Spoedig weer groenten naar Duitsland? De onderhandelingen te Batavia Het internationaal Filmfestival van Knokke „IJzeren gordijn" om vliegtuig fabriek Ned. straaljagers in schijn-actie Waarschijnlijk vandaag overeen stemming in Frankfort Waarom de katholieken meedoen WIE HEEFT ER THANS GELIJK? Langzaam blijft werkloosheid dalen Sfeer zon toch gunstig Stand der Marshall hulp Overeenkomst te Batavia? Niet schieten en praten tegelijk Jubileumvlucht over de Oceaan Katli. drukpers in Polen onder staatscontrole Geen vrees voor depressie in V. S. Ford verwacht grote werkloosheid in Y. S. Surinaamse delegatie naar Nederland Bij de manoeuvres van de Westelijke Unie MAANDAG 20 JUNI 1949 (Van onze redacteur). De Nederlandse tuinbouw leeft in hoop en vreze. Het tweede aanvullende handelsverdrag is uitgeput en daarmee is de export van verse groenten naar Duitsland komen te vervallen. Bergen bloemkool en sla worden doorgedraaid. En dat alleen, omdat deze handelsovereenkomst loopt tot 1 Augustus a.s. en het contingent nu reeds is uitgeput. Men kan zich afvragen, waarom er bij de laatste onderhandelingen, welke geleid hebben tot een aanvul lend bedrag van 1 milloen dollar, niet een groter bedrag is be pleit. En dan is het antwoord, dat niemand hier, ook in kringen van de handel niet, kon voorzien, dat Duitsland meer zou opne men dan het voor het direct levensonderhoud nodig had m.a.w., dat het ook interesse zou tonen in meer luxe soorten en kwa liteiten. Open individual license system HELDEN VAN „DE RUYTER" GEEERD pastoor a. m. a. vollaerts JUBILEERDE Slapte in diamant- en cartonindustrie zijn In afgelopen week vooral industriële producten SOBERDER DAN BRUSSEL Maar meer aandacht voor de eigenlijke filmcompetitie O.a. over het staken van het vuren De aankomst van minister Van Maarseveen te Batavia PAGINA 5 MIN. VAN MAARSEVEEN IN BATAVIA RESOLUTIES VAN SUMATRA DOOR B.F.O. AFGEWEZEN WORDT „ROEHM-PUTSCH" ONTRAADSELD? Ondanks sombere plekken in economisch beeld En daling automobiel-verkoop VICKERS BOUWT STRAALVLIEGTUIG INDONESISCH BISSCHOP OVER ONAFHANKELIJKHEIDS STREVEN is gepubliceerd en deze verschijni tweemaal per week kan de levering van groenten weer beginnen. Men moet zich dan echter geen illusies maken te" opzichte van alle groenten. Er is momen teel op de Duitse markt een zeer grote aanvoer van slag, bloemkool, peen, bieten en erwten van eigen markt, maar zelfs dit kan de verhoudingen regelen. Als Duitsland ook onze luxeproducten blijft afnemen, zullen de prijzen daarvan ook in het binnenland stijgen met het gevolg dat op de binnenlandse markt een groterp vraag zal ontstaan naar goedkopere pro ducten, die Duitsland momenteel niet af neemt, omdat zijn eigen markt hiervan oververzadigd is. Dat Duitsland momen teel weer naar kwaliteitsproducten vraagt, is intussen een teken, dat de Duitse eco nomie zich herstelt en daarin past het open individual licence system, dat de Amerikanen hebben aanvaard. Het gaat er tenslotte dus slechts om tot welk be drag mr. Teppema vandaag, dit derde aanvullende verdrag zal kunnen slui ten. Het handelsverdrag dat verleden jaar op 31 Juli gesloten werd tussen Neder land en Duitsland, voorzag in de leve ring van verse groenten tot een bedrag van 10 millioen dollar. Op basis van dit handelsverdrag werd toen een overeen komst gesloten tussen het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland en de J. E. I. A. (Joint Export Import Agency), waarin werd vastgelegd wé' er geleverd zou worden en tegen welke prijzen gedurende het jaar, dat dit ver drag gold n.l. tot 1 Augustus 1949. Daar- na werd op 16 December een aanvullend handelsverdrag gesloten van 3 millioen dollar en op 26 Maart van dit jaar nog eens een aanvullend verdrag van 1 mil lioen. Het eerste verdrag werd uitgevoerd op basis van een centrale levering, welke geschiedde door het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen, maar dit ontmoet te zowel in Nederland als in Duitsland grote bezwaren. Zo bleek Duitsland de bieten, die in de overeenkomst waren op genomen, niet nodig te hebben, terwij, Nederland zijn tomaten voor veel no gere prijs aan Engeland bleek te kunnen verkopen. De levering van bepaalde pro ducten tegen bepaalde prijzen was van te voren echter vastgelegd, zonder dat men had kunnen weten hoe de oogst zou zijn en niemand wist ook hoe de markt zich in Duitsland zou ontwikkelen, zodat na enige maanden bleek, dat de overeenge komen hoeveelheden en soorten met op de heersende marktsituatie in Duitsland pasten. Daarom werd va» Nederlandse zowel als van Duitse zijde aangedron gen om na de uitputting van het 10 mil lioen dollar-contract geen centrale ie- vering meer toe te passen doch de indi viduele handel te herstellen, zoals deze vroeger altijd was geweest. Op 1 Mei, toen de levering op basis van het 3 mil- lioencontract aanving, kreeg men_ 2US weer de normale situatie, dat de Duitse importeurs de markt aldaar konden aftas ten en konden bestellen naar behoefte Dit was het z.g. open individual licence system, dat door de militaire regering In Duitsland werd geaccepteerd. Dit was een belangrijke stap tot het herstel van de normale handel en de In sommige persorganen uitgesproken ver- ontwaardiging over de levering van asperges binnen deze overeenkomst doet dan ook een weinig vreemd aan, daar het de handel alleen maar ten goede kan komen als men kan leveren, wat de klant nu eenmaal hebben wil. Bovendien bedroeg deze hele asperge levering een bedrag van niet meer dan 150.000 wat op een bedrag van rond 10.000.000 mi niet zoveel uitmaakt. Be iangrijk was slechts, dat de Nederlandse handel weer zelf kon gaan leveren. De behoefte van de Duitse markt aan verse groenten bleek echter totaal on verwacht zó groot, dat het aanvul lende handelsverdrag van 3 millioen dol lar in vijf weken weer was uitgeput. Dit was het geval op 6 Juni van dit jaar. In tussen was er op 26 Maart nogmaals een aanvullend handels verdrag gesloten, nu van 1 millioen dollars, waarmee men de datum van 1 Augustus ljoopte en ver wachtte te zullen halen. Tot grote verbazing van vriend en vij and was dit bedrag echter reeds in vijf dagen uitgeput. Zo groot bleek de be hoefte aan Nederlandse verse groenten op de Duitse markt. En toen dit contingent was uitgeput be gon het doordraaien en verhuisden bloem, kool, sla en wat dies meer zij naar de mesthoop of de veeweide, terwijl er groenten genoeg waren, waaraan de Duit se markt behoefte had. Dat dit juist in het hoogseizoen van de tuinbouw gebeurde, was voor vele stre ken natuurlijk fataal en dit ging dan ook dagelijks gepaard met grote verliezen. Dat de binnenlandse consumentenprijzen hier. door aanmerkelijk zouden dalen en daad werkelijk ook daalden, was een voordeel, dat niet opwoog tegen het verlies, dat de tuinbouw lijdt, daar met dit verlies de algemene welvaart allerminst is gediend. Men dient wel voor ogen te houden; dat de import met export moet worden be taald en dat er talrijke Duitse industriële goederen zijn, die wij hard nodig hebben. Begin Juli zouden de onderhandelingen in Duitsland beginnen voor een nieuw handelsverdrag, daar het oude immers met zijn twee aanvullingen op 1 Augustus afloopt. Dat verdrag was gesloten voor de tijd van een jaar. Zolang kon de Neder landse tuinbouw echter niet wachten. He- stop zetten van de export naar Duitsland in het hoogseizoen zou voor vele streker niet minder dan een catastrophe bete kenen. Dus werden er onmiddellijk on derhandelingen begonnen om opnieuw een aanvullend bedrag op het oude han delsverdrag vast te stellen. En wij kunnen nu uit goede bron mededelen, dat hierin hopelijk vandaag succes zal worden bereikt. De voorbe reidingen tot deze bespreking zijn reeds gevoerd en vandaag is mr. S Tep pema, de directeur-generaal van d® buitenlandse economische betrekkingen naar Frankfort vertrokken, vanwaar hij, naar men hoopt, vanavond reeds met een derde aanvullend verdrag zal terugkeren. Hoe groot het bedrag van dit aanvullende verdrag zal zijn. is hc den nog niet bekend, maar in aanmer king genomen het feit, dat het laatste bedrag van 1 millioen dollar in vijf dagen was uitgeput, meent men dat voor de tijd tot 1 Augustus een bedrag van opnieuw drie millioen dollar nodig zal zijn. Of de Amerikaanse militaire autoriteiten hiermee accoord zullen gaan Is een andere vraag. Zij zullen zich afvragen, waar zij dit geld nu vandaan zullen halen. Maar in ieder geval- is er de hoop, dat opnieuw een aanvullend bedrag zal worden gege ven om de tijd tot 1 Augustus te over bruggen. Negen leden van de bemanning van Hr. Ms. kruiser ,,De Ruyter", het vlagge- schip van schout bij nacht Doorman, dat samen met de kruiser „Java" als laatste overgebleven Nederlandse oorlogsbo dem de hopeloze strijd tegen de Japanse overmacht ift de Javazee voortzette, zijn thans geëerd. Negen onderscheidingen werden afgekondigd, waarvan zeven posthuum. Kapt. luit. t. z. E. Lacomblé, de com mandant van de ,,De Ruyter", werd posthuum benoemd tot ridder Militaire Willemsorde der 4e klasse. De Bronzen Leeuw werd toegekend aan luit. t. z. Ie kl. A. P. L. de Gelder (posthuum) en aan luit. t. z. van technische dienst der le kl. A. A. M. van Rijsbergen. Met het Bronzen Kruis werden posthuum onder scheiden de officier van' gezondheid le kl. P. S. Walma van der Molen, de of ficier van de Marine Stoomvaartdienst 2e kl. A. Jansen, de majoor telegrafist P. J. Zegers, de milicien-matroos zieken verpleger A. M. Moorman en de kwar tiermeester M. Kempeners. Aan de nog in leven zijnde en tot sergeant bevorder de korporaal machinist De Koster werd eveneens het Bronzen Kruis toegekend. Onder enorme belangstelling heeft gis teren te Velsen-Noord de populaire „wederopbouwpastoor" A. M, A. Vol laerts van de St. Jozefparochie zijn zil veren priesterfeest gevierd. Pastoor Vol- Jeugdwerk in het bisdom Haarlem en als prot. van „Hageveld", waar hij met even veel talent en liefde de klassieke talen als de muziek in theorie en practijk doceerde! In Velsen-Noord vond hij on middellijk na de bevrijding een totaal ip puin liggende en bovendien wijd en zijd verstrooide en geëvacueerde parochie, die door hem met ijver en doortastendheid weer werd opgebouwd en „bijeengegaard" rond zijn mooie kerk en pastorie, die de Duitsers als bij toeval hadden laten rtaan midden tussen de uitgestrekte puinhopen! Na een feestelijke intocht volgde Zater dagavond een Danklof met zang van het koor der St, Jozefkerk en van de Utrechtse kerkmuziekschool o.l.v. pater J. Vollaerts S.J., welk koor gistermorgen even'ens de Hoogmis opluisterde, 's Mid dags was er een drukke receptie, waar ook burgemeester Kwint het woord voer de en als parochiegeschenk een cadeau onder couvert voor een speciaal doel. aanbood. Een plechtig Lof besloot de dag, maar drie feestavonden voor de parochie volgen nog. Van de 57524 officieel geregistreer de werkloze mannen, welke Nederland eind April telie, zijn er in de loop van Mei bijna 5000 aan de slag geko men. Maar toch bedroeg hun aantal op 31 Mei nog 52.735. Hieronder wa ren 31.540 geheel werklozen (30 April: 33.091), 1222 wachtgelders (862) ,en 19.973 Duw-arbeiders (23.571).. De landbouw nam in Mei heel wat ar beidskrachten op; het aantal werklozen in dit bedrijf liep namelijk terug van 11.719 tot 8479; in het haven- en tran sportbedrijf mocht men een verminde ring constateren van 1742 tot 1062 en in de groep losse ongeschoolde arbeiders van 9507 tot 8751. De bovenvermelde toeneming van het aantal wachtgelders was vooral te wij ten aan de vermindering der werkgele genheid in de Amsterdamse diamant nijverheid en in de Groningse strocar- ton-industrie. De vraag naar mannelijk personeel verminderde slechts weinig en wel van 25.900 tot 25.096. Het onderstaande overzicht geeft een beeld van de spreiding van de werkloos heid over de verschillende provincies: AANTAL WERKLOZEN. eind Mei Naar aanleiding van het A. P.-bericht, waarin vermeld werd, dal Sukarno en Hatta in een interview hadden mede gedeeld, dat de besprekingen ovei de uitvoering van het accoord Van Royen- Rum in een impasse geraakt zijn, wijst men er van bevoegde zijde in Den Haag op, dat de Nederlandse regering met voornemens is over het in gang ziinde overleg eenzijdig mededelingen te ver strekken, hoewel de verwachting bestaat, dat de Nederlandse delegatie op dit inter view zal reageren. Wel kan gezegd worden, dat de onder handelingen nog steeds in een gunstige sfeer plaats vinden getuige ook het feit, dat thans de B. F. O. door de Unci is uitgenodigd aan dit gesprek deel te nemen en dat de inlichtingen uit Batavia er op wijzen, dat een aanvaardbaar resul taat van het overleg mag worden ver wacht. In bedoeld interview met A. P. ver klaarde Hatta ook nog, dat hij vertegen woordigers naar Sumatra zal zenden om opnieuw te trachten contact te krijgen met de leden der noodregering. die hij bij zijn bezoek onlangs aan Kotaradja niet heeft ontmoet. Er waren namelijk nog steeds misverstanden, die om ophel dering vroegen. Wel had hij in Atjeh een onderhoud gehad met kolonel Hidagat, de republikeinse legercommandant op Sumatra, die Hatta's standpunt inzake het staken van het vuren onderschreef. Hatta en Sukarno verklaarden voorts, dat het toekomstige politieke bestuur in Indië Indonesisch moet zijn. Behalve als raadgevers zijn Nederlandse ambtenaren niet nodig op de politieke posten. Zij Zodra deze overeenkomst in de Duitse haerts was tot 1945 reeds bekend, als de Staatscourant, de „Offizlelle Anzeiger" ijverige organisator van het Vrouwelijk eind eind per 1000 April Mei mnl. inw. Groningen 5724 5152 23 Friesland 3837 2967 13 3854 3790 27 Overijssel 2569 2565 8 Gelderland 5226 5094 10 Utrecht 1887 1930 7 Noord-Holland 10115 9256 11 Zuid-Holland 11605 10201 9 Zeeland 1140 698 5 Noord-Brabant 8936 8572 15 Limburg 2631 2510 7 57524 52735 11 Op 17 Juni had Nederland van de E.C.A. toewijzingen (procurement autho rizations) ontvangen tot een bedrag vah rond 468.099.000 (p. 1° Juni 450.475.000 Dit bedrag was als volgt verdeeld (in millioenen dollars) 10 Juni 17 juni Voedsel en landb. prod. 155-2 159.2 Industr. prod289.7 303.3 Vrachten 5.6 5.6 Totaal generaal 450.5 468.1 Bovengenoemde bedragen hebben be trekking op de toewijzingen die in feite zijn ontvangen. Toewijzingen, die inmid dels zijn aangekondigd door de E.C.A., maar nog niet in Nederland zijn aange komen, zijn in deze opgave niet begrepen. Zoals bekend is ook op de nieuwe toe wijzingen, die Nederland van de E.C.A. on'vangt, het merendeel van de goede ren reeds geïmporteerd op het moment, dat de toewijzingen bekend worden ge maakt. Deze nieuwe toewijzingen geven dus geen additionele importmogelijkhe den, maar stellen Nederland in staat de import van de betrokken goederen te financieren met Marshall-dollars. Van de posten, waarvan het bedrag in de afgelopen week werd verlaagd, kwam een ontvangen toewijzing te vervallen. (Telefonisch van onze Brusselse corres pondent). Zaterdag is in de Belgische badplaats KnokkeZoute het tweede Belgische In ternationaal Filmfestival begonnen, da! tot 10 Juli aanstaande zal duren Een eerste constatatie dringt zich hier op, namelijk deze, dat dit Festival qua ge beurtenissen naar buiten véél soberder zal zijn dan het eerste, hetwelk zich in 1947, te Brussel gedurende een geheie maand heeft afgespeeld en waarmede zo veel recepties, banketten, mondamteiten champagnefuiven en dergelijke zijn ge paard gegaan, dat daar ettelijke millioe nen mee werden verteerd. Deze weeldeparade was vooral moge lijk gemaakt door de in die tijd door de heer Huysmans gepresideerde linkse re gering, die aan de organisators een ca deau had gedaan dat, als wij ons goed her inneren, de tien millioen francs ruim overschreed, waarvan na afloop van dat Festival zo goed als niets is overgeble ven. Daar kwam toen nog bij, dat de deel nemende firma's eveneens hoge bedragen voor die manifestatie hadden uitgetrok ken. De Amerikaanse producenten bij voorbeeld hebben daar, natuurlijk met het oog op de publiciteit eveneens een be drag van tien millioen stukgeslagen. Daar naast waren er nog Engelse, Franse en andere maatschappijen, die toen ook met geld hebben gegooid. Thans is dat allemaal veel, héél vee) soberder geworden. De Belgische rege- ring gaf, onder druk van de katholieke minister van financiën, ditmaal geen sub sidie, maar vond goed, dat het restantje van 1947 wordt opgemaakt. Particulier initiatief, alsmede het gemeentebestuur en het Casino van Knokke die in dn Festival een niet te versmaden propa ganda voor deze badplaats en haar instel lingen zien, zorgden voor de rest van het budget, dat vrij beperkt is gebleven De filmproducenten zyn plotseling ook zuinig geworden. De Amerikanen komen niet meer met tien millioen, maar met slechts honderdduizend francs voor de dag. De andere deelnemers zijn al even sober of nóg soberder. Eigenlijk is het geen nadeel, dat min der aandacht aan de entourage dan aan de filmcompetitie zelf zal worden be steed. Deze laatste kan ,®nde,rs. dan er bij winnen, ondanks het feit dat m de loop van dit jaar filmfestivals werden ge houden of nog zullen gehouden worden te Cannes, Venetië en Locarno. De inzending der grote speelfilms, werd ons van de zijde der organisatoren medegedeeld, is niet talrijk, maar ril Is Interessant. Bijzonder omvangrijk daar entegen, zijn de korte cultuur- en docu mentaire films. Het Festival gaat daarnaast gepaard met tal van culturele manifestaties, zo als een hulde aan de nagedachtenis van de Belgische cineast Jacques Feyder, die in Frankrijk beroemdheid heeft verwor ven. Er zal verder een festival zijn voor poëtische en experimentele films, met oude, hedendaagse en avant-garde docu mentaires van bekende cineasten. Er zul len ook fims over kunst worden ver toond, meer speciaal over Vlaamse en Italiaanse oude en hedendaagse schilders en beeldhouwers. Amateur-cineasten zullen eveneens aan het woord kunnen komen. Ook de Uni zond films in. Door middel van werken van Feyder Eisenstein, Stroheim en D. W. Griffith zal een terugblik worden geworpen op de ontwikkeling van de filmkunst. Enkele projecties zullen daarnaast een blik gun- nen op de Belgische activiteit op filmge bied. Natuurlijk zullen gedurende dit con gres verschillende vakcongressen en -ex posities worden gehouden. Ook zijn er exposities van o.a. Belgische marineschil ders (Knokke), van werken van James Ensor (Oostende) en te Brugge van de oude meester Gerard David. De Staats opera van Weenen treedt te Brussel in het kader van dit Festival op, terwijl Marian Het aantal werkloze vrouwen daalde van 3852 tot 3596. De vraag naar vrou welijk personeel nam van 19138 af tot 18914. te verwerpen, en geen goedkeuring te hechten aan de bezwaren, uitgedrukt in die andere resoluties der tweede confe rentie voor Sumatra met betrekking tot het accoord Van RoyenRum. De republikeinse delegatie is onder lei ding van moh. Rum hedenmorgen voor een eendaags bezoek naar Bangka ver trokken, nadat gedurende het weekeinde informele besprekingen waren gehouden met de Nederlandse delegatie. Naar ver luidt, zou voor de punten, welke nog in bespreking waren, thans een informele overeenkomst zijn bereikt. Deze punten omvatten het staken van net vuren en tijd en voorwaarden voor de Ronde-Ta felconferentie. Minister Van Maarseveen werd begroet door een adjudant van de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, vice-admi- raal Pinke en generaai-majoor Buur man van Vreeden,'benevens de heer Bus- sein Djajad'iningrat r.amens de voorlopi ge federale regering, waarna hij de ere wacht, bestaande uit militairen van de Marine, de K.L.M. en het K.N.l.L. inspec teerde In een kort vraaggesprek met de pers 0 ji_ ah ccii jvuu. V viaagficapivA nrct U"C ucia verklaarden Nederlandse expert. g v blaarde de minister, dat het doei zij- te hebben, zoals onderwijzers en ingeni eurs. De Nederlandse economische belan- gen zouden worden beschermd. van de Nederlandse ambtenaren in In donesië. De kwestie van de vertegen woordiging der minderheden op de Ron de-Tafelconferentie wordt behandeld in de preliminaire besprekingen, die thans te Batavia gaande zijn. Op de vraag of kan worden verwacht, dat de minister republikeinse autoriteiten zal ontmoeten, antwoordde de heer Van Maarseveen, dat deze mogeiijkneid niet 1» uitgesloten. Mr. J. H. van Maarseveen, de Neder landse minister van Overzees» gebieds delen, is hedenmorgen op het vliegveld Kemajoran geland. Het laatste traject werd de Constellation geëscorteerd <Jcor vier jagers. Anderson en andere sterren te Knokke zullen schitteren. De congressisten zullen aan verschil lende touristische excursies, o.a, naar Brugge deelnemen. Het Office Catholique International du Cinéma doet ook aan dit Festival mes niet alleen met zijn jaarlijkse prijs voor de film, die het meest bijdraagt tot de morele en de geestelijke verheffing van het mensdom, maar ook met er voor V zorgen, dat in het Dominicanerkerkjs te Knokke-Zoute elke Zondag een z.g Filmmis za] worden opgedragen, met eer. aangepast muziekprogramma en waar zal gepredikt worden door geestelijken uit verschillende landen, die zich met het filmapostolaat bezig houden. Enkele details mogen hier volgen over de openingsplechtigheid van het Festival dat. zoals gezegd, Zaterdag heeft plaats gehad. Deze plechtigheid was zeer sober. Zij bestond hoofdzakelijk uit een hulde aan de nagedachtenis van Jacques Feyder. In de grote zaal van het casino zetelden op het door floodlight verlichte podium o.m. de Belgische minister van binnenlandse zaken Vermeylen. ere-voorzitter en de Vlaamse letterkundige Herman Teirlinck, voorzitter van het festival met de heren Charles Spaak en Jean Cremillon. de voornaamste medewerker van wijlen Feyder. Onder de talrijke aanwezigen be vond zich de weduwe van Feyder, de be kende actrice Franqoise Rosay met haar drie zoons. Nadat de Brabangonne was ge speeld en na een korte muzikale proloog. üjke depressie.. te vrezen. Volgens hen werd door Herman 'Teihnck een toespraak J prhtc,r De terugkeer naar Djogja Volgens Reuter heeft dr. Van Royen Zaterdag verklaard, dat hij verwachtte, dat de republikeinse regering tegen eind Juni naar Djogja zou terugkeren. Hij zeide dat de bijzonderheden voci de evacuatie van de Ned. troepen uit Djogja nu wer den uitgewerkt er. tlai deze zou aanvan gen zodra deze kwvsb'e geregeld was Hij zei voor's te verwachten, dat de ronde-tafel-conteren'.ie op 1 Augustus zou aanvangen en zes tot aoht weken zou duren. Uit republikeinse kring werd vernomen, dat Sukarno tegen het .begin van het feest van Ramadan op 28 Juni naar Djogja wilde terugkeren, doch dat hij er aan twijfelde of dit mogelijk zou zijn Mr. Rum deelde mede. dat d® informele besprekingen tussen dr. "Van Royen en hem na het weekend zouden voortgaan In haar vergadering van Maandag ochtend beeft de bijeenkomst Federaal Overleg een door elf leden ingediende motie aangenomen, waarin werd beslo ten af te zien van beantwoording van het betoog van de afgevaardigde van Oost Sumatra, de vierde resolutie van de tweede conferentie voor Sumatra, welke in het bijzonder tot de F.F.O. was gericht, ner reis is een oriëntatie over de situatie in Indonesië, waar hij ongeveer 10 dagen denkt te blijven. De minister zal waar schijnlijk geen andere plaatsen dan Ba tavia bezoeken. Met betrekking tot de restauratie van het republikeinse bestuur te Djokja acht minister Van JVLaarseveen het noodzake lijk dat, alvorens deze plaats heeft, de overeenkomst betreffende het staken van het vuren tot stand komt. Deze overeen komst dient te zijn uitgevoerd, alvorens te 's Graventhage de Ronde-Tafelconfe rentie aanvangt. „We kunnen niet schie ten en praten tegelijkertijd", aldus de minister. Er bestaat kans, dat de heer Van Maar seveen te Batavia besprekingen zal voe ren met betrekking tot de rechtspositie Opnieuw is er sprake van, dat er een proces gevoerd zal worden naar aanlei- ling van de „Roehm-Putsch" van 1934. De openbare aanklager van Muenchen bereidt een proces voor, waarbij' ook Hess en Sepp Dietrich, die beiden een levenslange gevangenisstraf uitzitten, tot de beschuldigden zullen behoren. De begindatum is nog niet bekend- Zondag maakte de KLM haar 250ste retourvlucht naar Zuid-Amerika sinds de opening der Zuid-Amerikalijn in October 1946. In bijna 18000 uren werden 6 mil lioen K.M. afgelegd, en bijna 24.000 perso nen, 27 ton post en ruim 850 ton vracht vervoerd. Op 24 Juni a.s. volgt de 600ste retour vlucht naar New York sinds de opening dezer lijn in Mei 1946. Hier werden 38.000 passagiers, 140 ton post en 190 ton vracht vervoerd. Kerkelijke autoriteiten te Warschau hebben de berichten bevestigd, dat 15 katholieke drukkerijen in Polen geduren de de laatste weken onder staatscontrole zijn geplaatst. Van de grootste drukkerij die in het Franciscanerklooster van Nie- pokalanow bij Warschau, werden alle machinerieën weggehaald Bijna alle ka tholieke bladen en tijdschriften worden thans op aan de staat behorende druk kerijen gedrukt. In de afgelopen week kon men waar nemen dat de industriële productie in de V.S. daalde en de werkloosheid toe nam, dat de staalproductie zich reeds thans weken achtereen in dalende lijn beweeg', en dat de spanning in de arbeidssituatie toenam. De wagonverladingen der Ame rikaanse spoorwegen een betrouwbare barometer van het bedrijfsleven be reikten echter het hoogste cijfer sedert 20 November j.l. en de autoproductie bedroeg 144.973 stuks, het hoogste week- totaal sedert 12 jaar. De omzetten der warenhuizen waren volgens de Federal Reserve Board in de week per 11 Juni 5 pet lager dan in dezelfde week van het vorige jaar, doch ondanks de som bere plekken in het economische beeld, is er volgens leidende figuren in hel zakenleven geen reden om een „werke gehouden, waarna het festival officieel ge opend werd verklaard. Minister Vermeylen begroette vervol gens Frangoise Rosay. die hartelijk werd toegejuichd. Hierna kwamen aan het woord de heren Cremillon en Spaak, die over hun vriend en meester Feyder spra ken en fragmenten uit diens werk lieten zien. Het tweede internationale filmfestival van België was begonnen. kan echter reeds vrees de oorzaak van een achteruitgang zijn. In sommige Ame rikaanse staten worden reeds ondersteu- ningswetten aangenomen, die aan de pressietijden doen denken, terwijl enige steden reeds plannen voor openbare werken opstellen voor het geval, dat de werkloosheid te grote omvang gaat aan nemen. Volgens een economische analyse is er echter nog geen sprake van een „nationale noodtoestand". De directie der Ford-automobielfabrie ken te Detroit heeft tot de leiding van het vakverbond der arbeiders in de Amerikaanse automobiel-industrie „Uni ted Automobile workers Union" het ver zoek gericht gedurende de eerstvolgende achttien maanden geen nieuwe eisen op economisch gebied te stellen en in te stemmen met een regeling, waarbij ge durende deze periode de lonen der ar beiders uitsluitend berekend zullen zijn oj3 het dekken van de kosten van levens onderhoud. Indien het vakverbond hier mede instemt, is de Ford-mij bereid in deze periode de lonen der arbeiders op het huidige peil te handhaven, waardoor „een voorbeeld van stabilisatie zou wor den gegeven voor de gehele Amerikaan se economie gedurende deze kritieke tijd". De directie der Ford-maatschappij is van mening, dat er in deze zomer in de V.S. waarschijnlijk 5.000.000 werklozen zullen zijn, dat de kosten van levenson derhoud zullen dalen en dat er na dit jaar mogelijk 32 pet minder auto's zul len worden gekocht dan in voorgaande jaren. De leiding van het vakverbond der ar beiders in de Amerikaanse automobiel industrie heeft het aanbod van de Ford mij verworpen. Er hangt een soort ijzeren gor dijn om de vliegtuigfabrieken van Vic- kers Armstrong. In deze Britse fabrie ken is men natuurlijk druk in de weer met de bouw van een straalvliegtuig maar elke bijzonderheid daarover wordt met de grootste zorgvuldigheid geheim gehouden. Het enige nieuws dat men er van weet 1S directie er zelf over heeft gezegd, namelijk, dat zij een nieuwe va riatie van de „Viscount" heeft vervaar digd, welke is uitgerust met straalmoto ren. Het eerste prototype van de Viscount was geconstrueerd als een viermotorige machine, uitgerust met 1400 p.k. turbine- motoren, plaats biedende aan 40 passa giers. Het tweede type prototype met nog sterkere motoren, kan 53 passagiers vervoeren. De Vickersfabrieken hebben tot voor kort nimmer ook maar gezinspeeld op het feit, dat aan een straalversie van de Viscount werd gewerkt. Thans hebben zij medegedeeld, dat zeer binnenkort, waarschijnlijk nog deze zomer, het Vis- count-straalvliegtuig zijn eerste proef vluchten zal maken. Maar geen enkele buitenstaander heeft er ook maar een glimp van gezien. In dit opzicht trekt de fabriek een lijn met de De Havillandfabrieken, waar op het ogenblik koortsachtig gewerkt wordt aan de ontwikkeling van de „Cornet die in tegenstelling tot de Viscount van meet af aan is ontworpen als straal vliegtuig. Ook hier is het een en al geheimzinnigheid en die zal wel niet worden verbroken, alvorens het vlieg tuig een groot aantal proefvluchten op het eigen vliegveld te Hatfield bij Lon den met succes heeft uitgevoerd. Over de uitvoering en de snelheid van de nieuwe Viscount is totaal alata ha kend; aangenomen wordt echter, dat het toestel in principe slechts weinig zal af wijken van het tweede prototype van de „Viscount 700". De British European Airways heeft zich er nog niet over uitgelaten, of zij een serie van deze straalvliegtuigen wenst te bestellen, doch gezien het feit. dat de Britse luchtvaartmaatschappijen alle genationaliseerd zijn en de regering de ontwikkelingskosten draagt voor nieuwe Britse vliegtuigtypes, wordt in Engeland algemeen aangenomen, dat het vliegtuig wanneer de proefvluchten succesvol blijken te zijn op de vaste lijnen zal worden ingezet. Wanneer dit het geval zou zijn. mag worden aangenomen, dat het vliegtuig begin 1953 in gebruik kan worden geno men. Het staat buiten twijfel, dat de Britten op het gebied van de ontwikkeling van straalvliegtuigen de Amerikanen aanzien lijk voor zijn. Dit is ook een van de re denen, dat zij zo buitengewoon zwijg zaam over hun werkzaamheden op dit gebied zijn. Zonder twijfel zullen zij trachten het eerste straalvliegtuig voor passagiersver voer vóór de Amerikanen op de markt te brengen. Mocht dit hun lukken waar het op het ogenblik wel naar uit ziet dan zal vermoedelijk Schiphol een van de eerste vlleghavens zijn, waar men dagelijks straalvliegtuigen kan zien landen. LondenAmsterdam zal dan in nauwelijks meer dan een half uur wor den afgelegd. Merkwaardige moeilijkheden Uit Amerikaanse en Engelse bron is intussen gebleken, dat niet alle startba nen de hevige hitte, die de straalmoto ren ontwikkelen en welke vaak de 800 graden Celsius overschrijdt, kunnen doorstaan. Bij proeven is gebleken, dat de bitumenlaag die op veel startbanen is aangebracht, geheel wegsmelt. Proef nemingen, waarbij straalmotoren op de startbaan waren gericht, wezen uit, dat na geruime tijd gaten in de baan waren gebrand ter diepte van een paar centi meter. De directeur van Schiphol, de heer Dellaert, is van mening, dat dit zich op Schiphol niet zal voordoen, omdat hier bij de constructie van de banen niet meer met bitumen is gewerkt. Het staat echter wel vast, dat op de plaatsen waar de motoren worden aangeslagen, de as- falt-betonlaag op den duur zeer zal lij den. Het zal dan zaak zijn op die plaat sen een soort versterkt platform te ma ken. Er bestaat echter nog,een moeilijkheid. Herhaaldelijk is namelijk gebleken, dat de huidige straalmotoren tijdens de start brandstof uitwerpen, die op de baan terecht komt en door de grote hitte der motoren in brand kan geraken. Dit is stellig een van de geboorte-tekortkomin gen van de straalmotor, die nog slechts in het beginstadium van zijn ontwikke ling verkeert. Een derdé moeilijkheid is die van het binnenkomen op de luchthaven. Het is natuurlijk duidelijk, dat een vliegtuig met straalmotoren een enorme hoeveel heid brandstof verslindt en men zien niet de luxe kan veroorloven lange tijd in de buurt van de luchthaven te blijven cirkelen, omdat andere machines eerst moeten landen. Het straalvliegtuig zou dus voorrang moeten hebben bij lan den. De heer Dellaert is van mening, dat men alles dient te doen om een der gelijke revolutionaire ontwikkeling in de luchtvaart als de straalmotor over haar eerste moeilijke jaren heen te helpen. Het hoofd van de rijksluchtvaartdienst op Schiphol, de heer Rombout, ziet de zaken evenwel anders. Hij gelooft niet, dat het mogelijk zal blijken het hele luchtverkeer te doen stagneren, omdat plotseling een straalvliegtuig verschijnt, dat om economische redenen onmiddel lijk dient te landen. Het is zijns inziens bovendien niet zeker, of alle luchtvaart maatschappijen, die niet met straaltoe- stellen vliegen, met een dergelijke gang van zaken accoord zullen gaan. Maar er scheiden ons waarschijnlijk nog vier jaar van het ogenblik, waarop het straal vliegtuig in de burgerluchtvaart zijn in trede zal doen. Een lange tijd voor het snel voortschrijdende luchtverkeer. De inheems! katholieken van Java hebben „frank en vrij medegewerkt" aan de Indonesische onafhankelijkheidsbewe ging, zowel op katholieke als op natio nale grondslag, en zullen ook in de toe komst al hun krachten eraan wijden om de nieuwe Indonesische Republiek „te bevruchten met katholieke ideeën en beginselen". Deze opmerkingen zijn vervat in een verklaring van mgr. A. Sugijapranata, Apostolisch Vicaris van Semarang, welke is gepubliceerd door de N.C.W.C. News Service te Washington. „Toen de nationale beweging haar in vloed begon te tonen op het politieke, sociale en economische leven van ons land", zo verklaart mgr. Sugijapranata, „rees onder ons de vraag of het niet ón- verantwoordelijk zou zijn neutraal te De Apostolisch Vicaris wijst er dan op dat sinds de Japanse bezetting „kwaad willige personen" geruchten hebben ver spreid als zouden de Javaanse katholie ken werktuigen zijn in de handen van de Nederlandse autoriteiten; dat de missie staties broedplaatsen zijn voor kuiperijen van een koloniale macht; dat zij met wantrouwen hebben gewezen op de broederlijke betrekkingen tussen de Ne derlandse en Javaanse missionarissen en op de houding van de Katholieke Volks partij in Nederland met betrekking tot de Indonesische kwestie. „In hun onwetendheid menen zij, dat een katholieke politieke partij handelt in de naam van de Katholieke Kerk en dat de handeling van een individuele katholiek overeenkomt met een hande ling van de Kerk. Teneinde dit te weer leggen is het niet voldoende hun te ver tellen dat wij katholiek geworden zijn door het Doopsel en dat wij niet gedoopt zijn in de naam van ~H. M. de Koningin, de minister van Overzeese Gebiedsdelen en de Hoge Vertegenwoordiger van de blijven. Maar servatis servandis hebben i Kroon maar dat wij gedoopt zijn in de wij besloten samen te werken bij de na-naam 'van God> van de Allerheiligste Drie-eenheid". „Juist onder deze omstandigheden moeten wij duidelijk doen uitkomen, dat wij door het Doopsel kinderen van God zijn geworden, maar dat wij evenzeer kinderen van ons volk gebleven zijn met al zijn nationale eigenschappen, deugden en fouten en ook met °hze nationale strevingen en idealen. Wij moeten dui- tionale strevingen van ons volk naar autonomie. Wanneer deze wordt verwer kelijkt zonder ons of ondanks ons, dan zal deze zich ook zonder ons en rondom ons ontwikkelen. Dan zouden wij niet het minste recht hebben te delen in het resultaat, omdat wij er niets voor gedaan zouden hebben. En het is dan ook niet onmogelijk, dat wij, wanneer wij het Te Deum aanheffen uit dank voor onze vrij- demonstreren, dat onze godsdienst niet in de weg staat aan de gerechtvaar digde strevingen van ons volk naar vrij heid, maar dat integendeel ons geloof in staat is dit nationalisme op een betere grondslag te plaatsen, het te verbeteren en tot zijn juiste proporties te brengen omdat het geloof de natuur niet vernie tigt maar deze verbetert en opheft". „Door de genade van onze Kerk wor den wy geinspireerd en versterkt en daardoor begrijpen wij het vierde gebod beter en zullen wy ook in staat zijn dit beter na te komen. Om deze reden moe ten wij de deugd en de vroomheid bezit ten om het beter te doen dan anderen, die Christus, de bron van alle genade, niet bezitten Daarom moeten wij door onze daden aan het volk rondom ons bewijzen, dat wij katholieke Javanen geen tweedehands patriotten zijn en dat wij niet slechter zijn dan enige andere groep, maar ook dat ons patriotisme geen chauvinisme is. Ons nationalisme is geen racisme en ook geen uiting van arrogante zelfvoldaanheid, noch een aanbidding van het volk of het ras. Ons nationalisme is niets anders dan een nederig en dank baar begrip en eerbied voor de natuur lijke en bovennatuurlijke betrekkingen, betrekkingen welke de Goddelijke Voor zienigheid heeft gegeven in dit leven, waar wij moeten leven als menselijke wezens met onze ogen gericht op een beter leven hiernamaals". heid, waarvoor gestreden is en die ons niet was opgelegd, noch als een geschenk was gegeven, tegelijkertijd het Requiem zouden hebben moeten zingen over al onze toekomstige aspiraties. Dan zou het uiterst moeilijk geweest zijn onze handen in onschuld te wassen of kalm te blijven zitten als de vervolgde on schuld". De bisschop gaat dan verder met te zeggen, dat alle mogelijke soorten van ideeën en denkrichtingen op religieus en ideologisch gebied hebben getracht de strijd voor de onafhankelijkheid met hun eigen opvattingen te beinvloeden en ge poogd hebben deze te richten naar hun eigen doel. En hij vervolgt dan: „En wij, katholieken, die de Weg, de Waarheid en het Licht gevonden hebben en die ons daarover verheugen, kunnen geen onverschillige en werkeloze toe schouwers blijven, wanneer wij bemer ken, dat het nationale streven wordt mis bruikt door egoïstische en niet-nationale strevingen of dat het tengevolge van een gebrek aan solide grondslagen in gevaar is een nauw en enghartig chauvinisme of een afgodisch nationalisme te worden. Als onze onafhankelijkheidsbeweging wordt overheerst door totalitaire en ma terialistische gedachten en ideeën, dan zou er in een vrij Indonesië geen plaats zijn voor geestelijke en bovennatuurlijke waarden in hoofden en harten van het volk. Omdat wij de waarheid bezitten, voelen wij ons verplicht de nationale be weging in ons land te bevruchten door onze katholieke ideeën en beginselen. Om deze reden hebben wij ons geschaard in de rijen van hfn, die strijden voor waar heid in het belang van onze natie. In een vrij Indonesië moet het rijk van God, dat een rijk is van waarheid en leven, van heiliging en genade, van rechtvaardig heid, liefde en vrede, zich kunnen ont wikkelen en tot vrije bloei kunnen ko men in de harten van het volk, dat dit wenst te ontvangen in vrijheid en vreug de. Dit trachten wij te bereiken door frank en vrij mede te werken in het on afhankelijkheidsstreven, maar dan op 'n katholieke en nationale grondslag". Het Statencollege van Suriname heeft zich verenigd met de suggestie van gou verneur Huender om een delegatie naar Nederland te zenden, teneinde de bezwa ren tegen de interimregeling met minis ter Van Schaik te bespreken. De door de Staten gekozen delegatie bestaat uit de volgende heren: G. van der Schroef, 0 Buiskool, J. Lachmon, P. Wijngaarden en de vertegenwoordiger in Nederland dr. Pos. Twaalf Gloster „Meteor" straaljagers van de Nederlandse luchtmacht zullen deelnemen aan de gecombineerde oefe ningen van de Westerse unie, aldus is in Den Haag bekend gemaakt. Reeds eerder is gemeld, dat ook ne gen Nederlanders „Firefly" drie „Seafury" en viif „Mitchell" toestel len van de marine luchtvaartdienst een aandeel in de spiegelgevechten zullen hebben. Het doel van de manoeuvres is: de vlooteenheden en de luchtzeestrijdkrach- ten van de Westelijke Unie te oefenen om in samenwerking een convooi tegen duikboten, schepen en vliegtuigen te be schermen. Het convooi en zijn escorte zullen de „blauwen" genoer 1 v.- >rden en de aan vallende eenheden de „witten'. Sommig. toestellen zullen tijdens de oefeningen „in een ander kamp overgaan". De phase van de iuchtmanoeuvres zal op 4 Juli aanvangen, op het ogenblik dat het „blauwe" convooi de Golf van Bis- caye zal naderen. Gedurende twee dagen zal het convooi door duikboten en „witte" vliegtuigen worden aangevallen, nl. Britse „Lancasters" en Nederlandse „Mitchells". Deze zullen, uit St. Eval ko mend, het convooi opzoeken en nazetten. Het convooi zal worden begeleid door „Sunderlands" van de RAF. en door Franse vliegtuigen, die onder controle van de opperbevelhebber van de vloot staan. De luchtoperatles zullen geleid worden door gecombineerde hoofdkwartieren te Plymouth en te Brest. De waarnemers van de landen der Westelijke Unie zul- 'en in de oj iP'ekamer te Plymouth aanwezig zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 5