In de CRISIS der lusteloosheid Een hartelijk welkom voor 1460 militairen Weerbericht Een modus vivendi voor berhji en een accoord voor Oostenrijk Chinese havens ziÜIen worden gebombardeerd „We zijn trots jullie" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN NDER DE Kominform beval Massale valpartij in Rijnaak ïeus meer No. 20956 MAANDAG 20 JUNI 1949 71ste JAARGANG „GEGEVEN PAARD" De Heilige Vader overhandigde op Sacramentsdag een door Hem gewijde rozenkrans aan Zijn nicht Orsola Pacelli, dochter van Giulio Pacelli. Roemeense regering moet gezuiverd worden Rotterdammers gingen kersen eten TIJDELIJK VEEL BEWOLKING Prins Bernhard en prinses Beatrix kijken op de „Waterman" over de reling toe bij de ontscheping der troepen. HET PETJE DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. In^zonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende Alvertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd In het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST tot afschaffing van de Katholieke pers en de totstandkoming van de „Katholieke actie" en van het eerder genoemd Wad. Zij herinneren er aan, dat allen, die aan deze „Katholieke actie" deelnemen, de facto excommunicatie riskeren. Radio-Praag heeft Zaterdagavond een waarschuwing gericht tot de kerkelijke functionarissen, die het „patriottisch voe lende gedeelte" van de Tsjechoslowaakse geestelijkheid, dat het door de staat be schermde zogenaamde „comité voor ka tholieke actie" wil steunen, „intimideren". In de radiomededeling werd gezegd, dat ieder, die „zijn kerkelijk ambt mis bruikt voor het uitoefenen van druk" op die priesters, die zich bij het comité aan sluiten, verantwoordelijk gesteld en „openlijk ontmaskerd" zou worden. Volgens de radio was „de pressie, uit geoefend door hoge kerkelijke functio narissen op het groeiend aantal geeste lijken, dat zich bij de katholieke actie aansluit, in de afgelopen dagen toegeno men" Die pressie had zeer ernstige vor men aangenomen, aldus de radio, die er aan toevoegde, dat „in sommige gevallen de patriottische priesters bij de deken worden ontboden en onder strafbedreiging gedwongen hun handtekening in te trek ken". In andere gevallen zou gepoogd zijn geestelijken naar kloosters over te bren gen om te voorkomen, dat zij „zich vrije lijk zouden uiten en hun geestelijke plichten vervullen", aldus de regerings radio. De minister van Economische Zaken heeft dan toch eindelijk tabak van de tabaksdistributie. Zodat thans de tabak in letterlijke zin van de kaart is, waarbij slechts te hopen valt. dat de rookartikelen na 1 Juli'ook niet in figuurlijke zin „van de kaart" zullen zijn. Wapt het gebeurde vroeger verschillende malen, dat wij bij het bon af zijn van artikelen niet be paald „bon-af" waren, aangezien bij de vrije verkoop vaak geen gelegenheid was om aan te kopen wegens gebrek aan ver koopmogelijkheden bij de winkelier. Enfin, wanneer het grote gat in de voorraad rookartikelen, door Vaderdag geslagen, gestopt is, zal het hopelijk wel vlotten met de aflevering. Tenslotte is het al weer een hele opluchting voor velen, geen sigaretten meer behoeven te kopen op straffe anders bonnen te laten ver lopen. En zo zullen wij ni?t meer kunnen zeg gen: „het spijt mij, ik heb geen sigaret voor U mijn rantsoen is op", zoals men dat tot nu toe deed, als gehoopt werd op tractatie van een sigaret. Het was onge twijfeld een minder doorzichtig smoesje dan het traditionele: „laat ik nu helemaal vergeten hebben om sigaretten te kopen". Toch viel, wanneer men het psycholo gisch aanlegde, nu en dan wat binnen te halen. Psychologie is trouwens een zeer belangrijk ding; wij lazen dezer dagen in een boekbespreking, dat psychologie zelfs bij de behandeling van honden te pas komt. Wij hebben dat boek over hon den niet geiezen, doch veronderstellen, dat b.v. uitdrukkingen als: „geen weer om een hond er door te sturen" als niet- psychologisch van de hand worden ge wezen. Er zijn nog meer van die wéinig psychologische spreekwoorden; de ezel b.v. wordt daarin maar weinig gewaar- weerd. Is het wonder, dat 1 j zo'n onpsy chologische behandeling, genoemd beest vaak tegen de keer ingaat? Van een paard zegt men tenminste met een tikje meer waardering, dat men alleen een „gegeven paard" niet in de bek moet kijken. Welk spreekwoord ons tot de waar schuwing inspireert om, nu het onderling aanbieden van rookartikelen uit psycho logisch oogpunt weer vaak noodzakelijk wordt, het wellicht aanbevelenswaardig zal zijn om een gekregen sigaar en siga ret eerst te bekijken voor men deze in de b.pardon: mond steekt. ANAIjySt Het conservatieve Engelse blad „Daily Telegraph" schrijft, dat Roemenië de volgende Russische satelliet is, op wie de Kominform pressie heeft uitge oefend om radicale maatregelen tegen enige vooraanstaande communistische leiders te nemen. Deze maatregelen zullen volgens het blad betrekking hebben op Anna Pauker, minister van buitenlandse zaken Gheor- ghiu Dej, vice-premier en secr.-gen. van de Roemeense communistische partij, en Georgiescu, minister van binnenlandse zaken. Volgens de correspondent staat Rusland voor een crisis in zijn betrekkingen met de satelliet-landen. pakt. Deze stof zou dan tot ontploffing zijn gekomen. De zending postzakken, waartoe de ontplofte postzak behoorde, was afkom stig uit de richting Amsterdam en werd in Amersfoort gesplitst in een zending naar Groningen en een naar Apeldoorn. De verbrande postzak was bestemd voor Groningen. Bij aankomst in Apeldoorn bleek, dat in een andere postzak, even eens uit Amersfoort afkomstig, ook esn begin van brand is geweest. Het onder zoek wordt voortgezet. Dit werd bij aankomst in Apeldoorn ontdekt. Uit Apeldoorn wordt echter meegedeeld, dat naar men meent, het postrijtuig voor Twente op het station Amersfoort door de steekvlam is geraakt zonder dat men dit gemerkt heeft. Onderweg bemerkte het personeel brandlucht en bij onderzoek bleek, dat de vloer van de wagon smeulde of brandde. Deze postrijtuigen hebben om diefstal te voorkomen een dubbele vloer, waar van de onderste plm. 5 cm dik is. Bij aan komst te Apeldoorn werd direct de Apel- doornse brandweer gewaarschuwd en in tussen poogde het spoorwegpersoneel het vuur dat nog niet in de wagen was doorgeslagen met een snelblusser te doven. Dit had geen resultaat, doch toen de brandweer een waterstraal in actie bracht, was het brandje spoedig afgelopen. De wagon werd afgekoppeld en de in houd overgeladen, waarna hij in verband met het justitiële onderzoek naar Amers foort werd gedirigeerd. Het moet de vijftig Rotterdammers, die gisteren eens heerlijk kersen wil den gaan eten in het goede Betuwse land, bij het aan wal gaan in Culem- borg wel als een zeer vreemde be groetingsceremonie zijn voorgekomen, toen zij plotseling het dek van de rijn aak, waarop zij stonden, onder zich weg voelden zakken en met hun allen in het twee meter diepe ruim terecht kwamen. Zij arriveerden met de raderboot, de „Maasnymph" tegen de middag aan een der aanlegsteigers te Culemborg. Hier lag echter reeds de rijnaak „De Twee Gezusters" uit Maurik (Gld.) en de ker seneters moesten via dit schip aan land stappen. Zij deden zulks, alsook de heer A Gutte van de V.V.V. in Culemborg, die de Rotterdammers kwam verwelko men. De losliggende schotten van de rijnaak bleken echter niet bestand tegen dit ge wicht met het gevolg, dat het dek het krakend begaf en het gezelschap en masse in het ruim stortte, gelukkig zon der zich al te zeer te verwonden. Een in allerijl ontboden arts was zo spoedig ter plaatse, dat hij de onthutste Rotterdam mers nog over elkander krioelend in het ruim aantrof. Slechts één van hen bleek een flinke beenwonde te hebben opge lopen, anderen kwamen er met schaaf wonden en builen af. In de kersenbon gerd waren deze echter spoedig ver geten. Radio Peking meldt, dat de communis ten de eerste stappen hebben genomen om te komen tot vorming van een coa litie-regering, waarin 14 democratische partijen zitting zouden kunnen nemen. De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Tijdelijk veel bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. Dinsdag 21 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur; maan op 1.18 uur, onder 14.47 uur. Het wil louter een opwekking zijn om er ovei* te denken, wanneer het sommi gen hier te benauwd zou zijn. Terwijl de debarkatie een aanvang aam (ca. 70 bussen en 15 militaire auto's zorg den ervoor, dat de mannen zo spoedig mogelijk thuis kwamen) begaven Prins Bernhard en Prinses Beatrix zich aan boord. Ze werden door de eammanderend officier, luitenant-kolonel W. P. Schot man, rondgeleid. Later bezochten zij de loods, waarin het debarkatie-apparaat op volle toeren draaide. De Prins en Prinses praatten met vele jongens en Prinses Beatrix accepteerde dankbaar van een van de soldaten een schaaltje kersen-, dat hem was verstrekt door een U.V.V.- dame. Wij vernamen nog, dat een van de soldaten uit Voorburg een Indonesisch jochie heeft meegebracht. Hij had het twee jaar geleden meer dood dan levend langs de weg gevonden, heeft het opge voed en wilde het niet achterlaten Han dig wist hij het aan boord te smokkelen e eerst in volle zee kwam het 'e voor schijn. Met doopte hem „Nico". De ri vierpolitie, die nauwlettend moet toe zien op paspoorten, heeft het kind. van wie niemand weet, hoe het heet en wie Zijn ouders zijn. toegelaten, tr>"n dc sol daat verzekerde dat hij het wilde op voeden. Prins Bernhard en Prinses Bea trix werden aan boord van de „Waterman" ontvangen door de directeur van de Lloyd, de heer Th. A. W. Ruys en gezagvoerder J. J. Vielvooye. Prinses Beatrix had de grootste aandacht voor de enthousiaste soldaten. Ze babbelde vrolijk met hen en zei tegen een der jongens „Wat hebt u een raar petje op". Dat petje was een Ja panse muts met een klep, kennelijk als trofee meegenomen. „Hoogheid als ik geweten had, dat u kwam, zoü" ik beslist mijn veldmuts uit mijn bagage hebben gehaald", zei de soldaat. Prins Bernhard trok eens aan de klep van het rare petje en zei lachend: „Zo is het ook wel goed". In een radiotoespraak tot de aanwezi gen op de slotzitting van het Eucharis tisch Congres te Quito (Ecuador) heeft Z. H. de Paus opgeroepen tot betrachting van „een grotere mate van religieus be sef in het openbare leven". Hij vermaan de alle gelovigen, zowel in het openbare als in het privéleven vroom te zijn en zich meer aan hun gezinnen te wijden. Ook behoorde de sociale rechtvaardig heid meer betracht te worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1