FANNY BLANKERS TE S\E! VOOR FOUKJE DILLEMA Hermes D.V.S. verslagen door Rood en Wit (met invallers) Frederik zeven directeuren LAATSTE ACHT TE WIMBLEDON ZONDER GONZALES BONDSELFTAL WON RUSTIG VAN ZWITSERSE B-PLOEG VETERAAN LEENE STELT DE WIELERJEUGD BESCHAAMD Olympische Dag I Koninklijke Familie op de ere-tribnne Van Swol verliest eervol van Falkenburg F anny—F ouk j e Fanny Ridder Orde van Oranje Nassau Olympische Dag II Matig spel, zwakke tegenpartij, vier-nul Olympische Dag III Veertigjarige winnaar in de sprint en de Het begon met een redding... Quick N.-S.V.V. 0-2 MAANDAG 27 JUNI 1949 PAGINA 2 De Zondag in het Amsterdamse Stadion gehouden Olympisch' Dag, de tiende in de serie, welke door goed weer werd begunstigd genoot de belangstelling van Koningin Juliana, Prins Bernhart en de Prinsesjes Beatrix en Irene. Ze verschenen kort voor hef begin der wedstrijden op de ere-tribune, werden met het Wilhelmus en een hartelijk applaus der menigte verwelkomd en hebben het sportfestijn tot het einde bijgewoond, waarvoor te meet aanleiding bestond daar Prins Bernhard in het slot nummer, het springconcours der ruiters, uitkwam. Het Koninklijk Gezin heeft met de ruim 55000 toeschouwers, die de uitverkochte tribunes bevolkten, kunnen genieten van goede sport. Duidelijk is het verschilwaarmee Fanny Blankers-Koen de 100 meter vóór Foukje Dillema wist te winnen. SESf +«^leTV FinaIe: 1 Leene 'Den A.C.C. OP TWEEDE PLAATS DOOR ZEGE OP HAARLEM Gonzales gescalpeerd Het derde Nederlandse doelpunt in de Zwitserse touwen, ingeschoten dooi Theo Timmermans (rechts achter keeper Stuber). NED. SCHAAKTIENTAL NAAR OOST-EURORA fab***?" Drie „groten", v.l.n.r. Prins Bernhard als deelnemer aan het concours hippique; Fanny Blankers-Koen vlak na het opspelden van de (met trots gedragen) ridder-medaille (de eerste ooit aan actieve sport beoefenaars verleend); Wim Slijkhuis op de eindstreep van de door hem gewonnen 3000 meter. SCHULTE WINT RONDE VAN AMERSFOORT OVERDIJK VERBETERT HET NEDERL. RECORD 20 K.M. TINI JONKER ZWOM VAN NOORDWIJK NAAR ZAND VOORT (Victoria) 12.6 sec; 4 Gr. de Jongh (Zaan land) 12.8 sec; 5 N. Vos (P.S.V.) 12.9; 6 L. v.d. Meyden (Shot) 13.2 sec. 80 meter horden dames: 1 Fanny Blan- kers-Koen (Sagitta) 11.6 sec; 2 G. v. d. Kade-Koudijs (Victoria) 12.6 sec; 3 N. Vos (PSV) 12.8 sec; 4 B. Hendriks (GAC) 12.9 sec; 5 K. Schuil (V. en K.); 6 W. Smit (Shot). 400 meter heren: 1 De Kroon (AAC) 49.8 sec; 2 Bakels (AAC) 50.4 sec; 3 Ma- heu (Vlug en Lenig) 50.5 sec; 4 Nusse (AAC) 51.2 sec; 5 Woldendorp (Nurmi) 51.5 sec; 6 Schulenberg (TION) 52.9 sec. 800 meter heren: 1 Aberg (Zweden) 1.52.3; 2 Knop (DOS) 1.55.4; 3 Kist (GAC) zelfde tijd; 4 Meyborgh (Siomo) 1.58.8; 5 Vaal (DOS) 1.58.9; 6 Ribbens (AAC) 1.59.3. 110 meter hordenloop: 1 v.d. Hoeven (Lycurgus) 15.4 sec; 2 Zwaan (AAC) 15.7 sec; 3 Schuiling (DOS) 16.4 sec; 4 Takken (AV 1923) 16.4 sec; 5 Kuyper (TLW) l'6.4 sec: 6 Visser (AV 1923) 16.4 sec. 200 meter heren: 1 Scholten (AV 1923) 22.2 sec; 2 Lammers (AV 1945) 22.3 sec; 3 Kleyn (Vlug en Lenig) 22.6 sec: 4 Meyer (AV 1923) 22.8 sec; 3000 meter: 1 Slijkhuis (Trekvogels) 8.23.2: 2 Harting (de Zeeuwen) 8.41.6; 3 Lataster (AVON) 8.44.6. Treffende gelijkheid met vorig jaar Ook toen bereikte Van Swol de vierde ronde, ook toen kwam hij daarin tegen een geplaatst speler, Bromwich. En zoals hij toen een zijner beste partijen van het gehele jaar, van zijn gehele loopbaan speelde, zo had hy ook nu series games met sterk spel, zoals hij dat alleen op treffelijk geplaatste returns van de Ame rikaan (twee aces langs de lijn!) gaven deze 65 en op nul won hij zijn service, eeng te meer tonend dat hij de speler is die op kritieke momenten zijn sterkste spel kan geven. Overheersend zij het zonder overrom peling was hij in de tweede set: 60 Om half twee werd het feest geopend met de indrukwekkende opmars der vaan deldragers van het Kon. Ned. Gymnas tiek Verbond, die door de Marathonpoort het groene veld betraden en optrokken naar de ere-tribune, waar de vlaggen hun groet brachten aan de autoriteiten. Ver volgens kwamen turners en turnsters hun gymnastiek demonstrerfen in vrije oefenin gen met wederkerige ondersteuning, uit voeringen van geselecteerde afdelingen, kampioensverenigingen met toestel-tur nen enz., welke alle veel applaus mochten oogsten. Vooral de heren van de G.V. Simson te Amsterdam hadden met de springtafel groot succes, i Het was voor het publiek een verras sing, dat het athletiekgedeelte van de Olympische Dag een niet aangekondigd duel bleek te bevatten tussen onze vier voudige Olympische kampioene Fanny BlankereKoen en haar mogelijke op volgster Foukje Dillema op de 100 meter Het was de eerste maal, dat de snelste vrouw ter wereld" en dit ongerijpte na tuurtalent tegen elkaar uitkwamen. In derdaad bleek Foukje Dillema een „ta lent", maar andermaal bleek Fanny Blan kere een „aparte klasse". Gemeld moe» wonden, dat Foukje het met een onwil lige beenspier te kwaad had.. Maar afge zien daarvan bleken in haar start, haar loop en baar houding vele technische te kortkomingen. Van de start af had Fan ny Blankere op de 100 meter een duide lijke voorsprong en op de eindstreep was het verschil drie meter. Maar talent heeft Foukje, dat bleek wel: slechts 0,2 sec. achter Fanny de onovertrefbare, maar vóór klasseloopsters als Gerda v. d. Kade en Gré de Jongh. Aan Foukje's techni sche tekortkomingen wordt vlijtig en des kundig geschaafd. En inderdaad is dit Friese meisje capabel om mettertijd de opvolgster van Fanny te worden. Maar voorlopig kan zij van de Olympische kampioene alleen maar een boel leren. De 3.000 meter verloor veel van zijn belangrijkheid daar de Zweed Nyberg ver stek let gaan, zodat ons het duel met Slijkhuis onthouden werd. Het werd nu een gemakkelijke zege voor Slijkhuis. Aanvankelijk gaf Lataster, die de kop nam, goed concurrentie, maar na 1% ronde ging Slijkhuis, die tot dusver de tweede plaats bezet had, tot de aanval over om de leiding te nemen. Toen er nog 4 ronden te lopen waren, vergrootte Slijk huis zijn voorsprong, terwijl Lataster af zakte en Harting de leiding had van het peloton. Na een fraaie eindspurt won Slijkhuis met ongeveer 80 meter. Op de 800 meter was de Zweed Aberg van de partij. Deze won het nummer on bedreigd; om de tweede plaats werd hier felle strijd geleverd tussen Knop en Kist, die dezelfde tijd maakten. De uitslagen van de athletieknummers luiden: 100 meter dames: 1 Fanny Blankers- Koen (Sagitta) 12 sec; 2 F. Dillema (Vi tesse) 12.2 sec; 3 G. v.d. Kade-Koudijs In de pauze van de voetbalwedstrijd heeft Koningin Juliana in de koningska mer van de ere-tribune mevr. Fanny Blankers-Koen, die vergezeld was van haar echtgenoot Jan Blankere en de chef de mission van de Olympische ploeg in Londen K. Lotsy, ontvangen. H.M. deelde haar mede, dat zij, die met haar prachtige athletische prestaties en haar waardige sportieve houding de naam van ons land in het buitenland, ook na de Spelen in Londen, op schitterende wijze heeft hoog gehouden, benoemd was tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. Burgemeester d'Ailly heeft vervolgens het koninklijk besluit voorgelezen, waarna de Koningin Fanny Blankers-Koen de ver sierselen der orde overhandigde. Dit is de eerste maal in de geschiedenis der Ned. sport, dat een actieve sportbe oefenaar een koninklijke onderscheiding mocht ontvangen. In het begin van de middag had de uit reiking plaats van de Van Tuyll-beker. welke door het N.O.C. wordt gegeven aan de tak van sport, die in zijn geheel geno men de beste prestatie heeft geleverd in Op deze tiende Olympische Dag kreeg men een van de minst belangrijke voet balwedstrijden te zien, welke sedert de instelling van de Olympische Dag georga niseerd werden. Deze Zwitserse B-ploeg, bestaande uit jonge opkomende krachten en tr elijik toekomstige internationaals, was een te zwakke tegenpartij voor hel Bondselftal. De Zwitsers bleken nog 'ar>? niet op internationaal peil te staan en het matig spelende en op papier niet eens sterke Bondselftal kon zonder veel moeite met 40 winnen. Na een goed begin der Zwitsers kwamen onze landgenoten al spoedig in het offen sief, doch het duurde nog ruim een mi nuut of twintig alvorens Van Roessel een door de ADO-vleugel goed opgebracnis en door Timmermans op de juiste hoogte voor doel geplaatste bal met elegante kopbeweging zodanig van richting ver anderde dat doelman Stuber kansloos geslagen werd. De bedreiging van de Zwitserse veste hield aan en toen Tim mermans, na een combinatie van het hmnentrio een matig schot 'loste, vie' doelman Stuber naar de Verkeerde hoes uit en was daardoor voor de tweed., maal geslagen. Nog vóór de rust kon Timmermans, na handig solospel, met een Het programma vermeldde twee wie- Iernummers, een sprintwedstrijd in drie series en een finale en een klassements wedstrijd over 6 km. In de eerste serie van de sprint schoot de veteraan Leene bij het ingaan van de derde bocht naar voren om met meer dan een wiel te winnen. In de volgende serie had Duyns bij het ingaan van de derde bocht de kop, direct gevolgd door Wille- kes. Bij het ingaan van de laatste bocht kwam Geukens scherp opzetten, hij ging over beide concurrenten heen en passeer de als eerste op 'n half wiel de eindstreep. In de laatste serie viel Koopman uit wegens bandenpech. Het duel werd nu een nek-aan-nek-race tussen Faanhof en Buchly, welke eerst op de eindstreep met banddikte werd beslist ten gunste van Buchly. In de eindrit nam Leene na wat geba- lanceer de kop. Hij verscherpte langzaam de pace en werd toen aangevallen door Buchly in de voorlaatste bocht. Zo gingen ze de laatste bocht in. Op het rechte eind werd een felle strijd geleverd. Ongeveer 80 meter voor de finish nam Leene, bui tenom komend, de kop om deze niet meer af te staan en met een half wiel te win nen. Een knappe prestatie van deze vete raan. Het eerste klassement van het tweede nummer bracht na een fraaie sprint een felle strijd tussen Geukens en Willekes, welke eerst op de streep ten gunste van Willekes werd beslist. Veel minder span nend was de strijd voor het tweede klas sement, waarin Kunst een vlotte voor sprong nam, niet achtervolgd werd en dus gemakkelijk kon winnen voor De Booy en De Moon. De Booy zette meteen door, nam ruim 100 meter voorsprong, doch leeg gereden, zag hij in de sprint een ge hele serie passeren en werd hij niet ge plaatst. Beter deed Kunst het. die nu direct wegliep. Te laat zette het peloton 'erv°lging in en Kunst kon gemak kelijk de wedstrijd winnen. De uitslagen waren: Sprintwedstrijd over 550 meter: le serie: is o/e (Den Haag), tijd laatste 200 m J?,'5 sec,; 2 Faanhof (Amsterdam); 3 Kooyman (Den Haag); 2e serie: 1 Leene 9 laatste 200 m, 13 2/5 sec; ^069 n Haag>: 3 Schotman (Am- sterdam); 3e serie: 1 Geukens (Amster dam), tijd laatste 200 m, 13 3/5 sec; 2 n £i\ /A laatste 200 m 13 1/5 sec; 2 Buchly (Den Haag); 3 Geukens (Amster- aam). Klassementswedstrijd over 6 km: 1 J. Kunst (Amsterdam) 8 punten; 2 Geukens (A'dam) 7 punten; 3 Keizer (A'dam) 4 pt. De Olympische Dag werd besloten met een springconcours, waaraan Z.K.H. Prins Bernhard met zijn paard „The Priest" deelnam. Hij plaatste zich uit 10 deelne mers als zesde met 4 fouten in 80 secon den. Drie ruiters maakten een foutloos parcours. Winnaar werd de laatste deel nemer, die in het strijdperk kwam De uitslag was: 1 Maj. J. J. L. baron van Lijnden op „Tontation", foutloos parcours, 70 secon- ?Ten' f, ÏPer D- Gelderman op „Grey Horse foutloos parcours, 77 sec; 3 rit meester W. F. K. Bischoff van Heems- kerck op „Marquita". foutloos parcours. 83 sec: 4 de heer P. Vos op „Countess". 4 fouten. 70 sec, 5 mr. F. Albers Pistorius op „Pour Hope 4 fouten, 78 sec; 6 Prins Bernhard op „The Priest", 4 fouten 80 s. Rheumatische Pijnen tergen de mens tot levensmoewordens toe. Maar met Kruschen keerde voor millioenen de levenslust weer. En toch is Kruschen geen wondermiddel Het is alleen maar een natuurlijk middel, samen gesteld uit die zes minerale zouten, die het gestel nodig heeft om goed te kunnen func- tionneren. Die natuurlijke middelen manke ren veelal aan het gewone dagelijkse voed sel. dat zelfs soms wel Uw kwaal in de hand werkt. Met de dagelijkse dosis Kruschen. elke morgen na het opstaan, brengt gij het evenwicht weer in stand en geeft ge Uw bloedzuiverende organen precies die kleine dosis opwekkende kracht, nodig voor de functies, die het lichaam er van verwacht. Waarom zoudt ge Uzelf geen ander mens maken: vlot, fit, welgemoed en veerkrachtig? In plaats van door te tobben met stramheid en pijn en de lusteloosheid en humeurigheid, die daarvan het gevolg zijn. Kruschen is ver krijgbaar bij alle Apothekers en Drogudem harde schuiver van vrij verre afstand opnieuw de roos treffen en, hoewel zien nog enige kansen voordeden zelfs Staf felen schoot tot twee keer toe op doel - bleven verdere doelpunten uit. Rust 30 Tien minuten in de tweede helft kon Schaap, na een gecombineerde aanval, van dicht bij opnieuw doelpunten en daarna verslapten de gastheren meer en meer, zodat de Zwitsers ook ettelijke aanvallen ondernamen, die echter te door. zichtig waren, zodat de in die periode lang niet zeker spelende defensie van het Nederlandse bondselftal vrij gemak kelijk doelpunten voorkomen kon. Van zulk een tegenpartij had met véél sprekender cijfers gewonnen moeten wor den. Hier werden zovele dekkingsfou- ten gemaakt, hier .werd door de Zwitsers zulk een eigenaardig en in vele opzich ten gebrekkig systeem gespeeld (met drie backs, doch met de kant-halves op de vleugel., en dus zonder magisch vierkant, dat een oogst van vier doelpunten vee' te klein was. Nederland's doelman Saris deed het onbelangrijke werk, dat hij te doen kreeg, behoorlijk zonder te excelleren. Everse en Kraus waren tegen deze tegenstanders alleszins voldoende en vooral de midden- linie Van den Engel, Terlouw zij hei enkele malen onnodig hard Stoffeien speelde een verdienstelijke partij. Vóór zag men aardige combinaties, vooral van de Haagse linker vleugel, doch men hield het spel meestal te klein, het schieten was veelal onzuiver en ook het tempo werd te veel geremd. Men voelde ai gauw dat men gemakkelijk winnen zou, hetgeer een funeste invloed op het spel had. Ne derlandse voetballers moeten vechten om tot volle krachtsontplooiing te geraken Het bondselftal bestond uit: Saris. Everse en Kraus v. d. Engel, Terlouw en Stoffeien; v. d. Tuyn, Schaap, v. Roes sel, Timmermans en Clavan. het oog van het Olympisch Comité. De voorzitter van het N.O.C., kolonel C. F. Pahud de Mortagnes, heeft na een korte toespraak de beker overhandigd aan ir. Paulen, voorzitter der Kon. Ned. Athle- tiek Unie, speciaal als waardering voor de resultaten geleverd op de jongste Olym pische Spelen in Londen. Vervolgens heeft Prins Bernhard de gouden ere-penning van het N.O.C. uit gereikt aan Fanny Blankers-Koen en aan de heer K. J. J. Lotsy, als organisator van de Olympische Dag. gras kan spelen, zoals we dat in ons land Maar in de derde hervond Van Swol zich eigenlijk nooit zien. Welk een verschil i zelf weer. Het was een duel van boksen dit spel met dat voor de Davis-beker t°- i en schermen tegelijk: de punches van de gen Zuid Afrika. Amerikaans van aanval i smashes, de touché's van de volleys. Die en van korte-metten-maken. Een diepe van Van Swol waren fijner en zijn drop drive, naar voren, de volley. Hoe goed i shoto gaven Falkenburg tragische gevoe- had hij direct de „touch", hoe weerstond lens doch de Amerikaan had zijn onver 1 in zijn passeren. Tweemaal had hij dit nodig, na ietwat nonchalant spel: in de tweede set na 56 en het gaf hem 86; in de derde set na 45 en het gaf hem 65om toen zijn service nodeloos te verliezen, maar toch wederom met 86 te winnen. Doch Gonzales kon dit rtiet, tegen die duivels-snelle, kleine, jagende Brown met de tweehandige forehand. Gonzales nam die forehand in de eerste set onder pressie en dan gaat de angel er uit. Toen. hij zelf hevig op zijn backhand bestookt werd, had hij hiermee zoveel te stellen, dat die pressie niet meer gegeven kon worden. Dat hevige tempo, dat drukke dribbelen van Brown, diens flits-volleys schenen hem te imponeren, intimideren. En toen zijn service doorbroken werd na 34 (35 dus), kwamen zelfs de missers op eenvoudige slagen, die ook te Noord- wijk zo ontnuchterend waren. Hij verloor de set met 36. Hij veerde niet op, hij - j bleef het jagende tempo van Brown, de - man /Mm rvr»lr uoa». 1_a j ii u uiirai uie „iAiui.il iiatc wcciïiAjuu j iw -- - - .mi uvauii -M" m - j man die ook voor een plaats vecht in d» hij de service-kogels van Falkenburg, wacbte brUiance. Deze bracht hem mm ploeg voor de Davis-beker waarin hij die een Asboth voorbij geflitst waren. En „love" op 3—3. En opnieuw won hij, in de j niet gekozen werd ondergaan zonder het hoeveel moeite had Falkenburg met de immer kritieke zevende game, de service kunnen weerstaan. Hij de'grote don- Nederlandse service, vooral met de twee- i van Van Swol. Deze mocht bij 54 voor de met topspin, gevaarlijker dan de vlak ke eerste. Geïnspireerd door de sympa thie van het publiek, speelde hij een spel dat voor dat van de winnaar van vong jaar niet onderdeed. Tot 3—3 ging het gelijk op. Toen voltrok zich dat wonderlijke fatum dat Van Swol meer fnuikt; het verlies van de service op een belangrijk mo ment: 34. Hij mocht dan even later na 45 de service van Falkenburg doorbre ken, een prestatiè op zichzelf, de voor- Century van W. van Weelde (door onze cricket-medewerker) Niettegenstaande Rood en Wit met een viertal invallers naar Schiedam trok om Hermes-D.V.S. te bekampen, mochten de Haarlemmers toch nog het zoet der overwinning smaken. Met drie wickets bleven de bezoekers in de meerderheid, hetgeen de kam pioenskansen van Hermes-D.V.S. een lelijke knauw eeeft, temeer daar A.A.C., dank zij brillant all-round spel van W. van Weelde (100 not out en 6 voor 56!) van Haarlem met 6 wickets wist te winnen, waardoor de Schiedammers de tweede plaats aan A.C.C. hebben moeten afstaan. Haarlem verloor vóór de lunchpauze reeds 7 wickets voor 60 runs, waarbij v. Weelde 5 widkets veroverde voor slechts 22 runs, de staartwickets van Haarlem roerden zich echter duchtig en werd het totaal nog.... 154, met Han Boeree (38 )als topscorer. Hierna maakte A.C.C. zeer korte met ten met de aanval van Haarlem. W. v. Weelde scoorde n.l. in 1 uur en 10 min. 10C not out! Zijn negende honderd in eerste-klas cricket. Voorts H. v. Weelde 32 en Immig een rustig 25. Op 181 voor 4 werd gestopt, zodat A.C.C. met 6 wickets in de meerderheid bleef. In Schiedam een stijd van „ups and downs" tussen de twee oude tegenstan ders: Hermes-D.V.S. en Rood en Wit. door de laatste met 3 wickets gewon nen. Hermes-D.V.S. verloor spoedig 3 wickets voor 17 ruiis. doch Fettelaar (56, 2 X 6, 7 X 4) bracht een ommekeer. Later scoorde aanvoerder Nolet nog een solide, geheel kansloze 32 (3 x 4) en werd het totaal nog 146. Bijleveld had de zeer mooie, tevens verdiende cijfers van 6 voor.58. Opvallend goed was het wicketkeepen van De Nijs geweest Bij Rood en Wit ook al een slechte start (3 voor 14), daarna wat runs, doch 69 was Rood en Wit 6 wickets kwijt en scheen derhalve verloren. Een prach tige innings voor aanvoerder Van Baas- bank (62 n. o. 7 x 4) goed gesteund door Hein Winter (34) bracht Rood en Wit toch nog de onverwachte, doch zeer verdiende zege. Van Baasbank batte bijna 3 uur, -doch gaf geen schijn van een kans. Een meesterlijke innings. Het bowlen van Hermes-D.V.S. was verre van dodelijk! (V. d. Hammen 3—47 en Tettelaar 333). In de tweede klasse B speelde Sparta tegen P-W. een draw, alsook H.B.S- tegen P.W. In deze laatste match scoorde P.W. zeer langzaam en gaf H.B.S. slechts 2 uur om de runs te maken, H.B.S. vond geen aanleiding om voor de runs to gaan- Ook tussen Kampong en Quick (N.) kwam het niet verder dan een draw. Quick scoorde 175 voor 6 (gesloten); Kampong 129 voor 9, waardoor de Utrechtenaren ternauwernood aan een nederlaag ontsnapten. H. C. van der Bijl scoorde een vrijwel kansloze 71 runs. Voor de bezoekers maakte Burki 51 en bowlde later op de dag 5 voor 47 Fraai all-round werk! Tussen V.R.A. en V.V.V. werd niet op een paar runs gekeken, want beide partijen kwamen boven de 200! VV V. sloot op 216 voor 6, waarvan W Roodenburg een sublieme 66 not out, waarna V.R.A. de declaratie van V.V.V moedig tegemoet trad en het tot 218 bracht voor het verlies van 3 wickets Smit 73 en Westerink rftet 39 brachten V.R.A. een heel eind op streek, waar na L .Mulder (44 n. o.) en W. Kummer met 53 not out, de laatste 100 runs bin nen het uur maakten en hun club de eerste zege bezorgden. V.O.C. faalde tegen Excelsior, dat met 118 runs begon (J. Oosterholt 60 (5 X 6, 3 x 4) om daarna V.O.C. voor.... 41 uit'te gooien. Dries had met 6 voor 15 zeer fraaie cijfers. V.OC ontliep nog de inningsnederlaag en sloot op 133 voor 8, doch Excelsior scoorde hierna de benodigde runs (60) voor 2 wickets, zodat de Schiedammers hun eerste zege met 8 wickets behaalden. Falkenburg tweemaal gedurfd, ja magi straal, een wedstrijdpunt van de Amen kaan te niet doen, het derde gaf Falken burg de zege met 64 (75 6—0 64). Op één punt blijkt Gonzales, althans dit jaar, achter te staan bij de typisch- Amerikanen: hij is niet in staat zijn gro te spel in te zetten wanneer dit nodig is. Een Falkenburg kan dat en dit doet hem ook nu een gevaarlijk candddaat voor de titel zijn; een Schroeder kan het en hij bewees dit in de merkwaardige striid welke hij voerde tegen de no. 2 van de Tsjechen, Cernik, die onder minder druk stond dan hij verwacht had en daaruit kere athleet, werd lichtelijk de tragische figuur tegen de toreador die telkens tref- plaatste: 62 de derde set, een iet- mat smadelijke 61 eD vierdeArme Gonzales! De uitslagen van de enkelspelen luiden; Heren-enkelspel, vierde ronde: Brown (Austr.) si. Gonzales (Am.) 26 63 62 i°»ny« (Tsj sl- Cockburn (Z.A.I 1 t Falkenburg (Am.) sl. Van s,w2/ 6—4; Bromwich (Austr.) sl. R. del Belle(It.) 6—1 6—2 6—0; Stur- gess (Z.A.) sl. Cucelli (It.) 6—2 6—4 6—1- ?ar„k:ei" (Am.sl. Worthington (Austr u 3 6~~ j Sedsman (Austr.) slaat Washer (B.) 6-26-4 6—1; Schroeder (Am.) sl. Cernik (Tsj.) 6—3 8—6 8—6 d0rde ronde; m«3- 4—6 6 3 fi Sl' mvVr' White ®nS-> een inspiratie putte welke hem „the game 4—6 6—3 6—4- mei Frv' (Am!e of his life" deed spelen. Maar het was McGuire (Am 3 6-4- mJ slechts in enkele games de grote Schroe- j (Austr.) sl. mej Hermeen 6—1 «!_i der uit de eerste ronde tegen Mulloy. vrouw Long (Austrsl mevr wTiss Maar dan was hij ook groot, ongelofelijk (Arg.) 3—6 7—5 6-3- mevrRihbanv snel in zijn volley-uitvallen, haarscherp (Am.) sl. mej. Gannon'(Eng7-5 7—5 Zondag is het wielercriterium van Antwerpen voor profs verreden over 125 km. Winnaar werd onze landgenoot Mid delkamp in 3 uur 17 sec. De Engelsman Harris heeft Zaterdag op Herne Hill Jan Derksen en de Aus traliër Bill geslagen. Zaterdagavond is het Nederlands schaaktiental van Utrecht vertrokken op zijn tournee naar Oost-Europa, waarbij öubbelrondige wedstrijden zullen worden gespeeld tegen de vertegenwoordigende tientallen van Joegoslavië, Hongarije en Tsjechoslowakije. De deelnemende spe lers zijn in alphabetische volgorde: Van den Berg, Cortlever, Henneberke. Kra mer, Mühring, Prins, Van Scheltinga, Van Steenis, Stumpers en Vlagsma In Joegoslavië zal dr. Euwe de ploeg com pleteren. Hij speelt daar momenteel een match van 10 partijen tegen de Joego- slaaf Pirc. 47. De oude soldaat werd donkerrood van kwaadheid; geprikkeld kauwde hij op de linkerhelft van zijn snor. „Wist ik het maar!" bracht hij er ein delijk uit. „Die vlegels!" en na een fikse I slok priklimonade: „Wist ik dat maar. Ha!'" I „Ha!" zei Frederik een beetje in de j war. „Wat bedoelt u eigenlijk?" De soldaat behandelde nu de rechter helft van zijn snor op dezelfde wijze als de andere kant „Ha!" pruttelde hij verschillende ma len achter elkaar, en toen: ..Ze zijn ver dwenen zonder te betalen en met mede neming van hun handdoeken. Hoe moet dat nou vraag ik je? zeg nou zelf!" Frederik maakte de oude duidelijk, dat hij het ook niet .wist en herhaalde toen zijn eerste vraag: „Weet u waar die zeven ouwe heren naar toe zijn ge gaan?" „Nee", schudde de soldaat, en daar na verloor hij zich in een onduidelijk gemompel, waaruit Frederik nu en dan het woord „handdoeken" en „was" en „vlegels" kon onderscheiden. Frederik stond op ten teken, dat hij het onder houd als afgelopen beschouwde. Maar het oude mannetje liet hem nog niet los. „Hoe oud denk je nou wel, dat ik ben, hé?" informeerde hij bij Frederik, die'boven de vijftig jaar met de beste wil van de wereld geen verschil meer kon zien „Vijftig!" antwoordde Frederik dus, om aan de veilige kant te blijven. Het effect van zijn woorden was een beetje overdonderend. De soldaat werd nu helemaal paars, zodat zijn snor vreemd licht afstak bij de rest van zijn gezicht. „Mijnheer", siste de soldaat buiten ademMijnheer!" en toen moest hij even wachten om nieuwe lucht in te zuigen. Frederik schrok ontzettend; het drong tot hem door, dat hij een flater geslagen had. maar wélke was hem nog niet duidelijk. „Veertig!" verbeterde hij zichzelf op goed geluk. De halsaderen van het man netje zwollen gevaarlijk op. „Dertig!" fluisterde Frederik, terwijl hij voorzichtig in de richting van de deur schoof. De oude soldaat kwam weer wat tot zichzelf en plaatste zich met zijn rug tegen Frederik's laatste hoop: de deur „Vlegel!" voegde hij het onthutste knaapje toe. „Vlegel!" Een luchthartige geschiedenis DOOR WILHELM LICHTENBERG 9). Dat doet er niet toe. Recht blijft recht. Ik heb jarenlang bouten voor naai machines gedraaid, toen uw vader nog leefde, en nooit heb ik één enkele aan merking op mijn werk gehad. Maar twin tig jaar geleden, op een Donderdag, de veertiende April, bleef u bij mijn draai bank staan en beweerde, dat de bouten een spoed van één millimeter moesten hebben. U was toen nog jong. meneer Lo- rensberg, dat zeg ik te uwer verontschul diging, jonge mensen denken dikwijls, dat zij alles beter weten. Ik heb u toen rustig geantwoord, meneer Lorensberg, dat kunt u niet ontkennen. Ik heb gezegd: „Meneer Lorensberg, u vergist zich, de spoed van deze bouten bedraagt niet één, maar an derhalve millimeter". En wat hebt u toen geantwoord? Zoudt u zo goed wil len zijn, dat nu nog eens te herhalen?" Ik zou het werkelijk niet weten, zei Lorensberg, vertwijfeld het hoofd schud dend. Dit antwoord bracht Arne buiten zichzelf. Twintig jaar had hij op dit grote moment gewacht en nu had zijn tegen stander vergeten, wat hij toentertijd ge antwoord had. Wat!, riep hij woedend uit: „U her innert u zich dat niet? U weet niet, wat u mij toen geantwoord heeft? Neen. Ik herinner me overigens niet, ooit met u gesproken te hebben, Björcks, noch aan de draaibank, noch ergens an ders. Met dit antwoord scheen alle kracht uit de ledematen van de sterke oude man weg te ebben. Op dit ogenblik viel het kaartenhuis, dat hij zich in die langs reeks van jaren had opgebouwd, met één slag ineen. Zijn lippen trilden toen hij herhaalde: Datdat herinnert u zich niet' U weet niet meer, wat u toen antwoordde?.... U weet niet eens meer wat er op die Donderdag, de veer tiende April, tussen ons is voorgevallen" Nee, dat herinner ik me met de beste wil van de wereld niet. Arne Björcks staarde voor zich uit. Twintig jaren, de inhoud van zijn leven de vrijwillig op zich genomen tragedie. dat alles was opeens een zeepbel gewor den, die door de woorden van zijn tegen stander uiteen gesprongen was. Carl Lo rensberg herinnerde er zich niets meer van! Wat voor hem een beslissend mo ment in zijn leven geweest was, was voor Carl Lorensberg een onbetekenende epi sode. Wellicht had hij die nacht niet eens slecht geslapen, waarschijnlijk had nij de jonge chef, maar eens gew'chtig wil len doen.... Meneer Lorensberg herin nerde zich niets! En opeens werd het Arne duidelijk, dat aan dit stille, ver beten martelaarschap een einde geko men was. Hij zei niets meer en knikte maar stom voor zich heen. Lorensberg stak hem de hand toe. Nu, is alles nu weer in orde?, vroeg hij. Werktuigelijk greep Björcks de aange boden hand. In orde meneer Lorensberg mompelde hij. In orde. Zie je, dat verheugt me, vooral u je zoon mij zo'n onschatbare dienst be wezen heeft. We zijn dus weer goede vrienden, niet? Welwillend klopte de chef hem op zijn schouder en ging naar de deur. Op he' laatste moment hield Björcks hem terug Eénogenblik, meneer Lorensberg' Ik wilde nog iets vragen. Natuurlijk, beste vriend. Ik zal met alle genoegen iets voor je doen wanneer dat in mijn macht ligt. Ik w'lde. Het kostte Arne grote moeite te spre ken: Stelt u me weer aan. meneer Lo rensberg! Maar Björcks! Je hebt toch zeker recht op rust op jouw leeftijd? Laten we het liever hebben over een pensioen!. Ik wil geen pensioen! Ik wil wer ken!.... Werken! Hoort u dat!. Lorensberg keek hem aan. baalde de schouders op en zei: Nu. ik zal er eens over denken, Björcks. Maar als je er op staat, zal ik je natuurlijk weer aanstel len!. Toen Knut die avond thuis kwam, zat zijn vader als gewoonlijk in zijn hoekje bij de schoorsteen en hij begroette hem als gewoonlijk met een onverstaanbaar geknor. Maar lang na het eten, toen Knut druk met zijn windtunnel bezig was, zei de oude plotseling: Je moet die uitnodi ging aannemen, Knut. Knut keek verbaasd op. Welke uitnodiging?, vroeg hij. Morgenavond, bij de Lorensbergs. Maar vader!. Arne stampte woedend op de grond. Je neëmt die uitnodiging aan, zeg ik! Je zult toch je hele carrière niet ver knoeien door die domme stijfkoppigheid van je?. IV. Knut had er heel wat voor over gehad, die avond niet bij zijn chef op bezoek behoeven te gaan. Maar nu de verzoe ning tussen zijn vader en Lo-rensberg plaats gevonden scheen te hebben de oude heer had er verder niet over ge sproken was het moeilijk, te weigeren. Bovendien vond Knut, dat zij verdere onaangenaamheden voorkomen moesten, terwijl Karin hem, eerlijk gezegd, ook wel een weinig aantrok. Neen, Karin was helemaal niet zoals hij zich een mallionairsdochter had voor gesteld. Hij zou het beslist niet onaan genaam vinden, wanneer hij zo nu en dan eens met haar praten kon, maar niet in de grote villa aan de Oestra Stor- gatan, die de beambten als een soort ontoegankelijk heiligdom voorkwam en waar slechts weinigen van hen ooit bin nen hadden mogen treden. Knut zag werkelijk tegen de avond op. Hij zou veel liever nog eens Karin bij een storm uit de woedende golven van het Vattermeer redden dan zich in de Lorensbergse villa te laten bewieroken als levensredder van de dochter des huizes. „i., Bovendien scheen het hele geval druk door de ingenieurs en arbeiders bespro ken te worden Knut kon niet zeggen, dat ze onaangenaam tegen hem waren, bet waren hoofdzakelijk geschikte lui, waarmede hij het best vinden kon, maar de laatste dagen schenen zij enige reserve ten opzichte van hem aan de dag te leggen. Men scheen niet recht te weten, welke houding men tegenover de jonge Björcks, voor wie ik weet niet wat in de toekomst weggelegd scheen, aan moest nemen. En Knut geraakte helemaal in de war, toen hij die middag bij Sixten Henegard op het bureau geroepen werd. (Wordt vervolgd» Zaterdagavond —erd in het Goffert- stadion te Nijmegen voor 20.000 toeschou wers een wedstrijd gespeeld tussen de kampioen van. Nederland S.V.V. en de bekerwinnaar Quick (N.) Het was een interessante strijd waarin aanvankelijk de techniek van SVV over heerste. Langzamerhand paste Quick zich aan en zo kon die score tot rust blank blijven. In de tweede helft was er weinig krachtsverschil totdat de Schiedammers plotseling op dreef kwamen en Quick ae wet van de sterkste moest ondergaan. Schrumpf en Köneman maakten kort ha elkaar iefter een doclhunt. ;#r$jjT öii gelsman en de zijnen geen kans kregen om die eer te redden. Het was technisch een goede strijd. Zaterdagmiddag is de Ronde van Amers foort verreden over een parcours van 1360 meter, dat door de profs 74 maal gere den moest worden. Na een vijftal ronden vormde zich een kopgroep van 7 renners, waarin Schulte, Bakker, De Vries, Blauw, Voorting, Ver hoeven en Van Beek. Blauw en De Vries zakten daarna spoedig af terwijl de win naar van het vorig jaar, Bakker, in een bocht kwam te vallen en de strijd staakte. De overigen zetten flink door een wisten op de helft van de strijd een ronde voor sprong te némen op de voornaamste con currenten. Jef Jansen bleef in het grota peloton achter. Bij de vierkoplopers bracht de eindsprint de beslissing. Gerrit Schulte ging royaal als eerste over de finish. De uitslag luidt; 1. Schulte (Den Bosch 2 uur 37 min. 15 sec.; 2. Van Beek (Oostzaan); 3. Voorting (Haarlem); 4. Verhoeven (Haarlem); op een ronde: 5. Smits (Amsterdam) 2 uur 38 min. 55 sec., 6. Steenbakker (Den Bosch) 2 uur 39 min.; 7. Schoenmakers (Eindhoven); 8. Jansen (Elsloo); 9. Lambrichs (Bunde); 10. Schei- lingerhoudt (Zaandam). De 25 K.M. voor nieuwelingen werd gewonnen door Verhoeven (O.verschie) in 40 min. 6 sec. Zondagmiddag werd de Ronde van Ble- rick, 117 km. verreden. Bij de profs en onafhankelijken won Lakeman (Amster dam) in de sprint voor Braspenninx (Breda) en Bakker (Zaandam) in 2 uur 43 min. 20 sec. Daarna kwamen: 4. Van der Dungen Cs-Hertogenbosch), op 1 min. 0.3 sec.; 5. Loos (Amsterdam); 6. Schel- iingerhoudt (Amsterdam); 7. De Visser (Den Haag); 8. Hulshoff Cs-Hertogen bosch); 9. Steenbakkers ('s-Hertogen- bosch); 10. De Kort (Oosterwijk). Tijdens athletiekwedstrijden te Brussel heeft de Nederlandse lange-afstand-loper Overdijk het Nederlands record op de 20 kilometer met ruim 2 minuten omlaag gebracht. Het oude record stond sinds 14-6-47 (Geleen) op naam van Meijer met 1 uur 10 min. 58 sec.; Overdijk bracht het op 1 uur 8 min. 46.4 sec. Zulks in een race waarin hij vijfde werd achter de Beig Gailly (1.5.3,8), de Belg Lebiond, de Fin Hietanen en de Fransman Josset. Een opmerkelijke prestatie leverde da Belgische midden-afstand-loper Gaston Reiff (Olympisch kampioen) die op de 3000 meter winnaar werd in 8 min. 5 sec. en daarmee het zeerscherpe wereld record van de Zweed Gunder Ha egg (8 min. 1,2 sec.) dicht naderde. De jeugdige Zaanse lange-afstand- zwemster Tini Jonker, die van plan is nog dit jaar over Het Kanaal van Dover naar Calais te zwemmen, heeft Zondag een (rainingstocht gemaakt van Noord- wijk naar Zandvoort. Zij legde de 16 km af in de snelle tijd van 5 uur en 50 minu ten (de stroom mee). <0- Competitie honkbalbond: Blauw Wit Ajax 7—1, V.V.G.AH.C.K 10—6, S.C. HaarlemSchoten 45. H H C O.V.V.O. 1—1.. O De Zondag te Zürich gespeelde voet balwedstrijd ZwitserlandLuxemburg is door de Zwitsers met 52 gewon nen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2