Waakzaamheid Zorgen bij de Kinderbescherming Werkzaamheid De Canadese vijflin PLEIDOOI VOOR JEUGDRADEN WETSONTWERP OP DE LEES BIBLIOTHEKEN ZEER OUDE GENEVER Het weer "blijft onbesten ten jaar PACÏ&k 9 ZATERDAG 28 MET 19T9 en Overheidstaak en financiering Patty slaat Gonzales te Parijs Mej. Hermsen kansloos in damesdubbel geslagen Door verschillende omstandigheden concentratiekamp, ongeluk met woonwagen e.a. verkeerde de zigeuner Joseph Freibert met zijn vrouw en vijf kinderen in grote nood. De Bond Zonder Naam bracht echter uitkomst. Te Haarlem overhandigde de zeereerw. heer H. de Greeve gisteren de gelukkige man de sleutel van een geheel ingerichte nieuwe wagen. Sproeten? SPRUTOL EZEL MET DE GRIEKSE KLEUREN BIJ TURKSE BETOGING EEN NOODLOTTIG SCHOT PAARDENWET INGEDIEND SMOKKELAAR LIET ZIJN AUTO NIET IN DE STEEK CENTRUM VOOR STAAT KUNDIGE VORMIN'G NIEUWE BEZOLDIGINGS REGELING KON. LAND- MACHT DRIE HUIZEN IN DE \S „SCHRIK DER AMBTENAREN"' Schaamde zich Nederlander te zijn Fanny wint in Amerika OM HET WERELDKAMPIOEN. SCHAP LIBRE Goed begin'van Van de Pol Aomette, Cecile, Marie, EiniJie en zijn gezonde, flinke meisjes Yvonne Vijftien jaar geleden berichtten de kranten uitvoerig een buiten gewone gebeurtenis. Er was ergens in Canada een vijfling geboren, allemaal meisjes. En het wonderlijke was nog, dat olies er op wees: deze vijfling zou in het leven kunnen worden gehouden. Dit was te danken aan het doorzicht en het eindeloze zwoegen van een simpele plattelandsdokter, dr. Dafoe. De Canadese vijfling bleef bijna een half jaar lang heel wat ruimte op de krantenpagina's innemen. Want inderdaad, Marie, Cecile, Emilie, Annette en Yvonne, zoals de kinderen gedoopt waren, groeiden ondanks grote moeilijkheden voorspoedig op. Dr. Dafoe werd evenals zijn pleegkinderen een wereld beroemdheid. J Waimcci ai over drie jaar acbtüeu GEEN GORDONwBENNETT- WEDSTRIJD DE RONDE VAN LUXEMBURG DE RONDE VAN ITALIË JUBPLEl MWEDSTRIJD R.F.C. De Canadese vijfling. Op de voorgrond in het midden Annette met links achter haar Cecile en rechts Marie. Op de achtergrond links Yvonne en rechts Emilie COM'PETITIE-PR OCR A MM A'S De staatkundige ontwikkeling van een nieuw Europa is in volle gang en op de enorme betekenis daarvan be hoeft niet opnieuw te worden gewezen. Ik mocht het nog doen op het jongste Partijcongres en op de jongste Partij raadsvergadering, waarbij ik meende de aandacht te moeten vestigen op het grote belang dat ook wij katholieken daarbij hadden. Ik wees er daarbij op, dat Europa zich ook naar levens beschouwing groepeert en dat. het onze taak is te zorgen in deze ontwikkeling onze rol ook te kunnen spelen. Het onlangs gehouden Internationaal Socialistisch congres te Baan. heelt, naar het mij wil voorkomen deze nood- zakelijkheid nog eens ondei schreven. Op dit congres w3i*6n socialisten uit een groot aantal Europese landen bijeen, waarbij zonder enige twijfel mag wor den vastgesteld, dat voor lang niet alle aanwezigen de inhoud van het begrip „Socialisme" hetzelfde was. In „Het Vrije Volk" nu van 17 Mei lazen wij in een beschouwing van de redactie aan dit congres gewijd de vol gende zinsnede: „Op jpeide terreinen, het politieke en het economische, moet het democratische socialisme de gids zijn, want langs geen andere dan de socialistische weg is het doel te berei ken". Deze algemene stelling wordt dan verder iets meer geconcretiseerd doordat de schrijver de inhoud ener verklaring door het deskundigen-comité van dit congres opgesteld en door de Ne derlandse gedelegeerde Nederhorst toe gelicht, als volgt weergeeft en becom mentarieert: „De strekking van dit be toog was in enkele woorden samenge vat* de internationalisering in de ka pitaalsbesteding en in de steunpunten van het economisch leven. Wie dit pro gram overziet zal begrijpen dat hier de liberale economie heeft afgedaan en de geleide economie, dié voorwaarde is voor een socialistische oplossing, haar intrede heeft gedaan in de discussie over een rijpend actueel onderwerp. Wie de grote economische krachten, die in Europa versnipperd liggen, tot ont plooiing wil brengen, de hoge levens standaard waaraan Europa gewend was wil handhaven en opvoeren, zal naar socialistische middelen moeten grij pen". Onder deze middelen neemt natuur lijk de nationalisatie van produc tiemiddelen de voornaamste plaats jn. Deze nationalisatie was reeds in een eerder artikel, dat „Het Vrije Volk" (14 Mei) aan genoemd congres wijdde, als volgt toegejuicht: „De nationalisatie van de sleu tel in dustrieën, een droom der Eerste Inter nationale, gepropageerd dooi de 1 wee- de Internationale is thans voor een met onbelangrijk deel werkelijkheid gewor den, waarbij de arbeidersregering in En geland de pas aangeeft. Het uitwisselen van ervaringen én de grote lijnen aan gegeven voor het toekomstig Verenigd Europa is de taak, die landelijk Baarn wacht". De heer Nederhorst betoogt dan ook uitdrukkelijk dat de gemeenschap ook internationaal de taak moet overne men om de kapitalen ter beschikking te stellen, die voor de uitbreiding der productie nodig zijn. Ook in de politieke sfeer ligt volgens hét genoemde blad de zaak niet anders zodat ook daar het internationaal so cialisme ook in deze tijd de wegwijzer is voor de arbeidende wereld. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat op dit congres de vorming van het nieuwe Europa en de daarin te voeren economische1 politiek uitsluitend door 'n socialistische bril worden bezien. Ag dere levensbeschouwingen zijn er ol slagen genegeerd, speelden in de p sing van de vele en velerlei pioble men, welke met dit Europa en die eco nomische politiek samenhangen geen rol. Men kan de vraag stellen of dit eigenlijk niet van zelf spreekt. Het was immers een socialistisch congres. Doch dan ben ik van oordeel, dat op deze vraag het antwoord ontkennend moet luiden. Bij de opbouw van dit giganti sche werk zullen immers alle positieve krachten nodig zijn- Negeert men deze of stoot men ze af, dan moet men op tegenstand rekenen, wat aan de te ver richten arbeid bezwaarlijk ten goede kan komen. Ons katholieken mogen de klanken van het Socialistisch congres te Baarn prikkelen tot hernieuwde waakzaam heid en werkzaamheid. Het zal onze laak zijn om de waarde van onze eigen sociologie gestadig in het licht te stel len en" voor de verwezenlijking daar van met niet minder kracht en activi teit te ijveren. Wij wijzen algemene leiding van de centrale overheid het economisch leven, voor zover ne algemeen welzijn het eist, niet af, doch wij willen daarnaast om der wille van datzelfde algemeen welzijn en om der wille van de persoonlijke en geestelij ke vrijheid de zelfwerkzaamheid even eens handhaven. Gezocht moet worden, ook in de nieuwe ontwikkeling welke wij tege moet gaan naar een juiste synthese, een synthese, waarmede mens en ge meenschap het beste gebaat zijn. Ern stige bezinning daarop is nodig, waar bij een ieder die daartoe in staat is de plicht heeft het zijne bij te dragen. De yerantwoordelijkhei-d tegenover de groeiende nieuwe gemeenschap dwingt daartoe. ANDRIESSEN. In het gemeensohapsoord Drakemburgh waren van 23 tot 25 Mei de katholieke kinderbeschermers bijeen, ter bespreking van de vele problemen, die zich in toe nemende mate voordoen bij de bescher ming van het kind tegen een dreigende ondergang en bij de opheffing van het kind in geval van ontsporing. Tevens zijn daar de resultaten besproken, die verkregen zijn, nadat sinds de bevrijding vele onderdelen van dit belangrijke werk op andere, veelal moderne wijze zijn aangepakt. Na d-e oorlog kwam een radicale wijziging: sinds Februari 1947 kwam het tot een Nationale Federatie, waarvan practised -alle groepsorganisaties, losse instellingen en verenigingen op het gebied van kinderbescherming lid zijn. De grote groepsorganisaties zijn: het Katholiek Verbond voor Kinderbescher ming, de Protestantse Bond voor Inwen dige Zending, Pro Juventute, de Joodse Organisatie en Humanitas, voorts ver enigingen van deskundigen (kinderrech ters enz.) Het Katholiek Ver-bond heeft drie afdelingen: Voogdijverenigingen. Inter naten en Verenigingen voor gezinsvoogdij en patronage. Veel aandacht is in de afgelopen tijd besteed aan het differentiatie-vraagstuk, dat het kernprobleem is voor de hele kinderbescherming: een debiel kind be hoort niet tezamen met een normaal kind te worden opgevoed, een psychiatrisch niet met een neurotisch kind, enz. Dus differentiatie van internaatsverpleging. Daarvoor is nodig te weten, hoeveel internaatsruimte er nodig is voor onder scheidene groepen van kinderen. Dit werk kost allemaal handenvol geld. Het Kijk subsidieert en de gemeenten ver strekken vaak aanvullende subsidies. Maar al met ail is het toch nog zo, dat de katholieke internaten tezamen per dag 6.000 tekort komen, een bedrag, dat uit particuliere caritas bijeen moet worden gebracht. Veel internaten en verenigingen ver- keren in geldnood en de financiering is voor hen vaak een zo veeleisen a onderwerp van bespreking, dat het hoofd doel, het kind er onder lijdt. Het is dan ook gelukkig, dat er in departementale kringen neiging bestaat het gehele km- derbesdhemi-ngswerk steviger te subsi diëren Het is tenslotte ook een groot sociaal belang: het kind van vandaag is de burger van de naaste toekomst. Tijdens de laatste débatten in de Kamer over de begroting van J-ustitie zei Minister Wyers, dat deze hele kwestie op de helling moest worden gezet en daar is de hoop van de instanties voor de kinderbescherming thans op gericht. Evenzeer als' in het particuliere km- detbeschermin-gisweDk eensgezinde, nauwe samenwerking gewenst en noodzakelijk is gebleken evenzeer is dit nodig bij de overheidsbemoeienissen op dit gebied. Op het ogenblik hebben vier ministeries (Justitie, Binnenlandse Zaken, Sociale Zaken en Onderwijs) met kinderbe scherming te maken. Verder zijn er nog de gemeenten, die er zic'h mee bezig houden. Zo hebben de gemeenten tezamen 1438 kinderen in gezinnen en 5108 kinderen in inrichtingen onderge bracht. Men vraagt zich af. of men niet moet komen tot een ministerie van jeugdzaken, ofwel, als overgangsmaat regel daartoe, tot een pool uit de vier zo juist genoemd ministeries met een directeur- He jeugdzorg kan men niet ongestraft in vier stukken snijden. Dooi de verdeeldheid vieren uiteen-lopende inzichten hoogtij. Hoe het daarmee gesteld is, kan thans gelezën worden in een rapport van de Commissie Lamers. Dit rapport conclu deert tot de gewehstheid van de instelling van Jeugdraden. In el'k arrondissement een Jeugdraad, die moet zijn samenge steld uit mensen uit het maatschappelijk werk en die alle zaken betreffende de kinderbescherming in het eigen arron dissement uitvoerend regelen en contro leren. Aan de top zou moeten komen een centrale Jeugdraad, bestaande uit 25 personen, onder wie ook werkgevers Ben dergelijke opzet betekent uiteraard een sterke samenwerking tussen ver schillende gezindten. In kringen van dé katholieke kinderbescherming staat men I Internaten" sloten daar als volgende lang niet onsympathiek tegenover deze agendapunten uitstekend bij aan. gedachte en het vóór en tegen werd op Draken'burgth op de eerste dag van de bijeenkomst uitvoerig bepreken. Zeer belangrijk .adht men het, hoe de top, de centrale Jeugdraad is samengsteld. Rectoren op de bres Van het een komt het ander, bundelt men in liét een, dan moet men er op toezien,' dat daartegenover iets anders niet in de knel raakt. Bijvoorbeeld de geestelijke verzorging. Indien de samen werking met andere richtingen sterker naar voren komt, moet men ervoor waken dat de geestelijke verzorging in eigèn hand wordt gdhouden, daarin is samen gaan uiteraard onmogelijk. Om daarin krachtig te staan, is het goed over het gehele katholieke front één lijn te trek ken. Het was dan ook een goede gedachte, dat de rectoren van de ver schillende inrichtingen daarover o-p Dra-k-enburgh de hoofden bij elkaar staken. De onderwerpen Voorlichting der pupillen;" en „Godsdienst in de Gonzales, de Amerikaanse kampioen- 1948, overwinnaar van Parker en Drobny en Sturgess, is ongetwijfeld 'n sterk spe ler, doch de ervaring en de hardheid van het tournöoi-spel in de vreemde mist hij nog. Daaronder dan te verstaan bet aan passen op vreemde banen van een spel, dat heel en al gewoon is aan het snelle gras en het snelle cement van California. Het snelle nemen van de bal, het hoge tempo, dat (zoals uit Amerika gemeld werd) de kracht van zijn spel is, wordt op de trage banen van Parijs wat afge remd. Pa-tty. stellig ook een sterk speler, maar toch niet met de „championshots" die Gonzales telkens weet te produceren, wanneer hii er „in" is, heeft drie maan den spelens op deze soort banen achter zich. Het. was merkbaar, dat. hij „automa- tischer" envertrouwder speelde. Hij had een iets sneller tempo.Gonzales kon niet aan zijn rhythme komen, behalve in de derde set doch het ging weer verloren in de vierde. Patty won met 64, 63, 36, 6—3. Hij zal in de eindstrijd zijn partner- toerist .Parker ontmoeten, die met nóg groter regelmaat en scherpte en veld- dekking welke Sturgess heeft, de Zuid- Afrikaan sloeg met 62, 61, 64! Een partij zonder hoogtepunten,,sterk, gelijk matig tennis. In elk geval, dus een Amerikaans kam pioenschap. Parker won in 1948 en' zal hel waarschijnlijk behouden. Er is grote 'kans dat ook het dames enkelspel naar Amerika zal gaan. Mevr. Dupont-Osborne sloeg mevr. Summers in een partij waarin zij meester op alle ten- niswapens was. 63. 63, mevr. Adamson (eertijds Landry) won weliswaar met verrassend' 'ovei-Wichf" (breder spreiding van dé slagen!) van mevr. Bossi 6—3 60, doch het >spèl bereikte de klasse van mevr. Duponl niet. Echter, mej. Brough heeft ondervonden dat harde banen ver rassingen kunnen geven! Tn hét darhesdubbélspel sabelden mej. Brough en mevr. Dupont hun volleys en Nadat te Athene voetbal-incidenten wa ren voorgevallen, waarbij Griekse toe schouwers, soldaten en politieagenten Turkse spelers gemolesteerd zouden heb ben en Turkse voetballers de kamer van de scheidsrechter zouden zijn binnenge drongen „met de kennelijke bedoeling hem te mishandelen" heeft de Turkse ambassadeur te Athene een bezoek ge bracht aan Tsaldaris, de Griekse minister van buitenlandse zaken, om tegen de voorvallen te protesteren. Tsaldaris protesteerde de volgende dag bij de ambassadeur tegen de anti-Griekse betogingen, die m Turkije naar aanlei ding van het incident plaats hadden. Thans wordt uit Istanboe gemeld, dat aldaar hevige gevechten hebben plaats gehad na afloop van een betoging van bijna 40.000 personen, uit profest tegen de houding der Griekse toeschouwers pij de voetbalwedstrijd. Verschillende beto gers, die een met de Griekse Weuren ver sierde ezel rondleidden, werden onmid dellijk gearresteerd. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De prefect van Briey met zijn vrouw in de nacht uit het buitenland terug kerend, bemerkte niet, dat de douane een teken had gegeven, dat zij moesten stóp pen. Een der tolbeambten vuurde daar op op de wagen met het noodlottig ge volg dat de vrouw van de prefect, een 38-iarige moeder van vier kinderen, een schot in het hoofd kreeg en oamidde.llijk werd gedood. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp „Paardenwet 1949' rngediendL Daarin is o.m. opgenomen en P - keuring van fokmerriën. terwij Paard enbesluit 1941 hengstenhotóerij ook een aantal bepalingen is ove g men. Surveillerende politie-beambten uil Maastricht' troffen bij de Belgische grens een onbeheerde personen-auto aan die ir. een1 greppel was vasfgereden. Alle zitplaatsen behalve die van de bestüur- der, waren er uit verwijderd. Het ver moeden .dat met de wagen goederen wa ren vervoerd, werd bewa .rheid toen men op enige afstand in een w« iland een twintigtal tapijten vond. Het geduld van de agenten, die daarop bij de auto post vatten, werd beloond toen in de late avond een man met een takelwagen arriveerde, met de kennelijke bedoeling de auto weg te slepen. Deze man, een zekére v. d. B. uit Maastricht, werd aan gehouden en bekende de eigenaar van de auto te zijn en de tapijten over de grens te hebben gesmokkeld. Dezer dagen is de bestuursraad van het Centrum voor Staatkundige Vorming in jaarvergaderingbijeen geweest. In deze vergadering zijn drie nieuwe leden van het bestuur gekozen in de vacatures, ont staan door het aftreden van mr. W C. L. van der Grinten (i. v. m. zijn benoeming tot staatssecretaris van Economische Za ken), prof. dr. P. H. Winkelman (wegens vertrek naar Makassar) en drs. P. Ven- lix. Het bestuur van het Centrum is thans als volgt samengesteld: voorzitter: prof. mr. A. L. de Block (vacature v, d. Grin ten); vice-voorzitter: mr. dr. J. G Stok man O. F. M.; penningmeester: mr dl. Th. Speetjens; leden: drs. J. Alberts va cature-Vennix), mr. Ph. Hillen, mr II. Mastboom, mr. A. Struycken, prof, dr. L. Verberne (vacature-Winkelman): advi serende leden: mevr. M. van Nispen tot Sevenaer-Ruijs de Beerenbrouck en prof mr. C. Romme; secretaris drs J. Aarden. Een voorlopige regeling van de bezol digingen van het militaire personeel der Kon. Landmacht is blijkens een beschik king van de minister van Oorlog tijde lijk per 1 Junj 1949 van toepassing 'ver klaard, totdat definitieve maatregelen zijn genomen. In een in de legerorders opgenomen ministeriële kennisgeving wordt, gezegd, dat in de loop van het jaar 1949 een nieuwe bezoldigingsregeling zal worden vastgesteld. Deze regeling zal althans wat de bezoldigingen der gehuwde mili tairen betreft terugwerken tot 1 Ja nuari 1948. De noodzakelijke herbere- keningen 'over het tijdvak 1 Januari 1948 tot. 1 Juni 1949 zullen eerst plaats kun nen hebben nadat de definitieve regeling is verschenen. Niemand zal tengevolge van deze herberekening worden verplicht tot terugbetaling van bedragen, waaróp hij over het genoemde tijdvak tevoren recht had. Ook zal niet worden over gegaan tot terugvordering, voor zover mocht blijken, dat een militair na 1 Juni 1949 teveel heeft genoten, doordat de definitieve voorschriften voor hem on gunstiger zijn dan de bepalingen van deze voorlopige regeling. De meeste mi litairen zullen door de toepassing van deze regeling in bezoldiging vooruitgaan. smashes als in een herendubbel door de one-up-formatie van mej. Hermsen en mej. Marcellin heen en gaven geen game af: '6o 60. Waarmee zij zich in de laat ste vier plaatsten. Andere paren, die zo ver kwamen (twee Engelse), waren mej. Cannon en mevr. Hilton, mej. Curry en mej. Quertier, mevr. Summers en mevr. Watermeyer (Z.A.). In het herendubbelspel ook kwartfina les. Een ervan zeer spannend, beide an dere eenzijdig. Bergelin en Johanssen le ken weer zonder dat Bergelin zijn vorm had kunnen vinden, onder te gaan tegen de vinnige Italianen Del Bello en Cucel.li (46 4—6 1—2) doch Bergelin kreeg een bevlieging. Het werd 6—2, daarna 45, echter 7—5. In de vijfde set 5—2 en matchpoint. Dit ging verloren en even later was het 5—5. 6—7. Doorbraak van de Italiaanse service gaf 9—7. Zij zullen nu tegen ParkerGonzales komen die BorotraAtodessalam, onbedreigd, sloegen 63 63 64. Sturgess en Fannin kwa men met 63 63 62 op Remy en Tho mas (Fr.) ook in de laatste vier. De overwinning van mej. Brough en n.evr. DupontOsborne in de ene halve eindstrijd van het damesdubbelspel te Pariis op de Engelse combinatie mej. Curry en mej Quertier is lang niet zo gemakkelijk geweest als men algemeen verwacht had. Het is een drie-sets-partij geworden, zonder dat overwicht in com binatie en in netspel dat de Amerikaan se dubbel zo onoverwinnelijk maakt In de tweede set van de 62, 46, 63 waarmee gewonnen werd, bleek de ser vice van mej. Brough weer het minst sterke punt. Tweemaal werd die door broken. In de derde set werd het Ame rikaanse spel weer zeer sterk, tot 51- toen gingen twee games snel verloren, doch ditmaal redde mej. Brough de situatie. In de andere halve eindstrijd zegevier de het Engelse dames-spel over het Zuid- Afrikaanse, zij het na een matig begin en een dubieuse tweede set. Met 26. 75, 61 wonnen mej. Cannon en mevr. Hilton van mevr. Summers en mevr. Wa« termeijer. In het herendubbelspel twee drie-sets halve eindstrijden. Gonzales en Parker bleken over beter afmakende slagen te beschikken dan de Zweden Bergelin en Johansson, terwijl Bergelin mat speelde. Het passeren van Parker, vooral door het midden, was keer op keer fnuikend, hoe Johansson ook sprong en duikelde. In de derde set gaven de Zweden zich zicht baar gewonnen: 64. 63, 61. In de andere halve eindstrijd hebben de Zuid- Afrikanen Fannin en Sturgess, dank zij beter combinatie gezegevierd over Ber- nuard en Patty 64, 63. 64, een uit slag die weinigen vermoed hebben. Faa- r.in was de beste van de vier. Gistermiddag brak door nog onopge- helderde oorzaak brand uit in een der houten percelen aan het Molenpad s Nieuwendam. De brandweer kon me. voorkomen, dat twee van de houten huizen, die werden bewoond door de faruilies M. en P.. geheel uitbrandden Het derde huis. bewoond door de familie V., staat nog gedeeltelijk overeind. Van het huisraad kon- het grootste gedeelte door de buurtbewoners worden gered. Het wetsontwerp op de leesbibliothe ken .is voor het centrum voor staatkun dige vorming aanleiding geweest een commissie in t.e .stellen, welke op korte termijn zou moeten beantwoorden de vragen: a. Is het ontwerp van wet op de lees bibliotheken in str'ijd met de Grond wet? b. Zo neen, is de regeling van dit wets ontwerp aanvaardbaar, met, name voor wat de bevoegdheid betreft, welke jn art. 3. lid 1 wordt toegekend aan B- enW,? c. Indien het ant.woord op de vraag on der a. ontkennend luidt, welke wijzi gingen waren dan aan te brengen ten einde de regeling aanvaardbaar te maken? Het antwoord der commissie, waarin zitting hadden mr. J. Cals (voorz. en rap porteur), prof. mr. F. Duynstee, mr. dr. C. v. Haren, mr. F.' v. Meerwijk en mr. H. Stoffels, wordt thans gepubliceerd. Op de eerste vraag antwoordt de meer derheid ontkennend. Volgens haar heeft art. 7 der Grondwet alleen betrekking op het drukken en niet op het verspreiden van gedrukte stukken; voorafgaand ver lof tot het exploiteren van een lees bibliotheek, preventieve censuur dus bij het verspreiden van gedrukte stukken, is niet in strijd met. de Grondwet. Daar tegenover meent de minderheid der com missie, dat art. 7 der Grondwet ook pre ventieve censuur ten aanzien van de ver spreiding verbiedt, zodat het wetsont werp ongrondwettig zou zijn. Het antwoord, dat de commissie geeft op de tweede vraag, welke haar werd ge steld, betreft in feite de kwestie of B. en W. de aangewezen iristantie zijn om te beoordelen of boeken aanstotelijk zijn voor de eerbaarheid of schadelijk voor de zedelijke gezondheid van minderjari gen, dan wel of men een centrale lande lijke instantie de criteria voor het toe laten der boeken moet laten vaststellen. De commissie juicht het toe, dat deze materie zoveel mogelijk in de locale en regionale sfeer wordt gehouden, opdat de in verschillende delen van ons land met betrekking tot dit onderwerp heersende uiteenlopende opvattingen zo goed moge lijk tot haar recht komen. Het antwoord van de commissie op de tweede vraag luidt bevestigend. Zij acht art. 3, lid 1 aanvaardbaar, doch tekent daarbij aan, dat dit niet impliceert, dat zij geen an dere oplossing mogelijk zou achten. Als antwoord op vraag c. doet de com missie van enkele wensen blijken. Onder meer komt het haar gewenst voor. de be paling ten aanzien van het toezicht op de bibliotheken-niet facultatief doch im peratief te redigeren; toezicht op de bi bliotheken is overal geboden. Voorts acht zij het nodig, verder uit te werken welke bepalingen dwingend aan de ex ploitatievergunning zijn verbonden en welke verplichtingen aanvullend door de gemeenteraad daaraan kunnen worden toegevoegd. Tenslotte meent de commissie, dat het wetsontwerp verschillende kwesties openlaat, die zeker geregeld zouden moeten worden, zoals: het vastleggen van een strafsanctie voor overtredingen, liet uitbreiden van de opsporingsbevoegd heid b.v. ten aanzien van bepaalde ge meente-ambtenaren of leden van een ad viescommissie en het regelen van de verbeurdverklaring van boeken, wélke in strijd met de onderhavige voorschrif ten zijn uitgeleend. De thans 55-jarige Hagenaar A. Kou- wenberg 'begon zijn „bezettingsloopbaan als commandant van een kamp van de .Ned. Arbeidsdienst" te Hemrik (Fries- land). Vandaar ging hij in 1942 naar Den Haag. K. kwam in de fivctie van ad junct-directeur bij de dienst van maat- schappelijk hulpbetoon, waar hij spoedig „de schrik der ambtenaren" werd door de felle wijze, waarop hij zijn N. S B- theorieën probeerde te verwezenlijken. Een verscherpte uitzending van perso neel naar Duitsland was o.m. het gevolg van zijn komst. De ambtenaren werden door hem aan een politieke test onder worpen, de „anti s verdwenen naar Duitsland. Tot Juli 1943 bleef K. in Den Haag. In 1944 dook hij in Gelderland op als opperstormleider van de landwacht. Hij opereerde o.m. te Ede, Zelhem en Ruurlo. Verdachte, reserve-kapitein van het Nederlandse leger, die „zich schaam de, dat. hij Nederlander was", zag er des tijds bovendien geen bezwaar in een leegstaande villa abij Zelhem te plun deren. De procureur-fiscaal bij het Haagse B. G., waarvoor K. gisteren terecht stond, laakte in scherpe bewoordingen het ge drag van verdachte, die zijn vele mis dragingen besloot met dienstneming bij de Duitse Reichsarbeitsdienst. Hij eiste tegen hem een gevangenisstraf van 12 jaar. Fanny BlankersKoen behaalde giste ren tijdens de „Intercollegiate Association Amateur Athletes America Preliminary Meet" te New-York een gemakkelijke overwinning op de 80 meter horden m precies 12 seconden, met ruim 15 yards voorsprong op Naney Philips. Er stond een flinke wind tegen. Ze won voorts de 200 meter gemakke lijk in 25.2 sec. Nadat ze een veilige voorsprong genomen had, spande zij zich verder niet meer in. Bij de finish had ze een voorsprong van 9 meter op Mae Faggs, die tweede werd. Een stormachtige wind maakte goede tijden onmogelijk. Aan het tournooi om het wereldkam pioenschap libre, dat thans te Madrid plaats vindt, neflien 8 spelers uit 7 lan den deel: Het zijn: Van de Pol (Ned de wereldkampioen Ferraz (Portugal), Galmiche (Frankrijk). Reicher (Oos- tenr.), Van Hassel (Belg), Nussberger (Zwitser), Garcia en Domingo (Spanje). In de eerste ronde wpn Van de Pol in 17 beurten van Galmiche die op 242 bleef staan. Van de Pol's hoogste serie bedroeg 241. pnt. brt. h.s gem. Van de Pol.„._. 500 17 24129 41 Galmiche 242 17 85 14 23 Domingo sloeg zijn landgenoot Garcia met een verschil van 431 caramboles. Ook de overwinning van Van Hassel op Reicher was groot de Oostenrijker bracht het niet verder dan 52 caralnboles. Ten slotte won Ferraz met 500—345 van de Zwitser Nussberger. (Van onze weerkundige medewerker) Koewei óo aanvulling van het regenrantsoen op Hemelvaartsdag voor velen niet onwelkom zal zijn geweest, kwam het tijdstip, waarop Pluvius de hemelsluizen openzette wel wat heel erg ongelegen. De kleine storing, die het slechte weel* heeft veroorzaakt, bevond zich vanmorgen reeds in de buurt van Finland, nadat zij ons land langs de lijn AlkmaarMeppel was gepasseerd en daarbij in het Noorden en Westen ongeveer 20 mm. regen, had achtergelaten. Op deze depressie is een slappe rug van hoge druk gevolgd wafachter een nieuwe depressie nadert. Deze bevond zich van morgen'dicht bij Schotland, zodat het er toen naar uitzag, dat dit centrum ons od veihse afstand zou passeren. Het koufront, dat. vanmorgen omstreeks 7 uur over Londen trok. zal meer invloed hebben op bet weer bij ons. Door L ^twSkehng van enkele kleine storingen in dit front is zijn beweging geremd waaidoor het vanmorgen wel zeker leek, dat het vandaag gedurende bet grootste deel van de dag droog zou blijven; maar men zal er rekening mee moeten houden, dat dit front va™d TV® land zal trekken, zodat de temperatuur Zondag laget zal zijn dan vandaag. Hoewel het er niet naar uitziet, dat dit front zó veel regen zal brengen et er niet n terwijl deze regen bovendien voor het. als op Hemelvaartsdag isgewUen. «^Jh beneden zg] k grootste deel gedurende de avond en omdat na het binnen- de vooruitzichten voor fJaMng van de temperatuur, ook dringen van de koude lue ht zornerweer is dus niet in zicht; enkele buien moeten worden eerwacht. Echt z Qceaan beweegt daarvoor is de koude stroming, die zich via usianu nog altijd te krachtig. worden, zal anderhalf millioen dollar onder de vijf worden verdeeld. Finan ciële zorgen zullen ze dus voorlopig met hebben, mede omdat vader Dtonne uit de gelden belangrijke uitkeringen heeft gekregen. Hij slaagde er n.l. in, na en kele jaren de zeggenschap over zijn kin deren te herkrijgen De publieke opinie kwam n.l. op zijn hand en de mensen in Canada waren het er over eens. dat de vijfling het beste door de eigen ouders kon worden opgevoed, in het gezin van vader en moeder Dionne, dat met de vijffng mee dertien kinderen telt. Dr Dafoe werd toen aan de kant gezet. Vader Dionne liet naast zijn eenvou dige boerderij een flink huis bouwen, met een grote tuin er om heen. De vijf ling kon er in spelen, zij het achter een grote prikkeldraad-haag, zonder door de talloze nieuwsgierigen begluurd te wor den en ze ontving een normale opvoe ding Toch niet zo normaal eigenlijk. Want in de tuin werd ook nog een schooltje tien andere Frans-Canadese meisjes, les kregen van drie- zusters der Canadese Assumption Orde. Elke ochtend leest in de huiskapel pater Réné Poirier voor de leerlingen de H. Mis. De vijfling leerde onder leiding van mère Aimée. aan wie ze veel te danken heeft en die nog steeds aan het hoofd van dit merkwaardig schooltje staat. In het grote huishouden helpen de meisjes gewoon mede met het dagelijkse werk, bordenwassen inbegrepen Ze ziin sportief, zwemmen, schaatsen, ski en. spelen tafeltennis en fietsen giaag. Te genwoordig gaan ze niet meei eender gekleed, omdat ze daardoor minder op vallen. Ze ziin nu flinke meisjes en door een degelijke, katholieke opvoeding op het leven voorbereid. Indien de nieuwsgie rige wereld ze maar verder met rust laat. zullen ze hun weg vinden, als alle andere mensenkinderen. Dit mag men het vijftal wel toewen- lil Clc 1,li 111 w tl UI iivg v-uil avnv/ui gebouwd, waar de kinderen, samen metsen, 1 vijftiende verjaardag. Toen de vijfling over de beginmoeilijk- henen heen was, liet de vader, Oliva Dionne, een Frans Canadees en een eenvoudige farmer, zich overhalen, een contract te tekenen, waarbij de kinderen, zodra dit mogelijk zou zijn, verplicht werden, zich op een aantal tentoonstel lingen te laten zien. Deze overeenkomst wekte nogal verontwaardiging in den lande Het resultaat was, dat de over heid zich er mede bemoeide en dr. Dafoe als verzorger en voogd over de kinderen aanwees. Vader en moeder Dionne wer den aldus vrijwel uitgesloten. Reden hiertoe was tevens, dat ze in hun een- voudige woning niet over de nodige plaats en middelen beschikten, om de kinderen behoorlijk te verzoigen Dit besluit van de Canadese regering is van grote invloed geweest op de kin deren, niet alleen in materieel opzicht maar vooral in geestelijk. Ze werden er het voorwerp door van veel geredetwist en reeds van hun prille jeugd maakten ze tal van ruzies mede tussen dr. Datoe en hun ouders Dit heeft hen enigszins vreesachtig en daardoor verlegen ge maakt, hetgeen nog werd verergerd, doordat ze enkele jaren lang achter glas te kijk werden gezet, later, wanneer ze zich ergens in het openbaar vertoonden, van alle kanten begluurd werden en tenslotte moesten leven in een door i prikkeldraad, omgeven huis, Thans, nu de meisjes op 28 Mei a.s. vijftien jaar worden, staan ze voor het grote probleem, op de duur niet langer meer bij elkander te kunnen blijven en elk afzonderlijk de nieuws gierige buitenwereld te moeten trot seren. Ze hebben alle vijf een uitste kende muzikale aanleg, maar denken er niet aan, muziek te studeren, om dat dit later optreden in het openbaar tengevolge zal hebben. Ze hebben zich meer dan genoeg bekeken gevoeld. Immers, er waren dagen, dat in et kleine, speciaal gebouwde kinderhuis te Callander meer dan tienduizend mensen in een eindeloze rij zich ver drongen, om een glimp van de spelen de vijfling op te vangen. Later, wan neer ze uitgingen, liepen de mensen te hoop Er schuilt iets tragisch in de geschie denis van deze vijf meisjes, die als het ware voor de fortuin geboren leken. Hun pleegvader, dr. Dafoe, droomde er van, ze als prinsesjes op te voeden. Geld biertoe was er overvloedig. Alleen al voor foto's films en anderszins bracht Amerika honderdduizenden dollars op. In de loop der jaren groeiden deze be dragen. ondanks de grote sommen, aan de opvoeding der kinderen verbonden, tot een kapitaal aan. De Belgische Luchtvaartvereniging deelt mede. dat het organisatie-comi'ë van de beker Gordon-Bennett beslot-u heeft af te zien van de organisatie van de grote internationale wedstrijd voor vrije ballons, daar de Sovjet-Russische regering de deelnemers aan de wedstri;d heeft verboden over het gebied d-r Sovjet-Unie en over de bezette gebieduu Duitsland en Oostenrijk te vliegen. Door deze bepaling zou de wedstrijd om dc Gordon-Bennett-beker, volgens de Belgische Luchtvaartvereniging, te grote risico's met zich brengen. De 3e etappe van Petange naar Wiltz en terug over 219 km. werd gewonnen door de Belg Van Dormael in 6 uur 33 min. 13 sec. Tweede werd de Luxembur ger Diederich in 6 uur 39 min. 54 sec., gevolgd door de Italiaan Bertolucci in 6 uur 40 min. 19 sec. Op de 4e plaats ein digde de Zwitser Sehutz in 6 uur 40 min. 24 sec. tegelijk met een groepje renners, onder wie onze landgenoten Syen (10e), Voorting (14e). De Hoog (16e) en Jans sen (18e). allen zelfde tijd als Schulz. Onze landgenoot Franken werd 23e in 6 uur 49 min. 26 sec. In' het algemeen klassement ligt Jans sen op de 6e plaats, Syen op de 9e. Voor wat de eerste 10 plaatsen betreft, ziet de rangschikking er als volgt uit: 1. Diederich (Luxemburg) 21.12.14; 2. Sforacchi (Italië) 21.16.48, 3. Cernzer (Luxemburg) 21.19.28. 4. Le Nizerhy (Frankrijk) 21.19.32, 5. Brule (Frankrijk! 21.19.44. 6. Janssen (Ned.) 21.19.44, 7. Sciardis (Frankrijk) 21.20.49, 8. Kemp (Luxemburg) 21.21.20, 9. Sven (Ned.) 21.22)16, 10. Kirchen (Luxemburg) 21.22.40. 17. De Hoog (Ned.) 22.10.32, 22. Franken (Ned.) 22.48.21. De zesde etappe van de ronde van Italië, van Napels naar Rome over 233 km., werd gewonnen door Ricci in 7 uur 7 min. 50 sec. voor Frosini, Pasotti, Ros- sello, de Zwitser Schaer en Busancano allen in dezelfde tijd. In het algemeen klassement leidt Cottur met 41 uur 31 min. 4 sec. voor Schaer, met 41 uur. 32 min. 8 sec. Coppi staat op de 7e plaa s met 41 uur 34 min. 2 sec. en Bartali Me met 41 uur 35 min. 2 sec. Er zijn nog 87 renners in de strijd. Woensdagavond heeft R.F.C. ter ge- legen he id van haar 45-jarig bestaan een jubileum wedstrijd gespeeld tegen Xer- xes. welke ontmoeting, die door onge veer 2000 toeschouwers werd bijge woond. door de jubilerende vereniging met 10 werd gewonnen. Cricket: Haarlem—V.V.V.; H.C.C. I—A C.C.; H.D.V.S.—H.C.C. II; P.W.—Excelsior Quick N.Kampong: V.R.A.Sparta Korfbal: kampioenschap van Neder land: P.S.V.Vitesse; Het ZuidenRip- tersbleek, f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3