DUW-arbeiders in de regeling Weerbericht Ontslag bij Berlijnse spoorwegen POKKEN op de „Kota Inten Van Zeeland en Koningskwestie Liberalen wensen drie partijen in de regering MORGEN „Edam" bracht de doden thuis Van Maarseveen met „Gouda op weg naar huis Katholieke blinden vergaderden te Haarlem De verplichte verzekering tegen werkloosheid wordt heden aanvaard Een der lijders overleden De nieuwe bonnen Slachtoffers van de „Roermond op Schiphol DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Een stortregen van amendementen Wraakmaatregelen der Russen Vliegtuig stortte in IJsselmeer feil NDER DE LOUPE Socialisten contra de formateur Eerste Vrijdag onvervalste balsem 1.1 Vol lof en vol vertrouwen Aanduiding prijzen Treffende toespraak van Mgr. Huibers 71ste JAARGANG DONDERDAG 30 JUNI 1949 No. 20966 WACHTGELDPREMIE BLIJFT FIFTY-FIFTY IN HET ZUIDOOSTEN WARM WEER Een amendementen-regen Enige inzittende bleef ongedeerd De Vulkaan, gevolgd door andere eenheden van de Nederlandse vloot op weg naar het grote „Kanaal-rendez-vous Aan boord van het troepentran sportschip „Kota Inten", op weg van Batavia naar Nederland, heb ben zich vier ziektegevallen voor-, gedaan, die zeer sterk in de richting wijzen van pokken. Drie zieken zqn opgenomen in een ziekenhuis in Aden. Helaas is één patient reeds voor Aden overleden. Alle maatre gelen zijn getroffen, opdat de ziekte zich niet zal uitbreiden aan boord. Alle opvarenden zijn op. nieuw gevaccineerd; een militaire arts en een hoogleraar in tropische ziekten vliegen naar Egypte om de medische staf aan boord te ver sterken. De Kota Inten is op 15 Juni met ongeveer 1600 militairen aan boordbonnen voorkomen), van Batavia naar Nederland ver trokken. De 16e Juli wordt het schip in Rotterdam verwacht. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Kabinetsformateur Van Zeeland heeft gisteren zijn raadplegingen, met het oog op de samenstelling van een nieuwe regering voortge zet, en in dit verband, gelijk aan gekondigd, ook besprekingen ge voerd met de leiders van de socia listische en liberale partijen. Hij zeide ons gisteravond in een pers conferentie, dat hij wel degelijk als formateur en niet als informa teur optreedt en dat hij misschien vanavond of anders morgen tot een besluit zal komen. Nadere details verstrekte hij niet. Van de liberale leider Devèze, die altijd de journalisten komt opzoeken, als dag te komen, indien zjjn sÉHNIi Hr. Ms. Tromp, welke de leiding heeft van het Ned. smaldeel bij de manoeuvres in het Kanaal. De Tromp in volle zee passeert hier Dungeness. MOEDER-MARATHON LOOPSTER GROENE EN BLAUWE DIAMANTEN ,Ster van het Oosten" Amsterdam naar Verplichting met soepelheid Op desbetreffende vragen van het DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R..K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, i 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Het wetsontwerp Verplichte verzeke ring tegen onvrijwillige werkloosheid is zelfs gisteren na een debat van ongeveer 15 uur en na eindeloze stemmingen over tal van amendementen het waren er méér dan dertig, maar wij raakten ten slotte de tel kwijt nog niet aangeno men. Dat zal heden geschieden. De communistische afgevaardigden had den in deze amendementen een rijkelijk aandeel, zij kwamen te elfder ure nog met tien amendementen tegelijk, waarover zij telkens hoofdelijke stemming vroegen, ook als het duidelijk was, dat er geen enkele kans van slagen was. Maar voor de pro paganda was het in ieder geval goed en de Waarheid-lezers zullen er heden van kunnen smullen. j Het belangrijkste amendement waa dat van de P v.d. A. om de wachtgeldpremie geheel door de werkgever te doen dragen. Maar het kreeg de katholieke fractie met mee. De heer Andriessen zag in de toe komst de P.B.O. komen en dan leek hem dit niet juist. Op de verschillende bij de replieken ge- maakte opmerkingen antwoordde de mi- nister o.a. aan de heer Andriessen (KVP) dat men op een bepaalde beslissing in be- roep kan komen bij het Scheidsgerecht, het bestuur der bedrijfsvereniging en ten slotte bij de Centrale Raad van Beroep De verwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Voor de Noordwestelijke helft van het land: Aanvankelijk afnemende, maar later weer toenemende be wolking. Op die meeste plaatsen overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tus sen Noordwest en West. Iets hogere temperaturen dan vandaag. Voor de Zuidoostelijke helft van het land: Droog en overdag vooral aan vankelijk zonnig en warm weer. Zwakke of matige wind, hoofd zakelijk tussen Noordwest en Noordoost. Vrijdag 1 Juli: Zon op 4.24, on der 21.03 uur; Maan op 10.21, onder middernacht. Het eerste amendement, op art. 3, dat de heer Andriessen verdedigde, was een opneming onder de bepalingen van dit wetsontwerp van hen, die bij wijze van werkverruiming of werkverschaffing te werk gesteld zijn, met uitzondering van door de minister aangewezen groepen van personen. De heer Gortzak (CPN) had eenzelfde amendement ingediend, maar dan zonder de mogelijkheid van uitzon dering, en kwam bij art. 3 nog met een drietal amendementen, die beoogden nog andere groepen onder de bepalingen dezer wet te brengen en wel hen, die slechts korte tijd geen loonarbeid verrichten, ver volgens zij, die zich in verplichte militaire dienst bevinden en ten derde de jeugdige arbeidzoekenden. De consequentie van de opneming van de wachtgeldpremie geheel te betalen door de werkgevers zou stemmen, vooral omdat hij het met het oog op de komende P.B.O. ongewenst achtte. Dit amendement werd dan ook verwor pen met 45 tegen 31 stemmen, vóór stem den de P. v.d. A. en de Communisten. Ook de amendementen-Gortzak op de artike len 38 en 47, beogend om de uitkering van wachtgeldreglement en werkloos heidsfonds op 80 pet te brengen, werden verworpen met slechts 5 Commun. stem men voor. Daar artikel 34 reeds was aan genomen, waardoor de betaling der premie voor de wachtgeldverzekering voor de helft door werkgevers en werknemers was vast komen te staan, trok de heer v.d. Born zijn amendement op art. 41, dat beoogde deze premie geheel door de werk gevers te doen betalen, in. Een amendement van de heer Andries sen, waarin werd uitgesproken dat „in een zeer bijzonder geval" de verplichte wachtgeldverzekering langer dan 48 dagen zou gelden, werd door de minister over genomen, nadat de heer Andriessen zijn amendement op verzoek van de minister had gewijzigd in „op grond van bijzon dere omstandigheden". Ook de uitkering bij staking werd nog groep jeugdige werklozen kon de minis- (joor een amendement van de heer An- ter niet overzien en dus moest hij dit te driessen gewijzigd en nog enige technische verbeteringen werden op voorstel van de heer Andriessen aangebracht. elfder ure ingediende amendement ont raden. Het op dit artikel betrekking hebbende amendement Gortzak moest nu worden gewijzigd in dier voege, dat de uitzonde ring genoemd in het amendement-An- driessen zou komen te vervallen. Het werd verworpen met 71 tegen 5 stemmen. Ook diens andere amendementen werden verworpen en wel met dezelfde stemver houding. Intussen duurde de amendementenregen I voort. Na de vijf amendementen van de heer Gortzak, kwamen er nog vijf van de heer Hoogcarspel (CPN) en daar deze heren leve de communistische propa ganda! over alles stemming vroegen, 6-- - kon de nieuwe commies-griffier telkens de gewone wijze op het iwerk. weer rechtstaan en de namen der leden is namelijk aangezegd, dat zij in Berlijn afroepen. Twee van deze communistische overtollig zijn. Zij konden m verafgele- amendementen, kennelijk erop gericht om gen gebieden in de sovjet-zóne aan het de E.V.C. in te schakelen, ontmoetten werk gaarli aldus werd medegedeeld. Als eveneens tegenstand. Na bestrijding door zjj weigerden, werden zij ontslagen, de minister trok de heer Gortzak zijn massaontslag, zonder voorafgaan- amendementen In. Dat van de heer Hoog- kennisgeving, betekent een schen- Gistermiddag is een eenmotorig ies- vliegtuig van de Rijksluchtvaartschool, een „Tiger-moth", ongeveer honderd m. uit de kust nabjj Durgerdam in het water van het IJsselmeer gestort. De piloot en enige inzittende, de 23-jarige leerling-vlieger Alings uit Amsterdam, kwam er zonder verwondingen van af. Het verongelukte toestel was om 13.25 uur van het vliegveld Ypenburg opgeste gen voor een zgn. overlandvlucht, waarbij weer op dezelfde basis wordt geland. Naar de piloot later aan de politie ver klaarde had hij wat laag gevolgen en tij dens het nemen van een bocht naar zijn schatting op een kleine 200 meter hoogte was plotseling de motor afgeslagen. De bestuurder trachtte nog een noodlanding te maken, doch slaagde hier niet in. Het vliegtuig stortte in het water en boorde zich met de neus in de modderige bodem zodat alleen het staartstuk nog boven het water uitstak. Desondanks zag de piloot kans onmiddellijk zijn veiligheidsgordel los te maken, zich uit de cockpit te wrin gen en op de vleugel te kruipen. Een bootje van de wal af had men het on geluk zien gebeuren heeft de onfortuin lijke vlieger opgepikt. Enkele deskundi gen van de Rijksluchtvaartschool hebben ter plaatse een onderzoek ingesteld. De anti-communistische W. Duitse vak bond voor spoorwegarbeiders beschul digde gisteren de door de sovjets be heerde Reichsbahn ervan, dat deze tegen nadrukkelijke beloften in be gonnen was represaillemaatregelen te nemen tegen employe's, die gestaakt hebben. Een groot aantal arbeiders, die zich op corspel werd alweer na hoofdelijke stemming verworpen met 70 tegen 5 stemmen. Er was ook een voorstel de wachtgeld premie geheel door de werkgevers te doen betalen. De heer Van den Bom (P.v.d.A.) had over deze materie een amendement ingediend bij airt. 41, maar de communis ten wensten zich ook deze propaganda niet ding van de overeenkomst met de Reichsbahn, aldus de vakbond: „de Westelijke commandanten hebben ons verzekerd, hulp te zullen bieden, in dien stakers het slachtoffer van de si tuatie zouden worden. WIJ zullen hun nu om die hulp vragen. Gisteren heeft in Berlijn nog geen trein De Russische directie van de Reichsbahn motiveerde dit met te beweren, dat de schade, tijdens de staking aangericht, groter was dan verwacht werd. De leiders van de vakbond spraken deze bewering pertinent tegen en be schuldigden de Reichsbahn van vertra gingstactiek, teneinde de schuld op arbeiders te kunnen schuiven. o de te laten ontgaan en deden het nu bij art. j afgezien van 'n enkele proefrit. 34. De minister bleef echter bij zijn afwij- lg zing, ook van de wijziging, welke de heer v.d. Bom (P.v.d.A.) in verband met zijn amendement op art. 41 wel moest voor stellen. De heer Andriessen (KVP) deelde mede dat zijn fractie tegen dit amendement der AAA i 1 QG Kdailcli aan» vv a Voor het tijdvak van 3 t.m. 16 Juli zijn de volgende bonnen aangewezen: Voedlngsmiddelenkaarten 905 201 Vlees (A, B, D): 100 gram vlees. 202 Vlees (A. B): 300 gram vlees. 203 Vlees (D): 100 gram vlees. 204 Algemeen (A, B, D): 250 gram rijst. 206 Algemeen (A, B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 214 Algemeen (D): 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan. waarop de betreffende Tn de kerk staat het H. Hart. als op een heuvel van geopende bloemen in rood, "wit en rose door de jeugd aangeboden als ®ven zovele symbolen van liefde, zuiver heid en zachtmoedigheid. Voor Hem, Die ze overal zoekt, zijn dus nog troosters ge vonden. Er is nog hulde, er is nog eer herstel. Maar Hij zoekt troosters en heldhafti- gen niet voor één dag of een octaaf, doch elke dag, want elke dag wordt er gezon digd, elke dag brengt nieuwe smaad.... Er is lof voor de bekering van de zon daars. Enkele tientallen getrouwen zijn opgekomen. Spreekt die titel niet aan? Vindt men voor thuisblijven zo gemak kelijk excuus, terwijl honderden, soms duizenden in een parochie van hun geloof zijn vervreemd met dikwijls voor de toe komst funeste gevolgen? Liefde tot Hem en liefde voor de naaste moeten ons dringen tot ereboete en smeekgebeden. De toorn Gods bedaart aan kan niet één rechtvaardige volgens oe eigen woorden van het H. Hart, vergifte nis voor duizend zondaars verwerven: Elk hart, dat met medelijden is ver vuld hef zijn al weer Zijn eigen woor den legt óp Zijn gewond gelaat een balsem, die alle pijnen wegneemt. Maria Magdalena zalfde eens met een pond onvervalste nardusbalsem de voeten van Haar Meester. De daad werd in de wereldgeschiedenis vastgelegd. We spre ken er nog over. Een trouwe bezoeker of bezoekster van een godsdienstige oefening voor de bekering van de zondaren wordt niet gehuldigd door een feestcomité. Doch de daad blijft niet minder groots dan die van Magdalena. De beloning van het gebrachte offer van liefde en ereboete volgt eerst na de dood. Laten we zorgen ook te behoren tot hen, die met een speciale balsempnjs worden vereerd. De daad, hier beneden gesteld, eist geen wetenschap, hersens of geld, slechts in zicht en een offertje van tijd. Onvervalste balsem. Denk er eens over wanneer ge weer leest of hoort van een lof voor de bekering van de zondaars. Dat is H. Hart-devotie. AMATOR Her-inenting een goed wapen Naar anleiding van deze zieke-gevallen deelt dr. C. Banning, geneeskundig hoofd inspecteur van de volksgezondheid, het volgende mee: Reden tot ongerustheid is er niet. Toch blijkt thans duidelijk, dat Nederland bloot staat aan het gevaar van import van pokken. Wij moeten ons tegen deze ern stige ziekte zo goed mogelijk wapenen. Dringend wordt aangeraden aan hen, die door hun werkzaamheden met pok- Hjders in aanraking kunnen komen, zich zo goed mogelijk te beschermen. Dit kan geschieden door zich te laten her-inenten, d.w.z. zij die vroeger reeds één of meermalen zijn ingeënt, doen verstandig zich nu weer aan die kleine ingreep te onderwerpen. Bij herinenting is het gevaar van de z.g. postvaccinal e hersenontsteking vrijwel nihil. Tot de categorieën aan wie herinenting wordt aangeraden behoren behalve artsen en verplegenden allen, die hun werk in de havens en vliegvelden hebben: havenarbeiders, haven- en rivierpolitie, loodsen, douaneambtenaren, handela ren, die aan boord van schepen komen, enzovoorts Familieleden van uit Indië repatriëren- den wordt aangeraden zich ook te laten herenten. Personen ouder dan 1 Jaar, die nog nooit zijn gevaccineerd moeten zich nu nog niet laten vaccineren. Enten van kinderen onder het jaar wordt nog eens zeer dringend aanbevolen.. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MH 908 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter R. De niet-aangewezen bonnen 184, 189, 190, 191, 193, 196, 197, 198 en 199 kunnen worden vernietigd. hij wat te zeggen heeft, werd vernomen, dat zijn partij niet voor een katholiek- liberale regering te vinden is. Volgens hem zouden in zulk een regering de liberalen de gevangenen van de Katho lieken zijn. De liberale yoorkeur gaat derhalve uit naar een driepartijen-rege ring met die socialisten. Van hun kant schijnen de socialisten alles in het werk te stellen, om Van Zealand's pogingen te doen mislukken De socialisten zijn steeds tegen Van Zeeland gekant geweest, die zij alle mogelijke reactionnaire inzichten toe schrijven. In werkelijkheid vrezen zij hem. omdat hij een sterke figuur is en hebben zij van C V.P.-zijde liever met een minder van zich afbijtende de Schrij ver te doen. Van Zeeland legt in zjjn besprekin gen met de partijleiders grote nadruk op de koningskwestie. Men schrijft hem zelfs het inzicht toe, eventueel met een Katholieke homogene regering voor de demarches inzake het Koningsprobleem bij de andere partijen zouden stranden. Een dergelijke regering zou zich op een C.V.P.-meerderheid in de Senaat kun nen baseren. Gezien de gewijzigde houding van enkele liberalen in het koningspro bleem, zou het niet uitgesloten zijn, dat voor een regeling daarvan in de Kamer ook een meerderheid zon kunnen ge vonden worden, hetzij door medewer king van die enkele liberalen, hetzij door wegblijven bij de stemming van een paar liberale leden. In elk geval zou Van Zeeland de Ka mer en de de Senaat in een enkele ver gadering bijeen kunnen roepen en deze beide lichamen over het koningsprobleem uitspraak kunnen laten doen en een be sluit kunnen doen nemen, waarbij een einde wordt gesteld aan het regentschap Is het regentschap afgeschaft, dan zou Van Zeeland de koning naar België kun nen doen terugkomen, die alsdan de re gering zou kunnen verzoeken een volks raadpleging over de koningskwestie te houden. Wijl Van Zeeland zelf niets over deze inzichten heeft medegedeeld, delen wij het vorenstaande natuurlijk met het nodige voorbehoud mee. Het is de weer gave van wat in de Wetstraat zoal door vooraanstaande politici over de evolutie der regeringsformatie wordt gezegd. Dit is echter een feit, dat de C. V. P niet zal dulden, dat de liberalen en de socialisten het effect van haar overwin ning bij de jongste verkiezingen beknotten Zij wil, dat de dingen hun verloop krijgen volgens echt parlementaire traditie en wil verder ook de uitspraak van haar kiezers van j.l. Zondag geëerbiedigd zien vwss&mmmwrm (Van onze Amsterdamse redacteur) Tegen half een reed vannacht de P.H.-T.C.E., „Edam", de Hebriden-han- gar van de K.L.M. op Schiphol binnen. En zelden was er een soberder en des ondanks indrukwekkender plechtigheid op onze nationale luchthaven. De stof felijke overschotten van negentien landgenoten werden uitgeladen en bedolven onder een schat van naar laurier riekende Italiaanse en naar rozen riekende Nederlandse bloem stukken. De Hebriden-hangar is afkomstig van de eilandengroep van dezelfde naam en was tijdens de oorlog de ontvangsthal van vliegtuigen die over de oceaan kwa men. Nu is deze hal op Schiphol her bouwd, om als reparatiewerkplaats te dienen voor de D.C. 6-toestellen van de K.L.M., die op Zuid Afrika en Zuid Amerika vliegen. Deze grote ruimte, in een gloed van licht gezet door vele mo derne kwiklampen, diende thans als ontvangstcentrum voor de slachtoffers van de Roermond-ramp. Het was typisch Nederlands weer, er was een koude wind en een miezerige motregen, toen vijf voor half een de Edam de hangar werd binnengesleept. De tj-actor reed het toestel ver de grote ruimte in, een handbeweging van een K.L.M.-autoriteit deed het geheel tot stilstand komen Er waren niet veel aan wezigen De hoogste autoriteit was de heer F. von Balluseck. directeur der K.L.M., maar verdei waren er vele anonieme officials, onder wie wij op merkten de heer Steensma. chef opera tions, de heer Van Wessel. hoofd vlieg- dienst Amsterdam-Batavia, de heer Tolk, hoofdstationschef Schiphol Bleek en terneergeslagen zagen allen het treurig bedrijf aan. Stewardessen droegen bloemen aan. Monteurs in over all stonden stil bijeen Maar toen het vliegtuig binnenkwam stond ieder stram in de houding. Toen de Edam binnen was. werden de deuren van de hangar met een tractor gesloten. Voor de deur van de D.C. 4 werd een platform gereden. Daarvoor posteerde zich een Clark, een electrisehe hijswagen. De officier van Justitie uit Haarlem, mr. v. d. Burg, begaf zich iet eerst in het toestel en onderhield zich met de commandant, N. P. Sluyter, die zijn kameraden uit het zonnige Zuiden was gaan halen. Kennelijk onder de in druk van doorstane emoties antwoordde de heer Sluyter rustig en afgemeten op de gestelde, uiteraard formele, vragen. Daarna werden, aan de hand van officiële papieren, de bescheiden ondertekend, nadat een kapitein van de Rijkspolitie nog eens alles gecontroleerd had. Toen werden de kisten naar buiten gedragen en tevens de schat van bloe men en kransen, vaaronder zij begraven stonden: kransen van laurier met bloe men, klein, groot, enorm groot, fris en helder geurend, bloemstukken, van een simpel bosje veldbloemen, neergelegd door een Italiaanse zwerver tot een ka pitaal stuk van zijn regering. In die ijs koude hal van Schiphol was het een heerlijke en kleurrijke hulde aan deze doden. In doodse stilte werd alles uitge laden en gerangschikt. Even verwijlden bedroefde K.L.M.-ers nog bij de baren, dan werden de kisten vrijgegeven voor de families en per auto naar de plaats van de teraardebestelling gebracht. Uitgeleide uit Bari Een zwijgende menigte had 's middags langs de hoofdstraten van Bari gestaan toen de lichamen der slachtoffers per auto naar het vliegveld werden overge bracht, vooi het vervoer naar het vader land. De kisten wa-en overdekt met bloemen van de Italiaanse regering, de Ned. diplomatieke autoriteiten, de ge meente Bari en de K.L.M.. Maar ook vele burgers, van wie velen hun tranen niet konden bedwingen, eerden de doden met bloemen. Sommigen wierpen rozen en anjers voor de lijkwagens, toen deze pas seerden. Voor de stewardess mej. C. Timmer mans, werd een katholieke en voor 18 der overige slachtoffers een protestantse uitvaartdienst gehouden. De bergingswerkzaamheden aan de „Roermond" werden gisteren opnieuw door de sterke stroom verhinderd Volgens het Franse persbureau A.F.P. heeft echter de duiker, die belast is met de berging van de cockpit van de „Roer mond" na een afdaling, waarbij het zicht onder water beter was, verklaard, dat hij de lichamen van de tien passagiers, die nog vermist vorden, had waargenomen. De beroemde „Hope-diamant zal in de Ver. Staten blijven, zodat men hem op de Amsterdamse diamanttentoonstelling niet zai kunnen bewonderen. Inplaats daarvan verwacht men echter een eveneens zeer bekende steen, de „Star of East", een hoog- blauwe, peervormige diamant van 95 ka raat. die een waarde vertegenwoordigt van een millioen dollar. Waarschijnlijk Vrijdag reeds zal deze kostelijke steen worden ge exposeerd. Ook een „groene" diamant er bestaan er ter wereld slechts twee! komt naar Amsterdam. Gisteren is minister mr. J. H. van Maarseveen met de Constellation „Gouda" uit Batavia naar Nederland vertrokken. Het vliegtuig, waarin ook de heren mr. Van Hoogstraten en Bo- gaardt zijn gezeten, wordt a.s. Vrijdag om 15.15 uur op Schiphol verwacht. Minister Van Maarseveen werd bij zijn vertrek uitgeleide gedaan door een groot aantal autoriteiten, o.w. het lid der repu blikeinse delegatie, dr. Leinema. In een verklaring voor de pers zeide de minister o.a„ dat zijn bezoek aan Indone sië van korte duur moest zijn, omdat zijn aanwezigheid in Nederland, in het bijzon der met het oog op de voorbereiding van de Ronde-Tafelconferentie, wordt vereist De minister was vol lof over de Ned strijdkrachten, het ambtenarencorps en de ondernemers in Indonesië. „Mijn besprekingen met de republikein se autoriteiten en leden der B.F.O. zo zeide de minister verder, „hebben mij de overtuiging gegeven, dat het inzicht alge meen wordt, dat de huidige moeilijkheden door gemeenschappelijke krachtsinspan ning kunnen worden overwonnen, om op korte termijn te worden besloten door de overdracht der souvereiniteit. die Indo nesië zijn onafhankelijkheid zal geven en de traditionele goede betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, zowel in het ver band der Unie als daarbuiten, zal be stendigen." In antwoord op de vraag of hij gelooft, dat de overdracht der souvereiniteit voor het einde van 1949 mogelijk zal zijn. ant woordde de minister bevestigend. Op de vraag of hij in de Tweede Kamer een verklaring .zal afleggen, zeide de heer Van Maarseveen, dat zulks na zijn terug komst in Nederland zal worden bepaald na overleg met het kabinet en de voorzit ter der Kamer. Naar aanleiding van de benoeming van mevr. Fanny BlankersKoen tot Ridder in Orde van Oranje-Nasfau schrijft ons een lezer o.m.: „Ik misgun dit sportphe- nomeen haar ridderorde heus niet, maar ik vraag mij toch af, wanneer krijgt een huismoeder, die tien of meer kinderen tot degelijke Nederlanders grootbrengt, haar ridderorde? Een ridderorde is toch een erkenning voor uitzonderlijke ver diensten. En dit is het m.i. wanneer een dikwijls lichamelijk zwakke, doch gees telijk sterke vrouw kans ziet om een „hok" met jongens groot te brengen. Maar haar ridderorde bestaat heel vaak uit laatdunkende opmerkingen van de zijde van hen, die een gemakkelijk leventje prefereren". Ja, hoe nu dit geval te analyseren? O.i. zijn er inderdaad tal van vrouwen, die als moeder van een groot gezin haar taak zo heldhaftig vervullen, dat een ridderorde op haar plaats zou zijn. Doch de grote moeilijkheid is uiteraard, hoe een lijstje samen te stellen van haar, die hiervoor in aanmerking komen. Deze moeders plegen nu eenmaal niet wat men noemt aan de weg te tim meren; zij zijn heel dikwijls zonder het zelf te beseffen, uitstekende hordenloop sters, die met grote virtuositeit zonder te vallen door het huis rennen, waar het dierbaar kroost in zijn speelwoede ver schillende barricaden van speelgoed en als zodanig gebruikte voorwerpen heeft opgeworpen. En ook als marathon-loopsters zouden zij over een fabelachtig uithoudingsver mogen beschikken. Tel slechts eens de kilometers op, welke zij afleggen elke dag weer aan, van beneden naar boven en van boven naar beneden; naar de bel, welke vooral des ochtends geen kwar tier stil staat; vervolgens plotseling naar de keuken, waar de melk op staat en overvloeiend een melkweggetje op het aanrecht maakt, zodat gascomfoor etc. schoon gemaakt moeten worden, terwiji dan plotseling binnen de kleine het uit brult. dat hij in de kinderstoel wens', aan welk verlangen in no time gevoig dient te worden gegeven, wil de reeds hoge stapel wasgoed niet met» nog een paar stuks vermeerderd worden. En zo holt en draaft de moeder de ganse dag in huis om van boodschappen doen nog maar te zwijgen. Zeiden wij te veel, toen wij beweerden, dat de gang van de moeder van een groot gezin een marathon-loop met hindernis sen is? En zelfs des nachts roept de moe derplicht haar niet zelden uit het bed, waarop zij zich pas heel laat heeft kun nen neervlijen. Inderdaad, een groot gezin leiden is een „sport", welke stalen zenuwen en vooral een hart van goud vraagt. Zou elk jaar een of meer van die wak kere moeders onderscheiden worden, het ware een prachtige geste. Doch zoals gezegd hoe vindt men uit, wie de on derscheiding het meest verdient. Neemt men de moeder van het grootste gezin, dan zal men niet steeds haar eren, die het 't moeilijkst had. Wat de laatdunkende opmerkingen van zekere zijde betreft, och, de moeders kunnen deze negeren. Want Koningin Juliana, die aan mevr. Fanny Blankers de onderscheiding uitreikte, eert bij elke gelegenheid de moeders door zelf ook bij i-,ioMïfiöViorIar» wplkp tü als Ko- officiële plechtigheden, welke zij als Ko ningin bijwoont, op de eerste plaats zich de toegewijde moeder van haar kinderen te tonen. Èn heeft Zij niet bij het aan vaarden van de Kroon gezegd, dat het moederschap voor Haar even belangrijk is als de hoge waardigheid, waartoe Zij ge roepen was? Dit verheven voorbeeld van waar moe derschap van Koningin Juliana zij alle moeders een bewijs van de hoogste achting voor de moeders, betoond door de Landsvorstinne, welke zij permanent demonstreert door haar persoon zelf. En zulks vinden wij meer waard dan een incidentele onderscheiding. ANALYST. Tweede-Kamerlid T. Hooy (K.V.P.) heeft de minister van Econ. Zaken geantwoord, dat het in vele gevallen vooralsnog nood zakelijk is de prijsaanduidingsplicht voor de detail handel te handhaven, daar deze voor de kopers In ruime mate de moge lijkheid schept om de prijzen, waartegen de goederen door de verschillende onder nemers worden aangeboden, onderling te vergelijken. J (Van onze correspondent) De Ned. R.K Blindenbond „St. Odi- lia" kwam gisteren te Haarlem in jaar congres bijeen. Niet alleen het feit dat de bond 30 jaar bestaat, doch eveneens de tegenwoordigheid van Z. H. Exc mgr Huibers gaf een bijzonder karakter aan dit congres Onder de vele aanwezige autoriteiten bevonden zich de hoog- eerw. deken van Haarlem J. Kuilman, de secretaris van het bisdom Haarlem J Solleveld en de directeur van het Blin deninstituut Grave fr .Theophaan. In de zaal hadden een paar ho-nderd afgevaar digden en belangstellenden uit geheel het land plaats genomen. Nadat de heer F- Lauman als voorzitter der ontvangen de afdeling een welkomstwoord had ge sproken, opende voorzitter R. Koppes het jaarcongres en leidde daarmede te vens de bisschop in, die daarop een treffend woord tot zijn blinde toehoor ders richtte „Op deze dertigste verjaardag van de Ned Blindenbond ..St. Odilia" verheug- het ons bijzonder in uw midden te kun nen vertoeven", aldus de bisschop Mgr verzekerde zijn toehoorders, dat steeds zijn gedachten zijn bij hen, die van hei licht der ogen zijn beroofd. Gij blinden, aldus de bisschop, zijt evenwel in staat om beter dan de zienden het inwendig oog gericht te houden op God, omdat gii minder dan wij door de dingen dezer aarde om u heen wordt afgeleid Mgr eindigde zijn opwekkend woord met de i zekere troost te schenken, dat eens uit de ogen der blinden de tranen der droefenis zullen gewist worden -in de glorierijke en zalige aanschouwing Gods. die ook hun wacht, die hun lot geduldig hebben gedragen. Tenslotte schonk monseigneur alle aanwezigen zijn zegen. Na een gezamenlijke koffiemaaltijd werd des middags de bijeenkomst voort gezet. De voorzitter deed hier tal van mededelingen, o.a. over de uitstekende samenwerking met de Ned- Blinden- raad en de Rijksblindencommissie, van wier werkzaamheden hij verslag uit bracht, evenals met die van de Stichting Ned. Blindenwezen. Spr. verklaarde, dat men dank zij deze organen thans ook op de betrokken departementen in Den Haag goed op de hoogte is van de verlangens en de behoeften der Nederlandse blinde landgenoten. Hij deelde mede, dat aan deze stich ting een bedrijfspsycholoog zal wor den verbonden voor de beroepskeuze van blinden Ook kreeg de Stichting als zo danig zitting in de Gezondheidsraad. Voorts is er in de Stichting een commissie geïnstalleerd om ook de thans bestaande sociale wetgeving meer naar de behoef ten der blinden te plooien. Tenslotte werd er ook besloten, dat er voor «e blinden gelegenheid zal komen een week vacantie op „Drakenburgh" door te brengen. De vergadering werd tot Donderdagochtend geschorst. Hierna werden de leden van de Blin denbond door burgemeester Cremers op het stadhuis ontvangen. De dag werd be sloten met een goed verzorgde cabaret avond. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1