Nieuws uit STAD en OMTREK Na driemaal verhuizen eindelijk vast honk Brederode doet goede keuze UIT DE SPORTWERELD Eerste steen gelegd der nieuwe basiliek van Eeliternach Katholieke dansleraren gaan congresseren Frederik zeven directeuren DOOD schuld? Reclame hoeden herenmodes Maakt Geheimzinnige ziekte in Duitsland Ambtsoverdracht H.V.K. Ontslag van Chinees kabinet aanvaard en de door voor Uw Zaak MAANDAG 30 MEI 1949 PAGINA 3 DE SCHOOLWERKTUINEN GEOPEND Mevrouw Benthem-de Wilde, wet- houdster van Sociale Zaken, hijst de driekleur ten teken van de offi ciële opening van de schooltuinen. MEJ. LINDEMAN 40 JAAR ONDERWIJZERES AVOND OUD-WEZEN K. AV.-EXCURSIE HAK A BURGERLIJKE stand LAATSTE BERICHTEN AUTORIJSCHOOL WALDO MOGELIJKHEDEN NIET GEHEEL UITGEBUIT DE „LANGKOEAS" IN DE VAART TREIN RAAKTE IN BRAND HERMES DVS-HCC 2 HONKBAL RECEPTIE URSUS DUIVENSPORT P.W.-EXCELSIOR tel. 68286 BROERSVEST 6 Beschaafd en modern dansen DOMINEE ZWAAR GEWOND BIJ VERKEERSONGELUK M. EBKRHART Het nieuwe complex sc^oolt"'"ei?' f*?" legen tussen de Poldervaart en het slacht huis, is Zaterdagmiddag om 3 uur offi cieel in gebruik genomen. Het belang van dit gebeuren werd benadrukt door WnnfmevrdBenVthem- de Wilde, mr! P V Bochove en H. v. d. Kraan. De tachtigjarige heer Germen- raad die 21 jaar geleden het schooltuin- werk in Schiedam introduceerde, was eveneens tegenwoordig, evenals de direc teur van de Gem. Plantsoendienst, de heer Schippers- Oud-wethouder J. Din- kelaar, voorzitter van de vereniging Schoolwerktuinen achtte de belangstel- lino van het gemeentebestuur een ver heugend teken. Hij wees op het vele dat door mevr. Benthemde Wilde in san,in werking met het gehele college van B en W. gedaan was om dit te bereiken. De heer Dinkelaar hoopte, dat de school werktuinen de eerbied van de kinderen voor alles wat leeft en groeit, zou wak ker roepen en bestendigen. Lof zwaaide hij toe aan de heren i Krebbers en Hukshorn, de beide hoofd onderwijzers, die de schooltuinen hebben gediend, zolang als deze bestaan. Spre ker hoopte, dat eindelijk een vaste woon plaats zou zijn gevonden, want de tuinen waren reeds driemaal verhuisd. In het hart van mevr. Benthem namen de schooltuinen, volgens haar eigen zeg gen, een bijzonder plaatsje in. Zij zag deze schoolwerktuinen als een van de oplossingen voor het verschaffen aan het kind van ruimte en zon, waar er m de stad vaak zo weinig rekening is gehou den met de behoefte van het spelende kind Wat de jongens en meisjes over dag stil-zittend aah energie opsparen, moet zich toch kunnen loswerken na de schooltijd. Zonder die mogelijkheid moet de jeugd tot baldadigheid komen. Een en twintig jaar geleden zijn de eerste kinderen 043 'de schoolwerktuinen geko men, om daar te genieten van hun eigen grond en hun eigen werk. Zij zijn een stapje nader tot de natuur gebracht. Spr. hoopte, dat deze nauwe aanraking met het geschapene ook tot gevolg zou heb ben, dat de liefde voor het voornaamste ding in de schepping, de mens, vergroot zou worden, opdat de kinderen vroeg zouden leren met, door en voor elkaar iets moois op te bouwen. Na haar toespraak hees mevr. Benthem. terwijl de kinderen het Nederlandse volkslied zongen, de drie-kleur. Daarna werd haar een mooi bouquet anjers over handigd. Ter gelegenheid van de feeste lijke opening kregen alle kinderen een geranium, welke op hun tuintje zal prij ken als herinnering aan het openings festijn, dat waarschijnlijk wel het laatste voor vele tientallen jaren zal zijn, want in het uitbreidingsplan is dit schooltuin complex als zodanig opgenomen en de grond zal voorlopig dus nergens anders voor gebruikt mogen worden. Na de opening maakte het gezelschap een wan deling over de tuin. Reeds enkele weken geleden gaven wij hiervan een uitvoerige reportage met foto's. We vieren Donderdag a.s. een zeldzaam jubilé. Mej Lindeman viert dan haar 40; jarig jubilé' als onderwijzeres. Zon:lubüè komt meer voor. Maar mej. Lindeman is ook 40 jaren verbonden aan ons school bestuur. Zelfs zo'n jubilé maken we in de St. Willibrordusstichting méér mee. Maar de jubilaresse is al die jaren ver bonden geweest aan één en dezelfde school, de St. Catharinaschool. Hoevele kinderen heeft onze jubila resse in al die jaren al zien komen en gaan! Hoevele ouders van haar huidig auditorium waren vroeger haar zorge- kindertjes!. In 1909, toen mej. Lindeman begon, zag 'ter niet het bijzonder Katholiek onderwijs nog niet zo fraai uit. Zelfs de minst-eisenden waren toenmaals „wèl tevreden maar niet voldaan". Want er was toen al wel subsidie voor het bij zonder onderwijs een subsidie, welke de toenmalige generatie „behoorlijk" noemde, maar er was in ailc*'geval op geen stukken na financiële gelijkstelling met het openbaar onderwijs. Wie toentertijd zijn leven en zijn werk gaf aan het bijzonder onderwijs, moest zichzelf een zwaar offer opleggfn. Het schoolbestuur is mej. Lindeman hoogst dankbaar voor alles was zij in die 40 jaren zo perfect, met zoveel op offering en met zoveel succes heeft ge daan voor de opvoeding en ontwikkeling der Schiedamse jeugd. Ook de talloze oud-leerlingen en ouders van leerlingen zullen dankbaar zijn en de jubilaresse tijdens de receptie op Donderdag a.s. komen geluk wensen. Deze receptie wordt gehouden in „Irene", Nieuwe haven, van 11.30 uur. Het schoolbestuur wenst U, geachte fe5®telinge, Gods beste zegen! Wij hopen dat de jaren van arbeid die nog voor u liggen, even prettige en suc cesvolle jaren mogen zijn als de voorbije jaren geweest zijn. En komt eenmaal de tijd van het otium cum dignitate, dan wensen we U nog vele gelukkige, ge zonde en welvarende jaren van wel verdiende rust. R REYNEN, Voorzitter „St. Willibrordusstichting". In de bovenzaal van Musis Sacrum hebben de oud-wezen van het R.K. Wees huis ter gelegenheid van de viering van het 175-jarig bestaan aan de kinderen, de zusters, de oud-wezen en de regenten een feestavond aangeboden. Het programma bestond voor een groot deel uit korte sketches, welke ontleend waren aan revues, toneelavonden, en radio-uitzendingen. Er was goed op ge studeerd en vele malen kan men bemer ken, dat bekende figuren uit de variété en massa-amusementswereld met nadruk hun stempel op de uitvoerenden gedrukt hadden. De nummers van het zeer uit gebreide programma volgden elkaar snel op. De leiding van de avond hadden de heren J. Willebrand en W. Frederiks, die ook de teksten hadden geschreven. De Netam-band zorgde voor het muzi kale deel van de avond. Het werd een feest,- dat vroeg 7 uur begon en laat afgelopen was; waarop bleek, dat men zich veel moeite had willen ge troosten om op eigen wijze het jubileum van het R.K. Weeshuis te vieren. Leden, die zich opgegeven hebben voor rle excursie naar de H.AK.A. gelieven Dinsdag 31 Mei a-s. om half twee aan de tramhalte aanwezig te zijn. Leden die zich verlaat hebben om zich op te geven, kunnen zich alsnog daarbij aansluiten. HET BESTUUR. GEBOREN: Jenneke d. v. A. Ritman en P. Ëlderkamp; Hendrika d. v. L. G. M. Huigen en P. G. C. v. d. Most; Ferdi nand z. v. F. F. G, Gadelijne en P. Scholtens; Marianne d. v. I. de Zeeuw en D. Rijsdijk; Adrians C. G. d. v. P. Gulik en G. W. Pelkman; Eddy z. v. J. Zuidgeest en M. J. Hendriks; Alphonsus W Th. M. z. v. P. A. Dries en L. M. J. MÓonen; levenl. kind van C. Berkel en A Koedam; levenl. kind van J. v. Aaken en C. E. Pappot. Het Britse medische tijdschrift „The Lancet" maakt melding van een geheim zinnige ziekte „canicolakoorts" genoemd, die de laatste maanden in Duitsland is geconstateerd. Vier mannen en twee vrouwen werden voor deze ziekte in een militair hospitaal in de Britse zone be handeld. Men kent geen speciale behan deling voor de canicolakoorts, die voor het eerst in 1934 werd waargenomen en afkomstig is van honden, die met de leptospira canicola bacil zijn geïnfec teerd. In de gehele wereld werden tot nu toe ongeveer 100 ziektegevallen geconstateerd, sommige met dodelijke afloop. De Engelse medische vereniging heelt aan Reuter meegedeeld, dat de meeste gevallen de laatste twee jaar in Duits land voorkwamen; een reden kon men daarvoor niet opgeven. De enige behande ling bestaat hierin, dat men de patiënt rustig laat uitzieken. De ziektesympto men zijn: hoofdpijn, een gevoel van ziek- zijn en hoge temperatuur. Men heeft 4e ziekte vaak ten onrechte voor longont steking of meningitis aangezien. INSTRUCTEURS Welk een stroom van mogelijkheden opent zich voor de naar stof-zoekende toneelschrijver en voor de om een be hoorlijk stuk smekende regisseur, wan neer zij zidh op de oude sprookjes wer- PSMet goed gevolg heeft J. Steenhoff het gedaan op een sprookje van Grimm. Het spookverhaal brengt ons in een herberg, waar 's avonds laat nog enkele gasten binnenkomen, waarvan er een niet te vermoeid blijkt, om door het lokkende goud in het nabije spookkasteel te wor den aangetrokken. Hij waagt de tocht maar keert hals over kop terug; zijn broer, verliefd geworden op de dochter van de waard, wil tonen, dat hij wat waard is en besluit 's avonds in het kasteel te overnachten. Het spook komt, maar de onverstoorbare knaap begint een prettige conversatie ermee. Omdat de jongen niet op het goud uit is weet hij zelfs de kist. te bemachtigen. Voor het ideale entourage had Brede rode natuurlijk als vonouds gezorgd. Zo wel de herberg als de kamer in het spook slot waren voorbeelden van goede decors. De belichting was eveneens prima verzorgd. In het eerste bedrijf kon het gezelschap de goede toon nog niet te pakken krijgen. Men was nog niet rolvast genoeg en in plaats van beklemming, opgeroepen door een bewuste stilte, viel er op het toneel al te vaak een vacuum in de ouderlingen spanning. Ieder van de spelers zal zich op bedrijf nog eens moeten beraden om aan het begin het stuk direct een goede aanloop te goven. De waard, Joop Groe nendijk, kam wat zelfbewuster zijn, of. indien het spookachtige reeds gesugge reerd moet worden, excentrieker. De dochter Klaertje, een rol van Truus Sparla, was goed. Joost een in alle be drijven beste rol van Jan Gudde. Wim Broeren mist in zijn spel, wat zijn tech nische verzorging prima maakt fanta sie en nabootsing van natuurlijkheid. Zeker niet rol van Nic van Beters die leegloper Pier. Toch zitten er moge lijkheden in. mits hij zich erop beraadt en losser wordt. Martin v. Eijk, als altijd betrouwbaar nu in en marskramers rol. De grimeur had Wim Middendorp een spaken-kop oegeven die niet onderdeed voor de goe de uitbeelding, welke deze ervan gaf. In de stem zou soms een spookaohtiger ele ment gelegd kunnen worden. Wat. de regie betreft, verdient het eerste bedrijf zeker herziening bij de scène van het licht in het spookkasteel. Hier moet de spanning onder de aanwezigen veel groter worden, intenser worden opge voerd en zich langzamer ontladen. Wij hopen, dat dit stuk bij Brederode nog enige tijd repertoire zal houden, op dat wij het nog eens zullen kunnen zien, wanneer het wat bezonken is. De greep er naar was geen kwade. Dit bewezen het applaus en het meeleven van de zaal. Aangezien de voorzitter van Brederode, de heer N. v. Seeters, onmiddellijk mee speelde, hield de regisseur, de heer Karei Tubbing, de openingstoespraak. Hij dank te de donateurs voor hun steun en be langstelling. De pers dankte hij voor de activerende critieken, die ertoe gelid hadden, dat dit spookverhaal gekozen was. De verwachting werd uitgesproken, dat het de toeschouwers enkele ogen blikken uit de dagelijkse sleur zou halen. Aan de avond werkten mee de gebroe ders Elgers, die de gemeenschapszamg mp- zikaal ondersteunden en mej. Bob Slin- kert, die enkele jodel-liedjes zong. Zij hadden veel succes. Donderdagochtend te 11 uur zal in hrt Gedong Indonesia Serikat (voormalig Volksraadgebouw) in tegenwoordigheid van de leden der voorlopige federale regering de plechtige overdracht geschie den van het ambt van Hoge Vertegen woordiger van de Kroon. De heer Lovink wordt enige uren daarvoor te Batavia verwacht. Dr. Beel zal Donderdagavond naar Nederland reizen. Tijdens een op de Noordzee en in het Engelse kanaal gehodiden technische proeftocht is het dubbelschroef-motor- pasagierssehip „Langkoeas", voor reke ning van de Kon. Rotterdamsche Lloyd gebouwd bij de Machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam door een der directeuren van de Lloyd, de heer Th. A. W. Ruys, overgenomen. De afmetingen van de „Langkoeas", die juist drie maanden geleden te water werd gelaten, zijn: lengte 157 m, breedte 19 m, holte 14y2 m. Het machinevermogen be draagt 8400 A.P.K., het draagvermogen 12350 ton. Het m.s. „Langkoeas" behoort tot het vijftal schepen, dat kort na de be vrijding door de Kon. Rotterdamsche Lloyd bij drie Nederlandse werven werd besteld.Het is evenals de „Blitar", die binnenkort gereed zal zijn, een z.g. pel grimsschip, ingericht voor het vervoer van 1400 bedevaartgangers en het heeft leven accommodatie voor 26 hutpassa giers. De beide hoofd- en de drie hulp motoren maken deel uit van een bestel ling, door de Nederlandse regering te Londen nog voor de capitulatie gedaan bij Sulzer in Zwitserland. De „Langkoe as" is uitgerust met omvangrijk laadgerei, dieptanks voor eetbare olie, tanks voor latexvervoer, koel- en vriesruimen en is tevens voorzien van de nieuwste naviga tiemiddelen, o.a. gyrocompas en radar. Vermoedelijk doordat de remvoering van de onder 4e wagen gemonteerde- motor was vastgelopen, is gisteravond omstreeks half 12 brand ontstaan in een der rijtuigen van een trein Alkmaar- Amsterdam. Toen het personeel met sn el- blussers het vuur niet kon bedwingen, is de Wormerveerse brandweer te hulp ge komen. Het betrokken rijtuig, een C.D.- wagen (half passagiers-, half bagage- rijtuig) is gedeeltelijk uitgebrand. De reizigers hadden de wagen wegens de brandlucht reeds onderweg verlaten. Met ruim een uur vertraging werd de reis naar Amsterdam voortgezet. Ook in om gekeerde richting trad stagnatie op. Door onze stadgenoten met 20 runs verloren Cricket is toch wel een spel met steeds Wisselende aspecten. Wie had nu kunnen denken, dat datzelfde Hermes-DVS, dat vorige week tegen het eerste eittal van de grote Haagse een prachtige score van 260 runs maakte, een week later zo veel moeite zou hebben om 100 runs bij elkaar te slaan. We zijn hiermede gelijk de oorzaak van deze nederlaag op het spoor gekomen. Het batten van de Schie dammers vertoonde gisteren een zekere weifeling, het ging niet zo vlot als vorige week. Waarschijnlijk waren de spelers geïntimideerd door de snelle val van dc eerste twee wickets, waarbij het wicket van Dolf v, d. Ende, die verleden week zo'n prachtige score van 87 maakte. Ze zijn daar niet meer overheen gekomen, dé schrik zat er een beetje in. Hierbij moeten we echter wel direct vermelden, dat de aanval van het tweede elftal van HCC aanzienlijk beter is dan die van het eerste. Hoe het. zij, we waren gisteren wel enigszins teleurgesteld. Het begin liet zich zo hoopvol aanzien. HCC 2, dat eerst begon te batten, verloor snel achter elkaar enige kopwickets, waarin de slowbowler J. Keuzenkamp wel een groot aandeel had. De HHC-ers behandelden hem en vooral ook R. Del- low zeer voorzichtig, te voorzichtig. Want indien deze batsmen iets meer risico had den durven nemen, dan zou het totaal van HHC veel hoger zijn geweest. Met de lunch was de stand dan ook 78 runs voor het verlies van 7 wickets, een stand, die voor Hermes wel enig perspectief bood. Na de lunch lieten M. Schuur en W. v. d. Vlugt echter zien, dat de Hermes-aanval helemaal niet met ontzag behandeld be hoefde te worden. Zij beiden lieten aan trekkelijk cricket zien met tal van mooie slagen. De mensen, die thuis waren gaan eten, geloofden bij hun terugkomst hun ogen niet, daar de telegraaf snel was ge stegen. Eerst op 119 werd v. d. Vlugt voor een uiterst nuttige 21 in de slips door v. d. Ende op het bowlen van Keuzenkamp gevangen. Even later wqrd ook M. Schuur door Ruiterman gebowled. Zijn aandeel bedroeg 27 runs, waarmede zij het HHC- totaal nog een dragelijk aanzien hadden gegeven. Op 132 sloot de HCC-innines, daar 'nummer 11 direct door Ruiterman gecleaned werd. Het veldwerk van Her- nings stond Hermes met 1 run voor, VOC mes was zeer behoorlijk geweest, de jscoorde n. 1_ 66 runs en Hermes 67. voor- bowlerij is nog voor verbetering vatbaar, lal door toedoen van L. Borrani met 28 Keuzenkamp had met 6 voor 43 het mees te succes, hoewel deze cijfers wel enigs zins geflatteerd waren. Wie had gedacht, dat Hermes met het bereiken van dit totaal niet veel moeite zou hebben, kwam bedrogen uit; Het be gin van de Hermes-innings was reeds catastrophaal, daar op twee opeenvolgen de ballen van de bowler Menschaar de wickets van Keuzenkamp en v. d. Ende sneuvelden. Stand 2 voor 0 runs. De schrik zat er toen een beetje in, vooral ook toen H. Stolk, die op rustige en be heerste wijze 25 runs had gescoord, door dezelfde bowler gebowled werd. Het bat ten van Tettelaar gaf ook geen vertrou wen, zijn 26 runs waren nuttig onder deze omstandigheden, maar hij benaderde in geen enkel opzicht zijn trefzekerheid van de vorige week. All is in the game! Hier na bleven de wickets regelmatig vallen, er was geen batsman, die enige weerstand bood. Met het totaal op slechts 74 waren er reeds 8 wickets gevallen. Even kwam er nog een kleine opleving door het goede batten van Wim v. d. Sloot. Hij voegde op keurige wijze nog 23 runs aan het to taal toe, maar ondervond helaas geen steun van de andere batsmen. Op 110 kwam het droevige einde van deze Her- mes-innings, die niet aan de verwachtin gen van het talrijke publiek had beant woord. Toch viel er voor de kenners wel het een en ander te genieten. Het field an bijv. van het jonge HCC-elftal was prima verzorgd. Vooral de Villeneuve op cover- point blonk uit door zijn fantastisch snelle oppikken en keiharde ingooien van de bal. Menschaar bowlde een zeer zuivere en gevarieerde bal en verdiende zijn cij fers 836 volkomen. De gedetailleerde cijfers waren: HCC 2 132 runs. waarvan E. J. A. Schili 11, A. Schuur 10, jhr. L. de Villeneuve 20, R. Colthoff 18, M. Schuur 27 en W. v. d. Vlugt 21. Bowlingcijfers Hermes-DVS: A Ruiter man 236. J. Scheffer 229 en J. Keu zenkamp 643. Extra's 13. Hermes-DVS 110 runs, waarvan H. Stolk 25, C. Tettelaar 26, A. Ruiterman 18, W. v. d. Sloot 23 not out. Bowlingcijfers HCC 2: J. Deknatel 1 43, F. Menschaar 836 en M. Schuur 1 20. Extra's 3. Hermes-DVS 3 speelde op Schiebroek tegen VOC 2 en kon het ook niet tot een overwinning brengen. Op de eerste in- runs. In de tweede innings deed VOC het echter beter, nu was de score 91 runs, zodat Hermes-DVS 3 91 runs moest sco ren om te winnen. Deze opgaaf bleek te zwaar te zijn, op 63 hadden allen een beurt gehad. Weer was L. Borrani met 29 runs topscorer. Hermes-DVS 3 verloor dus op de tweede innings met 27 runs. Ook met de bal deed Borrani goed werk, hij nam in totaal 10 wickets voor 76 runs. StahiiedanMi deride overwinning in successie Daar Schiedam dit seizoen voor het eerst in de tweede klasse van de KNHB speelt is de overwinning van Zondag j.L op het oude Laakkwartier zeker een bij zondere vermelding waard. Ook in deze wedstrijd toonden de zwart-witten weder om een groot enthousiasme en een sterke morele kracht, In de derde innings wist Laakkwartier door enige veldfouten van de Schiedammers niet minder dan 5 pun ten te scoren en op dit moment zag het er voor onze bezoekende vereniging hele maal niet rooskleurig uit. Moedig volhou den en doorzetten brachten echter uitein delijk toch het gewenste resultaat, hoe wel Laakkwartier in de 7e innings nog even flink op kwam zetten, toen de grote schae supporters met geroep en toe juichingen er bijna in slaagden de velders van Schiedam van de kook te brengen. Evenals in Rotterdam en Schiedam wordt ook in Den Haag de toeloop van publiek bii een honkbalwedstrijd steeds groter. 'Deze vooruitgang van de honkOalsport is al goed te merken bij Schiedam. De score van d ewedslrijd was: le 2e 3e 4e fe 6e 7e Tot. Schiedam 31113331 16 Laakkwart. 0051404014 Het tweede team van Schiedam is er in geslaagd om Sparta 3 met een 256 nederlaag weer het kasteel in te sturen, terwijl Schiedam 3 het niet verder kon brengen dan een gelijk spel (3737) tegen ADO 1. De voetbalvereniging Ursus. welke on langs naar de 3e klasse promoveerde, hield aZterdagmiddag in de Seinpost een druk bezochte receptie. Namens de KNVB feliciteerde de heer C. H. W. Wekenstroo, terwijl voorts vertegenwoordigers aan wezig gwaren van de Gem. Sport Com missie, de SBLO, tal van voetbalvereni gingen uit Schiedam en omstreken en verdere relaties. Tijdens de feestavond werden het le, 2e en 3e elftal gehuldigd, aangezien zij alle kunnen bogen op een kampioensprestatie en mits het 2e de komende wedstrijd wint op promotie. Bij deze hulde werd de trainer, P. Smit, welke naar Excelsior '20 gaat, betrokken. Naar Reuter uit Canton meldt, heeft de fungerende Chinese president. Li Tsoeng Jen, het ontslag van het kabinet van Ho Ying Tsjin aanvaard. Hij heeft generaal Tsjoe Tsjen, voormalig voorzit ter van de rechtsprekende Joean, tot mi nister-president benoemd. D<? voorzitter van de controlerende Joean verklaarde aan Reuters correspon dent, dat Tsjang Kai Sjek binnen enkele dagen naar Kanton zou komen, om zijn functie als hoofd van de Kwomintang, doch niet van de regering, te hernemen. Hij zou de funcgerende president Li Tsjoeng Jen ten volle als zodanig steunen. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) ECHTERNACH, 30 Mei 1949 Ongeveer 950 jaar geleden gebouwd op de puinen van een kerk uit het Carolin- gisch tijdvak, waarvan men dezer dagen bij graafwerken overblijfselen heeft ge vonden, heeft de beroemde basiliek van Echternach tal van verwoestingen gekend De jongste dateert van slechts enkele jaren terug, toen door het z.g. Rundstedt- De P.D.V. De Levende Wijk organi seerde een wedvlucht van uit Vilvoorde op Zondag 15 Mei: 1 11 61 Goedhart, 2 13 14 16 46 49 51 91 111 J. Doejaaren, 3 15 35 38 66 89 90 98 A. Unterhorn. 4 6 8 18 43 48 83 123 H. Wassen, 5 28 42 70 107 108 117 H. Breur, 7 40 59 60 102 Ajon, 9 104 v. d. Wal, 10 55 113 Zwijnenbung, 12 Hofman, 17 21 74 977 M. v. Riet, 19 Dielens, 20 115 Edixhoven, 22 27 82 118 120 v. Nie, 29 v. V; °luys, 30 50 69 Niessink, 31 52 56 68 103 Wil wns" 32 36 39 76 79 M. Lindeman, 33 44 Wv' 34 93 95 Zwart, 41 53 Moerland, man Win?Lindemans, 47 110 Hoofd- 13 Rre'mjn rBeen, 57 85 116 Rothmeyer, ritsen 25AR w63 Vermeer, 64 112 Ger- W7l 71 ?=lff0ters, 65 C. Rigters. 67 Ver- ÏSSkk 80 84 ai kittel, 77 de Graaf, 78 D. de koning, 88 Anniert *92*94 Basosk? 96 Platje, 106 124 DuAenmerierl 19 Hub- wit. 122 Milenaar, 126 a ^roenenberg. Gelost daar Napa P. om a uur 5 Eerste duif 9.56.09, laatste 10.13.18. in concours 629 duiven. Zondag j.l. trok Excelsior naar Ensche de om aldaar P.W. te bekampen. Pluvius heeft het echter nog steeds^ op de cricket- wedstrijden gemunt. Om 2.20 uur begon het weer te regenen. het weer werd steeds troostelozer. Wel werd ondanks de regen doorgespeeld, maar regen en cric ket is ondenkbaar. Excelsior bracht het tot 91 runs. Het batten van Huet viel speciaal te loven en houdt een belofte in voor het a.s. seizoen Met 28 werd hij op zeer fraaie wijze ge vangen. Toen P.W. echter aan de beurt kwam. roge.nde het zo hevig, dat aan verder spe len nit meer to denken viel. De tweede wedstrijd van Excelsior ein- digd dus evenens onbeslist. Tweede Pinksterdag speelt Excelsior 1 legen HDVS 1 °P de Damlaan. Zou de zon nu eindelijk eens de zomer komen bevestigen? Het zal de Schiedamse cric ket-liefhebbers wel aangenaam zijn om hun beide clubs in goed weer te zien spelen. Tot slot volgen hier nog de bowling cijfers van P.W.: N. Leef tink 6 wickets voor 43 runs: B. Hopink 3 wickets voor 30 runs, A. Stro ink 1 wicket voor 9 runs en 25. „Wacht even!" verzocht Frederik ongerust, „U zoudt mij nog vertellen waar die zeven heren met hoge hoeden zich ophielden!" „O ja?" vroeg de kruidenier met strijd lustig vooruitgeschoven onderkaak. „O ja? Heb ik dat werkelijk gezegd? En wanneer heb ik dat dan wel gezegd, hè? Je bent een grappenmaker, jochie". Frederik rende naar de deur en plaatste zich tégenover de kruidenier met dezelf de moed, die David bezeten moet hebben toen hij de strijd aanbond met Goliath. Nu raakte de kruidenier toch wel een beetje van zijn zekerheid kwijt. „Huh!" lachte hij ongelovig, „Moet je dat nou eens zien! Zo'n krielhaan!" Maar Frederik stond pal. „Wat was nu eigenlijk Uw bedoeling?" vroeg hij bars. t.Ha, ha! Zo'n grapjas", lachte de krui denier' weer. maar in zijn omwalde oogjes bespeurde Frederik de angst; kennelijk voelde hij zich achter zijn toen bank meer °p zijn gemak tegenover jongetjes als Frederik, „Nouehhume tja, kijk eens". begon hij aarzelend. „Je hoort tegenwoor dig zoveel van die rare dingen en voor dat ik me inspande om die zeven heren met hoge hoeden te vinden, wilde ik toch eerst zekerheid hebben of het geld er wel werkelijk was. Stel je nou eens voor, dat ik ging >rt- kijken naar die zeven heren en ik zou ze zien en ze gevangen nemen en misschien wel gewond worden en als er dan geen geld wasdat zou verschrikkelijk zijn. niet waar? Al die moeite voor niets en dan nog „Bedoelt U. dat U niets weet van die zeven heren?" vroeg Frederik woedend. „Scheer je weg!" en hij gooide de deur wijd open voor de onthutste kruidenier. „Ach, wat een verschrikkelijke man", zei Frederik moedeloos tegen Notaris Zwingelhout, toen de kruidenier zenuw achtig zijn stompje potlood bekluivend verdwenen was, „Ik was al zo blij om een aanwijzing te krijgen en nu blijkt,dat al mijn moeite vergeefs geweest is". Notaris Zwingelhout keek Frederik schildpadachtig aan. „Ja, jong", zei hij medelevend, en toen werd er voor de tweede maal geklopt. (Van onze Limburgse redacteur) De katholieke dansleraren. die zich in het Cultureel Verband „San Filippo Neri" aaneengesloten hebben, houden 1 deze week in „Zonnig Zuiden" te al- I kenburg een congres, waarop zij hun ervaringen aan eikander uitwisselen en zich van de nieuwe vak-technische eisen op de hoogte stellen. Het wordt een belangrijke bijeenkomst, want di verse aspecten van het veelomvattend dansprobleem zullen daar grondig, principieel en deskundig van katho liek standpunt worden belicht. Het valt niet te ontkennen, dat de moderne dans aan het verworden is. In houding en beweging worden de be hoedzame normen der moraal over het algemeen onvoldoende in acht genomen. In openbare dancings, op bais enz. wordt maar ai te vaak onbehoorlijk gedanst, omdat de schuifelende paren blijkbaar niet meer beseffen, dat de vormen, pas sen en figuren ook op edele, schone en verheffende manier kunnen worden uit gevoerd. Op dit congres willen onze katholieke dansleraren aantonen, dat een keurige en gratieuse uitvoering van moderne dansen mogelijk is. Weliswaar bevinden er zich uit een ander continent ge- importeerde vormen onder, die ip zich zo pervers zijn, dat ze zonder ver dere consideratie van de lijst geschrapt moeten worden, doch er blijven er. vol gens hen, voldoende over, die voor de veredeling van de society-dans van waardfe zijn. Blijkt dit inderdaad het geval te zijn, dan is de richting, waarin het dansvraagstuk in katholieke zin op gelost dient te worden, daarmede be paald. Dit zal voornamelijk bewezen wor den op de Gala-Dansavond, welke Donderdag a.s. om 8 uur in het Pa vilion te Valkenburg gehouden wordt. De talrijke genodigden, waaronder zich zielzorgers, moraal-theologen. katho lieke jeugdleiders, propagandisten van de K.A. e.a. bevinden, zullen de de monstraties met een critisch oog vol gen. De Engelse dansleraren Mayor Eric Hancox en Miss Betty Wych. die van Maandag tot en met Zaterdag de con gressisten over het allernieuwste op dansgebied instrueren, zullen dan mo derne baliroomdances ten beste geven. Verder voeren de leraren-leden van „San Filippo Neri" een Formation Dance uit. alsook Quadrille Lanciers en het menuet uit ..Don Juan" van Mozart, gepresenteerd ,in de originele klassieke costuums. Dinsdagmorgen wonen alle deelnemers in de parochiekerk van Valkenburg een gezongen H. Mis bij en naderen daar- ondér gezamenlijk tot de H. Tafel. Pa ter Prof. Dr. A. van Kol S.J. houdt de predicatie. Daarna worden allen om half elf in het Pavilion door de burge meester van Valkenburg officieel be groet. Woensdagavond zal de heer.H. W. Broeren uit Nijmegen, inspecteur bij het buitengewoon onderwijs, over „De mens in zijn houding en beweging" spreken en daarbij de rijpende ontwikkeling zo wel van jongen als meisje behandelen. Onder de gezongen H. Mis, waarmee het congres Zaterdagmorgen a.s, beslo ten wordt, zal Pater H. Manesse M.S.C. in een laatste opwekking op het idealis me wijzen, waardoor de katholieke dans- leraar zich bij zijn verantwoordelijke taak moet laten leiden Toen in de nacht van Donderdag op Vrijdag de Ned. Hervormde predikant ds. A. van Riemsdijk te Breede bij Warffum om half één nog een luchtje wilde gaan scheppen en met zijn huis houdster en haar zuster op de weg Baf- lo-Warffum wandelde naderde van achte ren met een snelheid van ongeveer 50 Km een motorrijder met duopassagier. De predikant werd aangereden en neergesmakt. waardoor hij zware ver wondingen en een schedelbasisfractuur opliep. Zijn toestand is zeer ernstig. 28) Juist, heel goed. U kunt beiden gaan, maar u moet tot nader order in huis blijven Doe de deur dicht, alsjeblieft Jenks. Craft speelde een ogenblik met zijn wandelstok. Denkt u, miss Warren, dat mijnheer Duchane misschien op het gaspedaal heeft getrapt, voordat u de motor ont- kopelde Paal? vroeg Katie. Paul? Paul zei de detective, haar mis prijzend aankijkend. Zeker, PaulWie was er anders bij u? P. Paul herhaalde Katie. naar adem snakkend Daar heb ik nog nooit aan gedacht Blijkbaar met, zei Craft gemelijk Maar probeer het dan nu eens te dnen. Bedoelt u. dat hij hetmet met opzet zou hebben gedaan Zodat de wagen Charlotte moést overrijden Maar dat zou toch een moord zijn ge weest Ja, natuurlijk, zei de kleine man vinnig. Wat denkt u, dat ik anders aan het opsporen oen Een overtreding van de maximumsnelheid Hij wachtte even en toen Katie aar zelde met antwoorden, zei hij ongedul dig: Kom, kom, miss Warren, zo'n erge schok kan dit niet voor u zijn ik zou eerder vinde... dat u zo'n gelegenheid om de verantwoording van de dood van Char lotte Weinbert op een ander te kunnen schuiven, met beide hsnden moest aan- gr-PMaar dat komt.dat komt. om dat het me zo onwaarschijnlijk voor komt, zei Katie. Het is voor mij zoiets als een nachtmerrie geweest. Het is Ze zweeg even Mijnheer Craft.... waarom houdt u toch vol, dat Charlotte vermoord is We mogen dat toch wel weten we is niet mooi van u. aat u dat aldoor ge heim houdt. Er kwam een vreemde trek op he' lelijke, gebruinde gezicht Welja.... ik zal het u dan maar vertellen zei hij gewillig Hoewel, het is nog pas twee dagen en we voel den.... Hij eindigde de zin met. maar vervolgde snel: Mevrouw Fetrie heeft verzocht, dat de.... overblijfselen van miss Weinbert zouden worden gecre meerd. O. ja. antwoordde Katie. zich da: vaag herinnerend Bij sergeant Cardwel! i* r*.r twij fel gerezen of het een ongeluk was of niet, toen hij er achter kwam. dat u, die de wagen chauffeerde, zoveel belang had bij de dood van miss Weinbert. Daarom drong hij op een lijkschouwing aan, En.vroeg Katie belangstellend. En die lijkschouwing toonde aan, vervolgde Craft: dat miss Weinbert een gröte hoeveelheid van een of ander ver dovend middel had ingekregen. Zelf in genomen of door een ander haar in gegeven en dat heel korte tijd voor haar dood. Een slaapmiddel zei Katie lang zaam: Maar dat zou De handelsnaam van het gevonden slaapmiddel is sodium pyratol. Het is een samenstelling van acidum barbituri- cum en er bestaan verscheidene van dat soort samenstellingen. Het wordt ge bruikt als slaapmiddel en om rust te ge ven. Het onmiddellijk gevolg, ging Craft langzaam verder, terwijl hij Katie scherp ppnam, is een soort versuffingdui zeligheid Men kan wandelen en zich bewegen en praten, maar alles met een gevoel van grote moeheid en loomheid Het veroorzaakt een gebrek aan regel matige spierwerking. Men raakt er ten slotte door in slaap. Ik vertel u dit, zon der de wetenschappelijke omhaal, waar mee onze deskundige medewerker het mij heeft verteld Maar t->et zal wel dui delijk genoeg zijn. O. zeker antwoordde Katie zacht: Zeker, u bedoelt, dat Charlotte niel ;n staat was zich snel te bewegen. Dat ze I testeerde Katie. versuft en onzeker in haar doen eri la ten was geworden Dat het voor iemand, die het erop had gezet, een klein kunstje zou zijn, haar met een wagen te over rijden, als zij eenmaal versuft was door die,... hoe heet dat goedje ook weer9 O ja, sodium pyratolzodat ze de wagen niet snel genoeg kon ontwijken Dit.... goedje.... maakte het zéker, dat zij zich niet goed kon bewegen. U begrijpt het heel goed. zei de detective: Gaat u door. Dat zou dan betekenen, dat net met veel overleg was voorbereid, zei Katip met ingehouden adem. Met vee) overleg, beaamde Craf' zachtjes. Met zeer vee] overleg zelfs. En hoe is het dan mogelijk, dat u niet inziet, hoe onmogelijk het voor mij was, om Charlotte dat.... sodium.... of hoe het heet.... in te geven, terwijl ik zeil in een concert zat, om daarna met de wagen, zó precies op tijd, door zo'n mist. vlak over die brug, op die helling te zijn. om haar te overrijden ls dat soms de reden, waarom u me nog niet rechtstreeks wegens moord hebt gearresteerd? Maar ik zie toch nog wel de moge tijkheid. zei Craft dat u haar telelonisch hebt gevraagd op de brug te komen, ter wijl u er zelf heel goed op bedacht waart haar te overrijden en het te doen voor komen ais een ongeluk. Maar ik héb niet getelefoneerd, pro- tief. Ja, dat zegt u, zei Craft heel posi- En ik kon haar onmogelijk iets in gegeven hebben. En hoe had ik er zeker van kunnen zijn, dat ze, na zo'n grote hoeveelheid van dat goedje te hebben in genomen, nog in staat zou zij naar de brug te komen? Was het niet evengoed of nog meer mogelijk, dat ze in haar versufte toestand er van zou hebben afgezien. Je afspraak na te komen Gesteld dan altijd, dat ze werkelijk een afspraak had! Dat moeten we toch wel als vast staand aannemen. Ze is zeker uit eigen vrije beweging gegaan. En u vergeet de brief, die aan Steven Fetrie was ge adresseerd. Neen, zei Katie. die vergeet ik niet. Kijk eens hier, miss Warren, veron derstel, dat het zich aldus heeft toege dragen.in de thee. die miss Weinbert opgedronken heeft, was sodium pyratol gedaan. Ze had tevoren die brief a] ge schreven, want het handschift is vast en regelmatig. Toen kwam dat geheimzinnige telefoontje Miss Weinbert maakte toen de afspraak, ging naar haar kamer en liet de brief daar liggen, trok haar man tei aan en ging uit naar de afgesproken plaats.... en ik meen, dat uit de brief voldoende is gebleken, dat het een belang, rijke afspraak was, die ze graag wilde houden. Maar de theetafel stond onaange roerd. (Wordt vervolgd) offensief eens temeer dit heiligdom in een puinhoop werd herschapen. Van de kost baarheden, welke het bevatte, ontsnapte als het ware alleen aan de verwoesting de marmeren graftombe, waarin de hei lige relieken worden bewaard van de grote Willibrord, apostel der Nederlanden en van Luxemburg. De basiliek van Ech ternach is het nationale heiligdom van het Groothertogdom. Geen wonder, dat ook de regering en geheel het Luxem burgse volk 't als een plicht beschouwen, die heiligdom zo spoedig mogelijk te her bouwen en in zijn vfoegere luister te her stellen. Gisterennamiddag werd met veel plechtigheid de eerste steen van de nieuwe basiliek gelegd. Ofschoon het geheel de dag stortregende, waren on telbaar velen opgekomen om van dit historisch gebeuren getuigen te zijn. Geestelijken, diplomaten, ministers en andere overheidspersonen trotseerden op een onoverdekte tribune de regen. Er was alleen een baldakijn voor groot hertogin Charlotte, de prinsgemaal Fe- lis en twee prinsessen van het groot hertogelijk huis met een paar leden van het gevolg. Het was een ontroerend moment, toen de half verlamde bisschop van Luxem burg, Mgr. Philippe, in een ziekenstoel op het terrein werd gebracht, processiege- wijs geyolgd door de onlangs benoemde wijbisschop Mgr. Lommei, de leden van het kapittel, geestelijken en kanunniken en voorafgegaan door een lange schaar koorknapen en seminaristen. Achter de groot-hertogelijke familie hadden plaats genomen leden van de Luxemburgse regering, met de minister president aan het hoofd; verder pastoor W. Nolet uit Amsterdam als vertegen woordiger van Z. Em. de kardinaal Aarts bisschop van Utrecht verschillende diplo maten van bevriende landen, waaronder de Nederlandse zaakgelastigde te Luxem burg Jhr. v. d. Maesen de Sombreff, die de Nederlandse ambassadeur te Brussel vertegenwoordigde. Ook de bisschop van Keulen had zich doen vertegenwoordigen. De kranke bisschop Mgr. Philippe richt te zich moeizaam op en hield een hoog gestemde gelegenheidstoespraak over de betekenis van deze dag voor Echternach en Luxemburg. Hierna speelde zich de lange liturgische handeling af voor het wijden van de eer ste steen, die vlak voor bet baldakijn van de groothertogin stond. Deze plechtigheid werd verricht door Mgr. Lommei, terwijl de diepe betekenis van het gebed van deze ceremonie in plat Duits door een recitant aan de aanwezigen werd ver klaard. Diep in deze steen gebeiteld lazen zij de volgende uit Isaias getrokken tekst: Ecce pono in Sion summum lapidem angularem, qui crediderit in Eum non eonfundetur. Langzaam, terwijl de klokken van het stille Echternach luidden, daalde van een hoog met pauselijke en Luxemburgse vlaggen versierde hijskraan een grijparm naar beneden, die de eerste steen vatte en hem op zijn plaats bracht boven een ingemetselde loden bus met de oorkonde. De beboste, smaragd groene omliggende heuvels zonden de echo's der klokken terug. De overheden gingen langs de steen en gaven er met een vergulde ha mer een symbolische slag op. Daarmede was de plechtigheid ten einde. De groothertogin de prins-gemaal en de prinsessen traden vervolgens op de kran ke bisschop in diens ziekenwagen toe bogen voor hem en kusten zijn ring. De historische grond van Echternach heeft een wijdingvol gebeuren te meer te boeken gehad. Na ongeveer duizend jaar mocht bisschop Philippe nog steeds van deze heilige plaats getuigen: De door Wil librord rechtgetrokken voor was wel de gelijk het werk van een goed werkman en de mensheid die onrustig is en onder deze onrust gebukt gaat als onder een loden mantel, die op haar schouders drukt, mocht hij erop wijzen, dat bij al de troe belen, die in de voorbije eeuwen het mensdom hebben geteisterd, men één on wrikbare troost, één onverwoestbaar ge luk heeft: het H. Geloof.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3