De Bruijn antwoordt het NYV KAB zo nodig tot strijd bereid Weerbericht Na de socialisten weigeren ook de liberalen De Schrijver bezocht de koning GROOTHANDELSPRIJZEN Lot van de Tsjechische bisschoppen aangekondigd Religieuse staatsfeesten „strijd middel" der regering Aankomst van onze vloot te Penzance Russische Rulgaar Dimitrof te Moskou overleden Waarom 'n zeeoorlog altijd lang duurt DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nieuwe uitdagingen van de modernen Sittard huldigde Mgr. G. Cobben Twee boerderijen afgebrand Tomatenexport naar Engeland Hitte in W.-Europa In Mei licht gedaald Sprinklianenzwerm van 120 bij 65 K.M. Stoffelijk overschot naar Sofia Ylste JAARGANG MAANDAG 4 JULI 1949 No. 20969 nog WEINIG verandering tot Zondag werd te Enschede het 60-jarig bestaan van de K. A. B. herdacht. Ter gelegenheid hiervan werd door Z. Em. Joannes Kardi naal de Jong in de open lucht een Pontificaal Lof gecelebreerd. Giels naam staat in het zandsteen der kerk Zeventien personen dakloos Veiling van slechts 70 pet. WATERSCHAARSTE IN ENGELAND VEEL KASFRUIT DIT JAAR Wolk met donderend lawaai Steeds dreigender wordt de houding, welke de Praagse regering tegenover het Tsjechoslowaakse episcopaat aanneemt. Bij monde van de minister van onderwijs en eredienst, Nejedly, heeft zij de bisschoppen thans gewaarschuwd, dat zij het lot van de „Febru- ari-vijanden" zullen ondergaan, wanneer zij in hun tot nu toe aangenomen houding volharden (Met „Februari-vijanden" be doelde Nejedly de tegenstanders van de communistische omwen teling van Februari 1948). In een radiorede beschuldigde hij de bisschoppen ervan, dat zij „een illegaal apparaat voor revolutionaire arbeid" opbouwen. Voorts zeide hij, dat de staat het recht en de plicht heeft, de bis schoppelijke bureaux te bezetten, omdat „deze zich met burger lijke zaken als huwelijken V laten". Een luchtopname van een gedeelte van de West-Europese vloot voor anker bij Penzance. MARINETRADITIE MET ETIQUETTE Marirwtraditie eist ingewik- kel etiquette. PRINS BERNHARD EN MONTGOMERY TE PENZANCE DE DOOD OP DE WEG DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende aivertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In een uitvoerige beschouwing heeft gisteren te Enschedé, waar de Kath. arbeidersorganisatie haar zestig-jarige bestaan herdacht, de Verbondsvoorzitter de heer A. C. de Bruijn, gesproken over de befaamde Geneefse kwestie. Hij heeft daarin het standpunt uiteengezet van de K. A. B. te dezer zake. „De K. A. B. zal zich t.a.v. deze kwestie In haar geheel nader dienen te beraden", zo zeide de heer De Bruijn onder andere. „Wij dachten misschien dat we er wa ren met de Stichting van de Arbeid, de Raad van Vakcentrales, de Vakunies en de afdelings-unies. Wij dachten misschien dat de leiders van het N.V.V. na 60 jaren hun verstand zouden gebruiken en het woord zouden houden, dat respect en waardering voor elkaar een blijvende basis voor vruchtbare samenwerking zou zijn. Er is echter, naar het schijnt, te vroeg gejuicht. Wat zich dezer dagen te Genève heeft afgespeeld, kan en moet ter lering en ter waarschuwing gelden. De kwestie is er niet gemakkelijker op geworden, doordat naar het schijnt het N.V.V.-bestuur de daad van bestuurder Vermeulen dekt. Hoe komt het N.V.V. aan de zotteklap, zo vroeg spr., dat de leiders der K. A. B. voortdurend aandrang zouden uitoefenen tot handhaving van het bisschoppelijk verbod? Ieder kan weten, dat de kerkelijke overheid onze adviezen niet behoeft bij het bepalen van een standpunt. Heeft de houding van de N.V.V.-man te Genève niets met de samenwerking te maken; richtte de afkeurenswaardige i nval zich uitsluitend tegen de Kerke lijke overheid? „Zo is het niet", zeide spr. en hij illu streerde zijn antwoord met de medede ling, dat waarschijnlijk binnenkort een delegatie der Ned. Arbeidersbeweging in overleg met officiële Amerikaanse instan ties een bezoek aan Amerika zal brengen. „Het N.V.V. heeft echter doen weten zij het niet aan ons dat het niet in gezelschap van de K.A.B. wil gaan. En eenzelfde houding zal, tenminste als mijn inlichtingen juist zijn, door het N.V.V. worden ingenomen t.a.. een officieuse uit nodiging om gezamenlijk Engeland te be zoeken. Men kan derhalve niet zeggen, dat men de K.A.B. ongemoeid heeft ge laten". „De heren van het N.V.V. mogen zich hoeden voor teleurstellingen", aldus spr. En om hun die te besparen verklaarde hü, „dat de K.A.B. zich bij de propaganda nimmer op het bisschoppelijk verbod be roept en voorts dat een eventuele ophef fing van de aangevochten sancties toch niet zal opheffen een sanctieloos verbod, omdat nog in de laatste vastenbrief de bisschoppen uitdrukkelijk hebben doen weten, dat het Katholieke plicht is, zich bij Katholieke organisaties aan te sluiten. Hij die dat niet doet, hij die zich anders organiseert is dies in verzet tegen de bis schoppen". Wat de omvang der K.A.B. betreft, zeide de heer De Brüijn nog, dat indien de Kath. ambtenarenorganisatie in het centrale verband der Ned. Kath. vakbe weging wordt opgenomen, het ledental de 310.000 nadert. En het ledental van een federatief verbonden en samenwerkende C.N.V. en K.A.B. zou dan ongeveer 460.000 man bedragen. „Ons antwoord", aldus de heer De Bruijn, „zou nu evenals voorheen dienen te wezen: Wij zijn als het moet bereid! Dl K.A.B. zoekt de strijd niet, integen deel, maar zij zal hem, als het niet anders kan, ook ni uit de weg gaan. De verwachting van heden morgenavond luidt: Voor de Westelijke provincies: Droog en overwegend zonnig weer. In de ochtend snel stijgende tem peratuur, maar later op de dag binnendringen van koelere lucht bij wind van zee. Voor de rest van het land: Droog, zonnig en warm tot zeer warm weer. Zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Dinsdag 5 Juli, zon op: 4.27 uur; zon onder 21.02 uur. Maan op: 16.06 uur; maan onder 0.41 uur. Met ruiters, bruidjes, een maagdenkooi en muziek werd mgr. G. Cobben Zater dagavond in Sittard van de trein gehaald geVen om bij gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest en koperen bisschopsjubi leum in zijn geboortestad hartelijk ge huldigd te worden. Eveneens in feeststoet werd Monseig neur Zondagmorgen naar de St Petrus- kerk geleid, waar hij een pontificale Hoogmis tot dankzegging opdroeg, welke door mgr. Karling uit Finland werd bij gewoond. In zijn predikatie vertelde Deken Haenraets dat zijn schoolkame raden nooit hadden kunnen vermoeden, dat „Giel", die vroeger standjes kreeg omdat hij zijn naam in de zandsteen van de kerk schreef, nog eens als bisschop binnen deze gewijde muren gehuldigd zou worden Tijdens de drukbezochte receptie, die na afloop in de keurig versierde woning van de familie Cobben werd gehouden, bood het comité van oud-schoolmakkers de jubilaris een geldelijke bijdrage aan voor een kindertehuis dat in zijn Finse missie gebouwd zal worden. Een felle brand, die plotseling in het achterhuis van een kapitale boerderij aan de Bosscheweg te Drunen is uitgebroken, legde in minimum van tijd de boerderij in as. Vrij spoedig werd ook een nabij gelegen boerderij door het vuur aange tast. Hier kon echter een deel van de in boedel worden gered. De brandweer wist een derde boerderij die reeds vlam had gevat, te behouden, zij het, dat hier veel waterschade ont stond. De vermoedelijke oorzaak is kortslui ting. De schade wordt op 70 a 80 mille geschat. De betrokkenen zijn verzekerd, echter aan de zeer lage kant Twee ge zinnen het ene bestaande uit man. vrouw en 8 kinderen en het andere uit man, vrouw en 5 kinderen werden door deze brand dakloos. Op Maandag 4 Juli en Dinsdag 5 Juli mogen slechts 70 pet van de voor export goedgekeurde tomaten voor Engeland worden geveild. In verband met de be perking van het wekelijks voor export be schikbare contingent van 1500 pond ster ling moeten alle veilingen, die op boven genoemde dagen uitvoermachtigingen af- Dinsdagmiddag, 5 Juli, aan het bedrijfschap opgeven, welke totale hoe veelheid uitvoermachtigingen voor Enge land op Maandag en Dinsdag zijn ver strekt. Over volgende percentages volgt zo spoedig mogelijk bericht van het bedrijf schap. In geheel West-Europa heeft men Zon dag van hittegolf-temperaturen kunnen genieten enuit de voornaamste steden hadden uittochten plaats van mensen, die buiten de steden nog meer zon en wat minder warmte zochten. De minimum-temperatuur te Parijs was bijna 80 graden in de schaduw, ter wijl Lissabon; waar de hittegolf reeds drie dagen duurt, zich koesterde in een temperatuur van 100 graden in de scha duw Daar slapen de mensen dan ook maar op straat of in tuinen. In Engeland maakt men zich als ge volg van de langdurige droogte zorgen over de watervoorziening, vooral van de grote steden. Er worden reeds maatrege len overwogen om het water te rantsoe neren. In Londen is het besproeien van tuinen en sportvelden verboden, behalve op Zondagen en Woensdagen. In sommige plaatsen moet het water per spoor worden aangevoerd. In Suffolk moest water worden gebracht om de bak kers in staat te stellen hun deeg te be reiden. De melkproductie, die kortgeleden zo overvloedig was, dat de rantsoenering tijdelijk kon worden afgeschaft, daalt sterk. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). Na de socialisten hebben thans ook de liberalen de heer v. Zeeland laten we ten, dat zij niet in een door hem gepre sideerde regering wensen te treden. De fanatieke liberale leider Devèze heeft dus zijn slag thuis gehaald en de libe rale personaliteiten, die het wel met een katholiek-liberale regering hadden willen proberen, weer in de rangen van de liberale linkervleugel gedreven. Devèze is tot samenwerking met de socialisten bereid, maar niet tot samen werking met de katholieken alleen. Devèze is n.l. vóór alles anticlericaal, zoals men dat hier noemt. De liberale kiezers begrijpen er intus sen niets meer van. Nog geen week gele den, nadat zij hun stem voor hun leiders hebben uitgebracht, worden de principes, waarvoor zij gestemd hebben, al door die leiders verloochend. Natuurlijk hebben zij een naar libe rale mode zeer ronkende motie uitgebroed om hun weigering, met v. Zeeland in een katholiek-liberale regering te treden, te motiveren. De quintessence van die motie komt hierop neer, dat het econo misch probleem en wat zij noemen de financiële sanering dringender zijn dan het oplossen van. de koningskwestie. Zij hebben dus tot nog toe niet ingezien, of willen niet inzien, dat in België geen enkele stabiele politiek mogelijk is, zo lang het koningsprobleem niet uit de weg zal zijn geru.md. Van haar kant blijft de socialistische pers voortgaan bedreigingen af te druk ken. Haar laatste trouvaille is dat zij v. Zeeland verwijt, voor de oorlog in goede Het door het Centraal Bureau voor de Statistiek berekende indexcijfer van grooUiandelsprijzen voor Mei 1949 geeft, t.o.v. dat voor April, eon daling te zien V3Het'indexcijfer voor de voedingsradde- len daalde met 1,2 pet. tengevolge van de prijsdalingen van melk (lager vetge halte) kaas en rundvlees. Hiertegenover stond 'een geringe stijging van de markt prijs voor granen. Bij de grondstoffen traden eveneens enkele prijsdalingen op, waarvan die voor hout (6,3 pet.) wel de belangrijkste was. Voorts deden zich prijsdalingen voor in de groepen grond stoffen voor de chemische producten (sel de soude en caustic soda), metaal (koper en lood) en papier (houtcellu- lose), terwijl enkele grondstoffen voor textiel (kunstzijde en katoenen garens) in prijs stegen. Tengevolge van deze prijswijzigingen daalde het indexcijfer voor de grond- en hulpstoffen met 0,5 pet. De bij de afgewerkte producten op tredende geringe prijsdalingen en -stij- De oogst van fruit onder glas laat zich op het ogenblik zeer bevredigend aanzien. Wat de druiven betreft, was eind Juni de stand van Frankenthaier, Black Alicante en Gros Colman goed, van Golden Champion en Muscaat van Alexandrië matig tot goed. Bij pruimen hebben Golden Japan, Ontario en Santé Rosa zich goed tot zeer goed ontwik keld, de Early Laxton en June Blood matig. De ontwikkeling van perziken is dooreengenomen gunstig; de belangrijk ste rassen vertonen een goede tot zeer goede stand. gingen compenseerden elkaar, zodat het indexcijfer voor deze hoofdgroep onver anderd bleef. De indexcijfers groothandelsprijzen (basis Juli 1938-Juni 1939 is 100) luiden als volgt: April Mei 1948 1949 1949 Voedingsmiddelen 231 Grond- en hulpstoffen 342 Afgewerkte producten 283 Algemeen indexcijfer 281 243 369 294 295 240 367 294 294 Reuter meldt uit Reno (Nevada): Een wolk van sprinkhanen is op Oregon en Californië neergestreken. De dichte in sectenmassa is verspreid over een front van 65 km. en over een lengte van 120 km. Deze geweldige wolk verplaatst zich met een donderend lawaai, te vergelijken met dat van een goederentrein, die over een metalen brug rijdt. De boeren, die op hun akkers door deze zwerm verrast werden, zagen zich verplicht de vlucht te nemen en moesten hun gezicht be dekken om zich te beschutten tegen de steken van duizenden scherpe kaken. betrekkingen te hebben gestaan tot Hen drik de Man. Dit is de persoon, die voor de oorlog v. d. Velde a's hoofd der soci alistische partij was opgevolgd en waar alle socialisten om zo te zeggen in het stof voor neerknielden. Wegens zijn ge drag tijdens de oorlog hebben het land en de socialistische partij deze leider noodgedwongen uitgestoten. Voor 1940 c.hter was het de socialistische partij raad, die v. Zeeland letterlijk had ge dwongen, de Man als vertegenwoordiger der socialistische partij in de regering op te nemen. Nog sterker is een staaltje van verwar ring dat de socialisten te zien geven, door in hun pers van Zeeland als for mateur onmogelijk te willen maken door te zeggen, dat hij tijdens de oorlog niet in België was en dus niets afweet van de mentaliteit, die toen onder de Belgen heerste. Men zal de omvang van die blunder begijpen, als men weet, dat niet minder dan drie -Socialistische ministers van de jl. Maandag afgetreden regering- Spaak evenmin tijdens de oorlog in Bel gië waren nl. Spaak zelf in de eerste plaats. Verder Huysmans en Vermeylen. Zelfs Buset, de grote profeet der socialis tische partij, bracht samen met bovenge noemde rode excellenties de oorlogstijd veilig buiten België door. Intussen regent het momenteel, vooral uit Wallonië, verklaringen van loya liteit jegens Leopold III. Bevestigd wordt, dat de heer de Schrijver, voor zitter der C.V.P. te Pregny een onder houd met Leop ld heeft gehad. De Schrijver is gisteren te Brussel terug gekeerd, doch heeft geweigerd, enige verklaring over dit onderhond af te leggen. Vandaag zal Van Zeeland met de CVP- leiders over de toestand confereren. Op de jongste persconferentie heeft hij na de socialistische en liberale afwijzingen aan de journalisten te hebben medege deeld gezegd: „Ik beschouw mij niet als verslagen, eigenlijk begint de strijd eerst". Ondanks de dwangpositie, waarin de bisschoppen door de Praagse regering geplaatst werden, doordat zij van hun administratieve contactmiddelen beroofd en eenvoudig geïsoleerd werden en zelfs in geen verbinding met de H. Stoel meer kunnen treden, hebben deze kerkelijke autoriteiten, voordat zij geheel en al van de (zichtbare) verbindingen met hun ge lovigen werden afgesneden, nog de vol gende tegenmaatregelen kunnen nemen: Aan de gelovigen is aangeraden, naar de uitzendingen van radio-Vaticana te luisteren, waarin hun de nodige richt lijnen zullen worden gegeven; voorts; de publicaties van het ministerie van onder wijs over kerkelijke zaken niet te lezen; tenslotte: in het uur der beproeving zo nodig het martelaarschap te trotseren, terwijl de zogenaamde Kath.-actie zoals men weet - en ook de voormalige Kath. volkspartij werden gedesavoueerd. Men verwacht thans te Praag, dat de leiders der regering, met premier Zapo- tocky aan het hoofd, ter gelegenheid van de gisteren begonnen drie godsdienstige en nationale herdenkingsdagen der Sla vische heiligen Cyrillus en Methodius, waarvan de viering nu door de zg. Kath. actie georganiseerd is, redevoeringen zui len houden over het conflict tussen Kerk en staat in Tsjechoslowakjje. Dat elke berichtgeving, welke de Praagse regering niet welgevallig is, on mogelijk' wordt gemaakt, wordt intussen nog weer eens geïllustreerd door het feit, dat de Praagse correspondent van de „Times", Godfrey Lias, en de jour nalist Harold Melahn, van de Praagse staf van „United Press", door de Tsjecho slowaakse regering zijn uitgewezen. Gisteren heeft premier Zapotocky reeds als eerste in de rij van sprekers de Cyrillus en Methodius-feesten geopend met een redevoering, waarin hij aan drong op „vrede en rust in de Tsjechi sche republiek". In gezelschap van een uitgebreide regeringsdelegatie reisde hij naar Bratislava, de hoofdstad van het Katholieke Slowakije, om daar de plech tigheden bij te wonen. Aangekondigd wordt, dat Zapotocky Dinsdag a.s. een belangrijke rede zal hou den te Devin, dat tot nu toe een pelgrims oord van de Katholieken is geweest. Hij heeft reeds verklaard, dat „voorwaarts en geen stap terug" het motto van de Tsjechische volksdemocratie is. Het dagblad der vakbonden „Prace", dat over het algemeen de mening van de premier weergeeft, gaf gisteren echter volgens A.P. in strijd met het boven staande te kennen, dat de Praagse rege ring niet voornemens is, de aartsbisschop van Praag, mgr. Beran, te doen gevangen nemen. Volgens het blad is hij op een politiek dwaalspoor en wil de regering geen „martelaar" van hem maken. Jiri Sila, hoofdredacteur van de „Pra ce" schreef letterlijk op de eerste blad zijde van 't Zondagsnummer, aldus A.P.: „Er zal geen vervolging ingesteld worden. Ook zal aan de aartsbisschop niet geraakt worden, hoewel gezegd wordt, dat zijn gevangeniskleren reeds klaar liggen en zijn hoofd bereid is de martelaarskroon te ontvangen". 1 HS ttröoww Aan de gemeente Ti°l is een extra bouwvolume toegewezen voor de herbouw van woon-bedrijfspanden in de binnen stad tot een bedrag van 436.000. Na acht weken zijn heden de stuca- doors, die in de Zaanstreek staakten, vandaag weer aan het werk gegaan. Nee, de komst van een gecombineerd Ringling Brothers-Strassburger en Mik- kenie-circus had voor het kleine stadje Penzance op het meest Zuid-Westelijke schiereiland van Engeland onmogelijk meer opwinding en drukte kunnen be tekenen, dan het arriveren van de ge combineerde West-Europese vloot. Het aardige is, dat kleine plaatsjes bijna over heel de wereld op dergelijke dingen pre cies eender reageren, volkomen inter nationaal menselijk. Zo gaat dat op kleinere plaatsen, maar de werkelijkheid van dit kleine plaatsje verrast U telkens weer, want zij is veel geprononceerder en veel uitbundiger. Ge loof ditmaal van ons, die er middenin zitten en dit verhaal moeten doorbellen uit een der Engelse fameuze pubs, waar het over en overvol ',s van bierdrinkende matrozen en dorstige vreemdelingen geloof ditmaal van ons dat het nog tien maal „zo erg is". Heel dit stadje van een 20.000 inwoners en een standbeeld voor de uitvinder van de Davy-lamp, die hier geboren werd, is één vlaggenzee: van de typisch Engelse kleine kathedraal wap pert een machtige Union Jack, er flappen in de lichte zeebries grote spandoeken over bijna alle straten en van vele hui zen is het een gewemel van kleine kleu rige pavoiseringsvlaggetjes. Dit alles als welkom aan de Western Unionisten en zelfs zagen wij een welkomstspandoek in de originele Nederlandse kleuren. Dit is nog niet alles, want het comité heeft zich danig uitgesloofd en meende ook nog met grote gele raambiljetten voor de dag te moeten komen, waarop in vier talen, dit welkom ondubbelzinnig werd uitgesproken. De Nederlandse versie luidde; „Pen zance geeft een warme aankomst aan de Western Union Fleet". Nou, warm is het hier en samen met tientallen ijsboeren profiteren wjj van deze Penzance-service. Er is onder de Nederlandse tekst, ook nog een welkom, dat vermoedelijk voor de Vlaamse Jan nen bestemd is: „Welkom in de Wester Union Floot". Toen wij hier na 7 uur sporen uit Londen arriveerden, lagen nog slechts de grijze Britse reuzen voor anker. De ont vangst op ons tijdelijk Engels verblijf H.Ms Maidstone, een groot onderzeeboot- moederschip, was dermate fantastisch, dat wij ons achteraf verwonderd afvroe gen, waarom de admiraal zelf niet op het perron was komen wuiven bij onze aankomst. Alleen een dergelijk gebaar nl. had ons enigszins voorbereid op deze prachtige ruime hut, de zeer hartelijke en bijna on-Britse begroeting, de wel komstdrankjes en het prima souper. Eerst toen wij door de motorboot aan boord werden gebracht, begrepen wij echter, waarom admiraal McGrigor, de opper bevelhebber van de Westerse Unie vloot, verhinderd was om ons op het perron te komen begroeten. Hij stond nl. zijn kanonnen af te schieten aan boord van zij vliegtuigmoederschip de Implacable. Tegen 9 uur 's avonds toen de boule vard van Penzance reeds opgloeide in een luisterrijke feestilluminatie klonken er andermaal saluutschoten en begroette onze dappere „Tromp" Engeland. Weer antwoordde de Implacable en zonder chauvinisme: wij komen hier als klein land toch maar aardig voor de dag met de Tromp, de Piet Hein (een naam, waar over iedere Engelsman altijd weer zijn nek breekt), de Johan Maurits en de Soemba, die aan bakboordzijde in een grote cirkel vlak bij het Engelse admi raliteitsschip liggen; terwijl langszij onze Engelse Maidstone de twee Nederlandse onderzeeboten „Zeehond" en Tijgerhaai" zijn gemeerd. Deze laatste hebben op weg van Rotterdam naar Penzance al behoor lijk geoefend, waarbij de „Zeehond" er in slaagde de jagerbescherming rondom het Nederlands convooi te doorbreken en het Nederlandse werkschip „Vulkaan" te „torpederen". Neen, zeide (je „Vulkaan", jullie zijn zelf allang vergaan. Wij hebhe„ nooit begrepen, waarom een zee-oorlog altijd zo lang duurt, maar sedert de plechtigheden van Vrijdag morgen zijn wij daar eindelijk achter: teveel beleefdheden over en weer. Gisterochtend brachten nl. de Franse en Nederlandse commandanten een be zoek aan boord van de Implacable en als u denkt der dergelijke zaakjes met een handje-schudden afgelopen zijn, dan kent u net zo min als wij de marine-traditie, want die begon weer me: saluutschoten: thans aan het Engelse opperbevelhebbersschip Eerst hees Je Franse kruiser Montcalm de Engelse vlag en gaf zeventien dreunen weg (die overi gens, omdat het maar los saluutkruit was, veel minder hard klinken dan wij had den gevreesd), daarna hees de Implacable de Franse vlag en antwoordde met idem zeventien schoten Toen gebeurde op de Tromp hetzelfde als op de Montcalm. Op het achterdek van de Implacable stonden de erewachten strammer dan wij ze ooit zagen, toen schout bij nacht Wil- linge de hoge staatsietrap aan stuurboord opklom. Drie Engelse matrozen bliezen, daarbij, stram in de houding, op een fluitje 'een ceremonie, die „oversluiten" heet en die uiteraard met uitsluiting mets te maken heeft. Daarna volgden er smetteloze saluten, terwijl n heuse band compleet met een drummer, die een echte panterhuid aan had'en evenals zijn collega's, die bijna verdronken onder een grote witte tropenhelm met koperen knopen, 'n korte marsbegroeting speelde, waarna de hoge Nederlandse gast werd verwelkomd door admiraal McGrigor en vervolgens de troepen inspecteerde. Men confereert en bereidt de avonturen van volgende week voor en de hele dag knipperen de scherpe schijnlichten of staat er helemaal boven op het vlaggedek een mannetje als 'n idioot met vlaggetjes te molenwieken. Zo praten schepen tegen elkaar, als u het nog niet wist, maar wat zij zeggenEerlijk gezegd geloven wij van het verhaal van een van die Jacks (het Engelse equivalent voor ons Jan) niet veel, maar hij beweert, dat zij elkaar s avonds bakken vertellen. Ik heb nog geen enkel schip zien schuddebuiken van het lachen. Een ander raadsel blijft voor ons vaste landsleken wat in hemelsnaam al die sloepen toch allemaal van het ene schip naar het andere moeten overbrengen: de meest luxueuse en snelste motorbootjes malen de hele dag het water van de baai maar tot schuim en kruisen bliksemsnel van de wal naar het schip en van het ene schip naar het andere. Toen wij aan boord van de Implacable waren, kwam er iets aan nou zo iets moois hadden wij nog nooit gezien: met een klein roefje en gordijntjes en sier lijke koorden en zilverkleurige sier- dolfijnen. Fantastisch gewoon! En een vaart.Je zou minstens denken dat zich de koning zelf naar een van zijn schepen spoedde Wel, van die staatsiesioep kwam geloof ik een klein briefje of zo iets. En ook dat briefje werd natuurlijk „overgesloten". En daarna fluistert Jack met een vuil lachje, daarnaast hebben zij ook de admiraal zijn tabakszak nog eens teruggebracht Alles bij elkaar is het werkelijk enorm, maar ik kan mezelf op het ogenblik niet meer verstaan van al het lawaai, dat momenteel een vier nationalige navy, roerend eensgezind temidden van veel warm bier (vanwege dat warme welkom en naar hun smaak alleraardigst Pen zance's vrouwelijk schoon) maakt. Dezer dagen hoop ik u echter meer te vertellen. J. W. HOFWIJK. Prins Bernhard en veldmaarschalk Montgomery, opperbevelhebber der strijdkrachten van de Westelijke Unie, zijn gisteren te Penzance aangekomen en hebben zich aan boord begeven van de vloot der Westelijke Unie. De prins en de veldmaarschalk zijn per vliegtuig \an het Europese continent gekomen. Beide vliegtuigen kwamen bijna tege lijkertijd boven een in de nabijheid ge legen vliegveld en aan het -vliegtuig van Montgomery werd verzocht in de lucht te blijven om het toestel van de Prins voorrang bij het landen te geven. Montgomery, die aan boord van de Implacable de oefeningen in de Golf van Biscaje zal meemaken, verklaarde, dat hij te voren nooit beseft heeft, hoe moeilijk het was een vloot uit de lucht te bombarderen. Prins Bernhard, die de uniform van 'n vice-admiraal droeg begaf zich aan boord van de Tromp. De Prins en de veldmaarschalk zijn uitgenodigd aan eén diner aan boord van de Implacable, waar Prins Bernhard ook de nacht zal doorbrengen. Hedenmorgen is de Prins weer aan land teruggekeerd. Georgj Dimitrof, die reeds een tijd lang zijn functie van premier in Bulgarije •et meer kon waarnemen wegens lever- v» suikerziekte, gepaard met acute ader verkalking, is in een sanatorium te Mos kou overleden. Het stoffeiyk overschot werd te Mos kou overgebracht naar het huis der vak verenigingen, alwaar het werd opge baard. Tijdens de overbrenging hingen overal de zwarte vlaggen. Bij de baar werd een erewacht geplaatst, die om de o minuten afgelost werd. Ook Stalin neeft met andere partijleiders en rege ringsfunctionarissen een wachtbeurt ver vuld. Het stoffelijk overschot zal per speciale trein naar Sofia worden vervoerd, be geleid door een speciale Russische dele gatie. In Bulgarije is nationale rouw afge kondigd. Van de gebouwen van alle buitenlandse legaties te Sofia waait de vlag halfstok. Terwijl Oost-Europese op Moskou ge oriënteerde landen van hun deelneming deden blijken, nam Joegoslavië een enigs- 'zins onverschillige houding aan. Eerst 10 uur nadat het bericht van Dimitrof's overlijden door Moskou was .gemeld deelde radio-Belgrado dit nieuws tussen berichten van gering belang mede, zon der enig commentaar erop te leveren. Dimitrof bereikte de leeftijd van 67 jaar. Hij was secretaris van de commu nistische internationale van 1935 tot 1943 en Bulgaars minister-president sedert 23 November 1946. In het beruchte door de nazi's in scène gezette rijksdagbrand-proces in Duits land behoorde hij mede tot de beklaag den, doch werd na een knappe zelfver dediging vrijgesproken, terwijl de Neder landse communist v. d. Lubbe door de nazi's tot slachtoffer werd gekozen en onthoofd werd. Na het rijksdagbrand-proces ontving Dimitrof het sovjet-Russische burger schap, waardoor hij Duitsland kon ver laten. In Ede is de 24-jarige T A.. een Pool, die bij de A.K.U. werkte, vlak bij het station door een autobus gegrepen en gedood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1