1 Juli terugkeer der republiek naar Djogja Troepen beginnen 24 Juni met terugtrekken morgen DE VAL VAN ANNA PAUKER Of REIKT HET NAZIDOM WEER NAAR DE MACHT? Op 1 Augustus om de Ronde Tafel? Souverëiniteitsoverdracht vóór eind 1949 35.000 liter melk waren zoek Weerbericht Boter, margarine, vet en spijsolie van de bon Nederland zal in Baarn defileren DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN NDER DE O U P E 71ste JAARGANG DONDERDAG 23 JUNI 1949 No. 20960 BATAVIA (Aneta). De Nederlandse regering heeft gisteren de troepen bevolen, de evacuatie van de residentie Djogja op 24 Juni te beginnen. Indien de evacuatie geen belemmering ondervindt, zal de republikeinse regering in staat zijn, naar Djogja terug te keren op of omstreeks 1 Juli. Aldus deelde de heer Van Roy en mede in een gistermiddag gehouden formele vergadering van de delegaties van Nederland en de republiek. Staking der vijandelijkheden Ronde-T afelconferentie V Feest van het H- Hart DEZE DAG WORDE GEDENKDAG Ondergrondse actie te Nazareth Richtlijnen van Moskou niet gevolgd Slaat Praag z'n slag? Arrestatie Mgr. Beran elk ogenblik verwacht GEEN AFRIKAANS GEBIED AAN SPANJE BELOOFD VOLKSZANG, VOLKSDANS EN VOLKSTONEEL Personeel en omzet in industrie Arbeidsproductiviteit in eerste kwartaal 84 TIEN MILLIOEN VOOR DEFENSIESCHADE SCHEEPVAART DOOR SÜEZ-K ANAAL GOEDE RAAD Vrouwen en kinderen van de „Prinses Astrid" worden te Duinkerken aan land gebracht. Het kleine meisje links op de foto klemt haar pop nog in haar handjes. Zes generaals van Hitier candidaat bij Duitse verkiezingen In een memorandum betreffende de Ronde-Tafel-conferentie, op gesteld door de Ned. en de republikeinse delegatie en de commis sie uit de B.F.O. wordt gezegd, dat het doel van de R.T.C. is een blijvende oplossing van het Indonesische geschil tot stand te bren gen en wel zo spoedig mogelijk door het bereiken van een over eenkomst tussen de deelnemers betreffende wegen en middelen tot overdracht van de werkelijke, volledige en onvoorwaardelijke souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië in overeen stemming met de beginselen van het accoord van de Renville. De deelnemers van de R.T.C. nemen zich voor te streven naar bijeenroeping van de conferentie op 1 Augustus en naar voltooiing daarvan binnen twee maanden. Zij nemen op zich de overeen komsten, resulterend uit deze conferentie, binnen zes weken na beëindiging van de conferentie te ratificeren. Derhalve zou de souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië moeten worden overgedragen vóór het einde van het jaar 1949. Deelnemers aan de R.T.C. zullen zijn: vertegenwoordigers van de Nederlandse regering, vertegenwoordigers van de republikeinse regering, de B.F.O., vertegenwoordigend de gebieden in Indonesië buiten de republiek voor zover zij leden van deze organisatie (de (B.F.O.) zijn. ZWARE STRAF VOOR MELKFABRIEK MINDER BEWOLKING Oostenrijk zal zich wapenen TWEE DUITSERS TER DOOD VEROORDEELD Bij koperen huwelijksfeest van Koninklijk Paar Het kon gemakkelijk De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft besloten met ingang van heden, 23 Juni 1949, de rantsoenering van voedingsvetten volledig op te hef fen, zodat zowel het publiek als de verwerkende industrie, waaronder o.m. te rekenen bakkers, banket bakkers, koekfabrieken, restau rants, enz., voortaan boter, marga rine, spijsvetten en spijsolie zonder bon of toewijzing kunnen betrek ken. Berlijnse treinstaking wordt voortgezet ,»ORFEO" BIJ DE NEDER LANDS CHE OPERA DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende Alvertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Bedoelde vergadering was belegd om de resultaten vast te leggen van de in formele besprekingen, die sedert 7 Mei zijn gevoerd tussen de delegaties en de laatste tijd ook met de leden der B.F.O. Zii werd voor het eerst bijgewoond door de delegatie van de B.F.O. Na de bijeenkomst heeft de Unci een communiqué uitgegeven, waarin zij al lereerst opmerkt, dat de subcommissie belast met het verrichten van de nodige onderzoekingen en voorbereidingen in verband met de terugkeer van de repu blikeinse regering naar Djogja haar werk practisch heeft beëindigd. Zij zal echter voortgaan haar aandacht te schenken aan bepaalde kwesties betreffende bevoorra ding en andere maatregelen van techni sche aard. In dit verband heeft dr. Van Royen zijn bovenvermelde verklaring afgelegd. Betreffende het staken van de vijande- kins van de vijandelijkheden. Eenstem migheid van inzichten is bereikt, terwijl de leden van de BFO zich hierbij aanslo ten Dit maakt het de republikeinse dele gatie mogelijk voorstellen te doen aan de republikeinse regering, zo spoedig moge lijk na haar terugkeer, met betrekking tot het staken van de vijandelijkheden in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari j.l." Omtrent de Rondetafel-conferentie zegt bet communiqué, dat de tussen de delega ties, met deelneming van leden der BFO gevoerde besprekingen over tijd en voor waarden voor de Rondetafel-conferentie hebben geleid tot overeenstemming van inzicht, gelijk zulks tot uitdrukking is gebracht in het memorandum, dat men elders in dit blad vindt afgedrukt. Dit memorandum bevat de voornaamste punten, die de republikeinse delegatie bij de republikeinse regering zal aanbevelen, nadat deze laatste wederom te Djogja zal Zijn geïnstalleerd. De heer Van Royen deelde mede, ge machtigd te zijn te bevestigen, dat de Nederlandse regering accoord gaat met de inhoud van dit document, dat hij in deze bijeenkomst aanbood om er een formeel karakter aan te geven. Nieuw-Guinea Doelend op het feit, dat de status van Nieuw Guinea wordt genoemd onder de raintpn van bespreking op de Rondetafel- ?onferentie, zeide Sultan Hamid: „Ik stel er nriis op, met klem te verklaren, dat wii de overeenkomst op het stuk van de voorwaarden voor de Rondetafel-confe rentie aanvaarden, doch dat wij met het olaatsen van Nieuw-Guinea als onder werp van bespreking op de agenda alleen accoord kunnen gaan op voorwaarde, dat men goed zal begrijpen, dat wij dit ge biedsdeel wensen te beschouwen, als een deel van de Verenigde Staten van Indo nesië". Ook Moh. Rum zeide dat zijn dele gatie met het plaatsen van de status van Nieuw Guinea op de agenda voor de rondetafel-conferentie alleen op dezelfde voorwaarden accoord kan gaan. Inzake dit onderwerp zeide dr. Van Royen, dat hij wenste te verklaren, dat het plaatsen van dit punt op de agenda geenszins vooruitloopt op 't betreffen de dit onderwerp in te nemen stand punt door enige deelnemer. „De Neder landse regering handhaaft harerzijds geheel haar standpunt op dit punt". Bij de derde van de ongeveer zeventig verschijningen aan de H. Margaretha Maria vroeg haar Heer dringend om de instelling van het feest van Zijn H. Hart. We moesten volgens het woord in Exodus een feestdag voor de Heer gaan vieren in onze geslachten met een altoosdurende viering. Het H. Hart gaf ook tijd en voorwaar den De eerste Vrijdag na het Octaaf van Sacramentsdag, een H. Communie en een plechtige ereboete ter vergoeding van de smaad. Na Sacramentsdag, de triomfdag van Zijn liefde volge derhalve de dag, dat onze liefde moet triomferen. Echter nog altijd wacht het H. Hart op velen die aan de uitbreiding van Zijn Rijk weinig of niet meewerken. Ondanks de voort durend herhaalde beloften, dat Zijn Hart zich openen zal om Zijn goddelijke liefde krachtig en overvloedig uit te storten over allen, die het op deze wijze zouden vereren of anderen daartoe zouden op- wekken In de'afzonderlijke zielen moet het H. Hart zich openbaren in de vorm van liefde, in de samenleving in een gemeen schappelijk eerbetoon, tussen de mensen onderling in een herleving van sociale rechtvaardigheid en liefde. Alle volken zijn de Messias volgens de Psalmist als erfgoed gegeven Doch hst H. Hart wenst vrije keuze door ons. Wij zelf moeten Hem kiezen. Is er schoner en vruchtbaarder verkie zing denkbaai dan die van het H Hart Waarom dan nóg zo traag Waarorn dan nog niet in geestdrift opgetrokken als minnaars van Zijn Hart, ais herauten van Zijn allen omvattende liefde? Dat is leven Dat is de rédding. „Hij zal een banier oprichten onder de volkeren", lezen we oij Isaias Morgen kunnen vt weer kiezen. Schaart U dan onder de banier van het H. Hart. Opdat het U wel ga in tijd en eeuwigheid. AMATOR Voor de bijeenkomst werd gesloten, richtte voorzitter Critchley tot de deel nemers hartelijke gelukwensen met de re sultaten, die zij bij de voorlopige bespra kingen bereikten. „Ik zou in het bijzon der mijn gelukwensen willen betuigen met de goodwill, die deze resultaten mo gelijk maakte. Wanneer deze goodwill blijft voortbestaan en alle partijen samen werken mogen wij met vertrouwen uit zien naar een succesrijke conferentie te Den Haag en een spoedige oplossing van het Indonesische vraagstuk". Dr. Van Royen en Moh. Rum sloten zich bij deze wensen aan. Sultan Hamid hoopte „dat deze over eenkomst spoedig de resultaten zou kun nen brenge-i, die allen wensen: herstel van de rust, het handhaven van recht en orde, nieuwe welvaart voor onze volken, die zo veel leden, politiek, sociaal en eco nomisch herstel, in nauwe samenwerking tussen de staten, die leden van de Ver. Staten van Indonesië zullen zijn, en voorts een gelijkwaardig deelgenootschap van de V.S.I. en Nederland in de unie, ge baseerd op vrijwillige samenwerking, die van het grootste belang kan zijn voor beide landen". De Israëlische autoriteiten te Naza reth hebben daar ongeveer 800 Arabie ren doen arresteren. Men gelooft, dat de gearresteerde Arabieren in verbinding stonden met de Mohammedaanse broederschap, een extreem nationalistische beweging, die in Egypte onwettig is verklaard. Onmiddellijk na de arrestatie viel een Arabische menigte, bestaande uit de fa milies van de gearresteerden, christelij ke Arabieren aan en bekogelde hun hui zen met stenen. Israëlische troepen kwa men onmiddellijk tussenbeide, maar vele christelijke Arabieren waren reeds ge wond. Mn meent te weten, dat te Nazareth wapenen en munitie zijn ontdekt, als mede 'n groot aantal andere aldaar bin nengesmokkelde goederen. Nazareth zou een centrum van onder grondse activiteit van de Mohammedaan se broederschap zijn geworden, welke zowel tegen Joden als christelijke Ara bieren zou optreden. Volgens het Zwitserse weekblad „Weltwoche" moet de oorsprong van de ongenade, waarin de Roemeense mi nister van buitenlandse zaken. Anna Pauker, bij Moskou gevallen zou zijn. gezocht worden bij het proces tegen de Roemeen Vitianu, dat te Winterthur wordt gevoerd. Wat de Russen reeds lang zouden hebben gevreesd, aldus het blad, namelijk dat de communistische partijen in de onder de invloed van de sovjet-unie staande landen er speciale fondsen in het buitenland op na zouden houden, zou door hetgeen bij genoemd proces naar voren is gekomen, be waarheid zijn geworden. Het blad zegt: „Stalin en zijn colle ga's hebben zich vergist door toekomst plannen te bouwen in vertrouwen op de blinde gehoorzaamheid en de onderwor penheid van de satellieten. Ondanks haar in. woerden verklaarde getrouwheid ten opzichte van Moskou, heeft Anna Pauker zich niet aan de for mele richtlijnen van Moskou en van de Kominform gehouden. Zij had fondsen in het buitenland laten deponeren, met name in Zwitserland, zonder er de cen trale 'van Moskou van op de hoogte te brengen". Volgens het blad zouden in December laatstleden de Russen Roemenië geheel De arrestatie van mgr. Beran, aarts- bisschop van Praag, wordt thans naar Reuter uit Vaticaanstad meldt, elk open- blik verwacht. Men is van mening, dat de campagne tegen de Katholieke Kerk in Tsjecho- slowakije snel haar hoogtepunt nadert, met als eindresultaat de gevangenneming van al degenen, die bij het verzet tegen de anti-kerkelijke politiek der Praagse regering een voorname rol spelen. Katholieke ambtenaren van enkele Tsjechische regeringsbureaux hebben medegedeeld, dat zij een verklaring had- ui moeten ondertekenen, dat zij niet achter mgr. Beran stonden in diens strijd tegen.de Pogingen van de communistische regering om de macht van de Kerk aan zich te trekken. Enkele leken, die deze verklaring on dertekend hadden, deden daarvan mede deling aan de geestelijkheid en aan vrien den uit Westerse landen. Zij verklaarden getekend te hebben uit vrees, hun be trekking te verhezen en uit hun huis gezet te worden. De Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin heeft Woensdaw in '.c1 Lage-hui, v-uklaard, Jot er geen grond was voor een onlangs door g->re raai Franco geuite bewering dat de "goal, lieerde leiders in de oorlog hadden b - li-ofd, dat Spanje grondgeoó.ó in >rt3- Afrika, dat door Frankrijk zou woroen afgestaan, zou vtrk'ijgen bij de beëi di. ging van de vrjam elijkheden hebben willen annexeren, doch er ten slotte toch van hebben afgezien, enerzijds omdat Anna Pauker haar verzekeringen van getrouwheid hernieuwde en ander zijds, omdat Stalin en zijn medewerkers het niet eens konden worden over de opportuniteit van een dergelijke stap. De Stichting „Ons Eigen Volk" geeft in de maanden Juli en Augustus vier kader cursussen voor Volkstoneel (Blaricum) Volksdans (Oosterbeek) en Volkszang (Arnhem en Baarn). De cursussen, die tot nu toe door 3500 cursisten bezocht werden, beogen hen, die in clubs en scho len leiding geven bij deze takken van volkscultuur in theorie en practijk voor hun taak op te leiden. Inlichtingen en aan- meldingen bij het bureau der stichting: Amstelkade 165, Amsterdam. De totale personeelsterkte in 9329 be drijven was volgens net C.B S. einde van bet eerste kwartaal 1949 groot 781.416, onder wie 146.033 vrouwen. Deze bedrij ven hadden een totale omzet van 2.782.908.000, waarvan 485.763.000 10 't buitenland. De metaalnijverheid stond voorop met een personeel van 241.510, ge volgd door de voedingsindustrie met 114.687, de textielnijverheid met 107.253, de mijnbouw zoutontginniog en veende rijen met 54.198. In de diamantnljverheia waren 955 personen werkzaam. De omzet van de metaalnijverheid was 653.464.000, maar het grootste omzetöe- drag was van de voedingsindustrie met 829.304.000. Het verhoudingscijfer op basis 1947 100, was in het eerste kwar taal voor de personeelsterkte 113 tegen 107 in het eerste kwartaal 1948, en voor die omzet 137 teg^n 114. Op basis 1938 100 was de industriële productie (zonder bouwnijverheid) in het eerste kwartaal 120, de personeels bezetting 143 en de arbeidsproductivi teit 84. Voor het eerste kwartaal 1948 waren deze cijfers resp. 103, 133 en 78, en voor bet eerste kwartaal 1947 slechts 84, 117 en 72. Bij de Tweede Kamer zijn wetsontwer pen ingediend tot het beschikbaar stellen van gelden voor het doen van verdere uitkeringen voor defensieschade. In to taal wordt hiervoor nog nodig geacht 10.571.200. Deze uitkeringen hebben grotendeels be trekking op: 1. terugbetalingen aan de rijksdienst voor landbouwherstel van door deze dienst voorgeschoten gelden, besteed aan: a. de wederopbouw van door Ned. mi litairen opgeruimde boerderijen: b. herstelwerkzaamheden aan de land bouw; c. de nood-evacuatie van vee. 2. Schadevergoedingen voor ingelever de vuurwapenen. De Egyptische regering heeft de be treffende" instantie te Port Said opdracht gegeven om de restricties te verzachten op het verkeer van buitenlandse schepen door het Suezkanaal De Egyptische pre mier heeft aan de Britse ambassadeur te Cairo de verzekering gegeven, dat de door Egypte uitgeoefende contröle. die ten doei heeft het vervoer van oorlogs- materieel voor Israël te beletten, minder streng zou worden Het onafhankelijke Egyptische blad „Al Ahram" maakt bekend, dat de schepen, varende van Oost naar West, en in het bijzonder de schepen, die Genua als haven van bestemming hebben, aan eeif contröle onderworpen zullen blijven, doch dat de contröle op het verkeer in andere richting is afgeschaft. Een nieuwe Duitse politieke groepe ring, die zichzelf de naam: Unie van onafhankelijke Duitsers geeft, is gis teren in Bad Godesberg bijeengeweest. Er hing een geheimzinnige atmosfeer om de bijeenkomst en het karakter van de groep bleef grotendeels in het duis ter gehuld. Het met Britse vergunning verschijn nende Hamburgse blad „Die Welt" meldde gisteren, dat de groep van plan was deel te nemen aan de verkiezingen voor het West-Duitse parlement. Volgens „Die Welt" zouden er zes „po litiek onafhankelijke" candidaten worden gesteld, nl.: veldmaarschalk Hugo Sperrle. de commandant van de Duitse luchtvloot, die in 1940 Londen bombardeerde. Hij werd vorige winter vrijgesproken van de beschuldiging van het begaan van oorlogsmisdaden. Voorts luit,-gen. Kurt von Dittmar, de militaire radiocommen tator der Duitsers in de tweede wereld oorlog; en de generaals Dietloff von Ar- nim, von Simmen, von Mannteufel en Remer. Laatstgenoemde heeft een lei dende rol gespeeld bij het onderdrukken van de opstand tegen Hitler van 20 Juli 1944. De te Bad Godesberg vergaderden Bindende hesluiten De resultaten van de conferentie zui len worden neergelegd in documenten en overeenkomsten, die bindend voor de partijen zijn. Deze documenten en overeenkomsten zullen moeten worden geratificeerd en zuilen o.m. inhouden een verdrag voor de souvereiniteits- overdracht en het statuut van de Ne derlands-Indonesische unie. waarin de fundamentele voorzieningen voor de toekomstige samenwerking worden vastgelegd. Het gerechtshof te 's-Gravenhage oe- handelde het beroep van W. den H. eertijds directeur ener melkfabriek te Leiden, tegen een vonnis van de Haagse rechtbank, die hem veroordeelde tot 20.000 boete subs. 6 maanden hechte nis en vier maanden voorwaardelijk. On der verantwoordelijkheid van de heer Den H. waren bij dit bedrijf, dat 16 tot 17 millioen liter per jaar verwerkt, te korten ontstaan van 20.000 liter karne melk, 5000 liter melk bij een filiaal en 10.000 liter melk onder diverse slijters. Aanvankelijk werd gemeend, dat op grote schaal zwart gehandeld was, wes halve men dfe directeur 28 dagen tn voorarrest hield. Later bleek, dat van zwarte handel geen sprake was. Dit kwam een getuige onder ede bevestigen. Door het bedrijf is nimmer boven de vastgestelde prijzen verkocht. Het in terkerkelijk bureau heeft tijdens de oor log wel tienduizenden liters melk zon der bon voor normale prijzen gekregen. In de hongerwinter werd een groot overschot melk, dat door de Duitsers WweggewegrkVt°lderd' onder de bevolking ?ic men in de bonnen- administratie te kort kwam (1947) was inderdaad zonder bon verkocht. Men hield egen het einde der week vaak hoevee heden over, waarvoor geen afzet bij varkenshouders bestond. Deze karne melk werd op veebonnen afgeboekt, doch zonder bon voor menselijke consump tie verkocht. Het tekort van pl m 5000 liter bij een filiaal te Noordwijkvond zijn oorzaak in concurrentie Te" Noord- wijk werd zonder bon verkocht (o.m. aar badgasten) door slijters, die melk bij de boeren kochten. Om deze con currentie het hoofd te bieden besloot de directeur eveneens zonder bon te leve ren, teneinde de omzet te bandhaven. Het laatste tekort van 10.000 liter be- Irof leveranties aan slijters tegen toewij zingen, die nog geldig moesten worden. Het bovenstaand relaas bleek uit ver klaringen van de directeur, getuigen en de verdediger. Deze laatste, mr. D. van den Oever bepleitte op grond hiervan vermindering van straf De procureur-generaal eiste 15.000 boete subsidiaii vijf mainden gevange nisstraf en vier maanden voorwaardelijk. Deze documenten en overeenkomsten zullen direct daarna worden overgelegd aan de Nederlandse Staten-Generaai en het voorlopig vertegenwoordigend or gaan van de republiek Indonesia en, op een wijze, waarop later beslist zal wor den, aan de vertegenwoordigende orga nen van de gebieden der B.F.O. Voorlopige constitutie V.S.I. Een der agendapunten is de voorlopige constitutie van de Ver. Staten van Indo nesië. De souvereiniteit zal worden overgedra gen aan een voorlopige nationale federale regering van de Ver. Staten van Indonesië, die zal werken op basis van de voorlo pige constitutie. Overdracht souvereiniteit Een tweede agendapunt vormt het ver drag van overdracht der souvereiniteit. Dit verdrag zal de volgende voorzienin gen bevatten: 1. de werkelijke volledige onvoorwaar delijke souvereiniteit zal worden overge- De verwachting geldig van heden tot morgenavond luidt: Overwegend droog weer met minder bewolking dan vandaag en bijna overal perioden van zonne schijn. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Tamelijk koel weer voor de tijd van het jaar. Vrijdag 24 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur; maan op 2.18 uur, onder 19.50 uur. dragen overeenkomstig de beginselen van het accoord van de Renville; 2. de Nederlands-Indonesische unie zal worden aangegaan tussen het Nederland se Koninkrijk en de V.S.I. op basis van vrijwillig, gelijkwaardig deelgenootschap met gelijke rechten; 3. een overeenkomst met betrekking tot overdracht van rechten, bevoegdheden en verplichtingen van Indonesië (Neder- lands-Indië) aan de V.S.I. ongeveer 40 in getal deden een felle aanval op „de dictatuur van de West- Duitse politieke partijen", Tot de groep, die van het militair be stuur nog geen vergunning heeft gekre gen om als politieke partij op te treden, behoort o.m. ook de bekende Zeppelin bouwer dr. Hugo Eckener. Dr. Leopold Figl, de Oostenrijkse kanselier, heeft in een interview met Reuter verklaard, dat er 'n Oostenrijks leger zal worden gevormd^ wanneer de geallieerde troepen zich terugtrek ken. Dit leger, tezamen met de politie, zou ongetwijfeld in staat zijn elk gevaar van een communistische poging om aan de macht te komen, te bezweren, aldus Figl. Hij hoopte, dat hij per 1 September de toestemming der geallieerden zou ver krijgen om plannen voor te bereiden voor de vorming van tenminste een deel van het leger. (De Oostenrijkse rege ring zou da;>door, voordat de geallieer de troepen vertrekken, ongeveer zes maanden hebben om haar leger te vor men). Dr. Figl onthulde, dat de sovjet-Russi sche eis, dat het Oostenrijkse leger al leen zou worden uitgerust met wapens van- Oostenrijkse makelij, thans was in getrokken. Een Amerikaans vliegtuig is kort na de start nabij Memphis neergestort. Hier bij werden op zijn minst 30 personen ge wond. Volgens de eerste berichten zijn er geen doden te betreuren. Nou, nu kunnen wij de verschillende goede raden weer opbergen, want de Raden zijn weer samengesteld Goede raad was anders deze dagen niet duur; de brievenbussen zaten vol goede raden, welke kosteloos gegeven werden. Een mens had met al die raden geen raad geweten, was het niet, dat maar één raad goed was om een goede Raad te krijgen, nl. de raad om te stemmen op de K.V.P. En die goede raad hebben wij natuur lijk opgevolgd, want wij wilden uiteraard ook medewerken om een goede Raad te vormen. Wij hebben anders wel eens zitten te raden, wat voor een Raad met al die raden uit de bus zou komen. Het was een politiek spelletje „raadt maar raak". Ons dunkt, dat menig voorzitter van een stembureau ook wel eens heeft zitten denken, als hij een stembiljet overhan digde: „welke raad zal die nu wel op volgen" Doch hij had alleen maar te raden, want in ons vrij democratisch Nederland, mag men alleen bij zich zelf te rade gaan. welke raad een goede Raad zal brengen. Bij ons gaat alles zonder aanzien des persoons. Zulks bleek ons gisteren weer. De voorzitter van het stembureau behoefde niet te raden, wie wij waren, aangezien wij menigmaal een raad van hem als politicus, als zijnde helemaal niet goed. afgeraden hebben. Sans rancune echter groetten wij hem onder aanbieding van ons oproepings biljet heel vriendelijk, doch die mijnheer deed net, of hij ons helemaal niet kende. Hij pakte ons biljet aan en na het goed bekeken te hebben, las hij onze naam voor, alsof deze voor hem volslagen on bekend was. Wij kregen een stembiljet er, gingen naar het hokje. En daar ston den wij volkomen geïsoleerd, vrij te doen, wat ons geweten ons ingaf. Zonder scherm veel beter beschermd dan achter een ijzeren scherm! Nu, wij stemden rooddoor een „zwarte" man rood te maken en vouw den het biljet zorgvuldig toe. Toen naar de stembus. Daar de plechtigheid, waar bij zonder aanziens des persoons gehan deld moet worden, beëindigd was, keek de voorzitter ons aan en merkte niet zonder sarcasme in zijn stem. terwijl wij bij de bus stonden, op: „U bent laat; zo druk gehad met de goede raad?" Waarop wij slechts antwoordden, dat wij „de bus" In elk geval niet gemist hadden Wij deponeerden dan ons biljet in de bus en gaven er een klap op, het- r|en de voorzitter de opmerking ont lokte, dat men daar niet behoefde te kloppen. Doch wij hielden staande, dat het moest, kloppen als een bus. „Wat, denkt u nu wel, zal er uit de bus komen?" vrdfeg hij toen om onze mond te stoppen, maar wij repliceerden: „Hopelijk een goede Raad". „Bus voor mijnheer" viel plotseling onze a-politieke vriend uit die wij de gehele dag hadden achterna gelopen om hem mee te krijgen naar het stembureau en die oorzaak was dat wij zo laat waren en bijna de bus misten. Toen zijn wij in de stadsbus gestapt om naar huis te rijden en onderweg vroe gen wij hem, of hij meeging des avonds de stad in om de verkiezingsuitslagen te gaan zien. Doch mijnheer had geen tijd; hij moest nog alle verkiezingspamfletten van de afgelopen weken doornemen. Hij vindt het altijd amusant om na afloop zich er mee te vermaken.... Ja, de Staat der Nederlanden heeft rare kiezers! Daar ls geen raad voor te raden. En als de Raad dan niet goed blijkt, weet men geen raad. ANALYST Conform de eis veroordeelde het B G. te Assen hedenmorgen de 40-jarige Wilhelm Petri uit Frankfort tot de doodstraf. In Assen, waar P- het beveJ voerde over de S.D.-Dienststelle. gaf hij enkele dagen voor de bevrijding op dracht tot het fusilleren van een aantal illegale werkers en geallieerde parachu tisten, terwijl hij verder o.a. een groot aantal slachtoffers aanwees voor de terechtstellingen bij Woeste Hoeve. Zijn landgenoot Rudolf Busch uit Dresden, die tijdens de bezetting in ons land de functie van O.T. Kommando- führer vervulde, werd eveneens ter dood veroordeeld. De eis was levenslange gevangenisstraf. Zonder vorm van pro ces schoot hij in November 1944 te Assen een gedwongen Nc/rlandse O.T. arbei der neer, die bezwaren tegen het werk gemaakt had. Na deze wandaad werd het lijk aan de straat gelegd met het opschrift: ,,Ik heb werk geweigerd.". Het comité ter voorbereiding van d» viering van het koperen huwelijksfeesi van het Koninklijk echtpaar schrijft ons: Zoals reeds eerder werd medegecfeeld, zal op 7 Juli a.s. de Koninklijke familie het koperen huwelijksfeest van H M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Ne derlanden in de huiselijke kring vieren. Deze dag zal dan ook geen nationaal ka rakter dragen. Op 8 Juli heeft op Huis ten Bosch te Den Haag de aanbieding plaats van het cadeau van het Nederlandse volk aan het koperen paar. Het bruidspaar heeft er in bewilligd, dat op 9 Juli te Baarn op het paleis Soestdijk twee defilé's zullen worden ge houden. Het doel dezer defilé's is een grootse eendrachtige huldebetuiging aan de Koninklijke familie te brengen van en namens het gehele Nederlandse volk. Alleen voor technische doeleinden (zeepindustrie, verffabricage, enz.) blijfl een toewijzingssysteem van kracht. Weliswaar lag het aanvankelijk in het voornemen in de loop van het najaar de rantsoenering te beëindigen, maar enerzijds is reeds thans een zekere ver zadiging merkbaar in de consumptie, terwijl anderzijds de boterproduetie ruim is en de grondstoffenpositie van de andere spijsvetten gunstig. De aanvoer van traan en de te verwachten grote kool- zaadoogst zijn mede factoren, die de vetpositie in gunstige zin beïnvloeden. Op grond van de eerste overweging wordt een grote toeneming van het ver bruik van voedingsvetten na de ophef fing van de distributie niet verwacht. De bestaande prijsregelingen blijven gehandhaafd. Spijsolie zal men niet direct overal Dij de winkelier kunnen betrekken, aange zien de bevoorrading van de detaillist enige tijd vraagt. De rantsoenering van voedingsvetten, die thans beëindigd is, heeft bijna ne gen jaar geduurd, want de distributie op bon werd ingesteld met ingang van 29 Juli 1940. Naar Reuter uit Berlijn seint hebben de leiders der Berlijnse spoorwegstaking in een gistermorgen gehouden vergade ring het advies der Westelijke fcomman- danten tot hervatting van het werk op de door de spoorwegdirecties aangebeden voorwaarden van de hand gewezen De staking wordt dus voortgezet Men acht de veiligheid der spoorman- nen onvoldoende gewaarborgd en eist absolute zekerheid, dat de Russen geen represaillemaatregelen zullen nemen. Voorts handhaven de leiders de voor waarden, dat de Westelijke spoormannen hun hele loon in westmarken zuilen ont vangen en dat de vakbond der stakers zal worden erkend. Omdat deze uiting van verbondenheid met het Huis van Oranje en van blijd schap over het feest werkelijk in zo ruim mogelij' e mate uit het gehele volk zal komen, is zoveel mogelijk de weg geko zen van vertegenwoordiging van de or ganisaties, waarin ons volk zich in veel zijdige schakering heeft verenigd. Er wordt derhalve ook op gerekend, dat de deelneming algemeen zal zijn zodat in de defilé's metterdaad een af spiegeling kan worden gezien van de vreugde en trouw van alle Nederlanders Des voormiddags zal worden gedefi leerd door vertegenwoordigers van ver enigingen op velerlei gebied, takken van wetenschap, kunst, handel, industrie, sport enz., in zo breed mogelijke schake ring en met zoveel mogelijk typische re presentatie van alle delen van het land. Het des namiddags te houden défilé zal uitsluitend de jeugd in georganiseerd verband de gelegenheid geven zijn hul de te betuigen. Er wordt naar gestreefd, dat elke stoet een prettig en interessant schouwspel zal bieden en dat van de deelnemende groe pen zoveel mogelijk kan worden waar genomen, voor welke tak van bedrijf, wetenschap, kunst, sport, enz. eri/of voor welk deel van het land zij representa tief zijn. Daarom zal het op prijs worden gesteld dat veren igings-vaandels en vlaggen worden meegevoerd, uniform of andere bijzondere kleding wordt ge dragen, welke eigen is aan het ambt, vak. gewest, de tak van spert, enz., en ande re passende onderscheidingstekenen wor den getoond. Honderden circulaires zijn verzonden, waarbij velerlei organisat.es, verenigingen en andere instellingen op allerlei gebied tot deelneming worden uitgenodigd. Grote organisaties, welke het gehele land vertegenwoordigen, kun nen, zo zij deze uitnodiging niet hebben ontvangen, zich telefonisch om inlichtin gen wenden tot het gemeentehuis van Baarn. (K 2954—3141). In het kader van het Holland Festival zal de Nederlandsche OOpera op Vrijdag 24 Juni a.s. des avonds half negen in de Stadsschouwburg te Amsterdam de eerste opvoering geven van Gluck's Orfeo. De muzikale leiding berust bij Pierre Mon- teux; solisten zijn: de beroemde altzan geres Kathleen Ferrier, die ook tijdens het Glyndebourne Festival de titelrol ver tolkte, Greet Koeman en Louise de Vries. Abraham van der Vies verzorgt de mise en scène, Nico Wijnberg heeft de monte ring ontworpen; de choreographic is van Max Dooyes.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1