaan kapittel, in erfpacht gegeven, waardoor deze gezinshoofden -a een periode van 29 jaren rechtmatig» eigenaars van het hun toegewezen land worden. In de toespraak, waarin de bissch n deze grondverdeling mededeelde, spoorde hij de groot-grondbezitters aan dit voor beeld naar best vermogen te volgen, ten einde op die wijze de leerstellingen van de Kerk in practijk te brengen. Oorlogvoeren i# kostbaar, maar gcri vredeswerk vraagt van het individu nog groter offers! HENK VAN DER MAZE Ook op de capaciteit van het demobi lisatie-centrum zal dit voornemen nipt afstuiten. In een nodige uitbreiding is voorzien en in verband daarmee wordt w De weerverwachting geldig van leden- tot morgenavond luidt; Over het algemeen veel bewol king met hier en daar enkele buien. Meest matige wind, hoofd zakelijk tussen Zuidwest en West Aanhoudend tamelijk koud weer. Donderdag 26 Mei: Zo,n op 4.32 uur onder 20.42 uur; maan op 3.35 uur. ondei 19-33 uur. Vrijdag 27 Mei: Zon op 4.31 uur onder 20.43 uur; maan op 3.53 uur. onder 20.51 uur. De minister van Verkeer en Waterstaat de heer mr. Spitzen, sprak hierna namens de regering een woord van belangstelling en gelukwens. Minister Spitzen besloot zijn toespraak met het gebaar van de duim omhoog en de wens „goede reis" Omstreeks half twaalf arriveerde Z K. H. Frins Bernhard, die voor dit bezoek een vergadering had moeten onderbre- In het Huis van de Arbeid te Utrecht kwamen onder leiding van de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de K.A.B., ver tegenwoordigers bijeen van de christelij ke vakorganisaties in de Beneluxlanden. Zij bespraken de kwesties, die zich in het kader van de Benelux voor de arbei ders voordoen. De congressisten kwamen tot de conclusie, dat indien en voor zover de levensstandaard in de drie landen verschillend is en aanpassing noodzake lijk maakt, deze inderdaad dient te wor den nagestreefd en wel in de richting van het hoogste niveau. Met een open oog voor de moeilijkheden, die zich onge twijfeld zullen voordoen, was de verga dering van oordeel, dat van de zijde van de autoriteiten met de vertegenwoordi gers der arbeiders tot dusver te weinig overleg is gepleegd. het eerlang in zijn geheel naar Amers foort overgeplaatst en het denkt dan vlo' 2000 gevallen per maand te kunnen be handelen. Dat dit instituut onder de energieke leiding van de Nat. Demobilisatieraad reeds veel nuttig werk deed, blijkt wel uit een pas verschenen statistiek, vol gens welke het aantal gedemobiliseerden in Nederland uit. April j.l. 23.250 be droeg, dat in Indonesië 1.257 en het aan tal nog werkzoekenden einde Maart niet boven de 3 pet. van het totaal uitkwam Aan overbruggingsuitkeringen werd aan gedemobiliseerd personeel van de Kon. Landmacht en de Kon. Marine 1V3 millioen uitbetaald, terwijl de uitkerin gen in de regel niet langer dan 3 maan den plaats hadden, ofschoon de maxi mum-termijn één jaar is. Ook konden in de meeste gevallen studietoelagen wor den verstrekt (voor vakstudies op de 827 aanvragen aan 716 personen, voor M. O. en H. O. op de 97 aanvragen aan 72 ge gadigden) Bij de andersoortige tegemoetkomingen -liggen de verhoudingen ongunstiger, om dat in zeer veel gevallen wordt aange vraagd voor nieuw op te richten zaken, terwijl de bedoeling enkel kan zijn door de mobilisatie verlopen zaken weer op gang te brengen. De 17.000 O.V.W.-ers zijn intussen allen geplaatst. Dat in de toekomst evenveel succes zal worden geboekt onder de beproefde directie van kolonel G .Pruijs, is moei- De heer A. Lovink is gisteren door H.M. de Koningin beëdigd als Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon in Indo- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht; Gesneuveld 10 Mei: sold. M Lunshof uit Voorburg. Gesneuveld 11 Mei: huzaar le kl. G. A. Hamel uit Rotterdam. Gesneuveld 12 Mei: huzaar le kl. J. C. van Hensbergen uit De Bilt; sold. H. J. Hunnego uit Delft: sold, le kl H. Mannes uit Apeldoorn; sold. S. J. Laven uit Kerkrade; serg. J. M. J. Nieuwen- huis uit 's-Gravenhage; sold. J. W. Scheffer uit Leiden; sold. P. M. H Schmitz uit Roermond; sold, le kl. C. M. A. Witjes uit Nijmegen. Gesneuveld 13 Mei: sold. J. H. Wieringa uit Enschede. Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 11 Mei: serg.-majoor Instr. cav. A. Horrocks uit Indo nesië. Gesneuveld 18 Mei: sold 2e kl. L. J. Kasek uit Indonesië; serg. int G. A. H. van Hutten uit Arnhem. De westelijke geallieerden kwamen gisteren tussenbeide in de bloedige Bcrlijnse spoorwegstaking. In korte, maar krachtige termen werd aan de Duitse politiemannen van de sovjet sector. die verschillende stations in W. Berlijn bezet hielden, te verstaan ge geven. dat ze binnen een bepaalde tqd de westelqke sector veriaten moesten hebben. De communistische spoorwegpolitie durfde deze bevelen blijkbaar niet te trotseren en trok zich zonder verdere schietpartijen op ordelijke wijze terug Slechts 37 Russische soldaten, die even benauwd waren om te gaan als de weste lijke politie om hen te laten gaan. moch ten achterblijven op een station in de Amerikaanse sector, op voorwaarden te De minister van Binnenlandse Zaken heeft per circulaire aan de gemeente besturen-medegedeeld, dat het naar zijn mening geen aanbeveling verdient alom in den lande feestelijkheden te organise- ren op de dag van de 12Ms-jarige echt- vereniging van het Koninklijk Echtpaar, aangezien Hunne Koninklijke Hoogheden blijk hebben gegeven de viering als een huiselijk feest te beschouwen. In het Paleis van rose marmér" te Parijs vergaderen thans de „Grote Vier". Hierboven van links naar rechts Ernest Ben - 9 Philip Jessup, Dean Acheson en John Foster Dulles (Ver. Staten), Alex. Parodi en Rob. Schuman (Frankrijk) en Andrei V (Rusland). Zodra de communistische politie dip zeide, vanaf Vrijdag onafgebroken in touw te zijn geweest en het geallieerd ultimatum met gejuich te begroeten om dat zij nu „eindelijk konden gaan slapen" vertrokken was, namen de westelijke politiemannen.de bezetting over. De Ru..- sen dienden terstond een protest in, zeg gend dat dit een schending was van de overeenkomst, waarin vastgesteld werd. dat de West-Duitse politie zich nooit zou kunnen bemoeien met het treinverkeer. Door het Duitse nieuwsagentschap „Dena" werd gisteravond gemeld, dat de directeur-generaal van de spoorwegen in de Sovjet-Russische zóne van Berlijn. Willy Kreikemeyer, zich gisteravond be reid heeft verklaard, de onderhandelin gen met het gemeentebestuur van West- zulien vertrekken, 'zodra het baanvak. Berlijn over het betalen in Westmarken waar de rails door de stakers opgebroken van de lonen der stakende w est-Berlijn- waren, hersteld zou zijn. se spoorwegarbeiders te hervatten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1