man Londen Verhaal van 30 millioen uilen mogelijk is, dat Sicilië terroriseert Steeds groter snelheid IN otities rondom het [Nationalisatie- mmemk vieUgeiiam. wij wu- ZATERDAG 4 JUNI 1949 PAGINA 6 GRAFIEK VAN JAMES ENSOR Expositie in het Haags* Gemeentemuseum van vliegtuigen en geleide projectielen TSING TAO IN HANDEN DER COMMUNISTEN Een sportief mantelpakje typerend voor de Engelse kledingsstijl. (Mattli, Londen.) DE HERENIGINGSGEDACHTE GROEIT „Het Christelijk Oosten en hereniging" ZILVEREN JUBILEUM VAN NAASTENLIEFDE RUST IN BOLIVIA KEERT TERUG Een Dorville-model van lichte wollen stof. nroh eem nationalisatie: de staatsbemoeiing woe- OOSTENRIJK EN DE DONAUVAART Vergeefs overleg met de sovjets DE BEELDHOÜWTENTOON STELLING TE ARNHEM De creaties in het genre der avondkle ding en de cocktail dresses bleken dik wijls weinig boeiend door een gebrek aan durf en fantasie. In het sportieve genre en bij de wollen dagkleding kwam de Engelse confectie echter tot een volkomen verantwoorde, prettige en zeer draagbare stijl, die vooral de Engelse vrouw modieus en aantrekke lijk zal kleden. James Ensor is een groot artist. Hoewel zijn oeuvre in zijn eigen tijd geen aan sluiting vindt bij andere meesters en door haar zeer persoonlijk cachet veel oplet tendheid eist, is de erkenning van zijn talent reeds lang een feit. De Belgische staat heeft deze eenzame visionnair in zijn 69e jaar in de adelstand verheven. Ensor, die in 1860 geboren werd uit Engels-Vlaamse ouders is een autodidact, die zich aanvankelijk in impressionnis- tische zin ontwikkelde. Slechts langzaam en mede onder invloed van vele misken ningen heeft het voor hem zo typerende „vreemde" element in zijn werken vaste voet verkregen. Ensor is een zeer veelzijdig artist, die voornamelijk zijn ta lenten uitte in schilderen en in grafiek. Van Ensor's etsen, gravures en litho's is J het Haagse Gemeentemuseum een ten toonstelling ingericht, die een voortreffe lijk beeld geeft van dit oeuvre. Het raffi nement waarmede hij alle mogelijkheden der grafiek benut, stelt hem in staat zijn zeer persoonlijke, wat sarcastische visie op het leven en de dingt a groots te ver beelden. De macabre fantasie, die hij daarbij tentoonspreidt, is van een zeld zame oprechtheid, waar hij haar verankert in de naakte werkelijkheid van dit leven. Men ziet het aan de ragfijne ets „Jardin d'amour"; nog meer aan „Bataille des éperons d'or". Tot een bijzonder kunst werk weet hij al deze eigenschappen te binden in „Les mauvais médecins", waar in hij in prachtig -wit en zwart scherpe karakteristieken geeft; men lette op de dood in de deur! Zijn bekende werk „L'entrée du Christ a Bruxelles" is in Den Haag te zien, evenals „La Vengeance de Hop-Frog" en enige bijzonder mooie teke ningen, bij welke laatste men kan zien, dat James Ensor zich al jong heeft weten te stellen boven het visueel en materieel ingestelde impressionisme. De Amerikaanse senator Johnson heeft gisteren in de senaatscommissie voor de gewapende diensten verklaard, dat de V. S. vliegtuigen hadden, die een snelheid kunnen bereiken van meer dan 1600 K.M per uur. Hij voorzag, dat over een jaar of zes, zeven, Amerika's vliegtuigen geen piloten meer behoeven te hebben. Johnson deelde tenslotte mede, dat het Amerikaanse leger proeven wil nemen met geleide projectielen, die 10.000 K.M per uur zouden kunnen afleggen. De commissie hechtte haar goedkeuring aan een program voor de bouw van windtunnels voor het nemen van proe ven met zeer snelle vliegtuigen en ge leide projectielen, waarvan de kosten 311 millioen dollar bedragen. Volgens een mededeling van het Ameri kaanse leger zullen, ingevolge een met de Britse regering gesloten overeenkomst, waarnemingsstations voor radiografisch geleide projectielen gebouwd worden op vier eilanden van de Bahama-archipel. Twee stations zullen in de loop der vol gende 12 maanden en twee andere in 1951-1952 gebouwd worden. De Ver. Staten en Canada nemen stap pen, om hun oorlogsindustrieën en hun algemene militaire strategie te coördine ren. Woensdag is door een Canadees- Amerikaanse industriële mobilisatie-com missie besloten, dat vraagstukken be- reffende de beschikbare hoeveelheid men senmateriaal der beide landen, hun pro ductie, hulpbronnen en andere problemen gemeenschappelijk ter hand zullen wor den genomen. Sinds 1940 bestaat er een gemeenschap pelijke permanente Canadees-Amerikaan se defensieraad, die belast is met het opstellen van plannen op uitsluitend mi litair gebied. Naar Reuter uit Sjanghai verneemt, hebben de Chinese communisten de ha venplaats Tsing Tao, in Oost-Sjantoeng, het laatste nationalistische bolwerk in Noord-China en tot voor kort basis van de Amerikaanse vloot, ingenomen. Verder bieden de kronieken het meer actuele herenigings-nieuws. terwijl de boekbespreking leiding geeft bij de keu ze van boeken en verdere studie. Het initiatief werd genomen door Ne derlandse en Belgische Assurnptionisteo. Een brede kring medewerkers verze kert de degelijkheid der bijdragen. We noemen er enkele. De leden van het byzantijns Instituut. P. Dr. H. Schmid, S. J. P. Genen, O. P. Aubert, Professo ren van de Universiteiten van Leuven en Nijmegen o.a. Prof. Dr. Mag. G. Thil; en Prof. Dr. Mag. Philips, Prof. Dr. Za- charias, Mgr. Prof. Dr. Mulders enz. Ook de abdij van Schotenhof bood haar me dewerking aan. Redactie en administratie voor Neder land worden gevoerd door P. G. van den Berk. 't Hof A 137 te Bergeyk. Ter activering van de reeds voor de oorlog tot bloei gekomen „Apostolaat der Hereniging" is sedert een jaar een nieuw tijdschrift verschenen onder de titel: „Het christelijk Oosten en hereni ging" en wie de vier afleveringen van elk ongeveer 80 bladzijden bijeen ziet, zal er ongetwijfeld een goed geslaagde poging in onderkennen om de belang stelling voor de herenigingsgedachte weer op peil te brengen. Het tijdschrift wil niet alleen de cle rus bereiken maar ook de ontwikkelde leek. Wanneer wij katholieken meer op de hoogte komen met leven en leer van onze andersdenkende medebroeders zul len we gemakkelijker vooroordelen uit de weg kunnen ruimen, meer begrip wekken voor de katholieke leer, beter leer en leven van onze medechristenen begrijpen en zelf ook gemakkelijker tot een uit overtuiging beleefd christendom geraken. Alles wat dus het herenigingsprobleem betreft heeft daarom de belangstelling der redactie, die naar zij ons verzeker de ook meer informatieve artikelen zal gaan publiceren voor de niet-ingewijde lezer. Op 10 Juni a.s. zal de eerw. zuster Zephyrina haar zilveren jubileum vieren als hoofdzuster in het St. Elisabethzie kenhuis te Leiden. Uit doktoren en oud patiënten heeft zich een comité gevormd (penningmeester H. Lombert, Nieuwe Rijn 66, Leiden), dat de jubilaresse zal huldigen. De stakingen in Bolivia, die het land aan de rand van de burgeroorlog hebben gebracht, beginnen te verlopen, aldus meldt A. P. uit La Paz. De rust in de gebieden der tinmijnen, waar gedurende enkele dagen hevig gevochten werd. keert terug en de meeste stakers her vatten het werk. De spoorwegstaking is opgeheven. Volgens de laatste berichten zijn bij d» relletjes 40 doden en 83 gewonden ge vallen. -i\t -I -I -i\t "I verzekering alléén alle Britse „uilen" on- jen siechts Wijzen op de principiële zijde 1 -» dezer steeds verder voortschrijdende U ^ert steeds verder voort, de overheids- De onderhandelingen tussen de Oos tenrijkse regering en de Sovjet-Russi sche autoriteiten over een wederom open stellen van de Don au voor het Oosten rijkse scheepvaartverkeer, zijn niet her vat, nadat zij ruim een week geleden ,.voor slechts enkele dagen" geschorst waren. De Russen schijnen niet van plan te zijn, de besprekingen voort te zetten Een desbetreffend verzoek van de Oostenrijkse minister voor het vervoers wezen bleef onbeantwoord. Men kan de onderhandelingen dus als mislukt be schouwen. De Oostenrijkse schippers hebben zich sinds het einde van de oorlog nog niet op het door' de Sovjet-bezettingszone van Oostenrijk stromende gedeelte van de Donau gewaagd, daar zij bevreesd zijn voor inbeslagneming van hun vaartuigen door de Russische autoriteiten als „her stelbetalingen", waarin de overeenkomst van Potsdam voorzag. Tijdens de met de Russische vertegenwoordigers gevoerde onderhandelingen hebben de Oosten rijkse afgevaardigden getracht, de ver zekering te krijgen, dat er geen Oosten rijkse schepen in beslag zouden worden genomen. Zij kregen deze garantie niet. (Van Qnze weerkundige medewerker) Het ziet er voor de komende dagen met het weer niet zo erg gunstig uit. Hoewel de zomermaand is begonnen, kunnen wij nog lang niet van zomer weer spreken, want een koele vochtige luchtstroming handhaaft zich op de oceaan tot in Europa. Ten Westen van Schotland bevindt zich een vrij diepe depressie, ten Zuiden waarvan zich randstoringen naar Europa bewegen. Zo'n storing is vannacht ons land gepasseerd en heeft toen 5 tot 10 mm. regen gebracht. Daarna kon de bewolking breken, zodat vanochtend af en toe de zon kon doorkomen. Over de Britse eilanden naderde vanmorgen nog een trog in het isobarenveld, dat vanavond of vannacht de buiïgheid tijdelijk zal doen toenemen. Daarna volgt niet direct een nieuwe storing, zodat het op de eerste Pinksterdag wel zal gaan met het weer, ofschoon enkele buien, voornamelijk op ver van de kust gelegen plaatsen, niet uit zullen blijven. Verder weg op de oceaan is een nieuwe depressie in aantocht, die een grote snelheid schijnt te zullen ontwikkelen, zodat het weer op de Tweede Pinksterdag in het Westen van het land wel eens minder mooi zou kunnen zijn dan Zondag. Over het algemeen zit er dus een kleine, maar tijdelijke verbetering in de situatie en daarvan zullen wij met Pinksteren profijt kunnen trekken. Maar de temperatuur blijft aan de lage kant, terwijl het onbestendige en buiige karakter van het weer niet zal verdwijnen. De buien zullen echter worden afgewisseld, door perioden met zonneschijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 6