Senaat derV.S. onderzoekt het Atlantisch Pact Tril man zit in grote zorgen 1 HULP AAN DE PALESTIJNSE VLUCHTELINGEN Zonder eten tussen ongedierte DE SCHEERMESSEN VAN ARNEMUIDEN Gong$ Vloot- en luclitmanoeuvres in 't Kanaal en Golf van Biscaye weerbericht Blijde boodschap van Visjinsky Korainformmacliine in werking Kamer zette vele vraagtekens DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Partij formatie speelt typische rol i België en Frankrijk gaven reeds het voorbeeld Roemeens geestelijke schrijft over ervaringen in de gevangenis Ons tabaksrantsoen Vreemd verschijnsel van weigering LAGEN Nederlandse Kruiser „Tromp" in actie Nieuw Hongaars kabinet Consequenties van opheffing van de vleesdistributie [A 4 71ste JAARGANG ZATERDAG 11 JUNI 1949 No. 20949 I De enorme Fractionneerkolom, onlangs per sleepboot uit Engeland aangevoerd, met een gewicht van 100 ton is gisteren met 'n drijvende bok uit het water gevist en op de kade van de B.P.m. gehesen. Het gevaarte is bestemd voor een nieuwe reformer en zal rechtop geplaatst worden. De lengte is 72 voet, de doorsnede 10 voet. De kolom boven de opleggers. Binnenkort toch verhoging Tijdens de demonstraties van het 2de territoriale bataljon, het depot pantserwagens en lichte luchtdoel- artillerie in West-Friesland werd de jeugd van Enkhuizen in de gelegenheid gesteld om te zien, hoe die grote dingen er van dichtbij uitzien. KLANTEN ONGESCHOREN NAAR HUIS KOPEREN HUWELIJKSFEEST VAN KONINGIN EN PRINS Over de in het Kanaal te houden grootste internationale vloot- en luqht-manoeuvres uit de geschiedenis, met name over de oefe ningen der gecombineerde Westerse unie-marines, wordt thans van de zijde van het Miniserie van Marine het volgende mede gedeeld: Het begin van de oefeningen zal op de avond van de 30ste Juni worden ingeluid door de saluten van de Franse kruis'er „Mont calm" en de Nederlandse kruiser Hr. Ms. „Tromp" aan de Britse vlag. Deze saluten zullen door het Britse vliegkampschip „Im placable", het vlaggeschip van de Britse „Home Fleet", met 21 schoten worden beantwoord. AF EN TOE ZONNESCHIJN WAT ZEGGEN VOORTEKENEN (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De Rus heeft eindelijk, in de zeer langdurige zitting van gisteren, gezegd wat hij in petto had: „een vredesverdrag met Duitsland en terugtrekking der bezettingstroepen!" Verrassend was niet zo zeer het voorstel als wel de durf, waarmee het werd gedaan en de tamtam, waarmede het gepaard ging. Want nauwelijks had Visjinsky het hoge woord gesproken, of een zijner mede-praters snelde naar buiten om aan de wachtende journalisten deze „blijde boodschap" te verkonden. De man kwam overigens om de tien minuten terug, om de persmannen van het verloop der zitting en der reacties op de hoogte te houden. Een nieuwe enscenering dus, maar zowel buiten als binnen had men de Rus door. Rajk minis ter'o f VOOR HET VADERLAND GEVALLEN DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, f 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Nu de commissie voor buitenlandse aangelegenheden yan de senaat der Ver enigde Staten, waarschijnlijk het invloed rijkste organisme ter wereld voor de in ternationale politiek, het Noord-Atlan tisch pact met dertien stemmen voor en geen enkele stem tegen heeft aangeno men, is er geen twijfel meer mogelijk, dat 'het plenum van de senaat het ver drag met een overweldigende meerder heid zal goedkeuren. Toch zal het pact pas over een ol twee weken in behandeling worden genomen. Hield dit uitstel aanvankelijk wellicht enig verband met de wens van vele sena toren om eerst te zien, hoe de Parijse conferentie zich zou ontwikkelen, thans heeft de gang van zaken aldaar wel dui delijk aangetoond dat „de nieuwe poli tiek van Moskou' uitermate veel op de oude lijkt. En de eenstemmigheid in de senaatscommissie op haar beurt is w - een reactie op Visjinsky's onderhande lingsmethode, een tactiek van eindeloze, steeds hetzelfde herhalende redevoerin gen, welke elke vooruitgang belemme ren. De diepere oorzaak van de vertraging in de behandeling van het Noord-Atlan tisch pact ligt echter op het Amerikaanse binnenlandse terrein, samenhangend me een min of meer verholen conflict tusse de president, die zijn verkiezingsbeloften in de ruimste mate, zelfs verwezenlijken en de volksvertegen- woo^S: huis van afgevaardigden en senaat, die het z.g. Fair Deal-program liefst zo lang mogelijk zou uitstellen. Enerzijds om de oppositie, welke tegen bepaalde punten in het parlement be staat; anderzijds wijl men de economi sche'ontwikkeling in de States wil af wachten, vóór men maatregelen gaat treffen, welke de belastingen weer om hoog zouden schroeven, en dat in een periode, waarin juist om verlaging word. geroepen en het opbrengen der beiasxm gen steeds moeilijker schijnt te worden. Het binnenlandse program van de pre sidentiële candidaat Truman omvatte vooral vijf punten: lo. intrekking van de Taft-HarUey- Act welke de activiteit der vakbonden sterk beperkte; en terugkeer tot de oude, zij bet enigszins gewijzigde Wagner-Act, welke een bijna onbeperkte vrijheid aar. de bonden gaf. ook in de kwestie der stakingen; 2o de kwestie der menselijke rechten. Daarmede wordt vooral bedoeld de be scherming van de negers en hun gelijk stelling met de blanken o.m. op de ar beidsmarkt; 30. een brede sociale wetgeving o m. op het gebied van de woningbouw, de ouderdoms- en ziekte-verzekering, en het minimumloon (dat van 40 op 75 dol larcent per uur zou worden gebracht), 4o. een ingrijpend economisch pro gram; en 5o. bestrijding van inflatie door ver hoging van de belastingen, en het ver^, lenen van ver-streKkende volmachten aan de regering om het economische le ven door controle „in evenwicht te hou den". Nu is het steeds makkelijker verkie zingsbeloften te doen dan ze te houden. Maar na zijn fenomenale, zeer persoon lijke overwinning heeft de eerlijke Tru man zijn woord gestand willen doen. Hij vond echter tegenover zich de republi keinen, maar ook de meer conservatieve vleugel van zijn eigen democratische par tij, vooral het Zuiden. En zo is tót dus verre van de vijf punten practisch nog niets verwezenlijkt, behalve een wet op de huren, welke onder punt 5 was aan gekondigd. Dit is het gevolg eerstens van het zon. derlinge antagonisme, dat in de Ver Staten ais het ware automatisch tussen Capitool en Witte Huis bestaat, en da: zelfs door een sterke persoonlijkheid als F. D. Roosevelt slechts in de dagen der ergste economische crisis en in de oor logsjaren nauwelijks kon doorbroken worden. En vervolgens van de merk waardige partijformatie. In Europa zijn de partijen meestal op een levensbeschouwing gegrondvest, en bezitten daarom enerzijds een neente stabiliteit anderzijd® een tamelijk con- kwamen, lag bovenal aan de geestesver- warrin-g welke uit de gruwelijke jaren was overgebleven. In Amerika daarente gen vormt noch de republikeinse noen de democratische partij de twee die practisch het gehele parlementaire leven beheersen een werkelijke innerlijke eenheid. Vooral de democratische is een coali tie of juister wellicht nog een combinatie van een bijna ontelbaar aantal meningen, opvattingen, groepen en belangen die tenslotte veelal niet veel meer gemeen hebben, dan dat zij gezamenlijk één per soon voor het presidentschap aanwijzen en dan voor hem een humbugachtige re clame maken. Is hij eenmaal gekozen, dan gaan andere factoren weer een over machtige rol spelen, zodat een president nooit zeker is van het gevolgschap van zijn .eigen partij. Onder de drang der omstandigheden heelt candidaat Truman heel speciaal in de industriegebieden een zeer vooruit strevend program ontwikkeld; daarmede kreeg bij conservatieve groepen tegen zich. Hij moest ook het negerprogram aanpakken, en daarmede ging dit gehele traditioneei-democratische gebied zeils tegen hem in de oppositie. In veie geval len heeft men thans een Zuiddemocra- tisch-republikeinse meerderheid tegen de president, waarbij Truman vaak nog meer op de republikeinen dan op zijn Zuidelijke partijgenoten kan rekenen. Dat deze situatie ooit ook op het in ternationale program van Truman haar invloed kan doen gelden, spreekt van zelf. Tot dusverre is dit echter practiscn nog niet het geval geweest, al is het uit stante aanhang; dat ln de na-ooriogse stel geen afstel van de ratificatie periode groter schommelingen en soms van het Noord-Atlantisch pact er wel 'n verbazingwekkende verschuivingen voor- gevolg van. Op de jaarvergadering van 30 Mei j.l. door het Hoofdbestuur van het „Aposto laat der Hereniging" te Utrecht gehou den, is met algemene stemmen het besluit genomen een hulp-actie te organiseren voor de slachtoffers van de strijd tussen Joden en Aral ieren in Palestina. Deze actie zal de naam dragen: „Pro Palestina" De aanleiding hiervoor is geweest een schrijven van dt HoogEerw. Archiman driet Pater v. d Vliet, Professor aan het Seminarie „St. Anne" te Jerusalem aan Pater Dr. J. v. d. Ploeg, lid van dit Hoofdbestuur, die in bewogen woorden de nood schildert van de duizenden Pa lestijnse vluchtelingen, „réfugié's", die weggejaagd uit hun haardsteden door het oorlogsgeweld, ronddolen op de wegen, welke voeren naar veiliger streken. Transjordanië, Libanon, Syrië, Egypte en Irak en daar in de bitterste armoede leven, terwijl in de H. Plaatsen zelf (voornamelijk Jerusalem en Nazarethl honderden, bijeengekropen in grotten, aan de grootste ellende ten prooi zijn gevallen. De „Osservatore Romano" publiceert een brief, waarin een door de Roemeense regering gearresteerde priester aan een confrater de eerste uren beschrijft van zijn gevangenschap in een der ontelbare Roemeense „gevangenissen". Uit deze brief halen wij de volgende beschrijving aan: „In de namiddag van dezelfde dag, waarop ik gearresteerd werd, (27 Octo ber 1948) werd ik overgebracht naar mijn eerste gevangenis. Daar werden volgens het ritueel van alle gevangenissen mijn zakken geledigd en werd ik vervolgens naar een nogal ver afgelegen kelder ge bracht, waar een voidagen dutsterms heerste. Toen het slot dichtviel, ik aan God mijn gevangenschap P._ zo vernederend is, maar ik voelde t g lijk, dat zij tevens vol van glorie mo zijn". „Daarna trachtte ik mijn nieuw „appar tement" te verkennen. Direct, toen ik binnen kwam, was ik al getroffen door de vochtige lucht, vol van de stank van menselijke uitwerpselen. Wat was dit hier eigenlijk? De gemeenschappelijke afvoer liep door mijn cel en alle W.C.'s van deze vleugel van het gebouw mond den hierop uit. Vandaar die vochtigheid en die stank De vloer was nat en de wanden van kalk waren vochtig en be dekt met schimmel. Al tastende vond ik een soort tafel, die geheel bedekt was met muffe aarde: dit zou mijn bed moe ten zijn. Hij was ongeveer een meter lang. Verder onderzocht ik de ruimte, om er ten minste een beetje op en neer te kunnen lopen tussen hoopjes aarde en de gaten in de vloer. In deze ruimte bracht ik, volkomen aan mijn lot over gelaten, twee en een halve dag door, d.w.z. twee nachten en bijna twee dagen. Zonder eten en zonder drinken. En daar er absoluut geen licht was, moest ik mij wel de luizen en vlooien en ander ongedierte ongehinderd laten welgevallen. Ik moet eerlijk bekennen: zelfs voor mij, die een oud vriend ben van reptielen en andere gedierten, was dit niet bepaald een ge noegen Mn langdurig te moeten mee maken". „In deze omgeving en met dit „meubi lair" heb ik ogenblikken doorgemaakt, die onvergetelijk zijn door de innige ver bondenheid en vereniging met de Ge kruisigde; zulke zoetheden ontvangt men slechts in de kerkers. Er is één zijde van het Kruis en van het Lijden, die alleen bekend is aan hen, die m een gevangenis verblijven Want onze verborgen God openbaart zich slechts aan hen, die ver borgen zijn onder de aar».e en m de duisternis, geketend door menselijke kwaadaardigheid...," In enige landen hebben de katholieken reeds gehoor gegeven aan deze pauselijke oproep. Bekend is de groots-opgezette steun-actie, welke onze nabuurstaat, Bel gië, op het eind van het vorig jaar heeft georganiseerd en waardoor in korte tijd bijna 2 millioen Belg. francs aan geld en voor 1 millioen francs aan etenswaren, gecondenseerde melk, medicijnen en kle ding naar de vluchtelingen-centra in Na zareth en omgeving zijn gestuurd. Daar naast zonden ook de katholieken van Frankrijk door middel van het..Oeuvre du secours eatholique" 3 millioen Franse francs en begon ook Zwitserland 'n groot scheepse actie met een gift van 20.000 Zwits. francs. Onder volledige goedkeuring van Z. Em. de Kardinaal en het gehele Episco paat en met steun yan de Papselijke Inter nuntius, Z. Exc. Mgr. Paolo Giobbe.gaat het „Apostolaat der Hereniging" thans in ons land een hulp-actie voorbereiden. Het gaat echter niet alleen om geldzen dingen of verzamelen van goederen ten behoeve van deze arme Palestijnse bal lingen ofschoon dit van het hoogste belang is het gaat hier ook om meer en hogere belangen. De Paus vraagt in Zijn Encycliek Redemptoris nostri": „Bescherming van alle Heilige Plaatsen, niet alleen in de stad Jerusalem, maar ook in de andere steden en dorpen van Palestina", opdat „het de pelgrims mogelijk worde ge maakt zich vrijelijk naar de verschil lende heiligdommen te begeven en zon der enige hinderpaal openbare oefenin gen van godsvrucht te verrichten". Daarom richt Hij zich tot alle Bisschop pen en zegt hun: „Vermaant derhalve Uw gelovigen het lot van Palestina steeds weer ter hand te nemen en aan de bevoegde autoriteiten hun verlangens en hun rechten kenbaar te maken". Momenteel worden de plannen van ctie gericht op dit doel uitgewerkt en zij zul len binnenkort worden gepubliceerd. Gelijk gemeld, draait de sigaretten- kerftabakindustrie sinds enige maanden op een verhoogd niveau. Binnenkort wordt een productie verwacht, die een voorziening van ongeveer 3% rantsoen per week mogelijk zal maken. Hieruit valt af te leiden, dat gestreefd wordt naar een ruimere beschikbaarstelling en zelfs naar een opheffing van de rantsoenering van tabaksartikelen. Hiernaar gevraagd, antwoordde het de partement van economische zaken, dat omtrent een datum van eventuele rant soenverhoging of opheffing der rantsoe nering nog geen mededelingen kunnen worden gedaan. In Arnemuiden, het pittoreske vissers dorpje bij Middelburg, is naar het A. N. P. meldt, een kappers-mysterie het ge sprek van de dag. De enige barbier van het dorpje, kap per Zijgers, en zijn bediende Victor deden vorig jaar November de vreemde ervaring op, dat hun scheermessen, waarmede zij de klanten bewerkten, op een gegeven moment de dienst weigerden. Wat het tweetal ook deed, de stoppels wilden niet verdwijnen. Messen werden gescherpt, an dere messen geprobeerd, nieuwe messen gekocht, het hielp allemaal niets. Sedert dien is' dit „verschijnsel" herhaaldelijk voorgekomen en kapper Zijgers heeft al dikwijls klanten ongeschoren naar huis moeten sturen. Zelfs kwam het voor, da' zijn zaak vol scheerklanten zat en dat de messen, die het ene ogenblik nog vlot over de kin gleden, plotseling weer in staking den het zonderlinge gedrag van zijn werkinstrumenten bepalen. Daarom stap te hij naar de Zeeuwse electriciteits maat schappij, doch daar lachte men hem uit, zoals ook zijn collega's in Middelburg hem hadden uitgelachen, toen hij bij hen aan klopte om advies. De barbier laat het er echter niet bij zitten en gaat nu schrij ven naar de Techrische Hogeschool te Delft en aan zijn vakgroep. Voor alle ze kerheid heeft hij thans zes messen op he* nabij gelegen postkantoor gebracht, ten einde die te gebruiken als de messen in de salon er weer de brui aan geven. Maandagavond te tien minuten over acht zal voor de radio over beide zen ders mr L. A. Kesper, Commissaris de; Koningin in de provincie Zuid-Hollanc spreken in zijn kwaliteit van voorzitter van het comité ter voorbereiding van de gingen. Langzamerhand is de kapper zich I viering van het koperen huwelijksfeest ongerust gaan maken en hij kreeg het van H. M. de Koningin en Z. K. H. de denkbeeld, dat wellicht electrische invloe- Prins der Nederlanden. Schepen van drïë naties- Engeland, Frankrijk en Nederland, zullen ter rede van Penzanse ten a hirer gaan Zij laten de volgende ochtend tie echo's van het kanongebulder over de Mp.unts Bay schal len, wannegr de vlag vah ae opperbevel hebber der Eritse „Home CTéett", admi raal Sit Kih'óderick Mc Grigof, die tevens tijdens dé"-Oefeningen het opperbevel over de gezamenlijke, vloten, voert, wordt ge- sslucsrd De scheepskapellen zullen de Britse, Franse en Nederlandse volksliederen spe len. Naderhand, als de Britse. Franse en Nederlandse schepen wederom op zee zijn, zullen eenheden van de Belgische marine zich bij hen voegen. Zijn de oefe ningen eenmaal in volle gang. dan zullen ongeveer 22 000 man aan boord van 98 oorlogsschepen in actie zijn In de loop van de ochtend van de le Juli zullen de bevelhebbers der Franse en Nederlandse marines hun opwachting maken bij de opperbevelhebber der „Home Fleet", aan boord van de „Im placable". Daarna zal admiraal Mc. Gri- gor tegenbezoeken brengen aan boord van de Franse en Nederlandse vlagge- schepen. Captain C. F. W. Norris zal als ver tegenwoordiger van admiraal Mc Grigor, tevens namens de Franse en Nederlandse bevelhebbers, een bezoek brengen aan de burgemeester van Penzance Deze autori teit wordt later op de dag door de op perbevelhebber aan boord van de „Im placable" ontvangen. Voordat de schepen op de 4e Juli naar zee gaan, zullen voorbereidende oefeningen ter rede van Penzance wor den gehouden. De eigenlijke manoeu vres worden gehouden in het Engelse Kanaal en de Golf van Biscaye en du ren tot de 7e Juli. Op deze dag zal de gecombineerde vloot naar Engeland terugkeren en ten anker gaan in de baai van Weymouth. Voor de eerste grote oefening zal een „convooi" met escorteschepen op de 4e Juli zee kiezen en koers Zuid, naar de Golf van Biscaye zetten. De eerste uren zullep, besteed worden aan oefeningen in verband varen, waarna zal net „convooi", bestaande uit louter oorlogsschepen, wor den aangevallen door onderzeeboten, ten einde zowel bet „convooi" als de escorte schepen te oefenen in de onderzeeboot- afweer. Vliegtuigen zullen hierbij assis teren, terwijl andere weer zullen oefenen in het schaduwen en rapporteren van dit „convooi". De weerver wachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Overwegend droog weer en ver anderlijke bewolking, die overdag op vele plaatsen af en toe zonne schijn toelaat. Meest matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zondag 12 Juni: Zon op 4.20 uur; onder 20.59 uur; maan op 23.22 uur; onder 4.58 uur. Maandag 13 Juni: Zon op 4.20 uur; onder 21.00 uur; maan op 23.57 uur; onder 6.09 uur. Dit gaat zo voort tot de voormiddag van de 5e Juli. Ondertussen zullen Franse en Britse kruisers en vliegkampschepen uitgevaren zijn voor een bombardements oefening. Daarna gaan zij .ook om de Zuid en zullen in de Golf van Biscaye luchtaanvallen het convooi uitvoeren Vervólgens zullen deze twee partijen veranderen en op weg naar het Kanaal aangevallen worden door onderzeeboten. In de avond van de 6e Juli, wanneer het convooi niet meer in volle zee is, doch onder de kust in het Kanaal, begint een volgende oefening. Bommenwerpers van walbases, motortorpedoboten en we derom onderzeeboten, zullen hun aanval len doen en het convooi zal de hulp ont vangen van jachtvliegtuigen van de „Royal Air Force" en vliegtuigen van het „Coastal Command." Ook de mijnenleggers en mijnenvegers hebben evenwel niet stil gelegen.Zij heb ben zelfstandig geoefend. Op de 7e Juli lopen alle schepen de haven van Portland binnen en worden de resultaten der oefeningen besproken en geanalyseerd. Op 8 Juli zal de gecombineerde vloot weder uite gaan en zullen de Franse, Nederlandse en Belgische schepen naar hun thuishavens terugkeren, onderweg evenals dit op de heenweg geschiedde de oefeningen voortzettende De Franse bevelhebber, vice-admiraal R. G. Lambert, zal zijn vlag voeren aan boord van de kruiser „Montcalm" en de Nederlandse bevelhebber, schout-bij nacht J J. L. Willinge. aan boord van Hr Ms Kruiser „Tromp". De Belgische luitenant ter zee der 1ste klasse, Poskin, vervolgens zuilen ueze iwee iiaimcu i»»:.,.... --- -- zich verenigen tot een nieuw convooi voert het bevel over de Belgische man- met escortegroep, 180 graden van koers 1 ne-eenheden. Voor het eerst sedert 1939 waren op 1 Juni Rome's meest bekende paleizen, fonteinen en kunstwerken verlicht ter gelegenheid van de Nationale feestdag van 2 Juni (herdenking van het uit roepen van de republiek). Deze verlichting is des te'interessanter, omdat zij als proefneming gold voor het H. Jaar. Het ligt nl. in de bedoeling van het gemeentebestuur om op grote feest dagen, heiligverklaringen etc. tijdens het H. Jaar, de Eeuwige Stad door deze feeërieke verlichting nog aantrekkelijker te doen zijn voor de pelgrims en touristen. De proefneming slaagde. Dit alles zal de Italiaanse communisten wel dwars zitten. Terwijl in Oost- en Zuid-Europa de rode broeders al tegen het H. Jaar ageren en wel alle mogelijke voorwend sels zullen worden gezocht en aange voerd om ae gelovigen visa te weige ren voor een reis naar Rome, seinen de Italiaanse Stalinisten berichten naar alle kanten over „onrustige toestanden en besmettelijke ziekten". Er hebben zich gevallen van pokken voorgedaan, maar een reeks voorzorgsmaatregelen is ge nomen, zodat voor angstaanjaging geen enkel motief is. Maar tja, de heren moe ten wat klaar maken om het onrust-vuur brandend te houden en de chaos te ver zekeren. Ook in ons land doen ze hun best. Vooral nu er weer verkiezingen voor de deur staan. Toch, als de voortekenen niet bedriegen, zuilen de Moskovieten een zware dobber hebben om behoorlijk winst te behalen, al hebben ze op grond van enkele uitslagen zeer dik gedaan. Alle reeds gehouden verkiezingen bij elkaar wist de K.V.P. reeds meer zetels te behalen dan de C.N.P. Deze mededeling zij echter geen slaap poeder. Integendeel, zij is bedoeld als een injectie, om persoonlijk nog meer kracht bij te zetten, opdat in elk van de gemeenten in ons gebied de zege volkomen zij. Voor een overwinning moet nu eenmaal worden gevochten. De K.V.P. streeft naar welstand en ge luk van alle groepen met taken op geestelijk en materieel terrein. Dit laat ste mag niet worden vergeten. Er zijn groepen, die geen God erken nen en derhalve streven naar een zo goed mogelijk leven hier. Doch al ligt ons einddoel in het hiernamaals we dienen ook zorg te dragen, dat op aarde de zaken volgens Gods plannen ver lopen. Daartoe behoort activiteit ln de sociale sector. MaSr op een gezonde basis. En daarvan heeft de K.V.P. bewijzen geleverd. Wees dus wijs en laat u met van de wijs brengen door partijen, die alle goede dingen als vruchten van hun grond pogen aan te duiden. HENK VAN DER MAZE. Het is toch al te voorbarig over vrede met iemand te spreken, zolang men nog niet weet, wie die iemand is. Die op vatting van het gezond verstand moest in de zitting weer meermalen door de Westersen worden herhaald. Men had mogen verwachten, dat de conferentie, die het ijs tussen Oost en West immers wilde breken, na de mislukkingen der vorige dagen zou zijn overgegaan tot het bespreken van enkele urgente practise!-»: oplossingen in de huidige toestand, waar bij Moskou, als onmiddellijk belangheb bende, het meeste spoed heeft te maken Maar niets daarvan. Moskou, dat voor zijn hegemonie de communistische we reldrevolutie exploiteert, is van dit stre ven ook de gevangene. Men heeft de Kominformmachine in werking gesteld maar moet nu, als haar bedienaar, ook de machine gehoorzamen. Er moest weer rode propaganda komen en Visjinsky, de trouwe schildknaap van de kominform, heeft die gisteren gele verd. Het is duidelijk, dat het Duitse volk gepassionneerd naar de uitkomst van de conferentie uitziet in zijn begrijpelijk verlangen naar ontvoogding. Volgens de constante methoden der communistische demagogie heeft Visjinsky daarom giste ren voorstellen gedaan, die Moskou de schijn zouden geven als ontvoogder van het Duitse volk te wilien optreden. Zo iets is gemakkelijk te proberen. Echter ook Duitsland kent de Rus. Zijn tronie, met hamer en sikkel getatoueerd, heeft nu eenmaal in de satellietstaten een grijns aangenomen, die alle illusie ontneemt. Met aplomb deed dus Visjinsky de vol gende voorstellen: I. De „vier" deponerep binnen drie Gisteren is de namenlijst van het nieuwe Hongaarse kabinet bekend gemaakt- Laszlo Rajk, in het vorige kabinet mi nister van buitenlandse zaken en voor lichting, komt niet op de lijst voor. Hij Was lid van het Politbureau der commu nistische Hongaarse arbeiderspartij. Ook was Rajk gisteren niet aanwezig, toen het nieuwe parlement bijeenkwam en zijn naam stond niet op de lijst van gekozen parlementsleden, ofschoon hij bij de onlangs gehouden verkiezingen lijstaanvoerder in het kiesdistrict Gyoer was. Er gaan geruchten, dat hij gear resteerd zou zijn. Rijk wordt als minister van buiten landse zaken opgevolgd door Gyula K allay. maanden het ontwerp van een vredesver drag met Duitsland; 2. die ontwerpen moeten de militaire ontruiming van Duitsland vaststellen op uiterlijk één jaar na de totstandkoming van de vrede; 3. nog in deze zittingsperiode van de „Vier" wordt de procedure vastgesteld bij de vredesconferentie te volgen. De Westersen begrepen Visjinsky's op zet, maar de hele zitting moest toch weer gebruikt worden, om dit Moskovische spelletje te ontzenuwen. Als mensen van goede manieren konden zij dat niet met een lachbui doen, maar konden toch niet nalaten, als argumenten aan te voeren de houding van de Sovjet-diplomatie bij vroegere conferenties zelt. Bevin hield een bijzonder krachtige rede Toenadering moet in de eers.e plaats in de geesten plaats hebben", ln Londen in 1947 reeds pleitte hij voor een ernstig openhartig accoord zonder stn le ken voor een werkelijke eenheid van Duitsland zondei verdei.ng in zones, met een centraal gouvernement en niet een gei^ntraiiseerd, wat maar een gevaar op levert, op dictatuur uit te lopen. Een werkelijk gouvernement, doch niet een van iedepoppen. Het kan intussen niet verwonderen, dax de westersen geen brutale afwijzing wil den uitspreken, maar Aoheson het con- ciliante gebaar deed, aan Visjinsky voor te stellen, dat het Russische voorstel m handen zóu worden gesteld van de tech nische plaatsvervangers en dat die over drie dagen een rapport aan de vier zou den voorleggen. Maar Visjinsky voelde niets voor de plaatsvervangers. Bevin gaf daarop in overweging de zaak eerst langs diplomatieke weg onder de vier te be handelen. Men kan er nog over nadenken, wan', eerst morgen is de volgende zitting. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 4 Mei: sold, le kl. A. Klooster uit Nieuw-Beerta (Gr.). Gesneuveld 8 Mei: mar. 2e kl C. S. A. Damhuis uit Weesperkars- pel. Gesneuveld 22 Mei: sold. W. A. Buiting uit Didam; kapt. E. Roering uit Surrey, Engeland; sold. R. Tal stra uit Tietjerksteradeel; korp. L. H. J. Tuenter uit Versseveld (gem. Wisch); serg. majoor F. H. IJspaard uit Amsterdam. Gesneuveld 23 Mei: sold. H. J. M. van der Avort uit Rotterdam; sold. L. M. Mieris uit Utrecht. Gesneuveld 24 Mei: sold. A W. Kooken uit Budel. Gesneuveld 25 Mei: sold, le kl. P. Stok uit Barendrecht. Gesneuveld 26 Mei: sold. G. van Aarderen uit Sneek. Gesneuveld 27 Mei: sold, le kl. J. E. van Petten uit Amsterdam. Gensneuveld 28 Mei: sold. T. C. van Beek uit Nieuwkoop (Z.H.); sold. T. Golverdingen uit Hardinx- veld. Gesneuveld 29 Mei: sold. G. J. J. Couwenbergh uit Heerlen; korp. A. L. Sjouken uit 's-Gravenhage. In het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting 1949 van het landbouw-egalisatiefonds merken vele leden op en anderen uitten zich in ge lijke geest dat het hun was opgevallen, dat de minister in de toelichting bij de nota van wijzigingen niet spreekt over de consequenties van de wellicht toch dit jaar nog te verwachten afschaffing van de resterende subsidies op het levensmiddelenpakket. Moet' uit' een en ander de conclusie wor'den getrokken, dat de regering niet van plan is deze consumententoeslagen in de loop van 1949 te doen ophouden? Deze leden konden zich dit bezwaarlijk voorstellen, daar immers de in uitzicht gestelde huurver hogingen wel haar beslag zullen krijgen in de loop van dit jaar. Het kan toch niet de bedoeling zijn na de met de huur verhoging samenvallende derde loon- ronde later d.w.z. vóór 1 Juli 1950 nog een vierde te laten volgen? Van verschillende zijden werd gevraagd waarom aan de distributie van enkele levensmiddelen niet op korte termijn een einde wordt gemaakt. In enkele grote steden schijnen vele rantsoenbonnen niet meer op de distributiekantoren te wor den afgehaald. Kan de regering daarover cijfert verstrekken, zo werd gevraagd? Gaarne zouden vele leden van de mi nister vernemen hoe hij oordeelt over de aparte fondsvorming bij export voor tuin bouw, pootaardappelen, eieren enz. En ook, of de minister het mogelijk acht, de bestaanszekerheid der landbouwende bevolking te waarborgen, zonder de ge organiseerde landbouw medezeggenschap te geven in 't beheer van het landbouw- egalisatiefonds? De minister vertrouwt nog deze herfst de vleesdistributie te kunnen opheffen. Betekent dit ook de stopzetting van de overneming van slachtvee? Hoe denkt de minister, in dat jaargetijde van tijdelijk groot aanbod, redelijke producentenprij zen voor het slachtvee te kunnen hand haven?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1