Communisten lijden zware verliezen Parijs ducht bloedige O „ZUIVERING" IN HONGARIJE LOT van oudere werknemers tSKï -s Weerbericht Stralende gezichten te Parijs Visjinsky telefoneerde met Moskou Mr. Visser beschuldigd deviezen-overtreding van Steenkolen en olie loupe" INTERZONALE TREINDIENST IN BERLIJN? Aan drs. Bos ook verduistering ten laste gelegd De nieuwe bonnen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN Twee partijen eindigen gelijk De „C. A. Banck" weer 17 M. opgeschoven „SchuttevaeT' honderd jaar Zaterdag NDER DE Kominform vergaderde K- v /v Rajk was te weinig slaafs Beroep op werkgevers Voor Berlijn draaglijker toestand Voorstel van de stakende spoorwegarbeiders De Zaak van de Haagse ex-burgemeester Overstromingen in China Arabieren bezorgd voor Jerusalem 71ste JAARGANG DONDERDAG 16 JUNI 1949 No. 20953 In 23 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners had gisteren de stemming plaats voor de samen stelling van de Gemeenteraden. De K.V.P. wist zich over het algemeen te handhaven. Fraaie successen werden geboekt in Venlo, waar drie zetels gewonnen werden, en in Nijmegen waar twee zetels winst gemaakt werd. In Groningen, Bloemendaal en Den Helder ver overde de K.V.P. voorts een zetel. Daartegenover staat dat in Heer len vier zetels moesten worden prijsgegeven aan dissidente katho lieke lijsten, terwijl ook in Heem stede een zetel verloren ging aan een „wilde" lijst. De Communisten leden over de gehele linie zware verliezen. Ze verloren 5 zetels in Opsterland (waarvan er 4 overgingen naar de „onafhankelijk" communisten), 3 zetels in Almelo, Enschedé en Gro ningen, 2 zetels in Arnhem, Heer len, Hengelo, Leeuwarden, Nijme gen en Zutphen, en 1 zetel in Bloe mendaal, Heemstede, Heerenveen. Den Helder, Helmond, Renkum en Venlo. De Partij v. d. Arbeid won een zetel in Almelo, Arnhem, Doetin- chem, Enschedé, Groningen en Helmond, maar verloor er een in Heemstede, Heerenveen, Kampen. Leeuwarden en Wassenaar. De V.V.D. boekte in talrijke ge meenten winst, terwijl de christe lijke partijen over het algemeen ook met successen uit de bus kwa men. VERGELIJKENDE CIJFERS Gaullisten en communisten gaan demonstreren De Grote Vier met hun delegaties dineerden Dinsdagavond op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quai d'Orsay te Parijs, Naar verluidt van de berichten ging 't hier vriendschappelijker toe dan op de befaamde conferentie. Op de foto telt mevrouw Petsche, echtgenote van de Franse minister van Financiën, vol bewondering de eretekenen op de borst van generaal Vassely Chuikov, de Russische commandant van de Oostelijke zóne van Duitsland. MIJNWERKER DOOR VALLEND GESTEENTE GEDOOD r» AANHOUDEND KOUD WEER (Telefonisch van onze Parijse correspondent) GEVAARLIJKE HUMOR In tegenwoordigheid van H. M. Koningin Juliana werd gistermiddag in het Indisch Instituut te Amsterdam de oprichting van de Ned. Bond tot Kinderbescherming herdacht. Tijdens de herdenkingsrede van de minister van Justitie, mr. Th. R. J. Wijers. V.l.n.r.: H. M. Koningin Juliana, mr. J. Overwater (voorzitter), mr. H. de Bie, mr. A. O. H. Tellegen, mej. dr. S. Huynen, D. Q. R. Mulock Houwer, mej. mr. H. C. Sneller en mr. J. Coninck Liefsting. 20.000 DODEN Het justitieel onderzoek in de zaak van de ex-burgemeester van Den Haag, mr. W. A. J. ViSSer, en zijn privé-secretaris, de heer drs. W. Bos, is thans zo ver gevorderd, dat de procureur- generaal bij het Haagse Gerechtshof, mr. J. Versteeg, het ver antwoord achtte hieromtrent mededelingen te doen aan de pers. Vooraf merkte mr. Versteeg op, dat het hier gaat om een uit menselijk oogpunt bezien zeer tragische affaire, omdat door de gedragingen van de oud-burgemeester en zijn secretaris hun beider carrière is afgesneden. Scherp gispte mr. Versteeg het artikel in „De Waarheid", dat alleen reeds door het opschrift verwachtingen wekt, die het blad niet verwekken mag. Wat betreft de in het artikel gestelde vragen, aarzelde de procureur- generaal niet te verklaren, dat de steller van die vragen geen enkele gefundeerde ondergrond daarvoor heeft. De vragen missen alle schijn van waarheid en juistheid en mr. Versteeg noemde het artikel dan ook in hoge mate onbehoorlijk. Het werpt een smet op de naam van de Nederlandse pers. De Zwitserse reis Op 5 Maart 1948 is de heer Visser, vergezeld van zijn vrouw en dochter en van de heer Bos, per vliegtuig naar Zürich gegaan. Beiden, zowel mr. Visser als de heer Bos, erkennen dat. Het doei van deze reis was om van <fe rekening van de heer Bonté, een N.S.B.er, die tijdens de bezetting directeur was van „Montana" en wiens vermogen later onder beheer kwam van de heer Bos. geld los te maken. De heer Bonté had zijn vermogen in Zwitserland niet aan de belastingen opgegeven. De heren Vis ser en Bos begaven zich na aankomst te Zürich naar de bank, waar het ver mogen van de heer Bonté gedeponeerd was. Daar heeft mr. Visser een chèque getekend voor 50.000 Zwitserse francs, welk bedrag hem na ondertekening werd ter hand gesteld. Met Bonté was over eengekomen. dat hij eenzelfde som in Nederlandse guldens er voor terug zou krijgen Bonté had dit geld hier te lande nodig, omdat hij krap in zij» kasmidde len zat Verduistering van f 10.000 DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, f 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HA ZET ,7,ET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DB >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Aantal uitgebrachte geldige stemmen bii de gemeenteraadsverkiezingen In 194b en 1949 van de 23 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners: 1949 1946 Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Venhuizen (Noord-Holland) werden op de Prot. Christelijke lijst in totaal 871 geldige stemmen en op de lijst van de K.V.P. eveneens 871 geldige stemmen uitgebracht. Beide partijen kregen 5 ze tels in de raad toegewezen, doch de raad telt 11 leden en aangezien geen andere partij voor een zetel in aanmerking komt zal om de elfde zetel tussen de K.V.P. en de Prot. Chr. geloot moeten worden. In 1946 werden in totaal 1689 geldige stemmen uitgebracht, waarvan 824 op de K.V.P. en 865 op een gemengd ge combineerde lijst. De K-V.P. kreeg toen 5 zetels en de andere lijst 6 zetels. Het Zweedse vrachtschip de „C. A Banck", dat sinds 1 Maart 3.1. op net strand bij Bloemendaal vast zit en dit weekend reeds een eind tn de gegraven geul was opgeschoten, is gistermorgen om zeven uur bij vloed 17 meter verder op getrokken. In Zwolle herdacht de Kon. Schippers vereniging „Schuttevaer" gisteren en vandaag haar honderdjarig bestaan. In de Buitensocieteit woonde gistermid dag minister Spitzen de vergadering bij en herinnerde o.m. aan de oprichting der vereniging, welke voortvloeide uit een actie tegen de tolheffing in het Zwolse Diep. De minister deelde njede, dat de heren J. v. Oosten en G. v. d. Ploeg wa ren onderscheiden met de gouden medaille vat. Oranje-Nassau. De vergadering benoemde mr. Spitzen tot erelid. Een receptie en ontvangst ten stadhui- ze trokken veel belangstelling. De Franse regering heeft voor Zater dag a.s. alle verloven ingetrokken van de Paryse politie en 10.000 gewapende politiemannen en gardes republicaincs bevolen, zich gereed te houden, om in te grijpen, wanneer het op die dag tot botsingen zou komen tussen communis- I ten en Gaullisten. Die voorzorgsmaatregelen volgden na eeh oproep der communisten tot de wer kende bevolking van Parijs, om een Zater dagmiddag te houden plechtige herden kingsbijeenkomst op de negende verjaar dag van de oprichting der Franse verzets beweging te verstoren. De herdenkingsplechtigheid zal door generaal de Gaulle worden bijgewoond. Ze wordt georganiseerd door de sterk Gaullistisch beinvloede Parijse gemeen teraad. Al tien dagen lang zijn de Parijzenaars door middel van grote plakaten opgewekt, in groten getale de plechtigheid bij te komen wonen. De communisten, die er een Gaullistische propagandabijeenkomst in zien en zelfs een „Gaullistische provo catie", hebben nu een kort voor de her denkingsplechtigheid aanvangende tegen demonstratie bevolen, die zal worden ge houden voor het stadhuis van het 14e district op niet meer dan een mijl afstand van de herdenkings bijeenkomst. Zij heb ben er bij hun aanhangers op aange drongen, de Gaullisten de weg te versper ren. De productie per werkdag in de Lim burgse mijnen steeg van 37.347 ton in April tot 38.638 ton in Mei blijkens op gaven van het C.B.S. De totale steenkool productie bedroeg 965.95P ton tegen 933.666 ton in April. Het indexcijfer (op basis 1938 100) verbeterde van 83 tot 86. Het hoogste indexcijfer tot dusver was in Maart met 85. Ingevoerd werd in Mei 445.905 ton steenkool tegen 303.547 ton in April. De jongste opgave van het C.B.S. omtrent de aardolieproductie in Schoonebeek loopt over April met 50.536 ton tegen 50.616 ton in Maart. Reuter heeft uit Warschau inlichtin gen ontvangen waaruit blijkt, dat de derde vergadering van de Kominform gisteren beëindigd is. Het doel van de bijeenkomst zou geweest zijn om, inge volge de eis van de sovjet-unie econo mische sanctjes voor te bereiden tegen het Joegoslavië van maarschalk Tito. Men neemt aan, dat ook de kwesties Duitsland, Griekenland en China en ds maatregelen tegen de Kerk in de satei liet-staten besproken zijn. Op de 225 meter verdieping van de Oranje Nassau II is Dinsdagavond de 28-jarige houwer W. H. Peters uit Schaesberg onder vallend gesteente be dolven. Hij overleed ter plaatse, nadat men hem nog had kunnen voorzien van het H. Oliesel. 109148 42117 157145 154199 46436 15038 38519 28268 1776 22551 A. R39822 C. H34717 S. a. P. 3658 P. C. G. 30951 C. P. N. P v. d. A. V. V. D. Over. part Totaal 524083 486058 Aantal behaalde raadszetels in verge lijking met 1946: 1946 91114 66869 143735 144901 29438 10001 A. R. C. H S. G. P. P. C. G C. P. N. K. V. P. p. v. d. A. V. V. D. Over. part. Totaal 43 38 2 42 1949 40 28 2 125 38 38 183 173 50 16 585 108 71 180 172 32 8 571 Gisteren heeft de Hongaarse regering voor de eerste maal een mededeling ge publiceerd betreffende Rajk, de voor malige minister van buitenlandse zaken, die in ongenade is gevallen en uit zijn functie ontzet. In een officieel communique, dat de titel „Ontdekking van 'n Trotskiistische spionnagegroep" draagt, wordt gezegd, dat Rajk uit de partij gestoten is als een „spion en Tritskiistisch agent van bui tenlandse imperialistische mogendhe den". Ook dr. Tiboi Szonyi, lid van het hoofdbestunr van de Hongaarse com munistische partij is uit de partij gezet- Volgens het communiqué is in het hui dige stadium der volksdemocratie pene tratie in de partij het gevaarlijkste wapen van de vijand. „In verband hiermee is een Met instemming en medewerking van de regering hebben de Stichting van de Arbeid en de directeur-generaal van het rijksarbeidsbureau een dringend appèl de arbeidsbemiddeling, waarvan prof. Levenbaoh voorzitter is stelde vo vraagstuk een speciale subcommissie i onder voorzitterschap van mr. J- ver aart, secretaris van de Stichting van de Arbeid. Om te voorkomen, dat dwingende maatregelen ten deze zouden moeten worden genomen, heeft men thans de directies der ondernemingen onder de aandacht gebracht, dat bedoelde groep sollicitanten herhaaldelijk wordt gepas seerd, hetgeen geheel onnodig veel leed veroorzaakt, omdat de weerstand tegen de indienstneming van oudere arbeids krachten in hoofdzaak op vooroordeel berust. In een door genoemde instanties ver spreide folder wordt uiteengezet, dat haar mening ten deze berust op weten schappelijk onderzoek en ervaring, terwijl men in het buitenland tot eenzelfde re sultaat kwam. Wanneer men oudere met jongere werknemers vergelijkt, valt op: minder verloop, rijper oordeel, ervaring, gelijkmatigheid, doorzettingsvermogen en een grote plichtsbetrachting. e eerder genoemde instanties menen, dat de veelal geopperde bezwaren egen te werkstelling van arbeiders van middel bare en andere leeftijd niet aanvaardbaar zijn. voortdurende en standvastige strijd tegen elke afdwaling noodzakelijk, vooral tegen alle uitingen van nationalisme, blijkend uit openlijk anti-sovjetisme of uit onder schatting of zelfs doodzwijgen van de rol en het belang der Sovjet-Unie Het te hoog aanslaan van eigen prestaties en de daaruit voortvloeiende overmaat van zelfvertrouwen leidt eveneens tot natio nalisme". Met andere woorden Rajk s in ongenade gevallen, omdat het Kremlin vond, dat hij te zeer op eigen benen stond en niet genoeg onderworpenheid aan Moskou toonde. Uit het communiqué blijkt niet. Rajk en Szonyi gearresteerd zijn. Te Boedapest neemt men echter aan, dat dit wel het, geval is. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Over het algemeen veel bewol king, maar droog weer. Meest ma tige Noordelijke wind. Aanhoudend koud weer. Vrijdag 17 Juni: Zon op: 4.19 uur, zon onder: 21.02 uur; maan op: 0.49 uur. maan onder: 11.16 uur. Niet in het rose paleis, maar op de Quai d'Orsay zijn de vier gisteren in 't geheim samengeweest en zij kwamen er vandaan met stralende gezichten; er kan blijkbaar toch nog iets goeds worden verwacht. De aangekondigde vergadering in het conferentiepaleis was in de loop van de namiddag plotseling afgelast. Visjinsky moest ander maal peinzen en zich met Moskou verstaan. Na het korte overleg op de Quai d'Orsay heeft de Rus andermaal het Kremlin opgebeld. De uitslag zal vandaag blijken en dan zullen de vier voorlopig wel afscheid nemen van elkaar en van Parijs, waar op het ogenblik een niet te miskennen optimisme heerst. baarheid heeft doen zien, dat, wat Duits land betreft, de wereld van het Westen en de Slav»che wereld bij hun tegen gestelde opvattingen zijn gebleven en de periode, jl Zaterdag ingetreden, waarin in het geheim onderhandeld werd over de wijze, waarop aan de ogenblikkelijke verhoudingen de nodige kalmte kon wor den gegeven. Dezer dagen gelezen, dat de program maleidster Ingrid Bottcher van Radio- Leipzig op staande voet door de Rus sische bezettingsautoriteiten is ontslagen. In een uitzending van het zendstation was een propagandatekst opgenomen, waarin de Duitsers werden aangespoord om „ja" te stemmen in verband met de instelling van het Duitse volkscongres. De tekst werd keurig omgeroepen en daarna werd een foxtrott-plaatje gedraaid, dat tot titel had: „Ja und nein, das kann dasselbe sein Dit was wellicht van die juffrouw de beste mop van haar leven; voor haar ech ter maar goed, dat zij die niet tijdens het Hitler-bewind verkocht had. Maar gek, dat de Russen over die mop nu boos zijn. Onlangs toch werd op een congres in de Sovjet-Unie er nog over geklaagd, dat door de Russische bladen te weinig humor wordt gebracht. Dat moest veranderen decreteerde Volkscommissaris die en die en uiteraard zeiden alle aanwezigen: „ja". Een gewone kameraad daar mag nu een maal alleen ja en amen zeggen, indien dat amen tenminste niet het slot van een gebed is. En nu verkoopt die omroepster een „kei" van een mop en.... staat meteen op de keien. Dat er in de Sovjet-Unie wéinig humor is, kunnen wij intussen begrijpen. De toe standen zijn' daar vast niet zo prettig, dat zij bepaald inspireren om eens leuk te zijn. En het schijnt bovendien erg ge vaarlijk om grappig uit de hoek te komen, want de gevolgen van een mop zijn daar allesbehalve „moppig"; men is zo het hoekje om. In ons land kan men zich meer malen per dag „dood lachen", doch ach ter het ijzeren scherm schijnt het veelal bij één keer te blijven; dan lacht alleen nog maar IJzeren Hein. ANALYST Vooral van Franse zijde wordt dat op timisme gevo?d. want van gezaghebben de Franse b.'ön is ie verstaan gegeven, dat het „zekert is dat de blokkade van Berlijn niet opnieuw zal worden ingesteld en dat het contact der „vier" een per manent karakter zal krijgen. Het verdrag met Oostenrijk heet, zo ver gevorderd, dat het in de naaste toekomst zal kun nen worden getekend Tenzij de telefoontjes uit Moskou nog roet in 't eten strooien, met de tactiek der Sovjetdiplomatie kan men nooit we ten. is het waarschijnlijk dat de conferen tie der vier hedenavond zal aflopen iedereen heeft haast. Schuman schijnt nog we] moeite te hebben gedaan de Luxem burgse bijeenkomst der ministers van hel vijf landenpaet tot Maandag te doen uit stellen, maar Spaak is van Maandag af door de Belgische verkiezingscampagne in beslag genomen, zodat Schuman en Bevin morgen wel moeten vertrekken. Daar Visjinsky gisterochtend nog geen definitief antwoord kon geven, moest de ultra geheime-bijeenkomst, die in de na middag achter de gevel van rose marmer zou plaats hebben wel worden afgelast De bewakingsdienst wera naar huis ge stuurd en het paleis lag in de dommel van de Parijse zomerwarmte. Alleen Bevin en zijn helpers waren niet tijdig gewaar schuwd en kwamen er dus thee drin ken Visjinsky werd echter vroeger voor het antwoord van Moskou aan de tele foon geroepen dan hij verwacht had en aangezien ook hij haakt heeft voor de thuisreis verzocht hu aan Schuman de vier onmiddellijk bij elkaar te roepen Maar zonder de statie van de gegalon neerde bewaking kan men in het rose paleis niet vergaderen. Daarom kwam men tenslotte maar bijeen ui èen der salons van de Quai d'Orsay Zeer kort trouwens zodat het de indruk maakte, dat Vis jinsky alleen maar enige wijzigingen in het ontwerpaccoord ter kennis van de Westersen had willen brengen Die laat sten vroegen natuurlijk op hun beurt be denktijd. Alleen eer nietszeggend commu nique werd in de avond uitgegeven. Wat er uitlekt, bevestigt meer en meei hetgeen wij gisteren omtrent het resul taa .der besprekingen in het uitzicht heb ben gesteld. Trouwens sedert de, zitting van de Franse ministerraad weet men, da' Oostenrijk vóór September zijn vredes verdrag zal bezitten. Schuman zou dal niet zo stellig hebben kunnen medelen. als hij er niet zeker van was. Voorts zal er voor Duitstand een modus vivendi worden verkregen, die de samen leving te Berlijn „draaglijker" maakt. Visjinsky houdt de beslissingen omtrent Weenen vastgekoppeld aan die betreffen de Berlijn. Maar zo een beslissing over het toegeven aan de financiële eisen van Moskou en de belofte van het niet langer stei nen der Joegoslavische aanspraken op grensverlegging in Oostenrijk een voudige vraagstukken zijn het samenwo nen der vier te Berlijn en de regelingen voor het economische verkeer tussen Oost en West Duitsland zijn zeer gecompli ceerde kwesties. Dat ze nog oponthoud veroorzaken is dus niet zo vreemd. Wordt inderdaad hedenavond het slot communiqué uitgegeven, dan heeft de conferentie dus twee periodes gekend De eerste, gedurende welke een kwasi-open- Teneinde de voorziening van Berlijn thans tengevolge van de spoorweg staking enkel uitgevoerd per vracht auto, schip en vliegtuig niet lan ger te beiemmeren hebben de sta kende spoorwegarbeiders zich bereid Volgens een Reuterbericht zijn 20.000 Chinezen omgekomen bij over^™,"1'"g^" in de provincie Hoenan, waardoor de communistische opmars (waarvan aanvankelijk .werd S^meld, at hij zou worden uitgesteld tot Augustus o September) waarschijnlijk zou wo vertraagd, volgens een zegsman aer v„m- nese regering. De Syrische minister v n Buitenlandse zaken, Emir Adel Arslen, heeft tijdens een persconferentie verklaard dat de Ara bische landen zich volkomei verenigen met de inzichten van Z.H. de Paus inzake de internationalisatie van Jeruzalem. „In- d en deze maat-egel niet wordt genomen',' aldus de minister, „zullen de H. Plaatsen door de voortdurende gevechten worden vernietigd". Wat de zaak-mr. Visser en de heer Bos betreft, zeide de procureur-generaal, dat hij zich, toen de eerste berichten hem hierover bereikten, onmiddellijk In verbinding had gesteld met de officier van Justitie en met hem had besproken op welke wijze de zaak het best kon worden aangepakt. Het stond nog niet vast in hoever de klachten waarheid bevatten en er moest voor worden ge waakt. dat niet ten onrechte reputaties werden gebroken. Het onderzoek heef' er toe geleid, dat dit helaas wel moest gebeuren. De heren Visser en Bos zijn op de zelfde dag en hetzelfde uur in verhoor genomen; de heer Bos in Groningen en mr. Visser door de officier van Justitie 1 lijk is het in Zwitserse francs gebleven in Den Haag. De verklaringen van beide heren, waarbij mr. Visser aanvankelijk getuige was tegen de heer Bos. lieperi op verschillende punten uiteen. En ook na confrontatie was het niet mogelijk in de verklaringen overeenstemming te bereiken. Verschillende bijeenkomsten zijn nodig geweest -om het nodige licht te doen schijnen. Het volgende is echter komen vast te staan De frs. 50.000 zijn de volgende dag gedeeltelijk omgezet in Nederlanase gul dens. gedeeltelijk in dollars en gedeelt Het gevolg was. dat Bonté bij terugkomst der heren heeft ontvangen 15.000 en 500 dollar. De heer Visser heeft van de frs 50-000 behouden frs. 10.000, waarvan hij voor een deel een rekening heeft geopend bij de Schweizerische Krediet Anstalt in Zwitserse franc,, en dollars. De rest werd tijdens het driedaags verblijf opgemaakt. Op 7 Maart is het gezelschap weer per vliegtuig naar Nederland teruggekeerd. De heer Visser zou na aankomst hier te lande hebben gegeven een bedrag van 10.000 aan Bos om aan Bonté uit te betalen. Bos beweert, dat hij deze 10.000 tegelijk met een bedrag van 15.000 en een bedrag aan dollars aan Bonté heeft uitbetaald Bonté zegt, dat hij die 10.000 niet heeft ontvangen- Het aandeel van mr. Visser in deze zaak bepaalt zich tot een deviezen- overtreding van ernstige omvang. Ge zien zijn positie van burgemeester wordt hem dit in hoge mate zwaar aangerekend. De heer Visser is. onmid dellijk nadat hij zijn ontslag had in gediend, in Rhijngeest opgenomen. Deze opneming heeft het onderzoek enigszins vertraagd. Kortgeleden is mr. Visser als verdachte gehoord en toen heeft hü een verklaring afgelegd overeenkomstig bovenstaande mede delingen. De heer Bos heeft dezelfde deviezen- overtredingen gepleegd. Daarnaast zijn hem ook commune delicten volgens het Wetboek van Strafrecht ten laste, gelegd. Vooreerst, dat hij Bonté heeft bewogen tot afgifte van frs. 50.000 in de vorm van oplichting, hierin bestaande, dat hij Bonté heeft wijsgemaakt, dat hij hem kon helpen aan kasgelden, mits hij be reid was hem en mr. Visser behulpzaam te zijn Zwitsers geld voor hen beschik baar te stellen, hem voorspiegelende, dat relaties van de burgemeester invloed zouden uitoefenen, dat Bonté weer als directeur van Montana" zou worden hersteld Uit het onderzoek is niet ge bleken, dat mr. Visser van deze mede delingen van Bos op de hoogte was Vervolgens wordt aan de heer Bos ten laste gelegd vermoedelijke verduistering van ƒ10.000. En ten slotte heeft Bos, in tegenstelling met mr. Visser, van hetgeen hij van de rekening van Bonté genoten heeft, geen gelden aan Bonté geresti tueerd, maar dat geld beschouwd als loon aan hem gegeven in zijn kwaliteit van beheerder. Hetgeen zeer aanvecht baar is. Aan de heer Bos worden dus behalve de feiten, welke aan mr. Vis ser worden ten laste gelegd, ook nog een aantal misdrijven ten laste gelegd. Op die grond is Bos in hechtenis genomen. Op een vraag, of mr. Visser van het geld. dat hij uit deze zaak had verkre gen, ook een bedrag heeft beschikbaar gesteld voor een illegale organisatie van mensen uit Oost-Europa, anwoordde mr Versteeg, dat de ex-burgemeester, die op dit punt altijd zichzelf is gebleven, heeft meegedeeld, dat hij een deel van het geld gebruikt heeft voor bekostiging van zijn verblijf in Zwitserland en een deel voor liefdadige doeleinden. Tenzij men aan het begrip: „liefdadige doel einden" een uitgebreide betekenis wt! geven en daaronder ook zichzelf wil betrekken, meende mr. Versteeg, dat men de verklaring van mr. Visser op dit punt niet au sérieux moest nemen. Op een desbetreffende vraag, ver klaarde de procureur-generaal, dat mr Visser later is teruggekomen op zijn aanvankelijke verklaring, dat de hand tekening onder de chèque bij de Zwit serse bank niet van hem zou zijn. Verder vernamen we nog van mr. Versteeg, dat oud-burgemeester Visser op het ogenblik bewegingsvrijheid ge niet, zodat hij zich ook buiten Rhijngeest mag ophouden. Het gerucht als zouden de heren Vis ser en Bos bij hun aankomst in Neder land het geld. dat zij uit Zwitserland hadden meegebracht, in 'n enveloppe heb ben gedaan, waarop zij het adres had den geschreven van dr. Beel, om een en ander als diplomatiek stuk aan de belangstelling van de douane te onttrek ken, staat niet vast. In zijn laatste ver klaring spreekt de heer Bos er niet meer over en zegt hij, dat hij het geld in zijn tas h&eft meegedragen. De bedragen, die in Zwitserland zijn opgemaakt, zouden voor mr. Visser frs. 15.000 en voor de heer Bof frs. 10 000 bedragen. Zij zijn beiden enige malen in Zwitserland geweest. verklaard te werken op interzonale goederentreinen, mits zulks „door de westelijke autoriteiten geautoriseerd wordt". De niet-communistische Duitse vak vereniging U. G. O. heeft de West-Ber- lijnse autoriteiten verzocht een nood dienst in West-Berlijn in te stellen, d5e het verkeer van interzonale treinen mogelijk moet maken. Sinds de arbeiders in saking gingen, hebben geen treinen uit de westelijke zónes naar Berlijn gelopen. Het stadsbestuur van West-Berliin heeft zijn burgemeester, prof. Ernst Reuter, gemachtigd zich tot het geal lieerd militair bestuursbureau te wenden om te pleiten voor een directe regeling van de Berlijnse spoorwegstaking door de ministers van buitenlandse zaken, die te Parijs bijeen zijn. Het stadsbestuur verklaarde zich alsnog bereid, te be middelen tussen de spoorwegarbeiders en hun werkgevers. Voor het tijdvak van 19 Juni tot en met 2 Juli zijn de volgende bonnen aange wezen: Voedingsmiddelenkaarten 905 181 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees. 182 Vlees (A, B) 300 gram vlees. 183 Vlees (D) 100 gram vlees. 185 Algemeen (A, B, D) 250 gram boter, margarine of vet. 186 Algemeen (A, B) 500 gram boter, margarine of vet. 187 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas. 188 Algemeen (A, B) 125 gram koffie. 192 Algemeen (B) 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas. 194 Algemeen (D) 250 gram boter, mar garine of vet. 195 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. Tabakskaarten 903 80 Tabak <QA) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 90 Tabak (QC) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD ZE, MD MF, MH 907 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter Q. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 Juni worden gebruikt. De bonnen 168, 169, 170, 171, 173, 176, 177, 178 en 179 kunnen worden vernietigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1