Pinksteren TERREUR IN MIDDEN-JAVA NEEMT TOE Herziening belasting bedrijfsleven G GS Spoorwegstaking in Berlijn weer niet opgelost Historie in 30 hoofdstukken Het GORDIJN dichtgetrokken Weerbericht- ON GEBED TOT DE H. GEEST Mogelijkheid herwaardering activa tot factor van 200 pCt Werkloosheidstand Geheim overleg in het rose paleis DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ook elders nog geen pais en vree Hoger industriële productie Geen algemene verhoging dividend-plafond LAGEN Russen torpedeerde nieuw voorstel Franco kwam op bezoek Het ging over Berlijn en de sfeer was nog kalm Plaatsing van gedemobiliseerden 71ste JAARGANG ZATERDAG 4 JUNI 1949 Wi Wm Bladzijde uit een dertiende-eeuws Evangeliarium, dat, te Mainz ont staan, een van de vele schatten is der bekende bibliotheek van het slot Johannisburg te Aschaffenburg. Gemiddelde dagpr°c^uc^e in April op 125 K.L.M.-FOTOVLIEGTIJIG MAAKTE NOODLANDING Fotografe licht gewond O Geest, o Liefdebrand, Van eeuwigheid ontstoken Aan Vader en aan Zoon, In 't welig licht gedoken Dat heel de hemel vult Met overklare glans: Zie op ons, armen, neer „TELEGRAAF" GAAT WEER VERSCHIJNEN ONDERZOEK IN 24 LANDEN Binnen 48 uur twee bomaanslagen /T= PINKSTERVACANT1E OF PINKSTERARBEID Overzicht van de enorme brand, welke gisternacht de hoofdstad teisterde Prins doet beroep op het bedrijfsleven KOELE WESTELIJKE WINDEN DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant Dè Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, f 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Er zullen morgen in onze kerken tal van Christenen zijn, die bij het aanho ren van dat wonderlijke verhaal van het Pinkstergebeuren de verzuchting slaken, dat de wereld meer dan ooit behoefte heeft aan een herhaling van datzelfde gebeuren dat plaats greep vijftig dagen na de dag van Christus' Verrijzenis uit de dood, toen werkelijk de H. Geest nederdaalde over die hon derd twintig mensen, die naar de op perzaal gegaan waren. Brak niet vanaf dat ogenblik voor de wereld een lente van bovennatuurlijk leven aan en is vanaf die ddg niet letterlijk in vervul ling gegaan de belofte van de psalm 103: „Zend uw geest uit en zij worden herschapen en Gij vernieuwt het aan schijn der aarde"? Inderdaad zijn ogen schijnlijk de eerste jaren van de Kerk he wonderlijkste van heel haar geschie denis toen zij in een luttele tijd van een nietig verschijnsel, dat nogal wat deining veroorzaakte bij een onbedui dend volk in een uithoek der wereld, werd tot een wereldkerk die het mach tige Romeinse rijk veroverde. Deze overwinning werd haar, de Kerk, niet in de schoot geworpen. Zij moest in een strijd, die door het Romeinse imperium met weinig kieskeurige middelen ge voerd werd ten koste van het bloed van veel martelaren worden behaald. Maar in ieder geval was haar groei zo won derbaarlijk, dat daaruit op zichzelf reeds door een scherpe geest als Ter- tullianus een bewijs werd gesmeed voor haar goddelijke oorsprong. Er zijn er, die menen, dat in deze eeuwen de Kerk haar kracht heeft ver bruikt en dat de eeuwen daarna nog slechts een neerdalende lijn vertonen m.a.w. dat de Kerk geweest is als som mige van die geheimzinnige planten die eens in haar leven een wonderlijke bloem voortbrengen om dan langzaam af fp «ïtprvpn. Wie dat menen hebben niets begre pen van de gebeurtenis, die wij mor gen herdenken. Eigenlijk is dit woord „herdenken" al verkeerd gekozen en wekt dezelfde on juiste opvatting in de hand. Wij her denken morgen niet het Pinkstergebeu ren. Wij vieren het, wij heten het wel kom, wij bezingen het als een gebeur tenis die zich telkens weer opnieuw herhaalt ook in onze tijden. Dit is geen zelfbedrog, maar geloof in de belofte door Christus gedaan, toen Hij zeide: „Ik zal de Vader bidden en Hij zal U een andere helper geven, om bij U te blijven voor eeuwig". De H. Geest, ie op die merkwaardige morgen by tweeduizend jaren geleden is gekomen E«n Kerk, is toen volledig, voorgoed en definitief gekomen en Hij verlaat deze Kerk nimmermeer. Het Koninkrijk Gods dat Christus aan de wereld heeft gebracht is een Koninkrijk van de H. G?est. Het is natuurlijk voor de mens moge lijk, dit Rijk van de Geest niet te zien ondanks de tekenen, die in alle tijden, de zwartste niet uitgezonderd, van Zijn komst aanwezig zijn. Zelfs willen wij gaarne aannemen, dat velen die altijd op de kritieke ogenblikken der Kerk haar ondergang voorspeld hebben en ook nu weer voorspellen, deze tekenen ook inderdaad niet zien, de gelovige ziet ze echter wel. Maar de tekenen, waaraan de gelovige de bloei van zijn Kerk afmeet, zijn dan ook van een heel andere aard dan die tekenen, waaraan men gewoon is de macht en de welstand van een gewone menselijke gemeen schap af te meten. Zeker, er zijn tijden, waarin de lauw heid, ja zelfs de afvalligheid in de Kerk grote omvang heeft aangenomen, zoals er ook tijdperken zijn, die wij eenstemmig als perioden van fris en jong leven van bloei en groeikracht, van vuur en heiligheid beschouwen, maar men begrijpe het wel, dat deze laatste perioden niet plotseling zijn ge komen, maar geleidelijk werden voor bereid door het zaad, dat door de vele ware en sterke gelovigen ook in de perioden van neergang werd uitge strooid. Alleen als men dat inziet, heeft men een goed begrip van de eeuwige levens kracht die er in de Kerk is, waardoor Zij zich telkens hernieuwt en een nieuwe lente tegemoet gaat. De oorzaak van deze levenskracht, van dit vermogen om zich steeds te verjongen is niet dat Zij telkens p- nieuw van buiten af krachten ontva g maar moet gezocht worden in het wezen van de Kerk, dat juist insluit de aanwezigheid van de eeuwige en on uitputtelijke bron van alle boven natuurlijke kracht, die de H. Geest ts De H. Geest is eenmaal op Pinksteren tot Christus' Kerk gekomen. Hij behoeft geen tweede maal te komen, omdat Hy altijd gebleven is bij deze Kerk. Het is daarom dat wij, hoezeer in onze dagen de Kerk ook bloedt uit allerlei zware wonden, toch het Pink sterfeest morgen met blijdschap kun nen vieren. Wij vieren Zijn genadevolle aanwezigheid, die voor ons een belofte inhoudt. Het was de overtuiging van deze aanwezigheid, die voor de pas gestorven Kardinaal Suhard de reden vormde, waarom hij op de vraag, die hij zichzelf in n Van zijn brieven stelt: Zijn de enkele vruchtbaarheids- verschijnselen, die wy op het ogenblik in de Kerk zien, alleen maar veroor zaakt door het steeds meer verminde rende overschot van de vitaliteit, die Zij in het verleden bezat, of mogen wij deze beschouwen als de voorboden van een nieuwe opgang? antwoordde, dat alles er op wijst, dat in bet rijk Gods een nieuwe lente wordt voorbereid. Mi In het officiële overzicht van de toe stand in Indonesië wordt o.a. gezegd: De verklaringen van dr. Van Royen en Mot Rum worden blijkens rapporten van be stuurszijde in sommige gedeelten vap Oost-Java door subversieve elementen misbruikt om de bevolking wijs te ma ken, dat zij weer onder republikeins be wind zullen worden gébracht. Zij pogen daarbij de fictie te scheppen dat deze gebieden door republikeinse strijdgroepen zouden kunnen worden „bezet". Daarte gen wordt voor zover nodig en mogelijk opgetreden. Het verzet van de bevolking tegen uitbarstingen van terreur in Oost- Java blijft krachtig. De evacuatie uit Djogja vordert bevredigend. De toestand op Sumatra blijft zich in gunstige rich ting ontwikkelen. In midden-Java werd in Solo en om geving (je toestand, bezien uit het oog punt van veiligheid, slechter. De terreur in de stad zelf en daarbuiten richt zich in de eerste plaats tegen de met de Ne derlanders samenwerkende Indonesiërs en Chinezen. De voedseltoestand is ech ter bevredigend en de rijstprijs blijft laag. Terroristen traden op tegen het ver keer op de weg Djogja-Magelang, waar over de evacuatie geleid wordt. Krachtige Het C.B.S. heeft de productie-index cijfers over de m'aana April 1949 gepubli ceerd Het algemeen indexcijfer voor deze maand komt op 120 (basis 1"4Ö 100) vergeleken met 128 voor Maart en 113 voor Februari. Bij de beoordeling varj deze cijfers moet men echter het aantal arbeidsdagen in de betrokken maand in acht nemen Dit bedroeg voor April 22 Va tegen 25 in Maart en 22 in Februari Al dus komt het cijfer van de gemiddelde dagproductie voor April op 125, voor Maart op 120 en voor Februari op 121. Jan. Febr Mrt. Apr Bouwmaterialen Chem producten Confectie Leder Rubber, Schoenen Steenkolen Metaalprod. Papier Textiel Openb. nutsbedr. Voedings- en genotmiddelen 93 T 106 112 71 169 83 130 123 108 168 99 106 99 106 115 71 84 157 152 79 91 83 128 150 136 117 138 110 126 119 151 167 152 86 99 Gistermiddag omstreeks half zes heeft de PH-FCB een een-raotorig tweeper soons Auster-vliegtmg van het fototech- nisch en carthografisch bedrijf van de K.L.M. een noodlanding moeten maken in de omgeving van Born (Limburg), op 15 km afstand van het vliegveld Beek. Het toestel is bij die landing zwaar oe- schadigd. De piloot de heer H van Leeu wen, werd niet gewond. De fotografe, ruej. A. Lien werd licht gewond en liep enige gekneusde ribben op. tUit de Die in dit duister dolen En koud en eenzaam zijn; Leg van Uw vuren kolen Een enk'le sprankel slecht? In ons verdoofd gemoed, Dat het ontvlammen mag Tot wakk're liefdegloed. dichtbundel EX CORDE van Jacques Benoit uitg. A. W. Sijthoff, Leiden maatregelen, die aanstonds genomen wer den, hebben er toe geleid, dat tot dusver onder de evacuees geen slachtoffers te betreuren zijn. Aan de^benden, die in het zijterrein opereren, zijn gevoelige verliezen toegebracht. Zo sloeg een Ned. patrouille van 14 man op 15 km. ten Zuid-Oosten van Magelang een sterke bende géheel uiteen: daarbij kwamen 30 leden van de bende om en werden 20 vuurwapenen, waaronder automatische, in beslag genomen. In het Klatense werd opgetreden tegen een door communisten besmette bende, waarvan twee groepen onschadelijk werden gemaakt In het ge bied tussen Banjumas en Kehumen, waar de toestand verbetert, werden aan uit eengedreven benden verdere aanzienlijke verliezen toegebracht. In sommige gebieden nam de terreur, meestal gericht tegen het bestuur, m^ar o.m. ook tegen de onderwijzers, toe. De toestand in Kraksaan en Lumad- jang verbetert; in Probolinggo en Pasu- ruan wordt hij daarentegen slecnter. Rond Malang is de toestand nog onbevre digend maar de criminaliteit in de stad is belangrijk afgenomen. Aanzienlijke verliezen werden toegebracht aan ben den, die opereren in het gebied tussen Malang, Pasuruan en het Probolinggose. In het overige gebied van de negara Oost- Java, waar over het algemeen de gun stige ontwikkeling zich handhaafde, wer den enkele benden onschadelijk gemaakt. Over West-Java wordt o.m. gezegd dat in grote delen van de negara Pasun- dan de rust gehandhaafd oleef Ned patrouilles brachten rondzwerven de benden verliezen toe, o.a ten zuiden van Tjiandjur en ten noordwesten van Tjibarusa. Het aantal pogingen tot sabo tage in het Cheribonse is verminderd, maar de intimidatie van de bevolking blijft aanhouden. De berichten uit Sumatra blijven over het algemeen gunstig. Volgens een mededeling van het con cern van „De Telegraaf" en „De Cou rant Het Nieuws van den Dag" treft de directie voorbereidingen om de beide bladen in September weder te doen ver schijnen. Bij de gedeeltelijke afschaffing van de subsidies in het najaar van 1948 is met het oog op de stijging van de kosten van levensonderhoud aan de werknemers een loontoeslag verleend. Daarbij is bepaald, dat deze loontoeslag door het bedrijfsleven in de regel niet mag worden doorberekend. In verband hiermede is echter een compensatie op op het gebied der belastingheffing van de ondernemingen in uitzicht gesteld. Tevoren was reeds in de troonrede medegedeeld, dat een tegemoetkoming aan het bedrijfsleven met betrekking tot de berekening van de belastbare winst in overweging was. Teneinde aan deze toezegging uit voering te geven op een wijze, welke de regering economisch en sociaal verant woord voorkomt, is thans bij de Staten- Generaal een drietal wetsontwerpen in gediend, te weten een ontwerp van wet Belastingherziening 1949, een ontwerp van wet tot wijziging van de Onder nemingsbelasting en een ontwerp van wet op de Dividendbeperking 1949. Het eerstgenoemde wetsontwerp strekt mede tot oplossing van de belofte tot consolidatie en uitbreiding van de fiscale voorzieningen ten behoeve van oorlogs slachtoffers. Het ligt in het voornemen van de regering de mede in de troonrede in uitzicht gestelde verlaging van de ta rieven van loon- en inkomstenbelasting te doen samengaan met de verdere af schaffing van de subsidies en met de wijziging van de huurpolitiek. De daar uit voortvloeiende wetsvoorstellen zijn nog dit jaar te verwachten. Het wetsontwerp van wet belasting herziening heeft in het bijzonder betrek king op de fiscale afschrijvingen. De voorzieningen ten deze dragen niet het karakter van een vrijstelling van belas ting Zij moeten worden gezien als een verschuiving van de belastingdruk naar de toekomst, een verschuiving, welke met name met het oog op de ogenblikkelijke noodzaak van investeringen geboden is. De voorzieningen op het gebied der af schrijvingen zijn tweeërlei. De eerste maatregel heeft betrekking op de nog aanwezige vooroorlogse machines en In stallaties, welke thans in toenemende mate tegen de sterk gestegen na-oorlogse prijzen moeten worden vervangen. Met betrekking tot deze vooroorlogse machines en installaties wordt een her waardering voorgesteld, in dier voege dat de fiscale boekwaarde met ingang van het boekjaar 1948 1947/1948 wordt verdubbeld. Dit betekent een verdubbeling van de tot dusverre gel dende afschrijvingen op deze machines en installaties, doch daartegenover staat, dat de bij de herwaardering aan het licht gekomen winst wordt bijge schreven op een reserve-rekening, waarop de fiscus voor de toekomst een claim behoudt. In de tweede plaats bevat het ontwerp Het Internationaal Arbeidsbureau rap porteert een aanzienlijke stijging" van de werkloosheid sinds het vorige jaar in de meeste van de 24 landen, waar een onderzoek hiernaar is ingesteld Tot oe weinige landen waar de werkloosheid daalde behoren Noorwegen, Zweden en Portugal Hi* rapport gewaagt van „de ernstige situatie in de Brits-Amerikaan se zóne van Duitsland", waar volgens voorlopige cijfers over Maart 1132UUI) werklozen waren tegen 452 000 in 1948 Ln de Franse zóne waren dt cijfers m een jaar tijds bijna verdrievoudigd. Het aan tal werklozen bedroeg in Maart 36 000. De volgende cijfers geven een stijging van het aantal werklozen te zien gedu rende begin 1949 in vergelijking met de cijfers van dezelfde periode van 1948: Engeland 44.000, België 131.400, Dene marken 13.800. Nederland 14.100 Spanje 38.200, Polen 10.900, Italië had tegen eind Maart 1.836 200 geregistreerde werklozen. belastingherziening een maatregel ten aanzien van de na-oorlogse investeringen in machines, bedrijfsgebouwen enz. Met ingang van het jaar 1948 mag hierop een derde van de aanschaffingskosten ver vroegd worden afgeschreven, in een jaar naar keuze van de belastingplichtige. Deze maatregel is van tijdelijke aard, zij geldt voorlopig tot einde 1952, een datum, welke mede verband Houdt met de periode, waarover öp de Marshall-huip kan worden gerekend. Uit het wetsontwerp belastingherzie ning is voorts belangrijk, dat de termijn voor de verrekening van verliezen met inkomen of winst van volgende jaren van twee op drie jaar wordt gebracht. Tegenover de tot dusverre vermelde voorzieningen staat, dat de mogelijkheid tot onbelast reserveren, in het leven ge roepen bij de wet belastingherziening 1947. wordt beëindigd. Het ontwerp tot wijziging van de on dernemingsbelasting bevat als voornaam ste maatregel de afschaffing van een der beide grondslagen, waarnaar deze belas ting wordt geheven, nl. de grondslag be drijfskapitaal. De heffing naar de grond slag bedrijfswinst blijft evenwel gehand haafd. De regering acht de hiervoor in het kort besproken maatregelen noodzake lijk om steun te geven aan de investe ringsactiviteit. Herstel, vernieuwing en uitbreiding van het productie-apparaat moeten een bijdrage vormen tot oplos sing van het werkgelegenheidsprobleem in verband met de toénemende bevolking en van de structuurmoeilijkheden in de Nederlandse betalingsbalans. Het wetsontwerp inzake de dividend beperking moet in onmiddellijke uitslui ting aan de hiervoor besproken maatre gelen worden gezien. Dit ontwerp handhaaft de kern van de bestaande regeling, in het bijzonder omdat de regering meent, dat de facili teiten op het gebied der afschrijvingen, die grotere reserveringen mogelijk ma ken, geen aanleiding mogen geven tot een ontoelaatbare verhoging der divi denduitkeringen. Dit neemt niet weg, dat een zekere verfijning van de rege ling der dividendbeperking noodzake lijk is. Een algemene verhoging van het dividendplafond brengen de voor stellen echter niet. Belangrijk is nog, dat in het ontwerp een bescheiden begin is gemaakt met de vereenvoudiging van de wettelijke be palingen inzake de inkomstenbelasting. Daartoe wordt een nieuwe formulering van het onderdeel „winst" voorgesteld, welke formulering, afgezien van de tech nische verbeteringen, overigens geen ma teriële veranderingen beoogt. De vier geallieerde commandanten van Berlijn zjjn gisteren in het hoofd kwartier van de Franse commandant te Berlijn bijeengekomen om de spoor wegstaking te bespreken. De bijeen komst was de eerste sinds de Kom- mandatura bijna een jaar geleden uit eenging, doch een Britse woordvoer der zeide met nadruk, dat de verga dering van gisteren geen wederge boorte van de Kommandatura bete kende. Na afloop van de bespreking, die drie en een half uur duurde, verklaarde de Franse commandant, gen. Ganeval. dat de atmosfeer buitengewoon hoffelijk ge weest was, doch' dat de besprekingen tot niets hadden geleid. De Westelijke com mandanten hadden niet minder dan zes redelijke voorstellen gedaan, doch alle pogingen waren te vergeefs. Kotikof, de Sovjet-commandant, heeft in antwoord op de Westelijke voorstellen slechts zijn eis herhaald: dat de West- Duitse politie uit de stations in het Wes telijk gedeelte van de stad zou wor den teruggetrokken en het spoorwegbe- stuur weer het beheer over de spoor wegen zou verkrijgen. Volgens hem kon de staking dan gemakkelijk worden ge regeld. Dit weigerden de Westelijke comman danten. aangezien de politie op de sta tions werd geplaatst om orde en recht te handhaven, hetgeen zij ook stipt had gedaan. Gen. maj. Bourne, de Britse comman dant, verklaarde na afloop van de con ferentie, dat vijf minuten directe onder handelingen tussen spoorwegdirectie en stakers een oplossing zouden kunnen brengen. Daar de Reichsbahn in de Oostelijke sector hoe langer hoe slech ter gaat functionneren, zullen dergelijke onderhandelingen zeer spoedig noodza kelijk worden, aldus voorspelde Bourne. Het socialistische blad „Telegraf" Het bezoek, dat gen. Franco met vrouw er, dochter aan de stad Barcelona brengt, heeft binnen 48 uur twee bomaanslagen uitgelokt. Woensdag ontplofte een vrij zware bom, zonder slachtoffers te ma ken. Gisteren was de kathedraal het to neel van de aanslag. De nelse machine kwam tot explosie toen de vrouw en dochter van de generaal een godsdien stige plechtigheid bijwoonden. Franco zelf was niet in de kathedraal aanwezig De bom richtte enige schade aan en veroorzaakte grote verwarring; evenmin als Woensdag vielen er doden of gewon den. Het tweede deel van het verslag der Enquêtecommissie is heden verschenen Handelde het eerste dee) hoofdzakelijk over het militaire beleid vóór 't uitbre ken van de oorlog het tweede deel be spreekt in niet minder dan dertig hoofd stukken een veelheid van onderwerpen, welke niet alle van even groot historisch beiang zijn maar die wel vele pagina's interessante lectuur vormen. Van historisch belang zijn de hoofd stukken, welke het optreden, de houding en het aftreden van de heer De Geer als minister-president behandelen als mede diens terugkeer naar Nederland. Voorts dienen als zodanig te worden be schouwd de kapittels over het Venlo- incident, het vertrek van Koningin en Regering naar Londzn, de capitulatie en de interessante nieuwe gegevens, welke het rapport verschaft over het bombar dement van Rotterdam en de mogelijk heid van een noodwetgeving 0p 10 Mei 1940 Deze hoofdstukken tonen de grote waarde aan van een dergelijk onderzoek Vooral om de Lessen, welke het nage- slachi uit de geschiedenis die hierin met een grofe mate van objectiviteit wordt gegeven, kan trekken Daarnaast staan andere chapiters van mindere importantie betreffende de in ternering van 21 N.S.B'ers ond®Urin zich merkwaardigerwijs een Pse N.S.Ber, een communist bevond ae missie van de heren Van Kleffens on Welter, de z.g. Sponeck-documenten, ae bezwaren, welke tegen de heer Van t Sant werden geuit en, vooral de eers'e tijd van de Nederlandse regering in Lon den, de depressie, het geroddel het de faitisme de slappe houding van de heer De Geer en allerlei onderlinge ruzies en Wij stellen ons voor in enkele artikelen de meest saillante gege vens uit het rapport der commis sie, waarvan in nevenstaand ar tikel de hoofdtrekken worden weergegeven, te verwerken. Het eerste artikel van deze reeks pu bliceren wij heden op pagina 3. bezwaren, welke alleen reeds in het ver slag veertig pagina's beslaan. De feiten, die op grond van het in dit tweede deel gepubliceerde onderzoek aan het licht komen, beschouwend, kan men de conclusie onderschrijven waartoe de commissie in haar slotbeschouwing komt als zij schrijft: „De periode, waarvan zij thans het on derzoek heeft beëindigd, is voor een be langrijk gedeelte mede bepaald door de persoon van de toenmalige minister-pre sident jhr. mr. D. J. de Geer. Het sprees: vanzelf, dat het in Augustus 1939 ge vormde kabinet-De Geer tot op zekere hoogte het stempel droeg van zijn forma teur. Van de neergang van deze. voor heen alom gerespecteerde, staatsman on derging het kabinet echter later evenzeei de weerslag De moeilijkheden, die de minister-president had met de door üe oorlog ontstane situatie, werden daardoor ook de moeilykheoen van het gehele ka binet Het kor, niet uitblijven, dat, waai de leiding faalde, ook de Ministerraad grote moeilijkheden ondervond bij het bepalen van het politieke beleid Zoals uit de verschillende hoofdstuk!: van dit verslag gebleken is, is de koei. van dit beleid niet altijd even vast en doel bewust geweest Uiteindelijk draagt daar. voor natuurlijk niet slechts de minister president doch het gehele kabinet de ver antwoordelijkheid". En aan het slot van haar beschouwing komt de commissie tot de conclusie, dat een der belangrijkste beslissingen van de gehele oorlogsperiode wel is geweest het op 13 Mei te Hoek van Holland genomen besluit de zetel van de regering naar Engeland te verplaatsen. Dit feit heeft de gehele verdere oorlog voering van Nederland beheerst; het heeft de invloed van Nederland in de bondgenootschappelijke beraadslagingen verzekerd; het heeft de organisatie van de activiteit van marine en koopvaardij in de strijd ter zee mogelijk gemaakt; het heeft het internationale prestige van Ne derland hoog gehouden; het heeft aan het verzet in het bezette gebied een onont beerlijke morele en daadwerkelijke steun verleend en tenslotte heeft het de moge lijkheid geschapen tot 'n effectieve voor bereiding van de bevrijding en het her stel van Nederland. Men denke zien slechts in, wat het lot van Nederland geweest zou zijn, indien dit besluit niet genomen en de regering in handen der Duitsers gevallen zou zijn. Het wil de commissie dan ook voorfco- .men, dat het tijdig verplaatsen van de zetel van de regering een daad ts ge weest van eminent historisch en politiek belang zodat het besluit daartoe als een van de belangrijkste creditposten op de balans van de verrichtinger van het ka binet moet worden beschouwd Men mag er echter aan toevoegen dat de ontzagwekkende arbeid van deze com missie het mogelijk heeft gemaakt juist hierop het volle iirht van de publiciteit te doen vallen: en men mag slechts ho pen. dat men indien de geschiedenis zich onverhoopt zou herhalen de les van déze geschiedenis zal blijken te hebber verstaan. beweerde gisteren, dat de Russische chef van het verkeerswezen in Berlijn, gen. Kwasjnin, opdracht zou hebben gegeven, het bovengrondse spoorweg verkeer in de Westelijke sectoren van de stad onmiddellijk te hervatten, met of zonder hulp van de stakende West-Berlijnse spoorwegarbeiders. Onafhankelijk van de vergadering der vier commandanten, kwamen gisteren Britse, Franse, Amerikaanse en Russi sche deskundigen in Berlijn bijeen voor besprekingen over de interzonale handel na de opheffing van de blokkade. Er werden „enige vorderingen" gemeld, maar men kon niet tot beslissing komen, daar de Russische deskundigen op het g bied van vervoer niet aanwezig waren. Als katholieke krant vraagt ons blad op zijn frontpagina vandaag volle be zinning op de diepe betekenis van de hoge feestdag van morgen. We mogen ons immers niet beperken tot de idee van een paar vrije dagen, van rust en ontspanning. Pinksteren betekent voor ons veeleer een zich aangorden tot een nieuwe held haftige campagne om de eer van God en om het geluk van de naaste. Beide ob jecten liggen in echt katholiek geloof veranderd. Volgens een zo juist verschenen over zicht van een Zwitsers orgaan voor de geestelijkheid, de „Schweizerische Kir- chenzeitung", bedraagt het katholieke deel van 'de wereldbevolking 17% pro cent. dus nauwelijks een zesde. Moeten we in plaats van over Pink- stervacantie niet eerder spreken over Pinksterarbeid? Op een wereldimensdom van twee mil liard driehonderdmillioen (2.300.090.000) zielen zijn er tussen de 320 en 400 millioen katholieken. Sinds 1800, toen er nauwe lijks 800 millioen mensen op aarde leef den. is de bevolking met sprongen om hoog gegaan. Maar het katholieke per centage hield daarmee geen gelijke tred. Zestig procent van de katholieke wereldbevolking woont in West- en Cen- traal-Europa. Maar Euro-pa is de wereld niet, terwijl het Pin-kstersignaal tot geloofsuitbreiding het onderwijzen van alle vol^-n omvatte. In Afrika komen er jaarlijks een mil lioen katholieken bij, doch Mohamme danen en heidendom winnen er per jaar drie millioen bij, Hoe groot is daarnaast niet in Rusland en de satellietlanden de invloed van het atheïsme? Het „heidens bloc" neemt volgens serieuze schatting per jaar met 16 a 20 millioen toe. Als Nederlanders en als gewone men sen hebben we natuurlijk onze zorgen, over bedrijf, arbeid, kinderen, textiel, kolen, de Benelux en nog tien of meer andere aangelegenheden. Doch laten we toch nooit onze positie als ledematen van de Wereld-kerk vergeten. In bepaal de gevallen wenden we wel eens onze geringheid voor. maar als christenen moeten we mits we goed zijn inge steld onze verantwoordelijkheid ken nen tegenover buren, plaatsgenoten, Nederlandse medeburgers, Amerikanen, negers, Hindoes en Maori's. Pinkstervuur hebben w-e van node, zodat we werkelijk aan onze vurigheid zijn te herkennen. Pinksterarbeiders vraagt de kruistocht, geen vacantie- gangers. HENK VAN DER MAZE. i M (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Het gordijn is dichtgetrokken, zodat men onkundig blijft van hetgeen de grote vier in het rose paleis verhan delen. Slechts een kort communiqué heeft ons doen weten, dat zij het over Berlijn hebben en dat ook in de vol gende dagen het black-out nog zal voortduren. Niettemin is men te weten gekomen, dat gisteren nog geeit on overkomelijke obstakels zijn gerezen op de weg naar een accoord Integen deel, de barometer in het rose paleis stond iets gunstiger, dan die te Parijs, waar eenieder mistroostig naar kijkt vanwege de stormachtige weersvoor uitzichten voor de Pinksterdagen. Enkele ingewijden hebben losgelaten, dat de grote vier inderdaad de Ameri kaanse voorstellen inzake Berlijn bespre ken, de technische kant dus. Dat geeft weinig aanleiding tot uitbarstingen Trou wens alleen de eerste punten zijn be sproken In het bijzonder de kwestie van de verkiezingen voor de gemeenteraad voor geheel Berlijn. Het punt. waarop ernstig meningsver schil kan verwacht worden, nl. de wijze van stemmen bij de beslissingen der Kommandatura is nog niet aan de orde gekomen. Reden tot wat optimisme ziet men in het feit, dat de Amerikaanse voorstellen, waarmede Schuman en Bevin het gemak kelijk eens kunnen zijn, door Acheson alléén zijn ingediend, waardoor Bevin en Schuman dus voldoende bewegings vrijheid behouden, om Rus en Amerikaan wat dichter bij elkaar te brengen. In verband met het feit, dat van half Juni af de terugkeer wordt verwacht van in totaal 32.000 militairen, n.L ge durende de eerste acht maanden 4000 man per maand, heeft Prins Bernhard in de vergadering van het bestuur van de Stichting van de Arbeid, welke Z. K. H. gisterochtend heeft bijgewoond, een beroep gedaan op het bedrijfsleven, om de plaatsing van gedemobiliseerden zoveel mogelijk te bevorderen. Verwachting van heden- tot mor genavond luidt: Gedurende de nacht meest zwaar bewolkt met bijna overal enkele buien. Morgen overdag: Wisselende bewolking met in het Oosten van het land op vele plaatsen nog en kele buien. In de Westelijke pro vinciën tijdelijk flinke opklaringen en nog slechts enkele verspreid op tredende buien. Krachtige tot ma tige wind tussen West en Zuid- West. Tamelijk koel weer. 'Zondag 5 Juni; Zon op 4.23. on der 20.54; Maan op 13.59. onder 1.55 uur. Maandag 6 Juni: Zon op 4.22, on der 20.55; Maan op 15.25, onder 2.07 uur. Dinsdag 7 Juni: Zon op 4.22, on der 20.56; Maan op 16.54, onder 2.20 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1