Outsider Dussaultwon eerste etappe Schroeder en Mulloy in de finale R TT-races beloven spannende strijd D\E "fcA-fcE wereld Kan ik even 'n foto doorbellen? 6§ s&n Sijen en De Ruyter ex aequo te midden der favorieten Juni bracht weinig zomerweer ADIO programma Scherpe concurrentie der buitenlandse fabrieken Telefotoeen nieuw snufje in de foto-journalistiek Het begon met een redding... VRIJDAG 1 JULI 1949 PAGINA 2 Door MARTIN W. DUYZINGS. REIMS, Donderdagavond. „Rien a signaler!". Het stond in kromme krijtletters op de befaamde lei, die op gezette tijden langs de eindeloze rij volgwagens van de Tour karavaan gereden wordt. Het stond er al, toen de 36ste Tour de France nog geen half uur oud was en wij ons, zoals gebruikelijk met z'n allen nog braaf en keurig aan de verkeersregels hielden. Het stond er nog, toen wy ons voorbij Meaux tegen de eerste heuvels opworstelden het stond er zelfs nog, toen wij tachtig kilometer verderop, over een weg als een biljart, de Marne volgden en de grootste helft van deze eerste etappe al tot de geschiedenis behoorde. „Rien a signaler"met de vriendelijke groeten aan de profeten in de volgwagens, die dagen achtereen hun kranten volgeschreven hadden met de mededeling, dat deze Tour de France onmiddellijk na de start zou ontploffen in een algemeen offensief BRANDWEER REDDE DE RACE Klappen voor Spanje Nederland in moeilijkheden Surprise DE KLASSEMENTEN UIT- DELFTSCHE SPORT 'GESCHAKELD PIRC—EUWE Brandweer grijpt in Jean Marie Goasmat van de Franse regionale ploeg neemt hier enkele kilometers voor Reims de leiding, welke hij even later echter moest afstaan aan Marcel Dussault, die daarmede de eerste rit van de toer op zijn naam bracht. Mejuffrouw Brough en mevrouw Dupont in eindstrijd dames enkelspel Het damesenkelspel NIEUW ZWEMRECORD WILHELM LICHTENBERG De acht minuten zijn bijna vol; de foto (ergens uit Europa) is „door gebeld" (zie de plaat op de rol). Dit is het ontvangapparaat (Acme- tranceiver), dat op het bureau van A. N. P.-Foto aan het Damrak te Amsterdam geplaatst is; een ver volmaking in het snel overbrengen van actuele opnamen per Telefoto. KATH. HANDELAREN IN HUISHOUDELIJKE ARTIKE LEN BIJEEN t pijn vertrokken gezichten niettemin kop pig door en dat ze hier m Reims met slechts twintig minuten achterstand arri veerden is, achteraf bezien, doodgewoon een wonder Twintig kilometer verderop moesten ook De Korver en Pauwels, die I beiden altijd een paar etappes nodig heb ben om volkomen op dreef te raken, het peloton laten gaan. Zij kwamen terecht in eeft groepje waarvan ook de beroemde Franse favoriet, 1 Vietto, deel uitmaakte, deelden daar de lakens uit en reden voor al in de laatste tien kilometer zó fel, dat het bij een achterstand van 7 minuien Slechs Sijen en De Ruyter handhaaf den zich tussen de menigte, die nog al tijd een hardjagende hoofdgroep vormde. Zij reden zeer gemakkelijk en De Ruy ter gaf vlak voor Reims nog enige de marrages weg. Het peloton gaf hem ech ter geen kans en zo eindigde ook hij in de grote groep, samen met Sijen en samen met alles wat deze Tour de France aan grote favorieten heeft verzameld. Het was vermoedelijk dééraan toe te schrijven, dat de 20.000 geestdriftigen, die wij vanmorgen tijdens het défilé door Parijs hadden gemist, met alle mogelijke en onmogelijke voertuigen de renners wa ren vooruitgegaan en sedert de vroege morgen tot dertig kilometer buiten Pa rijs. langs de weg kampeerden in de hoop een flits van de beloofde ontplof fing met eigen ogen te kunnen zien. Ze hadden het net zo goed kunnen la ten. Het peloton was vanmorgen om half twaalf te Tivry-Gargan dan einde lijk van start gegaan in een gezapig tem po van rond de 35 kilometer per uur en toen zelfs de eerste heuvels er niet in slaagden de vijandelijkheden te openen, kon een kind weten, dat er van die met zoveel nadruk beloofde ontploffing niets, maar dan ook niets terecht zou komen. Daar reed dan dat peloton m een com pacte massa lusteloos zijn kilometers, heu vel-op, heuvel-af, daar kroop dan de enorme karavaan der volgwagens in een wolk van stof en benzinewalm door de steden en de dorpen, toegejuicht door alles wat nog tot juichen in staat was en monsieur Goddet zal die optocht uit reclame-oogpunt ongetwijfeld met wel- gevallen hebben gadegeslagen. Doch, om U de waarheid te zeggen, was het na al dat tam-tam bij de start vanmorgen in Parijs te saai om er veel woorden over vuil te maken de Volgwagens een algemeen gejuich op ging als een van de leden van de Ita liaanse B-ploeg, die vandaag een ellendige hoop pech ontmoetten, maar weer eens door een bandje ging en wij diensvolgens enig Italiaans teamwork konden bezich tigen. Daar bleef het dan bij. Dat de Luxem burger Kemp zijn beste vorm kennelijk in het Groot-Hertogdom had achtergela- ten, zodat hij zelfs dit gezapig tempo niet de kopploeg worstelden met een levens. J - grote inzinking, doch vochten met van onder deze slachtoffers waren niet de eersten de besten. Het begon met de Spanjaarden. De oude, maar nog altijd gevaarlijke Ber- rendero, reed een bandje lek, stak zijn armen in de lucht en begon in Hoog- Spaans om hulp en bijstand te gillen. Prompt maakte de Spaanse chef d'équipe de fout, die hem vanavond hier in Reims al een stapel wild-woedende protesttele grammen uit Madrid heeft bezorgd. De Spanjaard haalde zijn hele equipe uit het peloton om Berrendero te assisteren en hij bereikte er alleen maar mee, dat niet alleen de beroemde Madrileen, doch ook zijn ploegmaten met zóveel achter stand in Reims arriveerden, dat wij die Spaanse equipe voor het ploegenklasse- ment meteen al rustig kunnen afschrij ven. Ook de beroemde Italianen ging hei al evenmin naar den vleze Rosello, Pas- quini, De Santi, Carrea en Pezzi, st/k voor stuk van de Italiaanse A-ploeg overleefden de slag in de heuvels niet zonder pijnlijke achterstand En hoewel Bartali en Coppi zich in het peloton zon der enige moeite handhaafden, presteer den zij, bij gebrek aan medewerking, totaal niets en van een Italiaanse triomf was er vandaag in Reims dan ook alles behalve sprake. Ook Nederland overleefde intussen dit onverwachte gevecht in de heuvels niet zonder brokken. Lambrichs en De Hoog, onze zieken, verloren al gauw contact met bergen (België A) 5.15.24; 9 Dolhats (Centrum-Z.W. Fr) 5.15.58; 10 Caput (lie de Fr.). Vervolgens het grote peloton met o.m. Schotte, Impanis, Gyselinkx, Ockers, Coppi en Bartali, gevolgd door Breuer en Verhaert. De Belgen Mathieu, Kint en Van Dyck kwamen enkele minuten later binnen. Het ploegklassement ziet er na de eer ste etappe als volgt uit: 1. België A (Jomaux, Lambreeht, v. Steenbergen) 15.43.57; 2. Centrum-Z.W. Frankrijk (Dussault. Dolhats, Blanc) 15.44.35; 3. West-Noord Frankrijk (Tassin, Robic, Cogan) 15.45.23; 4. Z.O. Frankrijk (Molineris, Camellini, Fachleitner) 15.46.00 5. Ile de France (Marinelli, Caput, Idee) 15.46.47; 6. Italië A (Bartali, Biagioni, Coppi) 15.47.24; 7. Frankrijk A (Bobet, Chapatte, Deprez) z.t.; 8. Luxemburg Diederich, Ernzer, Goldschmidt) z.t.; 9. België B (Demulder, Dupont, Gues) z.t.; 10. Nederland (De Ruyter, Sijen, De Kor ver) 15.53.47; 11. Italië B (Magni, Martini, Ceram) 15.58.39; 12. Zwitserland (Kubler, Hutmacher, Stettler) 16.04.42; 13. Spanje (Serra, Langarica, Berrendero) 16.38.07. Met twee minuten voorsprong op dit fel-jagende peloton was intussen de Franse outsider Dussault op weg naar een volkomen verrassende overwinning. Hij nam deze twee minuten in een jacht, zó fel, dat de Franse pers er zich nog een paar dagen lang druk over zal maken En zelfs toen achter hem een groepje ontstond, dat met lieden als de Belgen Jomaux en de Fransen Tassin en Molineris alles gaf, wat het maar geven kon om de vluchteling nog te halen, hield de outsider nog royaal een halve minuut voorsprong over en klom hij derhalve in Reims in bet gele leidersshjirt. Zo eindigde dan deze etappe toch nog met de nodige sensatie. Zij leerde boven dien, dat er maar weinig voor nodig is om het complete gezelschap favorieten aan een nederlaag te helpen. De uitslag van de eerste etappe Parijs- Reims (182 km) luidt: 1. Dussault (Cen- trum-Z.F. Fr.) 5.13.54; 2 Jomaux (België A) 5.14.24; 3 Tassin (W.N. Fr) z. t.; 4 Mo lineris (Z.O. Fr) z. t.; 5 Lambreeht (Bel gië A) z. t.| 6 Robic (W.N. Fr) 5.15.11; 7 Marinelli (Ile de Fr.) z. t.; 8 v. Steen- Na een prachtige zeer spannende strijd verloor de acht van de Delftsche Sport met slechts een meter verschil van Trinity College (Oxford) in de derde heat van de wedstrijd om de Grand Challenge Cup. Trinity legde de afstand van 1 mijl en 55 yards af in 7 minuten en 13 seconden. De tweekamp tussen de Zuid-Slavische schaakmeester Pirc en onze landgenoot dr. Eeuwe is in gelijke stand geëindigd: 5—5. (Van onze weerkundige medewerker) Zomermaand heeft haar naam maar heel weinig eer aangedaan. Op de meeste dagen was de temperatuur onder normaal en vaak woei er een onaan gename, koude wind uit het Noorden. Alleen de Tweede Pinksterdag en vooral de dag daarop'leverden fraai weer evenals de eerste dagen van deze week. Eigenlijk was 7 Juni de enige echte zomerse dag, waarop de tempe ratuur ook aan de kust de 25 gr. C. passeerde. Hoe koud het overigens aan de kust is geweest, wordt misschien wel het duidelijkst geïllustreerd door het feit, dat men daar op slechts drie dagen overal boven de 20 gr. C. kwam. Waarij men dan dient te bedenken, dat pas bij temperaturen boven 25 gr. C. van zomerweer kan worden gesproken. Wanneer men bovendien in aan merking neemt, dat van 9 Juni af de wind overwegend uit richtingen tussen Noord en West heeft gewaaid, dus bijna steeds van zee kwam, zal het be grijpelijk zijn, dat de vroege badgasten ditmaal allesbehalve van het weer hebben genoten. Ook uit enkele getallen blijkt reeds, dat de zomer afwezig was: in De Bilt was de gemiddelde temperatuur overdag 16,4 gr. C. tegen 16.9 gr. C. normaal; de eerste en derde dekade waren aan de warme en de tweede aan de koude •kant van de normaal gelegen. Het aantal zomerse dagen bedroeg slechts 3 tegen normaal 5, waaruit ook al blijkt dat wij in geen enkel opzicht door de weergoden zijn verwend. De koude ging ditmaal niet met weinig zonneschijn gepaard; te De Bilt werden nog 230 uren zon geregistreerd tegen 210 normaal. Alle dagen op één na hebben aan dit vrij grote aantal bijgedragen. Regen viel maar zeer weinig, gemiddeld over het gehele land werd niet meer dan de helft van de normale hoeveelheid gemeten, yan 14 Juni af werd geen regen van betekenis meer gemeld. Ook nu weer is in Zuid-Limburg de grootste hoeveelheid (ongeveer 50 mm) gevallen, hetgeen dus slechts weinig minder is dan men normaliter mag verwachten (62 mm). Daaren tegen viel in De Bilt slechts 16 mm tegen 62 mm normaal. De droogte van de° afgelopen maand was te De Bilt in deze eeuw slechts overtroffen door Juni 1939. toen de maandsom 15 mm bedroeg. Deze geringe hoeveelheden zouden echter geen uitvoerige vermelding waard zijn. als niet ook de vorige maanden grote tekorten hadden opgeleverd. Alleen in April heeft Pluvius minder vacantie genomen, maar toen was de temperatuur belangrijk hoger dan normaal en dus de uitdroging groter, waardoor het overschot van die maand maar heel weinig te betekenen had. Reeds vaker hebben wij vermeld, dat de droogteperiode 13 Augustus 1948 is begonnen en nu dus al meer dan tien maanden duurt. In deze periode is in De Bilt slechts 360 mm regen gevallen terwijl de normale hoeveelheid voor dit tijdvak 644 mm bedraagt, bijna tweemaal zoveel dus. houden kon, dat de Spanjaard Capo vol komen ten onder ging aan een inzinking, welke men hem ginds in Madrid niet gauw zal vergeven, dat beide renners wegens te grote achterstand meteen maar uit de wedstrijd genomen werden, het had alle maal niet veel te betekenen. Lieden van het genre Kemp en Capo behoren nu een maal slechts tot de figuratie van het dra ma-Tour de France en ge moet van een Tour-karavaan niet verwachten, dat zij zich over het lot der figuratie erg druk maakt. Misschien zou het aldus met de eerste etappe volkomen fout zijn gegaan, mis schien hadden wij ons tevreden moeten stellen met het slotvuurwerk van een mas sa-sprint op de wielerbaan van het eivolle Reimser-stadion, als daar boven op de heuvel in Haut-Villers niet de opperbrand- weer-commandant had gestaan in volle wapenrusting onder de feestelijke erebo- gen en met een stevige premie in de hand. Ge zult het portret van deze brand weer-commandant morgenochtend zeer Het werd er, toen wij de Marne nader- i waarschijnijj^ niet op de voorpagina der den en de zon het opnieuw met glans yranse kranten vinden, doch dat doet van de wolken won, zodat de complete karavaan zich ijlings bedelven moest on der een laag zonnebrandolie, niet be paald florissanter op. In het peloton gaf men een nummer tje waakhonderij ten beste om er een slecht boek over te schrijven. Signor Bar tali zat maar aan het achterwiel van sig nor Coppi met een aandacht alsof het van suiker gemaakt was en de Belgen bewaakten Bartali met al die geestdo dende zorg, waarmee achttien op revan che beluste Belgen een tegenstander be waken kunnen. Aangezien voor het ove- rige de Fransen voornamelijk de Belgen eeen meter ruimte lieten en aangezien verder de buitenlandse equipes elkaar het licht in de ogen nauwelijks gunden, viel er in de eerfte honderd kilometer zó weinig opwindends te beleven, dat er in niets af aan het feit. dat zijn premie het was, die eindelijk een einde maakte aan deze fietsende vredesconferentie Het waren de Fransen Fachleitner en Gauthier, die op deze premie joegen en meteen zó hard doorgingen, dat ze bin nen de kortste keren 35 seconden voor sprong hadden. Toen reageerde het pelo ton. Het trok en rukte aan het tempo en onder aanvoering van enige regionale grootheden uit de Franse Zuid-Oostploeg joeg men zó hard, dat vijf kilometer ver derop het avontuur van Fachleitner en Gauthier meteen al een abrupt einde nam. Op dét ogenblik viel meteen de grote slag. Het hoge tempo, dat men nu in de soms zeer nijdige heuvels draaide maakte opmerkelijk veel slachtoffers en et. mcL fweeldaWMl** Het rrterk waar borg voor do'ECHTfc BViOaAtifté fAitst Meer dan 90 motorre"~ers hebben in geschreven voor de T.T. aces, welke Za terdag 9 Juli op het circuit van Drenthe worden gehouden. Deze wedstrijden rpa- ken een onderdeel uit van de 6 „classic events" der F. I. M, die tellen voor het wereldkampioenschap Dit is wel de voor naamste reden waarom het aantal inschrij vingen zo buitengewoon groot is. In de 125 c.c. klasse komen de Italianen met hun Mondial, hun Moto Morini, hun Moto Verghera en het zijn Nello Pagim, Gianni Leoni, Clemencich, Massetti. Magi, Matuccu, Ubiali en Bertoni met de Span jaarden Llobet en Mila op hun Montesa en de Oostenrijker Wijngartmann p Puch die het opnemen tegen het Eysink- team met Dick Renooy en Heineman op een speciale Eysink en o.a. Huybregts, De Wit, Van Zutphen en Frans Visbach op een extra versnelde machine. Daarbij komen nog Van Rijssel en Lagerwey op een Sparta, de D.K.W. rijders Oude A ven huis, Langwerden en Breeman met Du pont en Huysen op een JLO, Van Exel en Van Tilburg op hun eigen Tilex en Rietveld op een DMF. Niet minder dan 47 rijders schreven in voor de 350 c.c. een aantal dat de sport ZATERDAG 2 JULI HILVERSUM I (301 M.) KRO 7.00 nws, oehtendgymn: 7.30 Dag der gidsen; 7.13 Morgenwijding; 8.00 Nws, gram; 9.00 Hoogmis 10.15 V d. kleuters; 10.30 Muziek houdt fit; 11.00 V. d. zieken; 11.45 Sonate no. 15 in C gr' t KV 545, Mozart; 12.00 Angelus: 12.03 Balletmuziek „Les Foraines", Sauguet; 12.33 De Zevenklapper; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Ned Strijdkr; 13.30 Symph. ork. en vocaal kwartet; 13.50 Film en toneel: 14.10 Omroep orkest en koor: 14.50 Boekennieuws; 15.00 Muziekcursus; 13.30 Koor; 16.00 Lezing; 16.10 Harmonievereniging; 16.30 Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 18.00 Gram; 18.15 Jou"?- overzicht: 18 30 Ned. Strljdkr; 19.00 Nws; 1915 Maria Visitatie; 19.25 Amusementsork; 19 45 Regeringsuitz; 20.00 Nws: 20.05 De ge wone man; 20.12 Liederen van Gretchaminoff 20 20 Lichtbaken; 20.43 Dag der gidsen; 21.00 Zomersproeten; 21.45 Krokrusklankpuzzle; 22.00 Promenadeork.; 22.30 Wij lulden de Zondag in: 23.00 Nws; 23.20 Cone, no 2 In c ki t. op 18, Rachmaninoff HILVERSUM II (415 M.) VARA 7.00 en 8.00 Nws, gram; 9.00 Philh. ork; 9.30 Waterstan- den; 9.35 Lehar progr; 10.00 VPRO; 1020 Feuilleton; 10.35 De parade v. d. glimlach; 1135 Beeüioven-progr; 12.00 Ork. Malando, 12 33 Gram; 13.00 Nws; 13.20 Metropole-ork: 1400 AJC; 14.20 Kon. Mil. Kapel; 14.50 Hoor spel* 15.15 Omroep-kamerorkest: 18.00 Repor tage" 16.15 Amateurprogr: 16.45 Sport; 17.00 Tophits van 1949; 17.30 V. d. Jeugd; 18.00 Nws- 18 15 Liedjes en melodietjes; 19.00 Ar tistieke staalk; 19.30 VPRO; 20.00 Nws; 20.15 Accordeola; 20.45 Gevarieerd progr; 21.45 Soc commentaar; 22.00 Stradiva-sextet; 22.23 FUtsen uit het leven; 22.40 Orgel; 23.00 Nws; 23.15 Gevarieerd progr. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.; nWS- 7.05 gram.; 7.30 kron.; 7.40 gymn.; 7 60 gram 8.00 nws; 8.05 conc. 9.00 Eng. IP nws9 lOv.d. huisvr.; 10.00 Tango 12.30 weer; 13,00 nws; _l3.iy.bawt, 14.00 tpkifl causerie; 14.10 gram.; Ceciliakoor: 16.15 muz.; 1l6/3diako?ï'nn16^5 pauze; 17.00 Kootwijk. Batavia.18.00 VI. Br.: Jazzcauserie; 18.30 X:d" oli' ^w° nws; 19.30 liederen; 19-45 Fr. Br nws, omroepork, 20.30 23.05 Jazzmuz.; 20.00 Br.; act.; 21.15 gram.; verzoekpr.; 23.00 nws; 23.30-24.00 gram. RADIODISTRIBUTIEIV: 7.00EngH.S. nws 7.15 South. Sern. Orch., 7.50 Lift up your hearts; 7.55 weer; 8.00 Fr Br.: nws; 8.10 conc.; 9.00 VI. Br.: nws, 9.05, g:ram„ 10.00 Lux. „Ménage en Musique 10.30 Eng L.P.: v.d. sold.; 11.00 orgel; 11-15 Lond. Light conc. ork„ 12 00 Parlement; 12 15 Hawaiian; 12.45 Fr. Br.: ork., 13.00 nws; 13.10 ork.; 13.30 verz. pr.; 14.30 gram.; 15 00 klassiek progr.; 16.00 gram. en Tour de France; 17.00 ber.; 17.10 Delhez en ens.; 18.00 v.d. sold.; 18.25 Eng. H.S.: Those were the days; 18.55 pauze; 19.00 Fr. Br.: Chopin 19 15 Tour de France; 19.30 Eng. L.P.: „Desert Song"; 20.30 Eng. H.S.: „Music Hall"; 21.00 Eng. L.P.: BBC Revue ork.; 21.30 „Barn Dance"; 22.00 nws; Rumba-orkest; 23.15 gram. commissie van de KNMV wel enigszins te hoog acht, zodat daarin bij de verplich te trainingsronden wel slachtoffers zullen vallen. In die klasse verschijnt het Nor ton-team met Bell, Daniell en Lockett aan de start, naast de Velocette-fabrieksrij- ders als Kenneth Bills en Frith. Overi gens komen de vier, speciaal gebouwde Velocettes naar Assen, want ook Bob Foster en Witworth zijn in het team op genomen. Dan is erfde inschrijving van de A.J.S. (met Gralfam en Frend), he4 merk, dat op wraak zint na de neder laag in Engeland. Éen enorme strijd valt hierin dus te verwachten tussen AJS, Ve- locette en Norton. Daar komt nog bij, dal ook Italië voor deze klasse heeft inge schreven, voor het eerst, en Lorenzetti op Guzzi met een speciale fabrieksma- chine zal in de 350 c.c, een gevecht moe ten leveren met zijn landgenoot Ambrosini, die een Benelli berijdt, een 290 c.c.-er. Dz Guzzi maakt hierin dus zijn debuut en de verwachtingen hieromtrent zijn in de motorwereld zeer hoog gespannen. D» Australiër Mac Pherson op A.J.S., met verlof in Europa en zijn vrienden Jen sen en Coleman uit Nieuw-Zeeland, even eens met A.J.S., en de Denen Jensen en Sorensen, resp. met Velocette en Norton maken, dat dit jaar de 350 c.c. de bes4 bezette internationale klasse wordt. De gebroeders Veer hebben de organi satiecommissie nog even in het onzekere gelaten wat betreft het merk van hun motor, maar de verwachting bes4aat, dat zij Assen zullen verrassen met een fa brieksmachine, zoals vermoedelijk de spe ciale Puch in de 125 c.c eveneens door Ned. coureurs zal worden bereden. De zware klasse De „zware klasse", die der 500 c.c. telt momenteel nog 39 inschrijvingen en daar onder is ook die natuurlijk van het Nortonteam, weer met Bell, Daniell en Lockett. Kenneth Bills en Frith zijn hierin de Velocette-geweldenaars en wan neer men dan nog bedenkt, dat 't „kanon" de Guzzi, door Bob Foster en de Triumpn door Witworth zal worden bereden, dan valt het niet te betwijfelen, dat de Italianen op 9 Juli een zware strijd wach4 De Italianen verschijnen met een Guzz) en een Gilera, merken van fabrieken, die een geweldige race doen verwachten, te meer daar zij bereden worden door Enrico Lorenzetti, Bertacchini, Bandirola en Ar ticiani. Ook de Moto Morini heeft een rijder, Umberto Masetti, naar Assen af gevaardigd, zodat Engeland straks alle beroemde Italiaanse rijders tegenover zich zal krijgen. Nederland komt met Lou van Rijswijk en zijn krachtige Velocette, met Hoek, Piet Knijnenburg en Pellikaan op hun snelle BMW's en Jac Schot op diens prima uitgebalanceerde Norton. Op 56 in de vijfde set na het twee de matchpoint-tegen na een waarlijk op alle punten groot dubbelspel, leek Schroeder dan toch niet „Lucky Ted dy" te zijn, want dat matchpoint was onjstaan door een van de zeer weinige missers van zijn formidabele smash het was de Australiër Sidwell die „un lucky" was, tweemaal iets te laag sloeg en de prachtige kans om met de atomische Brown de Amerikanen te slaan, verloren deed gaan: van 65 werd het 66, 77, 79. Tegenover het forcerend opvoeren van de Australiërs tot een tempo en een vaart die soms op va banque leek, en ook tot kostbare missers leidde, stelden de Amerikanen in dit gevecht een spel type en een tactiek, waarin niet alles ondergeschikt gemaakt werd aan het bliksem-motief. Wonderlijk hielden deze beide speltypen elkaar in evenwicht Bij de Australiërs was er het succes van de vliegende doorboring, vooral door Brown, bij de Amerikanen de ont lokking van missers door meer door dacht spel, vooral van Schroeder. Hij was de basis van deze nieuwe Ameri kaanse formatie, hij was het die slechts een service-game verloor en vrijwel alle andere magistraal won, soms alle op de volley na zijn service. Had Mulloy naast het vele goede, dat hij deed, min der „eenvoudige" missers gehad naar ons gevoelen zou de Australische dyna' miek niet tot matchpoint gekomen zijn. en zeer zeker niet als de Amerikanen in plaats van de topspindrives uit de de fensie-posities, de vlakke drives hadden gehad van een Budge, een Mako, een Kramer. Maar nu, nu was er het spannende enerverende gevecht om de service-ga mes. geen grote achterstanden dis inge haald werden, geen sensationele wendin. gen en keerpunten, doorlopend het ver beten gevecht om het overwicht van de services te handhaven, of te doorbreken. Gevechten die vrijwel elke game be langrijk maakten, reeds in het begin van een set. een belangrijkheid die de spelers voelden en die ook bewezen werd. In elk der vijf sets was een en kele doorbraak beslissend. In de eerste set is dat nu 44. De razend-vinnige Brown faalde op zijn eer ste service die goed zit en snelheid heeft en op zijn tweede service slaat de Amerikaan returns, die nauwelijks te volleren zijn. Schroeder speelt daarna een prachtige service-game van de link se forehand van Brown op de backhand van Sidwell: 64. In de tweede set gaat Mulloy's ser vice er direct aan. Alles lukt de Austra liërs in een dubbelspel, dat links en rechts flitsend gespreid wordt: 63. In de derde set krijgen de Australiërs de kans als Schroeder 0p 30.40 komt, maar zijn gedurfde smash na een vliegende ralley weert die af. Echter Mulloy weer. staat de fanatieke pressie niet en het wordt, met een lovegame van Sidwell. 86 voor Australië. Dat fanatieke kan niet voortgaan en dank zij vooral Schroe der die ook heel listig de k°rt ingehou den smash speelt, wordt het met 63 twee sets gelijk. Nu begint het gevecht om de service eerst goed. Elke doorbraak kan fataal zijn. Drie, vier maal dreigt die, aan beide kanten. Drie, vier maal wordt die ten slotte, misschien door een uiterste wil, die de slagen dirigeert, afgeweerd. Een incident, waarbij na 11 de Australiërs 21 krijgen, de stand herroepen wordt tot deuce, dan toch weer 21, dreigt een breking van de concentratie te geven. Geen van de spelers, die deze gang van zaken appreciëert. Het is Schroeder die zich eens te meer geeft en Mulloy moreel meeneemt en de stand weer gelijk maakt. En nu volgt een intens gevecht, 4, 5 smashes worden soms gehouden, zachte drobvolleys en vervaarlijke uitschieters scoren onverwachts De Australiërs hebben iets meer de netpositie. Het is niet steeds omdat de Amerikanen teruggedrongen worden, maar omdat zij zelf deze positie achter in het veld wenselijk achten. Het Australische scoren is feller, het Ameri- kaan^gi vooral van Schroeder, fijner van opzet^ot 55 gelijk, dan een uitstekende game van Sidwell en dan op Mulloys ser vice 30.40 matchpoint voor de Australiërs. De lange, uiterlijk onbewogen Amerikaan slaat resoluut een ace.... dan mist Schroeder een smashkans: tweede match point voor de Australiërs.... op de ser vice van Mulloy slaat Sidwell te laag. en nog eens. En Schroeder schiet uit en het is 6—6. Het gevaar is tijdelijk voor bij. Na vier deuces handhaaft Brown zijn service: 76 voor de Australiërs On weerstaanbaar maakt Schroeder 77, De redactie van „Die rare wereld heeft zich al vaak afgevraagd, hoe lang het nog zou duren, eer de mensen de psycho-analyse ook op dieren zouden gaan toepassen. Thans heeft een Ameri kaanse dame, die door haar hond was gebeten, een psychiater geraadpleegd. Het ligt voor de hand, dat niemand het hart zal hebben een .gevaarlijke hond af te maken, als de eigenaar een bewijs van een psychiater kan overleggen, waar uit blijlkt, dat zijn hond lijdt aan een Cerberus-complex en een aantal in zijn onderbewustzijn gefixeerde dwangbeel den. dan slaat Brown een bliksemschicht juist buiten de lijn en tipt Fidwell een drob- volley, een prachtkans, tegen de band.. Schroeder houdt tegen de ver achteruit gespurte Australiërs zijn smash mees terlijk in (een drop-smash zou men kun nen zeggen). Mulloy serveert nu voortreffelijk. Op het eerste matchpoint zelfs, pats, vlie gend, onhoudbaar: 6—4 36 68 63 9—7. In het dames-enkelspel was er geen strijd. Slechts een noodzakelijke parade van mejuffrouw Brough en mevrouw Dupont. De eerste had daarbij tegen me vrouw Todd toch wel meer te geven dan de tweede tegen mevrouw Rihbani, mevrouw Todd heeft de verbetenheid van de speelster op retour die toch iets wel presteren. Zij vocht dapper, doch mejuffrouw Brough heeft het grotere re servoir van slagen en de juiste toepas sing. Listig sloeg zij aldoor de gekapte drives die de bal laag hielden, moeilijk voor haar tegenstandster. En als er eens een opening was, ging de bal er, drive of volley, heen 6—3 6—1. Mevrouw Dupont sloeg mevrouw Rihbani in de eerste par tij van de middag, die als een slappe En gelse hors d'oeuvre was, met 62 62. In geen enkele ronde zijn zij ook maar even bedreigd. Nu gaan zij elkaar be dreigen, sportief, deze twee grote vrien dinnen, aJe telkens weer groot tegen elkaar vechten. De Amerikaan Joe Verdeur heeft te Monaco de 100 meter schoolslag (butter fly) afgelegd in 1 min. 7 sec. Deze tijd zal als wereldrecord kunnen worden erkend, aangezien hij ligt beneden het wereldrecord van Richard Hough (V.S.), die met een tijd van 1 m. 7.3 sec. de lijst der wereldrecords op de 100 me ter schoolslag per 31.12 1948 (volgens be sluit van de FINA) afsloot. TT spreekt met Acme-fotobureau in Parijs. Kan ik U even een paar Tour foto's doorbellen? Een ogenblikJa, ga Uw gang maar, de ontvanger staat ingeschakeld. Een minuut of acht later haalt U uit de ontvanger het plaatje van de dag, snel wordt het geclicheerd, een goed uur, nadat de man In Parijs het plaatje „belde" kan het al onder Uw ogen zijn in de krant. Telefoto noemen we dat, in tegenstelling met de radiografisch overgebrachte plaat en het Is weer een winstpunt op de grote vijand van het nieuws, ook het foto-nieuws, de tijd, die nodig is om dit nieuws onder de ogen van het publiek te brengen. Wat Is dat nu, een Telefoto? Eigenlijk gebeurt er dit; iemand, die een foto heeft gemaakt, pakt de telefoon, vraagt verbinding met het kantoor, waar heen hij de afdruk wil zenden; als de ver binding er is, stelt hij zijn (draagbaar) zendapparaat in werking, de man op het ontvangkantoor draait aan een paar knopjes en in acht minuten is de foto in het bezit van de ontvanger. Overgezonden, „overgesproken", per telefoon. A.N.P.- Foto heeft een dergelijk ontvangapparaat in Amsterdam staan; elk zendstation van ditzelfde (Acme)-systeem kan van elke plaats uit Europa „bellen" om foto's af te leveren. Technisch geschiedt dit volgens het systeem van de foto-electrische cel. Voor waarde is, dat de lijn „zuiver" is, zonder storing. Hoe komen de foto's van de Tour de France nu in de krant? In de karavaan achter de renners rijdt ook een fotograaf in z'n auto, welke wa gen voorzien is van een draagbaar zend toestel. Hij „schiet" de goede momenten, ontwikkelt snel het negatief, zijn helper draait inmiddels Parijs en Parijs „ont vangt" de platen. Daar worden de voor Nederland belangrijke foto's uitgezocht, doorgebeld naar Amsterdam (mogelijk Een luchthartige geschiedenis DOOR 13) Intussen reed Sixten Henegard met een scherpe zwaai het hek van de villa binnen en remde voor de ingang. We zijn er kondigde hij aan, Knut, die de gehele weg zwijgend naast hem gezeten had, spottend aankijkend, Knut schrok uit zijn gedachten op, maar het scheen nog niet tot hem door te drin gen, dat hij hier moest uitstappen. Pas toen Henegard uitgestapt was en aan de andere zijde het portier voor hem open de, zette hij zijn lange benen op de grond Henëgard belde aan en Knut had nu nog slpchts één gedachte, die hij trou wens reeds de gehele middag gehad had; vooral geen belachelijk figuur te slaan! Hij vermoedde, dat er veel valstrikken op hem zouden wachten en hij wist heel goed, dat men hem, de nieuweling, scherp zou opnemen bij zijn entree. Het kwam helemaal niet bij hem op, te trachten de man van de wereld te spelen, of zijn afkomst te verloochenen Maar hij wilde deze lieden de triomf niet gunnen, hem 22.15 I heimelijk te kunnen uitlachen. Toch schrok Knut wel een weinig, toen Gustav in zijn deftige livrei de deur opende en de beide heren binnen liet. Henegard scheen zich volkomen thuis te voeien en vroeg: Zij alle gasten er al De gasten zijn allen in de salon, antwoordde Gustav plechtig. Knut volgde Henegard, die de met een zware loper belegde trap besteeg. Hij schrok van het kraken van zijn schoenen. Toen stonden zij opeens in een. ruim, hel verlicht vertrek, waar twee groepen bijeen stonden; Auriki met Karin en dokter Hellgren; en in een andere hoek Carl Lorensberg met Nils Lundquist Zodra de beide nieuwe gasten ver schenen, losten de beide groepen zich op en het scheen wel, of hun komst aan een zekere spanning een eind maakte. De andere heren waren allen in avond toilet, wat Knut dadelijk een onzeker gevoel gaf, evenals de afmetingen en de pracht van de inlopende vertrekken In zijn eigen huis aan het meer had hij gewoon met moeder en dochter Lorens berg kunnen praten, maar hier voelde hij de afstand,, die hen scheidde. Auriki ging "op Knut toe. Het doet mij genoegen, u bij ons te zien, zei ze hartelijkKnut wist op deze begroeting niets te zeggen, hij kon zelfs de minstzeggende woofden niet vinden. Waarom heeft u uw vader niet mee gebracht vroeg Auriki toen verbaasd. Mijn vader Knut moest by de gedachte alleen lachen. Hij stelde zich Arne Björcks voor, in zijn versleten trouwcostuum, in deze omgeving Auriki moest meelachen. Gelooft u, dat uw vader zich hier niet op zijn gemak zou voelen vroeg zij. Neen, onmogelijkOverigens is het voldoende, dat er zich hier één vertegen woordiger van de familie Björcks be vindt. Ik wilde liever niet, dat u mij dat ik Dat ik u voor trots versleet, vulde Auriki aan. Ofsdhoon Knut inderdaad iets derge lijks had willen zeggen, zei hij nu, iets minder hard: Ik wilde niet langer tegenstreven. Intussen had Sixten Henegard Karin begroet. Knut zag hoe zij beiden in het midden van de salon opgewonden fluis terden, hij kon echter niet horen wat er werd besproken. Waarom heb je je zolang niet laten zien vroeg Karin, terwijl ze trachtte Henegard's blikken vast te houden. Je moet het mij niet kwalijk nemen maar we hebben het ontzettend druk op de fabriek; je vader kan dat bevestigen, antwoordde hij ontwijkend. Schaam je je niet, om dergelijke uitvluchten te gebruiken zei Karin hef tig. Het. is geen uitvlucht, we hebben Zolang ik ziek was, ben ie maar tweemaal hier geweest. Dr. Hellgren meende, dat het beter was wanneer je geen bezoek kreeg. En jij hebt je eenvoudig gehouden aan wat dokter Hellgren zei Ik kon toch niet tegen het advies van de dokter ingaan Karin wachtte even, toen zei ze zacht: Dokter Hellgren wist niet, dat jij er de oorzaak van was, dat mijn ziekte langer duurde dan nodig was. Hij durfde haar niet aan te kijken, toen hij antwoordde: Vergeef medat had ik niet kunnen denken. Jij en Esther Christiansson fluisterde Karin en sprak daarmee een gedachte uit, die zij nog niet eerder on der woorden had durven brengen. De uitwerking van deze woorden op Sixten was merkbaar. Tot nu toe had Karin hem en Esther nooit in één adem genoemd. Zij had steeds enigszins gering schattend op Esther neergekeken en had meer dan eens laten doorschemeren, dat een meisje als zij bij Sixten nooit kans zou kunnen krijgen. Maar Henegard was niet de man om zich door een enkel woord uit het veld te laten slaan Weldra had hij zijn zelfverzekerdheid weer ner- vonden. Wil jij als censor optreden betref fende mijn doen en laten vroeg hij ge raakt Neen, daar voel ik niet de minste lust toe. Maar ik had méér tact van je vervecht, verweet Karin. Jij zou de eerste zijn om mijn tact in twijfel te trekken. Esther behoort tot de Society en Jonköping is een kleine stad. Men kan er elkaar niet ontwijken, ook al zou men dat willen. Het is onvermijde lijk, dat ik haar zo nu en dan ontmoet, daar zul je je by neer moeten leggen. Daar zal ik me by neer moeten leg genherhaalde Karin zacht en dit maal was zij het die zijn blik ontweek. Gelukkig kondigde op dat moment Gus tav aan, dat de tafel gedekt was. Knut Björcks zat naast Karin Hij wist, dat nu het grote examen beginnen zou. De vele vorken, messen en lepels bij zijn bord deden hem het ergste vermoeden. Bovendien wist hij, dat men verwachtte, dat hij zijn tafelburen zou onderhouden. Hij had van te voren een programma klaar gemaakt van hetgeen hij 'zeggen zou, maar nu hij eenmaal naast Karin zat, scheen hem dat allemaal nonsens toe. De Karin, die nu naast hem zat, was een geheel andere, dan het meisje, dat hij uit het meer redde en met wie hq in zijn woning gesproken had. En zo kwam het. dat ingenieur Björcks gedurende de hors d'oeuvre en de soep geen woord wist uit te brengen. Auriki Lorensberg, aan de andere zijde van de tafel, onderhield zich druk met dokter Hellgren en Sixten Henegard ter- wyi Carl Lorensberg en Nils Lundquist met elkaar praatten. Toch had Knut niet het gevoel, dat hij Karin door zijn zwij gen hinderde. Ofschoon hij weinig thuis was in de gebruikelijke gezelschaDsma- nieren, voelde hij bij instinct dikwijls, welke de juiste houding in sommige om standigheden was. (Wordt vervolgd' heeft Rotterdam binnenkort een eigen ontvangstation) en zo vindt U de enerve rende momenten van de Tour tydig in uw krant. Het hangt van de zuiverheid van de lyn af, hoe de Telefoto er uitziet. Theoretisch behoeft er geen enkel verschil te zijn met „normale" foto's. Het is echter begrype- ïyk, dat by het overbrengen van de foto's van de auto in de karavaan achter de Tourryders aan, de voorwaarden voor het zuiver overseinen wel niet alty'd even goed zullen zijn, maar van Parys af behoeft de plaat niets meer aan duide- ïykheid in te boeten. °e Kath. Bond van detaillisten in huis houdelijke artikelen en speelgoed hield dezer dagen een druk bezochte jaarver gadering. Uit het jaarverslag bleek, dat de bond in het aantal leden vervyidubbeld was vergeleken met voor de oorlog De bond vormt een deel van een federatie van bonden in de huishoudeiyke bran che, die ongeveer duizend detaillisten telt en zeventig procent der bedrijfs- genoten omvat. De vergadering, die onder leiding stond van voorzitter C. Fischer, besloot na een uitgebreide rede over de publiek- rechteiyke bedrijfsorganisatie tot een re solutie, waarin het betreurd werd, dat het toekomstige bedrijfschap geen zeggen schap zou ontvangen inzake de uitvoe ring van de vestigingswet. De vergade ring besloot niet naar een bedrijfschap te streven en de minister te verzoeken de thans nog bestaande vakgroep met in gang van 1 Januari 1950 op te heffen en de resterende gelden te besteden voor gedegen vakonderwijs.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2