Parijs liet Visjinsky praten Delegatie uit Oost-Duitsland werd geweigerd Kil Jël i Mededeling Martelaarschap van Mgr. Beran reeds aangekondigd Mgr. Yu Pin voorziet catastrofe in China Een nieuw geval KOSENKÏNA De E.V.C. rammelde met francs RAADSSTEMBUS en landspolitiek GoNGSlagen vl eerbericht 9 Dr. Beel hield afscheidsreceptie DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Duitse kinderen naar Nederland r. v 2 f -J Verraders in priesterkleren worden gestraft Communisme uitdaging aan de gehele wereld Thans uitlevering geëist in Turkije Maar de stunt ging niet door Men kieze bekwame burgers Mopperpartijen geen kans geven Belangrijke toespraak van de H. Vader 2 Juni a.s. Mgr. Stepinac komt niet vrij Vlaardingen krijgt zijn Pluto Doodstraf voor verra ders van Stijkelgroep 71ste JAARGANG WOENSDAG 1 JUNI 1949 No. 20941 (Telefonisch van onze Farijse correspondent). Drie en een half uur zijn de Vier gisteren in 't rose paleis hijeen geweest en van die zeer ruime tijd werd meer dan twee en een half uur in heslag genomen door Visjinsky, die in de gehruikelijke sovjet-trant de geallieerden beschuldigde, Moskou prees, en ten slotte allerdringendst toestemming verzocht, om een delegatie uit Oost-Duitsland naar het rose paleis te laten komen, vertegen woordigers van het rode volkscongres namelijk, om voor de Vier getuigenis af te leggen van de paradijselijke heerlijkheden in de sovjet-zone. Dit voorstel werd door de „drie" natuurlijk verwor pen. Acheson kon niet geloven, dat die delegatie enige mening zou kunnen of willen uiten, die niet overeen zou komen' met alles, wat Visjinsky reeds met zo talrijke herhalingen in het rose paleis had te berde gebracht. Leden van Derde Orde stellen hun huizen open .A: 738^ .4 - - 1 #f tl 7^?^ Op Malfa werd vorige week een groot Maria-congres gehouden, dat Zondagavond met een indrukwekkende processie werd besloten. Op de foto een klein deel van het luisterrijk geïllumineerde Malta met op de voorgrond de lange keten van twinkelende kaarsvlammen der processiegangers. Hiermede berichten wij, dat met ingang van HEDEN onze bureaux (tijdelijk) zijn gevestigd in het GEBOUW R.K. VOLKSBOND Lange Haven No. 71 - Schiedam alwaar voor onze courant bestemde abonne menten en advertentiën, adresveranderingen enz. kunnen worden opgegeven. DIRECTIE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DRIE SPREUKEN IN WERKING Mgr. Beran. Blokzijl tot 1000.- boete veroordeeld ALS DE BURGEMEESTER VERHUIST ...De burgemeester van Den Dungen, die nog steeds in Den Bosch woonde, heeft een huis in Den Dungen gekregen. Vele Dungenaren kwamen bij de verhuizing helpen. De burgemeester werd begroet door de Dungense schonen, met wie hy gearmd naar zijn nieuwe woning wandelde. VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Vele honderden kwamen hem de hand drukken ROOD GEMASKERD BAL NED. HANDEL MIJ. PLAATSELIJK ENIGE REGEN DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R-K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, f 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P5 LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST E SCHIEDAMSCHE COURANT DE >.DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden I.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Tegenover de grondwet van Bonn, door de Westersen aanvaard en geldig voor de drie Westelijke bezettingszones met een mogelijkheid voor Berlijn, om er hoopvol naar uit te zien, heeft Mos kou het congres van het Duitse volk, d.w.z, van het aan handen en voeten gebonden Oostgebied en de gehoorzame communisten uit het Westen, ook een grondwet laten maken en die jn één handomdraai in elkaar gezette constitu tie geldig verklaard voor geheel Duits land. Dit is natuurlijk een volksdemocra tie. Deze „tegenzet" is nu door Visjinsky gisteren ter conferentie bekend gemaakt. Met elkanders constituties te verwerpen, is men dus, wat het eerste punt der agenda betreft, op het dode punt geraakt. De conferentie constateerde dit stilzwijgend. Men is het met elkaar er over eens, dat men het niet eens is. Het geen trouwens begrijpelijk is, daar de partijen standhouden voor de „democra tie", maar helaas niet voor dezelfde. Moskou verstaat onder democratie de overheersing door één enkele klasse: het fascisme of Hitlerianisme dus, maar van andere origine, in ieder geval de dicta tuur. De Westersen mogen inderdaad aannemen, dat men over het eerste punt nu is uitgepraat. Visjinsky, die zijn botte afwijzing van de door Bevin voorgedragen Westerse voorstellen nog moest motiveren, heelt daarvoor in zijn rede van ruim 2 Va uur geen schijn van nieuw argument aange voerd. Men was zo verstandig, hem maar te laten praten en niet meer op bewerin gen terug te komen, waarover reeds eindeloos gesproken is en die in de grond ook minder voor Acheson, Bevin en Schuman bestemd waren dan wel voor de communistische wereld. Die zet de klassestrijd voort en de diplomatie van Moskou is niet in staat, aan de Komin- form één enkel strijdmiddel te ontnemen. Visjinsky heeft de communistische pro paganda in het oog moeten houden er. feitelijk heeft hij voor haar gesproken. Vermakelijk was in dit verband Visjinsky's pleidooi voor het toelaten van een zeer aanzienlijke groep Duitse com munisten om hun grondwet bij de vier voor te dragen. Alle Westersen hebben dit communistische voorstel natuurlijk afgewezen. Zou Visjinsky dat niet voor zien hebben? De conferentie zal zich nu dus met punt 2 van de agenda gaan bezighouden: het economische vraagstuk èn Berlijn. Zowel Amerika als Rusland hebben er belang bij het op bepaalde punten tot een over eenstemming te brengen en deze tweede reeks besprekingen heeft dan ook meer kans iets op te leveren. Maar ook de sovjet-onderhandelaar heeft daarbij meer bewegingsvrijheid nodig en het zal er dan ook' wel op uit lopen, dat men voor deze zaken gebruik zal maken van de afspraak in bepaalde gevallen het geheim op te leggen. Ver moedelijk gaat dus het black-out in en zal over de bijeenkomst van vandaag slechts een kort gemeenschappelijk com muniqué worden uitgegeven. De Nederlandse Derde Orde van St. Franciscus te 's-Hertogenbosch heeft de leden van de Derde Orde in Duitsland uitgenodigd hun zwakke kinderen van 5 tot 12 jaar voor drie maanden naar Ne derland te zenden. Deze uitnodiging werd gaarne aanvaard en verscheidene kinderen zijn reeds in het land. Deze kinderen moeten echter dringend van kleding worden voorzien, waarvoor reeds de hulp werd ingeroepen van de grote afdelingen van de Derde Orde. Doch ook de „alleenstaande" leden van de Derde Orde wordt verzocht hun bij dragen te geven in de vorm van geld. punten en textiel. TH» 'lIMiH*»' Mgr. Josef Beran, aartsbisschop van Praag en primaat van Tsjechoslowakije, heeft in een brief aan de geestelijkheid, die heden te Praag bekend is gemaakt, verklaard, dat verdere pogingen om met Tijdens een toespraak tot de Far East Club van de school voor de buitenland se dienst van de universiteit van Geor getown in de Verenigde Staten zeide Mgr. Yu Pin, aartsbisschop van Nan king, dat de tragedie, die zich op het ogenblik in China voltrekt, een der grootste catastrofen betekent in de wereldgeschiedenis, daar nu een vijfde deel der mensheid gedwongen wordt onder het Sovjet-bewind te leven. Een communistisch China, zo waar schuwde de aartsbisschop, is niet alleen „een bedreiging voor Azië, maar ook voor de gehele wereld". Het betekent een morele uitdaging aan het adres van alle volkeren! Het gaat thans niet om „Rusland tegen de Westerse wereld", doch om „atheïsme en materialisme con tra geloof en zedenwet". „Onze christelijke levensopvatting, al dus de Chinese Prelaat, leidt tot een glo baal denken, dat gegrondvest moet zijn op de zedenwet. Wij moeten in de strijd van het ogenblik om morele waarden on ze plaats bepalen. Heden ten dage ligt het grote strijdpunt niet tussen „rechts en links'maar tussen „wat is goed 2h wat is verkeerd". Verder sprekende over de kerkvervol ging in China zeide Mgr. Yu Pin. dat ge durende de laatste vier jaren meer dan 100 priesters en duizenden gelovigen door de roden zijn vermoord. „Het communis me, de gezworen vijand van de Kerk, is er op uit, aldus de aartsbisschop, elk godsdienstig begrip in China te vernieti gen". Mgr. Yu Pin vertelde, dat de Chi nese communisten een nieuwe methode hebben aangewend in hun poging hun uiteindelijk doel, de verdwijning van de godsdienst, te camoufleren. Hij legde uit, dat de nieuwe methoden der roden uit drie del.en bestaat: ten eerste „Kow Tow", hetgeen betekent, het hoofd buigen ten teken van overeenstemming; ten tweede „Yao Tow", het hoofd schudden ten te ken van verschil van mening en ten derde „Sha Tow", onthoofding. „In het communistische China, aldus Mgr. Yu Pin, zal de Kerk in de catacom ben teruggedrongen worden. Maar waar in die zee viffl communisme een eiland van geloof en van vrijheid zal overblij ven, daar zal de missionaris zijn aposto lische taak volbrengen". De aartsbisschop eindigde zijn toe spraak met te zeggen: „Het is nog niet te laat om China te redden, want waar een wil is, is een weg! Er zijn nog steeds 150 millioen Chinezen in vrij China, die be reid zijn te vechten, indien zij de nood zakelijke morele steun ontvangen". Rusland heeft gisteren van de Turkse regering geëist, dat zfj een Russische vrouw uit zal leveren, die geweigerd bad naar Rusland terug te keren en die bijna het slachtoffer was gewor den van een sovjet-ontvoeringspoging. De Russische ambassade heeft op het Turkse ministerie van buitenlandse za ken een nota laten afgeven, waarin wordt uitgelegd dat mevrouw Saniber Gassanov, de echtgenote van een vroe gere employé van de Russische ambas sade, schriftelijk aan de sovjet-autoritei ten verdocht heeft om haar naar de sov jet-Unie te laten terugkeren. In de nota wordt geëist, dat de vrouw aan de Rus sen zal worden overgedragen. Mevrouw Gassanov, die zich momenteel onder politiebescherming te Ankara be vindt, heeft onmiddellijk tegengesproken, dat zij ooit zulk een brief geschreven heeft. De autoriteiten zeggen, dat de vrouw, die weigerde haar echtgenoot te verge zellen toen hij een half jaar geleden na vel kreeg naar Rusland te komen, omdjt hij een exemplaar van Kravchenko s boek „Ik verkoos de vrijheid m 7.lui bezit had gehad, nu het Turkse staats burgerschap heeft en haar naam veran derd heeft in Kiryagdi. De Turkse autoriteiten beweren, dat vier mannen van de Sovjet-ambassade getracht hebben verleden week Donder dag mevrouw Gassanov uit haar wonin» te Adana te ontvoeren Toen de vrouw geweigerd had de mannen te vergezel len, probeerden zij geweld te gebruiken doch de ontvoering mislukte, doordat een aantal Turken tussenbeide kwam De Turkse pers noemde deze poging tot ont voering een „nieuw geval Kosenkina". de communisten te onderhandelen „hope- •oos en te vergeefs" zijn. Mgr Beran breidde zijn onlangs ge uite bedreiging van excommunicatie uit tot alle Katholieken, die anti-kerkelijke maatregelen aanmoedigen. Tevoren was slechts medewerking aan de „beperking van de rechten en vrijheden der kerk" genoemd als reden voor excommunicatie. De aartsbisschop ontzegde de Kath. volkspartij het recht, zich Katholiek te noemen en verbood de verkoop van onder communistisch toezicht uitgegeven bladen in of voor de kerken. De brief, die op Zondag jongstleden gedateerd was, was gedeeltelijk een ant woord op de Zaterdag ondernomen aan val van de minister van voorlichting, Kopecky op de Katholieke hiërarchie. Zoals bekend, ontzegde Kopecky het Vaticaan jurisdictie, zelfs in kerkelijke zaken, in Tsjechoslowakije en dreigde hij, dat „verraders" zouden worden ge straft, „zelfs indien zij priesterkleren droegen". (Zoals men zich zal herinneren, werd op dezelfde wijze in Hongarije de a.s. arrestatie en marteling van kard. Mindszenty aangekondigd. Red.), Mgr. Reran concludeerde in zijn brief, dat de op het communistische party congres afgelegde verklaringen het dui delijk hadden gemaakt, dat de jeugd zou worden gedwongen de staatsscholen te bezoeken, waar slechts een Marxistische ideologie zou worden onderwezen. Daar om achtte hy thans iedere poging tot onderhandeling met de communisten hopeloos en te vergeefs. De Katholieke Kerk kan immers geen afstand doen van Haar recht om Haar jeugd op te voeden. De onderhandelingen tussen Kerk en staat in Tsjechoslowakije begonnen in Januari in detail, doch zij werden in Februari reeds „onderbroken". De onder staatscontrole uitgegeven gazet voor de Katholieke geestelijkheid gaf de schuld voor deze „onderbreking" aan de hoge kerkelijke autoriteiten. Het blad ontkent, dat de staat een af gescheiden Tsjechoslowaakse kerk wil stichten. Radio-Vaticana bevestigt, dat mgr. Be ran aan president Gottwald een memo randum heeft doen toekomen, waarin aij verzekert, onomstotelijke bewijzen te heb ben, dat de regering met alle beschik bare middelen de strijd teken de Katho lieke Kerk heeft aangebonden. Het memorandum, dat op 29 Mei uit naam van het Tsjechoslowaakse episco paat is gezonden, verklaart, dat de on langs door de regering genomen maaf- regelen een voorbereiding zijn voor de genadeslag aan de Katholieke Kerk. De Amsterdamse economische politie rechter, mr. C. Plug, heeft gisteren de voorzitter van de Eenheids Vak Cen trale, Berend Blokzyi, veroordeeld tot een geldboete van 1000, subs, een hechtenis vp.n twee maanden. De officier van Justitie, jhr. mr. A Reigersman zeide, dat de heer Blokzijl ais voorzitter van de E.V.C in of omstreeks October 1948 in strijd met het deviezen- besluit 1945 heeft beschikt over een be drag van 400.000 Franse francs, dat vol gens een overeenkomst door de Confède- ration General du Travail ter beschik king is gesteld aan Franse stakende mijn werkers. Blokzijl ontkende opzettelijk de de- viezenbepalingen te hebben willen over treden. Zijn bedoeling was, later door middel van een vergunning van de Nederlandsche Bank de tegenwaarde in Nederlands geld over te maken. Dit geld zou door middel van een solidariteits- campagne bijeen worden gebracht en om dat zo zeide de heer Blokzijl de stakers niet konden wachten, was het geld reeds via de C.G T. uitbetaald. Korte tijd later is 'n vergunning aan de Neder landsche Bank aangevraagd, welke even wel werd geweigerd Toen het geld niet kwam, heeft tenslotte de C.G.T de gift voor eigen rekening genomen. Inmiddels was in „De Waarheid" van 6 November j.I. een communiqué, door Blokzijl ver strekt, afgedrukt, waarin gezegd werd: „De E V.C. stort 400 000 francs voor de stakende Franse mijnwerkers". Dit com muniqué is voor de betreffende afdeling van de Nederlandsche Bank aanleiding geweest de zaak te onderzoeken en een klacht aanhangig te maken. De voorzitter van de E.V.C. overweegt tegen het vonnis hoger beroep aan te tekenen. Toen wij voor kort de aandacht mochten vestigen op het feit, dat de verkiezingen voor de raadscolleges wei nig onderdoen in belangrijkheid voor een Kamer-stembus en onze lezers meenden te moeten waarschuwen voor de gebruikelijke misvatting ten deze, hebben wij met opzet vermeden de combinatie waarop het bovenstaande opschrift doelt in ons betoog te betrek ken. Het aanwijzen van bestuurders voor de gemeenteraden is een electorale aan gelegenheid op zich; en als zodanig van meer dan voldoende importantie voor de kiesgerechtigden om er warm voor te lopen. Van enig direct verband tus sen de gemeente- en de landspolitiek is in de meeste gevallen geen sprake. Eo zelfs voor diverse aanrakingspunten uit hoofde van het zgn. „zelfbestuur" (de uitvc-ring door de gemeenten betref fende wettelijke regelingen haar van- W6S6 het landsbestuur opgedragen^ komt haar nog een zekere mate van vrijheid en eigen initiatief toe volgens de behoeften der locale omstandighe den. De pariteit, die men nochtans geneigd is tussen beide bestuursvormen te er kennen, ligt dan ook vrijwel alleen in de diepere beginselen, welke voor de ene zowel als de andere gelijkelijk aan bod komen en zich concretiseren rond dezelfde kiezersorganisaties. Daarom juist is het van zoveel gewicht dat al zijn de directe doelstellingen ver schillend het princiep bij het uit brengen der stem het laatste woord heeft. Iedere nieuwbakken kiezersgroepe ring, die het niet verder brengt dan wat stemmen-verkwisting, berokkent niet alleen schade aan de beginsel-par tijen, maar vergroot ook de kans dat de kiezersgroep, die zij meer bijzonder dacht te weren, tengevolge van het niet feilloze verkiezingssysteem een extra- ruggesteun krijgt. Men bedenke zich daarom tweemaal voor men aan zulke snipperpartijtjes, die bij de gemeente stembus ongestraft een kans kunnen wagen en daar ook gebruik van maken, zijn kostelijke stem verknoeit. Is er ook weinig concreet verband tus sen het bestuur van 's lands zaken en dat der gemeente-aahgelegenheden, de op zich juiste groepering der kiesge rechtigden naar beginsel geeft gemak kelijk aanleiding tot de op zich minder juiste praktijk, dat het kiezersvolk de gemeente-stembus aangrijpt om over de plaatselijke belangen heen een uit spraak te doen die tegen de landsrege ring is gericht. Bovendien zien velen uit de zgn. kleurloze middenstof elk stembiljet, dat ze in handen krijgen vóór alles als een invitatie, om te getui gen van hun misnoegen ten aanzien van een of meer onderdelen in het beleid der landsregering, welke hun speciaal dwars zitten. Een sprekend voorbeeld hiervan heb ben we nog pas kunnen waarnemen in Groot-Brittannië met zijn twee-par tijen-stelsel, waar bij de verkiezingen voor de gemeenteraden eigenlijk de La bour-politiek die Engelands landsbe stuur sedert enkele jaren beheerst de inzet vormde en een gevoelige klap kreeg. Dergelijke stembus-explosies kunnen uiteraard geen rechtstreeks ef fect sorteren, al hebben zij de landsre- geerders die rustig (of onrustig) op hun zetels blijven, ongetwijfeld wel iets te zeggen. Soortgelijke tendenzen hebben zich ook in ons vaderlandse politieke leven min of meer baan gebroken, hetgeen in deze verwarde tijd niet al te zeer-ver wondering behoeft te wekken. Het is niet enkel de partij, die nu eenmaal op een algemene chaos aanstuurt, wier verkiezingspropaganda de goe-gemeen te ophitst met leuzen als „Onze jongens naar huis!" een stunt die intussen veel van haar attractie moet verloren hebben sinds het definitieve aflossings schema bekend werd dan wel luid keels om „Vrede" en „Woningen" krijt, aangelegenheden die vóór alles op het terrein der landspolitiek liggen en wel ker verwezenlijking bovendien groten deels zo niet geheel afstuit op de stelsel matig gecultiveerde onwil tot samen werking van de gebieders in Moskou. Helaas vonden ook nu deze onnatio nale elementen wat de laatste tijd geen zeldzaamheid is de andere op positionele partij in hun vaarwater, sinds in een anti-revolutionair orgaan de suggestie werd gedaan bij de komen de raadsstembus alles er op te zetten door de verkiezing van zoveel mo gelijk partijgenoten de landsregering met klem te betuigen, dat men nu ge noeg heeft van haar Indonesisch beleid Wij nemen aan, dat hier geen specula tie voorzit op het werven van vreemde hulptroepen voor de zo beginselvaste partij; maar dan nog lijkt ons het even onvruchtbaar als eindeloos gemopper tegen een onderdeel van het beleid der Rijksregering niet het aangewezen mid del, om het getal anti-revolutionaire vroede vaderen in de gemeentelijke be stuurslichamen op te voeren. Zeer beslist zouden wij de anti-revo lutionaire stem in die colleges niet willen missen; maar zij late haar auto noom geluid daar niet horen met toe passing van onzuiver-klinkende ver sterking. Bekwame, voor hun taak berekende vertegenwoordigers der burgerij in de gemeenteraden! dat zij de leuze. De landspolitiek blijve bij dit politiek tour- nooi op de achtergrond. De regering maakt bekend, dat tot haai leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht; Gesneuveld 3 Mei: wachtmeester K. Prins uit Bedum (Gr.) Gesneuveld 12 Mei: sold. D. Dop pen uit Lichtenvoorde, sold. Ie ki. J. Schenkenberg uit Amsterdam Gesneuveld 14 Mei: sold. S. Bos uit Musselkanaal, gem. Onstwedde. Sold, van Hest uit gem. Heumen. Gesneuveld 15 Mei: huzaar J. Vendrig uit Montfoort (U.) Gesneuveld 16 Mei: sold. G. Ben- ning uit Zuidwolde (Dr.) De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel. heeft Dinsdagavond in het paleis Koningsplein een afscheidsre ceptie gehouden. Vele honderden wacht ten in een lange rij voor en op de trap pen, die naar de galerij van het paleis leiden, om de hand van de scheidende H. V. K. te drukken. Onder de talloze bezoekers bevonden zich o.a. de speciaal voor deze gelegen heid overgekomen president van Oost In donesië, Tjokrde Gde Rake Sukawati, de Wali Negara van Pasundan R. A. A Wi ranata Kusumah, de Wali Negara van Zuid Sumatra Abdul Malik, de Wali Ne ga ra van Madura, R. A. A. Tjakraningrai en vele andere vooraanstaande federale leiders, leden der voorlopige federale re gering, de voorzitter der B. F. O., sultan Hamid, leden van het corps consulair de apostolische delegaat mgr. de Jongde d'Ardoye, leden van de commissie der Verenigde Naties en tal van hooggeplaat ste civiele, militaire en kerkelijke auto riteiten, van wie een aantal in verband met het afscheid van dr. Beel naar Ba tavia was gekomen. Voorts waen er vertegenwoordigers van handel en be drijfsleven en vertegenwoordigers der Ba- taviase samenleving. Naar A.P. uit welingelichte bron ver nam, zou Z. H. de Paus voornemens zijn, op 2 Juni een belangrijke rede te houden, in welke de H. Vader de algemene toe stand in de wereld aan een onderzoek zal onderwerpen. De 2e Juni is het feest van St. Euge- nius, 's Pausen patroon. De Paus zal spre ken tot de in Rome aanwezige kardinalen, die Hem op deze dag hun wensen aan bieden. De rede zal worden uitgezonden over radio Vaticana, aldus het A.P. bericht. Het communistische partijblad „Borba" drijft de spot met berichten, dat de aarts bisschop van Zagreb, mgr. Stepinac, spoe dig door de Joegoslavische regering in vrijheid zal worden gesteld. Het blad, dat tal van berichten daarover in Westeuro- pese kranten had gelezen en in verschil lende Westeuropese radiouitzendingen daarover had gehoord, tekende daarbij aan: „de wens is de vader van de ge dachte". Mgr. Aloysius Stepinac werd in 1946 wegens collaboratie met de vijand tot 16 jaar gevangenisstraf veroordeeld, zoals men weet. Gelijk men zich zal herinneren, werd in de oorlogsjaren vanuit Engeland, onder het Kanaal door, een pijpleiding naar de Franse kust geleid, waardoor het mogelijk was, olie onder water door, naar de overzijde van het Kanaal te pompen. Deze moderne installatie werd Pluto ge noemd. Hoewel op meer bescheiden wijze, be staat er kans, dat ook Vlaardingen der gelijke installatie krijgt. De Bataafse Petroleum Mij. zal name lijk, om het tankpark van de raffinaderij van de B.P.M. te Pernis met het tank park aan de Vlaardingse zijde in ver binding te brengen, een bundel van zes pijpleidingen dwars door de Nieuwe Maas aanleggen. Met de voorbereiding hiertoe is men aan de overiijde der Maas reeds begonnen. Zo is dezer dagen de pijpen- bundel aan de zijde van Pernis te water gelaten, welke aangesloten zal worden aan het gedeelte van de pijpleiding, dat op het land reeds gereed is gekomen. Voor de verdere werkzaamheden moet gewacht worden op vergunning van Rijkswaterstaat, om in de rivierbodem een ca. 500 meter lange geul in de bodem van de rivier te graven, waarin de pijp leiding zal komen te liggen. Daarna zal de pijpenbundel op tonnen over de gehele breedte van de Maas worden gelegd en langzaam tot zinken worden gebractit. Als alles vlot verloopt, hoopt men dit oijpleidingtracée eind 1950 in gebruik te kunnen nemen. 't Zijn zo nu en dan toch leuke lui, die communisten. Terwijl normaal de gemas kerde bals rondom Vastenavond worden georganiseerd, projecteert de communis tische partij (De Waarheid) te Rotterdam een dergelijke festiviteit vlak voor de verkiezingen. En lopen, dat die zaak doet. Voor het bal-masqqué, hetwelk Zaterdag a. s. i;. de Rivièrahal wordt gegeven, zijn reeds honderden kaarten a 1.25 verkocht De redactie van „De Waarheid" wist qiet, dat de Rotterdammers op een dergelijk bal zo „verzot" waren. Misschien een tip voor andere politieke partijen? Vele lieden hebben ook al verklapt, hoe zij zullen uitkomen. Zo komt er een als Uncle Sam, welk nummer gevaarlijk lijkt, daar de man alle kans loopt uit de zaal te worden gewerkt. Een ander ver schijnt als „De Waarheid", een derde als „Apie Krul". Volgens het blad komen er natuur lijk zouden we willen zeggen een Ge orgische schone en een Don-Kozak Aan wezig zijn ook potsenmakers en narren. Hoe bestaat het? Communisten als volksdemocratische potsenmakers en narren. En dat in ie vervloekte kapitalistische maatschappij van Nederland, waarin de werkers elk dubbeltje vijfmaal moeten omkeren. Uit goede bron vernemen we, dat er ook een groep zal optreden, die tezamen „een ijzeren gordijn" zullen vormen, er zal een Emsterdqjnse Jen Schalkie rono- lopen, voorts een Russische vredesduif, David met een glaassie, een veto-manne tje dat als maar „neen" loopt te knikken, ook al krijgt het een prijsje. Verder nog een „Iuchtbrug"-soldaat, een Hongaarse „rechter". Aangezien er ook een „levende" lijst 2 is, heeft de P. v. d. A. besloten een Rot terdams „donker" type als een levende 1 aan de Rivièra-hal af te leveren. Een voudig om te plagen. Ik vind het ni»t aardig, maar de P. v. d. A. pleegt nu eenmaal gaarne overal doorbraak. Terwijl de K.V.P. haar plan nog mei heeft ontvouwd, vernemen we, dat do Staatkundig Gereformeerde partij in geen geval zich met dit zondig vermaak zal inlaten. Overigens is ons de animerende publi catie tot meedoen in „De Waarheid" mot helemaal duidelijk. Want terwijl de re dactie midden in haar aansporing schrijft: „Natuurlijk komt ook gij gemaskerd en verkleed, want alleen als we allen hieraan meedoen, is het succes ver zekerd" merkt het blad tien regels verder op: „Zij die niet verkleed zullen gaan. zijn natuurlijk ook van harte welkom". Men vraagt zich dan toch af: hoe zit het nu eigenlijk? „Kom nou verkleed, anders hebben we geen suoces" en daar naast „Kom je niet verkleed, toch wel kom". Er klopt iets niet, gelijk op elke con ferentie, waar Russen meepraten. Zou het tenslotte dan toch alleen maar om de centjes te doen zijn? Enfin, misschien ga ik eens neuzen, maar dan gewoon als HENK VAN DER MAZE. P. S. Het lijkt me achteraf maar beter die vijf kwartjes voor een toegangskaart in de verkiezingskas der K.V.P. te depo neren. Doet U ook mee? Misschien hebben w ij dan op een bepaalde Junidag een gijntje. Tegen de kooplieden W. van Dam en J. van Weezei, die Maandag en Dinsdag voor het Haagse B. G. terecht stonden beschuldigd van het oprollen van de Haagse Stijkelgroep, een der eerste Ne derlandse verzetsorganisaties, heeft de adv.-fiscaal bij genoemd hof, het ten- laste gelegde bewezen achtend, gister middag de doodstraf geëist. Uitspraak over 14 dagen. De Nederlandsche Handel-Maatschappij N.V. te Amsterdam, zal met ingang van 1 Juni 1949 een agentschap openen te Zaandam. De verwachting van heden- tol morgenavond luidt: Verder toenemende bewolking met voornamelijk vanavond en vannacht plaatselijk enige regen. Later wisselend bewolkt met hier en daar enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Zuidelijke richtingen. Morgen iets lagere temperaturen dan vandaag. Donderdag 2 Juni: zon op: 4.25 uur, zon onder: 20.50 uur, maan op: 9.40 uur, maan onder: 1.09 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1