Labourpartij voor heet vuur Parlementsleden uitgestoten Kempisch feest der Ka jotters Stormhoek Internationaal valsmunters- complot opgerold Dr. Beel in Nederland terug De eerste meningspeiling in de Katholieke Volkspartij K.L.M.-Juhileummars een succes Massale Pinkstertocht langs kust Vt eerbericht 22 Doden bij vliegtuigramp i ifpll ENGELSE SPOORWEGMANNEN namen een vrije Pinksteren 'ht&ó Dj°gja DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nationalisatie en medezeggenschap in het geding Een congres in grootse stijl Stromboli weer in actie Bende viel Magelang aan Buenos Aires in gloed f Doden der Grebbelinie herdacht In de Denk om bon 06 brandstoffen Draad liep van Venlo naar Parijs Eerst vacantie houden Welke noden het hoogst LabouiTegeriiig werd onaangenaam verrast Pamfletten-actie in 71ste JAARGANG DINSDAG 7 JUNI 1949 No. 20945 (Telefonisch van onze Londense correspondent) Dat dc Labourpartij thans definitief de gelederen sluit, om gereed te zijn voor de algemene verkiezingen, blijkt volgens de inter pretatie van de „News Chronicle" duidelijk uit de zware neder laag, die de elementen van de linkervleugel en diegenen die ermede sympathiseren, tijdens de conferentie te Blackpool ge durende de Pinksterdagen, geleden hebben. De linkervleugel leed een zwaar fiasco, zowel aan het politieke als aan het industriële front en toen de conferentie verdaagd werd, waren leiders, zoals Attlee en Herbert Morrisson, klaarblijkelijk zeer tevreden. lijp - - Gisteren was het vijf jaar geleden, dat de geallieerde invasie in Normandië een aanvang nam. .De prinses Irene-brigade tijdens de ontscheping Enorme brand eiste mensenlevens mm Voorlopig ga ik vacantie houden". Na de zware Indische maanden kwam dr. Beel als ambteloos burger Zaterdag op Schiphol aan. Met zijn vrouw, die hem afhaalde, ging hij naar huis, waar hij eerst eens duur van deze bon zal niet" worden ver gaat uitrusten. SUTODJAJAN Na 10 Juni ongeldig arabier gearresteerd ROERGANGER. zijn Dr Plesman, president-directeur van de K. L. M. met zijn echtgenote Da mme, oud-directeur-generaal der P.T T., liepen een deel mee van de K.L.M.-jubileuinwandelmars. Gericht tegen Nederlanders èn Sukarno-Hatta KOELER WEER DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, f 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J. KXJIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.F. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >.DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De gedelegeerden besloten eerst, na een debat, dat twee uren duurde, de be slissing van het partijbestuur te beves tigen, waarbij de twee linkse parlements leden Zilliacus en Solley uit de partij gebannen worden. Dit besluit werd met overweldigende meerderheid bevestigd en de conferentie weigerde zelfs het woord te verlenen aan de twee uitgezette parle mentsleden. Toen vervolgens Figgins, de leider van de spoorwegarbeiders in een zeer scherpe en agressieve rede er op aandrong, dat de gedelegeerden meer controle van de ar beiders moeten eisen in de genationali seerde bedrijven, stuitte hij op heftig verzet van de zijde van het bestuur en tot algemene verbazing besloot hij de kwestie aan het bestuur over te laten, toen het op stemming aankwam. De rede van Figgins heeft niettemin ernstige be zorgdheid gewekt onder de leden van net kabinet, die aan de conferentie deelna men en heeft een slechte indruk achter gelaten bij de industriële leiders, dat Wil dus zeggen bij de leiders van het vakver- enigingselement in de labourpartij, die, zowel wat stemmen als wat geld aangaat, vooral op de vakvereniging aangewezen 'Ofschoon de discussie over de uitzet ting van Zilliacus van meer onmiddellijk belang was, twijfelt men er niet aan, dat op de lange duur de problemen, opge worpen door Figgins, ernstiger zullen zijn, zowel van het standpunt van de regering als van dat van het vakverenigingscon gres. Figgins verklaarde alvorens hij plotseling de zaak opgaf, feitelijk de oorlog aan de regering, aan het vakver enigingscongres en aan het spoorwegbe- stuur in verband met hun politiek betreffende de deelneming der arbeiders in de genationaliseerde industrieën. In zijn rede kwam de dreiging voor van een nieuwe en bittere botsing tussen de leiders van de Britse spoorwegen, die genationaliseerd zijn en de nationale bond van spoorwegarbeiders en wel over de kwestie van de deelneming der arbeiders in het beheer der industrie, Figgins ver klaarde, dat het niet voldoende was. de arbeiders te raadplegen; zij hebben ook het recht direct deel te nemen in het be heer en het bestuur van het bedrijf. Figgins had een resolutie voorgesteld ten gunste van de benoeming van verte genwoordigers der arbeiders in admini stratieve posities in de genationaliseerde industrie. De labourpartij bleek zich daar mede niet te verenigen. De voorzitter deed een beroep op Figgins, de resolutie in te trekken. Hieraan weigerde Figgins aanvanke lijk te voldoen, maar later, aan het eind van een kort debat, dat tot niets leidde, veranderde hij plotseling van tactiek en stemde er in toe, de resolutie niet v' Xv,:.. Een pittig congres was het, dat gisteren te Valkenswaard door de K. A. J. werd gehouden. Een congres van een jeugd, die zich wèl bewust is, een eigen persoonlijkheid te bezitten; dat bleek wel uit de korte, enthousiaste toespraken van de leiding, die pleitten vóór de ontvoogding van oe arbeider óm Christus' wille, en vóór een vurig apostolaat in eigen rijen. En daar naast een groot-Kempisch congres. Want hier waren bijeen de Kajotters van Ton geren tot Turnhout en van Tilburg tot in de Peel. Het congres werd geopend met ,een „Welkom, Kajotters van Kempenland" en gesloten met de ontroerende Jtoewijding aan Maria, Onze Lieve Vrouw van Vlaan deren en van Brabant, in schone volzin nen, uitgesproken door de deken van Yalkenswaard, de zeereerw. heer Man ners. Het marktplein van Valkenswaard was veranderd in een land van groen en vlag gen; een weideveld in het midden, mei op de achtergrond, tussen de zwaardere bomen, de hoge troonhemel van rood fluweel, waaronder in de morgen de plechtige H. Mis werd opgedragen. Dit geschiedde door rector Janssens, dioce saan aalmoezenier der K. A. J. in het bisdom Den Bosch, met assistentie van pater Groener en rector Martin, terwijl tweeduizend Kajotters en Kajotsters op het grote marktveld eerbiedig de H. Mis volgden en de Gregoriaanse gezangen verzorgden. In een wei nabij het marktveld werd gezamenlijk gegeten en dan begon de propagandatocht door en om Valkens- WBBrd Het congres zelf begon met een vaan- delgroet voor de autoriteiten; daarna werden de vanen rond de 1 re-troon go- plaatst, die voor Maria tussen het hoge geboomte was opgericht. Vlot waren de toespraken van de dio cesane voorzitter der K. A J-, de heer P Hendriks en van de spreker van de Vlaamse K. A. J„ de heer Beerden. Deze laatste wees er op, dat dit congres de doorbraak moest vormen naar het grote, internationale Kajotterscongres in 1950 fe Brussel. Dan volgden gymnastische oefeningen. Verre de meerderen waren hier zeer ze ker de gymnasten uit Heusden (Belgisch Limburg). Er was ook het blije bedrijf van de volksdans. Op het gevede) van de vioo) danste de jeugd en het was alsof héél het marktplein met toeschouwers en al in deze blinkende zon tot een feestelijke eenheid groeide, een groet aan de lente die eindelijk op deze 2e Pinksterdag weer was losgebarsten! Het vendelzwaaien bood daarna een kleurig tafereel vol afwisseling. Het slot, de opdracht aan Maria, was indrukwekkend. Tweeduizend Kajotters luisterden stil toe, toen deken Manders het sterke lied „Onze Lieve Vrouw van Vlaanderen" declameerde, als hulde van Vlaanderen èn Brabant. Alle eer voor de organisators van dit congres. Zij deden uitstekend werk Toon Michels verdient lof voor de bondige ma nier, waarop het programma werd af gewerkt. De Stromboli Was Maandagavond weer in werking. Brede, door wolken van stoom omhulde lavastromen, vloeiden in de rich ting van de zee. Maandagmiddag werd het geluid van ontploffingen vernomen, die in het in wendige van de vulkaan (die gelegen is op het gelijknamige noordelijkste eiland van de groep der Liparische eilan den) plaats vonden. De op het eiland ge- legen dorpen worden nle^ door de lava- srtoom gebruikt. Voor de eerste maal sedert 7 Mei werd Magelang in de nacht van 1 Jun! door te zetten. Hij bleef echter pleiten voor meer overleg en een directere deelneming in het beheer door de ar beiders. Zilliacus en Solley, de beide parle mentsleden, werden met een meerder heid van meer dan 4 miliioen, een stem ming volgens het kaartsysteem, uit de partij gebannen en het oproer, waarvan zij de leiders waren, stierf aldus uit na een debat van twee uur. Een voorstel, de beide leden het woord te geven werd verworpen met ruim 3 miliioen 'tegen bijna 2 miliioen stemmen. Een Dakota-vliegtuig van de Griekse Luchtvaartmaastchappij „T. A. E." dat een bemanning van vier koppen aan boord had en 18 passagiers vervoerde, is Maan dagavond in het ten Noord-Oosten van Athene gelegen Malakassa-gebied neerge stort, waarbij het toestel vlam vatte. Red dingsploegen waren niet in staat het in lichte laaie staande wrak te naderen. Het verongelukte toestel was uit Ka- valla, in Oost-Macedonië, vertrokken. Ret was op weg naar Athene, De afstand tus sen beide plaatsen bedraagt ongeveer 300 kilometer. Functionarissen van de luchtvaart maatschappij ,,T. A. E." achten het moge lijk, dat sabotage de oorzaak van de ramn is. A. F. P. meldt nog, dat de 22 inzitten den van het vliegtuig van Griekse natio naliteit waren en allen om het leven zijn gekomen. De reddingsploegen zijn erin geslaagd, de lijken van de slachtoffers, die geïdentificeerd zijn, te bergen. Bij een brand, die woedt in de gebou wen van de „Manufactura Algodonera Ar gentina", de grootste katoenfabriek van Argentinië, zijn drie personen om het le ven gekomen en 20 gewond. Nagenoeg de gehele brandweer van Buenos Aires rukte met alle materiaal uit om over een oppervlakte van 10.000 vierkante meter de strijd tegen het onheil aan te binden. De schade wordt op meer dan 50 miliioen peso's geraamd en men vreest, dat het vuur nog verscheidene dagen zal woeden. De textiel fabriek is tenslotte geheel af gebrand. Twee brandweermannen kwa men om het leven, terwijl vijf anderen verwondingen bekwamen. De schade bedraagt 10.000.000 dollar. Op tweede Pinksterdag 1940 telde het achtste regiment infanterie bij de ge vechten om de Grebbe ruim 230 doden. Gisteren op een dag, die even stralend was als negen jaren geleden, waren oud strijders van het regiment op het kerkhof op de Grebbeberg bijeengekomen om hen te herdenken. Op het middenterrein, aan de voet van het grote kruis, hadden de genodigden plaats genomen. Onder de talrijke autori teiten bevonden zich o.a. generaal Winkel man en de burgemeester van Rhenen. Vele nabestaanden, oorlogsinvaliden en oud-strijders stonden rond de groeven. Als eerste voerde de voorzitter der vereniging 8 R. I. ,mr. B. Coops, het woord, terwijl na hem de legerpredikant ds. J. G. Groenewegen en aalmoezenier W. Joosten in gevoelvolle woorden de gevallenen herdachten. Twee oorlogsinvaliden legden aan de voet van het regimentsmonument een krans. Met het Wilhelmus werd de plechtigheid besloten. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat bon 06 van de oude brand- stoffenkaart TA 806 uiterlijk a.s. Vrij dag 10 Juni bij de brandstoffenleveran- cier moet zijn ingeleverd. De geldigheids- lengd. (Van onze correspondent) Door het speurderswerk van de Venlose politie onder leiding van insp. v. Vuuren is in enige maanden tijd een Nederlandse vertakking van een inter nationale valsmuntersbende opgerold en kon dezer dagen een Arabisch echt paar uit Algiers, dat minstens voor een waarde van 100.000 valse marken en 75.000 valse dolla.-s aan Nederlandse handlangers geleverd had, In het Pa- rijse Montmartre door de Franse politie gearresteerd worden. (Van onze Amsterdamse redacteur). Een groot aantal autoriteiten begroette Zaterdagmiddag dr. L. J. M. Beel, de af getreden H.V.K., bij zijn thuiskomst op Schiphol. Zijn vrouw, drie dochters en heerbroer snelden hem tegemoet, toen hjj uit het vliegtuig kwam. Daarna schudden hem de minister-president, dr. Drees en de ministers Van Maarseveen, Van Schaik en Schokking de hand Ook prof. Romme, mevr. Drees en nog meer dere autoriteiten waren aanwezig. Dr. Beel was direct in levendig ge sprek met de ministers, hjj vertelde van het verscheiden van generaal Spoor en over dr. Van Royen, „die na de beken- de eerste moeilijkheden met de gezond heid", nu best geacclimatiseerd was en de hèer Lovink, die in goede welstand gearriveerd was. Het was duidelijk, dat dr. BeeJ nu geen autoriteit meer wilde zijn. Hij draaide de fotografen, die hij altijd, net als ons, zeer ter wille is geweest, de rug toe, sprak losjes met de autoriteiten, maar maakte geen afspraken, doch zei: „Bel maar eens". Nu, dat zag er voor ons niet zo best uit. En het werd ook niet veel. „Mogen wij even praten, Excellentie? Wel er valt niets te praten, wat voor nieuws zou ik nog kunnen ver tellen? „Maar kunt u niets zeggen over uw toekomstplannen? Over wat u denkt te gaan doen?" Neen, ook daarover kan ik mets zeggen. Ik _weet nl. zelf nog helemaal niet wat ik" zal gaan doen. In de toe komst tenminste Voorlopig weet ik al leen, dat ik nu eens vacantie ga houden Maar dr. Beel zou dr. Beel niet ge weest zijn, als hij zo maar weggelopen was. Met een verontschuldigend gebaar voegde hij er nog aan toe: „Het spijt me erg voor u heren; ik ben dankbaar dat er zoveel belangstelling is maar u zult begrijpen".... Maar nu legde mevr Beel toch werkelijk beslag op haar man en in de wachtkamer werd in de familie kring een eerste kopje koffie genoten. In de eerste dagen van Februari kwam bij de Venlose politie een bericht uit Muenchen binnen, dat daar een Venlose zakenman met zijn echtgenote gearres teerd was, omdat zij met een vals 100 Markbiljet een krant hadden willen ko pen. Spoedig bleek, dat de zakenman in zover te goeder trouw was, dat hij er niet van op de hoogte was vals geld In bezit te hebben. Wel gaf hij toe het biljet op de zwarte markt te hebben gekocht. Spoedig had de politie een deel van de ketting, waarlangs het valse geld In han den van de koopman was gekomen, ge vonden Een viertal sluikhandelaren in Kaldenkirehen en Venlo werd aangehou den en bij vader en zoon v, H. in Blerick hield het spoor even op. Vader en zoon werden gevangen genomen, evenals de Franse vrouw van v. H. jr., Odette B Odette werd echter weer vrijgelaten, maar toen zij op 22 April een bezoek had gebracht aan Rotterdam, waar zij blijk baar nieuwe afzet voor valse bankbiljet ten zocht, werd zij na terugkomst in Ble rick op straat gearresteerd, juist op het moment, dat zij voor enkele 10 OOOen aan valse Marken verkocht. Tegelijk met haar werden er de handlangers S. uit Venlo en M. uit Blerick achter slot ge zet en later hield de politie ook M's vrouw aan, evenals N. uit Venlo en vader en zoon K, uit Vierlingsheek. In het begin van Mei begon Odette, die van de gevangenis te Roermond weer naar Venlo was overgebracht, ein delijk door te slaan. Zjj had geregeld reisjes naar Parijs gemaakt, waar haar ouders woonden, eerst per trein, later met een Venlose taxi. Aanvankelijk had zij fototoestellen en nylons gesmokkeld. Later had zij van een Arabier. Youssef, in Montmartre 60 valse dollars gekocht, die zij in de trein verstopt hield in een kluwen wol. Bij 60 dollar bleef het eoh- ier niet, want zij bekende in totaal voor 100.000 valse marken en ruim 76.000 valse dollars in biljetten van 20, 50 en 100 dollar te hebben geïmporteerd. Ook de taxichauffeur is gearresteerd en daarop vertrok de commissaris van de Venlose politie, de heer Eissens, in gezelschap van een ambtenaar van de Intern. Cri minele Dienst uit Den Haag. naar Parijs op zoek naar de Arabier Youssef. Parijs had zeer veel belangstelling voor wat de Venlose politie had voorgelegd, te meer omdat de Parijse recherche nog pas een drukkerij van valse 20 mark biljetten had opgerold- Verleden Donderdag heeft een Franse commissaris van politie op aanwijzing van commissaris Eissens in een straatje van Montmartre de Arabier Youssef met zijn vrouw Yamina gearresteerd. De aanhouding verliep vlot. De com missaris belde de Arabier uit bed en toen deze aan de deur vroeg wie daar was antwoordde hij: de postbode. Youssef is klaarblijkelijk de man geweest, die belast was met de expeditie van het valse geld naar het buitenland. Thans zoekt de Franse politie ijverig naar de rest van de bende en eventuele druk kerijen. De Nederlandse politie is met haar werk gereed. Er blijven thans nog ongeveer 45.000 valse marken en enige duizenden valse dollars in ons land op te sporen, jnaar die zijn vermoedelijk in het bezit gekomen van mensen, die zo voor echt hebben gekocht en er een behoorlijke prijs voor hebben betaald. Wellicht zegt de naam „Sutodjajan" de lezer niet veel meer. We leven immers snel en oppervlakkig en wie weet zich dan uit de courant van jl_ Vrijdag nog een naam te herinneren? Zeggen we ech ter, dat het hier de weigering van drie mariniers betreft, om een deel van een kampong te „elimineren", dan zijn vele geheugens misschien weer opgefrist. Het is niet de bedoeling hier de weige ring of de motivering van het vonnis te beschouwen. Indonesische toestanden moeten nu eenmaal niet door een Hol landse bril worden bekeken en teveel factoren zjjn hier onbekend of onbegre pen, om er objectief een oordeel over te kunnen vellen. Wel kan het zijn nut hebben even de kwestie discipline te bekijken en dan waarlijk niet uitsluitend als een zuiver militair begrip. „Kadaverdisziplin" wordt van geen Nederlander, hoe oud of jong ook, ge vergd. Maar in alle sectoren van het maatschappelijk leven kennen wij het gezag en de gehoorzaamheid. Als vrije mensen moet het ons een vreugde zijn 'dit gezag te erkennen en als katholieken moeten wij in de gehoorzaamheid een middel tot het grote einddoel erkennen. Het recht, dat voor een militair geldt, het weigeren om een z.i. onrechtvaardig bevel uit te voeren, geldt natuurlijk even zeer voor de „vrije" mens. Maar ook bij hem is in gevallen van twijfel de ge hoorzaamheidsplicht primair Waarom zoveel woorden over iets, dat na enig nadenken volkomen duidelijk is? Louter en alleen daarom, wijl men links en rechts tekenen kan waarnemen, welke erop wijzen, dat deze eenvoudige waar heid niet wordt beseft. Als er één groep ménsen is, welke de gehoorzaamheid en de erkenning van het gezag, gezag van God en overheden dient op te brengen, dan is het de grote groep jongeren. Hoeveel jongeren erkennen ech ter het gezag van chefs, organisatielei ders, geestelijke overheden, oude er varen mensen? Hoe weinig jongeren beseffen eigenlijk, dat gehoorzaamheid en dus een dienende functie in het leven de grootste kracht van een verjongde wereld moet zijn? Zeg nu niet: „Ja, maar, bij twijfel mogen ze immers weigeren te gehoor zamen". Twijfelen ze? Beslist niet! Ze weten immers zo weinig van God en Zijn schepping af. dat ze te zelden een gefun deerd oordeel kunnen vellen. Hun twijfel is dan ook geen gerechtvaardigde twijfel, maar een uiting van persoonlijke gevoe lens. De conclusie ligt nu voor de hand. Zij is hier reeds herhaaldelijk vastgelegd. Wil de jeugd het recht hebben om te twijfe len, dan zal ze eerst de plicht tot ge hoorzamen tot het uiterste moeten heb ben vervuld! En het is mede die plicht, welke tot eigen scholing aanspoort, een scholing, welke bij gerechtvaardigde twijfel onmisbaar is. De een moe, de ander nog „fit", maar vrijwel allen zon-gestoofd en met een licht tintelend gevoel in de buurt van hun kuiten, zwenkten aie het plein op voor de hoofdingang van het K. L. M.- gebouw aan de Raamweg m Den Haar. begroet door een hartelijk handgeklap van de vele honderden, die zich hier hadden verzameld. De K. L. M.-Jubi- leumwandelmars was uitgelopen. Het waren er ruw geschat 6000, uit alle delen van het land samen gekomen Zes duizend tippelaars-voor-e'gen-genoegen, aangevallen door een bende, die de die aan deze, door de K. L. M ter gele- - genheid van haar 30-jarig bestaan op Tweede Pinksterdag uitgeschreven, mars deelnamen. En al was het bij ieder van plaats van het Westen uit genaderd was. Er volgde een vuurgevecht, dat een half uur duurde, waarna de bende aftrok. Volgens een verklaring van de spoor wegen hebben Zondag slechts 13 trei nen gereden in het Noord-Oosten van Engeland. Bijna 40 treinen van de hoofdtrajecten en ongeveer 251) plaatse lijke treindiensten konden niet func- tionneren. Locomotiefpersoneel te Hul! en Carlisle, dat aan de staking van de vorige week niet deelnam, staakte Zon- dag wel. Van de 981 man gingen er slechts 106 aan het werk en de treinenloop voor de vacantiegangers is ten zeerste belemmerd geweest. Het locomotiefpersoneel heeft reeds drie Zondage gesaakt als protest tegen de nieuwe dienstregeling, die het niet langer mogelijk maakt, dat het de nacht altijd thuis doorbrengt. Acht honderd man, die op de lijnen naar Wales en Cornwall werken, hebben besloten volgende Zondag in staking te gaan en het depot Bristol, waar 1000 man personeel werkt, zal in de nabije toekomst een conferentie beleggen om de nieuwe dienstregeling te bespreken. De shakers hebbeen uitdrukkelijk ver iciaard, dat hun actie geen politieke be tekenis heeft doch voor de labourrege ring, die de spoorwegen 18 maanden ge leden heeft genationaliseerd, is de staking een onaangename verrassing, in het bij hen niet zoals bij die „doorzetter" nadat hij zijn herinneringsmedaille op zijn witte blouse had gespeld, zijn groeps genoten waagde te animeren voor „nog een klein wandelingetje", de metsten der deelnemers brachten hun tippel tot een goed éinde. Daar was bijvoorbeeld de groep van de Kon. Marechaussee uit Apeldoorn, die een eerste prijs in de wacht wist te slepen. Of die „Trekvogels uit Hoensbroek, die met een tweetal in compleet uniform gestoken mijnwerkers, schijnbaar onvermoeid de tinish bereik ten. En wat te zeggen van Job Hornstra uit de Barendsestraat in Den Haag, niet zijn 11 j. de jongste deelnemer, die met een gezicht, alsof hij zo uit school kwam, ver klaarde van de oorspronkelijke 30 km. expres" 40 gemaakt te hebben, omda ze hadden gezegd, dat hij het niet halen zou. Of zijn „tegenpool", een 70-jarige jonge" man uit Rotterdam, die natuur lijk mee wilde doen, doch, zoals men ver zekerde, de trein miste en toen maar de 22 km. RotterdamDen Haag op de koop toe had genomen. Dat waren de uitblin kers, waarmee niet gezegd wil zijn, dat de anderen „op hun knieën" aankwamen, integendeel, het gros was behoorlijk fit. Animo was er genoeg, zoveel zelfs, dat nog tot omstreeks 12 uur <de start was 8 uur) groepen zich lieten inschrijven Tot de deelnemers behoorden o.a. ook de pres.-directeur van de K. L. M.. de heer Plesman. die samen met zijn vrouw een gedeelte van de mars meeliep en een aantal buitenlanders. De route slingerde zich iings de kust naar Katwijk (voor de „durvers" werd Katwijk—Noordwijk hieraan vastgeplakt) en vandaar terug naar Den Haag Langs de gehele route waren controleposten een radiowagen gaf de posities naar net K L M.-gebouw door uitgezet, kon zonder, nu de jaabikse partijconferentir men verfrissingen gebruiken en zijn voe- te Blackpool wordt gehouden die met de [ten laten verzorgen Van deze mogelijk als bezaaid met wandelaars die de voeten op de een of andere verhoging lieten rusten en zich te goed deden aan mee genomen melk of thee. Dat waren de die, I „zwakkelingen", zoals ze soms door de op dat moment in actie zijnde wandelaars genoemd werden. Het gebeurde echter, dat de rollen verderop werdén omge draaid en de laatsten in een nulppost met hun met grillig rood en wit beschilderde voeten geen weg wisten en de „zwakken" voorbij zagen tippelen. Zo is deze mars uitstekend geslaagd, onder een kwinkslag en een lied en voort durend de zon in een stralende Pinkster- hemel. voorbereiding van de verkiezingspolitiek voor het volgende jaar zou beginnen. heden werd druk gebruik gemaakt. Het gras langs de wegen was dikwijls In de eerste maanden van dit jaar is, gelijk bekend, in de Kath. Volkspartij een meningspeiling gehouden, waarbij vragen aan de afdelingen werden gesteld zowel als aan de leden persoonlijk. Dit initiatief, dat o.m. de bedoeling heeft gehad de politieke belangstelling te prikkelen, heeft niet de medewerking van partij-afdelingen en partijleden ge kregen, die het verdiende. Slechts 324 van de 1220 afdelingen hebben aan de oproep van het partijbestuur gehoor ge geven en een meningsonderzoek ingesteld De gestelde vragen luidden: 1. Welk onderdeel der gezinspolitiek moet naar uw mening de K.V.P. op dit ogenblik het sterkst beklemtonen; 2. Op welke gebieden der politiek moet de K.V.P. op dit ogenblik, het meest haar aandacht richten naast de gezinspolitiek? Uit het rapport, dat dr. Albering over de meningspeiling heeft samengesteld blijkt, dat van de 324 afdelingen (waar onder 44 afdelingen der Jongerenorgani satie) de helft de kinderbijslag voor zelfstandigen als meest actueel probleem van de gezinspolitiek heeft aangewezen en wel in dier voege, dat 60 pet. der leden zich in die geest uitsprak. Wederopbouw en volkshuisvesting komt op de tweede plaats met 30 pet der af delingen en 22 pet. der leden. Derde punt is de progressie in de kin derbijslag (11 pet. der afdelingen en even- li pet. van het totaal der aanwezigen). Een rechtvaardige verdeling van de be lastingdruk is volgens 5 pet. een primaire eis. Wat de tweede vraag betreft, springen vijf onderwerpen onmiddellijk naar voren en wel wederopbouw en volkshuis vesting, industrialisatie, de spanning tus sen lonen en prijzen, de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie en de Indonesi sche politiek. Het aantal antwoorden van de persoon lijke meningspeiling bedroeg 2678. Vrij wel dezelfde onderwerpen als in de af delingen werden hier op de voorgrond gesteld. Dr. Albering besluit zijn rapport met een aantal conclusies in verband met de gedane aanwijzingen, waarbij hij zich allereerst beklaagt over het reeds hier boven door ons gesignaleerde „pijnlijke gebrek aan belangstelling en een onvol doende begrip voor de waarde der poli tiek", inzonderheid zo hij aantekent in N.-Brabant, Limburg en Gelderland. en ir De republjkeinse ministers, die sedert de aanvang van de tweede politiële actie bij de guerilla's verblijven, zijn thans gereed voor de terugkeer naar Djogja, verneemt de correspondent van Aneta te Djogja uit betrouwbare bron. Met betrekking tot de republikeinse legercommandant, Sudirman, vernam de correspondent van Aneta van officiële zijde te Djogja, dat een af te kondi;»:ii order tot staking van het vuren zaj ge schieden door Sudirman, na een daartoe verkregen bevel van Sukarno. In tegen stelling met geruchten die de ronde doen, meldt de correspondent, dat Su dirman niet is gewond, doch een operatie heeft ondergaan in verband met een enige tijd voor de tweede politiële actie acuut geworden longaandoening. In de afgelopen week was te Djogja een goed georganiseerde pamfletten-actie merkbaar, waarin uiting werd gegeven aan anti-Nederlandse en anti-Sukarno- Hatta-gevoelens. Zij worden iedere nacht in de stad aangeplakt en iedere ochtend door patrouilles verwijderd. Deze pamfletten bevatten o.a. de volgen de zinsnede: „Verdelgt onze vijanden, de Nederlanders en Sukarno-Hatta. ver spreidt het teken van de hamer en de sikkel." In totaal waren op 7 Juni te Djogja voor evacuatie geregistreerd 45.000 per sonen, aldus een officiële mededeling van het departement van sociale zaken. Hieronder waren 17.400 Chinezen, 7.900 werkers bij overheidsdiensten en hun gezinnen en 19.700 anderen. Tot en met 5 Juni waren uit Djogja afgevoerd rond 25.000 evacué's. De verdere evacuatie zal nog ongeveer een week in beslag nemen. De weerverwachting geldig van j heden- tot morgenavond luidt: Meer bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien matige wind tussen Zuid en Zuid- West. Lagere temperaturen. Woensdag 8 Juni: Zon op 4.21 uur, onder 20.56 uur; maan op 18.25 uur, onder 2.35 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1