Tegen onvrijwillige werkloosheid Twee millioen arbeiders onder verplichte verzekering PRAAG onderneemt nieuwe stappen tegen kerk eerbericht Donderdag laatste fase van de ontruiming Gongc Katholieke Vrouwenbeweging in Haarlem bijeen Katholieke kabinetsformateur m België Ook Nederlandse regering werd aangevallen Roermond-motor gevonden Dissidenten belemmerden absolute meerderheid Het RoemeenW Episcop^t onder rode controle geheel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Duw-werkers en premiebetaling Reactie op herderlijke brief Algemene staking in Londense havens Troepen trokken terug uit residentie Djogja Y penburg-Schieveen LAGEN Actie tot hechtere organisatie Eerherstel van Delwaide De groentenexport naar Duitsland Boedapest verbiedt feestdag Serrarens over uitlating NVV-secretaris Twee bisschoppen gearresteerd 71ste JAARGANG WOENSDAG 29 JUNI 1949 No. 20965 Gemeenschappelijk dragen van bedrijfsriciso VEEL BEWOLKING BRITSE SPOORWEG ARBEIDERS DOEN „LANGZAAM-AAN" Kaliarang ontruimd GEEN STOFFELIJKE OVER BLIJFSELEN IN WRAK NIEUWE ZUIVELFABRIEK TE HEERLEN Veldmaarschalk Montgomery was op bezoek bij Engelse verpleegsters bij de opening van een nieuw tehuis in Surrey. Hij draagt haar een goed hart toe, want tijdens de eerste wereldoorlog had hij aan haar zorgen zijn leven te danken, toen hij zwaar gewond was. En met een levensgrote doos bonbons gewapend ziet U Monty weldoend rondgaan bij de verpleegsters. MEVR. VAN PROOYEN TOT ERE-LID BENOEMD (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Prins-regent Karei heeft gisteravond de C.V.P.-senator, Mr. Paul Van Zeeland, gewezen minister-president voor de oorlog, minister van staat, opdracht gegeven een nieuwe regering samen te stellen. De heer Van Zeeland heeft deze opdracht aanvaard. Men zal zich herinneren, dat de Belgische kabinetsformateur vorig jaar deel uitmaakte van de commissie van goede diensten in het Neder lands-Indonesisch geschil. MEER APOSTELEN ONDER DE ARBEIDERS VOOR HET VADERLAND GEVALLEN DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende ftóvertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Twee uur had minister Joekes nodig om de critiek te Weerleggen, die meer dan tien sprekers op het wetsontwerp „Verplichte verzekering tegen onvrij willige werkloosheid" hadden uitge bracht. En toch was er van de tien maar één geweest, die tegen het ont werp als zodanig was. De communisten waren er ook wel tegen, maar dat was zogenaamd, omdat zij het met onderde len als premiebetaling door de arbei ders niet eens waren. Zuivere demago gie en reclame, al werd dat door de heer Gortzak (CPN) dan ook nog zo prachtig gecamoufleerd. De andere te genstander was de heer Van Dis (St. G. P.), de om principiële redenen al lereerst, maar ook om redenen van financiële en staatsrechterlijke aard tegen was. Deze bezwaren, vooral dus voortspruitend uit een godsdienstige overtuiging_ kon de minister eerbiedi gen. Maar al was de rest van de Kamer het ook nog zo hartróerend met de minister eens wat dit wetsontwerp betrof, het regende toch amendementen, die echter eerst heden in behandeling zullen komen, daar met de rede van de minister en wat replieken de middag was uitgeput. Toch gaf de minister nu reeds zijn ant woord op de verschillende bemerkingen, die in eerste instantie waren gemaakt en die in de aangekondigde amendementen reeds waren verwerkt. Maar zoals minis ter Joekes nu eenmaal is, hij kon het niet stellen zonder een historische beschou wing die ook al in de M. v. A. gegeven Was noch zonder een uitvoerige beschou wing over de regeringspolitiek ten aan zien van de bestrijding der werkloos heid. Tot de feitelijke beantwoording der gestelde kwesties komend zeide de heer Joekes, dat 2.000.000 arbeiders onder deze verplichte verzekering zouden komen te vallen, daarmee de waarlijk brede grond- slag aanduidend waarop dit wetsontwerp steunde. Dat 't begrip werknemer in de ze wet ruimer was genomen dan in de ziektewet en de kinderbijslagwet was. aeide de minister naar aanleiding van een opmerking van de heer Andriessen. geschied om zoveel mogelijk arbeiders onder deze wet te vatten, waarna hij nog eens op een opmerking van dezelfde af gevaardigde stipuleerde, dat werkzaam heden van bijkomstige aard niet tot het begrip loon in de zin van deze wet kon den worden gerekend. Over de kwestie der DUW-arbeiders, die niet onder deze wet zouden komen te vallen hadden zo ongeveer alle afgevaar digden gesproken en het was wel duide lijk, dat de minister aan het opnemen van deze categorie onder de bepalingen van deze wet niet zou kunnen ontkomen. Ea dus maakte hij er niet onhandig een interpretatiekwestie van. Hij redeneerde fldus: de afgevaardigden, die zich voor °Pneming van de DUW-arbeiders hebben verklaard, redeneren aldus: DUW-arbei- ,r® behoren er wel toe tenzij zij zijn vitgesloten. Het wetsontwerp zegt het •ihdersom: zij behoren er niet toe, tenzij "epaald wordt, dat zij er wel voor in aanmerking komen. Daar het z. i. moge- Uk moest zijn sommige personen in attimige gevallen te kunnen uitsluiten «joest er een beperking worden gemaakt, luaar, zei minister Joekes, deze twee in- "«rpretaties komen op hetzelfde neer, dus de afgevaardigden liever de eerste jhvatting in de wet zien neergelegd, heb T? er geen bezwaar tegen, als de moge lijkheid tot uitzondering maar gehand haafd blijft. Wat de deelneming der deelvissers be seft, dit wilde hij liever door de be drijfsverenigingen zien uitgemaakt. De kwestie der arbeidscontractanten lag veel moeilijker, dezer positie was geregeld bij K. B. en ressorteerde onder Binnenandse Zaken en Financiën. Voor sommige groe pen van hen lag de kwestie zelfs heel duidelijk, zoals bijvoorbeeld voor de ambtenaren van het Beheersinstituut, die uit hoofde van het tijdelijke van hun werk een salariëring hadden, die 20 pet. boven de normale uitging. Wat de kleine zelfstandigen betreft, wilde de minister wel nagaan wat voor deze groep kon worden gedaan. Hij vestigde er echter de aandacht op, dat er voor steun aan deze groep reeds 'n sociaal economische hulpverlening bestond. Het was bezwaar lijk hen gelijk te stellen met hen, die in loondienst zijn. Dat bij staking en uit sluiting geen uitkering zou worden gege ven, behoefde geen onrechtvaardige toe passing tengevolge te hebben, een recht vaardige toepassing lag immers bij het bestuur der bedrijfsvereniging. Dat de heer Gortzak (CPN) alles wil de laten betalen door het rijk (werk loosheidsverzekering) en door de werk gever (wachtgeld verzekering) behoeft geen verdere bestrijding. De minister leg de juist de nadruk op de gedachte van de bedrijfsgemeenschap, welke door het gemeenschappelijk dragen van het be drijfsrisico het best zou kunnen worden gediend. Daar hebben sommige afgevaar digden nog geen benul van, meende de minister. Een gelijke uitkering in plaats van een gedifferentieerde in 80, 70 en 60 pet. achtte de minister onmogelijk. Daar hij het argument van de hogere lasten voor het rijk hier blijkbaar niet wilde gebruiken, verwees hij naar het voorbeeld van Engeland, België en Duits land, waar dergelijke differentiaties, blijk baar niet zonder reden, óók golden. Eu daar er vooraf overleg was geweest en voor een gedeelte der werknemers een percentage van 80 was bereikt (voor de gehuwden namelijk) zou het gemiddelde percentage van 71, dat bij een gelijke uitkering zou moeten gelden, niet zijn aan te bevelen. Dat vond later de heer Andriessen ook. Sterke nadruk legde de minister erop. dat het juist de zorg van de regering was het reële onaangetast te laten. Daartoe zouden alle komende maatregelen als de opheffing der subsidies en de huurver hoging mede moeten worden bezien. Aangaande de sociale lasten voor de be drijven stelde hij een nota in het voor uitzicht. De unificatie der sociale verze keringen was in studie en hij gaf ten slotte dienaangaande de stand van zaken in commissies en sub-commissies. Heden zullen de replieken worden voortgezet en daarna de artikelsgewijze behandeling, wat deze middag nog wel in beslag zal nemen. De regen amende menten geeft daartoe alle aanleiding. Maar dat het wetsontwerp tenslotte, of schoon dan ook iets gewijzigd, zal worden aangenomen, staat nu reeds vast. F. S. w De verwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Vanavond of vannacht veel bewol king met op enkele plaatsen enage lichte regen of motregen. Morgen overdag weer opklaringen en droog weer. In 't binnenland iets frisser, maar in de kustgebieden plaatse lijke hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind tussen Noordwest en Noordoost. Donderdag 30 Juni: Zon op 4.23, onder 21.04 uur; maan op 8.54, onder 23.50 uur. De rode regering van Praag heeft onmiddellijk gereageerd op de herder lijke brief, die Zondag IJ. in bijna alle kerken van Tsjechoslowaklje van de preekstoel werd voorgelezen. Zij heeft drie decreten uitgevaardigd, waarin zij de vrijheid van de Kerk nog meer be perkt. Het eerste decreet grijpt terug naar een verordening van Keizer Franz Jo seph in het jaar 1874. Dit decreet ge biedt, dat alle kerkelijke kennisgevingen en herderlijke brieven eerst ter contróle aan de regering dienen te worden voor gelegd. Het tweede decreet voorziet in een ongeidigverklaring door de rege ring van de door de Kerk uitgevaar digde ex-communicaties en suspensies a divinis. Volgens het derde decreet moet van elke bijeenkomst en van elke benoe. ming van kerkelijke overheden en pries ters in Tsjechoslowakije drie dagen van te voren mededeling worden gedaan aan de betrokken autoriteiten voor de nood zakelijke goedkeuring. II Quotidiano, het Romeinse Katholieke dagblad, ziet hierin een mogelijkheid, dai de communist Gottwald, voormalig lid van de derde internationale en thans hoofd van de Tsjechoslowaakse republiek bisschoppen wil gaan benoemen. Communisten hebben zich genesteld In het bestuur van de volkspartij, vroe ger bekend als de katholieke party. Zo kon het gebeuren, dat deze party gisteravond een verklaring heeft uitge geven, waarin de regering wordt ge steund tegen de bisschoppen. Het partijbestuur noemt de door de com. munistische regering gesteunde zg. Kath In strijd met andersluidende berich ten, naar aanleiding van uitsluitings maatregelen in de Surrey-haven te Londen heeft het stakingscomité beslo ten tot uitroeping van een algemene staking in alle Londense havens. De looneisen van de Britse spoorweg arbeiders zijn door de poorwegraad ver worpen. Daarom hebben afgevaardigden, die 460.000 Britse spoormannen vertegen woordigden, gisteren met overweldigen de meerderheid besloten een „langzaam- aan-staking" te beginnen en geen werk meer te verrichten. -P^renavond is de terugtrekking van foiAi-ï troepen uit de residentie Djog- 5ar°P de stad Djogja voltooid. - r>4^ .c°rrespondent meldde gisteren Uit djogja: DJogja zal Woensdag door de Ned- i epen worden ontruimd. Woens- dag°cn'rjd begint de ontruiming met het wegtreKK n door de T-brigade uit de aan de Zuid®"JKe stadsrand ge]egen militaire posten Y„,0eüng is. dat te 12 uur een verzamelpunt Za) zyn bereikt. dat ten Oosten van ue spr,orweg en jjaij Tjode is gelegeh- "es middags tegen drie uur zullen de iaat-te Necj troepen uit Djogja zijn ter'Jg8mr°tken De troepen zullen dan afmarcheren in ricjnting van Ma- Selang en stellingen innemen, die op een afstand van ongeveer zes en een halve kilometer va" 'aatstgenoemde stad zijn verwijderd. Donderdag vindt de laatste fase van de ontruirning plaats, waarbij de Ned. troepen zuijen wor(jen terugge trokken naar definitieve, buiten de resi dentie Djogjakarta gelegen stellingen wfYsteren vonden in de loop van de dag a- troepenbewegingen plaats, waarbij onder meer de troepen uit Kaliurang, Klasan en de bezetting van het vliegveld Maguwo op Djogja werden teruggetrok ken. Dit terugtrekken is zonder inciden ten verlopen, met uitzondering van een geval, waarbij de Ned. troepen door drie man werden beschoten, die zijn neerge legd. Bü dit incident waren waarnemers van de commissie der Ver. Naties voor Indonesië aanwezig. Deze laatste zijn over het algemeen uiterst actief. Zij doorkrui sen het gebied van Djogja voortdurend in hun jeeps. Gisteren is op het vliegveld Maguwo een vliegtuig van de commissie der Ver. Naties voor Indonesië geland, dat een lading kantoorbehoeften aan boord had, welke door de Indonesische noodregering (de regering-Sjaffrudin) uit Atjeh naar Djogja was afgezonden. De koers van de republikeinse gulden is. als gevolg van de naderende over dracht, iets gestegen. Enige tijd geleden konden honderd republikeinse guldens voor één Ned.-Indische gulden worden verkregen, tegen thans tachtig Van of ficiële zijde wordt medegedeeld dat in de residentie Djogjakarta, na de overdracht, twee munteenheden geldig zullen zijn, nl. de republikeinse gulden die het officiële betaalmiddel zal zijn en de Ned.-Indische gulden De republikeinse regering zal echter geen verhouding in de koersen der beide geldsoorten vast stellen. actie „de manifestatie van de wens van geestelijken en gelovigen om het probleem van de betrekkingen tussen Kerk en staat door een overeenkomst op te los sen. Elk lid van de partij behoort te tonen, dat hij onvoorwaardelijk voor overeenstemming is en moet zich aan sluiten", aldus de verklaring van het be stuur der volkspartij. Beslissing laat zich nog wachten Een beslissing in de kwestie Ypen- burgSchieveen, zal, zo vernemen wij. nog maanden op zich laten wachten Na vele maanden arbeid zijn verschil lende subcommissies met haar werk ge reed gekomen, anderen naderen het ein de van haar werkzaamheden. Het wach ten is nu op een economisch rapport. Zodra dit gereed is zal de grote com missie binnen een maand de door In aanwezigheid van Ned. en Italiaan se technici is gisteren een motor van ae ..Roermond" naar de oppervlakte ge bracht. Uit het feit, dat de propeller geheel verwrongen was, blijkt dat zij nog draaide, toen het toestel in het wa ter terecht kwam, zo zei een functio naris Gisteren slaagde een duiker er in het wrak van het bij Bari neergestorte KLM- toestel, de „Roermond", dat op ongeveer 25 meter diepte ligt binnen te dringen. Hij vond hier echter geen verongelukten. Thans neemt men aan, dat de stoffelijke resten van de tien bij de ramp omgeko menen, die men in de romp van het toe stel waande, door de sterke stroming zijn weggespoeld. Door architect Ir. Peutz te Heerlen is aanbesteed de bouw van een nieuwe zui velfabriek aan de Euzenderweg te Heer len ten behoeve van de Coop. Melkin richting en Zuivelfabiek „De Mijnstreek". Laagste inschrijfster was de firma P. Knols uit Maastricht met ƒ545.500. (Van onze correspondent) Onder leiding van de nieuwe presidente mevr. P. HermansPerquin, kwam gis teren te Haarlem de Ned. Kath. Vrouwen beweging in het bisdom Haarlem in bij zondere alg. vergadering bijeen. De ver gadering werd o.m. bijgewoond door de landelijk presidente mevr. Van Nispen tot SevenaerRuys de Beerenbrouck uit Apeldoorn en de oud-presidente der dioc. beweging, mej. Vuylsteke, lid van de Rot terdamse gemeenteraad. De afd. Volen- dam verscheen in nationale dracht. Ook waren verschillende adviseurs aanwezig, die een ijverig aandeel in de besprekin gen hadden. In haar openingswoord zond mevr. Hermans een beterschapswens uit naar de diocesaan adviseur rector Broers, die reeds enige tijd ziek is. Vervolgens bracht de statutencommlsie, bestaande uit de dames dr. H. van Prooyen—Salomons, mej. Van Schaick en mevr. mr. Testa bij monde van laatstge noemde, uitvoerig verslag uit van de op maak der nieuwe statuten. Hierbij kwam o.a. tot uiting, dat de beweging zich voor stelt mettertijd zowel op zedelijk, maat schappelijk, politiek ea sociaal als op godsdienstig terrein zich te gaan bewe gen. Alle katholieke vrouwen kunnen lid worden, mits zij de leeftijd van 25 jaar bereikt hebben. In de beweging kunnen de afdelingen weer ondergroeperingen vormen naar locale behoefte (K.A.V., Arbeidsgilde etc.)De autonomie van elke afdeling blijft volkomen gewaarborgd erelid der dioc. afdeling bekend van mevr. dr. Van Prooyen. Hierna kreeg de landelijk presidente, mevr. Van Nispen tot SevenaerRuys de Beerenbrouck het woord, die o.a. zeide, dat in de toekomst 250.000 leden te ver wachten moeten zijn. Zij wekte op tot actie en hechte organisatie en vertelde, dat de K.A.V. in België reeds 360.000 leden telt met 12000 kernleidsters! Ook voor het Haarlemse diocees liggen brede pers pectieven open. Uitvoerig besprak zij het nationale werk van de „Huishoudraad" en de aanstaande installatie van een com missie vrouwelijke juristen, die o.a. alle punten in het nieuwe B.W., die voor vrouwen belangrijk zijn, onder de loupe zullen nemen, om daaromtrent de over heid hajr visie mede te delen. Binnenkort zal de nieuwe „Europese Raad" worden geïnstalleerd met 100 leden, o.w. 6 uit ons land. Voorts wenste zij de vrouw haar plaats te geven in het Ned. Charitatieve leven en besprak de Internationale Be weging van de Moeders, die grotendeels uit Katholieken bestaat en twee maanden geleden is erkend door de soc. econ. com missie van de U.N.O. Deze beweging wil inzicht bijbrengen aan de wereld omtrent het zo belangrijke werk van de moeder in het eigen gezin en voor het gehele volk. In de middagzitting sprak pater Cala- sanctius, Capucijn, geestelijk adviseur van de afd. Leiden over „Vrede in ons persoonlijk leven", de basis van elk groot apostolaat en van elke actie naar buiten! Een bijzondere taak ligt hier voor de vrouwen van deze tijd, aldus spr., om de wereld, die vrede in Christus te brengen de MM subcommissies ingediende rapporten gaar. Nadat dè statuten waren aanvaard, I en te doen behouden, in gezin en maat- bestuderen. maakte mevr. Hermans de benoeming tot schappij. Ieder lid van de K.V.B. diene laag, maar zij leggen ook de nadruk op de vooruitgang van wat zij noemen de reactionnaire partijen. In het Brusselse schijnt 10 pet. der kie zers niet ter stembus te zijn gegaan. Over geheel net land werden ruim 15 pet. on geldige en blanco stemmen in de bussen gedeponeerd. Een seinfeut heeft ons gisteren doen zeggen, dat de C. V. P. in de senaat 1 ze tel had gewonnen. De werkelijkheid is dat zij daar 3 zetels won. In de Kamer staat de C. V. P, met haar 105 zetels maar twee zetels beneden de absolute meerder heid. Zij had er een meerderheid van 109 zetels kunnen hebben, indien er geen dis sidentlijsten waren geweest. Anderzijds is thans uitgemaakt, dat zelfs bij een even tuele kartelvorming door socialisten, com. munisten en liberalen voor het verkie zen van provinciale senatoren op 11 Juli a.s. de volledige meerderheid in de se naat aan de C. V. P. niet meer kan ont snappen. In het ongunstigste geval zal zij er altijd nog over een meerderheid vafi 5 zetels beschikken. Volgens officieuze stemmentelling be haalden voor d Kamer: de C. V. P 2.187.310 stemmen, of 43.52 pet. (tegen 42.53 pet. in '46): de socialisten: 1.496.890 stemmen, of 29.73 pet (tegen 31.59 pet. zn '46): de liberalen: 766.655 stemmen, of 15.25 pet. (tegen 8.92 pet. in '46); de com munisten: 376.876 stemmen, of 7.50 pet. (tegen 12.62 pet. in '46). De overige partijen waarvan geen en kele het tot een gekozene kon brengen behaalden: Vlaamse Concentratie 103 789 stemmen, Waalse Eenheid 5.855 stemmen, de Middenstanders 52.312 stemmen, On afhankelijke Partij 20.109 stemmen. De andere lijsten 15.502 stemmen. Het is vermakelijk te zien, welke kar- persprongen de socialistische pers maak' om de schitterende vooruitgang van de C V P te verbloemen, onder het telkens herhaald motto, dat deze partij niet le volstrekte meerderheid in de Kamer heeft behaald. Een winst van maar liefs) 13 zetels voor de C. V. P. in de Kamei schijnt de socialistische pers onopgemerk te zijn voorbijgegaan. De communistische bladen zijn objectiever; niet alleen erken nen zij volledig de communistiiche neder- De markante achteruitgang van de socialistische party betekent ook een flinke knak In het prestige van o.m. de heren Spaak, Van Acker en Buset, die wekenlang met een gemotoriseerde pro- pagandakaravaan, die aan een circus- parade dued denken, door het land zyn gereisd om het socialistische woord te zaaien. Veel van dat Marxistische zaad schijnt echter met de wind te zyn weg gewaaid; heeft niet de verwachte vruch ten opgeleverd. Spaak sprak bU die optochten soms verschillende malen per dag Hy had voor die gelegenheid een oude plunje aangetrokken. Men kan moeiiyk als dandy onder de rode broeders verschy- nen! Als bet warm was, trok hy zyn jas uit en sprak in hemdsmouwen, zoals hy het waarschijniyk in het democra tische Amerika heeft geleerd. Onder degenen, die niet meer naar her parlement terugkeren, bevindt zich de socialistische gewezen minister Soudan, bekend rechtsgeleerde en één dei weinige intellectuelen der socialistische pan ij. waarvan hij één der minst fanatieke ele menten was. Men zegt zelfs van hem, dai hij Leopoidistisch gezind was Een andere gewezen socialistische minister, die .van het toneel verdwenen is, is de heel Rongvaux. Deze was een gewezen spoor wegbediende die hel na de bevrijding to' minister van P T1 had weten te brengen en zich steeds door een bijzon der groot fanatisme beeft gekenmerkt. Daarentegen zal in de Kamer, waar ry reeds vóór de oorlog zetelde voor de C.V.P., zijn intrede doen de heer Del waide. Dit is de persoon, die, toen de burgemeester van Antwerpen Camillc Huysmans. in 1940 onmiddeliyk by het uitbreken van de oorlog het hazenpad koos, wethouder der Scheldestad was en tydens de bezetting gedurende lange tyd als dienstdoend burgemeester de stad bestuurde, in de plaats van de ge vluchte Huysmans, die beweerde, dat hy liever een levende, dan een dode Huysmans was. Ondanks het feit, dat Delwaide het voortdurend met de Duitse bezetters aan de stok had en dat op een gegeven ogen blik van de Russische slagvelden komen de Vlaamse SS-ers by hem thuis zijn in boedel zijn gaan stuk slaan, omdat hij hen niet op het stadhuis wilde ontvan gen, werd hij na de oorlog door Huys mans en diens rode trawanten uit het zadel gelicht, van Duitsgezindheid be schuldigd en met het gerecht in aan raking gebracht, wat hem zijn zetel als parlementslid deed verliezen. De Katholieken hebben deze onrecht vaardigheid thans goedgemaakt met hem weer in het parlement te brengen. Het zal de heer Huysmans due ook de vorige oorlog het land is ontvlucht en die met de hand op het hart mag verklaren in geheel zijn leven nooit een nuitse soldaat te hebben gezien, geen genoegen doen in het parlement de man tegenover zich te zien, die tijdens de oorlog de stad be stuurde, die hij, Huysmans, als burge meester was ontvlucht. zich derhalve in haar persoonlijk leven los te maken van de moderne onrust, teneinde haar apostolaat op de juiste wijze te kunnen beoefenen. Hierna sprak mevr. Hermans over: „Onze strijd om de vrede!". Uitvoerig besprak zij de mogelijkheden om de vrede in de gezinnen te kunnen hand haven en in die geest ook werkzaam te zijn bij de uitvoering van het winter- program. De vrouw zij vooral rechtvaar dig in haar huisgezin, zowel bij de leni ging van de geestelijke als de materiële nood harer kinderen. Zij drong aan op hulp aan vrouwen, van wie de man in Indië is, aan weduwen en weduwnaars met kleine kinderen zonder hulp. Ook drong zij aan op meer bidden in de ge zinnen voor goede priester- en klooster roepingen, alsmede op een groter studie- en ontwikkelingsijver bij de vrouwen in het algemeen. Zij verzocht de vergadering tenslotte alle gehoorde ideeën in te schakelen bij het komend winterwerk. Tal van sprekers en spreeksters zullen dit najaar voor de afdelingen ter beschik king staan. Een geanimeerde rondvraag bekroonde de bijeenkomst, die met een gebed tot Maria door de presidente werd gesloten. Naar wij vernemen, zullen, nu met in gang van vandaag de groentenexport naar Duitsland hervat wordt, geen toma ten naar Duitsland worden uitgevoerd. Voor de producten, die wel geëxporteerd mogen worden zijn door het bedrijfschap voor groente en fruit maximumprijzen vastgesteld en wel voor asperges, bloem kool, sperciebonen, erwten, peen en sla. Het bedrijfschap heeft bepaald, dat de produeten, die voor 28 Juni geoogst zijn, niet naar Duitsland mogen worden uit gevoerd, hetgeen voor sommige expor teurs, die de laatste tijd grote partijen nog goedkope bloemkool en komkom mers hebben opgekocht, een ernstige mis rekening betekent. De communistische regering van Hongarije heeft voorgeschreven, dat de 29e Juni, feest van de H.H. Petrus en Paulus, niet langer als feestdag mag worden beschouwd. Deze dag was al tijd een van Hongarye's traditionele hoogtydagen en gaf het begin van de oogst aan. De heer J v. Wackerlin, directeur van de centrale dienst voor in- en uitvoer, is op zijn wegens gezondheidsredenen gedaan verzoek per 1 Juli van zijn taak ontheien. Zijn werkzaamheden zullen worden overgenomen dioor de heer mr. E. W esse link. Elk vak eist zijn eigen geschoolde men sen. De hoveniers van de weelderige tuin der katholieke organisaties zijn vaklui. En daarom was het zeer begrijpelijk, dat voor hen als een donderslag bij heldere hemel weerklonk de mededeling, dat de vakaf delingen van die katholieke tuin eigenlijk best konden worden omgeploegd, dat er ruimte genoeg was in de rode tuin van het N.V.V. ja zelfs, dat het verbod van overplanten tegen de rechten van de mens indruiste. Men heeft die Vermeulense verklaring en afwijzing daarvan en verontwaardiging daarover uitvoerig in hoofdartikel en be richten kunnen lezen. We dringen er alleen op aan de rechtzetting goed te ont houden, want er zal met de verklaring van Vermeulen wel langs fabriek en werf worden geleurd. „Het Vrije Volk" heeft inzake het „ge rucht om een rede" immers al verklaard, dat de zaken precies omgekeerd liggen. De aanval van Vermeulen was een „ver dediging" tegen het episcopaat, de defen sieve houding van de bisschoppen een offensief. Al weer het oude lied: zo gauw de Kerk na een aanvankelijk afwachtende houding haar leden tracht te beschermen tegen bepaalde gevaren, wordt er van de over zijde moord en brand geschreeuwd. Naast de P. v.d. A. wenst ook het N.V.V. zij het op ander terrein de wetten voor te schrij ven en te zeggen wat mag en niet nodig is. We moeten echter goed weten, dat die afscheiding berust op het gezonde prin cipe: elke vrucht rijpt het best op ge- eigende grond en in het geschiktste kli maat. Zij, die ervaring hebben, weten het maar al te goed. Zij, die, oud of jong, geen ondervinding hebben, zyn geneigd, vooral wanneer het misschien wat strijd kost, de „reclame" te aanvaarden en de koop te sluiten. Doch naast dat alles is er meer. Want al zijn we geplant in eigen tuin, we moe ten ook schone vruchten dragen. En in dit opzicht is opvoering van de rijkdom nog mogelijk, nuttig en noodzakelijk. Er zijn vele kwijnende planten. Een voorbeeld: Zondag a.s. gaat de K.A.B. van Zuid-West Zuid-Holland naar Den Briel. Een bedevaart houden ter ere van onze Martelaren van Gorcum. Onder de pracht-intentie: Meer apostelen onder de arbeiders. Doch in verscheidene afde lingen blijkt de animo nog niet groot. Er kunnen voor sommige leden persoonlijke excuses zijn, doch het tekort van de groep in naar geheel demonstreert de armetie righeid van vele planten in de Roomse tuin, terwijl juist zo'n bedevaart weer een aspect is van wat we het eigen klimaat noemen. Terwijl bovendien de katholieke actie van de Katholieke Actie, o.a. daar in is gelegen, dat elke bevolkingsgroep haar eigen standgenoten buiten de Kerk een voorbeeld, een hulp, een licht op de kandelaar is. Als een katholiek georganiseerde alleen maar zijn contributie betaalt, is hij verre van volwaardig. Meesjouwen moet hij, propagandist zyn voor een prachtig doel tot heil en vaak tot redding van de naaste en zelfs van de gezinnen. Want aan het, wat wij noemen verkeerd georganiseerd zijn, zitten dikwijls vele factoren, drama's vast. Dan wordt een zelfs eenvoudige katholieke man een apostel onder de ar beiders, volgens de intentie van Zondag a.s. En daarom hopen we van harte, dat de opkomst in Den Briel op 3 Juli overwel digend moet worden genoemd. Dat is ook het beste antwoord aan Vermeulen, die in Genève zijn mond lelijk heeft voorbij gepraat. HENK VAN DER MAZE De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Ned.-Ind. leger: Gesneuveld 1 Juni: Tim. sold. Ie kl. inf. G. Gelaang. Gesneuveld 3 Juni: Man. sold. 2e kl. inf. J. Rumagit. Gesneuveld 7 Juni: Tim. korp. inf. A. Adoe. Gesneuveld 9 Juni: Mad. sold. 2e kl. inf. AbdoeL Allen afkomstig uit Indonesië. Gisteravond om 8.05 nur, heeft de heer P. Serrarens, secretaris van het Internationaal Christelijk Vakverbond, uit Genève, via de microfoon van de K.R.O., een verklaring afgelegd over de uitlating van de N.V.V.-secretaris, A. Vermeulen op Vrijdag ji. ter interna tionale arbeidsconferentie aldaar. De uitlating van de heer Vermeulen noemde de heer Serrarens niet alleen een De Roemeense communistische rege ring beeft de laatste twee B. K. bis schoppen in Roemenië, die nog vry waren in het vervullen van hun gods dienstige functies, gearresteerd, aldus meldt A.P. uit Vaticaanstad. Op 21 Juni werd mgr. Marton de 53- jarige bisschop van Alba Julia, gevan gen genomen; op 26 Juni mgr Antoriio Durcovici, de 61-jarige bisschop van Jassi. De drie andere Roemeense bisschoppen zijn door de regering „afgezet" Zij zou den nog steeds verblijf houden op hun paleizen, doch mogen geen religieuze functies uitoefenen. De bisschoppen van de Oosterse ritus, die het oppergezag van de Paus erkent, bevinden zich allen in gevangenschap. De Vaticaanse persdienst heeft in een communiqué verklaard, dat de Kerk in Roemenië aan de meest „hevige vervol ging" bloot staat. De vervolging begon in Juli van ver leden jaar, toen de rode regering plotse ling het concordaat met de H Stoel ver wierp en de door de communisten ge steunde afgescheiden kerk op de voor grond schoof. Sindsdien is de houding te genover de R. K. Kerk steeds verscherpt. De positie van honderden priesters en kloosterzusters, die weigerden zich bij de afgescheiden kerk aan te sluiten en er in slaagden aan arrestatie te ontkomen is bijzonder bedroevend. Zij worden voort durend door de politie achtervolgd en hebben geen enkel middel van bestaan. Het communiqué waarschuwt, dat de vervolging in Tsjechoslowakije nog in hevigheid zal toenemen en dat weldra in Polen aanvallen tegen de Kerk zul len plaats vinden. „Vorig jaar ontbrand den de vervolgingen in Hongarije er Roemenië", aldus het communique; „Thans zijn Tsjechoslowakije en Polen aan-de-beurt". aanval op de Bisschoppen en het Katho lieke deel onzer bevolking, maar ook een aanval op ons land en op de regering. De heer Vermeulen immers heeft, aldus de heer Serrarens, door zijn uitlating de indruk gewekt, als zou de Ned. grondwet, waarin de vrijheid van vereniging is be paald niet gehandhaafd worden, omdat, de verklaring van de N.V.V.-secretaris geeft hier blijk van, de Bisschoppen in de gelegenheid zijn op deze vrijheid inbreuk te maken. Het zou het goed recht zijn van een gedelegeerde uit een verdrukt land voor het forum der wereld, wat de internatio nale arbeidsconferentie in feite is, mede deling te doen van zaken, die hem na aan het hart liggen en waartoe hij in zijn eigen land niet in staat is. Wat de heer Vermeulen, afkomstig uit een democra tisch land, naar voren heeft gebracht, moet echter als onwaardig en ontoelaat baar worden beschouwd. De heer Vermeulen heeft er, aldus de heer Serrarens, toen by zyn land in de modder trapte, bovendien niet aan gedacht, dat hy ais vertegenwoordiger van alle Nederlandse arbeiders optrad. Hij heeft het blijkbaar niet nodig ge vonden eerst overleg te plegen met zijn adviseurs. Hij heeft door zijn uitlating niet alleen beledigd, maar ook uitgedaagd. De Katholieke en Christelijke arbeiders hebben op deze uitdaging beslist gerea geerd; zij tezamen zijn, waarschijnlijk zeer tot misnoegen van de heer Vermeu len. sterker dan het N.V.V. De heer Serrarens memoreerde ook nog het antwoord, dat pater Stokman had ge- ge"en en dat hij waardig en beslist vond. De heer Serrarens had voorts ter confe rentie in Genève nog niemand getroffen, dit de uitlating van de N.V.V -secretaris billijkte, wel had hij overal blijken van instemming met het standpunt van pater Stokman vernomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1