Reorganisatie van het onderwijs R De herhalingsoefeningen der gerepatrieerden - - Frederik mrrmtfiD Nederlands elftal voor Helsinki gewijzigd DOOD schuld KOPEREN BRUILOFTSVIERING KONINKLIJK ECHTPAAR Staatscommissie doet vele voorstellen aan de minister Italië staakt en vecht ADIO programma en de treinverkeer Lenstra, Brandes en Timmermans vervangen Wilkes naar Italië DINSDAG 14 JUNI 1949 PAGINA 2 DINS Bij Kon. besluit van 11 April 1946 werd ingesteld een staats commissie inzake de vernieuwing van het Hoger Onderwijs. Met lofwaardige ijver heeft zij zich van haar taak gekweten. Sindsdien immers hield zij niet minder dan 354 vergaderingen en het resultaat van haar onderzoek heeft zij thans neergelegd in een zeer uitvoerig rapport, dat hedenmiddag aan de minister van O., K. en W. is aangeboden. Dit rapport zal eerst over enige tijd bij de Staatsdrukkerij het licht kunnen zien, maar in afwachting daarvan kon toch reeds nu een samenvatting er van worden gepubliceerd. Hieraan ontlenen wij het volgende: Sproeten? SPRUTOL PRIJZEN KOMEN VRIJ ACTIE VOOR DEELSTAAT MINAHASSA NOODLANDING TENGEVOLGE VAN DE MIST SPOORWEGEN EN VERKIEZINGEN O U W MALAIS Werken voor de toekomst belangrijker ZONDER HINDER VOOR RURGERBETREKKING i - f itü Wederom een nieuwe aanwinst voor de Amerikaanse luchtmacht. De Lockheed F-90 2-motorige lange af stands-straaljager; een verdere ontwikkeling van de bekende F-80 „Shooting Star", waarvan er reeds meer dan 1300 in gebruik zijn. Het totaal gewicht van deze één persoonsjager is ongeveer gelijk aan dat van een 2-motorige „Dakota" van de K. L. M. VRIJE PRIJZEN VOOR DRANKEN EN IJS BEDEVAART OVER WATER AMSTERDAM-HAARLEM hedenochtend gestoord ZWITSERSE REPRESAILLES TEGEN ROEMENIE? Gasfornuizen* Ruimte voor het plakken van postzegels Aan Afzender: het Comité Koperen Naam: Bruiloftsviering Adres: Koninklijk Echtpaar Woonpl.: Drie Hoekjes 3, Prov.: 'S-GRAVENHAGE HOOFDREDACTEUR ,,MERDÈKA" IN NEDERLAND Geen lid van een politieke partij „VREDES- ATOOMBOMMEN" VAN RUSLAND jyj. EBKRHART door DE TESTWEDSTRUD ENGELAND—N. ZEELAND BARTALI NIET IN DE TOUR DE FRANCE HAAGS FXFTAL VERSLAGEN DAVIS CUP De commissie is van mening dat het gewenst is, dat een geheel nieuwe wet op het hoger onderwijs tot stand komt, waarin de Technische Hogeschool een geheel eigen plaats zou moeten krijgen. Doel en tank de der universiteit In de laatste tijd heeft zich meer en meer het inzicht baan gebroken, dat de taak van de universiteit niet voldoende wordt omschreven in de beperkte defini tie in artikel 1 van de vigerende wet, waarin noch aan de opvoedende taak van de universiteit noch aan de ontwikkeling van de wetenschap als zodanig, plaats is gegeven. Ook de openbare universiteit steunt op een geestelijke grondslag, al is deze van andere aard dan het godsdienst ig-dogma- tische fundament, waarop (met uitzon dering van de Ned. Econ. Hogeschool te Rotterdam) de bijzondere instellingen van hoger onderwijs zijn gebouwd. Voora' op grond van de ervaringen van de laatste jaren is de commissie van mening, dat de universiteit zich in het algemeen te wei nig bewust geweest is van deze tot nu toe nooit volledig onder woorden ge brachte grondslag en van haar daaruit voortvloeiende taak in eigen en in rui mere kring. Op grond hiervan is de commissie van oordeel, dat de thans bestaande definitie van „hoger onderwijs" uit welke be naming reeds de beperking #toi intellec tuele vorming zou kunnen worden af geleid in de nieuwe wet vervangen moet worden door het veel ruimere be grip „doelstelling en taak van de uni versiteit". De ontwikkeling der wetenschap dient als functie van de universiteit expliciet in de wet te worden vastgelegd. Deze wettelijke erkenning van de beoefening der'wetenschap als primaire taak van de universiteit leidt tot de logische conse quentie, dat zo gunstig mogelijke voor waarden moeten worden geschapen om de universiteit in staat te stellen deze taak naar behoren te vervullen. In dit verband waren de volgende praktische maatregelen te overwegen: 1. Het uitbreiden van docerend en ander personeel, opdat de in veel geval len door hun onderwijstaak zwaar be zette hoogleraren en de leden van de wetenschappelijke staf meer tijd ter be schikking zullen krijgen om z|ch aan hun wetenschappelijk werk te wijden. Een goede, bij de verschillende posities passende salariëring, o. m. teneinde te voorkomen, dat de beste krachten zich om financiële redenen niet meer voor het vervullen van dergelijke functies be schikbaar (kunnen) stellen, tot schade van onderwijs en wetenschap. 2. Zorg te dragen voor een aan de eisen der wetenschap aangepaste mate riële outillering In de vorm van goed uitgeruste laboratoria, ziekenhuizen en instituten. 3. De mogelijkheid te geven, dat iedere wetenschappelijke werker aan de univer siteit op eigen verzoek op gezette tijden voor een bepaalde periode van zijn onder wijstaak kan worden ontheven ten bate van wetenschappelijk onderzoek (z g. sabbatical year). Een volledige scheiding van de onder wijs- en de wetenschappelijke taak van de hoogleraar, acht de commissie prin cipieel onjuist. Vorming van de student Getracht moet worden in de universi taire opleiding bewuster en intensiever dan tot nu toe, aandacht te schenken aan de geestelijke en zedelijke vorming van de student. Deze zon o.a. kunnen worden gestimuleerd: 1, door de methode van onderwijs geven; 2. door het studium generale. De commissie acht het gewenst wette lijk vast te leggen dat elke universiteit afzonderlijk aan de in de wet geformu leerde algemene doelstelling nadere uit werking kan geven, zodat het eigen karakter voor elke universiteit afzonder lijk tot uitdrukking kan worden gebracht, De commissie wenst er uitdrukkelijk op te wijzen, dat zij een gebruik van de grondslag als middel tot wering van docenten, die zich noch bij de christenen, noch bij de humanisten rekenen, doch die om wetenschappelijke bekwaamheid en karaktereigenschappen aan de open bare universiteit op hun plaats zijn, als misbruik zou afwijzen. De commissie verwacht, dat de acade mische gemeenschapszin in belangrijke mate zou worden versterkt, indien voor elke universiteit de mogelijkheid zou en daardoor ook in bestuurlijk opzicht een eenheid te vormen. Toelating van studenten De commissie is van oordeel, dat het bestaande onderscheid tussen toelating tot de colleges etc en toelating tot uni versitaire examens ook in de nieuwe hogeronderwijswet moet worden gehand haafd. In het belang van de volksgezondheid worde hier nog een tweede eis aan toe gevoegd: de wettelijk vast te leggen ver plichting zich aan een keuring op long tuberculose te onderwerpen. De grote stijging van het aantal stu denten heeft de commissie er toe ge bracht het reeds dikwijls besproken probleem van het ai dan niet gewenst ztjn van een beperking van de toelating opnieuw onder de ogen te zien. De thans heersende noodtoestand met name bij het medisch hoger onderwijs en aan de Technische Hogeschool, waar over- vuide klinieken en laboratoria enerzijds een tekort aan docerend personeel an derzijds een belemmering vormen voor een geheel verantwoorde studie, was aanleiding voor de commissie om te ad viseren wettelijk de mogelijkheid te scheppen op deze praktische gronden de toelating tot bepaalde takken van het hoger onderwijs tijdelijk te beper ken. De commissie is bij het ontwerpen van een regeling voor toelating tot univer sitaire examens uitgegaan van het begin sel, dat 'alle intellect, geschikt voor ho ger onderwijs, zoveel mogelijk tot gel ding moet komen. Een der consequenties, die Zij hieruit heeft getrokken, is. da': aan bepaalde categorieën, die aan de door de huidige wet gestelde eisen niet vol doen, op grond van andere criteria de gelegenheid moet worden gegeven tot het afleggen van ex.unens aan de universi teit. Over de vraag hoe wijd de deur van De Staatscourant van Maandag bevat een beschikking van de minister van Economische Zaken, waarbij de prijzen zijn vrijgelaten van de volgende goeöe- en: microscopen, verrekijkers en ver grootglazen, barometers, hygrometers en thermometers, vloeistofwegers, brilmon turen, zonnebrillen, niet optisch gesle pen, zonnebrilglazen, voorhangers, zon- nekleppen, lasbrillen, motorbrillen en motorkleppen, brilétul's, spiegels met of zonder lijst, alsmede het bewerken var. vlakglas, fotografie- en filmapparatuur en geluidsprojectoren, fotografisch licht gevoelig materiaal, bloempotten en plan- tenschalen van aardewerk, porselein of glas, tweedehands flessen, kruiken en potten, de onderdelen en toebehoren van bovengenoemde goederen. Op het ogenblik vertoeft te Batavia een delegatie van het comité „Ketanegaraan Minahasa", dat een omvorming beoogt van het gebiedsdeel Minahassa in de sta tus van een deelstaat der te vormen Ver enigde Staten van Indonesië, Het doel van het verblijf is, bij verschillende in stanties inlichtingen in te winnen over de te volgen procedure. De delegatie is Maandagmiddag door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon gedurende een uur in audiëntie ontvan gen. Gisterenavond omstreeks zeven uur was de bestuurder van een lesvliegtuig van de rijksluchtvaartschool, komende van Ypem burg, als gevolg van de dikke mist, ver plicht een noodlanding te maken in een hooiland onder Vogelenzang. Het vlieg tuig en de bestuurder, de leerling-vlieger A. W. Alings, brachten het er goed af. De meeste schade kreeg het hooiland, want door de grote belangstelling werd veel gras, dat weldra gemaaid zou worden, platgetrapt. Een plotseling opkomende dikke mist was oorzaak, dat het vliegtuig even voor de noodlanding bijna tegen een schoor steen was gebotst. Deze ervaring deed de vlieger besluiten geen verdere risico's te nemen. De directie der Ned. Spoorwegen deelt mede, dat in verband met de gemeente raadsverkiezingen, die op 15 of 22 Juni worden gehouden, de reizigers, die week kaarten hebben, dit keer zonder bijbeta ling voor de heenreis van deze kaart ge bruik kunnen maken met treinen die vol gens de dienstregeling tot 12 uur ver trekken. Voor de terugreis geldt die dag de regeling als voor weekkaarthouders op Zaterdag. j W. DE WITHSTR. 46 R'DAM WAGENSTR. 115 - DEN HAAG worden geschapen de status van zelfstan- I de universiteit zou moeten worden ge digverklaarde universiteit te verkrijgen opend bestond geen eenstemmigheid. zonder meer mobilisabel te maken. Er moet iets aan gedaan worden en wel zo gauw mogelijk; bestendiging van de hui dige toestand is niet verantwoord". Drie dienstjaren in de tropen en dan nog eens zes weken herhalingsoefeningen is te lang. Aldus betoogde generaal- majoor Dürst Britt Zaterdag tijdens een bijeenkomst in de Stadsschouwburg te Utrecht van de Kon. Ned Ver. „Ons Leger". Volgens de oud-commandant van de 7 December-divisie zijn twee jaar in Indonesië meer dan genoeg en kan men met een herhalingsoefening om de militairen ov.cr te schakelen op de Euro pese oorlogsvoering van een week vol staan. Het gaat hier om grote belangen van de militairen. Onze „jongens" keren als mannen terug, die voor hun toekomst moeten zorgen. Daarenboven betekent een inkorting van vijf weken een grote besparing voor het rijk en worden er tevens geen productieve arbeidskrachten aan de maatschappij onttrokken. Sprekende over de politiële acties merkte hij op, dat die van December 1.1. juist op tijd is gekomen, aangezien de T. N. I. door grootscheepse campagnes een opstand had voorbereid voor 1 Jan. 1949, de datum, die oorspronkelijk be stemd was voor de onafhankelijkheid van de Ver Staten van Indonesië. De terugkeer van de republikeinen in Djogja zal naar spr. vreest, gepaard gaan met ordeverstoringen en misschien we] groter gevechten, omdat verschillende republikeinse legeronderdelen elkaar be strijden. Woensdag IS Juni HILVERSUM n (415 m) NCRV 7.00 en 8.00 Nws, gram.; 9.00 V.d. zieken: 9.30 Waterstan den; 9.35 London Philh. Ork.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Chr. gereform. knapenver.; 12.00 Giaconda ens.; 12.33 Koor; 13.00 Nws; 13.15 Metropole-ork.14.00 Sonate in A, Schubert en „Für Elise", Beethoven (piano); 14.40 Even onder ons; 15.00 Concertgebouw-ork.: 15.45 Alma Musica; 16.15 V.d. jeugd; 17.30 Musette; 17.45 Regeringsuitz.; 18.00 Koor; 18.30 Orgelconc.; 19.00 Nws, 19.15 „Het nieuws uit Indonesië"; 19.30 „Vacanttepret"; 19.45 Pianoduo; 20.00 Nws; 20.15 Gemeenteraads- verkiez. uitslagen; 21.30 Gram.; 21.45 Hesi- dentie-ork.; 22.15 Gram.; 22.25 Duo concertant Strawinsky; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Cone, v fluit en ork., H. Andries- sen; 22.30 Gram. HILVERSUM I (301 m) VARA 7.00 Nws, ochtendgymn., gram.; 8.00 Nws; 8.15 Orgel: 8.50 V.d. vrouw; 9.00 Bach-progr.; 10.00 VPRO; 10.20 V.d. vrouw; 11.00 Non-stop; 12.00 Miller sextet; 12.38 Orgel; 13.00 Nws; 13.20 „Vincen- tino"; 13.50 Mills Brothers; 14.00 Gesproken portretten: „Albert Verwey"; 14.15 Kamer muziek; 15.00 V.d. zieken; 15.30 De Rood borstjes; 15.50 „Waar zwerven we?"; 16.00 Concertgebouw-ork.; 16.15 V.d. kleuters; 16,30 Vragenrubriek; 16.55 „Zoals de ouden zon gen"; 17.15 Promenade-ork.18.00 Nws; 18.20 Septet Ach. Christen; 18.30 Ned. Strtjdkr.; 19 00 Gemeentelijke problemen (lezing); 19.15 Blaaskwartet; 19.30 VPRO; 20.00 Nws; 20.10 Holland-Festival (Residentle-ork); 21.05 Ork. Malando; 21.30 Verkiezingsuitsl.22.45 „Er zijn maar weinig...."; 23.00 Nws; 23.15 Ver kiezingsuitslagen. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.; Nws; 7.05 gram.; 7.30 kran.; 7.40 gym.; 7.50 gram.; 8.00 nws; 8.05 conc 9.00 nws; 9.05 gram.: 10.00 Eng. L.P.; zigeuners; 10.30 Eng, H.S.: ork. Leader; 11.00 div.; 12.00 VI. Br.: gr.; 13.00 nws; 13.15 conc.; 14.00 gram.; 15.00 Eng. L.P.: ork. Gardner (ev. van 15.1515.45 PCJ schip v.d. week); 15.35 race report.; 15.55 gram.: 16.00 N.W. DR.; kamermuz.: 16.30 Eng. H.S.; gram.; 1 00 Kootwijk: Batavia; 18.00 Fr. Br.; v.d. sold.; 18.30 VI. Br.; v.d. sold.; 19.00 Fr. Br.: V1- Br-: koor; 19-50 feuilleton: 20.00 Plectrum kwartet; 21.00 gram.; 21.05 Meifestival te Florence, operamuz.; 21.25 actual.; 21.40 operamuz.; 22.15 nws 22.30 operamuz.; 22.55 nws; 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng H S nws; 7.15 ork. Reynders; 7.50 Lift up your haerts; 7.55 weer; 8.00 Fr. Br. nws; 8.10 conc.; 9.00 Eng. L.P.: nws; 9.10 verz. pr-' 10.00 div.; 10.45 Eng. L.P.; orgel; 11.15 voodr.; 11.30 „Twentieth Century Sereria- ders"; 12.15 Theater ork.; 14.00 Fr. Br.: v.d. vrouw; 14.15 Mozart; 15.00 Kalundborg ork. Nicolaisen; 16.00 Eng. L.P.; voordr.; 16.15 Schots ork.; 17.15 Micky Binnolii kwartet; 17.30 Garaldo; 18.00 Macpherson; 18.30 Arb. ork.; 19.00 Eng. H.S.: „Take it from here"; 19.30 Eng. L.P.: „Waterlogged Spa'"; 20.00 Eng. H.S.: BBC symph. ork.; olv Boult; 21.00 nws; 21.15 verv. symph. conc.; 22.00 Eng. L.P. nws; 22.15 George Mitchell koor e.a.; 22.35 ork. Phillips; 23.15 ens. Rapley; 23.56 nws. Er is hier en daar nogal ongerustheid ontstaan door het bericht, dat de militai ren, die uit Indonesië zijn gerepatrieerd en nog thuis zullen komen, hier te lande gedurende zes weken herhalingsoefenin gen zullen moeten meemaken. In een persgesprek heeft generaal Kruis hieromtrent gezegd, dat die schrik ongemotiveerd is. In de eerste plaats is er nog geen definitieve beslissing geno men en in de tweede plaats is het weinig waarschijnlijk, dat de oefeningen 6 weken zullen duren. „De legerleiding begrijpt zeer wel, dat herhalingsoefeningen onmiddellijk na terugkomst der demobilisanten in ons land niet zeer geapprecieerd zouden worden en bovendien niet eens mogelijk zouden zijn". Op de vraag hoe hij zich het verloop dan voorstelde, antwoordde generaal Kruis: „Allereerst worden de terugkeren, de dienstplichtigen gedemobiliseerd en hun wordt de gelegenheid gegeven een plaats in de maatschappij terug te vin den. Middelerwijl kunnen voorbereidin gen gemaakt worden om ze te demobili seren en ze dan later in de loop van 1950 voor een zo kort mogelijke periode op te roepen. Men moet dat niet zien als een mobi lisatie- en een korte herhalingsoefening. De gedachte gaat uit naar een zodanige periode, dat met medewerking van de werkgevers de betrokkenen daardoor in hun burgerwerkkring geen hinder zullen ondervinden". Generaal Kruis deelde mede, dat het zal gaan om maximaal 20.000 man in 1950. Over de noodzakelijkheid van deze oefeningen bestaat geen twijfel. „De laatste jaren is de aandacht er uit sluitend op gericht geweest de soldaten gereed te maken voor hun taak overzee. „Wij zijn daarbij, aldus de generaal. aan de grens van onze capaciteit ge- komen in financiële zin zowel als wat de opleidingscapaciteit aangaat. Aan de j landstrijdkrachten ten behoeve van West- j-J-. HA/itpilPATl Europa is onder deze omstandigheden, UJ.J, 1/ V> Wl. v/J.* weinig gedaan. Daartegenover staat de j verantwoordelijkheid der regering en der legerleiding ervoor te zorgen, dat zo spoedig mogelijk een toestand bereikt wordt, dat we voldoende geoefende troe- pen in Europa ter beschikking hebben. De lichtingen 19411944 kunnen het huidige „hiaat" niet opvullen, daar zij in plaats van korte herhalingsoefeningen een volledige opleiding van ten minste een jaar zouden moeten ontvangen, waar toe naast de opleiding der gewone lichting door gebrek aan kader en opleidingsgelegenheid geen mogelijkheid bestaat. Daarom moeten de dienstplich tigen. die uit Indonesië terugkomen, hier worden ingeschakeld. Na hun terugkomst verlof. Maar dan moeten ze beschikbaar demobiliseren zij en gaan ze met groot komen om in geval van onverhoopte moeilijkheden in West-Europa gebruikt te kunnen worden. Daar komt nog bij, dat de staat, van geoefendheid dezer terugkerende soidaten bepaald niet ge schikt is voor Europa. Zij hebben slechts een korte opleiding ontvangen en in Indonesië hebben ze een zeer speciale ervaring opgedaan. Daarom zou het èn tegenover 's lands zaak èn tegenover deze mensen zelf niet verantwoord zijn ze De Staatscourant van gisteren bevat 'n beschikking tot vrijlating wan de prijzen van dranken en consumptie-ijs voor ge bruik ter plaatse van de verkoop. Hiermede zijn thans de prijzen van alle dranken, welke in hotel^ restau rants, café's e.d. inrichtingen nog aan een maximum waren gebonden, vrijge laten. Zondag 26 Juni vindt weer de jaarlijkse schippersbedevaart plaats te Born-Gre- venbicht, Om half tien 's morgens wordt een plechtige hoogmis in de openlucht gecelebreerd, waarna de processie over het water begint. Het aantal bedevaart gangers bedraagt minstens 2000, terwij] ook duizenden deze plechtigheid van de wal kunnen gadeslaan. 37. Neem me niet kwalijk, verzocht Frederik bedremmeld. Ik ben helemaal in de war, zie je. ik ben de plaatsvervan gende burgemeester, mijn naam is Fre derik. Dat geeft niks, hoor, zei de slagers knecht gul, de ene naam is net zo goed als de andere. Maar hoe komt het eigen lijk, dat je zo in de war bent; heb je moeilijkheden met de baas? De mijne is ook niet makkelijk, daar zou ik staaltjes van kunnen vertellen. Ik heb in mijn mand. Hier onderbrak de slagersjongen even het verhaal over zijn ongemakkelijke baas om de ijsco van de ijscoman in ontvangst te nemen. „Gezondheid", wenste hij Fre derik toe, en ging toen verder: In mijn mand heb ik bijvoorbeeld zeven biefstuk ken, die ik weg moet brengen. Ze zijn telefonisch besteld en toen mijn baas weer in de winkel kwam, was hij helemaal van streek. De 'biefstukjes mochten niet dwars gesneden worden maar onder een hoek van zeven-en-tacHtig graden, als je be grijpt wat ik bedoel, en ze moesten van een koe zijn van beslist niet ouder dan vier jaar en de omtrek mocht vooral niet minder zijn dan vier-en-twintig centime- te-* en ze moesten per snelste gelegenheid bezorgd worden. Begrijp jij daar nu iets van? Ik werd compleet zenuwachtig van al die haast. De slagersjongen nam plaats op de stoeprand en verzocht Frederik hem daar gezelschap te houden. Maar moet je dan niet opschieten?, informeerde Frederik met een mond vol ijs. De slagersjongen spuwde bedachtzaam op de grond. Mij een biet!, zei hij duis ter, die ouwe heertjes hebben altijd iets bijzonders, daar kan een verstandige sla ger niet aan toegeven. Dan raakt het end er van weg. Bah! als je die kerels ziet moet je lachen; slapen in bed met hoge hoeden op. Heb je ooit zoiets gehoord? Frederik verslikte zich bijna in zijn ijsco. Hoge hoeden?, riep hij uit, en hoeveel ouwe heertjes zijn het wel? De slagersjongen klom moeilijk over eind en begaf zich naar zijn fiets. De onderhandelingen te Rome, om de geweldige staking der landarbeiders tot een einde te brengen, hebben gisteren geen resultaat opgeleverd. Vandaag zul len ze worden voortgezet. Intussen zijn gisteren op tal van plaat sen in Noord-Italië' nieuwe stakingen aangekondigd. In Bologna werd drie uur lang algemeen gestaakt. Te Crevalcore, in de provincie Bo logna, waren de stakende landarbeiders zo roerig, dat de carabinieri moesten in grijpen. Twee duizend stakers hadden een boerderij omsingeld, om een twintigtal werkwilligen te lijf te gaan, die er hun toevlucht hadden gevonden. De stakers opereerden met automatische wapens en jachtgeweren. De politie heeft 48 arrestaties verricht, elf personen werden gewond. Toe,n gaven de stakers de strijd op en trokken zich terug. Vanochtend om 6.30 uur is een van de versterkingsdraden, van de bovenleiding op het baanvak AmsterdamHaarlem bij Halfweg gebroken, waardoor het net zonder spanning kwam. Het treinverkeer van Amsterdam naar Haarlem werd hier door stilgelegd, zodat de treinen voor deze richting moesten worden omgeleid via Uitgeest. Om 8.05 uur kon na her stelling van de bovenleiding, het verkeer weder normaal doorgang vinden. Het aantal arrestaties van Zwitserse burgers in Roemenië is gestegen tot 30. Twintig hiervan werden echter weer vrijgelaten. De Zwitserse gezant in Roe menië, von Salis. is „voor overleg" naar Bern teruggeroepen, Zwitserse functionarissen te Bern ver klaarden. dat de Zwitserse regering over weegt represaille-maatregelen tegen Roe menen in Zwitserland te nemen. Op 7 Juli a.s. zal het 12% jaar geleden zijn, dat onze Koningin met Prins Bern- hard in het huwelijk werd verbonden. Naar goed Nederlandse aard zal iedere Nederlander, arm of rijk, instaat dienen te worden gesteld in deze bruiloftsviering vrijwel zonder financieel bezwaar, aan deel te hebben. Door de medewerking van het Hoofd bestuur der Posterijen zal deze gedachte op eenvoudige wijze kunnen worden ver wezenlijkt. Knip onderstaand formulier uit en be plak de daarvoor aangewezen ruimte met postzegels ter waarde van ten minste 10 cent en ten hoogste één gulden. Vul Uw naam en adres in en werp het formulier zonder enveloppe in de brie venbus. Huinic keus vanaf 4 I IÖ7." BROERSVELD 137-139 SCHIEDAM Voor de wedstrijd tegen Finland, welke Donderdagavond 16 Juni te Hel sinki wordt gespeeld, is het Nederlands voetbalelftal als volgt samengesteld: Doel: De Munck; achter: Van Bun en Schijvenaar; midden: Van Schtjndel, Terlouw en De Vroet; voor: Van der Tuyn, Schaap, Van Roessel. Wilkes en Clavan. De samenstelling zal hier en daar enige verwondering wekken, aangezien het niet de gewoonte is een winnend elftal te wij zigen en zeker niet op verscheidene plaatsen. In de eerste plaats was het be kend. dat Timmermans te Helsinki niet kan meespelen, omdat hij in ons land een belangrijk examen moet doen en hij van oordeel was, dat zijn maatschappelijke toekomst belangrijker is te achten dan een landenwedstrijd, een standpunt, dat ongetwijfeld toejuiching verdient. Abe Lenstra is onverwacht naar Neder land teruggekeerd. Een van de K.N.V.B.- officials, de heer Van der Meulen, was met de auto naar Kopenhagen gekomen om de wedstrijd tegen de Denen bij te wonen. Lenstra vond dit een prachtige gelegenheid om met de heer Van der Meulen terug te reizen. Wat was het ge val? In de trein naar Kopenhagen had Lenstra reeds enkele malen geklaagd over pijn in het been, doch bij onderzoek bleek, dat van een blessure geen sprake was. Het is voldoende bekend, dat, afgezien van het fraaie doelpunt, de Herenveen- speler te Kopenhagen geen goede wed strijd heeft gespeeld. Reeds Zondagavond gaf hij te kenne/i, dat de pijn in het been verergerd was en dat hij zich niet fit ge- Aan boord van de Constellation „Delft" welke gisteren op Schiphol uit Batavia arriveerde, bevond zich o.m. de heer Burhanudin Mohamed Diah, hoofdredac teur van het republikeinse dagblad „Mer- deka". „Ik ben naar Europa gekomen met geen ander do-el dan het opnemen van con tacten en het inwinnen van informaties, welke voor mijn journalistieke arbeid van nut zijn. Te dien einde wil ik probe ren contact op te nemen met leiders van politieke partijen in Nederland, in Bel gië, Engeland en Zwitserland welke lan den ik ook hoop te bezoeken. Voorlopig blijf ik echter in Nederland, in ieder ge- vai to-t na de Ronde-Tafelconferentie, dus vermoedelijk tot eind Juli. Na afloop van mijn reis door Europa hoop ik nog in de gelegenheid te zijn een bezoek aan de V. Staten te kunnen brengen", zo zeide de heer Diah. Tenslotte vertelde hij nog geen lid van enige politieke partij te zyn al maakt hij deel uit van de KNIP, het republi keinse parlement en niet van plan te zijn propaganda voor de republiek te maken „Sedert kort maakt de sovjet-unie atoombommen", zo heeft prof. Klemperer van de universiteit te Halle (sovjet-Rus sische zóne) verklaard in een rede, die hij heeft uitgesproken op een vergadering van de culturele commissie der Duitse communistische partij in Beieren. Na te hebben gezegd, dat voor hem „iedere pantserwagen m de sovjet- zóne een symbool van vrede isheeft prof. Klemperer verzocht de grenzen tus sen de zónes in bezet Duitsland op te heffen. 40). Komt u zelf maar zien, antwoordde de dokter zonder meer. Wacht u hier in de salon, alstublieft, zei Craft. Ze liepen de trap en verdwenen. Katie keek beurtelings de politieagenten en Steven aan. Beiden hielden hun rechter arm eigenaardig gebogen. Het duurde een poosje, voordat Katie begreep, dat zij hun hand aan hun revolver hadden. Die twee waren er dus, om er voor te zorgen, dat zij niet konden ontsnappen. Ze wendde zich tot Steven: „Wat moest hij toch met dat valse haar? Hoe wist hij dat?". Ik heb het hem verteld, antwoordde Steven. Ik hoorde het jou tegen Paul vertellen op die late avond in de mist. Ik was toen vlak bij je. Ik hoorde letter lijk alles. Maar wat moet het betekenen? Wat betekent dat Maskerade-costuum? En en Chris wat moet hij met die reke ning voor een pruik? Och, zie je, die kleine klokkenma ker was ook pruikenmaker en ook zo'n soort costumier. Het schijnt, dat hij die pruik voor Chris gemaakt heeft. Chris zei toch, dat hij hem niet kende? Ja, dat weet ik. Hij.... hij.... 't l» nieJ erS Prettig, Katie.... Hij zweeg nadenkend en bleef zwijgen. De politie agenten wisselden een blik, die Katie nog net opving, maar geen van beiden zei ook maar een woord. Regen kletterde tegen de zwarte ven sters en stroomde er in dikke stralen langs neer. Katie bewoog zich even en dit trok Steven's aandacht. Kijk maar niet zo benauwd, Katie, zei hij. Alles komt terecht. Hoe laat is het? Steven hief zijn arm op en terstond kwam een agent dichterbij. Och, ik kijk alleen maar even op mijn horloge, zei Steven loom. Het is bij elven, Katie. Dat is alles. Weer verliepen enkele minuten. Veronderstel je, dat Melissa in staat zal zijn iets te zeggen? vroeg Katie. Weer keken de agenten elkaar aan. kon hunner schraapte onzeker zijn keel en zei dan aarzelend: Niet praten met elkaar. Niet praten?, vroeg Steven. Wat moet dat nu weer betekenen? Ja.ziet u, antwoordde de man. omdat u allebei onder arrest bent. We gens moord, mijnheer. En deze jongeda me als medeplichtige. Hij keek naar Katie en voegde er toch nog glimlachend bij: Ze ziet er an ders heus niet naar uit. Dat doen ze nooit, bromde de an der. Houd je mond, O'Brien. Tjonge, ik heb toch niks miszegd... Alle mensen, wat is dat? De vraag was overbodig. Revolverscho ten dreunden door het huis. Donderend en fel, luid en schrikwekkend, binnen de bibliotheek. De snel opeenvolgende scho ten waren oorverdovend. Er vielen veel schoten. En ze hielden plotseling op. Iemand begon te gillen, maar ook dat hield op. Katie en Steven waren opgesprongen, maar de beide agenten stonden nog steeds onbeweeglijk, maar nu met hun revolver schotklaar. Ze hoorden de deur van de bibliotheek open en dicht gaan. Een politieagent met een vuurrode schram over zijn gezicht en verwarde haren kwam de salon binnen stormen. Hij zag hen staan, opende zijn mond, keek omhoog langs de trap en zei geen woord. Katie volgde zijn blik en zag Craft boven pp het trapbordes staan. Hij stond heel stil en keek strak en ernstig. Katie dacht: Ze is dood. Het duurde wellicht een halve minuut voor iemand zich bewoog. De kleine ge- bruinde man boven aan de trap hield hen in een soort betovering gevangen. Dan bewoog hij zich en kwam de trap af en de agent bleef aan de voet staan wachten. Craft bleef beneden staan en zei enige woorden tot de agent. Zelfs in de stilte kon Katie hem niet verstaan, noch het antwoord van de agent. Daarop keerde Craft zich om en kwam recht op hen toe: Ik heb trek. zei hij. zonder een spoor van een glimlachje. Denkt u, dat er nog iets in de provisie kamer zou zijn, miss Warren? HOOFDSTUK XVIII Het was wel het meest onverwachte, dat hij had kunnen zeggen, dacht Katie. Eerst veel later kwam zij tot het beset, dat hij haar het akelige, dat gedaan moest worden, zoveel mogelijk had willen be sparen. Wezenloos liep ze naar de pro visiekamer. Slechts vaag was ze zich er van bewust, dat Steven achter haar aan kwam en dat de beide agenten zich op een wenk van Craft verwijderden en naar de bibliotheek gingen. Katie ging door de lange provisieka mer van de butler met de glimmend zin ken gootsteen, die vaag de witte kant van haar japon weerspiegelde. En daar achter in de keuken met de witte mu ren en witgeschilderde tafel, hoorde zij de hele geschiedenis. Craft zat op een keukenstoel, met op tafel een bordje met cake en een tros druiven in zijn hand. Ik zal wat koffie zetten, zei Katie en zij was net klaar met opschenken, toen Craft begon te vertellen. Ja, zei hij zuchtend, het was net zoals ik had verwacht. Die arme Melissa was een willoos werktuig. En alles sloot in elkaar als een bus. Hij had niets an ders te doen dan zijn machine in wer king te zetten, dan liep alles verder auto matisch. Andere „ongelukken", zoals met die watervleugels, waren mislukt. En ook dit had gemakkelijk, o zo gemakkelijk, kunnen mislukken. Maar het ging wél, zoals hij wilde. Was het niet gegaan, dan zou hij weer iets anders hebben bedacht. Dus was het toch, begon Steven bleek en grimmig. De detective wisselde met hem een veelbetekenende en begrijpende blik. En Katie, die daar naast de witte tafel stond in de huiselijke geur van koffie, luister de, vol spanning om te weten te komen, wat die twee mannen blijkbaar reeds wis- ton. Toch moest zij het ook weten. Wie.... fluisterde ze, nauw hoor baar Ik geloof, dat het beter is, dat u het ook weet, zei Craft, een druif afpluk kend. Het is een vrij geleidelijke rede nering. Het is een goed passende schakel tussen het ene en het andere feit. En Me lissa is voor ons. de proef op de som geweest. Was ik die middag er maar eer der achter gekomen, dat die wasserij- zou het me niet verder gebracht hebben, auto van Andrews was. Maar misschien omdat ik toen nog niet wist. wat mijnheer Fetrie me nu heeft verteld. Ja. het is een aaneensluitende keten van vals haar naar hallucinaties, naar de proef, waar op Charlotte in haar brief zinspeelde en dan verder die jas en die smeer op het gezicht van miss Warren. En dan natuur lijk het toneel, dat ikzelf zag in de ka- movrouw Fetrie. Dat was heel belangrijk. En dan verder de poging van Lurrel, om geld te lenen. up eens, zonder eigenlijk zelf te weten, dat ze sprak, zei Katie: Er is touw ver mand vanmiddag.... in de bibliotheek Neen, zei Craft. Neen, miss Warren, dat was geen touw. Dat was vals haar. Wat is dat? Luister eens! riep Steven plotseling, (Wordt vervolgd) noeg voelde om naar Helsinki te gaan. Dus werd besloten, dat Lenstra de ploeg zou verlaten. Verder heeft Brandes blijk gegeven niet in conditie te zijn. Vooral physiek is zijn vorm danig achteruit gegaan hetgeen duidelijk tijdens de wedstrijd tegen De nemarken bleek. De leden van de keuze commissie en de technische commissie, die te Kopenhagen aanwezig zijn, hebben na rijp beraad besloten Brandes te ver vangen door een speler die ook in zijn vereniging de midvoorplaats bezet, Van Roessel van Longa. Bovendien wilde men Schaap op de rechtbinnenplaats laten spelen, zodat Wilkes naar links verhuis de, naast Clavan, wiens blessure volko men genezen blijkt te zijn. Men heeft er nog over gedacht Van der Tuyn mid- voor te zetten en geen speler speciaal naar Helsinki te laten overkomen, doch uit inlichtingen van Jesse Carver, die als verzorger van de Engelse B-ploeg enige tijd geleden te Helsinki de Finnen heeft zien spelen, is gebleken, dat in het Finse elftal een forse stopperspil is opgesteld en daarom achtte men het onjuist de kleine man van Hermes-D.V.S. tegenover een zware stopperspil te plaatsen. Volgens een A.P.-bericht heeft de di recteur van een voetbalclub te Milaan. de F. C. Ihtun, verklaard dat Faas Wa kes naar die club zal overgaan. Het con tract is om „technische redenen" nog niet getekend doch dit zal een dezer dagen, wanneer de Rotterdammer van de Scandinavische toer is teruggekeerd, ge schieden. Weer was het geluk met de gastheren, want Zondag had het knapjes geregend, zodat het wicket zijn ideale toestand had verloren, echter van een echt bowlers wicket was geen sprake. De ballen van de fasters kwamenechter wel wat op waardoor scoren heel wat moeilijker werd. Mann had dan ook zeer terecht zijn batsmen opdracht gegeven de score zo spoedig mogelijk op te voeren en wat ri sico te nemen. En dat doet men tegen Burtt en Cowie nu eenmaal niet onge straft. in een uur was het met de Engelse Innings gedaan en was deze van 307/3 opgelopen tot 372 all out. Compton bracht het tot 114 alvorens hij op Burtt door Mooney gestumpd werd; van de overige moet de Innings van Evans 27 waaronder 5x4 genoemd worden; de rest was pover. Cowie bowlde 5/127 en Burtt 5/97 in 39 overs waarvan niet minder dan de helft maidenseen knappe prestatie. Bailey, die opende op de N. Zealanders deed de bal danig opkomen, waarvan Scott voor I reeds de dupe was. Nog zou voor de lunch een wicket vallen en wel dat van Suttcliffe die met 33 niet onver dienstelijk debuteerde maar toch onder de maat der verwachtingen bleef. Wallace en Hadlee hielden tot de lunch stand, en vochten met de rug tegen de muur tegen een dreigend debacleop 64 voor 2 ging de pauze in. Na de lunch zeer intressant cricket. Voor de 80 op was waren de vier kop- wickets neer. Toen kwamen Donelli en Smith, die met resp. 64 en 96 de score opvoerden tot 200. De rest vocht voor wat zij waard was i n de score^ rees lang zaam tot 312 voor 9 aan het eind van de speeldag. De strijd tegen de klok van Mooney en Cowie was uiterst spannend, doch de Nieuw-Zeelanders bleven met resp. 41 en 8 n.o. meester van het ter rein. Slechts een vlot sluiten met alle risico's daaraan verbonden kan een di- cisie forceren. De Italiaanse Wielerbond heeft de ploe gen voor de Tour de France als volgt samengesteld; A-ploeg: Fausto Coppi, Serse Coppi, Pasquini, Carrea, Pezzi. Sciardis, De Santi, Rosello, Ricci, Milano, Lambertini en een twaalde renner die gekozen zal worden uit het viertal Salimbani, Biagoni, Bevilacque en Vicini. B-ploeg: Magni, Martini, Cerami, Pe- droni, Ausenda en Peverelli; reserve; Fazio. Bartali had tevoren officieel aan het bestuur van de bond meegedeeld dat hij niet aan de Tour de France zou deel nemen. Het Haagse voetbal-elftal heeft gister avond op het V.Ü.C.-terrein met 52 van de Wiener Sportklub verloren. Ook van Bleijerheide had de S.C. Wien Zaterdag met 27 gewonnen. Frankrijk heeft de Tsjechische Davis- Cuppioeg met 32 uitgeschakeld. De re sultaten waren: Bernard slaat Drobny 36 63 9—7 75; Abdessalem slaat Cerniik 6—4 83 26 61; Drobny en Cernik slaan Bernhard en Botelli 46 46 63 64 64; Bernard slaat Cernik 64 62 61; Drobny slaat Abdessalem 6—4 6—1 6—3.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2