Visjinski preekte een week Rode raadsels kregen nog geen oplossing 1 RUSSEN versterken LITAUEN Weerbericht Heropbouw rust op Planning nodig met vermijding van uitbuiting van vele Indonesië pij1 ers De Berlijnse luchtbrug werkt weer Daar Russen treinen ophouden 'M Export agrarische producten Twente van „de Rus" bevrijd Indische Missieweek mm DAGBLAD l/OOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Landarbeiders staken door Myron Taylor bij de Paus Vulcaanuitbarsting in Zuid-Columbia Explosie in cacaofabriek te Zaandam LAGEN Ook in Bohemen Russische bolwerken Verhoging vleesrantsoen in Engeland? Het gevaar der Pemuda's Belgisch-Nederlandse waterwegen Hulpzender voor Oost-Nederland in gebruik genomen ■71ste JAARGANG ZATERDAG 28 MEI 1949 No. 20938 (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Het einde van de eerste week der conferentie is er en men is nog geen stap verder gekomen. De Westersen hebben de beleefdheid gehad, eerst Visjinsky te laten preken. Hij heeft daarvan een vermoeiend gebruik gemaakt. De drie meenden logisch te handelen met Visjinsky te verzoeken uiteen te zetten, welke oplossing der vraagstukken van Sovjetzijde wordt nagestreefd. Men is bet nog steeds niet te wejen gekomen. 2 millioen man vechten voor looncontract Twee zwaargewonden -.jc-;**•-' Beeld van een der grote machine-hallen van de Krupp-fabrieken te Essen, zoals deze er thans tijdens de ontmantelingswerkzaamheden uitziet. Hier ston den de enorme draaibanken, die vóór en tijdens de oorlog dag en nacht op volle capaciteit werkten voor de Nazi-oorlogsmachine. PARIJSE BEURS STAKING GEëINDIGD ENIGE REGEN Week vóór Pinksteren week van gebed en offer voor de Indische Missies SLAGREGENS VEROOR- ZAKEN SCHADE AAN ROGGE DE MAN, DIE ERG SCHROK POGING TOT OPLOSSING MISLUKT KINDERTEHUIZEN IN ZANDVOORT Controle door ouders blijft gewenst KATH. TWEEDE-KAMER FRACTIE Eisler was in zeer goede stemming, toen hij gisteren na zijn vrijspraak, omgeven door politie en journa listen het gerechtsgebouw in Bow Street, Londen, verliet. Een ontspoorde goederenwagon van de D-trein uit Parijs legdi gisterochtend het gehele spoorwegverkeer tussen Leiden er Haarlem lam. Een kijkje tijdens het opruimingswerk. I DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat l, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804 Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3 90 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week Directeur: J KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr ST. rESSER O.P. LEO J M. BAZELZET Algemeen redacteur: H A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Toen zowel Acheson als Schuman dit gisteren even memoreerden, terwijl Be- vin de nouding scheen aan te nemen Vi sjinsky maar te laten praten, heeft Visjinsky met het onschuldigste gezicht van de wereld een poging gedaan, de rol len om te keren. De zonderlinge tactiek van Visjinsky doorziende, toonden Acheson en Schuman geen verwondering, toen deze vroeg: ,Doe zelf concrete voorstellen". Hij wilde dus, dat de voorstellen van de Westersen uitgaan, om dan tot het uiterste te kun nen marchanderen. Acheson en Schuman wezen er toen op, dat de vereniging van Oosten en Westen door middel van een raad voor het gehele land kan geschieden en dat er van hun kant te-gen het beginsel van een bepaalde eenheid van Duitsland eCMaarerZwaarin moet die eenheid be staan? Visjinsky heeft daaromtrent zijn licht niet ontstoken en over de fameuze Russische „vorderingen" in zijn zone, blijft hij ook maar zwijgen. Schuman vroeg, met instemming van Acheson: „Over de noodzakelijkheid van de controle zijn wij het eens, maar welke moet die zijn?" Dat moeten we uitmaken en daarom moeten wij weten, wat er ge controleerd moet worden. Frankrijk zelf had voor die controle een organisme te Berlijn gedacht. Ook Acheson meende, dat er nu wel voldoende algemene beschouwingen wa ren gegeven en dat men nu met de be handeling van zaken van wal moest steken. Hij wees er nog eens op, dat de oude contröleraad failliet was. Die zou niet opnieuw dienst kunnen doen, aan gezien hij was ingesteld onder geheel andere omstandigheden dan thans heer sen nu de Duitsers zelf hun besturende instellingen hebben gekregen. De bestu rende controle wordt er nu een van toe zicht op de uitvoering. „De conferentie moet opschieten. De Duitsers hebben haast om te vernemen, welke prijs zij voor hun eenheid hebben te betalen' zeide Acheson. Voor wat de hoofdzaak betreft van die controle werd het Visjinsky reeds ge noegzaam duidelijk gemaakt dat hij aan een vetorecht niet behoefde te denken. In een democratische staat is het begin sel der eenstemmigheid een zeer onge- hmikfiliike". Visjinsky zal nu hebben te zeggen wat hij wil. Hij zal niet langer kuimen zwijgen, wil de conferentie niet vruchteloos blijven en Moskou schijnt toch het meeste haast te hebben het iso lement te verbreken tussen Oosten en Westen. Er is dus kans, dat de conferen tie de volgende week wat belangwek kender gaat worden. De West-Duitse ministers-presidenten en de leiders van de West-Duitse assem blee zijn het eens geworden over de sa menstelling van de Duitse consultatieve delegatie voor de Parijse conferentie, welke uit tien leden zal bestaan. De staking van 2.000.000 Italiaanse landarbeiders, die thans reeds negen dagen oud is, duurt onverminderd voort De Jttaliaanse regering deed opnieuw een vergeefse poging om de staking te doen beëindigen. De leiders der stakers ver klaarden, dat de staking niet zou worden opgeheven, voordat overeenstemming was bereikt over een nationaal looncontract voor de landarbeiders. Z. H. de Paus heeft gisteren Myron Taylor, Truman's persoonlijke vertegen woordiger bij de Heilige Stoel, geduren de een half uur in particuliere audiëntie ontvangen De vulcaan Puraco in Zuid-Columbia is plotseling gaan werken. Bij een eruptie werden 19 studenten, die in de buurt van de vulcaan een tocht maakten, door de gloeiende lavastroom verrast. Slechts twee van hen wisten te ontkomen. De 17 anderen hebben er het leven bij inge schoten. De uitbarsting heeft een paniek teweeg gebracht onder de bevolking. Een zo ge weldige eruptie van de Puraco heeft zich sedert 16 jaar niet voorgedaan. Reddingsploegen pogen de vulcaan te beklimmen. Omwonenden van de cacaofabriek „Het Zwarte Schaap" te Zaandam, hoorden hedenmorgen om ongeveer kwart voo< zeven een hevige explosie in de fabriek, waarop rookwolken uit de bovenste ver dieping van het gebouw opstegen. De 39-jarige J Hooischuur en de 45-ja- rige K. Jonker waren hier reeds vroeg bezig met het mengen van cacaoschilfets in een ketel benzine, door welke behan deling de nog in de cacao aanwezige bo- tei neerslaat. Toen zij met een 12-volts looplampje de substantie wilden controleren, ont stond kortsluiting, waarop het vat ben zine in brand vloog en explodeerde. Bei de mannen liepen onmiddellijk ernstige brandwonden op en zagen zich door het vuur omringd. J. Hooischuur, die zich waarschijnlijk de terugtocht afgesloten zag, sprong van het 4 meter hoge dak naar beneden; Jonker wist, hoewel zwaar gewond, de beffane grond via de trap te bereiken. De fabrieksbrandweer wist het vuur snel te bedwingen zodat de ge meentebrandweer van Zaandam die me. groot materiaal was uitgeruk., niet in actie behoefde te komen. De beide arbei ders zijn naar het R. K. Ziekenhuis m Zaandam overgebracht. Hun toestand is zorgwekkend. Hooischuur is gehuwd en vader van vijf kinderen en Jonker heeft negen kinderen. v W -ij ,^'Vy 1 X, De Parijse beursstaking is geëindigd. De bedienden en makelaars ontvangen nu 18 pet. loonsverhoging. De beurs zal Maandag a.s. heropend worden. De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Matige, overdag nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Dezelfde of iets lagere tem peratuur dan vandaag. Zondag 29 Mei: Zon op 4.29 uur, onder 20 46 uur: maan op 4.53 uur, onder 23.13 uur. Maandag 30 Mei: Zon op 4.28 uur. onder 20 47 uur; maan op 5.45 uur, onder middernacht. Katholiek Nederland zal van Zondag 29 Mei tot en met de eerste Pinksterdag weer eensgezind deelnemen aan de week van gebed en offer voor de Missiën in Indonesië en West-Indië. Als Katholieken bidden we alle 52 we ken van 't jaar, iedere dag, naar de wens der Pausen, voor de kerstening der ruim een milliard ongedoopten, die met ons door dit leven heentrekken naar de eeuwigheid. Als Katholieke Nederlanders willen wij daarenboven tenminste één week in het jaar, allen te zamen, ook nog bidden en offeren voor de bewoners van de missie gebieden in Oost en West, welke onder leiding van Gods Voorzienigheid tot nu Nederland"5 vornK*en ^et Koninkrijk der ■„2^ Si voo,ï deze missiegebieden sedert jaren een volle week met aandrang bid- aen en edeïLrnoedig offeren, is te danken aan de Priestermissiebond, die onder voor zitterschap van Z. E Johannes Kardinaal de Jong daartoe in 1936 het initiatief nam. Tengevolge van een rechtmatig verlan- gen naar onafhankelijkheid zullen straks de staatkundige verhoudingen tussen Nederland en die volken m Oost'en West sterk gewijzigd worden. Toch zal Katho liek Nederland, hoever de^ scheiding ook worde doorgevoerd opge- ven de taak die volken deelachtig te ma ken aan de kennis van Christus en aan de rijkdom Zijner liefde. Het missiewerk in Oost en West is door Nederland nooit begonnen uit eigenbelang; integendeel, ontelbare gebeden, onschitbaire ccffers aan geld en missionarissen heeft ons Katho lieke volksdeel voor Indonesië en West- Indië gebracht, zonder er 00^rJvf terug te ontvangen, tenzij de ohjae over tuiging, dat wij meewerkten aan oegrote taak, waarvoor Christus Zich geheel en al *af. Deze taak zullen wij, Katholieke Neder landers, met Nederlandse taaiheid en vasthoudendheid doorzetten; daartoe helpe ons God! Mgr. Michael Krupavicius, de vroegere Litause minister van Landbouw, die op het ogenblik in de Verenigde Staten ver toeft, heeft tijdens een interview te Chi cago verklaard, dat de Russen druk doende zijn, Litauen te versterken. Vol gens rapporten, die hij van de onder grondse strijders in zijn vaderland heeft ontvangen, zouden daar thans niet min der dan 350 000 soldaten gelegerd zijn, terwijl meer dan 100 vliegvelden zijn aangelegd. Voorts worden er langs de Baltische kust startplaatsen voor V- wapens gebouwd en is de havenstad Memel herschapen in een basis voor duikboten. Mgr. Krupavicius, die thaps 67 jaar oud is, is reeds tweemaal ter dood ver oordeeld door sovjet-tribunalen. Hij wist te ontkomen naar Duitsland, waar hij echter onmiddellijk in een concentratie kamp werd opgesloten. Mgr. Krupavicius staat aan het hoofd van het Litause Be vrijdingscomité (VLIKAS), dat volgens hem voortdurend contact onderhoudt met de partisanen in Litauen. De onder grondse beweging zou geleid worden van de Franse bezettingszone in Duitsland uit, waarheen mgr Krupavicius hoopt terug te keren na 'beëindiging van zijn bezoek aan de verschillende centra in de Verenigde Staten. De commissie voor de studie van Euro pese vraagstukken te Londen heeft een rapport gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de Russen er In Tsjechoslowakije in hoofdzaak naar streven de bergen in Bohemen te versterken. Zij zouden hier- (Telefonisch van onze Londense correspondent) Men verwacht, dat het Engelse vlees- rantsoen, waarover de laatste tijd zo veel te doen geweest is, van September af met 3 d. per persoon en per week za; worden verhoogd. Het rantsoen vers vlees werd op 1 Maart verlaagd tot het laagste peil, waarop het ooit gestaan heeft, maar het staat zo goed als vast, dat Iers vlees o-mstreeks Augustus be schikbaar zal worden. toe landmijnen langs de grens hebben doen aanbrengen, terwijl voorts verster kingen zouden worden gebouwd. De commissie voor de studie van Euro pese vraagstukken is een niet-officieel lichaam, dat onder meer tot haar leden telt twee gewezen Franse minister-presi denten Paul Reynaud en Louis Marin en de voormalige chef van het Britse ministerie van buitenlandse zaken Lord van Sittart. De rukwinden en slagregens der laatste dagen hebben overal in Twenthe grote schade veroorzaakt aan de roggevelden Grote oppervlakten rogge zijn vlakgesla- gen. waardoor de korrelvorming in de aren in hoge mate belemmerd wordt, ter wijl ook straks bij de oogst veel last zal worden ondervonden van deze toestand der roggevelden. „Het grote probleem, waar het bij de Indonesische kwëstie om gaat, is vooral van politieke aard en is daarin gelegen, dat het buitenland van ons een sneller tempo eist dan wij technisch mogelijk achten", alius kolonel Raden Soeria Santoso, secretaris van staat van het de partement van binnenlandse veiligheid in Indonesië, die gisteren met het s.s. „Zee land" van de Kon. Rotterdamse Lloyd te Rotterdam aankwam. Raden Santoso heeft indertijd deelge nomen zowel aan de besprekingen op de Hoge Veluwe als te Linggadjati en op de Renville en tot zijn arbeidsterrein behoort behalve de leiding van het departement van binnenlandse veiligheid ook de voor bereidende defensie der federale staten. Binnenlandse veiligheid, d.w.z. rust en orde in Indonesië, achtte hij niet alleen afhankelijk van de militairen, maar min stens evenzeer van de medewerking der bevolking. Ten aanzien van deze laatste achtte hij de grootste moeilijkheid de Pemuda, de jongerenorganisatie, waar aan in de Japanse tijd de organisatie der bewakingsdiensten e.d. was opgedragen. De wapenhandel en het krijgsbedrijf vor men het metier van deze uit hun even wicht geslagen jongeren. Indien zij ge hoor geven aan de oproep der republi keinse leiders om het vuren te staken, zullen zij daarmee tevens hun broodwin ning opgeven. Dit is wel een van de be langrijkste redenen, waarom slechts een klein gedeelte der republikeinse bevol king luistert naar dergelijke oproepen. Alleen militair is dit vraagstuk niet op te lossen. Behalve een politiek accoord op korte termijn is er dan ook tenminste evenzeer een sociaal economische planning nodig. Raden Santoso sprak de hoo-p uit, dat het Van RoyenRum-accoord, dat z.i. meer op internationaal vlak ligt dan alle voor gaande besprekingen, zoveel steun van internationale en vooral van Amerikaan se zijde zal mogen ontvangen, dal juist ook dit sociaal-economisch probleem tot een oplossing kan worden gebracht. Want 't is wel gebleken, dat Nederland thans zon der internationale steun niet in staat is Indonesië voldoende uit te rusten en te consolideren. Komt er inderdaad een gunstige wending en leidt het Van Royen —Rum-accoord tot een culturele opheffing van Indonesië, dan kan naar zijn vaste overtuiging zijn land binnen vijftien jaar een krachtige mogendheid worden, mits echter internationale uitbuiting uitblijft. Als zijn persoonlijke visie wilde Raden Santoso nog wel opmerken, dat er thans bepaalde Nederlandse belangen in Indo nesië worden opgeofferd aan andere Ne derlandse belangen, b.v. in de Atlantic. In hoeverre zulks onvermijdelijk is, kon en mocht hij echter niet beoordelen. Dit was, zeidc hij, echter ook het struikelblok voor wijlen generaal Spoor, met wie Ra den Santoso in vrijwel dagelijks contact stond en die hij een brilante geest in een als sinds vele jaren verzwakt lichaam noemde. Ten aanzien van de toekomst meende Raden Santoso, dat zijn land wegens zijn strategische en geografische situatie moeilijk iets anders zal kunnen worden dan een buffer tussen het communistische en democratische blok in de wereld. Pan dit Nehroe durft zich nog wel niet aan te sluiten bij het anti-communistische blok, maar als dit jaar behalve het Atlan tisch pact ook een Middellandse-Zeepact tot stand zou kunnen komen, is het zeer wel mogelijk, dat Amerika en Engeland erin zullen slagen ook Nehroe geheel aan hun zijde te krijgen. Raden Santoso zal met zijn Nederlandse echtgenote en beide kinderen ongeveer vier maanden ziekteverlof te Bilthoven doorbrengen. Daar hij in negentien jaren niet verlof is geweest, in de oorlogsjaren eerst krijgsgevangene was. daarna bij de Kempeitai gevangen zit en sinds de be vrijding terstond op volle toeren heeft gewerkt, is hij nu physiek enigermate aan het eind van zijn krachten. De reis met de „Zeeland" had hem echter goed gedaan, zodat hij over enkele maanden naar zijn arbeidsterrein hoopt te kunnen terugkeren. Enkele collega's der Christelijke pers zijn op bezoek geweest bij de heer Rup- pert, die zo pas van een reis naar Indo nesië is teruggekeer.d. De heer Ruppert is de voorzitter der Christelijk nationale vakbeweging. Een man op een hoge post als leider der Nederlandse Christelijk georganiseerden De heer Ruppert blijkt te zijn geschrok ken. zoals hij zelf zeide. van de sociale toestanden onder de Indonesische arbsi- ders. Zij kunnen in geen enkel opzicht de toets van een door de Bijbel beheerste critiek doorstaan. Wat de Christelijke leider ervoer wijst er op, dat onze nog bestaande verant woordelijkheid tegenover de Indonesiërs Ook van de Katholieke vakbeweging nog bijzondere zorgen zal vragen. Heel erg is, dat ondanks alle ethische verklaringen, die wij in de loop der jaren te slikken hebben gekregen, het rassenonderscheid nog zo sterk spreekt. Volgens de heer Ruppert kan men dat overal en op elk uur van de dag waarnemen. Een K.P.M.-beambte, die een Euro peaan op hoffelüke wijze te woord staat, verandert als bij toverslag als hij een Indonesiër tegenover zich heeft. Op een j K.P.M.-boot kijkt men vreemd als een blanke de ruimten betreedt, waar Indo nesiërs zich ophouden. Dat doet een Europehan niet. I De loonvorming was gebaseerd op het principe, hoeveel calorieën iemand nodig heeft om in leven te blijven. De prijzen I van het nodige voedsel bepalen het loon. Vrouw en of kinderen schijnen daarbij niet in aanmerking te komen. Er zijn nu symptomen, dat op dit gebied enigermate een kentering intreedt. De heer Ruppert bezocht rondom Bata via verscheidene batikkerijen. De om standigheden, waaronder deze vrouwen moeten leven, zijn niet om aan te zien en moeten allererbarmelijkst worden ge noemd. Geërgerd heeft de heer Ruppert zich aan de woningtoestanden in Batavia. In het Europese deel van de stad is veel gebeurd, maar bitter weinig in de kam pongs. Vrijheid van vakorganisatie be staat slechts zeer ten dele. De belemme ringen zijn van politieke en economische aard. In Batavia heerst op het ogenblik een bezuinigingswoede. Sterk trok bij hem de aandacht, dat tot de eerste slachtoffers behoorden de afdelingen sociale politiek en onderwijs van het departement van sociale zaken Wie in het volle leven staat, wat jaren meeloopt en in eigen land en het buiten land zijn ogen de kost heeft gegeven, zal van bepaalde toestanden niet zo gauw schrikken, wat nog niet wil zeggen vrede ermee nemen. Bij ons zijn die toestan den evenwel langzamerhand uitzonde ringen op de algemene regel. Wat de heer Ruppert echter meende te mogen verklaren wijst op situaties, die ernstige beraadslaging in politieke en sociale kringen noodzakelijk maken. Ook ten aanzien van Indonesië zijn we nog steeds de hoeders van onze broeders. Derhalve zullen we ook hier weer tot daden moeten komen. HENK VAN DER MAZE. De sovjet-Russische autoriteiten heb ben gisteren geweigerd goederentreinen voor Berlijn door te laten, waarvoor zij als reden aanvoeren, dat de lijnen over bezet zijn als gevolg van de Berlijnse spoorwegstaking. Door dit sovjet-Russische besluit is de bevoorrading van de voor malige Duitse hoofdstad weer geheel van de luchtbrug afhankelijk. Weliswaar is het verkeer per auto nor maal, doch hiermee kunnen dagelijks slechts enkele honderden tonnen goede ren naar Berlijn vervoerd worden, ter wijl de luchtbrug elke dag 6 a 7000 ton voor haar rekening neemt. De sovjet-Russische autoriteiten hebben inmiddels de Engelsen en Amerikanen verzocht, nog slechts van de middelste luchtcorridor gebruik te maken met het oog op zomermanoeuvres van de sovjet- Russische luchtmacht. De Britten en Amerikanen hebben hiertegen geprotes teerd. In een gezamenlijke verklaring maak ten de Britse en Amerikaanse autori teiten bekend dat de vliegtuigen van de luchtbrug ondanks de Russische waarschuwingen dezelfde route zouden blijven vliegen. „Vooral nu het treinver voer stop staat is het zaak de luchtbrug op volle toeren te handhaven". Gisteren heeft zich een merkwaardig incident voorgedaan dat danig de lach' lust der Berlijners heeft gewekt. Veer tien officieren van het Russische trans port-corps trokken vol zelfvertrouwen de Amerikaanse sector van Berlijn binnen, om op sovjet-orders de noodzakelijke re paraties aan de spoorbaan te laten uit voeren en het door de staking verlamd* transportsysteem van de stad weer op gang te krijgen. Acht uur later begonnen zij een dee moedige terugtocht, nadat zij twee trei nen (met inbegrip van vier locomotieven; hadden verloren aan de anti-communisti sche stakers, naar schatting honderd sta kingsbrekers uit de sovjet-sector door desertie aan het anti-communistische kamp hadden moeten afstaan en gedwon gen werden naar hun sector terug te lopen omdat de stakers hun treinen ge stolen hadden. Het was „de best geslaagde vermake lijkheid sedert het eind van de oorlog", menen de Berlijners. Het juichende pu bliek sloeg de gang van zaken gade van de daken van de gebombardeerde gebouwen, die de spoorlijn omzoomden of van andere punten, die een goed uit zicht boden. Naar „Het Laatste Nieuws" schrijft, hebben de Antwerpse havenkringen de indruk, dat de jongste poging der Bel gische regering, om tot een behandeling te geraken van het vraagstuk der Bel gischNederlandse waterwegen als mis lukt beschouwd kan worden. De regering zou het namelijk niet eens kunnen wor den over de Belgische vertegenwoordi gers in de NederlandseBelgische com missie ter bestudering van het probleem der haven- en waterwegen. De verklaringen van Spaak in 't par lement hebben in het bijzonder tot de opvatting geleid, dat de voorzitter van de kamer. Frans van Cauwelaert, geen deel van 'de Belgische delegatie zal uit maken, zoals oorspronkelijk werd ver ondersteld. De korpschef van politie te Zandvoort waarschuwt met kien de ouders, die hun kinderen in een kinderpension aldaar tij dens de vacantie willen onderbrengen, ie onderzoeken of het kinderpension in het bezit is van een vergunning, afgege ven door B. en W. van Zandvoort. Indien dit het geval is, dan zijn zij nog niet ont heven van hun verantwoordelijkheid, aangezien alleen maar van gemeentewe ge wordt gecontroleerd op aantal en leeftijd der kinderen zedelijk gedrag van directie en leidsters, veiligheid en zinde lijkheid. Doordat ook de heer H. van Lieshout te Eindhoven had bedankt voor zijn be noeming tot lid van de Tweede Kamer is thans als zodanig benoemd verklaard de heer J. J Fens te Breda. Deze zal als deskundige voor militaire zaken in de Kath. fractie de zetel van wijlen oud minister Fiévez gaan bezetten. In eerste kwartaal bijna verdubbeld Blijkens een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de totale export van land- en tuinbouw producten in het eerste kwartaal van dit jaar 268 millioen, dat is bijna het dtiü- bele van de bedoelde export in de over- enkomstige periode van het vorige iaar 142 millioen). De uitvoer van dierlijke producten had het leeuwendeel in deze export en be droeg ca. 130 millioen, dat is meer dan het drievoudige van de overeenkomstige export in 1948 41 millioen). Deze toe nemingen zijn vooral te danken aan de sterk toegenomen melkproductie, waar door een groter kwantum zuivelproducten voor export kan worden bestemd. De uit voer van akkerbouwproducten bedroeg 78 millioen (in 1948: 52 millioen) en die van tuinbouwproducten 60 millioen (in 1948: 49 millioen). De waarde in guldens van de gezamen lijke export van land- en tuinbouwpro ducten gedurende het eerste kwartaal van dit jaar was ca. 3% maal zoveel als in het overeenkomstige kwartaal der voor oorlogse jaren 1937/1939. De uitgevoerde hoeveelheden daarentegen waren slechts driekwart van de overeenkomstige voor oorlogse uitvoer. (Van onze correspondent). Hoog boven de bosse van Driene, half weg Enschede-Hengelo, gloeien elke avond een paar rode lampen. Zij dienen de piloten van vliegveld Twente tot waarschuwing voor de 55 meter hoge ar.tenne-mast, welke hier uit een wir war van draden de hoogte inschiet. Gisteren heeft de burgemeester van Hengelo, mr. J. van der Dussen, deze mast en daarmede de nieuwe Twentse hulpzender in gebruik gesteld. Voortaan zullen de luisteraars in Oost-Nederland normaal de radio-programma's van Hil versum II kunnen beluisteren. Dit was voor dien practisch onmogelijk door storig van de Russische zender Leipzig. Leipzig heeft internationaal recht op de 415 M., waar Hilversum II op uitzendt. Vandaar, dat de enige mogelijkheid, om Twente van „de Rus" te bevrijden, was in Oost-Nederland evenals in het Westen en het Zuiden een hulpzei der te plaatsen. De Ned. Radio-Unie nam het initia tief en P.T.T. begon met de uitvoering Tussen twee schoorstenen van de ma chinefabriek Stork in Hengelo werden meetapparaten gehangen om te hepalen ot de energie van de nieuwe zender voldoende zou zijn voor de vier grote Twentse steden. En de resultaten waren gunstig. Vele autoriteiten op radiogebied o.a. prof. dr. J. Kors O.P. en de heer T. Speet van üe KRO waren voor de in gebruikneming van de zender naar Hen gelo gekomen, terwijl voorts de burge meesters van alle Twentse gemeenten blijk van hun belangstelling gaven. De heer W. Vogt sprak als techn. comm. van de N. R. U. er zijn verheu genis over uit dat aan de slechte ont vangst van de Hilversumse programma's in Twente nu een einde is gekomen eu legde er de nadruk op dat het de wens is van de Ned. Radio Unie bij deze Twentse hulpzender het accent te leggen op steuo- zender en het woord regionale zen ior niet te gebruiken en burgemeester v. d. Dussen stelde hierna met een telefoontje de nieuwe zender in gebruik. Het was even een komisch ogenblik, toen de zen der in gesprek bleek te zijn en de plechtigneid een minuut moest werden uitgesteld. Daarna echter schalde in alle Twentse huiskamers het programma Hil versum II en behoorde de ..Leipziger- misère voor goed tot het verleden. De hulpzender Twente zelf is een kra nig stukje werk. Uit aHe delen van Europa zijn de onderdelen bijeer. ge bracht en vele daarvan zijn reeds ge bruikt in Engelse en Duitse dienst. Oa. drie complete Engelse radio-zenders die een grote rol hebben gespeeld bij Twen- te's bevrijdig De Twente zender beschikt over een capaciteit van ruim 2500 wat; en is voorzien van een veiligheids systeem, dat de zender bij blikseminslag automatisch uit en inschakelt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1