Internationale spanning lioudt nog steeds aan Gen. Kruis over Nederland de Westerse Unie Geen verlaging van reëel loon De vier komen ultra-geheim samen Schaduw van Molotov present Conflict tussen Syrië en Irak Terug naar beweeglijke prijzen Goud en juwelen van Mussolini Bisschoppelijk paleis te Praag omsingeld W eer bericht! Op de IRIBUNE in Communisten blijven vuur stoken Politie met tommy gun betrok de wacht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „De weermacht het gewapende deel van ons Volk Onderwijzer van Nienw-Guinea Onveiligheid op Java Geen staking meer op Zondag in Engeland Sanering in Frankrijk Werkloosheidsverzekering Maar doorberekening kan export benadelen Grote mogendheden belangstellend Alweer een verzuim Trein overvallen Visjinsky bell wel op Politie jeep beschoten fokker-vliegtuig De pols voelen van de vraag op de ivereldmarkten Op zoek naar een verdwenen schat 71ste JAARGANG VRIJDAG 17 JUNI 1949 No. 20954 krijgt Pauselijke onderscheiding In bedenkelijke mate toegenomen Spoorwegmannen praten verder E.V,C.-felicitatie kwam te laat Nadat minister Van den Brink gisteren de Amsterdamse diamant- tentoonstelling geopend had, wilde hij een diamant toch ook wel eens van nabij zien. Het ministeriëel oog beziet nauwkeurig door een loupe hoe zo'n loaardevolle steen er nu eigenlijk uitziet. De bezem door de departementen Aan boord van het m.s. „Langkoeas" van de Kon. Rotterd. Lloyd is gisteren een drietal brandspuiten gehesen, bestemd voor de gemeente Batavia. Deze door de Fa. Bikkers geleverde spuiten, elk wegende 3800 kg., hebben een capaciteit van 2500 l. per minuut. Acht reizigers om het leven gebracht (Telefonisch van onze Parijse correspondent) BEWIJS WORDT GELEVERD NIEUW OLIEVELD IN ITALIË Vijf inzittenden gedood VERONGELUKT Wat al geruimei tijd gevreesd werd, dreigt werkelijkheid te worden: algemeen verwacht men nu spoedig de arrestatie van Praags heldhaftige aartsbisschop, mgr. Béran. Gewapende politie heeft zijn paleis omsingeld, terwijl een aanzienlijke macht de bisschoppelijke vertrekken binnenviel, de sleutels opeiste en tot last in de nacht een zorgvuldig onderzoek instelde. Twee geestelijken, o.w. naar verluidt de secretaris van de aarts bisschop, zijn reeds in hechtenis genomen. Politie, met tommy- gun gewapend, bewaakt nog steeds de toegang tot het paleis. De aartsbisschop mag zijn vertrekken niet meer verlaten. DE BANK WAARSCHUWT WEINIG VERANDERING EX-POLITIEKE GEVANGENEN VRAGEN VOORTZETTING OPSPORINGSDIENST „Open brief" van communisten onderschept De communisten die uit de landelijke organisatie van ex-politieke gevangenen zijn getreden, hebben gisteren getracht een „open brief" uit te reiken aan de deelnemers van het congres voor ex- politieke gevangenen, dat momenteel te Apeldoorn wordt gehouden. Het bleef echter bij een poging en de heer K. van Staal, redacteur van het maandblad der vereniging heeft in de ochtendbijeen komst de nieuwe lastercampagne heftig bestreden. DE LAATSTE TABAKSBON IS 88 DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, f 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DB >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze redaceur) Voor het Departement Oost-Brabant Van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft generaal mr. H. J- Kruis gisteren in het Philips' Ont spanningsgebouw te Eindhoven een lezing over: de militaire aspecten, voortvloeiend uit liet West-Europse Pact gehouden. Spreker zette in de aanvang van zijn betoog uiteen, dat men inderdaad moet zeggen, dat er in zekere zin een oorlogs dreiging bestaat. Zolang Rusland beschikt over een grote, parate krijgsmacht, tegen over welke het Westen zo weinig paraats kan zetten; zolang bovendien het commu nisme meent, dat het, om zich te kunnen handhaven, over een zo groot mogelijk gebied moet beschikken, kan men zeker niet zeggen, dat de spanning geweken is. Wat kunnen wij daartegen doen? Ons in geval van nood verdedigen, maar voor al maatregelen treffen om de dreiging af te wenden. Dat is het defensieve doel van de Wes terse Unie, gelijk ook van het Noord- Atlantisch Pact, en het nieuwe in deze twee vredesinstrumenten is, dat reeds nu, in vredestijd, het defensief doelbewust wordt gecoördineerd door plannen tot harmonische organisatie van de weer machten van het gehele betrokken ge bied in een eenheid, tot standaardisatie van de bewapening, tot een eensgezinde tactische en strategische doctrine, tot eenvormigheid van de verbindingsmidde len. Om dit geweldige doel te bereiken zijn heel wat commissies, comité's en subcom missies ingesteld, met als hoogste het comité der opperbevelhebbers met maar schalk Montgomery als voorzitter. Dit alles is slechts organisatie en kader, Zolang geen effectieve weermacht is op gebouwd, blijft alles in de lucht hangen. En we hebben nog lang niet, wat we moe ten hebben. Er is ongetwijfeld vooruit gang, maar nog veel te beperkt. Als men de vraag stelt, of het Wes ten zich In een moderne oorlog tegen een agressor kan verdedigen, moet, aldus generaal Krul^ het antwoord principieel bevestigend luiden. Het is een mogelijkheid, mits men in de nieu we tijd denkt. De idee an verdedigings linies is uit de tijd. De moderne ver dediging moet geschieden met dezelfde middelen en tactiek, weike de aanvaller aanwendt: zij moet een typisch offen sief karakter dragen. Wel kan het no dig zijn ten einde in de aanvang enige tijd te winnen een zeker opvangings- systeem voor te bereiden. Maar ook dat zal nog offensief moeten zijn. Wat wordt van ons verwacht? Dat wij in het internationaal verband ons volle aandeel zullen leveren: een natuurlijk betrekkelijk klein, maar zeer mobiel Veldleger, tactische luchtstrijdkrachten, een goed georganiseerde luchtverdediging in het achterland, een waarschuwingsra darsysteem, en een marine voor eigen Wateren en voor de beveiliging van onze koopvaardijschepen. In dit verband sprak generaal Kruis er zijn spijt over uit, dat in het volk nog 2o weinig begrip voor de noodzakelijk heid van eente allen tijde parate natio nale reserve bestaat. Uit personeelsoog- pünt kunnen wij onze taak vervullen. De Nederlander is, het blijkt o.m. in Indo nesië, een soldaat met een hoog moreel. Maar hij zal slechts de volmaakte soldaat worden, als er een hechte band tussen volk en leger komt, als men leert besef fen, dat de weermacht niets anders is dan het géwapende deel van, uit en mid den in het Nederlandse volk. Wat de materieelvoorziening betreft, kunnen wij het momenteel niet zonder de steun van anderen af. Maar die steun zullen we krijgen, als we, zij het met offers, ons volle aandeel in het grote ver band van Westerse Unie-en Noord-Atlan tisch pact willen dragen. Waar het mogelijk is, besloot generaal Kruis, zal ook de eigen industrie in de materiaal-voorziening worden ingescha keld. Een korte gedachtenwisseling volgde op deze interessante lezing, welke ongetwij feld een duidelijk inzicht gaf in de taak, welke Nederland in de Westerse Unie heeft. Het heeft Z. H. de Paus behaagd de onderscheiding ,,Pro Ecclesia et Ponti- fiee" te verlenen aan Philippus Renjaan, Goeroe-Catechist, te Lang,goer. Dit is de eerste keer, dat een der ingezetenen van het Vicariaat van Nederlands Nieuw- Guinea deze eer wordt waardig gekeurd. Philippus Renjaan is in 1909 uit een onderwijzersgezin geboren. In 1925 slaagde hij voor het examen van volks onderwijzer en was daarna tot de oorlog werkzaam op verschillende plaatsen op Groot- en Klein Kei. Zijn werkzaam heid in de diverse kampongs was voor beeldig en onmisbaar, want de pastoor moest ruim tien kampongs bedienen en de zorg voor school en kerk in die tus sentijd aan- de Goeroe overlaten. Toen door de oorlog de missionarissen ofwel vermoord, ofwel weggevoerd wa ren, heeft Ph. Renjrjtn de leiding op zich genomen van het school- en catechisten- werk, tegen de verbodsbepalingen van de Japanners in. In het officieel weekoverzicht betref fende de toestand in Indonesië wordt gezegd, dat, hoewel de toestand over het algemeep ongewijzigd is, de onvei ligheid op Java in verschillende gebie den in bedenkelijke mate is toegenomen. In sommige gevallen wordt de indruk gewekt, dat de terreur en de intimidatie, waaraan de bevolking en met name het Indonesische bestuur blootstaan, een georganiseerd karakter dragen. Elders is toenemende druk van communistische zijde op de bevolking duidelijk merk baar. De ontwikkeling van zaken in vele gebieden op Sumatra is niet onbevredi gend. In Djogja valt een zekere mate van spanning te merken als gevolg van schietpartijen, die meest 's nachts, doch soms ook overdag plaats vinden. De activiteit van sluipschutters langs de Ai .it."'? weg van Djogja naar Magelang is toe genomen, In het Solose is het aantal gevechts aanrakingen met benden verminderd, maar de druk op de bevolking en do aanvallen op niet-militaire objecten zijn toegenomen. In Solo gaan subversieve elementen, die vaak communistisch georiënteerd zijn. voort met hun pogin gen brand te stichten en gebouwen en instellingen te vernietigen. Het is op vallend, dat het optreden van deze mis dadigers jJe laatste tijd vaak gericht is tegen Arabieren. In het Semarangse nam het aantal ge vallen van rampok en terreur toe; hier bij werden tweemaal Japannezeh gesig naleerd, van wie een gedood werd. Te Banjumas is de toestand verre van be vredigend. Na de overval op de onderneming Koebang Kangkoeng werd een zuive ringsactie ingezet, waarbij 35 leden van een in de omgeving aangetroffen bende werden gedood. Andere plaatsen, waar activiteit van benden gerr/ild werd, zijn: Purwokerto, Purbalingga, Kebumen en Purwodadi, alle in midden-Java. In Oost-Java namen intimidatie en terreur toe: zij waren voornamelijk ge richt op het bestuur en op met de over heid samenwerkende Indonesiërs. Noch tans is de toestand in het algemeen niet ongunstiger gewórden. Door intensievè patrouillegang is in geheel Oost-Java een groot aantal bendeleden onschadelijk ge maakt. In West-Java werd in het Garutse. het Tasikm^Fajase en Sukabumise' een opleving van de guerilla-activiteit waar genomen en een toeneming van het aan tal aanslagen op ondernemingen. De vertegenwoordigers van de Britse spoorwegmannen, die vijf achtereenvol gende Zondagen staakten, hebben giste ren besloten het komende wdekeinde normaal te zullen doorwerken. Het bestuur van het vakverbond zal onderhandelingen voeren over zodanige wijzigingen in de dienstregeling, dat het locomotiefpersoneél niet meer dan strikt noodzakelijk is des nacht thuis afwezig zal zijn. Bepaald vermakelijk is, dat de Neder landse E.V.C. zich juist gisteren gedron gen voelde in het volgende telegram haar bewondering" voor de houding van de Britse spoorwegmannen uit te spreken: „Wij volgen met grote bewondering uw actie voor redelijke arbeidsuren en be schouwen deze als een aandeel in onze strijd tegen het verstoren van het gezins leven en de lage lonen. De spoorwegar beiders van Nederland wensen u succes". Deze communistische „bewondering" kwam echter net iets te laat en zal intus sen wel zijn omgeslagen in „verwonde ring". Overigens is het telegram een tref fend staaltje van de communistische tak- tiek om de indruk te wekken, als zou namens een hele bevolkingsgroep worden gesproken. -*T - Een zuivering op i ranse regeringsde- partemen'ten heeft geleid tot 648 proees sen en 778 ontslagen,- aldus is officieel te Parijs meegedeeld in een communiqué van de minister van justitie. „Verkwis ting en onregelmatigheden" bij ambtena ren werden onderzocht. In de procesge- vallen zijn 32 personen reeds tot gevan genisstraf veroordeeld,, 144 vrijgesproken en 162 beboet of op andere wijze ge straft. Aan het verslag van de commissie uit de Tweede Kamer van het overleg over het wetsontwerp tot verplichte verzeke ring van werknemers tegen geldelijke ge volgen van onvrijwillige werkloosheid ontlenen wij het volgende: In de commissie wees men er op, dat bij invoering van de onderhavige wet deze kosten geen verlaging van het reële loon van de werknemers teweeg mogen brengen, terwijl doorberekening in de prijzen der producten niet te ver mijden zal zijn. Het een zowel als het ander brengt con sequenties mede voor onze exportmo gelijkheden. Men achtte het dan ook van belang, dat voofaleer tot de invoering van de voorgestelde regeling wordt overge gaan, over de te volgen loon- en prijs politiek uitvoerig overleg zou worden ge pleegd met het bedrijfsleven, zoals dat georganiseerd is in de Stichting van de Arbeid. De minister van sociale zaken deel de mede, dat met dit overleg reeds eer. begin was gemaakt. T. a. v, de verdeling der financiële lasten, uit de voorgestelde verzekerin gen voot-tvloeiende, handhaafde de re gering na ndae beraad het laatstelijk in de M. v. A. uiteengezette standpunt, dal de wachtgeldverzekering voor de helft door de werknemers behoort te wor den gedragen. Voor wat de werkloos heidsverzekering betreft, verklaarde zij zich daartegen bij nadere overweging bereid, het door de commissie verdedig De spanning in het Midden-Oosten Is gestegen sinds Syrië er Irak van schuldigd heeft, dat het 5000 manschap pen bij de Syrische grens heeft samen getrokken. Ook Syrië heeft de „noodza kelijke voorzorgen om zijn grenzen te beschermen" genomen. Men heeft het geschil tussen beide lan den in verband gebracht met het plan om Syrië, Irak en het Hasjemietisch konink rijk (Transjordanië) te verenigen. Het staatshoofd van Irak, kolonel Hoesni, heeft tegenover Reuter de hui dige verhouding tussen Syrië en Irak „ongetwijfeld gespannen" genoemd. Hij uitte de waarschuwing, dat een "uitbre- Uit onze lezerskring vestigt men onze aandacht öp het feit dat in het dage- liiks bestuur van het comité, hetwelk zich belast met de organisatie der na tionale viering van het koperen huwe- liiksfeest van H. de Koningin en de Prins der Nederlanden, geen enkele ka- thoHek zittlng heeft. En de briefschrijver spreekt zijn êtrenge afkeuring uit over te val. len. Weliswaar zijn in bet een tweetal functionarissen geacht kunnen worden de Katholieke be volking te representeren, maar dit neemt niet weg dat er alle reden ^est°"d-waar om ook voor het college van zes dat z.ch met de dagelijkse gang van zake" bezig houdt en eigenlijk geheel de u "s der plannen in handen heeft, een Kamo- liek zou zijn aangewezen. Een nationale actie voor een alle ^e^van^IJandcli.ikheden in het Arabische Midden-Oosten een wereldconflict tenge volge zou kunnen hebben, daar de grote mogendheden „niet zonder belangstelling" kunnen toezien. Hoesni verklaarde, dat de Syrische troepen volkomen paraat zijn de onafhankelijkheid van het land te verde digen en dat Egypte en Saoedi-Arabië morele en materiele steun hebben be- Irak heeft de beweerde troepenconcen traties officieel tegengesproken. Het noemt de beweringen van kolonel Hoesni „louter fantasie". Op 13 Juni is de laatste trein van Kro- ja naar Purwokerto, drie km-een van laatstgenoemde plaats na_ half uur door een bende beschote dat de locomotief was gekanteld teg een barricade, welke door de bena de baan was aangebracht. Er werden reizigers, de stationschef van Kroja drie agenten van de treinbewaking ge dood en vele anderen gewond, aldus meldt de correspondent van Aneta te Purwokerto. Neen, afgelopen is de Parijse confe rentie nog niet. Zondag zal men nog maals in geheime zitting bijeen komen en Maandag in openbare zitting, maar dat zal dan toch, naar met stelligheid wordt verzekerd, het einde zijn. Heel de dag en tot laat in de nacht hebben de vier gisteren onderhandeld. Er resten nog enkele besluiten te nemen. Dat kan vandaag niet, want Schuman en Bevin zijn vanochtend om 7 uur per auto naar Luxemburg vertrokken ter confe rentie van de vijf van het Brussels pact. Visjinsky heeft dus weer ruim schoots tijd, om Moskou op te bellen. Er is eindeloos vergaderd en iedereen verwachtte het slot, maar toen vannacht, om 20 minuten voor éen Visjmsky naar buiten kwam en de persconferentie der Russen werd afgelast, begreep men, dat bet einde nog niet was gekomen. De drie Westersen bleven nog een 20 minuten naPraten en toen werd mondeling mede deling gedaan, dat de heren Zondagmid dag weer een ultra-geheime bijeenkomst zullen hebben en Maandag een semie- openbare en dat dat dan het einde zal zijn. Waarom dat uitstel van het einde? Officieel is daar geen uitleg van ge geven. Maar in de omgeving van de conferentie had men w»l enige aanwij zingen, dat weer langdurig over Oosten rijk is gesproken, niettegenstaande alle verzekeringen, dat men, wat dit vraag stuk betreft, de moeilijkheden uit de weg had geruimd. Zo Visjinsky tenslotte t a.v Wenen nog niet het uiteindelijke ja woord heeft willen uitspreken dan moet er nog iets met Berlijn haperen Hij moet wel het gelijk-oversteken in prac- tijk brengen, aangezien hij altijd een mogelijkheid voor tijdwinnen moet open houden. Men heeft nu zo langzamerhand wel de duidelijke indruk gekregen, dat, ook wat de bevoegdheden der verantwoorde lijke ministers betreft, Oost en West ver schillen. De Westerse ministers kunnen beslissingen nemen op eigen verantwoor delijkheid, dié hen hoogstens blootstelt aan rekenschap geven aan ministerraad of aan parlement, maar Visjinsky heeft naar Moskou te luisteren en de schim van Molotov is dan ook steeds op deze con ferentie present geweest. Hij kan dus geen enkele eindbeslissing nemen, zolang J genomen, niet naar de zin van Moskou zijn. Dek zeer vele opschortingen van de besprekingen om Visjinsky in staat te stellen met Moskou te telefoneren, heb ben genoegzaam de indruk gegeven, dat zijn bevoegdheden uiterst beperkt zijn. Zelfs als het niet om de grote geschil punten. maar over de rustige samen woning te Berlijn gaat. Terwijl Bevin en Schuman het week end in Luxemburg doorbrengen en Vis jinsky te Parijs telefonisch met Moskou contact zoekt, zal Acheson in Duitsland weekenden, in de Westerse zóne natuur lijk. Maandag hopen we dan de vrede met Oostenrijk te vernemen en de bepalingen vnor een vreedzaam samenwonen van vier geallieerden in Berlijn. de standpunt, dat de kosten dezer ver zekering in alle gevallen voor de helft ten laste van het rijk behoren te ko men, te aanvaarden. Nu dientengevolge de door het bedrijfs leven op te brengen bedragen worden ver laagd. wordt tevens het voordeel verkre gen dat eventuele repercussies op de lo nen en prijzen kunnen worden beperkt of voorkomen. De minister van Sociale Zaken meende voorts aan de wens, dat werknemers, die aanspraak kunnen maken op een uitke ring krachtens de wachtgeldverzekering niet voor arbeid bij de D.U.W. zullen worden aangewezen, in zoverre te moe ten voldoen, dat het het bestuur van iedere bedrijfsvereniging zal vrijstaan, de bedoelde arbeid als niet passend voor deze werknemers aan te merken, zodat zij, indien zij deze arbeid niet aanvaar den, niettemin hun aanspraak op wacht geld behouden. Echter zal D.U W.-arbeid naar het oor deel der regering -wel als passend moe ten worden beschouwd voor hen, die rech* op uitkering krachtens de werkloosheids verzekering kunnen doen gelden. Voorts brengt het bijzondere karakter dat de D.U.W -arbeid ten gevolge van he* vorenstaande zal verkrijgen, naar haar op vatting mede, dat zij, die deze arbeid ver richten in het algemeen niet als werkne mer in de zin der wet zullen kunnen wor den beschouwd en derhalve door deze arbeid geen aanspraak op wettelijke uit kering zullen kunnen verwerven. Nadat de minister van financiën als zijn oordeel had gegeven, dat bfj een werkloosheid van 6 pet. de administra tiekosten van deze verzekeringen 40 millioen of wel ruim 13 pet. van de totale kosten der wachtgeld- en werk loosheidsverzekering zullen bedragen en daarom alle mogelijkheden om een zo zuinig mogelijke administratie te ver krijgen onder ogen moeten worden ge zien, verklaarde de minister van so ciale zaken zich bereid de wettelijke in schakeling van de vakbonden nader te overwegen. Altijd nog worstelt de katholieke sport- beweging in ons land tegen de vooroor delen van neutrale maar ook van eigen katholieke zijde: de zogenaamde achter stand. Al meermalen hebben wij betoogd: als er van een achterstand sprake is, dan zijn de schuldigen daaraan juist de ka tholieken, die hun steun aan hun eigen sportbeweging onthouden. En voor de rest mogen de bevooroordeelden wel be denken, dat er onder de internationaal uitblinkende sportlieden, bijv. in voetbal, zwemmen, hockey en athletiek, ook heei wat katholieken zijn. Maar daarover wilden wij het nu niet hebben. Deze keer houden wij ons bezig met een gebeurtenis, waarin de katholieke sportbeweging andermaal zal tonen, dat zij als gelijkwaardig dient te worden be schouwd. De katholieke sportjeugd is niet min der sportief begaafd; dat blijkt bijv. op de jaarlijkse scholieren-tournooien, dat blijkt ook in verenigingsverband, hoe wel.... (maar daarover straks). Ook de katholieke sportorganisaties kunnen groot se evenementen op touw zetten; dat bleek verleden jaar op velerlei gebied in Rotterdam, onlangs op voetbalgebied in Delft, verleden week op turngebied in Helmond, dat zal straks weer blijken >n Tilburg. Ook in het a.s. weekend staat er weer iets groots te gebeuren. In Rotterdam. Zaterdagavond half 8 in de Schouwburg een driestedenwedstrijd AntwerpenDen HaagRotterdam voor keurturnploegen. Zondagmiddag half 2 in het Sparta-sta- dion een imposante aaneenschakeling van oefeningen en demonstaties door vijftien honderd Belgische en Nederlandse gym nasten. Een sportfeest met grote allures! Een manifestatie van waartoe de katholieke jeugd in staat is. En dat is niet gering! Dat is, om het eens ronduit te zeggen, precies even veel als waartoe anderen in staat zijn! Dit is geen Rotterdamse aangelegen heid. Dit is een gebeurtenis van algemeen katholiek sport- en jeugdbelang. Daarom zullen ook voor belangstellenden van buiten Rotterdam aan de loketten van zowel de Schouwburg als het Sparta- stadion gaarne nog toegangskaarten ver krijgbaar worden gesteld. Andermaal zal blijken, dat er in het katholieke sportkamp iets groots bereikt wordt. Mogen velen blijk geven van hun belangstelling om dit te constateren. Moge dan ook een inzicht rijpen. Die sportieve aanleg die in de school- sporttournooien blijkt, kan in verenigings verband nog meer gecultiveerd worden. Mitsmen aan» de katholieke sportor ganisaties eensdeels royale sympathie en medewerking schenkt en anderdeels de vrijheid geeft om meer naar het ver standelijk pordeel van hun eigen, practi- sche leiders te werk te gaan. De katholieke sportorganisaties zijn zulks waard. De katholieke turnbewe- ging zal daarvan, voor de gehele katho lieke sport in al haar geledingen, morgen en overmorgen weer het bewijs leveren. SUPPORTER. In Noord-Italië is een uitgestrekt olie veld ontdekt. De minister van financiën heeft zich naar het betreffende geoied begeven om zich rekenschap te geven van de uitslagen der boringen, waarmede men sedert enkele maanden bezig is. Het petroleumveld is gelegen te Corte- maggiore, in de provincie Piacenza. De boringen hebben op verscheidene plaat- de regelingen, ten aanzien van Berlijn sen uitstekende resultaten opgeleverd. Een nabij Ponorogo, Oost-Java, pa trouillerende politiejeep werd door een bende beschoten. De vijf inzittenden werden gedood. Een Nederlands een-motorig lesvlieg- tuig van de N.V. Ned. Vliegtuigenfabrïek Fokker te Amsterdam, type S 11, dat ter beschikking van de Zweedse luchtmacht was gesteld, is in Zweden neergestort. Twee Zweedse piloten kwamen om het leven. «1 An rlnorl van Mlieer,l;„i Reuter seint uit Milaan: 29 Italianen, merendeels oud-partisanen, zullen binnen kort terechtstaan onder beschuldiging van derlanders sympathiek doel dient ook na- medeplichtigheid aan de verdwijning van tionaal te zijn in haar opzet en uitwer king. niet op een te smalle basis gefun- deerd. Het spreekt intussen van zelf dat wij allerminst uit hoofde van het gepleegde verzuim de actie zelve de voet zouden willen zien dwars gezet. Al lijkt ons een protest op zijn plaats, we geloven daar om ook niet dat er één katholiek in Ne derland zal zijn die zich deswege van deelneming aan de nationale actie zal onthouden of ook maar de toegedachte bijdrage verminderen. Eer verwachten wij ook hier een vergelding van kwaad met goed. de fabelachtige schat van goud en juwe len van Mussolini. Onder de beklaagden bevindt zich dp secretaris van de raad van arbeid te Parma, de voormalige afge vaardigde Dante Gorreri. De autoriteiten van Milaan wachten op toestemming van Rome om een vervolging in te stellen tegen de communistische af gevaardigde Walter Audisio, die als „ko lonel Valerio" verantwoordelijk was voor de terechtstelling van Mussolini en Clara Petacci, alsmede van andere hooggeplaats te fascisten te Donga aan de oever van het Como-meer in April 1945. Sedert de dood van Mussolini zijn door verschillende Italiaanse regeringsinstan ties uitgebreide nasporingen gedaan naar de vermiste schat, echter zonder resul taat. Men gelooft, dat toen Mussolini ge vangen genomen werd, hij een aanzien lijke hoeveelheid goud en juwelen en een som gelds van naar schatting 100 millioen lire bij zich had. Het goud en het geld zouden, naar men zegt, door de partisanen in beslag genomen zijn. De rest van de kostbaarheden, bekend als „de schat van Dongo" werd onder escorte van een tien tal partisanen uit Dongo vervoerd met bestemming Milaan. De schat is echter nooit in Milaan terechtgekomen. Minstens 5 personen, die betrokken waren bij de opsporing van vermiste documenten, die Mussolini bij zich gehad zou hebben, zijn naar verluidt, vermoord. Pogingen, door kerkelijke instanties en persagentschappen ondernomen, om zich telefonisch met het bisschoppelijk paleis in verbinding te stellen, hadden geen succes. Volgens een bericht van de „Times"- correspondent heeft men, ook in het pa leis, na afloop van het onderzoek, wach ten geplaatst, o.a. voor het vertrek van de aartsbisschop en voor de deur van zijn particuliere kapel. Er is reden, om aan te nemen, zegt het blad, dat de secre taris van monseigneur en twee geeste lijken uit zijn omgeving reeds zijn gearrdfc- teerd Er is nog niets bekend gemaakt over de reden en het resultaat var. de huiszoeking ten paleize van de Kerkvorst. Berichten uit Vaticaanstad spreken van ernstige ongerustheid over het lot van de aartsbisschop, naar aanleiding van de jongste berichten. Ten Vaticane is nog wel geen directe bevestiging ontvangen van deze berichten, men erkent echter, dat ze geheel in de lijn liggen var de gebeurtenissen en dreigementen van de laatste tijd, welke een snelle verslechte ring in de betrekkingen tussen Kerk en staat doen voorzien. Men wijst op de recente arrestatie van de secretaris der Tsjechoslowaakse Katholieke Actie er. de reeds ondernomen pogingen, om een staatskerk te stichten, die los van Rome zou staan. In een algemeen overzicht van de eco nomische toestand in Europa heeft de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel een lans gebroken voor de terug keer tot het stelsel van beweeglijke prij zen met een zo groot mogelijke vrijheid, daar hierin volgens de Bank Europa s enige kans ligt om een effectieve vraag te vinden voor zijn „merendeels met-es- sentiël goederen". _T De moeilijkheden, waarvoor West Euro pa zich thans gesteld ziet bij zijn streven om een afzet te vinden voor zijn voort durend stijgende goederenproductie, zul len naar de mening van de bank wellicht lastiger te overwinnen zijn dan welke andere naoorlogse moeilijkheid ook. Indien de prijsfactor niet zijn rol kan spelen en niet kan aangeven welke goe deren gevraagd worden en moeten wor den geproduceerd, hoe kunnen dan de Europese landen met hun uiteenlopende economie de juiste normen vinden, waar naar zii hun productie moeten richten? Het is duidelijk, .dat er geen andere wijze is om te weten te komen in welke om vang er vraag bestaat naar de Europese goederen dan de pols te voelen van de vraag op de wereldmarkten. Öe aanwij zingen, die deze markten zullen opleve ren, zullen echter niet van werkelijke waarde zijn, tenzij er voldoende vrijheid op de markten heerst en ook dan zullen zij van weinig nut zijn, .wanneer de be weeglijkheid binnen de exporterende landen onvoldoende is. Indien een land met een betalingstekort hardnekkig weigert enigerlei wijziging te brengen in zijn begrotings- of crediet- politiek of in zijn prijs- of valutacontröle, dan zal het zijn monetaire reserves inte ren en dan zullen buitenlandse leningen en schenkingen eenvoudig verspild zijn De verwachting van heden, to* morgenavond luidt: Over het algemeen veel bewol king maar overwegend droog weer Meest matige wind tussen West en Noord. Aanhoudend koud weer. Zaterdag 18 Juni; Zon op 4.19, onder 2103 uur; Maan op; 1.00, onder 12.27 uur. en slechts een bestendiging tot resultaat hebben van de starheid, die de grond oorzaak is van zijn moeilijkheden. Het wordt meer en meer duidelijk, welke landen de beste kansen hebben om de internationale concurrentie te doorstaan. Dat zullen de landen zijn, die het eerst terugkeren tot een stelsel van grotere vrijheid door het volgen van een politiek, waarbij alle maatregelen op het gebied van credieten, prijzen, deviezen enz. op harmonieuze wijze bijdragen tot het be reiken van een evenwichtige positie, aldus besluit het overzicht. Tijdens de vergadering betoogde een lid van de opsporingsdienst dat het nood zakelijk is dat deze dienst blijft voort bestaan. Met zekerheid is vastgesteld, dat er nog 225 Nederlanders in Rusland ver toeven waarschijnlijk is hun aantal vele malen groter, aldus spreker. Zij en anderen mogen niet in de steek worden gelaten. Er werd dan ook besloten een motie ter kennis van de minister te bren gen, waarin met aandrang aan de rege ring wordt verzocht de missie voor het opsporingswerk haar arbeid te doen voortzetten. Bij het scheiden van de markt van de tabaksbon heeft het drukfoutenduiveltje nog even z'n kans gewaagd. In de giste ren door ons gepubliceerde bonnenlijst staat als tabaksbon genoteerd 80; dit is onjuist. De laatste tabaksbon, vanda-g geldig geworden, is nummer 88.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1