Jefke Jansen wint kampioenschap het 5veg- pro Is Start" won eigen Vierkamp Triomf van katholieke turnsport Frankrijk lijdt zware nederlaag tegen Spanje m Van Est als eerste gediskwalificeerd Mmm. Een feest in Rotterdam dat twee dagen duurde, mèt 300 Belgen Sensationeel slot van saaie race Duel dat uitbleef Ned. bondsploeg voor Olympische Dag De massa gegrepen Blauw Wit verovert het korfbalkampioenschap MAANDAG 20 .TUNt 1959 PAGINA W (Van onze speciale verslaggever). VALKENBURG, Zondagavond. Het incident kwam als een orkaan: verrassend, opeens en alles overrompelend. Het kwam in die allerlaatste seconden van een race, die over 200 KM. gegaan was, zonder dat de 20.000 gecst- driftigen langs het lijntje veel kans tot juichen hadden gehad, want tot dan toe was deze wedstrijd om het nationale wegkam- pioenschap een race geweest, als duizenden andere: vlak en tam en soms zelfs uitgesproken saai. De 20.000 die zich aan de boor den van de befaamde Cauberg geïnstalleerd hadden in de hoop er een strijd óp leven en dood tussen de grote rivalen, Middel kamp en Schulte, te beleven, maakten momenten mee, waarop deze strijd om de landstitel alleen maar waarde had in verband met het administreren van de vele, vele uitvallers Een uit gezocht saaie race! Jefke Jansen Door de smalle Valkenburgse straatjes en de nog nauwere Bergpoort perst het peloton der professionals zich naar de voet van de Cauherg op klim naar de nationale wielertitel. IV NA 'N SPANNENDE STRIJD MET „SUB AQUA" Donk derde, Raket vierde Voorlopig heeft de Katholieke Turnkring Rotterdam in een jaar rond een schone trilogie voltooid: Mei 1948 het internationale openluchtfeest te Vlaardingen, November 1948 de voortreffelijk Georganiseerde diocesane bondswedstrijden in Lommerrijk, j gen door damesgroepen, een prachtige b y r» - --■>-gratieuze hoepeloefening en een moeilij „POTJR LE MERITE" Juni 1949 (om precies te zijn j.l. Zaterdag en Zondag) de schit terend geslaagde tweedaagse internationale turn-ontmoeting in Schouwburg en Sparta-stadion. Voorlopig kan de Turnkring terugblikken op drie indrukwekkende wapenfeiten binnen één jaar; voorlopig slechts, want de Turnkring zou de Turnkring niet zijn als hij al te lang op deze lauweren bleef rusten. Er staan alweer nieuwe plannen op stapel, nieuwe initiatieven worden beraamd, nieuwe wegen worden verkend. Maar de eerste dagen mogen de organisatoren en leiders zich even de weelde van een genietend namijmeren over hun eclatante succes veroorloven. Zij, de topmensen van de Kath. Turnkring Rotterdam, hebben aangetoond vooral met hun sportfeest van gisteren en eer gisteren dat zij er in geslaagd zijn om de katholieke turnsport in Rotterdam populair te maken en daarmee de katholieke sport- beweging in het algemeen op hoger plan te brengen. Ons dunkt: het belang van deze prestatie kan niet overschat worden. Talrijke uitvallers De Antwerpse turnsters die aan het katholieke sportfeest te Rotterdam een internationaal cachet gaven. SLECHT BESLUIT VAN SLECHT SEIZOEN INT. MILITAIRE ATH'LETIEK- WEDSTRIJDEN HEREN-DRIEKAMP DAMES-DRIEKAMP DANIELL WINT TT-RACE OP MAN OM DE ZILVEREN BAL IN HET SPARTA-STADION Het eerste nummer van het katholieke turnfeest in het Sparta- stadion: vrije rhythmische oefeningen door honderden meisjes en dames. VAN VLIET WINT IN OSTENDE D.D.S. EN LAGA WONNEN TE ANTWERPEN TINI JONKER TRAINT t Want van dat veelbesproken duel tussen Schulte en Middelkamp kwam zo weinig terecht, dat het nauwelijks naam mocht hebben. Het begon met Schulte. De blonde Bosschenaar reed in de tweede ronde al een bandje lek en alhoewel hij onmid dellijk een reserve-fiets te pakken kreeg, zat hij al direct met een paar honderd meter achterstand in de race. Toen had dat duel niettemin moeten gebeuren De berichten van Schulte's pech gingen als een golf van sensatie door de rijen van de toeschouwers door, alleen.... Middel kamp scheen het niet te horen, deed als of zijn neus bloedde en bleef rustig in het peloton zitten. Hij deed zelfs geen poging om het tempo van het gezapig voortpedddende peloton te verhogen. Vele ronden later pas zou blijken, dat de ax-wareldkampioen zijn beste vorm ken nelijk in Kieldrecht had achtergelaten. Hoewel het peloton waarachtig geen tempo reed om een geestdriftig verbaal over te schrijven, had Middelkamp van ronde tot ronde meer moeite om het tempo te kun nen volgen en toen het later in de race, in de 17e ronde inderdaad heel even tegen hard ging, ging ook hij, de grote favoriet, van zijn fiets en zag men hem niet meer terug. Schulte was hem daarin, veel eerder al. voorgegaan. De Bosschenaar had de grootste effende met het versnellings apparaat van zijn reserve-fiets en ook hij zat al hoog en breed onder de douche van zijn hotel, toen de 20.000 nog altijd wachtten op het moment, waarop de vijandelijkheden om dit landskampioen schap dan eens zouden gaan beginnen. Er kwam van die vijandelijkheden voor lopig niet veel. Geen strijdlost Er was een bescheiden uitlooppoging van de jonge v. d. Kamp, er was een moedige sprong van de even jonge Voor- ting, er was heel even zelfs een ernstig lijkende aanval van Braspenninx, Blan- kenauw en Van Est, maar men mocht dan al eens 200 meter voorsprong nemen, het waakzame peloton bad slechts één Cauberg nodig om de vluchteling weer te halen. Zo bleef dan het tempo aan de lage kant. Het bleef zó aan de lage kant, dat halfweg de race de amateurs, die met een menigte van 150 renners drie minuten later dan de profs op de Cauberg waren losgelaten, het peloton der be roemdheden rustig inliepen en het is niet onwaarschijnlijk, dat de amateurs het halve prof-gezelschap, dat er maar luste loos bijfietste, achter zich had kunnen laten, als zij er een massa-aanval op ge waagd hadden. Nu echter bleven de ama teurs nog een rondje of vijf tussen de grootheden zitten en terwijl het de zaak inderdaad wat onoverzichtelijker maakte, werd het verhaal van de strijd om dit landskampioenschap er waarlijk niet boeiender op. uitvallers Zelfs wanneer er op het Cau- berg-circuit geen snelheidsrecords gebro ken worden, telt deze befaamde Lim burgse heuvel-bult nog altijd enorm zwaar en dus vond men, hoe verder^wij in de tweede helft van de race kwamen, steeds meer uitvallers links en rechts langs het circuit. Er sneuvelde opnieuw een favoriet: de Maastrichtenaar Sijen. die algemeen ge rekend werd tot de lieden, die in deze wedstrijd de landstitel zo maar voor het grijpen hadden. De Maastrichtenaar trof het echter niet. Twee dagen voor de race liep hij onverhoeds een gezelschap griep- bacillen tegen het lijf en toen hij, vijf ronden voor het einde, practisch geen adem meer door zijn luchtpijp krijgen kon. staakte ook hij de strijd. Hij was de enige niet, zoals- gezegd. Lieden als De Hoog, Joosen, De Ruiter en De Ror- ver haalden voornamelijk ook als ge volg van pech de finish niet. En zo .hielden wij dan tenslotte een vrij select groepje over, dat nog drie ronden lang de gelegenheid had ervoor te zorgen, dat deze wedstrijd niet zou uitgaan als de spreekwoordelijke nacht kaars. Dit groepje der overlevenden be- stomj uit de renners Voorting. Braspen ninx, Jansen, Lambrichts. Pauwels, Van Beek, Francken, Schellingerhoudt. Sa- velsberg, Schoenmakers, Grift, Loos, Van Est, Steenbakkers. Lakeman. Peters en Evers En de 20.000. die langs het lijntje nu ai bijna vijf uur lang vergeefs op enige sensatie hadden gewacht, hoopten nog altijd dat dit gezelschap in staat zou zijn nog enige boeiende taferelen op te voeren. Doch de 20.000 hoopten vergeefs. Er was in de voorlaatste ronde een flauwe uitlooppoging van Pauwels en Steenbakkers, doch het peloton maakte zijn bescheiden achterstand in de laatste Caubergklim nog eenmaal goed Er was in de laatste afdaling door het St. Jans bosch moeilijk, verraderlijk en niet ongevaarlijk nog een surprise van de zijde van Lambrichts, die er handig op zijn eentje tussenuit wilde. Het peloton behoefde er niet eens op te reageren, want Lambrichts maakte nog tijdens de afdaling een stuurfoutje en vloog in een sierlijke boog de décors in. Hij bracht het er wonder boven wonder zonder veel brokken af, maar niettemin was ook deze laatste kans op sensatie verkeken. Eindelijk strijd. Zo stoven dan de overlevenden broe derlijk bijeen1 naar de finish met het edele voornemen er dan maar een massa sprint van te maken en aan de finish ro kende men al uit, dat snelle sprinters van het genre Lakeman, Braspenninx en Van Beek de beste kansen op de titel maak ten, toen deze race ons de laatste kilome ters dan eindelijk de sensatie bezorgde, waarop wij al die uren vergeefs hadden staan wachten. Niet de snelle sprinters waren het, doch twee „langzamen" Van Est, de held van de jongste Ronde van Nederland, en de Limburgse favoriet. Jef Jansen, dié in hoog tempo vóór de anderen uit naar de finish kwamen gestormd. .en sensatie En toen de menigte in afwachting van de finish nog maar nauwelijks van deze sensatie bekomen was, gebeurde dan hei incident. Van Est zat 50 meter voor de finish nog aan de leiding, toen plotseling Jansen zichzelf overtrof en hij, aange vuurd door zijn supporters, plotseling naast de Brabander kwam. Het had er alle schijn van, dat Jansen voor de tweede maal een landskampioenschap op verras sende wijze zou gaan winnen, toen Van Est plotseling uit de koers sloeg en hij, naar veler overtuiging, de kleine Limbur. ger een zwieper gaf van jewelste. Jansen dreigde heel even op minder gebruikelijke manier in hét publiek terecht te komen, doch hij vond nog net een gaatje en kwam ondanks alles levend en wel als tweede over de eindstreep, waar hij in de armen zijner supporters onder ging. Terwijl men een eind verderop Van Est al in alle stan den stond te fotograferen en de Braban der zich gereed maakte het kampioen schapsshirt in ontvangst te nemen, schreef Jansen intussen met bevende hand een protestschrijven aan de jury. En mede als gevolg daarvan besliste de wedstrijd leiding, dat het kampioenschap uitgereikt werd aan Jansen, de man, die als tweede over de eindstreep ging. Zo eindigde dan een race met een min der vrolijk incident. Te midden van al het gejoel en al het gejuich der weder zijdse supporters klom een huilende Van Est al worstelend op het verhoog van de jury en componeerde ook hij een protest, dat straks aan de groenetafel der protestcommissie nog behandeld zal moeten worden. De uitslag Amateurs: 1 Wagtmans (Breda) 157 km. in 3 uur 53 min. 24 sec.; 2 Dekkers (Eind hoven) zelfde tijd; 3 Roks (Sprundel) z. t.; 4 Nolten (Geleen) op 5 sec.; 5 Duyf (Zaan dam) op 30 sec.; 6 Hooyschuur (Zaandam) z. t.; 7 Suykerbuyk (Breda) z. t.; 8 Ver- wijmeren (Terheide) z. t.; 9 Vinken (Ge leen) z. t. Profs en onafhankelijken: 1 Jansen (Elslo) 211 km. in 5 uur 29 min. 16 sec., 2 Van Est (St. Willibrord) zelfde tijd; 3 Voorting (Haarlem) zelfde tijd; 4 Steen bakkers (Den Bosch) op 20 sec.; 5 Grifi (Soest) op 25 sec.; 6 Lakeman (Amster dam) z. t.; 7 Schellingerhoudt (Zaan dam) z. t.: 8 Loos (Amsterdam) z. t.; 9 B. Franken (St. Nicolas) 90,40 sec. Daarna ex aequo; Schoenmakers (Eindhoven*, Evers (Wormerveer), Van Beek (Oost zaan), Storm (Den Haag) en Pauwel; (Kieldrecht). Naar wij vernemen, zal de protestcom missie van de N.W.U. in de loop van de week een beslissing nemen inzake het protest dat door Van Est werd ingediend. Naar ons ter ore kwam, zou er overigens weinig kans bestaan dat het protest wordt toegewezen. De wegrenners, die voor Nederland aan de wereldkampioenschappen te Kopenha gen deelnemen, zullen pas later worden aangewezen, wat mede verband houdt met het hangende protest. Zelfs voor buitenstaanders had de vier kamp in het Schiedamse SpoHfondsen- bad, georganiseerd door de HJC.Z V. Start een enerverend verloop. Waren het aanvankelijk Donk uit Gouda en Start, die elkaar de eerste plaats betwistten, ai spoedig kwam Sub Aqua uit Dordrecht sterk opzetten, maar toch heeft Start tot het eind de leiding weten te behouden. Het is eeii goede gewoonte bij deze soort clubwedstrijden om na iedere serie opnieuw de stand van het moment., in punten uitgedrukt, bekend te maken. Op deze wijze komt het wedstrijd-element eerst goed tot zijn recht. Na het twaalfde nummer was de stand wat betreft de twee rivalen; 1. Start met 1744 punten; 2 Sub Aqua met 1764 pun ten. De clubs Donk uit Gouda en Raket uit Delft waren toen voor Start en Sub Aqua geen ernstige bedreiging meer Start wist langzaam een puntenvoor- sprong te veroveren. In de 5 x 50 meter schoolslag dames echter geschiedde het, dat een van de Start-dames niet correct aantikte tei.j deed het met één hand), waardoor de vereniging op dit nummer werd gedis kwalificeerd. Dit betekent volgens de zwemjurisdictie drie strafpunten voor elke vijftig meter. Bovendien wordt de tijd van de laatstaankomende als geldend genoteerd; Hier lag voor de rivaal Sub Aqua de 'grote kans om de overwinning in de wacht te slepen. Maar in het nura- De Nederlandse bondsploeg voor de wedstrijd op Zondag 26 Juni, Olympische Dag, tegen een Zwitserse combinatie is als volgt samengesteld: Doel: Saris (BW). Achter: Everse (Neptunus) en Kraus (DHC). Midden: v. d. Engel (DHC), Terlouw (DCV) aanv. en Stoffelen (Ajax). Voor: v. d. Tuyn (Hermes DVS), Schaap ('t Gooi), Van Roessel (Longa), Timmermans (ADO) en Clavan (ADO). Reserves: Van Raalte (BI. Wit), De Jong (ADO), Schwenke (HBS) en Beun (Xerxes). witte blouse met groene rok; het bestuur van de kring Rotterdam streeft ernaar, in de toekomst alle vertegenwoordigende kringploegen in dit unform te steken, wat stellig aanbeveling verdient: de clubkleu ren in de club maar de kringkleuren voor de kring en bloc! Vier volle uren wedstrijdsfeer in de schouwburg, een sfeer die in dit gebouw stellig ongewoon was maar er niettemin volledig tot haar recht kwam. En daar tussendoor toestelwers aan brug en rin- ke en als zodanig heel verdienstelijke baloefening, beide eveneens door dames- groepen van de kring Rotterdam. Met \i vlotte, vrolijke, ondeugende Boerendans werd deze voortreffelijke schouwburg avond besloten. De 300 Antwerpse gasten, nog verge zeld door 50 supporters, brachten de nacht door bij hun (haar) Nederlandse sportvrienden en -vriendinnen. En alvo rens nu over te stappen naar de Zondag, eerst een stuk of wat „eervolle vermel dingen" err namen. Want de grote men sen van dit tweedaags sportfeest moéten even „in het zonnetje". Hulde allereerst aan het onvermoeibare trio dat het da gelijks bestuur van de Turnkring Rotter dam vormt en dat dagen en nachten aan dit gave werkstuk heeft geschaafd tot net werd wat het nu was: voorzitter Wit- berg, secretaris Starmans en penning meester Van Zwieten. Dan de algemeen technisch leider op beide dagen de heer Lieshout; de technische ieiders van de diverse ploegen: mej. v. d. Velden (Rot terdam), mevr, Jansen (Antwerpen) en de heren Van der Flaes (Antwerpen) Kok (Rotterdam) en Nuyens Den Haag». Aanwezig waren voorts de Diocesane- en de Kringadviseurs kapelaan Tuin en rec tor Blok, de voorzitter van de Diocesane Haarlemse Turnbond de heer Wanner - Hoezeer de katholieke turnsport in Rotterdam thans tot de massa spreekt, is wel duidelijk gebleken: Zaterdagavond in de schouwburg een propvolle zaai en Zondagmiddag in het Sparta-stadion de grote tribunes voor bijna driekwart ge vuld', dat wil wel wat zeggen! En stellig was dit sportgebeuren deze grote publie ke belangstelling waard. Want zowel in >.v Het bleef bij de bij dergelijke kam pioenswedstrijden op de Cauberg meer en meer gebruikelijke eindeloze sliert Gisteren heeft het Franse voetbal-elftal in de laatste wedstrijd van dit seizoen op eigen terrein in Parijs tegen Spanje ge speeld en met 51 verloren. Van de zes ontmoetingen werden slechts één gewon nen, n.l. van Zwitserland, dat met 42 geslagen werd. Tegen België werd met 33 gelijk gespeeld. De overige vier gin gen verloren: NederlandFrankrijk 4 1, Schotland—Frankrijk 2—1, Frankrijk— Engeland 13 en nu FrankrijkSpanje 1—5. In de vijftiende minuut opende Spanje de score met een prachtige kopbal van Basera. Een minuut later waren de Spaanse aanvallers weer vodr het doel van Vignal; de Franse spil veroorzaakte hierbij een strafschop, welke werd naast geschoten. Het was echter uitstel van executie, want in de 20ste minuut kreeg Basora op 20 meter voor doel de bal vrij en hij loste een schuiver, waar Signal royaal over heen dook (02). Toen het 30 geworden was, vonden de Fransen het al te erg en met grote in spanning slaagden zij er in enkele ma- ien tot het Spaanse doel door te breken, maar geen aanval werd goed afgewerkt. De gastheren mochten zich gelukkig prij zen, dat het tot de rust bij 30 bleef, want Venancio en Zarra schoten ieder een maal tegen de lat. Na de hervatting presteerden de Fran se aanvallers iets dergelijks, toen eerst Baillot tegen de lat en daarna Vaast te gen de paal schoot. Het enige Franse doelpunt ontstond na ruim een kwar tier, toen de linksbuite nin 't strafschop gebied werd gevloerd en de toegekende strafschop onhoudbaar door Baratte werd ingeschoten (13). Drie minuten later liet Vignal een schot van Gainza uit zijn handen glippen. Kort voor het einde sloegMindonnet een hoge pass van Basora met beide handen uit fle doei- mond; de strafschop bracht de stand op 51 voor Spanje. En hierbij bleef het. V er der e uitslagen In Stockholm speelden Zweden en Hongarije met 2—2 gelijk. De Zweden haalden een 20 achterstand in. De wedstrijd werd geleid door onze land genoot Karei van der Meer. Te Oslo verloor Noorwegen met 31 van Zuid-Slavië. Hier was de Groninger Schipper scheidsrechter. Vo°r rï® competitie om het korfbal- kampioenschap Van Nederland werd Zondag gespeeld: Blauw Wit—Het Zui deni7—4 en, P,SV—Rigtersbleek 6—1. Hierdoor behaalde Blauw Wit de titel. De eindstand luidt: Blauw Wit 8 7 Zuiden 8 5 P. S. V8 4 Vitesse 8 1 Rigtersbleek 8 1 14 11 9 3 3 49—26 35—28 35—32 28—45 20—36 Te Brussel werden Zaterdag athlebek- wedstrijden gehouden tussen militaire op leidingsscholen uit België, Frankrijk, En geland en Nederland Ons land werd hier bij vertegenwoordigd door de Kon. Mili taire Academie in Breda. De resultaten van onze landgenoten lulden: Boukholt 3e op 110 m. horclen (18.3 sec.) en 5e bij het discuswerpen. (28.70 m.); Hijmans 2e (5.91 m.); Mes 6e bij kogelstoten (10.14 m.), 5e bij hink-stap-sprong (11 80 m.) en 6e bij hoogspringen (1.60 m.); Brouwers 3e op de 3000 m (9.30)Nederland 4e op 4 X 100 m. (47.4 sec.). Het eindklassement luidt: 1 Groot-Brit- tannië 166 pt.: 2 Frankrijk 91 pt.; 3 België 56 pt.; 4 Nederland 32 pt. de schouwburg als in het Sparta-stadion is turnwerk van prima klassa geleverd, het organisatieschema klopte weer op de minuut, er waren buitengewoon aardige attracties, de steer was prettig en ge zond, terwijl het internationaal cachet over dit alles een diepe giansgloed legde De 300 Belgische gasten (200 dames en 100 heren) hebben aan dit sportfeest in derdaad de „finishing touch" gegeven Dat bleek Zaterdagavond in de Schouw burg al bij de driested en wedstrijd voor herenkeurploegen AntwerpenDen Haag Rotterdam. Elke ploeg van zes man werkte de volgende nummers af: vrije oefeningen, paardvoJtige, ringen, paard- springen, brug en rek. Het was voor de insiders niets verbazends, dat de Ant werpenaren deze wedstrijd met grote voorsprong wonnen; er was niet anders verwacht. De lange, slanke, zwarte super, athleet Van Houdt, zijn blonde pendant Lauwens en mannen als Cole en Roon- ackers, zij lieten waarlijk subliem werk zien en zij gaven al spoedig aan de Ant werpse ploeg het odium van superiori teit. Maar ook van Nederlandse kant werd vaak zeer mooi gewerkt, o.a. na tuurlijk door de diocesane kampioen Leo van Velzen (Haag) en door de Rotter dammer Hoiierhoek. Maar een grote Bel gische zege kon niet uitblijven. De eind uitslag was er dan ook naar: Antwerpen 1635 punten (van de 1800 te behalen Den Haag 1494 punten, Rotterdam 1340 punten. De Belgen behaalden een percen tage van 90, het algèmeene percentage was ruim 80, men mag wei zeggen dat er dus in doorsnee zeer goede prestaties zijn geleverd. De driekamp voor dames, bestaande uit een knotsoefening, tussen Antwerpen, Den Haag en Rotterdam, leverde een ver diende Haagse zege op. De Rotterdamse® brachten op vlotte wijze een goede oefening, licht van samenstelling en cor rect uitgevoerd, wellicht echter iets te mathematisch. De Antwerpsen verrasten met haar gedisciplineerd „entrée" (maar niet een tikje té militair?) en haar feil loze uitvoering,, zij het wat te „glad", zonder de verwachte Zuidelijke esprit, ï'hythmisch met altijd zuiver, waardoor deze oefening hét belangrijke element van het natuurlijk bewegen miste. De Haagse dames, klein in aantal maar groot in kwaliteit, waren in één woord „af", inderdaad een openbaring; zij voerden haar oefening, uitstekend van samen stelling, tot in elk onderdeel gaat' en ge voelvol uit, kunstig en toch natuurlijk, voortreffelijk gestyieerd en niettemin zonder afbreuk aan het karakter: in één woord een juweel. Terecht riep de pu- bliekjury de Haagse dames tot winnares sen uit: de officiële uitslag luidde: Den Haag 52 punten. Rotterdam 51,5 punten, Antwerpen 51 punten (van de 60 te be halen). Een opmerking apart over deze dames- driekamp: de kleding. Alle 200 Antwerp se dames droegen een uniform tenue ge durende de twee dagen: lichtbruine biou se met donkerbruine rok, dat buiten de sport gecompleteerd wordt met een don kerbruin jasje. De Haagse keurdam^s traden in smetteloos wit satijn op. De Rotterdamse keurdames waren voor de eerste maai in gelijk tenue gestoken: dito oefeningen van de Belgische heren. Weer muntte Antwerpen beide malen uit door de stipte correcte uitvoering met een zo groot gelijkwerkend aantal. Maar een climax was de oefening „Lijn en Beweging" door 400 Rotterdamse dames in 16 grote cirkels: een prachtige oefe ning die een waarlijk zeer spectaculair schouwspel bood. En later kwamen dezelf de dames nog eens de tribunes veroveren met haar gratie en charme in de oefening „O Schitterende Kleuren". Naar onze smaak waren deze twee Rotterdamse nummers wel de hoogtepunten van deze Zondagmiddag: stralend van levensvreug. de, vonkend van vuur, verrukkend van blijheid. Dit was sport, dit was spel de jeugd waardig! Later demonstreerden de Antwerpse dames nog haar knotsoefening. En dan zwermden de Belgische heren over het veld, waarop zü een twaalftal toe stellen aansleepten: bokken, paarden en bruggen; en al komt het toestelwerk in de grote ruimte onder de open lucht niet het best tot zijn recht, het publiek kwam ogen te kort, want dan was hier en dan weer daar een sprong of een hoogstand die tot spontaan applaudisseren dwong Onder al die bedrijven door vlogen de ballonnetjes de lucht in. Zoals de orga nisatoren Zaterdagavond twee aardige attracties hadden bedacht in de vorm van publiek-jury bij de driestedenkam- pen van zowel de dames als de heren, zo hadden zij ook als bijzonderheid op deze Zondagmiddag een wedstrijd van duizend ballonnetjes welker bizarre vlucht ook al tot het feestelijk karakter van het geheel bijdroeg. En inmiddels was ook Rector Maas in gezelschap van o.m. Deken J. H. Niekel en met groot gevolg op de eretribune van het Sparta-stadion gearriveerd. Rector Maas, naast zijn vele andere functies ook geestelijk adviseur van de Katholieke Turnkring Rotterdam en aan wie bij zijn zilveren priester-jubileum ook dit sport feest was opgedragen. Dit was het mo ment voor het groots en indrukwekkend défilé van 8.000 vertegenwoordigers(sters) van alle mogelijke jeugdverenigingen, die in een schier eindeloze stoet aan de Rector voorbijtrokken. Een massale apo- Ant- i theose van een prachtig geslaagd sport d.i. jeugdfeest, waarmee de katholi sportjeugd grote eer heeft ingelegd. dam, de presidente van de Kath. Ant-1 werpse Meisjes Turngouw mevr. Marck d.i. jeugdfeest, waarmee de katholieke mer, dat hierop volgde, tevens het slot» nummer van het programma, de 5 x 50 meter vrije alag heren, zwommen de „Starters" waarlijk in een grootse stijl; zij persten het laatste beetje kracht uit hun body en wonnen met ruim zes sec. voorsprong op Sub Aqua dit programma» onderdeel en daarmee de vierkamp. (Om ons ditmaal maar eens tot de organise rende vereniging te bepalen). De organisatie van deze avond was goed en afdoend. De series volgden snel op elkaar. Precies op tijd werd begonnen en half elf was de strijd ten einde. Juist lang genoeg om de aandacht van het publiek vast te houden. De eindstand luidde: 1. Start 2415,8 pnt: 2. Sub Aqua 2428,2 pnt; 3. Donk 2512.1 pnt; 4. Raket 2525,7 pnt. OLIVIER WON DE TITEL BIJ I BELGISCHE WEGRENNERS Impanis in He sprint geslagen Zondag is op het circuit van Hannut het wegkampioenschap van België voor profs verreden. Winnaar werd Ollevier, die het traject van 255 k.m, in 6 uur 3 min. 45 sec. aflegde. Tweede wsrd op één lengte Impanis; 3 Depredomme 6.04.40; 4 An- thonis; 5 Sterckx; 6 Van Steenbergen; 7 Peeters; 8 Verhaert; 9 Ramon en 10 Blom- me, allen in dezelfde tijd als Depre domme. In de laatste fase van de strijd wisten Ollevier. Impanis en Verschueren een belangrijke voorsprong te nemen. Ver schueren moest bij de vijfde passage van Oreye terugvallen, maar de beide andere vluchtelingen stoven op de finish af, ach tervolgd door het peloton, dat aangevoerd werd door Anthonis, Depredomme en Van Steenbergen. De jacht was echter te laat ingezet om succes te hebben en met bijna een minuut voorsprong arriveerden de twee aan het eindpunt, waar Ollevier overeenkomstig de verwachtingen Impa nis in de sprint sloeg. Het prof-kampioenschap van Zwitser land op de weg is gewonnen door Kubler, In Frankrijk Het weg-kampioenschap van Frankrijk voor professionals is verreden op het cir cuit van Monthlery, dat 20 maal moest worden afgelegd, in totaal 250 k.m. In het begin werden tal van ontsnap pingspogingen ondernomen, meestal door de jongeren onder de 39 deelnemers, maar successievelijk werden alle vluchtelingen ingehaald. In de 18e ronde waren de renners nog gegroepeerd, doch Lazarides lag wegens een mankement aan zijn fiets ver achter. In de laatste ronde liep Re- dolfi uit, maar het peloton toog hem met een 50 kilometer vaart achterna en haal de hem in. Kort voor de finish wist Rey zich fel sprintend los te maken en met 20 meter voorsprong op Danguiliaume als eerste over de streep te gaan. Uitslag: 1 Rey 250 km. in 6 uur 35 min. 31 sec.: 2 Danguiliaume 6.35.34; 3 Redolfi; 4 Tassin; 5 Pontet; 6 Tacca; 7 Muller; 8 Mahe; 9 Diot en 10 Idee. De T. T.-race voor senioren op het eiland Man is gewonnen door de Engels man Harold Daniall op Norton. Hij reed de 7 ronden van 37% mijl in 3 uur 2 min. 18.4 sec. met een gemiddelde snel heid van 86.829 mijl per uur. Tweede werd Lockett (Eng.) eveneens op Norton, in 3.03.52.4, gem. 86.19 mijl per uur en derde Lyons (Eng.) op Velocette in 3.05.22, gem. 85.406 mijl. Van de start tot het einde werd in een furieus tempo gereden en tal van ren ners moesten opgeven doordat zij in de vele bochten van het circuit slipten of hun motoren beschadigden. De grootste pech had Graham die van 'het begin af aan doorgaans aan kop reed maar op en kele mijlen van de finish zijn A. J. S. tegen een heuvel op moest duwen, wat bem de zege kostte. Aan deze race namen 53 renners deel. De winnaar Daniell reed geruime tijd in de 4e of de 5e positie en ging naar voren toen zijn concurrenten- met pech te kampen kregen. In de lichte klasse werd Barrington (Eng.) winnaar op Guzzi. met een gem. van 77.985 mijl per uur; Wood (Eng.) op Guzzi werd tweede en Pyke (Eng.) op Rudge derde. Aan dt. wedstrijdenmm de Zilveren Bal, die wederom op het terrein van Sparta te Rotterdam zullen worden gehouden op de Zondagen 21 en 28 Augustus en 4 September, zullen de volgende vereni gingen deelnemen: Eindhoven, Emma. Enschede. Feijenoord, 't Gooi, Heracles, HVV, RCH, Sparta. Stormvogels, SVV, VVV, Wageningen en Willem II. (haar dochter en rechterhand Marie- Louise is sedert gisteren erelid van de kring Rotterdam), de voorzitter van de Kath. Antwerpse Heren Turngouw de heer Putzeys (eveneens sedert gisteren erelid van de Kring Rotterdam) en ten slotte de „proosten" ofwel geestelijk ad viseurs van Antwerpen: pastoor Vincken van de meisjes en aalmoezenier Cuipers van de heren. Zondagmiddag vond dan in de entou rage van de op 25.000 toeschouwers be rekende en voor bijna driekwart gevulde tribunes van het Sparta-stadion het twee de deel van dit internationale turnfeest plaats. Fleurig en kleurig, vooral toen de zon doorbrak, was de aanblik van de 1500 Belgische en Rotterdamse turnsters en turners. Een stemmig en vrolijk feest; dit jeugdig spel van kleur en lijn ver mocht het publiek van begin tot eind te boeien. Na de massale opmars en vaan- delgroet traden achtereenvolgens groe pen van honderden Belgische resp. Rot terdamse meisjes en dames op met vrije en rhythmische oefeningen, gevolgd door Van Vliet nam Zondag deel aan intern, wielerwedstrijden in Ostende. In zijn manche won hij van Astolfi en in de halve finale van Senfftleben. De Italiaan wist zich bij de herkansing te plaatsen en klopte in de demi-finale Scherens. De finale om de le, 2e en 3e plaats bracht: 1. Van Vliet, 2. Astolfi op een lengte, 3. Gérardin. Te Antwerpen werden Internationale roeiwedstrjjden gehouden, waaraan ook Nederlanders deeinamen. De voornaamste uitslagen luiden: Jonge vier zonder stuur man: 1 RCN (Gent), 2 De Hoop (Am sterdam) op een lengte; Jonge acht; 1 Laga (Delft). 4 min. 49 sec., 2 DDS (Delft) 4 min. 49.2 sec; 3 ASC (Antwerpen); Skiff dames: 1 mej. Posthuma (DDS. Delft), 2 Coeckelenberghe (RNSB. Bel gië) ver achter; Oude acht: 1 DDS (Delft) 6 min. 28 sec., 2 ASC (Antwerpen' op een lengte, 3 Cambridge, 4 Laga (Delft). Zondagmorgen om 10.30 uur dook de 18-jarige Zaanse lange afstandszwemster Tini Jonker, bedekt met een dikke laag reuzel, bij de kleine sluis in IJmuiden in het koude water van het Noordzeekanaal voor een 19 km. lange tocht naar Zaan dam, waar zij bijna tien uur later, om 20.20 uur, werd welkom geheten door een enthousiaste menigte. Tijdens deze tocht, die Tini Jonker on dernam als training voor een nog dit jaar te houden poging om het Kanéal van Dover naar Calais over te zwemmen, werd zij vergezeld door haar trainer, de heer Maarten de Ruyter, die zijn pupil uit de roeiboot met suikerklontjes voed de. Bij aankomst in Zaandam was Tini Jonker ondanks het koude water nog in uitstekende conditie. m

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3