De NV V-aanval op Episcopaat van Nederland Weerbericht O Nieuw moedig herderlijk schrijven Kerk zwicht voor geen enkele dictatuur Schippers voeren Christus mee op hun schepen De katholieke technici jubileren Er was geen brand aan boord van de „Roermond" Van rechtenbeknotting geen sprake HELPT HAARLEMS BISSCHOP KERKEN BOUWEN Groep belangrijke werkers zonder voldoende waardering Mgr. F. bTTm. Filbry bediend DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ook de vakbond eist eigen klimaat Woensdag weer groen ten naar Duitsland 'j f NDER DE De kerkvervolging in Tsjechoslowakije „Ik zal dienen Voorzitter krijgt „Oranje-Nassau" LOUPE Een nieuw W.V.V. Mgr. Grösz tegen schand-regime Priestervervolging in Sovjet-zone van Duitsland? Nog geen enkele zekerheid omtrent de oorzaak flste JAARGANG MAANDAG 27 JUNI 1949 No. ZONNIG WEER MÈftf De Koningin, in padvindster-uniform, brengt de groet bij de opening van het nieuwe centrum van het padvinstersgilde „Buitenzorg" te Baarn. Links naast Hare Majesteit minister prof. dr. Rutten; rechts mevrouw E. van de BoschDe Jongh. Kathedraal Kapittel roept op tot deelneming aan gouden jubilé Z.H. Exc. mgr. J. P. Huibers Ondanks het verbod van de communistische regering is gisteren in alle katholieke kerken in Tsjechoslowakije vóór het begin van de H.H, Missen een herderlijk schrijven voorgelezen, dat was opgesteld en ondertekend door alle aartsbisschoppen -en bisschoppen van Tsjechoslowakije, ook door mgr. Beran. De brief was gedagtekend op 15 Juni. Indrukwekkende processie op het Julianakanaal De burgemeester van Utrecht, jhr. De Ranitz, speldt de voorzitter van het jubilerende „St. Bernulphus", Ing. J. J. Reijnart, de versierselen van ridder in de orde van Oranje Nassau op de borst. De heer Reijnart geridderd Prof. Veraart over de toekom stige positie van de technicus BOTER BIJ DE VIS Schoolrapporten en geschenken Burgers van Bari eren de doden VTTSSTNGEN GAAT LENEN DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd tn het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32''per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Te Genève vergadert op het ogenblik de Internatonale Arbeidsconferentie. Op deze conferentie vertegenwoordigt natuur lijkerwijs een Nederlandse delegatie ons land. Deze delegatie bestaat uit drie groe pen: een regerings-, een werkgevers- en arbeidersgroep. Als gedelegeerde voor de arbeidersgroep treedt afwisselend een lid van het N.V.V., van de K.A.B. en van het C.N.V. op. Deze gedelegeerde wordt bijgestaan door twee technische adviseurs, die worden aangewezen door de twee organisaties die niet aan de beurt zijn. Zodoende is er steeds op de Internationale Arbeidsconferenties een vertegenwoordiging van de drie grote groepen uit de Nederlandse arbeiderswe reld, al treedt slechts één persoon als de officiële gedelegeerde op. Op de conferentie die dezer dagen aan de gang is, fungeert de heer A. Vermeu len, lid van het bestuur van het Neder lands Verbond van Vakverenigingen als gedelegeerde. Zijn technische raadgevers zijn de heren Serrarens en Fuykschot. Op de Internationale Arbeidsconferen tie, te San Francisco ip '48 gehouden, is 'n conventie aangenomen over de vrijheid van vakvereniging. Thans is in behande ling een conventie over de toepassing van dit beginsel van vakverenigingsvrijheid. In de pleinaire zitting nu van Vrijdag jl. heeft de heer Vermeulen, nadat hij hoog opgegeven had van de sociale vrede, waar in Nederland zich dank zij de Stichting van de Arbeid verheugt, een heftige aan val gedaan op de Nederlandse Bisschop pen, die aan de katholieke arbeiders het lidmaatschap van het N.V.V. verboden hebben en dit verbod hebben gesanction- neerd met de weigering van de sacramen ten. De heer V. noemde dit een inbreuk op de vrijheid van vereniging, die is neer gelegd in de Nederlandse grondwet, en achtte het in strijd met de beginselen van de Internationale Arbeidsorganisatie, met het Handvest van de Verenigde Naties en met de Verklaring van de rechten van de mens. Tenslotte kenschetste hij de dwang, die op Katholieke Arbeiders werd uitge oefend als iets, dat in een democratische staat als de Nederlandse onwaardig moest worden geacht. Het is de redactie van dit blad bekend, dat de heer V. deze aanval op de Bis schoppen gedaan heeft zonder overleg 'te plegen met zijn technische adviseurs of zonder hen zelfs daarvan in kennis te stellen. Ook was van te voren geen over leg gepleegd met P. mag. Stokman, die wnd. voorzitter van de delegatie is. Tot een en ander was de heer V. weliswaar niet verplicht maar op grond van de vriendschappelijke verhoudingen, die bin nen de Nederlandse delegatie plegen te heersen is zijn onverwachte stap toch wel te betreuren. Nog meer te betreuren is echter het onbegrip, voor de houding van de katho lieken, dat uit zijn woorden spreekt. De katholieke arbeiders zouden door de Bisschoppen worden beroofd van hun vrijheid van vereniging, aldus de secreta ris van het N.V.V. Hij kan daarmede niet bedoelen, dat de Bisschoppen de katholie ke arbeiders beletten om gezamenlijk de rechten van de arbeidende stand te verde digen en te werken aan de geestelijke en culturele vorming van degenen die daar toe behoren. De katholieke arbeidersstand heeft zich verenigd en komt op een naar eigen inzicht voortreffelijke wijze op voor zijn rechten en voor zijn geestelijke en culturele belangen. Het recht van vereniging, wordt dus fundamenteel erkend. Dit is ook de over tuiging van de Nederlandse regering, die, Pater Stokman heeft hierop terecht in zijn repliek gewezen nimmer aanleiding heeft gevonden in een verbod van de Bis schoppen om toe te treden tot sommige organisaties de grondwet geschonden te achten. Het recht tot het uitvaardigen van een verbod om toe te treden tot een organi satie, die ofwel loor haar beginsel onver enigbaar is 'met de eigen organisatie, of wel een practisch gevaar betekent voor de bereiking van de doelstellingen van de eigen organisatie, is eigenlijk iets wat iedere vereniging toekomt en dit wordt dan ook in de conventie over de Vrijheid var vereniging, die vorig jaar te San Francisco aan de orde is gekomen, zonder enige aarzeling voor iedere organisatie opgeëist.Op welke grond zou men het dan aan de Kerk kunnen weigeren? Een organisatie die het recht heeft om te be staan, moet ook het recht hebben dit be staan te verdedigen. Als de Kerk aan haar leden de toegang tot het N.V.V. verspert, dan is dat primair uit zelfverdediging. Nu zullen de promotoren van het NVV onmiddellijk hevig verontwaardigd de gedachte afwijzen, dat de Kerk zich door haar bedreigd zou moeten voelen. Zij wijzen erop, en zij hebben er met zeer veel emphase in brieven en bij een be zoek aan de Kardinaal van Utrecht op gewezen, dat uit hun statuten en regle menten alles wat samenhing met marx istische grondslagen en louter materia listische doelstellingen verdwenen is. Maar de Nederlandse bisschoppen lie ten en laten zich daardoor niet van hun standpunt afbrengen. Voor een katholiek is dit heel begrij pelijk. Hij beseft dat zijn geestelijke Her ders nog allerlei redenen kunnen hebben om ook na de statutenwijziging van het NVV aan het verbod van het lidmaat schap dezer vereniging vast te houden. Dat het lidmaatschap van het NVV het gevaar voor het verliezen van het geloof meebracht was een dier redenen, die door een papieren wijziging zijn kracht niet verloor. Als zo menig arbeider in het verleden bij toetreden tot de „mo derne" bond, zijn geloof verloor, dan was dat niet zozeer omdat hij de statuten van deze bond zo goed gelezen had, maar dan was het door het niet-katholieke klimaat dat daar heerste. Zulk een klimaat ver andert men niet plotsklaps door een sta tutaire verandering. Echter is dit nog maar de negatieve kant van de zaak. Naar het ons voorkomt, acht het episcopaat de vormende kracht, de invloed die er voor het geloof en de geloofsbeleving in gezin en maatschappij van de katholieke organisaties uitgaat of kan uitgaan, zo waardevol, dat het dit eigen organisatieleven als een van de hoogste goederen wil behouden zien. Dat het, om daarvan de katholieke arbeiders te overtuigen, nodig is om zulk 'n zware sanctie toe te passen op het verkiezen van het NVV 'mven de eigen organisatie is een kwestie van binnenkerkelijk be leid. En daarmede heeft paterStok man wees er terecht op geen enkele nationale of internationale instantie zich te bemoeien. Doet men dit wel, dan tast men de vrijheid van godsdienst aan, die voor ons katholieken toch altijd nog als een goed geldt, dat opweegt tegen een geringe be perking van de vrijheid van vereniging. Dat een van de leiders van ons volk daarvoor gebrek aan begrip toont, en dat in een internationaal milieu, is zeer te betreuren. De verwachting geldig van he den- tot morgenavond luidt: Droog en overdag zonnig weer met meest zwakke wind uit uiteen- Topende richtingen. in het binnen land warm maar plaatselijk in de kustgebieden koeler bij wind van zee. Dinsdag 28 Juni: Zon op 4.22 ur, onder 21.04 uur; maan op 58 uur, onder 23.13 uur. Men verwacht, dat die groentenexpor: naar Duitsland Woensdag a.s. zal worden hervat. Naar verluidt zullen in de vijf weken, die ons nog van Augustus schei den voor ruim 1 millioen dollar aan Nederlandse groenten naar Duitsland worden geëxporteerd. Voor de eerste week zijn ongeveer 310.000 dollar be schikbaar, voor die volgende vier weken resteert dan vier maal 250.000 dollar. Het contract voor groentenleveranties aan Duitsland na 1 Augustus is thans in de maak. Hoezeer het bij de onderhandelingen te Frankfort bereikte resultaat door de Nederlandse tuinbouw zal worden toe gejuicht, de exporteurs worden nog steeds ernstig gehandicapt door de be ruchte invoerrechten, die aan de Duitse grens naar het gewicht berekend worden en die de prijs van de Nederlandse groen ten in Duitsland onevenredig beïnvloe den. jj$P f De hoogeerwaarde heren mgr. F. Fil- bry en mgr. dr. C. Henning, respectie velijk proost en secretaris van het ka thedraal kapittel te Haarlem, hebben gisteren in de kerken van het Haar lems diocees een brief doen voorlezen, waarin zy de gelovigen uitnodigen het gouden priesterfeest mede te vieren, dat de bisschop van Haarlem, Z. II. Exc. mgr. J. P. Huibers, op 15 Augus tus a.s. hoopt te beleven. De leden van het kapittel zeggen in deze brief o.a.: „Onze bisschop is onze waarachtige geestelijke Vader in Christus. Duizenden hebben door Zijn bemiddeling de H Sa cramenten van net H. Doopsel en het H. Oliesel ontvangen. Duizenden versterk ten ondier Zijn zegenende hand hun ge loof in het H. Vormsel en honderden werden door Zijn zending bezield voor het leger der K. A. Duizenden hebben Zijn persoonlijk woord gehoord in Zijn Herderlijke brie ven, vooral tijdens de ramspoed in de zwarte oorlogsiaren, waardoor de juiste weg van trouw aan Koning Christus maar ook van beleid werd aangewezen tussen de kronkelpaden, die de bezettende over macht listig had aangelegd tot onze na tionale ondergang en ons geestelijk be derf. U zult allen daarom reeds dank baar dit jubilé willen meevieren om God te danken en uw geestelijke hoge priester te eren en te gedenken met ge beden en dankoffer. Er is evenwel nog méér, dat voortleeft in uwe herinnering! Sinds jaren is mgr. in ons bisdom aan duizenden bekend uit de tijd, dat in honderden parochies zijn indrukwekkend woord de offerschaal voorafging van de bedelende bouwpas toor. Toen was uw antwoord een royale gift, zodat de Amsterdamse parochie van O. L. Vr. v, Altijdd. Bijstand uw lof nog verkondigt. Maar uw bisschop gaat gebukt door zorgen voor geestelijk en stoffelijk be houd van zijn diocees. Weet wel: uw krachtige doch bejaarde bisschop zou nogmaals zijn bisdom willen rondgaan met de offerschaal, smekend om uw aan deel te nemen in de last. die zijn schou ders hebben te dragen, om Gods eer en het heilig geloof in zijn bisdom te ver dedigen en te bevorderen Nieuwe pa rochies zijn dringend nodig Kerkenbouw mag niet langer worden uitgesteld. Het kathedraal kapittel van ons bis dom brengt daarom de bede van uw bis schop tot u allen over en vraagt vol ver trouwen uw milde bijdrage voor het Fonds voor Kerkenbouw in het bisdom Haarlem. Daartoe zult u in de gelegen heid worden gesteld op Zondag 3 Juli a s. Ook de jeugd, ook gij vooral jonge vrouwen en jonge mannen, weest offer vaardig, Viert dus in gebed en offerzin het gouden jubilé van uw geestelijke vader". In het herderlijk ;schrijven worden de maatregelen opgesomd, die de rode rege ring tegen de Kerk heeft genomen Er wordt aan herinnerd, dat het door de re gering gesteunde zg. „Comité van Katho lieke Actie" een verboden organisatie is en dat tegen priesters en gelovigen, die lid zouden worden, ipso facto de excom municatie zal worden uitgesproken. „De Kerk zal niet zwichten voor welke dictatuur ook. Zij zal zich niet laten onderwerpen door de staat. De strijd zal zwaar zijn, daar de Kerk beroofd is van elke verbinding met de gelovi gen, terwijl de staat over alle gewenste propagandamiddelen beschikt De Kerk is bereid met de staat te onder handelen, doch slechts op de volgende voorwaarden: de Kerk, het godsdienstonderwijs en het leven van de christelijke gemeen schap uitsluitend mogen berusten op de christelijke beginselen. 2. Dat er geen inbreuk meer zal wor den gepleegd op de rechten van de bis schoppen. 3. Dat de aanvallen op de R. K. Kerk. geleid of gesteund door regeringsbu- reaux, terstond moeten worden stop gezet. Het laatste punt was als volgt onder verdeeld: a. Geëist wordt, dat de katholieke pers hersteld wordt en het ministeriële blad. dat onlangs uitkwam en tegen de bis schoppen gericht is, wordt opgeheven. b. Beëindiging van de inmenging van het ministerie van onderwijs in besluiten 1. Dat de regering erkent, dat Z. H de t.a.v de verdeling van standplaatsen voor Paus het Hoofd van de Kerk is en dat de priesters. 77 (Van. onze Limburgse redacteur) Over bloemtapijten en onder erebogen van laurierblad en dennegroen trok verleden week Zondag in het goede Limburgse land de H. Sacramentspro cessie door versierde straten en langs golvende korenvelden. Het was de dag van de „Grote Bronk". Acht dagen la ter maakte de Eucharistische Koning door dit gewest een triomfantelijke tocht over het water van het Juliana kanaal. Een devote menigte van naar schatting 2000 mensen stond rondom het altaar geschaard, waarop pastoor Olsthoorn uit Rotterdam herder van de varende pa rochie om half tien een Hoogmis m de open lucht opdroeg. Boven de beschut- tendie dijk tekende zich het silhouet van binnenvaartschepen af, die met de vlag in top en de boeg naar de wal gekeerd een zinrijk onderdeel vormden van dit van nature voortreffelijk décor. Tere stemmen van schippersjongens en sonore baritons van de Schola Cantorum van het Missiehuis te Stein voerden at- wisselend de Gregoriaanse gezangen ui:. Onder de H Mis hieid kapelaan Solle- veld OP de tekst Misereor super turbam een korte predikatie, waarin hij de schip pers aanspoorde bij hun morgengebed 'n geestelijke H. Communie te houden, wan neer zij 's Zondags niet in de gelegenheid mochten zijn de H. Tafel te naderen. Na het laatste Evangelie verdreef de zon de grauwe nevels uit de lucht en leg de zij een warme gloed over de kleurrijke stoet, die zich achter het processiekruis opstelde. Koorknapen in rode togen, bruidjes met bloemen in het haar en ge zingend voor het Allerheiligste uit, dat door een hemel overhuifd werd. Onder het ere-escorte van autoriteiten merkten wij jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck, lid van de Eerste Kamer en burgemeesters van tal van Limburgse gemeenten. Langs de treden van de hoge sluistrap van Born daalden allen af en begaven zich aan boord van de vaartuigen, webr uit de waterprocessie werd samengesteld. Daar voeren ze aan ons voorbij: de sleepboten, smalle tjalken, lange Kempe naars, forse kanaaiscnepen en imposan.e Rijnaken, feestelijk getooid met guirlan des en bloemfestoenen in pauselijke kleu ren van geel en wit. Zeer smaakvol was de Eucharistische groep, ontworpen door de Zusters Ursulinen uit Sittard, opge steld op een schip dat het devies dezer orde: „Ik zal dienen" roet grote letters op voorplecht droeg. Op indrukwekkende wijze beeldden meisjes van Grevenbicht de Rozenkrans uit. Vijf volwassen figuren in' blauwe jurken gekleed en 50 witte bruidjes met rode rozen in de hand gol den als levende symbolen van de Onze Vaders en Wees Gegroeten. De jongens van het schippersinternaat in Ryckholt brachten hulde aan de Onbevlekte Ont vangenis van de H. Maagd; bruidjes strooiden bloemen ovei het water; een Maagdenkoor uit Beesel zong Liederen ter ere van Koning Christus en Maria. Ver der bevonden zich in deze sierlijke keten van versierde schepen een Marialegioen. een Passiegroep, een afdeling uit Bucn- ten, harmonieën en fanfares, een schut terij en dan volgden nog andere boten geheel bezet met biddende gelovigen. Het werd een prachtige en indrukwek kende manifestatie van hulde en aanbid ding. In de Berghaven was op een grool ka naalschip van 1300 ton een rustaltaai op gericht. Daar werd de zegen met het Al lerheiligste gegeven. Dan zetten de schepen koers naar de kolen- en laadihavens van Buchten, waar de processie aan land ging Met een Te kleed in jurken van broos tule, Verken- in de parochiekerk werd de in- ners en geestelijken schreden biddend en 1 wekkende plechtigheid besloten. (Van onze Utrechtse redacteur). Eind December van het historische jaar 1918 kwamen in „Parkzicht" te Amsterdam 17 katholieke technici bü elkaar om de mogelijkheid van oprich ting van een eigen principiële organi satie te overwegen. Technici zijn nogal critische mensen, zoals wij van hen hoorden getuigen op het jubileumfeest, dat Zaterdag in Utrecht is gevierd. Des te meer bewon dering moet men dus hebben voor de durf en het doorzettingsvermogen van de pioniers, die het tenslotte klaar ge speeld hebben een Katholieke bond van technici te stichten onder patro nage van de H. Bernulphus, een orga nisatie, waarvan het ledental inmiddels de 1700 nadert Het is overigens niet altijd groei geweest want nadat een ledental van 800 was bereikt, daalde dit in de crisisjaren tot 150, doch in 1941 werd weer het mooie cijfer van 950 behaald. In de loop van de 30 jaren, dat „St. Bernulphus" thans bestaat, konden vele verbeteringen voor de middelbare tech nici bereikt worden, mede door een goede samenwerking met de zusterorga nisatie, waarmee de katholieke bond in een Unie verenigd is De voorzitter, ir. J. J Reijnart, Schie dam, heeft dit alles op het jubileum congres gereleveerd en dank gebracht aan de werkers van het eerste uur, van wie alleen de heren Stalenhoef en Ste- gerhoek aanwezig waren Hij herdacht verder de overleden secretaris, de heer Uyen, op wiens graf te Eindhoven een krans was gelegd. Vervolgens overzag de heer Reijnart de toestand van het ogenblik, waarbij aan de middelbare technici niet altijd de plaats gegeven wordt, die kun toekomt. Als men het over industrialisatie heeft, wordt bijna alleen gesproken over ingenieurs onder wie men dan ten onreente alleen verstaat technici, die aan de Technische Hogeschool hebben gestu deerd. Het zijn juist de middelbare technici, die bij grote werken de meeste verantwoordelijkheid dragen. In het bui tenland, met name in Amerika, Frank rijk en Engeland noemt men de middel bare technici dan ook even goed inge nieurs Spr. vreest dat bij de toekomstige be drijfsorganisatie niet voldoende op de belangen van de middelbare technici gelet wordt en hij achtte het beslist no dig, dat hun bonden blijven bestaan. Onjuist achtte spr het, dat het katho lieke personeel vari instellingen, waar de bedrijfsorganisatie gedeeltelijk reeds is toegepast, de K L M. en de Radio, uitsluitend is ingedeeld resp, bij „St. Raphael" en de R.K. Bond van Handels- en Kantoorbedienden De heer Reijnart sprak uiteraard niet over zijn eigen aandeel in de grootma- king van de katholieke bond. doch om zijn verdiensten in het licht te stellen, verscheen de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J A de Ranitz, die een zeer sympathieke rede hield tot de voorzitter van de jubilerende bond en blijk gaf omtrent zijn staat van dienst goed in gelicht te zijn De heer Reijnart heeft reeds 25 jaar zitting in het hoofdbestuur, waarvan 22 jaar als voorzitter. Verder dient hij het algemeen belang als lid van de raad van Schiedam, terwijl hij een erkende autoriteit is op het gebied van kranenbouw. Deze grote verdiensten zijn de overheid niet verborgen gebleven en burgemeester de Ranitz kon meedelen, dat HM. de Koningin hem benoemd, had tot'ridder in de Orde van Oranje Nassau. Interessant was in deze kring voorts de mededeling dat 1 September a.s in Utrecht een schooi voor mechanische technologie geopend wordt en het plan bestaat hier een centraal instituut voor de opleiding van technische leerkrachten te vestigen. Prof. dr. J. A Veraart behandelde een zeer actueel en gewichtig onderwerp, n.l. de positie van de georganiseerde hogere en middelbare technicus in de toekomstige organisatie van de onderne ming Prof. Veraart onderstreepte aller eerst' de woorden van de voorzitter om trent de betekenis van de middelbare technici. Het is een zeer belangrijke groep werkers, die de volle aandacht verdient. Na een helder overzicht van betekenis en wezen van de bedrijfsorga nisatie te hebben gegeven, wees prof Veraart op de onjuistheid, om in deze organisatie slechts twee groepen, die der werkgevers en die der arbeiders te er kennen, omdat er veel meer differen tiatie is dan van kapitaal en arbeid. Er is grote vrees, dat men zich deze vraag stukken te kwantitatief denkt. Tussen beide groepen staat al weer in een zeer gedifferentieerde groep technici, die niet mag worden weggedrukt of aan de goede wil van andere groepen overgela ten. Wij moeten zoeken naar rechtsgron den voor een vertegenwoordiging van deze groep, hetgeen niet zo moeilijk is. Ook dient hun plaats in de ondernemin gen verzekerd te worden. Nadat de heren J A Middelhuis namens de K.A.B. en de heer H M J Dassen namens'de Kath Werknemende Midden stand woorden van gelukwensen hadden nog door vertegenwoordigers van het gesproken, volgde een receptie, waarop nog door vertegenwoordigers van het Ned. Instituut van Technici en zuster organisaties het woord is gevoerd en verschillende geschenken zij'n aangebo den. Het congres zond een telegram aan H.M. de Koningin en Kardinaal de Jong. Zondag werd een vergadering gehou den ter behandeling van de huishoude lijke zaken, nadat de leden eerst een plechtig gezongen H Mis hadden bijge woond, die in de kapel van het zieken huis „St Joan de Deo" werd opgedra gen door' de oud-geestelijk adviseur de ken dr. R. F Hegge Er werd medegedeeld, dat een tele gram was ontvangen van Minister Drees en de voorzitters van de beide Kamers De heer Reijnart, die als voorzitter had bedankt, werd benoemd tot ere voorzitter. Tot voorzitter is gekozen de héér A H V van Lijf uit Eindhoven Verder zijn tot bestuursleden gekozen de heren J J Verheul, Amsterdam en H B Zengefink, Brunssum Zaterdagavond is mgr. F. B. J. M. Fil bry, plebaan van de Basiliek „St. Bavu' te Haarlem in zijn pastorie van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien en ter verdere observatie in de Maria-Stich ting opgenomen. Zondagavond liet de toestand zicb iets beter aanzien. c. Opheffing van de order van de mi nister van binnenlandse zaken aan de hoofden van de veiligheidspolitie in de provincies om alle openbare bijeenkom sten gelovigen te verbieden. Tevens mag de regering niet langer haar steun geven aan de z.g. „Katho lieke Actie". Waarnemers te Praag achten iedere kans, dat de regering deze door het Episcopaat gestelde voorwaarden zal aanvaarden als basis voor nieuwe be sprekingen, uitgesloten. De Tsjechoslowaakse minister van jus titie, Cepicka heeft Zaterdag nieuwe aanvallen op het Vaticaan en de Tsjecho slowaakse bisschoppen gedaan. Hij kon digde aan, dat, mochten leden van de zg. K.A. last ondervinden, de „vervolgers voor het gerecht zouden worden ge daagd en streng gestraft. „Weldra zal de hoge geestelijkheid weten, dat het in Tsjechoslowakijë on mogelijk is, ongestraft een anti-natio nale activiteit te voeren. Ondanks het verzet van de bisschoppen zal binnen kort een overeenkomst tussen Kerk en staat tot stand komen", aldus voorspel de Cepicka. Het is duidelijk, dat de rode regering van Praag van plan is deze „overeen komst" te sluiten met het door haar in het leven geroepen zg. Comité van Kath. Actie, met voorbijgaan van de bisschoppen. Na Cepicka's rede werd dan ook een zeer bedriegelijke motie goedgekeurd, waarin gezegd wordt, dat de regering de zg. Kath. Actie zal steunen in het berei ken van een accoord tussen Kerk en Staat. De brutaliteit van de leiders van deze communistische instelling gaat zelfs zover, dat zij beweren namens „een over weldigende meerderheid van de gelovi gen" te spreken. Na zoveel gehengel moet er boter zijn bij de vis, dacht blijkbaar minister Mans- holt, want op de dag van het grote vis- concours der politieke partijen, welke vooraf zeer gul aas hadden rondgestrooid I om op de verkiezingsdag zoveel mogelijk j stemmen als vissen aan de hengel op te i halen; op die gedenkwaardige Woensdag 122 Juni waarop speciaal de C.P.N. I naast het net viste bracht een extra nieuwsbericht de heugelijke tijding: „Boteren vet van de bon". Dit goede nieuws heeft ongetwijfeld vele mensen, winkeliers en consumenten, I aangenaam verrast, behalve natuurlijk hen. die nog wat bonnetjes in negotie hadden. Maar het meest verrast zal toch wel de kiezer geweest zijn ergens in ons I land, die op zijn biljet geschreven had: „meer vet en boter". Werd die even op I zijn wenken bediend? Dat noemt men nu met zijn neus in de boter vallen, al was het uiteraard een stem verknoeien. Natuurlijk heeft minister Mansholt dat niet geweten; anders had hij waarschijn lijk met zijn blijde boodschap nog wat gewacht. Immers, hiermede werd. een j gevaarlijk precedent geschapen. Onze minister van Voedselvoorziening heeft zich hiermede onbewust boter op het excellente hoofd gesmeerd en werd door die vervulling a la minute van de wens in de stembus lelijk in het zonnetje ge zet. Het valt nu te vrezen, dat vele kie zers hun stembiljetten zullen misbruiken om intenties in de stembus te deponeren in de mening, dat deze zich na afloop zal omtoveren tot een doos van Pandora. En dan vindt men krabbels als: vlees van de bon, een geschikte woning, een goede baan, minder belastingen en nog een gulden van Joekes! Misschien zou de inzender van de laatste wens nog het meeste kans maken, want nu het leven duurder wordt, de huren verhoogd zullen worden, de tabak vrij komt enz, zal het steeds moeilijker zijn om, al is dan de boter van de bon, altijd „boter bij de vis" te geven. Immers, alles moet betaald worden met of zonder bon; de winkelier eist terecht: boter bij de vis. Doch in het huishoudgeld-potje van de huisvrouw is het lang niet „boter tje tot de böom", dus geen vetpot! En evenmin de sportieve geste om „de vis te laten zwemmen" hetgeen toch volgens het spreekwoord „moet" goed koop is, zomin heeft men voor een koopje een „vette bek". Doch in elk geval zal de voorraad boter in menig gezin nu niet meer zo onregelmatig in hoeveelheid boterbonnen worden aangewezen, beter boteren met de werkelijke behoefte. Het moge dan verder in de loop van het jaar niet steeds een vetpot zijn, op nationale feestdagen kunnen wij weer vetpotjes branden. En dat is tenminste weer een goede stap naar de goede oude tijd. ANALYST De vakbondleiders, die 42 millioen ar beiders uit 38 landen vertegenwoordigen en te Genève bijeen zijn om te geraken tot oprichting van een nieuwe inter nationale vakvereniging waarin geen communisten zitting zullen hebben, zijn gisteren tot overeenstemming gekomen betreffende de vorming van een nlet- communistische internationale vak bond. waaraan „alle vrije en democra tische vakverenigingsorganisaties in de gehele wereld" kunnen deelnemen. De nieuwe organisatie, die binnen zes maanden officieel zal worden gevormd, zal een tegenwicht vormen tegen de on der communistische leiding staande We reldbond van vakverenigingen A.P. meldt uit Vaticaanstad, dat mgr. Josef Grösz, aartsbisschop van Kalocsa in Hongarijë, heeft geweigerd in te gaan op een uitnodiging van de Hon gaarse regering om de volksrepubliek officieel te erkennen, „omdat een der gelijke stap beschouwd zou kunnen worden als goedkeuring van een poli tiek regime, dat de R. K. Kerk veroor deelt en openlijk bestrijdt". Mgr. Grösz heeft de leiding van de kerkelijke aangelegenheden in Hongarije op zich genomen, sinds kardinaal Mind- szenty gearresteerd en tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld is. Reeds eerder is gemeld, dat in het door de Sovjets bezette deel van Duits land de communisten maatregelen heb ben genomen tegen priesters en gelovigen. Zaisser, de minister van binnenlandse zaken van Saksen (Sovjet-Unie), heeft verleden week een openlijke oorlogsver klaring aan de Kerk afgelegd. Hij voorspelde, dat in de Sovjet- zone van Duitsland spoedig een zaak „als die tegen kardinaal Mindszenty" zal voorkomen. Van de zijde der K.L.M. deelde men ons Zaterdag mede: „Uit bij de K.L.M. uit Bari binnengekomen berichten blijkt, dat op grond van verklaringen van des kundige ooggetuigen en verdere aan wijzingen, het onwaarschijnlijk moet worden geacht, dat zich brand aan boord van de PH-TER „Roermond" heeft voorgedaan. Overigens zijn tot dusverre nog geen aanwijzingen om trent de toedracht van de ramp ver kregen, aangezien de wrakstukken nog niet ziin gelicht. Een veronderstelling omtrent de oorzaak is dus thans niet te geven". Een Italiaans-Nederlandse commissie van onderzoek is Zaterdag begonnen met het schiften van de mededelingen van honderden ooggetuigen van de ramp met de „Roermond". Politie en functionaris sen van de maatschappij begonnen de opgehaalde bagage van de slachtoffers te sorteren en in te pakken voor verzending naar de verwanten Bii vriiwe! elk pak bevond zich een foto-album en een aan tal kleine geschenknakjes. die uit Indo nesië waren meegenomen voor uitdeling in Nederland Er waren ook schoolrap porten van twee kinderen, de veertien jarige Robert en de twaalfjarige Eileen Esser. die met hun moeder, mevr. Esser, omkwamen. In de koffer van mevr Es ser bevond zich een ingelijste brief, waarin beschreven stond hoe haar echt. -*°noot. Hans Esser. van de Nederlandse --ine d-ï„ inar gplpden de dood vond Aan het zoeken naar het wrak werd Zaterdag ook deelgenomen door Appi Plesman, broer van de omgekomen pi loot en vertegenwoordiger van de K.L. M. te Milaan. Volgens de btj het onderzoek betrok kenen zal het misschien onmogelijk zijn tot een verklaring van de oorzaak van de ramp te komen, wanneer men er niet in slaagt het afgebroken staart stuk van het vliegtuig te vinden. Een der functionarissen zeide, dat op som mige slachtoffers sporen van verbran ding waren waargenomen. Zondag werd het dodenhuis, waarin de stoffelijke resten van 23 omgekomenen bij de ramp met de „Roermond" liggen, voor het publiek geopend. Vissers en andere burgers van Bari liepen in stilte langs de doodkisten Velen onder hen hadden het ongeluk zien gebeuren. Zij brachten vele bloemen mee, waarmede zij de kis ten bedekten De identificatie van de 23 verongelukten is thans voltooid. Des morgens mislukten de pogingen van de duikers om de romp van het toestel te vinden wederom Naar men meent, zo meldt Reuter, bevinden zich nog de licha men van tien personen In het wrak. De gemeenteraad van VHssingen be sloot een annuïteitslening groot 800.000 met een looptijd van 50 jaren en een rente van 3Vi pet. aan te gaan bil de Rijkspostspaarbank te Amsterdam. De lening is nodig voor de financiering van de woningbouw.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1