Constellation „Roermond" bij Bari in zee gestort Drie-en-dertig personen kwamen om Een schok door het land Weer viel zo'n prachtige Connie VERPLICHTE WERKLOOSHEIDS VERZEKERING Weerbericht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Een ontstellend gerucht is maar al te waar gebleken. Een van de Indië-vliegtuigen van de K.L.M., de Constellation „Roermond" is op de thuisreis gisterenmorgen bij Bari aan Italië's Oostkust in brand geraakt en in zee gestort. Allen, die zich aan boord bevonden, in het geheel 33 personen, zijn om 't leven gekomen. De slachtoffers De rampmare op vliegveld Schiphol Wat met 60 millioen zou zijn betaald ■71ste JAARGANG VRIJDAG 24 JUNI 1949 No. 20961 De Constellation „Roermond" van de K. L. M., die op de terugreis uit Indonesië gisteren bij Bari veronge lukte. Hoe het gebeurde DE OORZAAK Er is geen nieuivs BLIKSEM SLOEG IN K.L.M.-LIJNTOESTEL Bovenste rij van links naar rechts: J. Plesman, gezagvoerder; J. 'Tuyt, le piloot; J. van Kuyk, 2e piloot; A. Modard, 3e piloot; L. Post en J. Hout, radio-telegrafisten. Onderste rij van links naar rechts: D. Grandia en J. v. d. Meer, boordwerktuigkundigen; mej. C. Timmermans, stewardess, J. Ross, steward- kok en P. Overbeek, steward. AANHOUDEND DROOG WEER DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactioneie kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Indië-vliegtuig op de thuisreis Hedenmorgen om tien uur is bet Con- stellation-toestel van de K.L.M. PH/TER, komende uit Indië op de route tussen Cairo en Amsterdam nabij Bari veronge lukt en in zee gestort De oorzaak van de ramp is tot dusver onbekend. Aan genomen mag worden, dat er geen over levenden zijn. De bergingswerkzaam heden zijn aan de gang. Dit was de mededeling, welke de K.L.M. gistermiddag om vier uur uitgaf. Ze maakte een e'. li d e aan de urenlange onzekerheid, die voor alle betrokkenen eén hevige marteling moet zijn geweest Om ongeveer half twee immers had een Reuterbericht uit Bari voor het eerst melding gemaakt, dat een viermotorig vliegtuig daar was verongelukt. Nadere berichten spraken aanvankelijk van een toestel van het Liberator-type, de beken de bommenwerpers, doch al spoedig werd ook de mogelijkheid genoemd, dat het een vliegtuig was van de K. L. M. Dit word wel tot zekerheid, toen werd ge meld dat uit zee wrakstukken waren opgedoken, waarop de letters K.L.M. voorkwamen. Terwijl het al haast nacht was (Ned. tijd om 13-09 uur) was de „Roermond- van Batavia's vliegveld Kemajoran op gestegen om via Mauritius naar Amster dam terug te keren. Het was de honderd ste vlucht over deze route. Op de uitreis had het de vijftien Amerikaanse jour nalisten, die thans een bezoek aan Indo nesië brengen, daarheen vervoerd. Nu maakte de machine een zgn, „verdubbe. lingsvlucht", wat betekent, dat ze extra vlug naar huis kwam. Om 5.08 uur gistermorgen ging de „Roermond" in Cairo weer van de grond voor de laatste etappe Om 10.25 plaat selijke tijd deelde de gezagvoerder aan het luchtvaart-radiostation te Rome zijn positie mede. Uit deze boodschap, welke ook door het rijksradioslation van Am sterdam is opgevangen, bleek, dat alles volkomen normaal was Het vliegtuig be vond zich toen op zijn gewone route op 5000 meter hoogte, een half uur vliegen ongeveer van de plaats van de ramp ver wijderd. Het weer was goed. Wat er nadien is gebeurd, zal wel voor eeuwig een geheim blijven, doch gister avond lagen deerlijk verminkt en ver-, brand 32 lijken van passagiers en be manning in het lijkenhuis van het kerk hof van Bari. Terwij] het lichaam van het 33ste en laatste slachtoffer zich ver moedelijk nog in het verongelukte toe stel op de bodem van de zee bevond. Hoog in de lucht was er een ongeluk gebeurd aan boord, de machine stortte omlaag en viel in vlammen gehuld in de Middellandse Zee, twee kilometer van de vuurtoren van San Cataldo nabij Bari aan de Oostkust van Italië. Een grote menigte vacantiegangers aan de kust was getuige van de ramp. Eerst zagen zij het toestel rustig in het zon licht door het luchtruim glijden. Plotse ling echter scheen het in moeilijkheden Er hebben gistermiddag mensen wat bloemen gekocht op Schiphol. Het is niets bijzonders: dagelijks kopen men sen op Schiphol bloemen en gaan boven op het dakterras zitten wachten tot het vliegtuig binnen komt, dat een van hun familieleden of kennissen terugbrengt naar het vaderland. Ze vragen bij „Inlichtingen" nog eens precies hoe laat het binnen zal komen, informeren eventueel nog wat voor weer het toestel heeft en gaan dan zitten wachten. De luidspreker praat bijna onophou delijk: de stem van de omroepster kon digt zakelijk aankomst of vertrek van tientallen toestellen aan en verbaast zich niet. Zij zegt onaandoenlijk: „Zo juist is het middagtoestel uit Londen geland". Zij zegt: „De PH. A.G.Z. uit Parijs is zojuist geland". Zij zegt: „Wil len de passagiers voor New-York zich gereed maken voor vertrek", en her haalt dat in het Engels en Frans. En temidden van deze goed func'tion- nerende, geruisloos snel lopende organi satie zaten deze mensen op het dak terras en hielden welkomstbloemen op hun schoot en keken op hun horloges. „Half drie..-- nog een kwartier...." Zij zochten reeds de Zuidelijke hemel af en bestelden een laatste consumptie. Diezelfde ochtend, nog vóór de zon was opgegaan boven de woestijn, nam de Roermond zijn laatste aanloop en in die vreemde halfschemer, gehuld in de veiligheid van vier zingende moto ren, die de kleine wereld van piloot en passagiers steeds hoger trokken, keken mensen op hun polshorloge en dachten: „Nog een halve dag, dan ben ik thuis. Er waren er, die jaren op deze thuiskomst hadden gewacht, die naar dat afscheid op Kemajoran in Ba tavia hadden toegeleefd, die de laatste nacht niet hadden kunnen slapen om dat ze Nederland zouden terugzien. „Er bestaan geen afstanden meer", zeiden ze, wegzakkend in de comfortabele Constellation-stoelen, tegen hun nog onbekende buurman. Terwijl de ste wardess'na het uitgebreide ontbijt een kop koffie serveerde, schoof diep beneden op de donkere geribbelde glasplaat van de Middellandse Zee wat eilandengruis dichterbij, kondigde de boordluidspreker aan, dat men binnen tien minuten de Italiaanse kust zou zijn genaderd Toen Schiphol begon te zoeken, om dat de „Roermond" zich onbegrijpelij- kerwijze niet zelf meldde, had het water van de Middellandse Zee zich reeds gesloten boven het onherkenbare wrak. Badgasten stonden zwijgend toe te zien, hoe de lijken der slachtoffers aan land werden gebracht door kleine vissers- boten en politiesloepen. Het eerste nieuws kwam in verwarde korte berichten, een Engels toestel? eén Amerikaanse bommenwerper? een Ne derlands vliegtuig.Schiphol wacht te, de mensen op het dakterras wacht ten. De PH T.E.R., komende uit Batavia met bestemming Amsterdam, was over- tijd. De cirkel van benauwende onzeker heid sloot zich: tóch een Nederlands toestel Eindelijk ratelden onbarmhartige telexmachines een naam, eerst nog ver minkt, toen met vollediger gegevens. Er volgden mèèr namen, nog „niet voor publicatie", daar de lijst der beman ning niet definitief was. Inmiddels spraken al degenen, die in Bari de sobere voorlopige chapelle ardante hielpen inrichten, over 'n man, die ze nóóit levend gezien iiadden, sprak een stad over een man, waarvan ze nooit gehoord hadden: de piloot van het grote Nederlandse verkeerstoestel, die waarschijnlijk stervend nog aan mensen had gedacht, die hij nooit ge zien had. Bari was voor hem een oriën tatiepunt, hij vloog er het radiostation aan en kende alleen de stem van een of andere dienstdoende omroeper, die hem zijn positie gaf. Nog in die laatste wanhopige minuut, toen niets meer te redden viel, redde hij een groot aantal mensen het leven door zijn stuurloos geworden toestel terug naar zee om te trekken. Het werd kil op het dakterras; men wachtte een half uur.... drie kwar tier. Om vier uur in de conferentiezaal op Schiphol werden de welkomstbloe men vreemde, onwerkelijke dingen, die nutteloos waren en veegde men op het zwarte aankomstbord de witte krijt- letters uit. Die namiddag, later, herhaalde heel Nederland namen, luisterde ontroerd naar de radio, die in enkele zinnen, in de namen van bekende of onbekende mensen een wereld van verdriet uit sprak. te verkeren; het gleed af en vlammen sloegen van alle kanten naar buiten. Ver stijfd van schrik zagen zij toe hoe de piloot de machine, die met grote snel heid naar beneden kwam, laag over de haven en de huizen naar zee stuurde En ondanks de brand aan boord en hoew.ei de vleugels knapten, slaagde hij erin een verpletterende va] op het land te ver mijden. welke volgens de ooggetuigen onder de mensen daar talrijke slacht offers zou hebben gemaakt. Boven de zee geraakte de rampzalige Constellation geheel onbestuurbaar. Twee maal sloeg zij over de kop, vleugels en roer braken er af en even later raakte zij' de zee, terwijl rook en vlammen uit de motoren en de romp sloegen. Het geweld van de val joeg ern fontein van water en stoom de lucht in. De machine zonk onmiddellijk in het ongeveer 30 meter diepe water. Vissers schuiten en motorboten van de politie en het reddingwezen ijlden terstond naar de plek des onheils, doch konden aanvanke lijk niets ontdekken. Na verloop van tijd echter kwamen lijken van slachtoffers en bagagestukken bovendrijven. Blijkbaar waren velen al dood geweest voor de „Roermond" in zee viel, want verschei dene lichamen waren tot onherkenbaar toe verbrand. Drie en twintig lijken kon men zo ber gen. En de menigte stond met ontblote hoofden in diep stilzwijgen toe te zien, hoe ze aan de haven, op geïmproviseerde draagbaren, aan wal werden gebracht. Ambulancewagens brachten ze over naar het lijkenhuisje op het' kerkhof. Het door weekte blauw van haar eens zo keurige uniform deed onder de slachtoffers de stewardess herkennen; een boordwerk tuigkundige kon men onderscheiden door de overall, die hij droeg. Duikers, die nog meer lichamen uit het gezonken wrak naar boven brachten, moesten tenslotte hun werk staken, door dat de zee te ruw werd. Tegen de avond In Batavia waren als passagiers voor het vliegtuig geboekt: De heer M. S Broos, mevrouw Broos en kind; De heer W. van Hasselt, me vrouw Van Hasselt en kind; De heer W. J. van Dort, me vrouw Van Dort en kind; Dr. ir. A. G. A. Idenburg, func tionaris van de K.L.M.; Mevrouw H. Esser en twee kin deren, een jongen en een meisje; Mevrouw J. C. C. Meelhuyzen; De heer en mevrouw S. C. van 't Hof. In Cairo waren nog ingestapt: F. Dikkers (Ned.); Mohammed Mustafa Ahmed; Mahmud Ibramim Albaki; Taha Ahmed Eltauchi; Mohammed Ghasi; Mohammed Abdellatich Mohas- sam Bey. De laatste vijf alle Egyptenaren. De heren Broos en v. Hasselt waren beiden in dienst van de B.P.M. in Indonesië en met verlof op Weg naar Nederland. Dr. Idenburg, vader van vier kin deren, was bij de K.L.M. verbonden aan de afd. Personeelszaken en maakte inspectiereizen langs de buitenlandse stations. De heer F. G. Dikkers uit Delden was 62 jaar en oud-procuratiehou der van de Kon. Weefgoederen- fabriek te Hengelo. In opdracht van enkele werkgevers uit de textiel industrie vertrok de heer Dikkers in 1947 naar het Verre Oosten om studiereizen te maken, betreffende de afzetmogelijkheden en het transport voor textiel. De over ledene was een zeer bekende fi guur in kringen van textielhande laren. De heer Dikkers was Ridder in de Orde van Oranje Nassau; ge durende de oorlog werd hij een tijdlang als gijzelaar door de be zetter vastgehouden. De bemanning Gezagvoerder: J. H. Plesman (geb. 8-9-1918). te Den Haag; ge huwd; 2 kinderen. Vlieger 2e kl.: J. Tuyt (geb. 24-4 1915); te Den Haag; gehuwd; 1 kind Vlieger 3e kl.: j. van Kuyk (geb. 11-11-1918), te Haarlem; gehuwd; 3 kinderen; Vlieger 3e kl.: A. G. Modard (Brit); (geb. 20-12-1917), te Amster dam; ongehuwd; Radiotel. 3e kl.: L. Post (geb. 9-5- 1921). te Rotterdam; gehuwd; geen kinderen; Radiotel. 3e kl.: J. M. W. Hout, (geb. 22-4-1920), te Haarlem; ongeh. Boordwerktuigkundige le kl.: D. M. Grandia (geb. 31-5-1910), te Bad- hoeyedorp; gehuwd; 2 kinderen; Boordwerktuigkundige 4e kl.: J. A. v. d. Meer (geb. 2-2-1926), te Amsterdam; ongehuwd; Steward 2e kl.: P. J. Overbeek (geb. 27-7-1917), te Amsterdam; ge huwd; 1 kind; Stewardesse: C. A. Timmermans (geb. 25-9-1921), te Wijmegen; Boordkok: J. H. Ross (geb. 28-5- 1927), te Amsterdam: ongehuwd. zich van overtollige kleding te ontdoen met het oog op de noodlanding in zee. Hij zou dus in het eerste begin nog de hoop hebben gekoesterd, dat het vlieg tuig zo op het water zou komen, dat het nog enige tijd zou blijven drijven, zodat men het nog zou kunnen verlaten. Ofwel dat men er zou kunnen uitspringen nog voor het de zee raakte. Deze veronderstelling wordt nog ver sterkt door de verklaringen van oogge tuigen, die volgens A.F.P. hebben gezien, hoe het vliegtuig gedurende enkele minu ten heeft gepoogd weer recht te komen. Het snel om zich heen grijpen van de brand heeft dit vermoedelijk echter on mogelijk gemaakt. Wat de oorzaak van de ramp is ge weest? Er is geen enkele aanwijzing tot dusver in welke richting ook. Een vertegenwoordiger te Londen van de Lockheedfabrieken de fabrikanten van de Constellations wierp gisteren avond de mogelijkheid op, dat de ramp zou zijn veroorzaakt door het tot ontplof fing komen van een of ander voorwerp in de bagage van een der passagiers. „Zeer kort voordat de ontploffing aan boord van de „Roermond" plaats vond, zond de gezagvoerder via radio-Bari een normale radioboodschap, waarin hij mee deelde, dat aan boord „alles volkomen in orde was". De theorie, dat een ontploffing in de bagage van één der passagiers de oorzaak is van de ramp, vindt steun in 't feit, dat de gezagvoerder zich met zijn toestel hoog genoeg bevond op onge veer 4500 meter om melding te kun nen maken van elke andere oorzaak van de ramp", aldus de woordvoerder. In Bari echter beschikte men, volgens Reuter, gisteravond over geen enkel ge geven op grond waarvan men die sugges tie zou kunt. en staven of tegenspreken. Een feit is wel, dat de bevolking van Bari gisteren vol lof was voor de piloot van de „Roermond". Hij werd „een grote held" genoemd om de wijze waar op hij met zijn in nood verkerend toe stel over de stad en haven heen had ge manoeuvreerd om de zee te bereiken. Want een val aan de haven, welke hij nu wist te vermijden, zou onherroepe lijk veel meer slachtoffers hebben be tekend. De PH/TER was een Constellation van de tweede serie, welke de K.L.M. ontving. Deze toestellen hebben een zwaarder uit voering dan die van de eerste serie. echter, toen het kalmer werd, konden zij hut. taak hervatten. Een drijvende kraan, welke zich bij de reddingboten voegde, zou vanmorgen trachten het wrak te lichten. Italiaanse politiemannen onderzochten gisterenavond de stoffelijke resten en de bagage en kleding, die uit zee waren op gehaald om te trachten de lijken te identi ficeren, doch met zekerheid viel er slechts weinig vast te stellen. Het stoffelijk over schot van piloot Plesman was daarbij. Alle lijken, welke men vond, waren, zo meldt Reuter, slechts gedeeltelijk ge kleed en ook hadden zij geen schoenen aan. Hieruit meent men te mogen aflei den. dat de bestuurder order had gegeven (Van onze Amsterdamse redacteur). In alle K. L. M.-lokaliteiten hangt een opwekking, die zegt dat het niet gemak kelijk is geld uit de lucht te verdienen. Er mocht zo langzamerhand wel aan worden toegevoegd, dat het ook veel bloed en nog veel meer tranen kost. Weer viel zo'n prachtige Connie, 33 mensen met zich in het graf trekkende. Weer rouwt Nederland om deze ver schrikkelijke slag aan de Nederlandse luchtvaart toegebracht. En men staal voor een raadsel, een zo vertrouwd en nooit falend toestel ais de „Roermond" valt brandend uit de hemel en men weet niets De slag sloeg op Schiphol ontzettend in. Vooral ook door die tergende onze kerheid die er in het begin heerste. Di reet waren alle verbindingsdiensten in het werk gesteld. Maar er was geen ze kerheid te krijgen. Het kantoor in Rome antwoordde dat men druk bezig was de zaak uit te zoeken, maar dat men in Ban ook niets wist. Niets zeker wist en daar ging het juist om. Onderwijl naderde het uur waarop de „Roermond" op Schip hol zou moeten landen. Familieleden van bemanning en passagiers arriveerden, wat moest men doen? Des morgens in de vroegte had men contact gehad met de „Roermond". Het was een normaal starttelegram, dat meld de dat men om zes uur 8 uit Cairo was gestart en dat men volgens berekening om 14.45 plaatselijke tijd op Schiphol zou zijn. Daarna was er, rechtstreeks, geen contact meer met het toestel. Niet ge bruikelijk, maar ook niet bijzonder. De vlucht van Cairo naar Amsterdam duurt, rond 8 uur. Men neemt wel eens con tact op, maar regel is dat toch niet. Toen men echter de eerste berichten ontving, vreesde men direct het ergste, omdat er al zolang geen verbinding meer geweest was. Men riep daarop de familieleden en kennissen in groepjes bijeen in de re ceptiezaal van Schiphol. Eerst deelde men slechts mede, dat er onzekerheid bestond doch na de officiële bevestiging moest het hoge woord er uit. De K. L. M. stelde alles in het werk om het leed zoveel mo gelijk te verzachten en vervoerde de ge troffenen direct met pilotenauto's naar hun woonplaatsen. Eerst veel later kon precies vastgesteld worden, wie de slachtoffers eigenlijk wa ren. In Cairo was een gedeelte van da bemanning verwisseld en daaraan is het macabere feit toe te schrijven dat in enige bladen gisterenavond verkeerde namen stonden. Achteraf bleek dat in Cairo ook een aan lal Egyptenaren was ingestapt. De bemanning was toevallig zeer uitge breid, n.l. 11 man, verder waren er 16 Nederlandse passagiers, die uit de Oost repatrieerden. Bijzonder tragisch is het verscheiden van Hans Plesman, de tweede zoon, die onze luchtvaartpionier door de lucht ver liest. Zijn zoon Jan sneuvelde als R. A. F.-piloot. Hans Plesman had, tegelijk met het startbericht, een telegram naar zijn vrouw afgegeven om hem om 14.45 te ko men halen. Dr. Plesman bevond zich met vacantie in Twente, toen hem het ver pletterende nieuws bereikte. Hij vertrok terstond naar Amsterdam. Onder de pas sagiers bevinden zich de waarnemend chef van de personeelsafdeling van de K. L. M. de heer Idenburg en een zoon van de directeur-generaal van de B. P. M. de heer Van Hasselt die met vrouw en kind naar Patria kwam. In de bar van het Schipholrestaurant zitten piloten bedrukt bijeen. Er zijn oor logsvliegers, die geen spier vertrekken, maar de anderen hebben des te meer leed. Er wordt veel vliegerslatijn verkocht. Er zou een fout zitten in die Connie, alle Connies konden nu wel eens uit de vaart genomen worden.. .Nonsens", zegt ons een K. L. M.-offi cial, „over de hele wereld vliegen hon derden Connies, niemand heeft er ooit last mee gehad en wij allerminst. Als er een ongeluk gebeurt, hoeft dat toen niet direct aan het toestel te liggen. Wat kan er al niet gebeurd zijn". Ja wat zou er gebeurd zijn. Dat is de grote vraag. Er is nog niets over te zeg gen, er zijn verwarde ooggetuigen-verha len, maar er zijn geen feiten. Tegen ds avond wordt de D.C. 4 „Edam" in ge reedheid gebracht. Hiermede vertrekken officials van K. L. M. en Rijksluchtvaart dienst naar de plaats van de ramp. De chef van de dienst Operations, de beken de piloot J. J. van Balkom, gaat er heen met zijn assistenten, vooraanstaande per sonen van de Vliegdienst, dr. Slotboom, hoofd van de medische dienst met een tandarts, voor de identificatie. Verder vier deskundigen van de Rijksluchtvaart dienst. Commandant Sluijter zwaait met een weemoedig gebaar naar Schiphol, hij gaat zijn kameraden halen.... (Om 23.40 uur arriveerden ze in Bari). In de werkplaats en in archieven wor den inmiddels alle gegevens over de „Roermond", het toestel, dat de Mauri tius-route opende en het meest vloog, te voorschijn gehaald. Alle rapporten over de machine zelf worden verzameld, ook alle rapporten over de machines, de in strumenten, alles, alles wordt bijeenge bracht. K. L. M.-officials zijn gesloten en ernstig. „Er is helaas geen nieuws" En zij komen en gaan. De heer Van Os van Delden, hoofd van de Indië-lijn, haalt mr. Slotemaker, secr. van de di rectie, af, die voor belangrijke bespre kingen naar Amerika was. De heer Steensma maakt zich gereed om met as sistenten naar Den Haag te gaan om alle feiten door te nemen. De zon zakt als een gouden schijf in de polders van Schiphol. De nieuwe glorie van de K. L. M., de Convairs, ver dwijnen de een na de ander met hun ge weldige stijgsnelheid, voor de laatste diensten op de Europese hoofdsteden. Drommen late Schipholbezoekers staren naar het met goud licht overvloeide veld. Maar in de wind wapperen de vlaggen halfstok en treuren met de duizenden om deze nieuwe ramp Gisteravond, op dezelfde dag dat het verschrikkelijke dhgeluk met het K.L.M.- toestel „Roermond" nabij Bari gebeurde, is de bliksem ingeslagen in het K.L.M.- lijntoestel Ph-T.P.T. „Prinses Beatrix" van Amsterdam naar Zuid Amerika. Dit toestel, een DC 6, dat om 12 uur des mid dags van Schiphol was vertrokken, bevond zich in de nabijheid van Lissabon in een onweersbui. Plotseling sloeg de bliksem in de radio-installatie, die onklaar geraakte. Gezagvoerder Abspoel zette de machine op het vliegveld Lissabon aan de grond en met 45 minuten vertraging kon de reis nadat de radio-installatie hersteld was, worden voortgezet. Verschenen is de nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot verplichte ver zekering van werknemers tegen gelde lijke gevolgen van onvrijwillige werk loosheid. Hieruit blijkt, dat men de kosten, die de wet over 1948 zou a hebben meege bracht. op rond 60 millioen moet ramen, althans indien men bij het vaststellen van de premiën uitsluitend uitgaat van de in dat jaar bestaande werkloosheid en de reservering beperkt tot het wettelijk verplichte minimum van 20 pet der premiën. Uiteraard strookt dit laatste niet met het bij dit wetsontwerp nagestreefde doel om de gevolgen' op te vangen van een normale werkloosheid, die naar men moet aannemen gemiddeld van grotere omvang zal zijn dan zij in 1948 was en derhalve een grotere reservering dan de wettelijke verplichte wenselijk maakt, opdat het ook in tijden van buitengewone werkloosheid mogelijk blijft de verzeke ring te financieren. Bovengenoemd bedrag van 60 millioen valt uiteen in 15 millioen voor de wachtgeldverzekering (waarvan 7.5 millioen voor rekening van de werk gevers en een gelijk bedrag voor rekening van de werknemers) en ƒ45 millioen voor de werkloosheidsverzeke ring (waarvan ƒ11.25 millioen voor rekening van de werkgevers, een gelijk bedrag voor rekening van het Rijk) De totale kosten van werkloosheidsuitke ringen zouden dan over 1948 voor het Rijk hebben bedragen ƒ22.5 millioen, vermeerderd met omstreeks 1 millioen voor sociale bijstandsuitkeringen, of 23 5 millioen, dat wil zeggen, dat bij de geringe omvang, die de werkloosheid in 1948 had, het Rijk vermoedelijk ƒ4.5 millioen meer had moeten uitgeven, indien toen reeds de werkloosheidswet van kracht ware geweest. De bezwaren der regering tegen het opnemen van de particuliere verpleeg sters in het kader van deze wet vinden hun grond in de omstandigheid, dat de betrokkenen veelal een zelfstandige positie innemen en deswege moeilijk met personen in loondienst op een lijn kunnen worden gesteld, waarmede samenhangt, dat haar werkloosheid en het al dan niet vrijwillige daarvan slechts in zeer geringe mate te controleren zijn. Het invoegen van een afzonderlijke bepaling, waardoor zij geacht zouden worden in loondienst werkzaam te zijn, ontmoet dan ook bezwaar. De verwachting geldig van heden tot morgenavond luidt: Droog weer met nu en dan over drijvende wolkenvelden en voor namelijk in het Zuiden en midden van het land perioden van zonne schijn. Zwakke tot matige wind tussen Noordoost en Noordwest. Op de meeste plaatsen iets minder koude nacht, overigens weinig ver andering van temperatuur. Zaterdag 25 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur; maan op 2.49 uur, onder 21.01 uur. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1