Nieuws uit STAD en OMTREK GEMEENTERAADSLEDEN LUCHTEN HUN HART Woonruimte-probleem kan nog beter worden opgelost Nummer 1 van lijst 2 De Hoek" is minder veilig, door diefstal van twee prismakijkers Holland- Festivalgeopend Reclame Concert in het Kurhaus; opera in Amsterdam Algemene Beschouwingen erg zakelijk en zonder verrassingen Deventer herwon nieuw oliebedrijf Maakt DONDERDAG 16 JUNI 1949 PAGINA 3 Medezeggenschap W ijkraad DE STEM VAN DE LEZER En antwoord van Supporter Belastingen Ik zou zo graag burgerlijke stand RAADSLEDEN MENEN TIPS TE KUNNEN GEVEN Stadhuis plannen Plantsoen-aanleg Hoofd kinderspel OFFICIëLE PUBLICATIE Betreffende uitreiking van Bonkaarten 909 GEM. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK DAT KON NIET UITBLIJVEN KNIESCHIJF GESCHEURD BOTSING HEK GERAMD R.K. LEESZAAL NIEUWE AANWINSTEN Studie-boeken het m 2Tl.oatVansen- Er aa" Of vallen' hekerd 0f>merkingen maakte, gevallen bekend, waarin de mensen bad DOOR PAARD VAN DE WIJS VERLOTING HUBERTUSGROEP Wat hrikt Schiedam D WERK VAN DE STRANDWACHT ERNSTIG GEDUPEERD VLAARDINGEN BIJEENKOMST TE LUXEMBURG? NED. VRACHTENMARKT De wapperende vlaggen op het Gevers Deynootplein, te Scheve- ningen, de uitzonderlijk lange file auto's, een zeer internationaal en exquis publiek, de luister van een bloementuin op het con certpodium van de Kurzaal, en het verschijnen voor het concert begon, van de secretaris-generaal van O., K. en W. op dit podium ter voorlezing van gelukwenstelegrammen van H. M. de Koningin, dat waren de uiterlijke tekenen dat het Holland- Festival is begonnen. Een maand lang zullen artistieke mani festaties van allerlei aard in de muzentempels van Amsterdam, Den Haag en Scheveningen plaats hebben. Gisteravond begon Amsterdam het Festival met een heropvoering van „Manon" door de Ned. Opera, terwijl in de Kurzaal na het Wilhelmus waarmee Ernest Ansermat het voorlezen der bovengenoemde vorstelijke telegrammen deed beantwoorden het eerste concert een aanvang nam. LAATSTE BERICHTEN ONDANKS WAARSCHUWINGEN WAS OOK HIJ NIET WIJZER HOGE NED. ONDERSCHEIDING VOOR AMERIKAANS GENERAAL INT. KAMER VAN KOOP HANDEL NIEUWE BURGEMEESTER VAN BUSSUM Gisteravond werd het Holland Festival geopend met een concert in het Kurhaus door het Residentie-Orkest o. I. v. de Zwitserse dirigent Ernest Ansermet. Voor de aanvang van het concert las mr. H. J. Reinink, als voorzitter van de stichting „Holland Festival" een telegram voor van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard, waarin het Koninklijk echtpaar Zijn heste wensen voor het welslagen van dit muziekfeest uitspreekt. Een jaar lang heeft de gemeente ge reild en gezeild. Voorstellen zijn in de raad gebracht en debatten zjjn gevoerd, maar geen enkele maal hebben de raadsleden de kans gekregen hun hart geheel te luchten. Wensen, klachten en vragen moesten gereserveerd blijven tot de behandeling van de begroting. Nu deze is ingediend en de behande ling in de secties heeft plaats gehad, is de stroom los-gebroken. Zeventien folio-vellen zijn dicht betikt met de al gemene beschouwingen. Daarin wordt door de raadsleden heel wat gevraagd en heel wat gezegd. Het geheugen van de vroedschap is goed en herhaalde malen, moeten leden zich dan ook af vragen, of B. cn 4V. een bepaalde be lofte, het vorige jaar gedaan, zijn na gekomen. Wij willen deze algemene beschouwin gen uitvoerig behandelen, om de lezer deelgenoot te maken van het werk van zijn raad. Des te meer belang zal hij verbinden aan de komende verkiezingen. Er wordt begonnen met een woord van waardering tot het College en de ambte naren, in het bijzonder voor het begro- fcngswerk. In de raad zouden bepaalde leden meer spreekkans willen hebben, als er in eer ste instantie misschien iets gezegd is, dat hen raakt Daarom zouden zij een wijzi ging van het reglement van orde in over weging willen geven, zodat nog spre kers in tweede instantie een kans krij gen, die in eerste instantie zwegen. Schiedam is eens Rotterdam voor ge weest in de voorbereiding van de me< dezeggensohap, maar in Rotterdam is nu reeds iets in de Raad geweest. Men wil een plan van B. en W., waarin de mede zeggenschap in Schiedam op royale wij ze tot uitdrukking komt. De overheid mag hierin niet bij ae particuliere bedrij ven ten achter blijven. Kunnen voorstel len te dier zake misschien in de komen de begrotingsvengadering ter tafel ko men? Het bureau personeelszaken heeft wel vooruitgang gebracht, maar er is een lid, dat toch liever een afdeling personeels zaken opgericht zou zien. Om aan de agrarische bevolking van Schiedam een grotere plaats te geven wordt voorgesteld voor Kethel een wijk raad in te stellen. Men moet dit punt in de openbare belangstelling plaatsen. De financien Komt het °°k in andere plaatsen wel voor, dat posten worden gevoteerd, die nog met de begroting moeten worden goedgekeurd? Is het noodzakelijk, dat de Begroting zo laat komt? Als er vertra ging komt, waarom dan tocïi niet de Begroting behandeld? De punten van algemeen beleid kunnen dan tijdig ter sprake komen en de raad loopt niet ach ter de feiten aan. Men moet bij de begrotingsbehande ling ampele mogelijkheden hebben om beleidsvragen naar voren te brengen, want bij gebrek aan een vragenuurtje in de gewone raad ontbreekt deze moge lijkheid geheel. Daarom zal de begroting 1949 nog in 1950 moeten worden inge diend. Er zijn leden, die willen weten of intussen de Rijksbijdrage voor 1950 al bekend is. Kan een aantal projecten niet op wat langere baan geschoven worden, zodat bij conjunctuur-omslag werken ter be schikking zijn, welke de gevolgen van de depressie kunnen helpen bestrijden. De bouw van een nieuw ziekenhuis wordt door allen als zeer urgent gezien. De geleidebrief is sommigen niet uitge breid genoeg om er conclusies uit te trekken. Zo wil men wel iets weten over ae onkosten van de onteigening in ver band met de woningbouw en over de inkomsten. Kan op de duur de last van de onteigening niet zo groot worden, dat ■belangrijker werken plotseling stil komen te liggen bij gebrek aan kapitaal? Het zal goed zijn als er een lijst van werken wordt gepubliceerd, welke in de toe komst zullen worden onder handen geno men zodat het inzicht van de raad in kapitaalsinvesteringen verhelderd wordt Er zijn leden, die nogal schamper spre-: ken over de rijksbijdrage, die oorspron kelijk was geraamd op 1.927.777,48 eil Onze abonné M. C. van Dijk uit de Bommelsestraat vraagt naar aanleiding van ons artikeltje „Op de Tribune" van verleden week, waarom in netzelfde blad als waarin „Speedway is geen sport" stond geschreven niettemin ook de grote speedway-advertentie werd opgenomen. Hp schrijft; van afgekeurde films of to neelstukken worden ook geen adverten ties opgenomen; ?n in dat éne zinnetje heeft de heer v. Dijk gelijk, maar in meer ook niet. Speedway heet volgens onze sportbe- grippen geen sport, maar circus. in ons artikeltje veroordeelden wij de suggestie van de speedway-organisatoren als zou speedway sport zijn. Spotten met leven en gezondheid is geen sport, het is sensa tioneel circus-gedoe De speedway-adver tentie is dan o.i. ook geen sportadverten- tie maar een kermisatinonce. Als iemand ons zou beweren dat de steilewandrijders van het lunapark sport lui zouden zijn zouden wij ook zeggen li een! Maar het lunapark beweert zoiets niet. Het lunapark adverteert als ker mis. De speedway-organisatoren adver teerden ook. maar, zeiden wij: ook a" kermis niet als sport. En als de speedway aangekondigd wil worden als kermis, vinden wii dat best, juist als van de ste-'lewandrijders. Overigens, het behoort niet tot het Werk van „Supnorter" om advertenties aan te nemen. Dat doet de advertentie afdeling. En die we'gert geen kermi"- aftnonces noch van de een noeh van de ander. Waart-,,Supnorter" niet het minste hezwaar tegen kan hebben. die nu blijkt te bedragen 940.000; dit alles na het door het college zo blijmoe dig uitgesproken vertrouwen. Maar is die r.ieuwe sluitpost nu als reëel te bechou wen? Als de inkomsten voor sommige be lastingen veel hoger zijn uitgetrokken is het nodig, dat er een gunstige atmosfeer geschapen wordt om industrieën te ves tigen. In verband met het verkeer kwamen de tongen los Aandacht werd gevraagd voor de situtatie op de Koemarkt. Een lid wilde het eindpunt van de tram ver leggen. Een andere wilde achter Hote! de Kroon aan de Buitenhavenweg een parkeerplaats maken voor een auto ol 20. Het autobus-materiaal is niet altijd naar de zin. Hebben B. en W. hier con trole op? Een eenvoudige oplossing wordt verzocht voor het kruispunt Vlaardingerdijk-B. K. laan, daar hier bij het uitgaan van de werf kleine ongeluk jes voorvallen, omdat niet allen de ageni kunnen zien. Anderen hebben medelijden met de R. E. T.-chauffeurs, die met moeite hun zware bus door de bocht .van de W. Frankelandsestraat moeten trek ken. De B. K.-laan moet rijwielpaden aan de kanten krijgen, terwijl de hinderlijke middenpaden in andere straten moeten verdwijnen of verkleinen. Het is jammer, dat de rit naar Kethel niet meer 15, maar 20 cent kost. Heeft het College hierover geen zeggenschap? Een onderdoorgang bij de overweg Over- schiesestraat wordt, vooral in verband met de ontwikkeling van het industrie terrein nodig geacht. Als Nieuwland ont sloten wordt, mag er wel eens gelet wor den op de onbewaakte overweg op de weg naar het Bijdorp. Er zou een verkeersspiegel moeten ko men op de hoek van de Nassau- en W de Zwijgerlaan, want de Finse school be lemmert nu het uitzicht. Het overmatig gebruik van sterke o'rank moet worden tegengegaan, omdat bet nadelig is voor de volksgezondheid. De onderwijzers zouden hun leerlingen kunnen wijzen op de schadelijke gevol gen van drankmisbruik. GEBOREN: Maria dr v. A de Raai A. Rodenburg; Johanna M. dr v, J M Collenburg en C. J. Fm-ke OVERLEDEN: A. M. E. Odé, M. H. v d. Veer, 75 j„ weduwe van G. Vogels. 75 j.; C. J. De woonruimte-verdeling kwam in het sectie-onderzoek van de Begroting eveneens ter sprake. Het ls volgens verscheidene leden in alle secties niet juist, dat men by het zoeken naar woonruimte uitgaat van het aantal per sonen ,dat in de toe te wijzen woning reeds gehuisvest is. Is het College zelf momenteel voldaan over de gang van zaken? Er zou 'n onderzoek moeten worden in gesteld naar en 'n overzicht moeten wor den verstrekt van alle beschikbare woon ruimte, ongeacht het aantal gezinsleden van de hoofdbewoner. De toezegging j gen achten deze uitgave niet noodzake- werd na het sectie-onderzoek van de lijk, omdat er dringender zaken zijn vorige begroting gedaan, dat bijzondere Maar er zijn anderen, die het absoluut om desnoods wat minder behoor lijke arbeiderswoningen te zetten. Men acht een uitgaaf van 35.000 mo menteel niet verantwoord uit vrees, dat het nog wel jaren zal duren, eer tot de werkelijke bouw kan worden overge gaan. Tegen die tijd zuilen de huidige plannen verouderd zijn. Het grote bedrag van 42.000 voor de aanleg van het plantsoen aan het Hoofd willen vele leden nader verklaard heb ben, Hangt deze uitgave samen met het maken van de Maas-boulevard. Sommi- aandacht zou worden besteed aan wo ning-zoekenden, die reeds geruime tijd trouwplannen hebben. In de praclijk is daarvan niets gebleken. De samenwerking van de gemeenten onderling kwam ook ter sprake, toen op gemerkt werd, dat het probleem in rui mer verband gezien moest worden. Rot terdam, Schiedam en Vlaardingen vor men een eenheid in dit opzicht. De sa menwerking tussen de gemeenten is thans niet vruchtbaar. Laten B. en W. zorgen, dat dit anders wordt. Er is wel een beroeps-commissie voor ae besluiten van de Commissie Huisves ting, maar deze laatste bestaat uitsluitend uit ambtenaren. Het ware gewenst, dat daarin ook deskundige meelevende bur gers zitting namen. Van tijd tot tijd zou den er in de raad algemene richtlijnen aan de orde moeten worden gesteld. De thans bestaande zijn gegroeid in het' ver leden zonder medezeggenschap van de J- op de Noordvest achter een stilstnan- raad. Er wordt bijzondere aandacht ge- de auto vandaan, terwijl de bestelauto l'gd voor het vorderen heshmra t «iauto. noodzakelijk vinden, dat nog dit jaar dit plantsoen er zal komen. Kan het herstel niet betaald worden uit hef verhaal op oorlogs- of molestsohade? Dit gebeurde ook bij de herbeplanting van het Volks park in samenwerking met Staatsbos beheer. De groenstroken voor de woningen aan ae Babberspolder zouden moeten betaald worden uit de exploitatiesaldi van ae woningen, waarvoor deze worden aange legd en niet ten laste moeten komen van de Gemeentelijke Kapitaaldienst meent een lid. Verduidelijking wordt 'gevraagd ever de uitgaven voor de voorzieningen op de Oude Begraafplaats en in de Plan tage. Zonder uit te kijken liep de 12-jarige FIT*» rlo NT I~\r-\T-rJ Ti De Distributiedienst van Schiedam maakt bekend, dat de levensmiddelen kaarten 909 afgehaald dienen te worden aan het bureau Broersvest 111 te Schie dam op de volgende data voor hen wier namen beginnen met de letters; O tot en met Pels Maandag 20 Juni. Pelt tot en met Pij Dinsdag 21 Juni. Q tot en met Rooi Woensdag 22 Juni. Room tot en met Schey Donderdag 23 Juni. Schee tot en met Sli Vrijdag 24 Juni. Slo tot en met Sta Zaterdag 25 Juni. Voor de nog niet genoemde letters volgt een nadere bekendmaking. Mede te brengen de tweede Distributie stamkaart en de Inwisselbon 905 In de maand Mei 1949 werden in het Hoofdgebouw aan de Lange Haven uit geleend: 10.188 boeken (v. j. 8.7661, waar van 965 (623) kinderboeken, 3687 (2899) studiewerken, 5536 (5244) romans. In het filiaal in de Gorzen werden uitgeleend 942 (630) boeken, waarvan 301 (116) kinderboeken, 195 (185) studiewer ken, 446 (329) romans. In het filiaal te Kethel 458 (513) boe ken, waarvan 72 (66) kinderboeken, 38 (40) studieboeken, 348 (407) romans Aan het Weeshuis der Hervormden werden bovendien nog uitgeleend 181 (249) boeken. In totaal werden dus uitgeleend 11 769 (10.158) boeken. Het aantal houders van leeskaarten bedroeg 2322 (2417). Toen de Rotterdamsedijk een fietspad kreeg, werden er langs dit fietspad ligus ter-heggen geplant. Om te voorkomen, dat deze een al te snelle vernieling tege moet zouden gaan. werden door de strui ken lijnen prikkeldraad gespannen. Voor de liguster was dit het behoud, maar op de verkeersveiligheid was het een aan slag. Vooral in deze streken, waar het zo geducht kan waaien en stormen, is het onverantwoordelijk om langs de toch nog altijd smalle rijwielpaden prikkeldraad te spannen. Hoe licht raakt een waaiende jas erin verward, hoe ge makkelijk zwenkt men, tornend tegen de wind op, te dicht langs de struiken; hoe gauw moet men, uitwijkend voor een minder stuurvaste voorligger, zijn heil in deze ruimte zoeken. Dit prikkeldraad is een voortdurende bedreiging en het eerste slachtoffer is gisteren "gemaakt. Mej. v. d. S. raakte de macht over haar stuur kwij) en kwam in het prikkeldraad. Met 2 diepe vleeswonden aan het linker onderbeen moest zij door de G.G. en G D naar het Gem. Ziekenhuis worden over gebracht. Wie is nu verantwoordelijk voor de schade? In de overtuiging, dat zijn mede-rijder zijn intentie zou volgen en, komende van de Lange Haven, de Appeimarktbrug zou oprijden, sloeg de wielrijder m. gister avond links af. De rechtsrijdende W was echter op deze koerswijziging niet be dacht en probeerde door krachtig te rem men een verwarring te voorkomen. Hij botste en viel. De ambulance moest er aan te pas komen. In het Gemeente ziekenhuis constateerde men, dat de knie schijf gescheurd was. Tengevolge van het slechte uitzicht botsten gistermorgen op de hoek van de Kreupelstraat en de Boterstraat een auto en een carrier tegen elkaar. Er was lichte schade Een onbekend gebleven vrachtauto chauffeur heeft gisteren met zijn auto het hek van de tuin van de heer S, aan de Broersvest geramd en zwaar beschadigd. Allan,d. M. van: Misdaad in Mei. Beke, C.: De schatten van Che Tsuan. Boschvoge/ F. R.: De beukenhage. Bryant B-: Trudy's moeilijke jaren. Christie, A.: Tien kleine negertjes. Couperus, L.: Van oude mensen en de dingen, die voorbijgaan. Daum. P. A.: Ups en downs in het Indi sche leven. Deming, D.: Penny volgt haar roeping. Eijk. H. van: Van huis tot huis. Franken, R.: Claudia en David. Havank: De versierde bedstee- Havelte, S. van; De rozen van Hofwijk. Houte, A. van: Liefde tussen vulkanen Langen, F.: Jacques en Jacqueline. Lentinck, R.: Evie's happy end in Londen Marga: Toch is het leven mooi. Melchior, A.: De blijde inkomst. Mondria, H.: Thuisvaart. Nabben, Ju De overspelige vrouw Nilsson. F.: Bombi Bitt. PotharstGimberg, C. E.: Het verlichte venster. Idem: Zo hard als diamant. Ranger, S.: Als de prairie brandt. Roscoc, T.: Twee uur voor de dood. Shellabarger, S.: Prins der vossen. Thackery, M. W-: Kermis der ijdelheid Thiess, F.: Caruso. Timmermans, F.: Adriaan Brouwer. Vieser, D.: De martelaar en Lilotte. Vroom. M.: Met andere ogen. Werfel, F.: De verduisterde hemel Wessem. C. van: Galop Chromatique. Williams, B. Ames: En de hemel is haar rechter. WoltersDawson, A.: Mary Darcy. Zara, L.: Een vorstenleven. Alders, J. C.: Overal biologie. Dickens, C.: David Copperfield. Oussel, W.: Heklichtjes. Fischer, H. Th.: Van verre volken. Hengel, W. van: Anton Bruckner. Hogben, L.: De consequenties van 1 1. Hulzen. J. van: Indische volksverhalen. Loon, H. W. van: Uit het leven en de tijd van Johann Sebastian Bach. Maurik, H. van: Djokja achter de horizon Mindszenty, J.: Moeder. Piccard, A-: Tussen aarde en hemel ■Plas, M. van der: I hear America singing. Rieciotti, G.: Leven van Jezus. Romein Verschoor: Slib en wolken. Saporiti, P.: Het lege balcon. Schenk M. B.: Vrouwen van Nederland 1898—1948. Schierbek, A.: Sepp-Nozeman. Sertillanges, A. Du Jezus. Smit, J. O.: Pastor Angelicus. Soetendorp, J.: Een* staat herrijst. Sprang, A. van: Laatste acte. Terpstra, H.: Insulinde. Werner, K.: Het Kamerterrarium. Zoo leven wij in Indië. vraagd voor het vorderen van woon ruimte, zowel bij hoofden van gemeente als van particuliere bedrijven. Er dient bij uiterste noodzaak tot vordering in die gevallen te worden overgegaan. De verantwoordelijkheid van deze mensen zwaar belast en hun werktijd gaa: 6h dan 's avonds 5 uur. Het uiterste aar, „J1" ,activiteit en uithoudingsvermo- zullen zifVmt reed's gevergd. Zeker moeten knrm geval tHuis hun relaties en werkkamer ontnomen werd De middenstand ondervindt tot schade van zijn belangen, dat er moeilijkheden zijn bij het huisvesten van zijn bedrijfs leiders. Wordt in voldoende mate tot woningsplitsing overgegaan en worden er niet teveel woningen in tact gelaten, waar veel overtollige ruimte is? Nu van Rijkswege de bijdrage in woningsplifsing is verminderd, wordt het tijd voor de gemeente, om te overwegen of de hier- weUultSe'rokken begrotingspost nog wel groot genoeg is. ten 6 een lld is- dat meent te we worden nm?,""3 van «rote huizen niet bestuurd door J„ juist bezig was deze auto te passeren. Ondanks krachtig rem men kon een aanrijding niet voorkomen worden. Door het middenstuk van de v./.rzijde van de auto werd de jongen gegrepen. Hij kreeg een bloedende wond aan zijn knie. Op de Vlaardingerdijk, in de buurt van de Jan Steenstraat had gistermiddag een aanrijding plaats tussen twee fietsers, omdat een ervan raar moest manoeuvre ren, daar er van de a »'ere zijde komend een fietser links van de weg opereerde, die een paard meevoerde. Het beest stei gerde en was de oorzaak van een be schadigd voorwiel van v. d, E. De trekking van de Hubertusgroep- loterjj is een maand uitgesteld. Ondanks naarstig zoeken hebben wij in I A de Begroting 1949, of in de aparte Be- dank *1J de verkiezingspropaganda van drijfsbegrotingen, nergens de post Ver-1 de C-H-U„ waar het aan toe is. ontzien, vraagt een ander om bfhen te °onderzoek^an Welik deel van de 64oo nister van Wederopbouw beinnw r.ingen zal Schiedam krijgen? HuIrt» in tussen voor de Oud-Wethouder Alberts en zijn staf, met name de directeur van de Woningdienst voor wat bereikt werd Is er kans op, dat het bouwvolume voor onze zich snel ontwikkelende ge meente, vergroot zal worden? Dit is toch niet alleen rechtvaardig, maar ook nood zakelijk. De woningbouwverenigingen moeten als het enigszins kan worden in geschakeld. Men wil graag weten, hoe tiet met de particuliere bouwers staat Welk deel van het bouwvolume is in handen gekomen xmn particulieren en welke van de projecten, welke nog in por tefeuille zijn, zullen door particulieren worden uitgevoerd. Als particulieren gingen bouwen, zou tegelijkertijd het financieel risico van de gemeente afge wenteld worden. Welke bouw zal in Tuindorp Kethel verrijzen Een lid is geporteerd voor du- plex-woningen. maar een ander is er sterk tegen omdat na verloop van tijd zo n woningen-complex een speciaal cachet krijgt en minder aantrekkelijk wordt voor de bevolking. Het is beter kiezingpropaganda voor de C H U.' kunnen vinden. Toeh zou er onder de afdeling Gementewerken een uitgave- of een inkomstenpost moeten voorkomen :n verband met het belangrijke tekenwerk, dat Gemeentewerken voor de verkiezings propaganda van de C.H.U. verrichtte Wij zien in dit opzicht grote mogelijk heden voor de toekomst. Het zou bij de volgende verkiezingen aosoluut nodig kunnen zijn, dat de woningdienst (K.V. P.) enkele belangrijke projecten aenter- hield, om dan tijdens de verkiezingen met grof geschut op de argeloze menigte los te branden Kijk maar eens, wat wij (K.V.P.) gaan doen. De raadsleden hebben in de Algemene Beschouwingen gevraagd, om eindelijk het reeds drie jaren geleden beloofde boek over de uitbreidingsplannen eens te mo gen ontvangen. Zij kunnen gerust zijn. Nog een paar verkiezingsbladen van de C.H.U. en zij hebben alle tekeningen en gegevens, welke zij maar wénsen en wel ke onaanraakbaar waren voor de voor lichtingsorganen van de Schiedamse Ge meenschap. Op het boek kunnen zij niet rekenen voor elke verkiezingsstunt eruit is gebruikt. Wie dat misbruik maken van positie noemt, is een kniesoor Maar het is nog niet alles, In het afdelings-onder- z°ek van de Begroting werd gevraagd, ;,e sommen, uitgetrokken voor het llf verband stonden met de aanleg van de Maas-boulevard. Het antwoord van B en W. kan achterwege blijven. De wethouder heeft al in zijn verkiezingsblaadje geantwoord Laat nu niemand vragen, waarom hij dat niet in de Memorie van Toelichting deed, zoals hem dat gepast had, want met die nor male fatsoenshouding tegenover de Raad had hij een verkiezingsstunt gemist, die hij onmogelijk kon ontberen. Zo zouden wij kunnen doorgaan. Als zwijgende mensen spraakzaam worden, is er wat te verwachten. Schiedam weet nu, Maar laat nu geen lid van de C.H.U.- fractie het nog wagen om over het pas seren van de Raad te spreken, als er bepaalde plannen van de Schiedamse Gemeenschap ter sprake komen. Wat hier gepresteerd werd, is onvertrefbaar op het punt van negatie van de Raad. Wat betekent dit voor de verkiezingen? Dat betekent zoveel, dat men toch liever zijn stem zal geven aan een partij, waar van de vertegenwoordigers eerbied blij ken te hebben voor de democratische instellingen en niet met een meesmuilend passeren daarvan kwesties, die in de Raad en in de voorüehtings-organen thuis horen voor hun verkiezingskarretje spannen. Wie van het standpunt uitgaat, dat alles geoorloofd is voor het werven van kiezers: zelfs een aanslag op het lichaam dat die kiezers moeten gaan samenstellen, heeft de poort geopend voor vreemde consequenties. En hij kan dat alleen doen, omdat hij van zijn tegenstanders ver wacht, dat zij het politieke fatsoen wèl zullen bewaren. Dat is precies dezelfde tactiek, waarmee de communisten wer ken. Maar een wethouder, die zich zo weinig van de Raad aantrekt, waarvan hij toch zelf deel uitmaakt en waarin hij toch zit om het algemeen en niet dat van de C.H.U. te dienen; zo'n wethouder kan ons de mooiste plannen laten zien er. de mooiste perspectieven tekenen: hij kan alle ambtenaren van zijn afdeling aan het werk zetten; hij heeft voor ons af gedaan, omdat hij de basis van het demo cratisch staatsbestel, verantwoordniijk- héid tegenover de vertegenwoordiging van de burgerij, dus tegenover de Raad, heeft aangetast door verantwoording te genover de kiezersmassa af te leggen, met het doel, deze voor zijn zaak te winnen. Wij stemmen Nummer 1 van lijs? 2. omdat de Katholieken ondanks de smaad van Rooms-Rode overheersing blijk geven die instelling wel te eer biedigen. Zelfs in de verkiezingstijd. aw Een speciaal getrainde groep leden der Rotterdamse Reddings-Brigade. ge naamd de Strandwacht, is nu reeds voor de negentiende zomer elke Zondag te Hoek van Holland gestationneerd aan het strand, om, zo nodig, met gevaar voor eigen leven te trachten het leven van afgedreven baders en zwemmers te red den. Deze leden doen dat geheel belange loos en offeren voor dit doel al hun vrije Zondagen en bovendien tijdens de algemene vacantieweek in Augustus, 'n week van hun vacantie op. De strandwacht beschikt over 'n klein houten gebouwtje aan het strand, waar UITREIKING BONKAARTEN. Aan het Bureau Kortestraat 1 alhier worden de levensmiddelenkaarten 909 uit gereikt als volgt: Mot t.m. Nij Woensdag 15 Juni; O t.m. Pels, Donderdag 16 Juni Pelt t.m. Pij Vrijdag 17 Juni; Q t.m. Rooi Zaterdag 18 Juni. Mede te brengen 2e distributiestamkaart en de Inwisselbon 905. HET 4e HOFCONCERT. Woensdagavond van half 8 tot 9 uur wordt in het Hof het 4e Federatie-con cert gegeven, thans verzorgd door de Mu ziekvereniging HVO. GESLAAGD. De heer H. Westerdijk. alhier, slaagde aan het St. Franciscuscollege te Rotter dam voor het eindexamen Gymnasium A. at mechanische hulpmiddelen, die voor een redding uit zee nodig zijn, opgesla gen zijn. Tot deze hulpmiddelen, die in de loop der jaren aangeschaft zijn van dè contributies der leden van de Rot terdamse Reddings Brigade, behoorden een tweetal goede prismakijkers. Geen overbodige luxe, wanneer men bedenkt, dat de Strandwacht te Hoek van Hol land een strook strand van 2 kilometer lengte beveiligt. Nog in de loop var. 1948 werden vier personen uit zee gered, die zonder de hulp van de Strandwacht en haar prismakijkers beslist verdron ken zouden zijn. In de loop van de week tussen 5 en 12 Juni nu hebben onbekenden in het Strandwachthuisje ingebroken en de beide prismakijkers gestolen. De heren inbrekers zullen moeilijk kunnen besef fen welke onherstelbare schade zij met hun laffe daad berokkenen aan het menslievende werk van de Strandwacht. De Rotterdamse Reddings Brigade hoopt, dat deze regelen de heren er toe zullen brengen hun fout te herstellen. Het adres van de secretaris van de Rot terdamse Reddings Brigade is: Cl t ia- straat 12 e, Rotterdam-N. O Tot directeur van het Prov. Electri- citeitsbedrijf in Noord-Holland is door Prov Staten benoemd de economisch- adj.-directeur mr. W. Snellen te Bloe- mendaal. Ministerconferentie over inter- Europecs betalingsverkeer Naar uit Brussel vernomen wordt ver wacht men in Belgische kringen, dat a.s. Zaterdag te Luxemburg een bijeenkomst zal plaats vinden van de ministers, die deel uit maken van de Adviserende Raad van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking. Het onderwerp van bespreking is niet bekend. Men neemt aan, dat ernstige complicaties zich heb ben voorgedaan bij het opstellen van de overeenkomst betreffende het inter-Euro pees betalingsverkeer voor het tweede jaar van de Marshall-hulp. waarover de deskundigen thans te Parijs verdere be sprekingen voeren. Men achtte de mogelijkheid niet uit gesloten, dat de besprekingen te Luxem burg alleen zal plaats vinden tussen Spaak en Sir Stafford Cripps. ROTTERDAM, 15 Juni. 90 ton blikafval Leeuwarden, 370 ton fosfaat Roermond; 150 ton id. Venlo; 500 ton suiker Amsterdam; 259 ton blik Deventer; 6000 ton cokesgruis Zwijndrecht; 98 ton div. granen Boxmeer; 71 ton id. Wageningen; 158 ton id. Zutphen; 135 ton id Deventer; 110 ton ld. Doesburg; 110 ton mais Wormerveer 60 ton id. Meppel; 80 ton papier Maastricht; 250 ton kunstmest Delfzijl; 380 ton kolen Dinteloord: 125 ton oud ijzer IJmuiden; lading stukgoed Amster dam; lading stukgoed vletten. Onder zeer grote belangstelling uit kringen van handel en nijverheid werd hedenmiddag de nieuwe fabriek der N.V. Twentol Smeerolie-industrie te Deven ter officieel geopend. De nieuwe fabriek is vrijwel op dezelfde plaats gebouwd als de oude, die bij de bevrijding van De venter in April 1945 in vlammen opging. De oppervlakte van het terrein bedraagt 12.000 M2. waarvan 4000 M2 bebouwd is. Er is een tankinstallatie met een capaci teit van 2 millioen liter en in bestelling is nog een stank van 1 millioen liter! De aude capaciteit bedroeg 1.200.000 liter. Na Rotterdam en Amsterdam heeft De venter thans een der grootste bedrijven op dit gebied. Nadat de directeur, de heer J. Simon het woord had gevoerd,'sprak de burge meester van Deventer, mr. H. W. Bloe- mers, die deze plechtigheid niet alleen een mijlpaal voor het bedrijf maar ook voor Deventer noemde. Verder voerden o.m. het woord de heer Jans uit Antwerpen, directeur van de Gulf Oil Corporation voor Europa, de heer Ottevanger jr. namens de N.V. Olie- andelsverèniging te Rotterdam, terwijl namens het personeel een tegeltableau werd aangeboden. Veel uiterlijke schittering moge aan dit concert een apart cachet hebben gege ven, het program was eer aan de conven tionele kant. Het eerste concert De uitvoering van de tweede Leono reouverture was tamelijk mat en de trom petsignalen waren blijkbaar onder een druk van zenuwachtigheid. Brahms vioolconcert werd in de solo partij weer door Ginette Neveu voor gedragen en wij schreven enkele dager, geleden nog hoe zij dat doet: meesterlijk, gepassioneerd en muzikaal tot en met; er, dat ook nog in deze hyper-officiële sfeer! Het was intussen voor de soliste wel een heel groot verschil om dit geladen concert te moeten spelen bij Dorati of Ansermet! Na de pauze was de dirigent volkomen het terrein meester en prachtig heeft hij de eerste uitvoering van het werk va" de Rotterdamse componist Rudolf Escher. getiteld .Musique pour l'esprit en deuil" 'aaushotel. verdedigd. Want dit werk zal wel nie' 1 iedereen op het eerste gehoor voldoende aanspreken. De ingewikkelde polyrhyth miek, het vaak wrange over en in elkaa' schuiven van stemmen en klankkleuren de nu en dan abrupte overgangen en de geweldig forse climaxen in dit werk ver gen veel van de hoorder. Maar het wers is mooi van opzet, logisch van bouw en sfeer en sterk van structuur. Men voel1 'vrij spoedig de affiniteit met de taal en de geest van Ravel, met name van diens Valse en Bolero, zonder dat men evenwel van imitatie behoeft te spreken. Zeer fraai is het slot, dat bevrediging brengt na de haast beklemmende sfeer van hel voorafgaande. De componist was aanwezig en dankte van de zaal uit voor de meesterlijke weer gave vari zijn werk. Tot slot de ..meester' aan het woord. Ansermet met Ravels tweede Daphnis suite, geheel uit het hoofd gedirigeerd op een wijze die niet te overtreffen is Wanneer men oorspronkelijk voor hall"' geschreven muziek als concert-extrac hoort, mist men er doorgaans de dans bij Maar bij Ravels werk is de muzikai» synthese zó volmaakt geconcipieerd er geslaagd, dat men waarlijk aan de mu ziek volledig geestelijk houvast heeft om tot klaai begrip te komen, tot volledig ondergaan van de visie van deze uitzon derliike toondichter. «Het was een prachtig slot dat èn diri gent en orkest veel eer bracht, die in ovatioree' applaus werd uitgedrukt. 'Onh'er ri«- vele aanwezigen werden o.m cp,,cmerkt minister J R H. van Schaik. oud minister mr. J. A. Jonkman, de am bassadeurs van Engeland, China, België en Canada, de zaakgelastigde van Zuid- Afrika, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. mr' .U Kesper, commissaris van de Koningin In Z.-Holland de wnd. burge meester van den Haag "ir. L. Feber en veie andere autoriteiten. J. K.- Na het concert waa de pyrotechniek aan het woord in een zeer fraai vuurwerk op het strand. Het weer werkte vrij goed mee om de grote stukken die wel wat Ver. vaagden in de zware smook die naar het land dreef, toch te dóen bewonderen. Het bombardement was fors en al hadden de pijlen nu en dan blijkbaar wat hoogte vrees, het was toch een geslaagde verto ning met een knetterend stuk „Vivat Hol land Festival" tot besluit. Na het vuurwerk hield het Gemeente bestuur een drukbezochte en geanimeerde receptie in het restaurant van het Kur General Stephen J. Chamberlin van het Amerikaanse leger, die als assistent chef-staf deelnam aai* de voorbereidingen van de operaties tegen Japan, waarbij Ne derland werd bevrijd en die als zodanig uitstekende diensten aan de Ned. zaak bewees, is door H. M. de Koningin be noemd tot groot-officier in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. De on derscheidingstekenen werden hem giste ren op het hoofdkwartier van het vijfde leger te Chicago door de Ned. consul- generaal, dr. J. v. d. Mortel uitgereikt. Het congres te Quebec van de inter nationale kamer van Koophandel. Na een inleiding van de president van de Franse afdeling der Internationale Ka mer van Koophandel, Edmond Giscard d'Estaing over „regionale unies en het economische leven van de wereld" heeft de I.K.K. in haar erdc plenaire bijeen komst als haar mening te kennen gegeven dat de regionale unies de onderlingen uit breiding van het handelsverkeer binnen de grenzen dier unie kunnen bevorderen. Dergelijke unies vormen geen belemme ring voor een bredere stroom van het handelsverkeer, doch kunnen deze bevor deren. Britse en Nederlandse zakenlieden adviseren een meer geleidelijke ontwik keling naar het doel der economische unie. Tot burgemeester van Bussum is met ingang van 1 Juli benoemd de heer J. C. Haspels, sedert 1 November 1935 burge meester van Enkhuizen, De heer Haspels, die tot de Anti-revolu tionaire partij behoort, is op 1 October 1910 geboren. Voor zijn burgemeester schap bekleedde hij de functie van se cretaris der gemeente Enkhuizen. De heer Haring van de Kath. Onder- wijzersbond en de heer Kersten van de Centrale van Ned. personeel in over heidsdienst in Indonesië zijn naar Ne derland vertrokken om te trachten aldaar nog enige invloed uit te oefenen op de inhoud van het wetsontwerp-rechtsposi tie ambtenaren in Indonesië.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3