Operatie werkelijkheid wordt ,,net echt" Vliegtuigen-aanval op Engeland fËKSSTÊ Z. K. H. PRINS BERNHARB Katholieke Arbeidersvrouwen vergaderden Plaats van „Roermond' -wrak vastgesteld Weerbericht STEMBUS-UITSLAG in België C.V.P, absolute meerderheid in de senaat N. V. V.-secretaris niet langer erkend als arbeidersvertegenwoordiger KAB en CNV telegraferen aan de regering De Nederlandse FRUITMARKT Britten opgeschrikt door gedaver van motoren Enkele keggen rum" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Diocesane bijeenkomst in Haarlem Zee te onstuimig voor bergingsiverk Om kracht bij te zetten Het paleis op het Noordeinde Soldaat kreeg nekkramp Moskou-man zat in complot Communisten gehalveerdsterke zetel- toename voor liberalen .Alle sap is geen appelsap Besprekingen met N.V.V. afgezegd Onbehoorlijk optreden Serrarens vanavond voor de radio Zes gewonden bij autobotsing Luchtoefeningen te realistisch 71ste JAARGANG DINSDAG 28 JUNI 1949 No. 20964 Zaterdag 25 Juni j.I, verschenen plotseling boven Engeland hon derden zware bommenwerpers en gingen tot de aanval over. Terwijl over heel het Britse eiland 8000 waarnemers hun posten bezetten, van alle kanten zwermen Britse jagers opstegen om de Amerikaanse superforten te verjagen en de luchtafweer een geconcentreerd afweer-„vuur" opende, begon een nieuwe „slag om Engeland", zo mogelijk nog zwaarder dan de Blitz tijdens de laatste oorlog, maar afgezien van het feit, dat er ditmaal geen slachtoffers zouden vallen ook nog met dit verschil, dat het thans slechts negen dagen duren zou. Inmiddels vertrokken vannacht onder dekking der duisternis een aantal Nederlandse oorlogsschepen met verzegelde orders en in achtneming van de meest strikte radiostilte, en zetten na het anker gelicht te hebben, koers naar het Westen. Toen in de kapi teinshut de zegels verbroken werden, bleken de instructies onder meer de order te bevatten: „Opstomen naar Penzance". BIJNA HONDERD DEEL- NEMENDE SCHEPEN „Kleine Mac Een reus van 35.000 ton DROOG WEER krijgt nieuwe bestemming tijdens verlof Een der laatste officiële foto's van Prins Bernhard, in de admiraals uniform der Koninklijke Marine. Morgen viert Z. K. H. zijn 38ste verjaardag. Poesjkin moet verdwijnen (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) De officieuze einduitslagen voor de parlementsverkiezingen ver tonen thans het volgend beeld: Kamer: C.V.P. 104 zetels (12 zetels winst); Socialisten 66 zetels (3 zetels verlies); Liberalen 30 zetels (13 zetels winst); CommU' nisten 12 zetels (11 zetels verlies). Senaat: C.V.P. 54 zetels (3 zetels winst); Socialisten 33 zetels (1 zetel verlies); Liberalen 14 zetels (9 zetels winst); Commu nisten 5 zetels (6 zetels verlies). de Rijkstuinbouwconsulent, kwam de aap drinken, Het optreden van de heer A. Vermeulen van het N.V.V. op 24 Juni op de internationale arbeidsconferentie te Genève is voor de K.A.B. en het C.N.V. aanleiding geweest, telegrafisch aan de Ned. regering mede te delen, dat de heer Vermeulen van heden af niet meer beschouwd kan worden als de vertegenwoordiger van de Ned. arbeiders. De beide besturen tekenen hier bij aan, dat de arbeidsgedelegeerde voor de internationale arbeidscon- ferenties wordt benoemd door de regering op voordracht van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., welke op deze voordracht bij toer beurt een vertegenwoordiger van een der drie vakcentralen plaatsen. Dit jaar was een man van het N.V.V. aan de beurt. Deze gede legeerde vertegenwoordigde dus niet alleen zijn eigen vakcentrale doch alle georganiseerde arbeiders. Iemand, die van deze positie ge bruik maakt, zo voegen de bestu ren er aan toe, om een aanval te doen op bepaalde groepen arbei ders, die hij mede vertegenwoor digt, geeft niet alleen blijk van weinig goede smaak, en gering organisatorisch besef, doch kan bovendien niet langer beschouwd worden als Ned. arbeidersgedele geerde. Bij de K.A.B. en het C.N.V. is zoals bekend, de meerderheid van de georganiseerde Neder landse arbeiders aangesloten. Op verzoek van de K.R.O. heeft naar de Volkskr. meldt, de heer P J. S. Serrarens, techn. adviseur van de Nederlandse delegatie ter Internationale Arbeidsconferentie te Genève, toegezegd hedenavond om 8.05 uur voor de radio een ver klaring af te leggen over de kwes tie-Vermeulen. WEDEROM 500.000 BOETE GEEIST TEGEN „DE BIJENKORF" DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende aivertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. #1 „Opstomen naar Penzance"In de namiddag van 30 Juli zullen zich daar een groot aantal oorlogsschepen der Westelijke Unie verzamelen; zodra de Franse kruiser „Montcalm" en de Neder landse kruiser Hr. Ms „Tromp" de baai zullen binnenzwenken, zal de donder hunner stukke doordreunen tot Lands End en na deze saluutschoten aan de Britse vlag, zal het Britse vliegkamp schip H.M.S „Inplacable", het vlagge- schip van de Engelse Home Fleet, met 21 schoten antwoorden. De andere ochtend zullen schepen van drie naties, Engeland, Frankrijk en Ne derland opnieuw Mounts Bay doen dave ren van hun eresaluten, wanneer de vlag van Admiraal Sir Rhoderick Mc.Grigor, Commander in Chief van de Home Fleet aan de mast van de „Inplacable" zal worden gehesen; scheepskapellen zullen de volksliederen ten gehore brengen en onder het snerpen der schrille boots mansfluitjes zullen de Franse en Neder landse commandanten, Vice-Admiraal R. G. Lambert van de „Montcalm" en Schout bij Nacht J. J. L. Willinge van de „Tromp" bij hun tijdelijke Engelse opperbevel hebber hun opwachting maken, waarna deze strikt volgens de eeuwenoude ma rine-erecode tegenbezoeken zal afleggen. De „Blauwen" en de „Witten" Daarna zullen de 22.000 man op de 98 deelnemende schepen hun parade-unifor men weer verwisselen voor het dagelijkse plunje en de mouwen opstropen voor de voorbereidende oefeningen van „Exer cise Verity", „Operatie Werkelijkheid". Op 4 Juli manoeuvreren al deze schepen in convooi-orde en zullen de steven wen den naar volle zee, koers Golf van Bis- caye Ze vormen onderweg de „Blauwe Partij" maar het is niet onwaarschijnlijk, dat ze zo nu en dan rood zullen aanlopen van benauwdhend, want ofschoon ze zelf zullen worden beschermd door een para- pluie van vliegtuigen, zullen 4 squadrons van het Coastal Command, 2 straaljager squadrons van het Fighter Command, zullen Lincolns en Lancasters van het Bomber Command voortdurend aanvallen ondernemen en proberen het convooi uiteen te slaan en te vernietigen; daarbij worden ze geholpen door 5 Mitchells van onze Marine Luchtvaartdienst, Fireflies en Seafuries van onze M.L.D. en een aantal Franse Domiers en Sunderlands. Deze „Witten" krijgen bovendien nog hulp van onderzeeboten en tijdens de terugreis van het convooi zullen ook kleinere, maar zeer snelle vijandelijke marineschepen worden gebruikt bij de aanval Verband-varen, het schaduwen van convooien, de bruikbaarheid van een vliegdekschip als vlaggeschip in oorlogs tijd en een groot aantal andere zaken, welke naar men hoopt nooit meer „te pas" zullen hoev n te komen, worden geoefend, waarna zich op 7 Juli alle schepen weer verzamelen bij Portland en met nieuwe inspecties en ere-saluten de grootste na oorlogse zee- en luchtmacht-manoeuvres besluiten. Van Plymouth en Brest uit zul len de operaties worden gecontroleerd. Bovendien nemen ook onze Zuiderburen met een klein aantal eenheden deel. Het zal na dit zeer summiere overzicht al wel duidelijk zijn, dat „kleine Mac' zoals de 56-jarige Admiraal Mc.Grigor overal genoemd worut (1.65 m.), zijn handen deze en volgende week méér dan vol zal hebben. Het is hem overigens, gezien zijn verleden, wel toevertrouwd: hij was bij het uitbreken van de oorlog commandant van de „Renown", deed convooiwerk naar Moermansk, maakte Sicilië mee Is vlagofficier van de Task Force en werd Augustus '45 benoemd tot plv., chef van de Marinestaf om in Janu ari '48 te promoveren tot Opperbevelheb ber van de Home Fleet. Het grote vlieg kampschip „Implacable", van waaruit hij het commando voeren zal, rook minder vijandelijk kruit, de 23.000 tonner, die een snelheid van 32 mijl heeft, zestig vliegtuigen bergen kan en een beman ning van ca. 2000 koppen, heeft nadat het in '44 was afgebouwd, nog slechts enige aanvallen op de Japanse eilanden gedaan. Het zusterschip „Victorious", dat ook deelneemt, heeft echter een belang rijker staat van dienst: het nam deel aan het tot zinken brengen van de „Bis marck", werd daarna ingedeeld bij de Amerikaanse Pacific-Taskforce, opereer de in de Noorse wateren, voegde zich daarna wéér bij de (Britse) Pacificvloot en haar vliegtuigen vernietigden toen o.m. Japanse olieinstallaties op Sumatra. Het derde vliegkampschip is H.M.S. „The seus", een zusterschip van onze „Karei Doorman", evenals het Franse vliegkamp- schip „Arromanches". In het geheel ne men niet minder dan vijf vliegkamp- schepen aan de manoeuvres deel. Het vijfde is de Franse „Dixmude": dit sch'p is slechts een hulpvliegkampschip, d.w.z een omgebouwd vrachtschip. Het is het langzaamste en loopt slechts maximaal 16% mijl, wat niet wegneemt dat het onder de oorlog bij convooi-escorten prachtig werk heeft gedaan. Tussen al die drijvende vliegvelden zal de „Anson" overigens niet in het niet verzinken. Dit slagschip, het enige dat meedoet, meet niet minder dan 35.000 ton, heeft daarbij nog altijd een snelheid van 27 mijl en wanneer de bemanning (1600) haar tien kanons van 35.6 cèntimeter af vuurt, mag u heus wel hardop praten. Verder zijn er niet minder dan negen lichte kruisers: vijf Franse, drie Britse en onze „Tromp", waarvan ons vlagge schip het kleinste is (4.150 ton) maar in snelheid de andere (tot 8000 ton) niet veel toegeeft, daar ze allemaal gemid deld om de 30 mijl lopen. Diverse Franse oorlogsschepen die meedoen, hebben aan vankelijk nog tegen de Engelse vloot gevochten na Frankrijks capitulatie, be keerden zich echter later na de invasie van Noord-Afrika alle tot de geallieerde De „show" die de twee Franse lichte kruisers zullen weggeven is wel uniek: „Le Triomphant" en „Le Fantasque" lopen namelijk full speed niet minder dan 37 mijl! Daarnaast doen 18 torpedo jagers mee, w.o. onze roemruchte „Piet Hein", enkele onderzeebootmoedersche pen, w.o. ons vendien o.m. nog twee Nederlandse om derzeeboten, zeven mijnenvegers en om de marine-terminologie te verlaten, „nog wat kleingoed" tot admiraalssloepen en parlevinkers toe. De laatste zullen, hopen wij, zo nu en dan de oorlammen rond brengen. Want eerlijk gezegd: wij hebben nu in dit artikel wel als waardige nazaten van De Ruyter even met grote koelbloedig heid de vlootrevue afgenomen, maar diep in ons hart vinden wij alles wat erg veel lawaai maakt, maar matig en zijn wij eerst met enkele kèggen rum het kraaien nest in te jagen. Bovenaienwaarschijnlijk hadden wij voor de oorlog een luchtiger toon aangeslagen over dit „oorlogje spelen", maar wakker wordend van de tijdens het afgelopen weekeinde overtrekkende vlieg tuigen, herkenden wij het geluid in de nacht. Wij herkenden het zoals duizenden gewone mensen in Nederland, Duitsland, Frankrijk, België en Engeland het tijdens de oorlog herkenden en het was zonder een spóór blijdschap. Voorlopig zullen wij dj*s de salvo's manmoedig over ons heen laten gaan, hopen dat alles kloppen zal en de gezamenlijke vloten, voor 't eerst in Westers verband, een dermate grote efficiency zullen vertonen, dat alleen dit reeds preventief zal werken. Preventief o.m. tegen het geluid van honderden overtrekkende nachtelijke bommenwer- PerS"" J. W. HOFWIJK De Katholieke Vrouwenbeweging in Nederland heeft vele facetten. Wij herin neren ons de statigheid van de Bossche raadzaal, waar de bisschop aan de dis cussies deelnam. Wij herinneren ons de gedegen eenvoud van de boerinnen in Deventer, de goede kameraadschap van het Dispuut in Oosterbeek. En nu hebben de katholieke arbeidersvrouwen van het bisdom Haarlem op haar beurt te Haar lem een diocesane vergadering belegd, die de eerste van haar geschiedenis was. Als eerste diocesaan voorzitster werd bij acclamatie mej. C. Stringa gekozen, die als leidster in de K.A.B. al jaren lang ge werkt heeft om deze diocesane oprichting te beleven. Het feest werd gevierd door afgevaar digden uit het gehele diocees. Het werd meegevierd door mevrouw Hermans-Perquin, die sprak over het pionierswerk van de katholieke arbeiders vrouw in onze dagen, die nu pas tot een eigen, op initiatief van de K.A.B. begon nen beweging komt, door mevrouw M. v. Nispen tot Sevenaer-Ruijs de Beeren- brouck, die sprak over de geestelijke Gisteravond werden de pogingen om het wrak van de „Roermond" met sleep boten en drijvende kranen te lichten, voortgezet. Duikers waren er des och tends in geslaagd de plaats, waar het wrak zich bevindt, vast te stellen. Na dat zij met boeien de positie van het gezonken vliegtuig hadden aangegeven, moesten zij echter hun pogingen, met het oog op de in kracht toenemende wind, welke het bergingswerk reeds sinds Donderdag heeft belemmerd, op geven. Zöals wij in een deel onzer edities van gisteren reeds meldden zijn de stoffelijke overschotten van tien .nzittenden nl. van de 15-jarige zoon van de fam. Van Dort, van een Egyptische passagier en van acht leden van de bemanning, nog niet gebor gen. Men neemt aan, dat de lijken van deze personen zich nog in het wrak be vinden. Gisteravond zou een K.L.M.-vliegtuig met de stoffelijke overschotten van vier der vijf Egyptische passagiers van de „Roermond" van Bari naar Cairo vertrek ken. De reeds geborgen stoffelijke over blijfselen van de Nederlandse slachtoffers van de ramp zullen Woensdag a.s. naar Nederland worden vervoerd. Tot op heden werden 23 stoffelijke over schotten geborgen, welke men alle heeft De verwachting 'eldig van heden- tot morgenavond luidt Meest zwakke en veranderlijke wind. Droog en overdag overwe gend zonnig weer In het binnen land warm en in de kustgebieden plaatselijk zeewind. Woensdag 29 Juni: Zon op 4.22 uur, zon onder 21.04 uur; maan op 7.25 uur, maan onder 23.34 uur. kunnen indentificcren nl. die van de families Broos, Van Hasselt en Es- ser, de heer en mevrouw Van Dort, dr. Idenburg, mevrouw Meel- huyzen, de heer en mevr. Van 't Hof, de heer Dikkers, vlieger 2e ki. J. Tuyt, de stewardess mej. Timmermans, steward Van Overbeek en vier van de Egyptische passagiers. Ongeveer 1000 Londense havenarbei ders hebben gisteren het werk weder om neergelegd om kracht bfj te zetten aan de hernieuwde staking van de be manningen van vier Canadese schepen, welke zich nu in Britse havens bevin den. waarden waaraan de stoffelijke vooruit gang in de arbeiderswereld dienstbaar moet zijn; door de heer Keesen, tweede voorzitter van de K.A.B., die ruiterlijk zei: „Wij hebben de vrouwen nodig"; door pater Engelbertus O.F.M. Cap., de man van Credo Pugno, die eenvoudig en rond borstig sprak over de demoraliserende in vloed van vele werkmiddens en over de invloed ten goede die de vrouw moet uitoefenen. De „grote" rede van de dag werd ge houden door de Montfortaan dr. L. Ter- stroet, die welsprekend vele diepe dingen zei over Onze Lieve Vrouw van Altijd durende Bijstand, wier voorbeeld het ideaal van iedere katholieke vrouw moet zijn. In haar leven is de luister van de tweede plaats, de luister van het hulpe zijn, die echter niet bestaan kan zonder het offer, zonder het voortdurend afstand willen doen. In de middag sprak ten slotte mevrouw Verlackt, afgevaardigd door de Vlaamse arbeidersvrouwen. Iedere samenvatting van haar woorden zou die woorden on recht doen. Hel was allemaal zo spranke lend van leven en menselijkheid als alleen het woord van een Vlaming schijnt te kunnen zijn. Men overweegt het paleis Noordeinde. dat het Koninklijk Paar, naar het dé regering heeft medegedeeld, niet meer als woonpaleis zal gebruiken, in die zin te wijzigen, dat de voorzijde als repre sentatieve ruimte zal dienen Voorts is er voor de „bezetting" van het paleis gedacht aan rijksdiensten, die weinig contact met het publiek hebben. De heer Bachg, Tweede-Kamerlid voor de K.V.P. had tegen een wijziging van bestemming van het paleis Noordeinde enige bezwa ren geopperd Minister president dr. W. Drees heeft op deze bezwaren thans ge antwoord, er op wijzende, dat het paleis Huis ten Bosch voor bewoning door bet Koninklijk gezin kan dienen en daar voor beter geschikt wordt gemaakt en dat bovendien, wanneer meer normaie tijden zijn teruggekeerd, een voorstel tot de bouw van een nieuw paleis, naar zijn oordeel en naar dat van zijn in de vragen betrokken ambtgenoten, aanhan gig dient te worden gemaakt. Bij de dienstplichtige soldaat van V. uit Rotterdam, gelegen in de Heijligers- kazerne te Bergen op Zoom heeft zich Zaterdagmiddag tijdens zijn verlof een lichte nekkramp geopenbaard. De jongeman was Zaterdag normaal met de verlofgangerstrein naar zijn ouderlijk huis te Rotterdam vertrokken, waar hij zich gedurende de middag on wel voelde worden. De ontboden huis arts constateerde na onderzoek nek kramp, waarvoor hij overbrenging naar het militair hospitaal te 's Gravenhage noodzakelijk achtte. Naar wij van de zijde van de militaire geneeskundige dienst te Bergen op Zoom vernemen, is op de telefonische medede ling uit Den Haag terstond de kamer in de Heijligerskazerne, waarop van V. ge legen was, afgescheiden De overige op deze kamer gelegen militairen, die toe vallig niet met verlof waren zijn thans in quarantaine. De sovjet-Russische ambassadeur in Hongarijë, Poesjkin, is door het presi dium van de opperste sovjet der sovjet unie van z(jn functie ontheven. Er is reeds een opvolger benoemd. Hij zou betrokken zijn geweest in het „spionnage-complot", dat door de Hon gaarse regering „ontdekt" zou zijn en waaraan ook de onlangs aan de dijk ge zette minister van buitenlandse zaken, Rajk, zou hebben deelgenomen, die, zoals bekend, inmiddels is gearresteerd. Toen de Russische ambassadeur te Boe dapest, Poesjkin, door de Hongaarse po litieke politie, geleid door de Hongaarse minister van onderwijs, Revai, gearres teerd werd, zou hij laatstgenoemde in de maag hebben geschoten. Ook een deel van de Hongaarse poli tieke politie zou aan het hoger gemelde complot hebben meegewerkt en gearres teerd zijn. De kalme en waardige verkiezingen van 26 Juni hebben meteen ook het klaar en duidelijk bewijs geleverd, dat het Bel gische volk volledig rijp is, om zich bij een eventuele volksraadpleging ook met de nodige kalmte, waardigheid en goed inzicht over het koningsprobleem uit te spreken. Geen enkele der kleine partijen schijnt een zetel voor Kamer of Senaat te heb ben behaald. Men mag evenwel aanne men, dat door de versnippering van tien duizenden stemmen over dissidenten- lijsten, waaronder de Vlaamse concentra tie, de C.V.P. niet de absolute meerd r- heid heeft oehaald in de Kamer. In de Senaat heeft zij die op het ogenblik wel, eigenlijk pas uit de mouw. Want zijn schoon en boeiend historisch overzicht mocht zelfs vermelden, .vdke rol Adam en Eva, het Franse Theater, waar met rotte appelen werd gegooid (ook een af zetmogelijkheid?), Wilhelm Tell en an- dere historische figuren hadden gespeeld in de geschiedenis van de appel, het ging er tenslotte toch om het appelsap ëe plaats te ggven, welke thans door de melk wordt ingenomen. En wat kan het eigenlijk ook voor verschil maken of het dagelijks vocht, wat het dan ook is, van de koe komt of van de bomen. Alle moeilijkheden, die aan de verkoop en afzet van deze teelt vast zitten, werden onder het oog gezien als het opeenhopen van fruit in de enkele maanden van de oogst, de afzetmogelijkheden enz. Maar het verhaal, dat twee geheelont houders zich zo darte! voelden na het ge bruik van appelsap, n.oest zelfs een con currentie voor Schiedam betekenen. Wat het allemaal aan goeds voor het lichaam betekende, was eenvoudig niet te be schrijven. „Alle sap is geen appelsap" luidde de slogan. En: ,.An apple i day keeps the docter away". En das kregen wij aan tafel appelsap te (Van onze redacteur) Van de gebroeders Philips, toen hun wereldberoemde bedrijven nog in op bouw waren, wordt het volgende ver teld. De beide broeders, van wie de een de Productie, de ander de verkoop leidde, gingen een weddenschap aan. De productieleider zeide, dat hij zoveel zou produceren, dat de 'erkoper het nooit zou kunnen verkopen, de verkoper wedde, dat hij zoveel zou verkopen, dat de productieleider het nooit zou kun nen fabriceren. Zo ongeveer, zej (je heer Prins op een persconferentie. welke onder auspiciën van het Ministerie van Landbouw gisteren werd gehouden, staat het met de produc tie en de export van hard fruit in Neder land. De heer Prins is voorzitter van het Centraal Bureau van ie Tuinbouwveilin gen in Nederland en ie heer Boudewijn de voorzitter valj de organisatie van de Nederlandse Fruittelers en die laatste moest nu maar zorgen, dat de ruim vier honderd millioen kilogram fruit die Ne derland oplevert, goed fruit was] dan zou hij wel zorgen, dat hef aan de man werd gebracht Maar bij^ de toespraak van ir. Zweede, Het dagelijks bestuur van de K. A. B. en het C. N. V. hebber, voorts onafhankelijk van elkaar het N.V.V. zonder opgave van reden doen weten dat zij niet zullen deel nemen aan de besprekingen, die Maan dagmiddag op uitnodiging van het N.V.V. zouden beginnen over het uitgebrachte rapport inzake het „verplichte lidmaat schap" der vakverenigingen. Oorspron kelijk zouden deze besprekingen binnen het kader van de samenwerking tussen de drie vakcentrales worden gehouden. Op het bericht van de beide andere partners in de raad van vakcentrales heeft het N.V.V. de vergadering uitgesteld. De leiding van de K./vB. heeft giste ren in een bijeenkomst het „geval-Ver- meulen" besproken. Zij was daarbij van oordeel, dat de secretaris van het N V V door zijn protest tegen een daad van pastorale zielzorg, zich op ontoelaatbare wijze heeft ingelaten met een zuiver ker kelijke aangelegenheid. Dat de heer Vermeulen sprekende na mens het N.V.V., deze aangelegenheid voor het forum van de wereld in de con ferentie van het Intern. Arbeidsbureau' meende te moeten brengen, heeft het Verbondsbestuur diep gegriefd. De heer Vermeulen vertoeft daar immers als re geringsafgevaardigde van Nederland voor de arbeidersgroep en is als zodanig mede voorgedragen door de K.A.B. Het Verbondsbestuur acht bovendien het optreden van de heer Vermeulen onbehoorlijk. Indien 't N.V.V. de aan gevallen bisschoppelijke bepaling zo hoog zit, is dit direct na de bevrijding toch geen beletsel geweest voor een slechts moeizaam startend N.V.V. om met de K.A.B. en het C.N.V. zowel in de Stichting van de Arbeid als in de Raad van Vakcentralen en de bedrijfs- unies een gereglementeerde samenwer king aan te gaan. Het Verbondsbestuur zal ernstig moe ten overwegen of het in den vervolge nog wei medewerking zal kunnen ver lenen tot het voordragen van N.V.V.- afgevaardigden. Aan de vrijwillige samenwerking tussen dr drie vakcen tralen is hiermede zeker geen dienst bewezen. „Zoals 't Doorluchtig Episcopaat zich gedurende de bezetting onvoorwaarde lijk achter de K.A.B. plaatste, toen Wou denberg en zijn medewerkers hun schennende handen ernaar uitstrekten, zo plaatst de K.A.B. zich thans onvoor waardelijk achter het Doorluchtige Episcopaat". De vergadering nam tenslotte het be sluit deze aangelegenheid schriftelijk in de Raad van Vakcentralen aan de orde te stellen. doch het is de vraag, of dit zo zal blijven. Er mag namelijk niet uit het oog worden verloren, dat tengevolge van de jongste volkstelling de nieuwe Kamer tien leden meer zal tellen, n.l. 212 en dat het aan! -1 rechtstreeks te kiezen senatoren met vijf eenheden is toegenomen en thans 106 be draagt. Hier moeten nog aan toegevoegd worden: 46 door de provincieraden op li Juli te kiezen senatoren plus nog 23 zg. gecoöpteerde senatoren. In verband met de door de provincieraden te benoemen 46 senatoren moet aangestipt worden, dat tot nog toe liberalen, socialisten en com munisten broederlijk samengingen om zoveel mogelijk provinciale C.V.P.-sena toren te weren en eigen mensen naar voren te schuiven. Een voor de C.V.P. verheugend feit is, dat zij ook flink terrein heeft gewonnen in het rode Wallonië. Anderzijds wordt gezegd, dat vele kiezers, die aanvankelijk voor de C.V.P. hadden willen stemmen, in laatste instantie hun stem op de libera len hebben uitgebracht, omdat zij van oordeel zijn, dat de democratische vleu gel van de C.V.P. in de afgelopen rege ringsperiode wel wat te veel sommige socialistische opvattingen op maatschap pelijk gebied heeft gesteund. De verkiezingen van Zondag zijn een duidelijke afkeuring van de communisti sche en de socialistische Marxistische po litiek. Men zal vooral van de zijde der C. V. P. veel tact aan de dag moeten leg gen, om de kiezers, die voor haar hebben gestemd, bij de vorming van de a.s. re geringscoalitie niet tegen het hoofd te stoten en grondig rekening moeten hou den met al de schakeringen, waaruit de partij bestaat. „Het kan verkeren", zei Bredero. Na de verkiezingen van '46, toen de socialis ten een geheel linkse regering samenstel den, beweerde de socialistische leider Buset, dat hij de Katholieken honderd jaar lang in de oppositie ging spijkeren. Van daag, nog geen drie jaar later, zien de socialisten zich teruggedrongen. (Van onze correspondent) Gisteravond is op de rqksweg Am sterdam-Amersfoort, ter hoogte van de Palmkazerne op de grens van Huizen en Bussum een personenauto, bestuurd door de heer L. v. P. uit Amsterdam, in botsing gekomen met een andere wagen, tengevolge waarvan de heer v. P. en vijf medereizigers gewond werden. Het ongeluk gebeurde, doordat de heer v. P. een in dezelfde richting rijdende auto wilde passeren. Juist op dat moment naderde echter een tegenligger, waardoor een botsing onvermijdelijk werd. De wagen van de heer v. P. werd naar de overzijde van de weg geslingerd en sloeg enige malen over de kop. De be stuurder werd zeer ernstig aan het hoofd gewond en moest samen met zijn vrouw en kind, die naast hem in de auto waren gezeten en minder ernstige verwondingen hadden opgelopen, naar de St. Gerardus Majella stichting te Bussum worden over gebracht. De overige inzittenden, twee dames en een kind, werden in het Diaco- nessenhuis te Naarden opgenomen. De officier van justitie bij de Amster damse econ. politierechter heeft gisteren middag „wegens het opzettelijk niet nako men van voorschriften ter voorkoming van prijsopdrijving" tegen de N.V. Maga zijn „De Bijenkorf" een geldboete van 500.000 geëist met inbeslagneming van diverse goederen, die naar schatting een waarde van 125.000 vertegenwoordigen. Met deze eis heeft de officier zich in feite aangesloten bij het vonnis, dat de tuchtrechter verleden jaar over De Bijen korf heeft uitgesproken aan het einde van het grootste proces, dat de prijsbeheer- sing in ons land heeft gevoerd. Stapels dos siers bevatten processen-verbaal over ar tikelen, die de Bijenkorf verkocht In de periode Maart tot Juli 1946 tegen prijzen, die volgens de prijsbeheersing te hoog waren. De raadsman van het warenhuis, mr. H. Houthoff, concludeerde tot vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging wegens „overmacht, noodtoestand en gemis aan schuld". De grote luchtoefeningen boven Enge land, die in bepaalde delen van Neder land duidelijk hoorbaar waren en enige onrust wekten, zijn voor vele inwoners van Londen aanleiding geweest zich er bij de regering over te beklagen, dat de manoeuvres „al te realistisch" waren. Duizenden Britten, in hun slaap ge stoord door de laag vliegende vliegtuigen, hebben bij het ministerie van luchtvaart telefonisch geklaagd, dat de kinderen huilend het huis uitrenden, bang voor een herhaling van een aanval uit de oorlog. Op deze klachten werd door het minis terie van luchtvaart geantwoord: „Indien wy ons willen voorbereiden op een be hoorlijke verdediging, zullen de oefenin gen zo realistisch moeten zijn als maar mogelijk is". Waarnemers, die aanval in Ameri kaanse B-29 superforten hebben meege maakt, zeiden, dat op grote hoogte deze grote bommenwerpers snelheden bereik ten van meer dan 560 km p. uur, waar door hun snelheid niet veel lager lag, dan die van „e jagers. Op hoogten boven de 10.000 meter, zo zeiden zij, hadden de jagers grote moeilijkheden om de bom menwerpers onder vuur te krijgen. De luchtoefeningen zullen nog een week worden voortgezet door eskaders jagers en bommenwerpers. De conclusies naar aanleiding van de manoeuvres zullen waarschijnlijk niet worden bekend ge maakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1