Optimisme groeit in Indonesië Go GS Socialisten scheppen angstroes Van Zeeland handhaaft zijn plan Recht en noodzakelijkheid van eigen organisatie „Het ijzeren gordijn" in Den Haag Praag probeert berichtgeving Slowakije te verhinderen uit ANIMO voor de premie-vrije woningsplitsing Weerberichi Naar de Ronde-Tafelconferentie N Tweede T.H. ja of neen? Het „recht" in een volksdemocratie VOOR „VIERDAAGSE" OP ZEE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Eerbied voor houding der troepen LAGEN Drees gooit olie op de golven 18 lucht -passagiers gedood Herrie in het Metropole-thealer Begrotingsbedrag niet toereikend De moordaanslag op Togliatti Publiekrech lelijke bedrijfsorganisatie Conferentie van 500 staf-officieren Prijzen van benzine en petroleum 71ste JAARGANG ZATERDAG 2 JULI 1949 No. 20968 VOOR HET VADERLAND GEVALLEN ROTTERDAMSE ORIENTA BADEND IN ZEE VAN LICHT De Belgische socialisten zijn een gevaarlijk spel aan het spelen. Reeds vóór de verkiezingen hebben zij over het land de drei ging gehangen van allerlei ram pen, die het lot van België zou den worden, indien koning Na zijn bezoek aan Indonesië arriveerde minister Van Maarseveen gistermiddag weer op Schiphol, waar hij werd begroet door de minister-president dr. W. Drees. Minister geeft weinig reden tot optimisme Leopold zou terugkeren. Giste ren hebben zij „in de lijn" van deze angstpsychose, die tegelij kertijd ook kan dienen om van Zeeland's poging tot het samen stellen van een nieuwe regering te doen mislukken, een stap verder gezet. Er komen nog steeds berichten binnen over opstootjes in het bjj uitstek katholieke Slowakije. Om zo weinig mogelijk bekendheid te geven aan de juiste toestand, heeft de rode regering van Praag y lings beperkingen in het vervoer van reizigers ingesteld. Deze beperkingen treffen vooral de buiten landers, die, indien zij hun woonplaats voor langer dan drie dagen verlaten, de politie hiervan kennis moeten geven. OVERWEGEND ZONNIG WEER Niet voor zomerreces in de Kamer? GESCHOOLD EN ONGESCHOOLD Heden viert prof. dr. F. A. M. Weve O.P., rector-magnificus van de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg, zijn 65ste verjaardag DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, i 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende ifcivertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Gisterenmiddag kwart over vijf arri veerde op Schiphol de Constellation, die minister Var. Maarseveen van zijn eer ste reis naar Indonesië terugbracht in het vaderland. „Ik heb tot mijn grote vreugde overal in Indonesië een gezond optimisme aan getroffen", aldus verklaarde de minister aan de aanwezige vertegenwoordigers van de pers. „Overal heeft men thans het idee op weg te zijn naar de definitieve oplossing van het Indonesische probleem. Ik heb gedurende mijn tiendaags bezoek contact gehad met velerlei instanties. In de eer ste plaats natuurlijk met de Hoge Verte genwoordiger van de Kroon en met de prefederale regering; voorts met de ge delegeerden van de H.V.K. in de verschil lende deelstaten, die tot dit doel naar Batavia waren gekomen, verder met het algemeen hoofdkwartier en verschillende legeronderdelen, met vice-admiraal Pinke, met de leden van de B.F.O. in het bijzon der de vertegenwoordigers van Sumatra, Mansur, Abdul Malik en Abbas, met repu blikeinse leiders, waarvan er enigen bij mijn afscheid op het vliegveld aanwezig waren, met kerkelijke autoriteiten, verte genwoordigers van ondernemersorganisa ties enz. Dit alles was voor mij uiterst instructief." Op een desbetreffende vraag verklaarde de minister, dat naar zijn vaste vertrou wen de republikeinse leiders alles zullen doen wat in hun vermogen is om een al gehele oplossing van het probleem te be spoedigen en de Ronde-Tafelconferentie te doen aanvangen op de „streefdatum" 1 Augustus a.s. Gevraagd of de vertegen woordigers van Sumatra zullen deelnemen aan het inter-Indonesisch gesprek in Djogja antwoordde de minister: „Natuur lijk hebben wij hierover met elkaar ge sproken. Het ligt echter niet op mijn weg hierover mededelingen te doen." Hulde aan Nederlandse strijdkrachten De minister besloot met zijn eerbied uit te spreken voor de houding van onze troepen: „Natuurlijk willen zij het er allen levend afbrengen, maar, zoals een aalmoezenier my zeide, is er bij hen nooit enige aarzeling, wanneer zy op patrouille moeter gaan." Ter begroeting waren op het vliegveld aanwezig mevr. Van Maarseveen en kin deren, de ministers Drees, Götzen, Spit zen en de heer Vigeveno, waarnemend chef politieke zaken van het departement van Buitenlandse Zaken, namens de minis ter van Buitenlandse Zaken. Met minister Van Maarseveen arriveer den mr. Van der Valk, raadsadviseur in algemene dienst en kolonel Van Gulik, hoofd van de afdeling militaire zaken van het departement van O.G. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 26 Mei: korp. H. M. van Lier uit Venlo. Gesneuveld tussen 4 Januari en 10 Juni 1949. na vermissing: sold. Ie kl. G. A. Tenge uit Utrecht. Gesneuveld 15 Juni: sold. H. Dek ker uit Groningen; sold. J. J. M. Gozeling uit Amsterdam; sold. J. H. Herbers uit Hardenberg. Gesneuveld 16 Juni: sold. P. den Boer uit 's-Gravenzande; huzaar P. Groenenboom uit Rhoon (Z.H.); sold. A. H. C. Raymakers uit Hel mond; korp. A. J. van Schijndel uit Dordrecht; sold. H. H. G. Simons uit Heerlen. Gesneuveld 19 Juni: huzaar C. F. Cools uit 's-Gravenhage; sold. G. Fokker uit Laren (N.H.); huzaar J. T. M. Hovius uit Amsterdam; sold. Ie kl. P. J. Lockx uit Alkmaar; korp. L. Meurink uit 's-Graven- hage; huzaar G. H. de Ruijter uit Zutphen. Kon. Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 24 Juni: onderlt. infie A. R. W. de Vries uit IJsselmuiden. In Utrecht werd gisteren het 40-jarig bestaan van 't Chr. Nat .Vakverbond ge vierd met een herdenkingsbijeenkomst in de Irenehal. Op het podium hadden o.a. plaats genomen de minister-president, dr. W. Drees en de ministers Schokking, Lief- tinck, Joekes en Wijers. Na de opening heeft bondsvoorzitter Ruppert in een herdenkingsrede het be staan van het verbond gerechtvaardigd en uit de geschiedenis een en ander opge haald. Vervolgens wenste de minister-president namens de regering het C.N.V. geluk met dit jubileum. Het contact van de regering met de vakbeweging is zo nauw, veelvul dig en vruchtbaar, dat er reden is, van belangstelling en sympathie te doen blij- kCDr. Drees wilde getuigen van de goede samenwerking tussen de drie vakcentrales al leek het moment daarvoor met zo goed gekozen, nu een oud strijdpunt weer naar voren is gekomen. Het tou volgens de premier jammer zijn, als dat tot een ver- (Van onze Haagse redacteur). Bij de Onderwijsbegroting is in de Eerste Kamer ook het technisch hoger onderwijs ter sprake geweest en daar mee ook het vraagstuk van de stichting al dan niet van een tweede T. H. Voor verdeling van dit onderwijs over twee hogescholen schijnen de kansen echter weinig gunstig, wanneer men de verklaringen van de minister nader be schouwt. Hoezeer hij daarbij zich in het vage hield en geen enkele besliste uit spraak deed t.a.v. zijn plannen. Tot decentralisatie van het Technisch hoger onderwijs zo zeide de minister, is nog niet besloten. Er bestaat alleen nog slechts het besluit van de minister raad van 20 Maart 1948, dat de Tech nische hogeschool te Delft zal worden uitgebreid tot een capaciteit van 3500 studenten. Over eventueel verdere uitbreiding van het technisch hoger onderwijs, aldus prof. Rutten. zal over een maand of twee een beslissing worden genomen aan de hand van het J®PP°rt der deskundige commis sie (2e commissie-Holst, Red.). jaarlijk slagen gemiddeld 1300 jongelui voor het eindexamen gymnasium E of H.B.S. B. Op de basis van de gegevens der laatste jaren gaan er daarvan jaarlijks 800 naar Delft e" ?atlr .de universiteiten. Tot zover de mededeling van de minis ter. Onze indruk bij een en ander is dat Z. Exc. bedoelde te zeggen, dat mót capaciteit van 3500 studenten Delft aan de totale behoeften kan voldoen Wam van de jaarlijkse aanvoer van soo nieuwe studenten vallen er geleidelijk zoveel af dat het totaal aantal veilig op 3500 kan worden gebaseerd. Wanneer dit zo is. dan kan men er we, zeker van zijn, dat er bij de tegenwoor dige financiële omstandigheden niet aan wordt gedacht naast Delft nog een twee- de T. H. te stichter met al de hoge kos ten daaraan verbonden. Hoezeer men mis schien ook met het oog op plaatselijKe of gewestelijke belangen decentralisatie van het technisch onderwijs wenselijk acht. Intussen zal het vraagstuk toch nog eens nader worden bezien aan de hand van het rapport der 2e commissie-Holst. wijdering zou leiden. Want het is van niet te onderschatten waarde, dat ten aanzien van de grote sociale en economische vraagstukken de vakcentrales in construc tieve arbeid op normale wijze met elkaar blijven samenwerken (applaus). Dit geldt vooral met het oog op de kotnende mede zeggenschap. De minister-president zeide verder o.m. dat hem in de vier jaren, dat hijzelf mede de verantwoordelijkheid voor de landsre gering draagt, de onmisbaarheid is ge bleken van de vakorganisaties, welker be langen ook door het C.N.V. zijn behartigd. Er was wel eens botsing, maar er is steeds van beide zijden van die der regering en die der organisaties begrip getoond. Tot slot richtte dr. Drees zich in een kort persoonlijk woord tot de heer Rup pert en deelde hem mede, dat het H.M. had behaagd hem te benoemen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. In zijn dankwoord sprak de voorzitter de verwachting uit, dat de onenigheid tus sen de vakverenigingen, waarover de mi nister in zijn rede sprak, niet een blij vende twist zal worden. Wie erkent, dat er principieel onderscheid bestaat in de grondslagen van vakverenigingen, zal tot samenwerking bereid zijn, aldus spreker, die het vertrouwen uitsprak, dat het mo gelijk zal blijken tot oplossing van de huidige moeilijkheden te komen. Prof. mr. W. de Gaay Fortman gaf merna een beschouwing over de christe lijke vakbeweging en sociale gerechtig- Een Douglas „D.C. 3"-vliegtuig is, zeer kort na het opstijgen van een vliegveld te Perth (Australië) neergestort. Het toe stel vloog in brand, waarbij alle 18 inzit tenden 14 passagiers en een beman ning van 4 koppen om het leven kwa men. Er hebben zich gisteren in het Haagse Metropole theater, bij de première van de film „The Iron Curtain" („Het ge val Gouzenko") tal van ongeregeldheden voorgedaan. De eerste avondvoorstel ling werd herhaaldelijk onderbroken door uitroepen van mannen en vrou wen in de zaal als: „oorlogsophitsers, leugenaars, fascisten". Politie in burger dreef deze oproer kraaiers met medewerking van het pu bliek uit de zaal, waarbij steeds gebruik moest worden gemaakt van gummiknup pels. Er ontstond grote verwarring toen en kele demonstranten met ammoniak gin gen gooien. De film moest worden afge broken. De schuldigen werden verwij derd. Zeven van hen werden gearres teerd. De scherpe lucht van de ammoniak werd door middel van rondgespoten par fum verdreven. Na afloop van de film applaudisseerde 't in de zaal aanwezige publiek. Op straat voor het theater was het ie'.s rumoeriger dan gewoonlijk. Incidenten deden zich hier echter niet voor Ook een andere Haagse bioscoop, het Astatheater draaide gisteren de film „The iron Cur tain". Ook daar deden zich in de eerste avondvoorstelling ongeregeldheden voor Vier personen, twee mannen en twee vrouwen, die door geschreeuw de orde verstoorden, werden gearresteerd. In beide theaters was de eerste avond voorstelling de ruroc:y igste. Tijdens de tweede voorstelling maakte de politie in Metropole nog een arrestant, in Asta twee, van wie één een eierschaal gevuld met carboleum naar het doek gooide, waardoor dit werd beschadigd Wegens vernieling blijft deze man voorlopig in arrest. De andere arrestanten werden om 24 uur naar huis gezonden. Op één in Asta gearresteerde vrouw werden drie kleine flesjes met zoutzuur gevonden. In Metropole nam de politie 700 pam fletten in beslag, waarin tegen de ver toning \an de film werd geprotesteerd en het publiek werd verzocht de beide theaters te boycotten. Een deel dezer pamfletten was afkomstig van de ver eniging NederlandUSSR, een ander dee] was niet ondertekend. Voorts werden twee stinkbommen en drie lege flesjes die zoutzuur hadden bevat, in beslag ge nomen, Na eerst gesproken te hebben over de dreiging van een machtsgreep, of van een voldongen feit in de koningskwestie, delen zij vandaag in hun pers mede, dat de algemene federatie van arbeid in België (waarin de socialisten met hun communistische Siamese tweeling-broe ders nauw samenwerken) een spoedver gadering heeft gehouden, om de poli tieke, economische en maatschappelijke toestand te onderzoeken. Daarbij neeft de federatie al de nodige maatregelen onder 't oog gezien, „die moeten worden getroffen om tegelijkertijd de materiële belangen der arbeiders en de democra tische wettelijkheid te verdedigen, die in gevaar wordt gebracht door een even tuele terugkeer van Leopold III" Hier wordt aan toegevoegd, dat om alle eventualiteiten het hoofd te bieden het bestuur der genoemde federatie blijft zetelen. In een dergelijk proza zou men een dreiging met burgeroorlog kunnen zien, indien het Belgische volk zo naïef was daar in te lopen. In de eerste plaats schijnen de socialisten te vergeten dat er ook nog zo iets als Katholieke arbei ders bestaan, welker syndicaten de machtigste zijn in het land en niet min der dan ruim een half millioen leden tellen. Ook de liberale syndicaten zullen wel niet alle met de socialistische op hitsing aceoord gaan. Nog steeds geven de socialisten blijk van een panisch schrik en een onbegrijpelijke verwarring in hun redenering; sedert de verkiezingen herhalen zij elke dag, dat Boven de grenzen met het Westen patrouilleren met rad'io uitgeruste heli- copteres van de Tsjechoslowaakse veilig heidspolitie. Een maatregel om landge noten te beletten Tsjechoslowakije te ont vluchten, is ook de bouw langs de grens van grote uitkijkposten, waarvan de hoogte op 100 meter wordt geschat Voorts zijn alle wegen, die naar de In de eerste helft van dit jaar is via de gemeentebesturen bij het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting een zo grote stroom van aanvragen voor toekenning van een premie voor woning splitsing ingekomen, dat de minister zich genoodzaakt heeft gezien aan de gemeen tebesturen te verzoeken na 1 Juli tot na der orde geen nieuwe aanvragen aan zijn departement door te zenden. Het ep de begroting van het ministerie voor dat doel voor 1949 uitgetrokken bedrag is met toereikend om aan een welhaast ongeli miteerd aantal aanvragen te voldoen. Indien op de begroting van 1950 ten behoeve van woningsplitsing opnieuw een bedrag wordt uitgetrokken, kan dit bedrag allereerst worden aangewend ter voldoening aan de aanvragen, die door de gemeentebesturen in volgorde van ontvangst zijn bewaard. Het bovenstaande heeft alleen betrek king op de toepassing van de premiere geling-woningsplitsing en niet op de re geling, volgens welke vergoeding kan worden verleend van de kosten, die men moet maken om vry willige samenwoning Westelijke grenslijn voeren, op Tsjecho- slowaaks gebied voor voertuigen onveilig gemaakt door gecamoufleerde ingravin gen. De toestand schijnt intussen wel zo ge spannen te zijn, dat in welingelichte krin gen van groepen „partisanen" gesproken wordt, die voortdurend groter worden en verzet plegen bij het arresteren van pries ters. Er zouden hierbij zelfs enige commu nistische politie-agenten zijn gedood. Het protest door mgr. Verolino, verte genwoordiger van het Vaticaan in Praag, bij de regering ingediend tegen zijn aan houding en arrestatie, is afgewezen, omdat „de rondreis van mgr. Verolino beschouwd moet worden als een propagandatocht en een inmenging in de binnenlandse aange legenheden van de Tsjechoslowaakse staat", aldus zegt een communiqué van de regering. Het corps diplomatique te Praag heeft, bij monde van de deken, de Franse am bassadeur, een tweede protest ingediend. Het corps diplomatique beklaagt zich er over, dat een diplomaat op brute wijze verhinderd werd de toestand in Slowakije op te nemen. De regering heeft een poging gedaan, mgr. Beran ertoe te bewegen het aarts bisschoppelijk paleis te verlaten. Ze stelde hem namelijk voor., dat hij „Zomerva- cantie" zou nemen. Mgr. Beran is op deze „verlokking" niet ingegaan. Hij heeft sinds 19 Juni het paleis niet verlaten. Personen uit de omgeving van de aartsbisschop ver klaarden, dat zijn gezondheidstoestand uit stekend is en dat hij kracht put uit het gebed, vol vertrouwen afwachtend wat de toekomst zal brengen. De pseudo-Kath. Actie heeft gister avond een nieuwe proclamatie uitgege ven. welke eigenlijk niets anders is dan een herhaling van de vorige Na bittere aanvallen op de bisschoppen en het Va ticaan betuigt het comité „zijn trouw" aan de Kerk. De vertegenwoordigers van de Kerk, die tegen het comité gekant zijn, wor den „instrumenten van de vijanden van de republiek" genoemd. Het comité, waagt het, zich ,.de kern van de Kerk mogelijk of draaglijker te maken Laatstbedoe de regeling kan door de ge meentebesturen bij voortduring worden toegepast. De verwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Droog en overwegend zonnig weer Meest zwakke wind hoofdzakelijk uit richtingen tussen Noord er West. Vooral in het binnenlanc iets warmer dan vandaag. Zondag 3 Juli: Zon op 4.25 on der 21.02 uur; Maan op 13.12, onder 0.15 uur. Maandag 4 Juli: Zon op 4 26, oil ier 21 02 uur; Maan op 14.38. onder 0.27 uur. en vertegenwoordiger van millioenen (sic!) katholieken en duizenden vader landslievende priesters" te noemen. Het was „verbitterd" door de vijandige hou ding van de bisschoppen en Vaticaanse kringen ten opzichte van het comité en door de „vervolging" door de bisschop pen van de aanhangers der beweging. Hoe bezorgd de rode regering wel is voor „het recht" blijkt uit het feit, dat bij Tsjechoslowaakse gerechtshoven ar beiders, die een speciale opleiding van één jaar hebben genoten, aangesteld worden als openbaar aanklager. Volgens een officiële verklaring zonden velen van deze functionarissen „beter zijn dan universitair gegradueerden". Nog een staaltje van „het recht" in de volksdemocratie Tsjechoslowakije: de re gering treft maatregelen om inwoners van Praag, die beschouwd worden als vijanden van het regiem, uit hun huizen te zetten, teneinde op die wijze woningruimte te verkrijgen vooi „loyale arbeiders". Volgens het blad Sobvodne Slovo zijn aan arbeiders, die naar de hoofdstad ver huizen, etagewoningen met warm water, badkamers en andere moderne utiliteiten beloofd. „Deze woningen zullen worden verkregen door resolute maatregelen tegen personen, die in Praag niet thuis horen. Vijanden van de volksrepubliek zullen de stad moe ten verlaten", aldus meent de minister van volkshuisvesting. De openbare aanklager van de recht bank te Rome heeft gisteren achttien jaar gevangenisstraf geëist tegen de student Antonio Pallante, wegens de moordaar. slag op de Italiaanse communistische let der Togliatti. Dit is de hoogste eis, die volgens de Italiaanse strafwet voor moord aanslag gesteld kan worden. de resultaten er op wijzen, dat de grote meerderheid der bevolking niet meer van Leopold III wil weten, doch als nu kabi netsformateur Van Zeeland hun de gele genheid geeft, dit door dezelfde bevolking door een referendum te laten bevestigen hebben zij daar niet van terug, schreeu wen moord en brand en kondigen maat regelen af, alsof men aan de vooravond van een burgeroorlog zou staan. Was het niet Publilius Syrus, die zeide: Wie de goden ten gronde willen richten, krenken ze eerst het verstand? Intussen heeft Van Zeeland zich niet door de rode tactiek van de wijs laten brengen en heeft hij ook gisteren Olym- pisch-kalm zijn pogingen tot kabinets formatie voortgezet. Andermaal heeft hij met socialistische en liberale personali teiten geconfereerd, steeds op de basis, die wij reeds hebben gemeld. Tot practi- sche resultaten werd echter nog niet ge komen, enerzijds door botte afwijzing van de zijde der socialisten, anderzijds door aarzeling bij zekere liberalen, waar de zeer links georiënteerde vleugel- Devèze nog steeds zeer actief is. Uit wat wij van liberale kiezers hoor den zijn dezen teleurgesteld over Devèze, die het nodig oordeelde duidelijk te verklaren in een regering te willen zitten met de Katholieken alleen. Op het laatste ogenblik schijnen echter ook aiidere liberalen dan Devèze dit te hebben ingezien en zouden thans bereid zijn, met Van Zeeland samen te werken in 'n Katholiek-liberaal kabinet, waarvan het program belangrijke maatschappe lijke, economische en financiële punten bevat, maar dat er in de eerste plaats ook naar zal streven, de grondwettelijke cri sis, die in België sedert de bevrijding door de afwezigheid van de koning be staat, op te doen houden door Leopold III terug op de troon van België te plaatsen, alle socialistische en communistische be dreigingen ten spijt. De besprekingen zul len vandaag nog de gehele dag worden voortgezet. Tegen alle verklaringen en verwach tingen in schijnt het wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie weinig kans te maken nog vóór het zo merreces in de Tweede Kamer in be handeling te komen. Voor de volgende week staan behalve de stemming over de motie-Droesen be treffende verhoging van de inleverings- prijs van boter en dc eindstemming over dt begroting 1949 van het landbouwega- lisataefonds, enige wetsontwerpen van eenvoudige aard op de agenda, zomede het wetsontwerp tot goedkeuring van het statuut van de Raad van Europa Wanneer men nu in aanmerking neemt dat er de volgende week vermoedelijk een regeringsverklaring over de situatie in Indonesië zal komen, waarop een ge- dach ten wisseling in de Kamer is te ver wachten, dan is het duidelijk, dat er wei nig tijd voor de behandeling van omvang rijke wetsontwerpen zal overblijven. Het schijnt namelijk ir de bedoeling te lig gen, dat de Kamer 22 Juli uiteen zal gaan. Ge hebt natuurlijk van de week het jaarverslag van Philips gelezen. Een winst van 23 millioen. Een cijfer om, op 't eerste gezicht, van achterover te slaan. De aandeelhouders krijgen 11% millioen uitgekeerd. Maar men bedrijve met dit cijfer geen demagogie, want het is een uitke ring op een totaal ingebracht kapitaal, ook van eigen arbeiders, van 140 millioen. Het personeel van 34.500 mannen en vrouwen ontvangt bijna 6% ton. Ook aan hen is dus gedacht. Over personeel en deszelfs aangelegen heden worden in genoemd verslag meer gedachten ontwikkeld. Zo wordt het trouwens niet alleen in dit rapport als een gevaar gezien, dat 't onderscheid in de beloning te beperkt is. Niemand met verantwoordelijkheidsbesef zal zich verzetten tegen sociale gerechtigheid en sociale zekerheid. Maar door de inko mensnivellering is het verschil tussen de beloning van geschoolde en ongeschool de arbeid zo gering, dat. aldus het ver slag, niet alleen de arbeidslust ongunstig wordt beïnvloed maar bovendien de nei ging bij jongeren om een vak te Ieren. En dat is voor het industrialisatieplan een groot gevaar. Want wil men op de duur de concurrentie volhouden, dan zijn bedrijven met vakbekwame arbeiders al lereerste eis. Een te weinig verschil in inkomen, mede door de zware belasting druk, doodt energie op radicale wijze. Komt er voorts te weinig kapitaal vrij voor nieuwe industrieën, dan stijgt de werkloosheid met de genoegzaam beken de gevolgen. De materie is uitermate moeilijk, om dat we ons in een bijzonder zware over gangsperiode bevinden. Door de oorlog is elk gezin zodanig achterop in verschil lende voorzieningen, dat het „inhalen" slechts in een zeer traag tempo kan ver lopen. Ieder, hoe goed hij ook wordt be taald heeft moeite, om er met zijn salaris uit te springen. Op grond van sqciaal besef moet een werker worden uitbetaald, om behoorlijk te kunnen leven en zonder zorg ziek zijn en oud worden. Dat alles legt de bedrijven geweldige lasten op. Zij, die jarenlang energiek en met kosten extra vakkennis of nog hogere weten schappen vergaarden willen boven de ongeschoolden uit. Was vroeger het verschil tussen de beroepen vry groot, vandaag is het onderscheid in inkomen dikwijls zo gering, dat het reeds gesig naleerde gevaar van er „de brui van ge ven" en ten aanzien van studie en van ae arbeidslust niet denkbeeldig is Men moet echter bezitsspreiding aan vaarden. Het voldoen aan deze eis levert natuurlijk ernstige bezwaren, omdat over het „tot hoever" de meningen uiteen lopen. Sommigen krijgers al een „onaan genaam gevoel" bij tientallen guldens ex tra-offer, maar er zijn er ook, wie de ni vellering honderden kost, omdat het be drijf geen grotere uitgaven gedoogt en omdat de belastingdruk sterk progressief is. Daar komt nog bij, dat er een enorm verschil is in lonen en vakkennis der be roepen onderling, met als gevolg onder waardering van veel vakkennis en over schatting van weinig vakkunde. Elkeen meent tenslotte recht te hebben, om een of andere reden, op meer. Dat geldt voor ondernemers, middenstanders en de groepen der hoofd- en handarbei ders. Egoïsme, overschatting van zich zelf en gebrek aan voldoende kennis van zaken, tot bij regeringsinstanties toe spelen de samenleving parten. Maar om in de reële armoe over het algemeen in onze periode en in de prac- tijk van een schijnwelvaart alle belang hebbenden tevreden te stellen zou het verstand van Salomon te kort schieten. Alleen nog dit en dit geldt voor ons allemaal: Ook de zwaarste pruimenboom raakt eens uitgeschud. En wat dan? HENK VAN DER MAZE Met ingang van 1 Juli worden de prij zen voor speciale benzines met 0.35 per 100 liter verhoogd. Dit vindt zijn oorzaak in de verhoging van de wereidmarktno- teringen. In verband met de daling van de we reldmarktnoteringen zal met ingang van dezelfde datum de prijs van lichtpetro- leum worden verlaagd met 0.005 per liter e., de prijs van tractorpetroleum met 0>01 per liter. Gisterenmiddag kwamen 500 staf-offi cieren van de aan de gezamenlijke oefeningen deelnemende oorlogsbodems en vliegtuigen van de landen der W. Europese Unie op het vliegdekschip „Implacable" 't vlaggeschip der ver enigde Brits-Frans-Nederlands-Belgi sche vloten bijeen om de komende vierdaagse oefeningen in volle zee tot in by zonderheden te bespreken. De conferentie was geheim en geen der ruim 40 geallieerde persvertegenwoordi gers. die zich aan boord van de Britse, rranse en Nederlandse oorlogsschepen bevinden, werd dan ook toegang tot de besprekingen verleend. Admiraal Sir Rhoderick McGrigor, de Britse opperbevelhebber der verenigde vloten; gaf de aanwezige staf-officieren een uiteenzetting van de opzet der ma noeuvres en de doeleinden, waarnaar wordt gestreefd. Staf-officieren verstrek ten tot in .bijzonderheden uitgewerkte instructies over het vitale vraagstuk van het onderhouden der verbindingen, zowel tussen de verschillende oorlogsschepen onderling, als tussen de in groter ver band aan de oefeningen deelnemende vlooteenheden. De aan de conferentie deelnemende niet-Engelse marine-officieren ontvingen via koptelefoons mondelinge vertalingen van het besprokene. Tijdens de oefenin gen zelf zullen alle bevelen in het En gels worden gegeven, doch op alle oor logsschepen zullen verbindingsofficieren aanwezig zijn. Scheepssloepen voeren gisteren de ge hele dag af en aan om geallieerde staf officieren van en naar de „Implacable" te brengen. Tijdens het weekeinde zullen enkele der geallieerde oorlogsbodems door het publiek bezocht kunnen worden. De eigenlijke oefeningen beginnen, zoals gemeld. Maandag a.s. Scheepskapellen speelden de volkslie deren der West-Europese landen, toen admiraal McGrigor na de conferentie zijn vlaggeschip verliet om het Nederlandse vlaggeschip „Tromp" en het Franse vlag geschip te bezoeken. Zondag zullen onnieuw verschillende plechtigheden plaats hebben, als Prins Bernhard door schout bij nacht Willing® op de „Tromp" ontvangen zal worden. Men verwacht niet, dat de Prins met de vloot zal uitvaren. Ook op ander gebied dan enkel in de wapenhandel maken de bemanningen van de vloten kennis met elkaar. Een voetb«l- wedstrijd tussen twee vertegenwoordigen de ploegen van het Britse en Franse ki-.it- ser-eskader opende gisteren een reeks van sportontmoetingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1