jeugdige lezerskring De wonderlijke avonturen van Prins Knobbelbol Moeder heil" was ware toevlucht Nieuwe plaats voor Amsterdams Raadhuis Frederik zeven directeuren DOOD schuld? Tienduizend babies in 25 jaar Sanering van de Jodenbuurt geeft grootse perspectieven ADIO en de door PAGINA ZATERDAG 28 MEI 1949 i#'0.0! Xgfo KL Specialiteit in Kelimfauteuils. v/h Toorenburg Damme MOPPENTROMMEL NED. KATHOLIEKE DROGISTENBOND NIEUWE ORGANISATIE VAN EX-POLITIEKE GEVANGENEN Afd. Amsterdam treedt uit landelijke vereniging M. EBERHART HAARLEMSE DIOCESANE MIDDENSTAND yKWALITEIT H REGEERfT /ci#i t! *1 *i a ft Éifci) Hoera, deze week gaan we het record breken! De blaadjes op de verjaardags kalender geven n.l. niet minder dan 19 ge lukkigen aan! Het zijn op Zondag Berrie O. (9 jaar), Miep de V. (13 jaar) en Kees K. (13 jaar). De dag erna zijn er twee. t.w. Sannie H. (13 jaar) en Riet J. (13 jaar). Dinsdag viert alleen Wil L. (12 jaar) feest. En dan komt de record-dag, de Woensdag. Dan zijn er vijf, n.l. Dirk V. (9 jaar), Riekie v. d. S. (8 jaar), Corrv V. d. B. (9 jaar), Martha K. (8 jaar) en Benny H (8 jaar). Donderdag weer drie stuks, Theo V. (13 jaar), Annie v. D. (S jaar) en Johnny z. (11 jaar). Na twee gelukkigen op Vrijdag, Ketty H. (12 jaar) en Gerda S. (11 jaar), besluiten we Za terdag de lange rij met Nellie L. (12 jaar) Hilda v. W. (11 jaar) en Gerard O. (10 jaar). Voor allemaal extra hartelijke ge lukwensen. tracht hadden, het monster te dóden. Ze hadden met z'n allen de berg be stormd, maar och heden, wat was dat een malle vertoning geworden. Ze gleden en glibberden veel harder naar bene den dan ze konden klimmen en het mon ster stond binnen allerlei rare gezich ten te trekken en de mensen uit te lachen. Men had dus moedeloos moeten toe zien, hoe iedere 7 jaar een nieuwe be woner of bewoonster van het dorp werd weggevoerd. Maar de woede en de vei- ontwaardiging waren niet meer te be schrijven, toen op zekere dag Prinses Bobbelbot schreiend in de klauwen van het monster werd weggevoerd. Opnieuw probeerden de mannen de berg te be klimmen en opnieuw werden ze uitge lachen. Toen staken ze de hoofden bij elkaar en eindelijk kwam er een met een voor stel. Hij had weieens schipbreuk gele den en was toen gered door een briefje, dat hij in een fles in zee had gegooid. Nu wilde hij opnieuw zoiets doen, maar dan met het verzoek om hulp, om de prinses te redden. En zo gebeurde het. De fles werd in de rivier gegooid, dreef naar zee, spoel de jaren later in het land van Knob- belbol aan, bleef daar een tijdje liggen en werd toen door een inboorling mee genomen. Die vergat de fles en pas bij de brand door de benzine-spuiterij van Knobbelbol barstte de fles, het briefje (op hertevel) geraakte tussen andere vellen in en eindelijk werd het gevon den door de tovenaar. Zou Knobbelbol Bobbelbot nog op tijd kunnen redden Want haast 7 jaren wa ren nu voorbij en nog een poosje, dan zou ze uit de lucht worden neergesme ten. Zou het lukken Misschien weten we volgende week meer IMPORT, NIEUWE BINNENWEG 340 t/o PLANTSOEN ROTTERDAM TELEFOON 34136 neer ze in de zon stond, zag je niet eens haar schaduw" overdrijf ik, maar zó mager was ze haast wel. Het ongeluk wil nu, dat haar ribben er zo erg uit staken en plagend zeiden de mensen dan wel eens tegen haar: Prinses Bob belbot. Ze vond het niet erg en lachte er maar om, zodat op de duur iedereen over Prinses Bobbelbot sprak. Het geval wil nu, dat in de omgeving van het dorp een monsterachtig wezen woonde. Het zag eruit als een vliegend nijlpaard, maar was nog veel lelijker. Dit monster had de gewoonte om eens in de 7 jaren uit het dorp een slacht offer te pakken en de ongelukkige dan in triomf naar zijn woning mee te ne men. Aan het eind van die 7 jaar kwam hij dan met zijn prooi, die hem 7 jaar lang had gediend, boven het dorp vlie gen en dan smeet hij de ongelukkige van kilometers hoog naar beneden; dood natuurlijk. Die woning van het monster noemden de mensen: het glazen dorp. Dit dorp was n.l. onder een heel hoge berg, welke helemaal van glas was, onbreekbaar glas dan. De toegang tot het dorp was boven op de top van de berg; daar was n.l. een gat, vanwaar een grote wentel trap naar beneden voerde. Helemaal on derin was in het massieve glas een grote ruimte en daar was het dorp (ook van glas), waarover het monster heerste. Het spreekt vanzelf, dat de mannen uit het dorp van Prinses Bobbelbot ge- Laat ik eerst beginnen met te vertel len, dat er deze week over Knobbelbol niet veel valt te schrijven. Je weet, dat hij twee weken moest vliegen, óm in het Noorden te komen en hij is pas een week in de lucht. Zijn reis gaat heel voorspoedig en met Hemelvaartsdag heeft hij even bij me thuis uitgeblazen. Helaas wilde hij niet hebben, dat ik een foto van hem maakte, anders had je kunnen zien, hoe hij eruit ziet. Enfin, hij zal volgende week wel aan het eind punt zijn en dan gaan we over hem verder. Intussen zullen we eens een kijkje nemen op de plaats, waarheen hij op reis is. Je weet nog, dat hij op weg is, om iemand te bevrijden. Die „iemand" is helaas geen prinses, 'maar een gewoon meisje, dat net als ieder ander meisje iedere dag naar school ging en haar moeder met boodschappen en in het huishouden hielp. Misschien zie je, dat dit allemaal in de verleden tijd staat en heel misschien herinner je je nog, dat in het briefje van verleden week over een prinses werd gesproken. "Wel dat zit zo Het meisje heette heel gewoon Ulleklavi Hup en was echt geen prinses. Maar het was een ontzettend goed meisje. Be leefd, behulpzaam, zuinig op haar kle ding, kortom, net, zo een goed meisje moet »ijn. Iedereen in het dorp mocht haar even graag en omdat ze het beste meisje van het hele dorp was, noemde iedereen haar ,,de prinses." Ze had alleen één gebrek en dat was jammer. Ze was n.l. vreselijk mager, ontzettend gewoon. Als ik schrijf: „Wan- punt een gemeenschappelijk fundament hebben: het nieuwe Duitsland mag ook in een verdere toekomst geen bedreiging voor één der partijen worden. De angst voor een herlevend machtig en dus ook militair geducht Duitsland bestaat even sterk bij Rusland, als bij Frankrijk en misschien zelfs bij Engeland. Maar zal het mogelijk zijn een militair volkomen onverdedigd Duitsland in het hart van Europa te laten bestaan? Tenslotte ligt de Oder-Neissegrens veel dichter bij Noordzee en Atlantische Oceaan dan bij Moskou. Het Westen ziet de beste, d.w.z, de enig mogelijke waarborg tegen het Duitse gevaar in de doorvoering van de grond wet van Bonn, ook voor de Oostelijke zóne; en het zou niet al te zeer ver wonderen, als de Russen hierin ten slotte zouden berusten. Allen toch streven, zij het op zeer uiteenlopende gronden, naar het herstel der Duitse eenheid, maar het Westen zal hierin niet toestemmen, als Duitsland niet op waarachtige democra tische beginselen wordt opgebouwd. Komt echter die eenheid niet tot stand, dan wordt de huidige Parijse conferentie wederom een mislukking. En men heeft de sterke indruk, dat ook Ruslariü dit wil vermijden. Moeder (tegen zoontje); „Zo. vanmid dag weer gespijbeld hè?" Zoontje: „Nee. mammie, echt niet!" Moeder: .O nee? En hoe kom je dan zo kletsnat? En je ruikt helemaal naar vis!" Zoontje: „Dat komt van school, de juf frouw heeft over Jonas en de walvis ver teld!" De kleine boodschappenjongen stond voor het tuinhekje en keek met angstige ogen naar de grote hond in de tuin. Mevrouw: „Kom maar. hij bijt niet". Jongen: „Misschien niet, mevrouw, maar slikt hij?" !\/esje stond huilend tegen de muur gedrukt met een grote blaffende hond voor zich. Eigenaar van de hond: „Kom, kom, wees niet bang". Je weet toch: „Blaffende hon den bijten niet". Miesje (snikkend): „Ja. dat weet ik. maar weet die hond het?" het allang goed. Ik ben benieuwd naar je avonturen op de vroege morgen met de vogels. FRANS v. R. (8 j.) Wat een prachtige verjaardag heb jij gehad, zeg! Als ik zo je tekenwerk bekijk, krijg ik ook zin voor mijn verjaardag een paar auto's te vragen. Wat zou je denken? Doen? Pech hè van de haring? Zeg, waar blijft Rietje met haar briefjes? Por haar eens op! WILLY B. (14 j.) Toen jij schreef was het misschien mooi weer, maar nu ik be zig ben, giet het. Enfin, wat nu valt. krij gen we van de zomer niet meer! Volhou den met die zegelactie, want vliegen is fantastisch mooi. Ja. zelf verzinnen is het aardigst, proberen Willy. COR V. (12 j.) Fijn, dat je me wat raadsels zond, want ik zat omhoog. Drie ervan had ik al gehad, maar de andere heb ik gelijk gebruikt. Je puzzle is dus dik voor elkaar en komt in de krant. Al leen wilde ik er nog een poosje mee wachten, dan maak ik er een prijspuzzle van. En dit is dan de buslichting van deze week. Tot volgende week? OOM LUUK jaar niet minder dan 10.145 kinderen ge boren. In 1924 waren het er nog maar 44. in 1948 echter 897. In die kwart eeuw zijn in het doorgangshuis 2094 ongehuwds moeders verzorgd, terwijl in de kliniek 12.850 patiënten werden verpleegd. rn kleuterhuis en kliniek samen telde men in totaal 11.187 kinderen. En om nu tenslotte nog eens millioe- nencijfers te noemen: het totaal aantal verpleegdagen in die 25 jaar bedroeg 1.469.118, daarvan 1.059.399 van kinderen en 409.719 van volwassenen. Thans werken in „Moederheil 40 zus- ters dag en nacht aan de lichamelijke en geestelijke belangen van de aan haar toevertrouwde verpleegden'. Namen van de Zusters te noemen is ondoenlijk. We willen slechts één uitzondering maken voor zuster Gotharda, die reeds sedert 1924 als verloskundige aan de patiënten hulp heeft verleend. Ten bate van de plannen tot modernise ring van het Doorgangshuis is een actie op touw gezet, waarbij in nagenoeg ge heel West-Brabant speldjesdagen zullen worden gehouden. Het tegenwoordige bestuur van de Stichting bestaat uit: P. C. Ligtenberg, voorzitter (sinds 1935), W. v. d. Ven, vice-voorzitter, me.i. A. Smits, secretares se, dr. L. v. d. Bemd, penningmeester, ir. J. Asselbergs, mr. A. Struycken, mej. M. Ingenhousz en mevr. L. Smits-Houben. Op 25 Juni a.s. zal het een kwart eeuw zijn geleden, dat mgr. P. Hopmans in bet voormalige Ginneken de gebouwen inze gende van de stichting „Moederheil". Het was de bekroning van een werk, dat m 1916 in de Willemstraat te Breda op ini tiatief van de R. K. Ver. tot bescherming van meisjes was begonnen met vijf Kleine Zusters van St. Jozef uit Heerlen. „Moederheil" was bestemd voor het opnemen van ongehuwde a.s. moeders teneinde haar te beschermen tegen de voor haar in het bijzonder dreigende ge varen, haar een veilig onderdak en bij stand te verlenen bij haar moederschap en om haar kinderen gedurende enige jaren te huisvesten. Later is men inzoverre van deze doel stelling afgeweken, dat ook gehuwde vrouwen worden opgenomen. Een gynae cologische kliniek en een kleuterhuis zijn in de loop der jaren aan de stichting ver bonden. Hoe het werk groeide? In totaal zijn in de inrichting gedurende de afgelopen ?5 Alle raadsels opgelost verleden week? Dat zal best niet, want een enkele moei lijke was er wel bij kijk maar: 1. van eer> bloem; 2. stoof met kooltje vuur; 3. va ders knie; 4. Waal-haven; 5. tafelpoten. De zorgen van vandaag gaan over: 1. Welk artikel heeft de meeste afne mers? 2. Wie schuift zijn werk altijd op de lange baan? 3. Hoeveel kanten heeft een cirkel? 4. Wie kan van deze zin een goede zin maken, door er twee punten in te zet ten? De boeren in het Noorderland heb ben tien vingers aan elke hand, 520 aan handen en voeten. stad. die niet slaapt, doch integendeel dynamisch is. Deze "dynamiek moet uiter aard geremd worden, als het gaat om het karakter van de stad; maar aan de andere kant is het zaak, dat zij tot uiting komt. Dit is altijd gebeurd bij de groei en de uitbouw van deze stad. Wat zal men bijv. in de 17e eeuw gezegd hebben van Jacob ran Campen's Raadhuis, da: boven de bebouwing van die tijd, men kan het op de oude prenten zien, meters en meters uitstak. De keuze van de bouwmeester zal in dit verband natuurlijk van het grootste belang zijn. We achten het intussen niet onwaarschijnlijk, dat het gemeentebe stuur de architecten-combinatie Berg hoefVegter, die tot driemaal toe het beste ontwerp inleverde voor het Fre- deriksplein-Raadhuis, nu ineens de op dracht zullen geven een ontwerp voor de nieuwe plaats te maken? Hun laatste ontwerp had als grootste bezwaar, dat het al te romantisch was; het nieuwe Raadhuis zal het karakter van Amster dam moeten ademen en Amsterdam is niet zo' romantische stad. De schoon heid van Amsterdam is van een grijze, weemoedige vertrouwelijkheid, niet die van een romantische stille mijmering. Maar aan de andere kant hebben deze architecten de grote problemen die met een nieuw Raadhuis samenhangen, op waardige wijze opgelost. Zij hebben zich jaren ingewerkt in deze problemen en in hun oplossingen zat een sterke groei. Van deze kostbare ervaringen en verworvenheden zou men nu gebruik kunnen maken, dit is temeer van belang, daar de Nederlandse architecten in de komende jaren hun handen vol zullen hebben aan ander werk. Maar een ge bouw als een' nieuw Amsterdams Raad huis wordt niet in enige jaren gebouwd, voor zulk een monument mag men ge rust hi decennia denken. Malando; 13.50 Tino Rossi; 14.00 Jonge kunstenaars; 14.30 Wetenschappelijke causerie14.45 „Le Dêluge" Saint Saëns 15.40 Hoorspel; 16.55 Gram.; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Piano; 17.45 Overzeese kro niek; 18.00 Nws.18.20 The Hill Billies; 18.30 Ned. Strijdkr.19.00 Klankbeeld over de industrialisatie19.30 Vlooi en piano 19.45 Lezing over de Betuwe20.00 Nws. 20.15 Pennies from heaven; 20 50 Ducdalf; S i? Radio Philh. ork.22.10 Benelux ■^•ctue^e kanttekeningen; 23.00 Nws.; 23.15 Amerik. dans-orkesten. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Vr: nws. 7.05 gram. 7.30 Kron. 7.40 gym. 7.50 gram. 8.00 nws. 8,05 gram. 9,00 Eng. L.P.: nws. 9,10 verz.pr. 10,00 Apache ork. 10,30 Eng. H.S.: mil. muz 11,00 div. 12,00 VI Br.: salonrok. 12,30 weerber. 12,40 volks liederen, 13.00 nws. 13,10 Eng. H.S.: „Tho se were the days". 14,00 Fr. Br.: gram 15,00 Eng. L.P.: Ens. Davey. 15,30 Ork Leader. 16,00 voordr. 16,15 Eng H.S.: Lon- dens Lieht Cone. ork. 16.45 filmpr. 17,00 Kootwijk: Batavia. 18 00 Fr Br v d sold. 18 30 VI. Br, v. 'd. nwE. 19,30 Weense walsen. 19,50 Feuilleton. 20,00 Smt Rombouts koor. 21,00 actual 21,15 Kozakkenliederen. 21,30 licht ork. 22,00 nws. 22,15 gram. 22,55 nws. 23,00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. h. S.: nws. 7,15 „the Promenade Players". 7,50 „Lift up yours hearts". 7,55 weer. 8,00 Fr. Br, nws. 8,10 eonc. 900 VI. Br.: gram. 10,00 div. 10,45 Eng L.P, orgel. 11,15 voordr. 11,30 mil. ork. 1215 NWDR- ork. 13.00 Sandy Macpherson. 1315 Sky rockets d'ansork. 14.00 div. 15.00 Kalun- borg: Ork. Nicolaison (om 15,35 Deanna Durbin). 16.15 Eng LP" pianospel. 17,00 Fr. Br, ber. 17,10 gram' 18,00 Eng. L.P, orgel. 18,30 Com. singing. 19,00 Fr. Br, omr.ork. 19,30 Eng. L.P Among your souvenirs". 20,00 Eng. H.S.: „Flotsam". 20,15 BBC theater ork. 2100 Eng. L.P.: ork. Farnon m. Gracie Fields 12,30 gev. ork. muz 22,00 nws. 22,15 Reromünster: muz. 22,35 ork. Loss. 23,15 Spa ork. 23,56 nws. Op 23 Mei j.l. hield de Ned. Kath. Drogistenbond een algemene ledenver gadering onder voorzitterschap van dhr. P. Rietbergen (R'dam) te Arnhem. Aan de orde waren verschillende voorstellen uit de afdelingen, waarvan de N.K.D. er 18 telt. Andere punten van bespre king waren winstmarges, fiscale maat regelen tegen het drogisterijbedrijf, fede ratief samenwerken, uitbouw enz. Directie en commissarissen van 'Al- bert Heyn N.V hebben besloten een dividend voorstel te doen voor een uit kering van 7%% op de gewone aande len. De algemene vergadering zal wor den gehouden in de tweede helft van Juni. Het jaarverslag zal dezer dagen verschijnen. (Van onze Amsterdamse redacteur). Het is nu wel zeker, dat het Amster damse Raadhuis in de toekomst aan de Amstei, in de voormalige Joden buurt, zal worden gebouwd. Voor be langhebbenden ligt een plan tot sane ring van deze wjjk ter inzage, waarbij het terrein, besloten door de Amstei, de Zwanenburgwal en het Waterloo- plein, bestemd is voor het nieuwe Raadhuis. Dit plan zal overigens eerst door de nieuwe Raad behandeld wor den en omtrent de kwestie of een prijs vraag zal worden uitgeschreven, dan wel een architect zal worden aange wezen, zal binnen afzienbare tjjd wel geen beslissing worden genomen. De zaak is echter van zulk een groot be lang dat wij nu reeds enige aspecten nader willen bezien. Laten wij vooropstellen dat wij nooit grote bewonderaars geweest zijn van het plan-Frederiksplein. Door de brand van 'l Paleis voor Volksvlijt was een groot terrein vrijgekomen, betrekkelijk in het midden van de stad. Voor een zo groot gebouw was dit terrein echter niet groot genoeg en met de aan de prijsvraag deel nemende architecten moest dan ook steeds onderhandeld worden over de rooilijn. Het uiteindelijk bekroonde plan van de architecten Berghoef en Vegter plaatste het gebouw geheel anders dan oorspronkelijk de bedoeling was. Het terrein was echter, zoals gezegd, niet groot genoeg en het lag ook niet zo gunstig, noch door de omgeving, noch in de verkeerssituatie. Ons belangrijkste be zwaar echter was. dat deze omgeving niet typisch is voor Amsterdam. Het Fre- deriksplein is een onderdeel van de 19e- eeuwse uitleg van de stad, een uitleg, die tot de- mislukte gedeelten gerekend moet worden. Door een nog grotere ramp de oorlog, die een der merkwaardigste Amsterdam se buurten ontredderde, werd een nieu we mogelijkheid geschapen. De voorma lige Jodenbuurt, een wijk, die door een te ver doorgevoerde vermenging van woningen en bedrijven erg hard was ach teruit gegaan, werd in de oorlog een bouwval Duizend panden werden met de grond gelijk gemaakt, de rest maakt een verwaarloosde, bouwvallige indruk. Een groots plan tot sanering van deze buuri, werd door Publieke Werken op gesteld en in dat plan wil men nu het nieuwe Raadhuis opnemen. Het sane ringsplan is een prachtig ontwerp, het doet schone perspectieven ontstaan voor de gehele Amsterdamse binnenstad. De verbindingen tussen centrum en Oost zullen er ruimer door worden en het heeft ook stedebouwkundig grote belof ten. De Jodenbreestraat bijv. is gedacht als een brede markt langs het te ver breden water van de Houtkopersburg wal. Maar de schoonste mogelijkheden biedt toch wel het eiland, dat zal ont staan als men van het Waterlooplein weer een elleboogvormige gracht gaat maken. Op dit eiland, begrensd door de Amstei, de rustieke Zwanenburg wal en de nieuwe gracht heeft men het nieuwe Raadhuis gedacht. De op pervlakte, 170 b(j 180 meter, valt erg tegen, al is ze groter dan die op het Frederiksplein beschikbaar is. Maar de grachten er omheen geven het terrein veel meer mogelijkheden. Hier in het hartje van het oude Am sterdam, op een unieke plaats, in een omgeving die aan alle zijden gesaneerd moet worden, een voor de hoofdstad waardig Raadhuis te mogen bouwen, moet voor een architect wel een droom zijn. Nu is er al bij voorbaat, door Jan Engelman een contra-argument naar vo ren gebracht, dat wel enige aandacht vraagt. Jan Engelman acht deze plaats ongeschikt, omdat grote bouwmassa's in deze omgeving het evenwicht van de stad zouden verstoren. Hij wijst op het voor beeld van De Bazel's gebouw van de Ned. Handel Mij. in de Vijzelstraat, dat het evenwicht van de grachtwand ver stoort. Wij achten dit argument niet juist. Amsterdam is een levende werkstad, het is een zeer schone stad, maar het is een De kruidenier was bleek overeind ge komen uit zijn stoel. „Wat zijn dat voor grapjes?" vroeg hij met trillende stem aan Frederik. „U maakt grapjes, hè?" Een korte poos bestudeerde hij het gezicht van Frederik. toen ging hij met een zucht weer zitten. „U bent een leuke grapjas. stelde hij vast. „Buikspreken! Ha! ha!" Frederik vond het beter hem in die waan te laten en haastte zich naar de keuken om de tweehonderd daalders te halen. Bij zijn terugkomst scheen de kruidenier zich van zijn schrik weer ge heel hersteld te hebben. „Ha! Daar zijn de centjes!" begroette hij Frederik opgewekt „Laat maar eens zien, jongeman of het klopt. Hij legde een vettig papiertje naast zich op tafel, plaatste zijn potloodje er boven op, en begon van de daalders hoopjes van tien te maken. „Dat zijn dus twintig hoopjes van tien daalders elk", prevelde hij, terwijl hij ijverig het papiertje becijferde, „en dat is samen tweehonderd daalders. Dat klopt. Juist", en toen viste hij zijn hoed van onder zijn stoel vandaan en maakte aanstalten om weer te vertrekken. 24. „O, natuurlijk", antwoordde Fre derik, terwijl hij om zich heen keek. „Ik zal het voor U halen. Wilt U intussen even plaats nemen?" De kruidenier gromde wat en liet zijn driehonderd pond in een stoel zakken. „Zaken zijn zaken" lichtte hij Frederik in voor het geval deze van die mooie spreuk nog geen kennis mocht hebben. Frederik ging het vertrek uit en liet zijn gast alleen „Waar haal ik die tweehonderd daal ders vandaan?" vroeg hij zich af met iets van wanhoop in zijn stem. Toen hel derde zijn gezicht weer op, en 'vlak daar na nam hij opnieuw plaats achter het bureau van de burgemeester. „Laat zien" verzocht de kruidenier, terwijl hij met zijn potloodje op het ta felblad tikte. Frederik opende een lade naast zich en zei: „Kunt U mij ook zeggen, waar ik twee'honderd daalders vinden kan?" „In het keukenkastje naast het zout", antwoordde de stem van Notaris Zwin- gelhout uit de lade en toen Kan je mij nog niet een vers slablaadje bezorgen? ik heb alweer honger. En wat is dat voor e?.n.rare snuiter, die j ebij je heb? Weet hij iets af van de zeven directeuren?" De afdeling Amsterdam van de Neder landse vereniging van ex-politieke ge vangenen in bezettingstijd heeft op haar Woensdagavond gehouden vergadering met overgrote meerderheid van stemmen besloten zich af te scheiden van de lan delijke vereniging en een nieuwe organi satie van ex-gerangenen en oud-verzets strijders op te richten. Door het voorstel om het lidmaatschap van de C. P. N. onverenigbaar te achten met dat van de vereniging van ex-poli- lieke gevangenen (hetgeen op de lande lijk congres te Utrecht Zaterdag j.l. met 52 tegen 41 stemmen werd aangenomen) in te dienen en de on-democratische wij ze waarop dit is geschied, heeft het hoofdbestuur doelbewust de vereniging getorpedeerd, aldus de voorzitter van de Amsterdamse afdeling. Op de vergadering te Amsterdam, waarop ook vertegenwoordigers van ds afdelingen Haarlem, Hilversum, Naarden en Bussum aanwezig waren, hebben staande de vergadering 150 leden voo- het lidmaatschap van de landelijke ver eniging bedankt en 135 zich opgegeven voor de nieuwe organisatie. raakt ?U ze^er' ^at u mets hebt aange- Niets, antwoordde William ernstig. Niets Miss Warren, zei de detective zon der enige inleiding, U hebt me verteld, dat u op de avond, toen miss Weinbert werd overreden, uw voet op de rem hebt gezet om de wagen tot stilstand te bren gen. Ja. En bent u er volkomen zeker van, dat u het gaspedaal niet hebt aangeraakt. Ja. En in elk geval, omdat ik de motor had uitgeschakeld, zou het niets geen verschil hebben gemaakt in de snelheid, als ik op het gaspedaal had getrapt. Juist!, zei Craft vriendelijk. Tenzij uw rechtervoet het gaspedaal net een gedeelte van een seconde eerder heeft aangeraakt, dan uw linkervoet de kop peling. Dat gedeelte van een seconde zou net genoeg zijn geweest om de wa gen als het ware een sprongetje te doen maken, voordat u de motor met moge lijkheid Kón ontkoppelen. Hij wendde zich tot William, die met wijd open ogen angstig had geluisterd Sergeant Cardwel heeft me verteld, dat de remmen in orde waren. O, jazeker, mijnheer.' Wanneer hebt u ze dan geprobeerd? Wel, bijna meteen, manheer lk heb de wagen naar de garage gereden, toen de politie hem had vrijgegeven Toen werkten ze uitstekend. (Wordt vervolgd) daar ontmoetten haar vingers een kar tonnen doosje. Maar dit weet ik in ieder geval, dacht ze, als ik een van die capsules had ingenomen, zou ik hier niet levend staan. Zal ik voorlezen, wat ik -heb ge schreven? vroeg Chris nogmaals. Paul's donkere ocgen gleden haastig over het vel papier, dat Chris in zijn hand hield. Stoor ik soms? vroeg hij vriende lijk beleefd. Neen, neen. Och Chris, verscheur dat maar. Mina dan toch viel Fanny in. zou bet niet beter zijn nu maar te onder tekenen en er verder niet meer aan den ken? Dan was je er van af. Neen, neen, zei Mina beslist. Ik weet nog niet, of ik het zo wel wil doen Je verdient het wel, Fanny. Jij bent goea voor me en morgen.... Ze hield op en haar brandende ogen gleden weer naar de kalender. Misschien is het ook wel niet helemaal rechtvaar dig jou zoveel na te laten, Fanny. Ver scheur het maar, Chris! Het was beschamend te zien, hoe een donkere blos Fanny's wangen overtoog. Clarence was plotseling een en al actie. Hij streek met zijn kleine handen door zijn haar en nam zenuwachtig een sprong in de richting van Fanny Aan jou? schreeuwde hij opgewon den. Laat ze alles aan jou na? Hoe gaat het er mee, tantetje? vroeg hij, zich over haar heen buigend Vrij goed, antwoordde Mina en haar stem klonk warm en hartelijk. Mooi zo, zei Paul. Ik was al bang, dat die afschuwelijke geschiedenis aan het meerHij hield veelzeggend op. Ik heb de dokter opgebeld om eens naar u te komen kijken. Het moet voor u toch een hele sdhok zijn geweest, tante Mina. Ook al wist u helemaal niet, wie de man W— Geschokt heeft me het meest, dat de revolver van je oom werd gebruikt, zei Mina. Het plotseling, duidelijke besef, dat ze allen hetzelfde dachten, vervulde de ver stikkende hete kamer. Op de vinnige woorden van Fanny hadden ze geen acht geslagen, zoals ze van nu af aan geen acht zouden slaan op elke openlijke aan duiding, van wat hun gedachten vervul de. Maar juist op dat ogenblik voelden ze het duidelijk aanwezig. Katie dacht: Ik word er overspannen door. Ik sta hier en ben bang anderen in de ogen te zien, omdat we weten waar het. over gaat. We weterr het allemaal, we verdenken allemaal, we denken aller maal: 't is Chris, of 't is Paul! Of 't is Clarenre, of Fanny? En zij denken: 't Is Katie. Zij heeft Charlotte vermoord? Zij denken of tenminste Chris denkt, als hij er van af weet: Het waren haar vinger afdrukken op de kolf van die revolver. Ze stak de handen in de zakken en Woensdag 8 Juni a.s, belegt de Haar lemse Dioc. Kath. Middenstandsbond een voorjaars centrale raadsvergadering in 't Kurhaus te Schevemngen Deze bijeen komst zal worden voorafgegaan door een H. Mis om 9.30 uur in de kerk van O. L Vrouw van Lourdes aldaar. In de middag zal de zeereerw heer Henri de Greeve de gedachten ontwikke len, die de basis zijn voor de grote bijeen komst der jongeren op 29 Mei in Utrecht, welke actie in at boezem van het hoofd bestuur van de Haarlemse middenstands bond is gegroeid-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 5