Van Moskou naar Parij s Rus wil dak in de lucht Azië X en volksbelangstelling Jongeren De jeugd: 45 „W;aarheid" slaag s met waarheid via van ons volk h je Stormbock Weerbericht Regering misrekende zich met prijsverhoging Ook Parijs werd een fiasco Raadsstembus open Zondagsrijverbod blijft nog Mijnstaking in V.S. Benedenmaatse aanval op dr. Beel Krachtig verweer DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN elke katholieke stem Lonen bij de Engelse spoorwegen Tentoonstelling in Amsterdam die ieders belangstelling vraagt Ze zeggen het alvast De geallieerde vloot- manoeuvres Aanklacht ingediend hij justitie Kom info rm - verzade- ring in Polen? Twintig procent groter dan verwacht Mislukking te Berlijn •riste JAARGANG DINSDAG 14 JUNI 1949 No. 20951 AFBRAAK VAN ROOD liwa In de houding met pink op de naad van de broek, zo stond korporaal machinist F. G. A. Bentelaar gisterenmorgen voor Z. K. H. Prins Bernhard, die aan boord van de „Soemba" een gedenkplaat ont hulde en aan enkele opvarenden onderscheidingen uitreikte. Nieuwe slakingsdreiging PATER OSCAR CREMER O FM APOSTOLISCH PREFECT In verband met het verzet der arbeiders tegen de ontmanteling van ■industrieën in het Roergebied, kregen Belgische troepen gisteren opdracht, de „Chemische Werke Essener Steinkohlen" te Bergkammen te bezetten. De bezetting verliep zonder incidenten. Schout bij nacht J. Willinge vertrekt 24 Juni met de „Tromp" GOED UITGANGSPLINT AANHOUDEND VRIJ KOEL WEER -. Overzicht van de treinontsporing, die gisternacht bij het station Hilversum plaats had en waarbij de locomotief grotendeels werd vernield en de tien vmgons zwaar werden beschadigd. Wonder boven wonder deden zich geen ernstige persoonlijke ongelukken voor. CONSEQUENTIES IN DE LOONPOLITIEK Oplosritig van het woningvraagstuk? Ziehier een rijdende villa, waar van de gemeente Reeuwijk er twintig aankocht. Drie kamers en een keuken bevatten ze en U kunt ze zien staan aan de Wilhelminastraat te Reeuwijk Van Tsjechisch episcopaat PRIJZEN- EN DISTRIBUTIE- POLITIEK LOOPT ACHTER DE FEITEN AAN DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, 6 Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam- De abonnementsprijs bedraagt f .3.90 per kwartaal, f 1.3Ó per maand, f 0 32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DB >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Tenzij zich op het allerlaatste ogenblik een belangrijke, overigens niet te ver wachten wijziging in de Russische houding voordoet, wordt ook de Parijse conferen tie gelijk al haar voorgangsters welke over 'n vredes- of staatsverdrag met Duits land en Oostenrijk liepen een fiasco. Nadat door de onmogelijke eisen van Vis- jinsky de besprekingen over de politieke eenheid van Duitsland en over Berlijn zijn vastgelopen, lijkt het wel volkomen doel loos nog verder onderhandelingen over principiële vraagstukken te voeren. De Rus wil een dak ergens in de lucht han gen en hij is van dit waandenkbeeld een voudig niet af te brengen; de Westelijke geallieerden willen ten minste een funde ring en vier muren om het dak op te zet ten, waarbij zij eventueel bereid zouden zijn om het binnenwerk later af te ma ken. Maar zo lang de Russen dit minimum der bouwkunde niet willen aanvaarden, kan de conferentie geen stap vooruit komen. Overigens is er weinig logica in de me thoden van Moskou. Na gedurende enige weken verbeten te hebben vastgehouden aan een terugkeer tot de beginselen van Yalta en Potsdam, wat zou hebben inge houden, dat Duitsland practisch ten eeuwigen dage bezet zou zijn gebleven, kwam Visjinsky Vrijdag jl. geheel onver wachts met een precies tegenovergesteld plan: om in drie maanden een vredesver drag met Duitsland op te stellen, en dan, een jaar na ondertekening van het ver drag, alle bezettingstroepen uit Duitsland terug te trekken. Terecht hebben alle Westelijken onmid dellijk de vraag gesteld, met welk Duits land men een vredesverdrag moest slui ten Er bestaat een Westduitse staat in vergevorderde staat van wording, en men heeft de Russische zone. Ieder met een eigen, maar in wezen volkomen verschil lend staatsbestel en bestuursapparaat. Politieke hereenwording is practisch uit- Morgen gaat in het merendeel van Nederlands gemeenten, buiten de grote centra, de raadsstembus open voor de verkiezing van nieuwe vertegenwoordi gers der burgerij voor de eerstvolgende vier jaren. Het heeft zin daar met nadruk aan te herinneren, nu door het gemis aan geestdrift bij vele kiesgerechtigden en het manco aan propaganda hier en daar het risico groot is, dat men er een voudig niet aan denkt zijn eerste bur gerplicht te vervullen. Niet alleen nochtans is het van het hoogste belang, dat ook de zaken der gemeente door bekwame en beginsel vaste mannen en vrouwen worden be hartigd, maar er bestaat nog een zeer bijzondere reden, waarom wij, katho lieken, aan de huidige stembus acte de présence dienen te geven. En wel deze: dat wij naar vermogen onze krachten hebben bij te dragen ten einde zoveel mogelijk communisten uit de gemeen teraden te weren. En elke-stem-méér op de katholieke lijst kan daarvoor be slissend zijn. Het is toch van de ene kant apert, dat, ondanks de vrij algemene apathie, in de rode hoek met de moed der wan hoop wordt geijverd om vexdere afbrok keling der partij te voorkomen en geen middel wordt daarvoor onbeproefd ge laten; anderzijds blijkt uit het verloop der internationale gebeurtenissen over duidelijk, dat het in het communistische kamp vóór alles gaat tegen het katho licisme als aartsvijand no. 1. De laatste maanden hebben wij de meest-overtui- gende stukken ter zake op tafel zien leggen. Wie ambtshalve het rode orgaan leest, dat zich op grof-leugenachtige wijze met de waarheid durft vereenzelvigen, vindt dagelijks daarin bevestigd, dat het offensief van Moskou op de eerste plaats tegen het katholieke Geloof in al zijn uitingen is gericht. Hoon en spot zijn constant het deel van de katholieke bevolking in de kolommen van het rode blad. Haar voormannen worden niet met rust gelaten. Pater Wesseling en Henri de Greeve werden nog pas om de organisatie van de voorbeeldige ge- loofsdemonstratie der 50.000 jongeren uitgekreten als stemmen-ronselaars. Iets anders kon het materialisme er niet in zien! In het bijzonder heeft de katholieke oud-ministerpresident dr. Beel, die zich meermalen publiekelijk te weer stelde tegen de satellieten van Moskou, het steeds te ontgelden. En zelfs nu hij weer ambteloos burger is geworden, probeert men bij voorkeur in hem heel katholiek Nederland te treffen. Hét is meer dan weerzinwekkend wat „De Waarheid" ter zake in haar editie van Zaterdag jl. aandurfde door via een litanie van geruchten over dr. Beel te roddelen, dat hij zonder het tragische geval van de Haagse oud-burgemeester nog wel als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Buitenzorg zou zetelen! En dat geneert zich dan niet, anderen stemmen-ronselarij te verwijten! Elders in dit blad reageren we nog op dit min derwaardig communistisch geschrijf. Deze impertinentie vormt een argu ment te meer voor de stelling, dat bij de communistische propaganda het doel de middelen heiligt en alles geoorloofd is wat het doel nader onder bereik brengt. Wij twijfelen er niet aan, of de katho lieke kiezers zullen de hun toegewor pen handschoen oprapen. En als één man ter stembus tijgen om de dam tegen de rode vloed zo stevig mogelijk te maken. Zo handelend bewijzen zij de zaak der vrijheid voor heel onze be volking ook de beste dienst. gesloten en onmogelijk, omdat de Russen slechts een één-Duitsland willen, waarin zij de kans krijgen om, zij het zelfs op langere termijn, de macht te veroveren, dit dus communistisch te maken. Een der gelijke onderneming, we wezen er reeds vaker op, is voor het Westen onaanvaard baar; de Westelijken moeten krachtens hun beginsel en practijk het éne Duits land zien als ingeschakeld in het systeem, waartoe het door zijn wezen en traditie behoort: het Westerse. Overeenstemming zou op dit punt dus slechts mogelijk zijn. als een der partijen met verloochening van haar dogma Duitsland geheel aan de andere partij overliet. Maar zover is het nog niet. Bij alle moeilijkheden, welke de Russen niet alleen in hun Duitse zone, maar ook bij de satellieten, en mogelijk zelfs in eigen land ondervinden, behoeven zij klaarblijkelijk nog niet over te gaan tot concessies, welke overal voor hen zelf de rampzaligste reacties zouden kunnen ontketenen. Daarbij rekenen de Russen ongetwijfeld 'op „de tijd". Beide partijen speculeren er op, dat de tijd voor haar zal werken, en het is moeilijk, ja onmogelijk uit te ma ken, wie van haar gelijk zal krijgen. Het Westen hoopt zich binnen afzienbare tijd zó welvarend en sterk beide zaken hangen onverbrekelijk samen te maken, dat elke agressie onverbiddelijk tot de ondergang van de aanvaller moet leiden; Moskou klampt zich nog steeds vast aan de formule van de stichter der Sovjet- Unie, Lenin: „de kortste weg van Mos kou naar Parijs loopt over Peking en Calcutta". Alle grote veroveraars van het verleden, van Alexander de Grote tot Napoleon en ook Hitier, hebben de sleutel van de wereldoverheersing in Azië ge zien, doch hun dromen zijn nooit verwe zenlijkt; Lenin en zijn opvolger koesteren dezelfde gedachte. Of mogen wij wederom „illusie" zeggen? Eén stap hebben zij reeds gezet, of juister wellicht: Peking is zon der dat de Russen zelf enige moeite be hoefden te doen, hun in handen gevallen; Calcutta echter schijnt een Voorlopig nog onbereikbaar doel. Maar, hier is wederom Lenin aan het woord, „de geschiedenis rijpt in Azië snel". En daarop speculeert Rusland, zonder te bedenken voor hen is de leer sterker dan de harde ervaring van de gehele geschiedenis dat specu latie altijd een riscante onderneming is, waarbij men heel vaak alles verliest. De Rus is een ondoorgrondelijk wezen; hij is het altijd geweest, maar in nog verhoogde mate sinds hij communist is geworden; men heeft het op alle confe renties, ook vóór de jongste oorlog, onder vonden. En ook nu weer te Parijs. Maar ditmaal heeft de Amerikaan de vastbe raden leiding over zijn Westelijke mede conferenciers genomen. Daaraan kunnen bezwaren zijn verbonden, het heeft het onschatbare voordeel, dat er een hecht eenheidsfront tegenover Visjinsky staat: natuurlijk zijn er in het Westen ook me ningsverschillen; op de Parijse conferentie constateren we echter slechts nuancen in de wijze, waarop het gemeenschappelijk standpunt wordt uiteengezet; maar het standpunt zelf is onaantastbaar gebleven. Dat is de kracht van het Westen op de Parijse conferentie; een kracht, waarte gen zelfs de scherpzinnige Visjinsky niet op kon. Eigenlijk heeft hij te Parijs met zijn eindeloze redevoeringen een erg arm zalig figuur geslagen. Hij moet gevoeld hebben, dat het Westen zelfvertrouwen heeft gekregen; en al weet feitelijk nie mand, waarop het is gebaseerd, het be staat en doet zijn werk. Dat zelfvertrou wen zal er toe leiden, dat, als de confe rentie eenmaal officieel is mislukt, er alles op zal worden gezet om de West duitse staat zo snel mogelijk op volle kracht te brengen en in de Westerse ver dediging in te schakelen. Dat zal, mis schien reeds van het einde van deze week af, de taak van het Westen worden. In verband met de versterkte actie, die de laatste tijd is gevoerd om te komen tot opheffing van het Zondags-rijverbod, heeft de minister, naar de KNAC meldt, medegedeeld, dat die maatregel nog niet kan worden ingetrokken omdat de motor brandstofpositie dit niet toelaat. Gedelegeerden van 60.000 Londense ^poorwegmannen hebben gisteren beslo ten om op 4 Juli een langzaam-aan-sta king te beginnen, ais de onderhandelin gen over een loonsverhoging van 10 shil ling per week niet worden hervat. De secretaris van de Londense vak verenigingsafdeling verklaarde, dat na 18 maanden nationalisatie „overal" geld aan vermorst werd. terwijl de arbeiders ge brek leden. Naar gemeld hebben de havenarbeiders in Liverpool het werk hervat. De 2000 stakers in de haven van Bristol hebber echter na stemming besloten, de staking voort te zetten en zich door het beslui' van de Liverpoolse collega's „niet in de war" te laten brengen. Meer dan 450.000 arbeiders van de Amerikaanse steenkolenmijnen zfjn gis teren, op de oproep van John Lewis, de voorzitter van de United Mineworkers. een staking van een week begonnen, de tweede van dit jaar in de betrokken industrie. De mijnen hebben thans grote hoeveel heden steenkool in voorraad en Lewis meent, dat het voor hem beter is, met het oog op de beraadslaging over een nieuw collectief arbeidscontract, dat deze voor raden verminderen. Het huidige contract verloopt per 30 Juni aanstaande. Bij decreet van de H. Congregatie De Propaganda Fide is de naam van het Apostolisch Vicariaat van Nederlands Nieuw Guinea veranderd in Apostolisch Vicariaat van Amboina. Verder is opge richt de Apostolische Prefectuur van Hollandia. Deze prefectuur wordt losge maakt van het Apostolisch Vicariaat van Amboina (vroeger dus van Nederlands Nieuw-Guinea) en, is toevertrouwd aan de orde der Minderbroeders-Francisca nen. Tot Apostolisch Prefect van Hol landia is met ingang van 3 Juni 1949 benoemd de hoogeerwaarde pater Oscar Cremers O.F.M. >:-v i&JjSx$$4 (Van onze Amsterdamse redacteur). Met het doel het Nederlandse volk duidelijk te maken, dat de zorg voor de jeugd van de allergrootste beteke nis is, wordt van 18 Augustus18 Sep tember in het R. A. I.-gebouw te Am sterdam de grote tentoonstelling „Jeugd van Nederland" gehouden. Het zal geen saaie, overladen verzameling feiten en cijfers zijn die men te zien krijgt, maar een zeer boeiend en overzichtelijk, een imponerend geheel. De jeugd van Ne derland maakt 45 pet. van de bevol king uit en van de geboorte tot het 23ste jaar moet er zorg aan besteed worden om haar voor de toekomst rjjp te maken. Ons land staat op het gebied van de de jeugdzorg zeke£ niet achteraan, inte gendeel er werd reeds zeer veel bereikt. Maar we zijn er nog lang niet en dat moet tot het gehele volk doordringen. Onbekendheid .met de waarde ervan, zou Kunnen leiden tot achteruitgang of on voldoende ontwik.vxling, daarom heeft men de, tentoonstelling breed opgezet. Zij zal in' de eerste plaats antwoord geven op de vraag „waarom", inzicht geven in het „hoe" en uitstippelen het „waar heen". Het beeld dat men zal laten zien zal in de eerste plaats reëel zijn, niet dor, maar we) leerzaam; Er zal een lijn lopen door het geheel en men heeft er zich op ingesteld dat iedere bezoeker er door gepakt zal worden. Het ontwerp van de expositie was opgedragen aan de beken de binnenhuisarchitect Paul Bromberg, die helaas in Mei overleed en zijn werk aan zijn assistenten moest overlaten. Men heeft het terrein van de jeugdzorg verdeeld in 3 secties: het gezin, de kin- derhygiëne, het 'onderwijs, de kinderbe scherming en de vorming buiten school verband Het gezin, de kern en de grond slag van de samenleving, zal van verschil lende gezichtshoeken uit belicht wor den. De wooninrichting van een gezrr- met idealen zal men kunnen zien, maar ook 'n afdeling kind en godsdienst, spel en speelgoed. Aan de aesthetische verzorging van de ze bijzondere tentoonstelling, die 3.5 ton vergt, zal alle aandacht besteed worden. communistische biljetten te Djokjakarta Communisten hebben overal in Djog- jakarta biljetten aangeplakt met de waar schuwing, dat zij gereed staan de macht over te nemen als de Nederlandse be zettingstroepen zich terugtrekken. Op de biljetten die eergisteren werden aan geplakt, krijgt de „ondergrondse" op dracht op te staan tegen de „kapitalis tische' dr. Sukarno, de Indonesische pre sident, premier Mohammed Hatta en de; „feodale" sultan van Djogjakarta, zodra de Nederlandse troepen vertrekken. De republikeinse leiders werden er op de biljetten van beschuldigd Indonesië aan de kapitalisten en imperialisten, ver tegenwoordigd door de Unci te verkopen. De bevelhebber der aan de geallieerde vlootmanoeuvres deelnemende Neder landse oorlogsbodems, schout bij nacht J. J. L. Willinge, zal in de ochtend van 24 Juni a.s. met zijn staf te Nieuwediep embarkeren aan boord van Hr Ms „Tromp". Als chef staf zal optreden lui tenant ter zee le klasse H. A. W. Goos- sens. De manoeuvres zullen o.m. worden bijgewoond door de oudste jaars adelbor sten. De in de bovenrol lopende officieren en andere genodigden embarkeren in de ochtend van 27 Juni ter rede van Nieu wediep. De Marine Luchtvaart Dienst neemt aan de oefeningen deel met 9 Fireflies, 3 Sea- furies en 5 Mitchells. Er is vorige week in Scheveningen een congres geweest, waarop uitlatingen zijn gedaan, welke ons uit het hart zijn ge grepen. De conclusie van dit congres wees nl. op feilen in de jongeren-organisaties, doch ook bij de ouderen, iets wat hier al meer ter sprake is gebracht. Gedachtig 'net „steeds maar hameren", willen we aan deze conclusie nog een enkele be spiegeling vastknopen. Een aalmoezenier heeft op dit con gres opgemerkt, dat de priesters-jeugd leiders nog te veel de oude methodes vol gen, welke de jongeren niet meer aan- 1 spreken. Een middenstander gaf als zijn mening, dat de schuld bij de ouderen ligt, omdat ze niet vervuld zijn van de schoon heden en rijkdommen van 't heilig Ge loof. Beide uitlatingen hebben een kern van waarheid In het algemeen is het waarschijnlijk echter meer zo, dat de „oude" methodes „verouderde" methodes zijn (wat heel wat erger is!) terwijl iedereen wel vervuld zal zijn van de schoonheden en rijkdommen van 't Ge loof, doch in de practijk anders zal zijn ingesteld. De doelstellingen van het Geloof blij ven natuurlijk door alle tijden heen vol maakt onveranderd. Methodes en practi- sc-he uitingen kunnen echter door de tija worden gewijzigd. Vooral in het organi satieleven kan men vele wegen bewan delen en bepaalde factoren kunnen de richting van de opmars beïnvloeden. Het belangrijkste punt in geheel de jongerenwereld lijkt ons nu te zijn, dat het gros van de jeugd op het moment naar paden zoekt, welke nog niet zo zijn afgelopen,. Daartegenover staat een ter, dat vele leiders nog op de bekende wegen vertoeven en zodoende het con tact met de rest hebben verloren. Nu komt men er niet met te zeggen: „Tja, maar dat js niet goed". Men heeft er weliswaar gelijk mee, maar het komt er nu op aan met deze feiten rekening ie houden. Henri de Greeve, die op boven genoemd congres de inleiding en con clusie voor zijn rekening nam, wees er op, dat wij (en dat betekent dan: wij allemaal) het jeugdvraagstuk nog lang met beheersen. Kijk, dat is nu een uitgangspunt, waar op ouderen de jongeren kunnen vinden. Als we nu daarop eens terugkeren en dan de koppen bij elkaar steken, valt er best een weg te vinden, waarop we ge zamenlijk kunnen oprukken naar het doel; het doel, dat voor allen toch het zelfde is. ROERGANGER. In zijn nummer van Zaterdag j.l. heeft het dagblad, dat zich „De Waarheid" noemt, een triest stuk vuilspuiterij van de ergste soort gepubliceerd. Het bevat slechts de schunnigste insinuaties, die het blad dan alleen maar heeft van ho- ren zeggen en nóg erger, omdat deze vuilspuiterij geschiedt in de vorm van 'n aantal vragen aan de officier van justi tie en aan de minister-president dr. Drees, pet de bedoeling aldus uit de handen van de justitie te blijven. In dat zelfde nummer doet de partijsecretaris. Paul de Groot, in een ander artikel een aanval op Wethouder Franke van Am sterdam, „die alleen maar de maatstok hanteerde om de spuitslangen te meten". Precies datzelfde gebeurt hier Hier wor den vakkundig, volgens de Móskouse leer der leugen, de vragen uitgemeten als spuitslangen, waarmee „De Waarheid" haar vunzige modder spuit. Zo heeft „De Waarheid" immers niets beweerd zij heeft alleen maar gevraagd of al deze geruchten juist zijn. En zij heeft niet alleen de vorm, waarin deze z.g. geruch ten worden opgediend, maar ook het effect van te voren nauwkeurig berekend. En dat effect onder de Waarheidlezers is: zie eens wat een smeerboel het is m de hoogste- politieke kringen. „De Waarheid" spuit deze onwelrie kende vunzigheden aan het adres van dr. Beel, de pas afgetreden H.V.K. en oud- minister-president. Het fraais begint met 'n inleiding waar in allerduidelijkst gesuggereerd wordt, dat het in de hoogste na-oorlogse poli tieke kringen een volkomen corrupte aangelegenheid is. Als eerst maar eens de ware achtergrond van het geval, bur gemeester Visser aan het licht komt, dan zal niet één hooggeplaatst persoon naar beneden tuimelen, maar dan zullen vele Haagse geheimen los komen en zal het. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Overwegend droog weer met wis selende bewolking. Zwakke to' <matige Noordelijke wind. Aan houdend tamelijk koel weer. Woensdag 15 Juni: Zon op 4.19 uur; zon onder 21.01 uur; maan op: 0.20 uur; maan onder: 8.46 uur. einde niet te zien zijn, aldus het blad. En dan komen de vragen los. De zg. Zeistergroep zou getracht hebben dr. Beel te chanteren. Dr Beel zou „volgens stellige geruchten" tijdens de oorlog nauwe en vriendschappelijke betrekkin gen onderhouden hebben met Mussert. Er zouden foto's in het land circuleren, waarop dr. Beel met Mussert staat afge beeld. Zelfs „De Waarheid" heeft deze foto's niet gezien, zij heeft slechts zg bij geruchte gehoord, dat deze foto's er zijn. Dr. Beel zou de benoeming van mr. Visser tot burgemeester van Den Haag hebben doorgezet, omdat hij onthullingen over zijn persoon vreesde. Het aftreden van dr. Beel als H.V.K. kan alweer volgens de geruchten niet los worden gezien van het aan het licht komen van de zaak-Visser. Zo gaan deze vunzighe den in één adem voort, waarbij dan ook nog een N.S.B.-er, een zekere Bonté, een hoofdrol zou spelen. Eigenlijk hebben wij er geen behoefte aan dr. Beel, wiens integriteit voor ieder een, die ooit met hem in aanraking kwam, vast staat, tegen deze vunzige journalis tiek te verdedigen. Het kan echter zijn nut hebben eens het licht te werpen op dit soort communistische propaganda, die naar de leer van Moskou de leugen weten schappelijk als wapen hanteert in de strijd om de revolutie. En nu kunnen wij „De Waarheid" wel mededelen, dat dr. Beel de N.S.B. leider Mussert nimmer heeft ontmoet, dat hij noch de N.S.B.-er Bonté, noch de secre taris van burgemeester Visser drs Bos persoonlijk kent, dit zal „Ne Waarheid", die de leugen nu eenmaal wetenschappe lijk hanteert, niet in het minst interes seren. In de kringen van de dagelijks bedrogen en misleide lezers van „De Waarheid heeft dit schunnige stuk jour nalistiek intussen immers zijn werk ge daan. Dat er bij de 450 door dr. Beel tij dens zijn ambtsperiode voorgedragen en voor het burgemeestersambt benoemden één misgreep is geweest als de benoeming van mr. Visser is waarlijk mets bijzonders. Iedereen, die werkt, maakt fouten. De C P N-journalisten maken slechts fouten indien zij zich niet als slaven aan de in structies van Moskou houden. Vraag het Koejemans, de vroegere Waarheid-hoofd- redacteur Wij zouden er nog aan kunnen toevoe gen, dat dr. Beel, die bij het uitbreken van de oorlog referendaris was aan de secretarie der gemeente Eindhoven, chef van de afdeling personeelszaken, maat- schappelijke steun en voorzorg en piaais- vervangend gemeente-secretaris; als zoda nig ontslag nam, toen de N.S.B.-er Pulles benoemd werd tot burgemeester van Eindhoven en als reden in zijn ontslag aanvrage aan Pulles opgaf, dat hij niet met een N.S.B.-er wenste samen te wer ken Dit ontslag vroeg hij op 7 Februari 1942 en het werd hem verleend met in gang van 1 Maart 1942. Wij zouden er nog aan kunnen toevoegen, dat dr. Beel toen een adviesbureau voor bestuurs recht oprichtte, maar dat Pulles toen on middellijk, nl. op 2 Mei 1942, zich tot de Sicherheitsdienst te Eindhoven wendde om deze hierop attent te maken met het verzoek er voor zorg te dragen, dat de gemeentebesturen zich niet tot dit ad viesbureau van dr. Beel zouden wenden, „daar deze adviezen natuurlijk anti-na- tionaal-socialistisch zouden zijn". Zo stond het letterlijk in de brief van Pulles. Het zou niet moeilijk voor „De Waar heid" zijn geweest dit uit te zoeken, maar wij weten nu eenmaal, dat „De Waarheid" de waarheid niet zoekt, maar de leugen, als haar dat "dienstig is. En dan komt aan het einde deze alinea, die een mens ril lingen bezorgt van het huichelachtig farizeïsme, dat eruit spreekt. „Het is een onverdraaglijke gedachte, dat geruchten niet zouden kunnen worden tegengespro ken, volgens welke er geen duidelijkheid zou bestaan in de houding van een voor malig minister van Binnenlandse Zaken, minister-president en H.V.K. in Indonesië ten aanzien van Mussert tijdens de be zetting." Het lijkt ons een veel onverdraaglijker gedachte, dat er geen klare duidelijkheid bestaat in de overigens wel duidelijke verhouding tussen de C.P.N. en Moskou, precies zoals die voor de oorlog bestond tyxssen Mussert en Berlijn. De geschiede nis herhaalt zich. Maar bij deze vunzige journalistiek vraagt men zich toch af of een perswet met tuchtrecht toch maar niet het beste middel is tegen dergelijke vunzigheden. Aanklacht wordt ingediend Naar wfj vernemen zal dr. L. J. M. Beel in verband met het hierboven door ons besproken Waarheid-artikel bij de officier van justitie een aanklacht in dienen. Een zeer bevoegd zegsman heeft aan A.P. meegedeeld, dat de Kominform op het ogenblik vergadert om een grootscheepse campagne tegen het re giem van maarschalk Tito uit te wer ken. De communistische leiders van alle Oost-Europese landen zouden op het ogenblik in Karpaczy, t.w. van Wroclaw het vroegere Breslau in zitting zijn. Si' (Van onze Utrechtse redacteur) Gisteren werd in Utrecht de Verbonds vergadering van de K A B gehouden, die door de voorzitter de heer A. C. de Bruijn met een rede geopend werd. waarin hij allereerst de bedrijfskader- training besprak. De door de regering ingediende wijzi gingen van het wetsontwerp voor de P.B.O. hebben de instemming van de K.A.B. Retreurd wordt, dat de Tweede Kamer traagheid betracht met de behan deling van het wetsontwerp wachtgeld en werkloosheidsverzekering. Ook de minister van Soc. Zaken heeft zich daar- over beklaagd. De K.A.B. heeft bevor derd, dat bij de Tweede Kamer op een spoedige behandeling is aangedrongen. Er zijn aanwijzingen, dat in sommige bedrijfstakken de werkgelegenheid krim pende is. Daar komt bij, dat dit jaar voor 32.000 gedemobiliseerden en 60.000 nieu we jonge arbeidskrachten emplooi moet worden gevonden. Dit probleem heeft de volle aandacht van de Stichting van de Arbeid. Spreker wees er nog eens op, dat de economisch sociale positie van Nederland, gegeven o.a. de bevolkings toeneming alleen bevredigend kan wor den geregeld door uitbreiding van ons productieapparaat, samen met een daar bij passende vergrote uitvoer De heer de Bruijn had lof voor het geen in het bijzonder mannen als prof. v d. Brink en dr. Hirschfeld in deze tijd voor ons volk presteren. Ook door de wijze, waarop zij de vertegenwoordigers van de georganiseerde arbeiders inscha kelen bij het te plegen nationaal en in ternationaal overleg. Spreker besprak vervolgens de verhou ding tussen lonen en prijzen, daarbij op merkend, (jat er nauwelijks nog twijfel mogelijk is, dat de prijsstijging van ver schillende artikelen, gevolg van de sub sidie-politiek, niet onbelangrijk l*>ger is dan eertijds vooraf werd berekend. Het verschil wordt op ongeveer 20 pet. ge steld. Indien de regering de onjuistheid van haar aanvankelijke berekening moet erkennen, dan zal ze er bezwaarlijk aan kunnen ontkomen daarvan de consequen tie te aanvaarden. Met de moeilijke finan ciële omstandigheden in de arbeiders gezinnen die in het algemeen niet in staat zijn meubilair, kleding en dekking aan te schaffen, dient de regering rekening fe houden, nu zij beslissingen moet nemen met betrekking tot de belasting, de huur, de premie- en de subsidie-poli tiek. De raad van bisschoppen in Tsjecho- Slowakije heeft in een brief aan ile Katholieke geestelijkheid de boycot be volen van door de staat gestimuleerde zogenaamde kerkelijke publicaties en organisaties. Dit is een antwoord op het overheidsbesluit om alle kerkelijke pu blicaties te verbieden. Voorts wordt ln de brief aan de pries ters opdracht gegeven op Zondag 26 Juni in alle kerken over de pauselijke maent en waardigheid te preken. De economische deskundigen van de vier bezettingsmogendheden beëindigden gisteren in Berlijn hun besprekingen in zake handel en transportaangelegenhe den voor geheel Duitsland. zy zonden direct na hun laatste vergadering afzon- deriyke rapporten naar de in Parijs con fererende „grote vier". Alles wees erop, dat de Russen gewei gerd hadden toe te geven op verschillen de belangrijke punten, zodat er geen accoord werd getekend. Het hoofdbestuur van de Ned. Bond van detailhandelaren in textiel- en mode artikelen heeft een telegram gezonden aan de minister van Economische Zaken, waarin het met bijzondere nadruk de aandacht vestigt op de wijze, waarop de huidige prijzen- en distributiepolitiek achter de feiten aanloopt. „In de practijk van duizenden winkel zaken is gebleken" aldus het telegram „dat bij tal van artikelen voor dage lijks gebruik de onderlinge concurrentie reeds automatisch tot prijsverlaging leidt. De bemoeiingen van de prijsbe- heersing worden hierdoor voor de overige luxe artikelen als volkomen overbodig aangevoerd. Voorts blijkt, dat het pu bliek over grote puntenoverschotten be schikt, welke in geen verhouding staan tot de aanwezige koopkracht". Demotex verzoekt daarom nogmaals met nadruk „in het belang van een vrije ontplooiing van de handel in textielgoe- deren thans op korte termijn een eind te maken aan twee stelsels, die zichzelf hebben overleefd".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1