Redding uit Parij se schipbreuk Russisch zonder een woord latijn Gandhi's zoon op Schiphol Berlijn voor de termijn: Opheffing der blokkade of slot 13 Juni der conferentie JEUGD in de wereld van 1949 O m 7 eerbericht Coloradokevers op de kust TOESTAND IN DJOGJA WORDT SLECHTER Bevin sonst gewinnt 3ïir öen Frieöen nicht Vierdaagse wordt internationaal hoogtepunt DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Water- en vuiirnoiitieiM ontworpen vorming van een West-Duitse Kard. Mindszenty's toestand Rode politie doorzocht; kathedraal van Praag Lewis steekt de vuist weer omhoog Klacht over Zuidafrikaanse politiek Een uur arbeid voor de missie Werkloosheid in de V.S. Te veel oude methoden blijdschap en te weinig lü NDER DE LOUPE Republiek houdt 15 Juni als terugkeer- datum aan Nijmegen staat voor een krachtproef Willy Lages in Juli voor het B. G. Eerste invasiepoging afgeslagen Inwisseling van halve guldens enz. 71ste JAARGANG DONDERDAG 9 JUNI 1949 No. 20947 met economische mogelijkheden Geestestoestand blijft onbevredigend Mijnwerkersstaking voor een week Zes duizend arbeiders uit het Ruhrgebied demonstreerden tegen de van Engelse zijde bevolen ontmanteling van f abrieken. Zij luisteren hier naar een toespraak van een vakbondleider, die de ontmanteling een doodvonnis noemde voor de stad Gelsenkirchen, welke het zwaarst door deze maatregel wordt geteisterd. Dat is inderdaad leven Evenmin als te Parijs het beraad der vier ministers, vlot te Berlijn het overleg der vier commandanten. De blokkade, even opgeheven voor de Parijse conferentie een aanvang nam, is practisch weer door de Russen ingesteld en het is te begrijpen, dat de drie Westersen te Parijs ongeduldig worden. Acheson heeft nu voorgesteld, aan de geallieerde militaire autoriteiten te Berlyn opdracht te geven, dat uiterlijk 13 Juni overeen stemming moet zijn bereikt, waarna een rapport aan de raad van ministers moet worden ingediend. Middelen ter verbetering „Geen blijde Katholieken Door iemand, die zich een bekeerling noemde, werd opgemerkt, dat de schuld bij de anderen ligt, omdat ze in werke lijkheid geen blijde Katholieken zijn be wust van de schoonheden en rijkdommen van het heilig geloof. Gandhi's zoon, Manilal Gandhi, vertoefde gisteren op doorreis naar Johannesburg enige tijd op Schiphol. GEESTELIJKE BIJ BERG- TOCHT OMGEKOMEN De Baakse Overlaat bij Zutfen wordt gedicht. De eerste handeling, het in werking brengen van de graafmachine, werd verricht door de Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. dr. Quarles van Ufford. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR HOLLANDSE NIEUWE - P1 -M u - Van Noordwijk tot Den Helder voerde zo op vele plaatsen langs de kust de schooljeugd de strijd tegen landbouwvijand nummer 1: de Colo radokever. De peuter links verzamelde ze zelfs in haar schoentje. Na 15 Juni niet meer mogelijk DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, f 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Con tract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. xvt i Ier toe te bewegen de door het Westen staat en derhalve de beëindiging van de samenwerking der vier mogendheden in Duitslan goed te keuren. Deze voorster- De laatste jaren hebben wij maar al te vaak de waarheid ervaren van bet spreekwoord, dat men de dag niet moet prijzen, vóór het avond is. Met deze eeuwenoude levenswijsheid voor ogen hebben wij met een getemperd optimisme de Parijse conferentie begroet. Momen teel overheerst weer het bekende na-oor- logse pessimisme: noch de semi-open- bare noch de geheime bijeenkomsten der vier' ministers hebben tot een tastbaar resultaat geleid; het enige Wat te zeggen valt, is, dat de Amerikanen nog niet ver trokken zijn; wat weer betekent, dat zij ófwel het odium van het zoveelste fiasco niet willen op zich laden; ófwel, dat zij nog steeds het achterdeurtje, dat Visjins- ky na de mislukking van de besprekin gen over de Duitse eenheid opengehou den heeft, niet willen toegooien. Tot Zondag j.l. had de Russische pers zich beperkt tot tamelijk korte medede lingen over de Parijse conferentie en zich van elk d'iepergaand commentaar onthou den. Dit stilzwijgen is nu verbroken, en het is zeker belangwekkend van de Rus sische visie op de gang van zaken in de Parijse hoofdstad kennis te nemen. Zo beschuldigd de „Prawda" de Weste lijke mogendheden er van opzettelijk „geen concrete en duidelijke tegenvoor stellen in te dienen en zich ertoe te be perken de voorsteilen van minister Visjinsky te becritiseren. Toen Bevln, ondersteund door Acheson en Schuman er toe overging de voorstellen der Wes telijke mogendheden ter conferentietafel te leggen, bleek, dat deze niets anders betekenden dan een poging om Rusland De persdienst van het Vaiticaan meldde gisteren, dat de lichamelijke toestand van kardinaal Mindszenty goed is, maar dat de toestand van zijn geest nog steeds onbevredigend blijft. Onder voorwendsel, dat In de kathe draal te Praag een geheime radio-zender was verborgen, heeft de Tsjechoslowaak- se politie deze kerk geheel en al doorzocht. Voordat zij met het onderzoek begon, werden alle in de kerk aanwezige gelo vigen met geweld verwijderd. Mgr. Beran, aartsbisschop van Praag, heeft bij de minister van Binnenlandse Zaken ge protesteerd tegen dit misbruik van macht. De leider van de Amerikaanse mijn werkers, John Lewis, heeft de arbeiders in bruinkool- en steenkolenmijnen opge roepen Maandag a.s. voor een week het ■werk neer te leggen. De oproep geldt meer dan 450.000 man. Lewis heeft de plaatselijke vakvereni gingen meegedeeld, dat gedurende deze week geen andere werkzaamheden zijn toegestaan ,,dan die ter bescherming van mensenlevens en eigendommen". len kunnen nooit worden aangenomen, want zij zouden slechts de consolidatie van de Anglo-Amerikaanse heerschappij over Centraal-Europa sanctionneren". Vervolgens onderneemt de „Prawda' een aanval op de grondwet van Bonn en schrijft, dat deze „een samenzwering tegen Duitsland, tegen de principiële be langen en rechten der Duitse democraten is. Hoe monsterachtig het nok moge klin ken, nochtans is het waar: Bevin is nog een stap verder gegaan; hij wil 't' bezet tingsstatuut en de evident volksvijandige grondwet van Bonn niet alleen in West-, maar zelfs in Oost-Duitsland' invoeren. Het program BevinAcheson—Schuman dient alleen de belangen der Westelijke mogendheden en laat geen rvnmte meer over voor de eenheid van Duitsland en de aaneensluiting van het Duitse volk ter bepaling 'van zijn eigen lot". Het andere grote Moskouse blad, cle jlswestia" verklaart, dat de Westelijke mogendheden eenvoudig niet met de Sovjet-Unie over Duitsland tot overeen stemming willen komen. De eerste periode van de Parijse conferentie heeft bewezen, dat het de Westelijke mogend heden er alleen om te doen is de Indruk te wekken, dat zij voor de Duitse een heid opkomen. In werkelijkheid hebber, zij echter alles gedaan om Duitsland te versplinteren. ,,Er bestaat maar één cor recte oplossing voor de Duitse kwestie en deze is een terugkeer naar de beginselen van Yalta en Potsdam". Men zal moeten toegeven, dat in deze twee gezaghebbende, men kan wel zeg gen officiële persbescbouwingen geen woord Latijn voorkomt; maar men zal evenzeer moeten erkennen, dat de aan de conferentietafel gevallen woorden: con servatief en zelfs: reactionnair volkomen op hun plaats waren. Maar vooral ligt de conclusie voor de hand, dat aldus nooit tot een accoord kan worden ge komen. Moskou wil alleen een Duitse politieke eenheid, als het zijn eigen systeem in geheel Duitsland kan door voeren' het Westen kan een dergelijke poging nooit dulden; het kan Duitsland, dat in elk geval tot de Westerse be schaving behoort, nooit aan het gruwe lijke communistische stelsel overleveren. Het zijn en blijven twee totaal verschil lende, elkaar ten dode bestrijdende levensbeschouwingen, welke nu ook weer te Parijs tegenover elkaar staan, politiek is tussen haar geen compromis mogelijk; misschien ligt de weg nog voor een zekere economische samenwerking open, maar dan op de basis van de twee Duits- Landen: de langzaam zich van de oorlogs catastrofe herstellende trizonia en het in steeds dieper ellende wegzinkende Oost- Duitsland. Het zou de enige mogelijkheid zijn om nog iets uit de Parijse schip breuk te redden. Intussen is in Westelijke politieke knm gen de discussie reeds geopend over de vraag, of de Russen, in geval van een practised volkomen steriele conferentie, de blokkade van Berlijn weer in volle omvang want de huidige situatie is een nauwelijks gemitigeerde, een kleine blokkade zuilen herstellen. De Weste lijken kunnen gewoon doorgaan op het punt, waarop de 12de Mei j.l. een ver andering scheen ingetreden. Voor de Russen, die ter zake een beslissing moe ten nemen, is de keuze verre van ge makkelijk. Zowel te Parijs, alsook bij de jongste besprekingen der vier Ber- lijnse commandanten schijnen de Russen steeds een hervatting der handelsbetrek kingen tussen West en Oost voor ogen te hebben gehad. Een hervatting van de blokkade en dan natuurlijk voor een niet te overziene periode, schijnt een kwade represaille voor een mislukking van de Parijs besprekingen der Grote Vier, want een dergelijke blokkade is niet in het belang van Rusland en van zijn positie in de Oostelijke zóne want het Westen zal onmiddellijk ook een onverbiddelijke tegenbiokkade herstellen. En zich werpen op de ont wikkeling van de West-Duitse staat, waarin elke Russische invloed zal wor den uitgesloten. Visjinsky's positie te Parijs en straks in het Kremlin, is niet bijzonder prettig. Zal hij de Russische politiek, welke m een impasse is terecht gekomen, nog kunnen loswerken? Het is in elk geval theoretisch mogelijk, 'zolang de Parijse conferentie duurt. Hf jh Ww-ff- 13li| C? JDrie kwartier vertoefde gistermiddag j Manilal Gandhi, de zoon van de Mahat- ma. op Schiphol. De tijd, die lag tussen de aankomst van het toestel uit Londen en het vertrek van de DC-6 machine naar Johahnesburg. Drie kwartier, waar in de 56-jarige vriendelijke kleine Indiër één jammerklacht uitte over de behan deling van zijn landgenoten in Zuid- Afrika, een behandeling, die, zoals hij verklaarde, zeer verslechterd is sinds Malan de macht in handen heeft gekre gen. Manilal Gandhi heeft zijn opvoeding genoten in Zuid-Afrika en hij kent dit land dus uiteraard goed. Thans is hij redacteur van „Indian Opinion", dat in Zuid-Afrika wordt uitgegeven. ,.Het is goed te zijn in landen als Amerika, En geland en Nederland, waar ik volkomen vrij ben", zegt hij. „Kijk eens aan zoals wij hier bijvoorbeeld te zamen zitten in dit restaurant van uw luchthaven, is voor mij in Zuid-Afrika onmoge- v°or. mij zijn de restaurants ver boden. Wij Indiërs mogen niet in parken, wij mogen niet zitten in trams en m AueÜ, era' staat het gehate bordje 1'^, voourt Eur°peanen". Bijna 300 000 Indiërs zuchten onder deze kwellingen en dit wordt steeds slechter De ge kleurde bevolking wordt tegen ons op gezet door de blanken onder het voor wendsel, dat wij vreemdelingen in het land zijn en er niet thuis horen. Doch ik kan u zeggen, van repatriëren, zoals men dit gaarne zou zien, is geen sprake." India's zoon is het natuurlijk niet eens met de Nederlandse politiek in Indonesië maar zegt hij „in elk geval is bij de Nederlanders de tendens te bespeuren, dat zij hun eigen fouten inzien en in Zuid-Afrika kan men dit' niet zeggen. Trouwens ook in de Ver. Staten heb ik kunnen constateren, dat men voelt, dat de negers een groot onrecht wordt aan- In Tilburg wordt onder de naam Geo (gaat en onderwijst) deze week een grote missietentoonstelling gehouden, die een overweldigend succes belooft te worden Zaterdag werd ze geopend en op Eerste Pinksterdag waren er al 11.364 bezoekers Maar heel Tilburg en omgeving werkei: mee tot het succes. Zo heeft b.v. de K. A. B. in Tilburg een manifest uitgevaar digd, waarin aan de missie een uur extra - arbeid wordt aangeboden door alle in Til burg en omstreken werkende arbeiders Dit geschiedde Dinsdag j.l. En terwijl de arbeiders in de fabrieken bun één uur extra-arbeid verrichten, nodigden de kerkklokken hun vrouwen en kinderen uit om te bidden voor de missie. De Katholieke werkgevers hebben toe gezegd eenzelfde bedrag te storten voor de missie, als door het uur werk der ar beiders is verkregen. In Mei j.l. is het aantal werklozen in de V. S. met 273.000 uitgebreid, waar door het totaal aantal werklozen tot het na-oorlogse recordcijfer van 3.289.000 is gestegen. In aansluiting op de massale jongeren bijeenkomst van Zondag 29 Mei te Utrecht, heeft de zeereerw. heer Henri de Greeve gistermiddag in Scheveningen op de Centrale-Raadsvergadering van de Kath. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem, het vraagstuk ingeleid: „Hoe grijpen wij de jeugd voor de zaak van Christus?" Meer speciaal behandelde hij het jeugdprobleem in verband met de jonge Kath. middenstanders Van de ene kant zien wij, dat het aan tal leden der K.J.M.V. in verscheidene plaatsen zeer gering is, maar daarnaast dat vele jonge Kath. middenstanders zich geven voor de Kath. beweging als sport en jeugdleider, in het St. Franciscus Liefdewerk enz. De inleider gaf enige practische mid delen aan om geestdriftige ontroering te brengen onder-de Kath. jongemannen, o a. het bevorderen van het gebedsleven, een uniforme uiteenzetting in alle kerken van het gehele land om een scherp inzicht te geven in do waarheden van het geloof, belangstelling wekken voor de grote figuren uit de kerkgeschiedenis; de jon gemannen in aanraking brengen met de werkelijkheid der grote apostolaten als Apostolaat der zee, Woon wagen werk, St. Vincentiusvereniging enz.; contact met de grote activiteiten als radio- en filmactie; culturele vorming on ontwikkeling van het eigen gedachteleven, door de jonge ren zelf in kleinere clubjes verschillende jjraagstukken te laten bespreken. Bij de gedachtenwisseling merkte aal-, moezenier Brans op, dat de priesters jeugdleiders nog te veel de oude metho den volgen, die de jongeren niet meer aanspreken Zij wensen meer een per soonlijk contact. Anderzijds werd de ouderen aanbevolen minder materialistisch te zijn en het gees telijke meer op de voorgrond te stelien. Pastoor Drost vroeg meer vertrouwen in de jeugd. Er zMn er duizenden voor Wie het geloof niet meer opengebroken behoeft te worden eh die reecis laaien van enthousiasme en idealisme tiM0hPon?nisaties hebben echter niet al- Spr. merkTe0ol *Ugd WÜ" allerlei acties te bemoeien" 0m Een der geestelijke adviseurs zeide dat via de liturgie en door het ontvangen van de H. H. Sacramenten de jongeren moe ten worden gebracht tot het leven der Kerk. De zeereerw. heer De Greeve noemde tenslotte de reacties op z'Jn inleiding zeer belangwekkend en een nadere over weging overwaard. Hij merkte tenslotte op, dat wij het jeugdvraagstuk nog lang niet beheersen en dat het aan „e hand van het hier besprokene een nadere be studering vereist. door gedaan en alleen dat gevoel is al een goed ding." Manilal Gandhi koestert geen haatge voelens. In zijn „Indian Opinion" zal hij blijven schrijven met de wilskracht van zijn vader om de toestanden te veranderen, te verbeteren. Sinds Zaterdag werden in de bergen bij Gruyères in Zwitserland, de Britse katholieke g(« stelijke, de 24-jarige John Hartley uit Birmingham en de 19-jarige Smiley uit Wales vermist. ..Thans het ten. reddingspatrouilles het lijk van de geestelijke ontdekt, terwijl zi.in metgez,* levend' werd teruggevon den. Ook de 15e zitting der Vier werd gis teren weer volgepraat door Visjinsky, die meer dan drie uur aan een stuk aan het woord was, om overeenkomstig de bekende hersen-accrobatie der sovjets met een overvloed van woorden niets te zeggen. Men is nog altijd aan hei tweede agenda-punt: Berlijn, en van dit veelzijdige, vóór alles politieke vraag stuk, is b.v. de Markenkwestie nog niet eens aangeraakt. Niettemin is men nu toch uitgepraat omdat Visjinsky in al zijn redevoeringen niét- anders doel dat zijn weerlegde of afgewezen argu menten maar weer herhalen. Hij wil te- rug nasfr de gemeenschappelijke en unanieme contröle zoals die bestond vaji 1945 en 1947, een controle, die volgens de statistische gegevens, welke hij ter tafel bracht, in twee-derden van de ge vallen tot een gemeenschappelijk beslui had geleid Unanimiteit was volgens hem dus mogelijk en goed. Als in de loop van 1948 de controle is vastgelopen dan is de oorzaak daarvan niet, dat de unani miteit als werkwijze faalde, maar omdat de atmosfeer niet meer deugde. Dit deed Schuman droogjes oprheiken. „Inderdaad zijn er politieke metho-aes, die de atmosfeer bederven Intussen kunnen de commandanten der vier bezettingsmachten cr maar niet in slagen, het met elkaar eens e worden en de uitvoering van de OP'1'1' fing van de blokkade geschiedt dooi de Russen allerminst met breed ge iaat. De vier waren het er dan gisteren oo over eens, dat aan die toestand een einde moet komen en overeenkomstig het aandringen van Acheson en Schu man werd besloten, zo snel mogelijk, liefst nog heden, per speciale koerier gemeenschappelijke en dus bindende instructies naar de commandanten te sturen, waardoor men tot een prompte uitvoering van het accoord Jessup-Ma- lik zou kunnen komen. Nu gaat het hierbij wel om Berlijn, maar van het tweede agendapunt was men al afgestapt, zonder het uitzicht te openen, dat de besprekingen hervat zou den worden. Voor 13 dezer moeten die instructies worden vastgesteld. Gezien eciiter de verhoudingen ter conferentie en te Berlijn mag men pessimistisch zijn. Het is nog niet gemakkelijk te geloven, dat de tactiek van Visjinsky zal veran deren. Er zijn dus weer oponthoud en ge draai te verwachten. Wat Moskou veroveren wil is een vol slagen zeggenschap te Berlijn en in Duits land om voort te kunnen sovjetiseren. Vandaar dat de kans op succes voor de conferentie zo uiterst gering is. Vandaar ook de algemene opinie, dat het te Parijs naar het einde gaat. Duurt de Sovjet-tyranie voort en is 13 dezer geen enkel accoord te Berlijn bereikt, dan zullen, verwacht men, Amerika, En geland en Frankrijk de conferentie ver laten. Tenslotte hebben niet zij, doch de Rhs het overleg der vier gewild. Zij heb ben er in toegestemd in ruil voor de op heffing der blokkade. De sovjets hebben die blokkade opnieuw ingevoerd. Wat voor zin heeft dan de Parijse conferentie nog? On een persconferentie, die de sultan i is, dat de republiek volledig terugkomt. Miopia Verder is het niet de bedoeling, dat er van D jog ja Woensdagavond te Djogja hield, deelde hij mede. zich heden naar Batavia te zullen begeven voor net voeren van besprekingen met de repu blikeinse delegatie, teneinde 't herstel van de republiek in Djogja te bespoe digen. Het plan is verder, dat hjj op Vrijdag zal doorvliegen naar Bangka voor besprekingen met vooraanstaande republikeinse persoonlijkheden. De sultan wees er op, dat de toestand te Djogja aan het verslechteren is ais gevolg van het uitstel van het herstel dei republiek. Hij herhaalde zijn reeds eer der afgelegde verklaring, dat de in de avonduren plaats hebbende beschietingen niet worden uitgevoerd door republikein se troepen. Het bevel aan de guerilla- troepen om vuurcontact met de Neder landse troepen te vermijden dateerde reeds van 18 Mei. De sultan deelde verder mede. dat de republikeinse regering steeds medio Juni aanhoudt ais riebtdatum voor de terug keer en zette uiteen, dat het de bedoeling Het is nog ver van de 26ste Juli, ais in de vroege morgen de eerste deelne mers zullen op weg gaan van de Nij meegse Vierdaagse, maar de eerste scna- duwen werpen deze afstandsmarsen toen al vooruit En daarbij blijkt, dat de Be- neluxgedacbte ditmaal wel heel sterk tot uiting zal komen. Het Belgische leger komt immers meedoen met twee detache menten, een van parachutisten en een van commandotroepen, terwijl uit Luxemburg een detachement infanterie wordt verwacht. Bovendien zal een groot Belgisch muziekkorps van ongeveer zes tig man de gehele Vierdaagse komen opluisteren. En dan komen er burger-deelnemers uit Engeland, Frankrijk, Noorwegen, Dene marken en Zweden. Met dit alles bereikt het jaarlijks wan- delfeest in Nijmegen voor het eerst se dert de oorlog weer een internationaal hoogtepunt. En daarmede, zo zei de lei der der marsen, majoor b.d. J. N. Breu- nese gistermiddag op een persconferentie hoopt de Vierdaagse daadwerkelijk bij te dragen tot de internationale vriendschap en het internationale vertrouwen, waar aan zulk een grote behoefte is. De militaire deelneming is dit jaa' zeer groot en daar deze de Benelux betrett, zal ook de vlaggenparade daarop geheel zijn afgestemd. De Benelux-detachemen- ten zullen o.m. ter gelegenheid van deze vlaggenparade, begeleid door het Bel gisch muziekkorps gezamenlijk van de Krayenhoffkazerne naar de Wedren trek ken. De belangstelling van buitenlandse of ficials is eveneens buitengewoon groot, evenals van de buitenlandse pers. Deze buitenlanders zullen de gehele Vierdaag- se-week in Nijmegen verblijven. Majoor Breunese ziet deze Vierdaagse voor Nij megen dan ook als een krachtproef, voor namelijk wat betreft de huisvesting. De stad zal alle deuren wagenwijd moeten openzetten! Het parcours blijft volledig gehand haafd benoudens een zeer kleine wijz: ging bij Druten. Mede in verband met de internationale belangstelling baart net verkeersprobleem nogal zorgen. Wegens de stagnatie, welke verleden jaar ont stond bij het pontveer te Cuyk, heeft de Rijkswaterstaat erin toegestemd, dat dit jaar de ponl van 11—2 uur (en met van 1i uur) ongestoord in de vaart kan blij ven. Gedurende deze uren zal het scheep vaartverkeer worden stop grzet. Om een nóg snellere overtocht te bewerkstelligen zal daarenboven de Marine het leger wandelaars met grote landingsvaartuigen overzetten. Omtrent het aantal deelnemers kon majoor Breunese nog weinig zeggen. Er is echter zeer veel animo in alle krin gen. Twee deelnemers, namelijk de neren v. Dinkhu'izen uit Den Haag en v. d. Kaay uit Elden, lopen voor de 25e maai mee. De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Voor de noordwestelijke neift van het land: in de kustgebieden overdag perioden met zonneschijn. Landinwaarts meer bewolking maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuur. Voor de zuidoostelijke helft van het land: veel bewolking, voorai overdag, met aanvankelijk hier en daar nog regen Meest zwakke wind. Weinig verandering in tem peratuur Vrijdag 10 Juni: Zon op 4.20 uur onder 20 58 uur; maan op 21.21 uur. onder 3.22 uur. een „local ceasefire" wordt aangekon digd, doch een „suspension of arms". Dienaangaande bestaat echter tussen par tijen geen overeenstemming; hierover zijn nog besprekingen gaande tussen de sultan en kolonel Van Langen. (Naar wij van gezaghebbende militaire zijde vernemen dient men onder „cease fire"-order te verstaan een staken van het vuren van permanent karakter, ter wijl „suspension of arms" bedoeld is vooi een bepaalde periode van langer of kor ter duur. „Suspension of arms" is dus van minder ver-strekkende aaffl. dan (jen cease fire order". Red.) Ja, dat viel best mee met de Pinkster dagen. Wat een weer weer, hè? Op Hemelvaartsdag was de hemel lelijker van streek. Nu plegen wij op die feestdagen niet op reis te gaan; wachten liever „tot het volk wat voorbij is". Maar ja, als familie lid heeft men zekere verplichtingen en voor een groene bruiloft uitgenodigd op Tweede Pinksterdag, togen wij dus naar het station met de rustige verwachting een prettige reis te zullen hebben, gezien de reeks extra-treinen, welke de Spoor wegen hadden ingelegd. In het besef, dat, wanneer men iets doet, men dit goed moet doen, namen wij de eerste trein Doch daar had de „Spoor" ons in de boot ge nomen. Aan het station van de provin cie-stad. hetwelk ons uitgangspunt moest zijn, arriveerde als eerste trein in plaats van een lange worm van gestroomlijnd model een ouderwets kort model pantser- electrische. Nu moet men niet al te kies keurig zijn en dus stapten wij, nog steeds in een voor-bruiloft-stemming, naar het stalen monster van groen en geel. „Vlug instappen" is het motto van de N.S. Doch ho maar! Er bleek een zeldzaam knan verpakte zending „Hollandse nieuwen" te zijn gearriveerd. U begrijpt ons wel: reiz\ers als haringen in een ton. En daar stond nog éen flinke zending haringen, die ook „gekaakt" moesten worden en in de stalen wagons geperst. „Toe nou, doorlopen; er gaan veel makke schapen in een hok" riepen de reizigers op het perrop in het zekere besef, dat als de mensen vooraan nu maar ver ge noeg doorliepenuit de wagens het perron op, er vanzelf achter genoeg ruimte zou komen. Maar die eersten hadden geen zin om de laatsten te zijn door uit te stappen. Dus kwamen wij geen stap verder en van „makke scha pen" was geen sprake en ook niet van een „hokje" om zich te bergen Totdat de conducteurs zo vriendelijk waren om het restantje mee te nemen in de tweede klas, mits tegen bijbetaling. Nu reizen wij uit principe nooit tweede klas; dat vinden wij ondemocratisch. Wij zeggen maar zo: „gelijkheid in alles, dus ook tussen de wielen". Behalve natuur lijk wanneer wij „voor de zaak" reizen; men heeft nu eenmaal een zekere ver plichting van standing tegenover zijn zaak. In het besef, ook jegens zijn familie verplichtingen te hebben, klommen wij in de tweede klas en mochten, na een gulden geofferd te hebben, voor het noodlijdend spoorbedrijf, meerijden. Dat was dus geen extra-trein, maar een extra- prijs. Enfin, op de bruiloft zouden wij die extra-ko:»#n wel verhalen door wat extra te consumeren, namm wij voor. De liefde kan niet van een kant komen Of bet verder leuk was op de brui loft..? Ja, daar vraagt U zoveel. In elk geval zijn wij ondanks de extra-consump tie en... de extra-treinen weer behouden thuis gearriveerd. Anders zouden wij zo binnen eriiele dagen nog wel na het feest niet al weer een stukje voor de krant kunnen leveren. ANALYST. De 47-jarige voormalige chef van de Amsterdamse Sicherheitspolizei, Krimi- nalrat Willy Lages, die nu bijna 4 jaar lang in talloze zaken als getuige inlich tingen heeft verstrekt, zal volgende maand zelf voor het Amsterdams B. G. terecht staan De zaak zal vermoedelijk drie a vier dagen in beslag nemen. Als voorlopige data voor het proces zijn vast gesteld 19, 20 en 21 Juli a.s. ||g||»gp7 ..s o;> mw::. ptój) Bij Egmond werden er ongeveer 2000 on schadelijk gemaakt. Een zelfde aantal bij Bergen aan Zee en voorts bij Schoorl en Castricum een paar honderd. Tussen Cal- lantsoog en Huisduinen heeft de politie van Den Helder op 'een strook strand van ca. 6 km. lengte een 3500 van deze onwelkome indringers vernietigd. Gisteren zijn, zoals wij in een deel onzer vorige edities reeds meldden, aan Aan de Nederl. kust tussen Hoek van Holland en Den Haag en ook Noorde lijker, tot Den Helder zijn, coloradokevers aangespoeld. Van de zijde van het Departement van Landbouw deelt men ons thans naar aanleiding hiervan mede. dat het hier hoogstwaarschijnlijk uit Frankrijk afkomstige diertjes betreft, die als gevolg van de weersgesteldheid ons land konden bereiken. Hun aantal bleef gelukkig beperkt tot enkele honderdtal len, welke zonder veel moeite konden worden vernietigd. Inmiddels is bet weer omgeslagen, zodat het gevaar voor een nieuwe, eventueel grotere aanvoer van deze kevers, voorlopig voorbij is. Bij de kevervangst heeft zich gisteren op verschillende plaatsen de jeugd ver dienstelijk gemaakt. Volgens een later bericht zijn gistsren naar schatting ongeveer 8000 kevers ge dood langs de kust van Noord-Holland, Nu na 15 Juni de gelegenheid tot hst omwisselen van buiten omloop gesteiöe halve guldens, halve stuivers en nalve centen wordt gesloten, raadt 't ministerie van Financiën een ieder aan, zich nog maals ter dege te vergewissen of hij dan wel zij dergelijke munten nog :n bezit heeft. De bijzondere aandacht wordt daarbij gevestigd op de inhoud van spaarpotten, collectebussen, offerblokken enz Na genoemde datum aangeboden munten kunnen nl onder geen voor waarde meer worden aangenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1