Koninklijke Olie boekt een netto winst van 83 millioen Gunstige afzet met goede prijzen ^Weerbericht Minister van Maarseveen blijft op O. G. Bodegraven LEEFT van KAAS Deuren in Parijs WEER OPEN Eindeloos gepraat van Visjinsky Gong$ NIEUWS van Indonesië CHINA WORDT STEEDS RODER KRACHTBRON VOOR BRABANT Amercentrale der Pnëm in wording Doodstraf voor Van der Waals Weinig hoop voor Kanton DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Hersteluitbreiding in volle gang Mr. In 't Veld naar Binnenlandse Zaken LAGEN Reactionnair of conservatief t Heiligverklaring van Zalige Maria Rosello Nieuwe vliegramp eist 26 doden Messen en sleutels 71ste JAARGANG WOENSDAG 8 JUNI 1949 No. 50946 De directie van de Kon. Ned. Petroleum Mij constateert in haar verslag over 1948 dat dit jaar belangrijk betere financiële resul taten opleverde dan 1947 voor de diverse dochter- en verbonden maatschappijen, die onder de naam Koninklijke/Shell Groep be kend staan en waarvan de dividenden het overgrote deel van het inkomen zowel van de „Koninklijke" als van The Shell Transport and Trading Co Ltd. vormen. Deze betere resultaten waren het gevolg van uitbreiding van de afzet, gepaard aan een zeer gunstig prijsniveau van de producten. Activiteit op chemisch gebied GEMATIGDE TEMPERATUREN (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen, zal minister Van Maarseveen binnenkort ont slag nemen als minister van Bin nenlandse Zaken om zich als mi nister van Overzeese Gebiedsdelen geheel aan de Indonesische kwestie te kunnen wijden. Zulks vooral in verband met de a.s. Ronde-Tafel conferentie, waarbij de continuiteit in het regeringsbeleid van zeer grote betekenis wordt geacht. Het tijdstip van dit ontslag zal afhangen van de keuze van zijn opvolger op Binnenlandse Zaken, waarover reeds enige tijd onder handelingen worden gevoerd. Het gaat er namelijk om of een katholiek dan wel een lid der P. v. d. A. de portefeuille van Binnen landse Zaken zal gaan beheren. Van de zijde van de P.v.d.A. heeft men, naar wij vernamen mr. ln 't Veld daarvoor naar voren gescho ven. Doch, zoals gezegd, er wordt over onderhandeld. Zou deze benoeming inderdaad haar beslag krijgen, dan zou een katholiek de heer In 't Veld aan FEESTELIJKE VOORJAARS- markt ingesteld Door mr. L. A. Kesper geopend Wederopbouw moeten opvolgen. Wij hoorden nog, geen namen, doch indertijd, bij de vorming van het tegenwoordige kabinet, werd voor dit departement reeds genoemd het lid der Eerste Kamer en oud-wethouder van Rotterdam, ir. E. Kraayvanger. Feestelijke opening van de voorjaarsmarkt te Bodegraven in verband met de nieuwe Meikaas. Door een dochtertje en zoontje van een der Kaasbereiders wordt aan de Commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, mr. L. A. Kesper, en aan de Burgemeester mr. J. Croles, een jonge kaas aangeboden. Bijzondere Raad van Cassatie deed heden uitspraak De Bijzondere Raad van Cassatie heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen Anton van der Waals die als S.D.-spion door de Rotter damse Kamer van het Haagse Bijz. Gerechtshof is veroordeeld tot da doodstraf. Overeenkomstig de conclusie van de procureur-fiscaal verwierp de Bijzondere Raad het beroep. De „Vier" hebben gisteren de deuren weer open gezet en nog eens, nu openlijk, herhaald wat ze bereids zonder resultaat in 't geheim tot elkaar hadden gezegd en alles is dus nu openbaar geworden. We vernamen nu uitvoeriger de voorstellen van Acheson en die van Visjinsky, overigens ondanks alle geheim- doenerij in hoofdzaak reeds bekend en dus nu bevestigd. Bevestigd werd ons ook, dat er geen reden is tot optimisme: de heren blijven diametraal tegenover elkaar staan. HET IS GEEN KLEINIGHEID tussen kiezelsteentjes PATER C. J. M. VAN DER LINDEN f BELGISCH UNO-WAARNEMER BIJ OVERVAL GEWOND WEDEROM TREINOVERVAL IN INDONESIë LENING VOOR DE REPUBLIEK Op 31 Mei werd Kansas door een tornado geteisterd. Hierboven een fraaie foto van de „slurf", die alles wat hij op de grond ontmoette, op zoog. Even na het opnemen van de foto werd een boerderij het slachtoffer. 2e DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. -Gironummer 9095 ten name van de ,,N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, f 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DB ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. nieuwe raffinaderijen, vorderden bevre digend, ondanks de moeilijkheden, die wij ondervinden bij het aankopen van staal en andere materialen. De in 1948 verwerkte totale hoeveelheid ruwe olie bedroeg 353 (v.j. 303) millioen barrels De totale afzet van de Groep gedurende 1948 steeg met 7 pet. t.o.v. 1947 De ontwikkeling van het olieveld Schoonebeek is zeer voorspoedig geweest. De productie is toegenomen van rond 213.000 kgt. (1.480.000 barrels) in 1947 tot bijna 500.000 kgt. (3.444 000 barrels) in 1948. Aan het einde van het jaar was de productie opgelopen tot ongeveer 50.000 kgt. (350.000 barrels) per maand, welk productiepeil met de huidige ken nis van het oliereservoir als rationeel moet worden beschouwd. Te Perms werkte de raffinaderij het gehele jaar op volle capaciteit: er werd^een totale hoeveelheid van rond 1.7 millioen kgt. ruwe olie verwerkt. Dit is ruim 40 pet. meer dan in 1947. Bijna 30 pet. van de verwerkte ruwe olie was in 1948 afkom stig van Schoonebeek. De Bataafsche Petroleum Mij. heeft in 1948 in Nederland voor bijna 90 mil lioen bestellingen voor machinerieën, in stallatie-onderdelen en ander materieel geplaatst. Het totale verbruik van aardoliepro ducten in Nederland is in 1948 gestegen tot rond 2,6 millioen ton, hetgeen 52 pet. meer is dan in 1938. Shell Nederland N V had in de verkoop van deze producten een bevredigend aandeel. De stijging werd grotendeels veroorzaakt door gro tere afname van stookolie voor de ener gievoorziening. De werkzaamheden van de Bataafsche Petroleum Mij. in Indonesië waren hoogst Wij zien met verlangen uit en dit geldt niet alleen voor Nederland naar een fiscale winstbepaling waarbij de af schrijvingen op voor-oorlogse installaties aangepast mogen worden aan het na oorlogse prijspeil. Zonder zodanige aan passing blijft immers belastingheffing op schijnwinsten gehandhaafd, waardoor zelfs de positie van de intrinsiek gezonde ondernemingen bedreigd kan worden. Per 31 Dec. 1948 beliep het bedrag aan liquide en belegde kasmiddelen van de twee moedermaatschappijen, de drie voornaamste werkmaatschappijen (De N. V. De Bataafsche Petroleum Mij, The Anglo-Saxon Petroleum Mij en The „Shell" Petroleum Co Ltd.) en de haar volledig toebehorende dochtermaatschappijen, het equivalent van 1.048.000.000. Daaren boven vertegenwoordigden de liquide en belegde kasmiddelen der maatschappijen, welke geen 100 pet dochtermaatschappijen zijn, doch waarin de Groep de meerder heid der aandelen heeft, eer. waarde van 537 millioen; het Groepsaandeel hier in kan op 375 millioen worden gesteld. Stille reserve effecten der „Groept 1.3 milliard Per 31 December 1948 bedroeg de boekwaarde van het effectenbezit dat de Groep heeft in „openbare" vennoot schappen, waarvan de aandelen dus ook in handen van het publiek zijn, het equivalent van 439 millioen, ter wijl op die datum de beurswaarde van dit belang het equivalent van 1.762 millioen bedroeg, hetgeen derhalve al leen reeds een stille reserve betekent van 1323 millioen. Het groepswinstcijfer over 1948 na af schrijving en reservering kan op het equi valent van 476 millioen worden gesteld. De netto-winst, nadat voorzieningen voor belastingen getroffen werden, bedraagt het equivalent van 293 millioen, het geen met het niet uitgekeerde winstsaldo per uit. 1947 een totaal van 466 mil lioen aan beschikbare winst geeft. Hiervan werd in verband met de poli tiek van de Groep om dividenduitkerin gen zoveel mogelijk aan de omstandig heden aan te passen, over 1948 aan de moedermaatschappijen het equivalent van netto 117.601.000 uitgekeerd en het equi valent van rond 348 millioen op nieuwe rekening overgebracht. Genoemde cijfers omvatten de volledige winsten van de 100 pet Groepsmijen terwijl t. a.v. maat schappijen, waarin het Groepsbelang min der dan 100 pet bedraagt, slechts de di videnden over 1948 dezer maatschappijen in aanmerking genomen zijn. Steeds hogere kosten Onze mededelingen zouden een on juist beeld geven indien niet gewag werd gemaakt van de gestegen kosten, in het bijzonder de kosten van de ma chinerieën en installaties, welke over de gehele wereld op een hoog niveau blijven. De toeneming van onze lasten beperkt zich niet tot deze post alleen, de petroleum-industrie staat tegenover steeds hogere kosten, niet alleen bij de exploratie, doch ook bij de winning en verwerking van olie. De toeneming van de vraag naar aard olieproducten, welke zich over de gehele wereld sedert de laatste oorlog heeft ont wikkeld, bleef in 1948 gestadig voort duren. De hoeveelheden ruwe olie en „natural gasoline", geproduceerd door de Groepsmaatschappijen, bedroegen teza men met de ruwe olie, die krachtens langdurige contracten ter beschikking van de Groep kwam, 48,05 millioen kgt. (339,8 millioen barrels) in 1948 tegen 40,09 millioen kgt (283,1 millioen barrels) in 1947, een stijging met 20%'. B.P.M. bestelde F 90 millioen in Nederland Het herstel en de uitbreiding van onze bestaande raffinaderijen en de bouw van bevredigend, culminerend in een toene ming van de productie in Zuid-Palem- bang, die in 1947 356.900 kgt. (2.567.000 barrels), bedroeg, tot niet minder dan 1.352.800 kgt. (9.712.000 barrels) in 1948. Het herstel van de raffinaderij te Pladjoe nadert zijn voltooiing. De Borneoproduc- tie kon eveneens aanzienlijk worden ver groot tot 5.853.000 (3.874.000) barrels. Het bedrijf van de Ned. Nieuw Guinee Petroleum Mij., waarin de Groep voor 40 procent participeert, werd belangrijk uit gebreid. Door de Shell Union Maatschappijen in de V.S. werden belangrijke nieuwe ontdekkingen gedaan zowel in West- Texas als in Louisiana, terwijl daarnaast de in 1947 ontdekte terreinen op bevre digende wijze tot ontwikkeling werden gebracht. Het aandeel der Groepsmaat schappijen in de productieverhoging in Venezuela, in 1948 beliep bijna de helft, met een topproductie van bijna 146 mill, barrels Het stijgende peil der kosten jp Venezuela zal tot staan moeten komen, wil het land zijn belangrijke positie tegenover de wereldconcurrentie hand haven. 'tJaar 19,48 was getuige van 'n verdere grote uitbreiding in de vervaardiging van chemische producten uit aardolie. Men is doende de capaciteit van de Mekog tot het drievoudige uit te breiden. De be drijfsresultaten van de Mekog waren gunstig. De bouw van de „Teepol"- fabriek te Pernis vordert gestadig; zij zal binnenkort in bedrijf kunnen komen. De weerverwachting geldiig van heden tot morgenavond luidt: Veranderlijke bewolking met voornamelijk in de Zuidoostelijke l»elft van het land plaatselijk enige regen met een kans op onweer. In de noordelijke provincies aanvan kelijk nog matige Zuidwestelijke wind overigens zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 9 Juni; Zon op 4.21 uur, onder 20.57 uur; maan op 19.53 uur, onder 2.55 uur. Bodegraven was gisteren om verschil lende redenen wel zeer feestelijk ge tooid. Van alle openbare gebouwen en vele woningen hingen de vlaggen uit. In het stadje waren heel wat men sen op de been en wat uiteindelijk veel belangrijker is reden tal van wagens met Bodcgraven's trots, de vette boerenkaas naar de Voorjaarsmarkt. Op deze Voorjaarsmarkt was heel deze drukte afgestemd. Bodegraven is immers door de kaasmarkt geworden, wat het thans is, doordat in 1882 de eerste markt in het voordien rustige boerendorpje met een heel klein beetje industrie, werd ge houden. De aanvoer was, toen nog wel zeer beperkt, n.l. 7 partijen, maar de grondslag was gelegd. Sinsdien is er in Bodegraven veel, heel veel veranderd en de kaashandel is er de spil géwordén, waar heel het zakenleven om draait. De aerste aanvoer van 7 par tijen groeide in dat jaar uit tot 2422 par ijen en in de daarop volgende jaren bleet de aanvoer stijgen Het record heeft 192} op zijn rekening staan met 16.165 par tijen. De opbouw van het stadje moest mei deze stijgende aanvoer gelijke tred hou den en zo telt Bodegraven b.v. pakhui zen, met opslagruimten voor kaas. met een totale capaciteit van 3 3% mil lioen kg. kaas. De 5000 kaasboeren, die in Zd. Holland en West Utrecht op deze kaas- markt zijn aangewezen ein globaal geno men V4, van de Nederlandse kaasproductie voor hun rekening nemen, hebben met hun aanvoer ^an 18.000.000 kg. >n 1948 dus nog ruime speling. Maar niet om deze, helaas wat „oude' roem, hingen gisteren de vlaggen uit. De aanleiding hiertoe werd echter gevormd door de feestelijke Voorjaarsmarkt, welke men wil doen uitgroeien tot een jaarlijk se traditie. Een bijzonder feestelijk tintje werd dit jaar nog aan het evenement ver leend door de aanwezigheid van de Com missaris van de Koningin in de provincie Zuid Holland, Mr. L. A. Kesper, die de Voorjaarsmarkt opende en tevens enkele bedrijven bezichtigde. Het tijdstip, om deze Voorjaarsmarkt thans met wat feestelijk vertoon te om geven, acht men zeer gunstig. Verwacht mag immers worden, dat de normale om standigheden ook in deze branche zullen terugk.ren. En dus is het 't gunstige tijd stip, om de strijd „boerenkaas tegen fa briekskaas" weer nieuw leven in te bla zen. Heel Bodegraven gaat door dik en dun voor de kaas, gemaakt door de boeren zelf. Ook het buitenland weet onze boe renkaas bijzonder te waarderen en het is dan ook zeer begrijpelijk, dat de pro ductie van deze kaas op hoog bevel aan zienlijk moet worden opgevoerd. Het grote aantal zelfkazende boeren uit de om geving van Bodegraven en de handelaren uit het plaatsje zelf zullen zich deze kans niet laten ontglippen. Dc marktcommissie is al goed voorgegaan! Goede voortgang werd ook gemaakt met de bouw te Pernis van de fabriek, waar de grondstof voor plastics zal worden ver vaardigd. Verwacht wordt, dat de fabriek in 1949 in bedrijf zal komen. Meer normale marktverhoudingen Wat de vooruitzichten betreft wordt o.a. verklaard; Er bestaat geen aanleiding tot pessimisme t.a.v. de mogelijkheid de wereld in de toekomst van olie te voor zien. Het zg. „tekort aan olie" was een tekort aan gerede producten, hoofdzake lijk gevolg van onvoldoende raffinage- en transportmogelijkheden. Het stemt tot voldoening, dat dit tekort aan producten j in de V.S? reeds werd ingehaald, terwijl I men ook in de overige wereld mede als gevolg van de omvangrijke Groepsinves- 1 teringen, goed op weg is dit probleem op te lossen. Wij juichen deze ontwikkeling naar meer normale marktverhoudingen, waarbij het zwaartepunt zich meer ver schuift in de richting van de koper, toe. Dc jaarcijfers De winst- en verliesrekening 1948 staat de b e t voor: administratie- en andere onkosten ƒ454.560 (6.670 869), koersver schillen ƒ19.642 (1.009.897), interest 3% pet.-lening ƒ3,5 millioen (1.250 263), saldo winst 120.875.333 (93.075.207) en c r e dit voor: saldo onverdeeld A.P, 37.784.723 (2C.082.993), div. op aand. in Groepsmijen enz, minus belast, ƒ87.062.675 (75.922.249), contractuele verplichtingen ƒ2.138 (1.069). Zoals reeds gemeld wordt voorgesteld 9 pet. (onv.) dividend op de gewone aand. en 4 pet. (onv.) op de pref. aand. uit te keren. De netto-winst over 1948 beliep ƒ83.090.616 (v.j. 66.992.287). (Van onze Brabantse redacteur.» Een enorme betonwa) met steenbekle ding aan de voorkant rijst op uit het vlakke land bij de splitsing van Ame, en Donge. In de verte staan de contouren van het oude Geertruidenberg tegen de heuvel maar hier, vóór ons, is de mo derne techniek hevig in actie met drag lines, kranen en baggermateriaal voor een hyper-modern doel: de bouw der PnemAmercentrale. Vreemd is dat, zo'n wal van beton en steen met een lengte van 200 meter en een enorm betonnen onderstuk, een muur, die eens dienst zal doen als kade voor een haven, die er nog niet is en die 6 meter hoog zal zijn met het oog op zware watervloeden, tengevolge van de Bies- boschpolderingen, die er nog niet zijn. Men kijkt hier ver vooruit! En de bedrijfsingenieur, de heer Van Melick, vertelt ons over de plannen en hun realisering. De dijken, die in een groot carré aansluiten bij deze kade wor den de omgrenzing van de Pnemhaven, die een oppervlakte van 15 H.A. zal be slaan. Naai dit uitge; uekte terrein zullen de zandzuigers zich doorvreten van de Amer uit en zij zullen van deze „haven- grond", die nu nog groent, zes meter afgraven. Deze grond zal worden opge spoten in het polderland achter die dij ken, waar dan de eigenlijke Centrale zal gebouwd worden. Want de polders liggen hier laag; onderlopen dreigt in elk winterseizoen en zo is de uitgegraven aarde van harte welkom ais grond voor de Pnemgebouwen zelf. De bouw der nieuwe centrale werd voor N.-Brabant een dringende noodzaak. De bestaande centrale ligt aan de Donge en bij de a.s. inpoldering van de Bies- bosch zal deze rivier van het open water worden afgesloten, Zo zou er zeker niet voldoende koelwater aanwezig zijn ge weest voor een uitbreiding ter plaatse van de bestaande centrale. Momenteel betrekt deze centrale van de Donge reeds pl. m. 25.000 M3 koelwater per uur De Amer echter, waaraan de nieuwe cen trale gelegen zal zijn, is een open water en men zal er onbeperkt uit op kunnen pompen. Als de nieuwe centrale volledig zou worden uitgebouwd, zou er zeker pl. m. 100.000 M3 koelwater per uur nodig zijn. Dit is de hoofdreden voor de nieuw bouw bij de Amer. Ook de steenkoolopslagruimte en de rangeermogelijkheid bij de oude Pnem zijn te gering van omvang, om een grotere uitbreiding aan de Donge mogelijk te maken. De nieuwe centrale krijgt echter een kolenopslagruimte van 100.000 ton; men kan dan veilig grote Hoeveelheden winterreserve bergen, zodat men niet gauw van spoorwegvervoersmoeilijkheden last zal krijgen. Bovendien wordt de spoorwegaccommodatie van de Amer- Eén ding schijnt bij een mislukking der conferentie niet in het gedrang te ko men: er zullen verkiezingen te Berlijn plaats vinden. Maar op welke wijze? De voorstellen van Visjinsky daaromtrent zijn te buitensporing, dan dat hij volle dig zijn zin zal krijgen, maar onder die 'buitensporigheden zijn er toch, die voor een compromis kunnen dienen. Een be sluit kon echter niet worden genomen. Visjinsky moet heden eerst weer de antwoorden van de westersen beantwoor den. Dat zal eveneens weer eindeloos duren. „Reactionnair" heeft Acheson gisteren het Sovjet standpunt genoemd. De ge moedelijke Schuman zeide het minder heftig; „conservatief". Vleiend was dat niet voor de „volksdemocratie", die met democratie precies hetzelfde te maken heeft als het fascisme of de dictatuur, en welker vermomming door de voor stellen van Visjinsky lelijk verscheurd WDe uitvoerige voorstellen van Visjinsky komen eenvoudig neer op een terugkeer naar de toestand van 1946-1948. die zo volslagen onbevredigend is gebleken. Het veto-recht zou t. a. v. de besluiten van de Berlijnse gemeenteraad wel prijsge geven worden, maar in elke sector zou den de vertegenwoordigers van de bezet tende landen met die besluiten kunnen doen wat zij willen. Wat de verkiezingen betreft willen de westersen werkelijk vrije verkiezingen met uitsluiting van de bekende nazi's, die niet gezuiverd zijn en dus candidaten der toegelaten politieke partijen. Acheson verzekerde daarbij aan Visjinsky, dat ook in de Westerse secto ren candidaten konden worden gesteld door politieke partijen, die daar met toe gelaten zijn, maar wel m de Sovjet-sec- tor bestaan. Visjinsky wil echter met al leen de politieke partijen, maar ook de vak- en andere arbeidersorganisaties en vooral hun bekende vrouwenverenigin gen zeggenschap geven. De westersen willen de verkiezingen laten controleren door de vier bezettings machten tezamen. Visjinsky wil een com missie van westersen en Russen, dus van twee, waarbij de Sovjets alleen even veel te zeggen zouden hebben ais de drie anderen. Het meest curieuze is echter dat Vis jinsky aiie nazi's, die niet ais veroordeeld vastzitten, wil laten meestemmen, wat van zijn kant wel begrijpelijk is, als men bedenkt, dat de communisten in de sov jetsector voor het overgrote deel uit nazi's bestaan. En diezelfde Visjinsky wees het geheel der westerse voorstellen betreffende Berlijn af met de bewering, dat zij een toestand geven als in Wenen, waarvan hij het bevredigende daar n:et kon ontkennen, maar dat hij voor Bel lijn niet toelaatbaar achtte, aangezien Berlijn tot de overwonnen vijanden oe- hoort, terwijl net Oostenrijkse volk een bevrijd volk is! Als hij dit ook eens als stelregel wilde nemen, wanneer over Oostenrijks statuut wordt gesproken? De indruk van de dag is, dat Vishinsky zieh lelijk in de kaart beeft laten kijken, want de Sovjet toeleg laat nu aan duide lijkheid niets meer te wensen. Baas blij ven in Berlijn, om de bevolking met. de bekende „volksdemocratische tactiek" zich voor het Sovjet juk te laten uitspre ken, zoals dat in Polen, Joegoslavië, Roe menië, Hongarije en Tsjechoslowakije is gebeurd. „Vazalstaat worden van Mos kou" dat is het paradijs, dat de commu nistische volksbevrijders aan de nazi's beloven. Maar het is twijfelachtig of zelfs de nazi's daarvan iets kunnen verwach ten. Bevin, die er een dagje tussen uit wil, om te Londen enige dringende zaken af te doen, deed een denkbeeld aan de hand over de verkiezingen te Berlijn, w„m- omtrent een modus *ivendi waarschijn lijk is. „Laten wij tem inste enige be slissingen nemen", zeide hij, „opdat de zaken niet teveel worden opgehouden Het is nog wel geen treurmars ten uit geleide van de conferentie, maar Bevin's woorden klinken toch, voor allen die het wanhopig wurmen der vier van nabij hebben gadegeslagen, even somber. centrale nu zo geriefelijk en ruim mo gelijk uitgevoerd. Op de kade zal een wagenkipper geplaatst worden en zullen rijdende kranen de kolen kunnen lossen uit de schepen. De steenkool zal,dan over een stelsel van transportbanden naar de opslagruimten vervoerd worden. De ha ven biedt accommodatie voor schepen tot 2400 ton. De centrale zelf hoopt men in 1952 ge reed te hebben. Onlangs is meegedeeld, dat de vier ketels, die de stoom voor de machines zullen verschaffen m Marshall hulp geleverd worden door de Ameri kaanse mij. Combustion-Engeneering De Mij De Schelde zorgt voor de montering en voor de verdere onderdelen. Deze Marshall-hulp is spoedig afgekomen, heel wat vlugger dan de aanvrage voor devie zen door de Nederlandse instanties kon worden ingewilligd, ondanks de urgentie voor N.-Brabant. De kosten van deze Amerikaanse ketels bedragen 3,2 millioen dollars en al is dit slechts 15% der totale onkosten vanpl. 60 millioen gulden, men is toch zeer verheugd over de Amerikaanse hulp, juist omdat de levering snel kan plaats hebben, veel sneller dan de Euro pese ketelbouwers hadden klaar kunnen komen. In de tweede helft van 1950 kan nu al de eerste levering geschieden, de uiterste termijn is 1952, terwijl men an ders nog vijf jaar had moeten wachten op de laatste levering! De turbines betrekt men van de Zwit serse firma Brown-Boverg en de trans formatoren van de Franse Mij Savoisien- ne. Als de nieuwe centrale gereed is zul len er in zijn opgesteld twee machines van elk 56.000 KW. en een van 9.000 K.W., in het geheel dus 121.t'00 K.W., ter wijl er ruimte wordt gelaten voor een uitbouw tot 300.000 K.W. En dat men met uitbreiding gerust rekening kan houden voor de toekomst, blijkt uit de grote verbruikstoeneming van electriclteit. Het verbruik is ook dit jaar weer 15% hoger dan vorig jaar Het overgaan op electri- citeit van bestaande industrieën en de vestiging van nieuwe industrieën deed het verbruik snel stijgen, terwijl het pu bliek ook veel meer afneemt dan vroeger o.a ten gevolge van het toenemend ge bruik van huishoudelijke electrische ap paraten. In onze jongste overpeinzing kwamen we tot de conclusie, dat we om de eer van God en 't geluk van de naaste Pink sterarbeiders nodig hadden en onze ver antwoordelijkheid dienden te kennen te genover buren, plaatsgenoten, Nederland se gemeenschap enz. Moeten overeenkomstig de Introïtus van 2e Pinksterdag niet „allen worden gespijzigd met het vet der tarwe en worden verzadigd met honing uit de rots"? Welk een overigens pijnlijke be vestiging van onze conclusie kregen we Zondagmiddag, toen voor de radio door de Zondagsclub het onderwerp werd be handeld: „Waarom ga je zo weinig naar de kerk?" Wat een voor Christenen bar re antwoorden, welk een misvatting over de tdak op aarde: God dienen en daar door hier en hiernamaals gelukkig te worden. En nu waren nog lieden aan het woord, die af en toe in de kerx kwamen. Millioenen in West-Europa weten van een kerk niet meer af, hebben zelfs geen behoefte aan de Kerk. Zij experimente ren met wat humanistische ideeën over goedheid en rein-cultuur, tenminste wan neer zij zich niet helemaal alleen op het materiële hebben geworpen. Overigens, wanneer men een beetje diep gesprek met die lieden aanknoopt, blijkt toch vaak dat hun „geluk" uiters. broos is, eigenlijk geen geluk is, maar ze weten nu eenmaal niet, welke heerlijkheden en schoonheden de Kerx en godsdienst bieden. Er zijn vele bekeringen per jaar, maar toch, wanneer wij uitermate voorbeeldig van leven waren .eens voorzichtig de weg wezen en eens stevig baden voor do kerstening van land en wereld, hoe veel meer mensen zou dan misschien het geluk van godsdienst zijn beschoren. In preek en op bijeenkomsten wordt ens zo vaak voorgehouden, het geloof uit te dragen. Doch waar blijven we en hoevelen onzer zelfs waarderen de ge loofsschat maar ternauwernood. We hebben weer gebeden en gezongen van de H. Geest, als Ga venschenker, als Steun in de droefheid. We hebben weer gevraagd om te genezen, wat ziek, te verwarmen wat koud is en de afgedwaal- den op de rechte weg te zetten. God bedient zich voor deze arbeid ook van ons, mensen. Eens zal Jeruzalem met lantaamen worden doorvorst, d.w.z. zullen onze ge wetens worden onderzocht. Kunnen we dan op dit punt gerust zijn? Het is toch geen kleinigheid, zegt Tho mas a Kempis, of millioenen het Rijk Gods verliezen of winnen. En daarom nogmaals deze week: Pink stervuur, Pinkstervuur. HENK VAN DER MAZE. Zondagmorgen om 8.15 uur zal de H. Vader de heiligverklaring uitspreken van de Zalige Maria J. Rosello. De daaraan verbónden plechtigheden in de St. Pieter zullen door Radio Vaticana worden uit gezonden op de kortegolf in de 19. 25, 31 en 50 meter-band. Het Braziliaanse ministerie van lucht vaart heeft bekend gemaakt, dat 26 per sonen de dood gevonden hebben bij een ongeluk met een transporttoeste) van het Braziliaanse leger, dat kort na de start bij Florianapolis tegen een berg aanvloog. De rijnaak „Catharina", die geregeld met grind uit Duitsland op Hengelo vaart, ligt thans in deze laatste plaats aan de ketting. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat op een van deze reisjes de schip per van de aak tussen Lobith en Hengelo even aanlegde om een deel der lading te lossen. En wat hij en zijn maats aan wal brachten waren geen kiezelsteentjes maar veertien kisten met smokkelwaar: mes sen en sleutels. Dank zij de oplettend heid van een surveillerend politie-agent konden de smokkelaars worden gegrepen. Het is niet onmogelijk, dat deze arres tatie de politie de sleutel in handen geeft voor de oplossing van een grote smok- kelaffaire, waarvan de kopstukken in Enschede wonen. De tijdelijke Chinese hoofdstad Kanton komt in steeds benarder positie te ver keren. In Amerikaanse kringen in Hongkong beschouwt men de staa reeds als verloren, al kan het nog enige weken duren voor de rode troe pen haar zullen binnentrekken. De Amerikaanse hulpmissie heeft Kanton verlaten en een tijdelijk hoofdkwartier te Hongkong betrokken Zij heeft ge noeg rijst achtergelaten om de voedsel- welke Chinese regering ook. voorziening te Kanton tot de val van de stad te waarborgen De geregeide rode strijdkrachten staan op 650 km. t. N van de stad Een zeer grote bedreiging vormen de guenua- strijders, meer dan 400.000 in getal en voor een deel geleid door van de natio nalisten overgelopen bevelhebbers Zij opereren op slechts 200 km. t N U van Kanton, over een front van bijna 250 km breed. De Engelse minister van Defensie, Alexander, is in de Britse kroonkolonie aangekomen voor een inspectie van de verdedigingswerken aldaar Bij zijp aan komst verklaarde hij, dat Engeland er naar streeft, zo vriendschappelijk moge lijke betrekkingen te onderhouden mat Op Pinksterzondag is in de pastorie van de pro-kathedraal te Batavia, des avonds om half elf overleden pater C. J. M van der Linden S.J. Pater van der Linden was op 13 Fe bruari 1896 te 's-Hertogenbosch geboren. Hij werd op 15 Augustus 1930 te Maas tricht priester gewijd. Van 1932 af was hij werkzaam in de missie van Indonesië, waar hij geruime tijd verbonden was aan de IKROS, de Indische Katholieke Radio- omroep. In 1938 werd hij missie-overste te Se- marang en in 1940 vice-rector van het Canisiuscollege te Batavia. Sinds korte tijd was hij als kapelaan verbonden aan de pro-kathedraal van Batavia. Bij een guerilla-overval op een onl- spanmngsbijeenkomst te Bojolali, 20 km ten Westen van Surakarta, heeft, zo meldt U. P., hei Belgische lid van de Unci, kapitein Ch. Jonckheere uit Brussei een lichte verwonding aan het been opge lopen. Het gebeurde tijdens een voorstel ling van de „Mobiele bioscoop", die Zon dag onder auspiciën van de Niwin werd gehouden en die door de heer Jonckheei werd bijgewoond. Verdere bijzonderheden zijn niet bekend. De gewonde bevindt zich thans in een ziekenhuis te Semarang. Een guerilla bende heeft op 80 km. ten Z. van Batavia een trein door middel van een landmijn tot ontsporing gebracht, al dus bericht het Chinese dagblad „Sin Po" Twee wagons vielen om, terwijl twee treinwachten, die tegenstand boden, wer den gewond. Een twintigtal treinreizigers voor het grootste deel Chinezen, werd door de bende ontvoerd. Reeds eerder zijn op deze naar Suka I bumi lopende lijn treinen aangevallen, maar dit is de eerste keer, dat een groot aantal reizigers is ontvoerd. De Indonesische republikeinse regering heeft een lening van 2 millioen pesos verkregen van de Philippijnse regering, aldus meldt Ass. Press. Dit werd door een republikeinse woordvoerder meegedeeld na de aankomst van dr, A. Maramis, de republikeinse minister van buitenlandse zaken te New Delhi, die gedurende twee weken in de Philippijnen over een le ning onderhandeld heeft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1