Nieuws ui, STAD en OMTREK VAN DE CRICKET-VELDEN typerende Toetsstudies de Gaf de lieer Bosch uitsluitend feiten? ALG. BESCHOUWINGEN BEGROTING 1949 De K.V.P. en het Monument LAATSTE BERICHTEN Monument, Medezeggenschap, Financiën Ja* maar met weglatingen en in onduidelijke samenhang Lier-iek in de Plantage TOUR DE FRANCE MAANDAG 4 JULI 1949 PAGINA S AUTORUSCHOOt WALDO EXCELSIOR 1—SPARTA 1 WANDELSPORT WILLEBRORDUSD.B. W. SNEEUWWITJE ARNEMLIDEN" DE STEM VAN DE LEZER JONGE VINCENTIANEN BIJEEN GESLAAGD PAUL HUPPERTS DEZELFDE ZON ZAL (HETER) IN AFRIKA SCHIJNEN Eerste plechtige II. Mis Pater R. Geerdes W.P. DE MAGIRUS-LADDER Commentaar KUNSTWAARDE NIET BETWIJFELD BURGERLIJKE STAND KLOK, KLOK, NA DE „KLOKKEN VAN Coppi bij een groep uitlopers DELI-TABAK HEEFT VAN SCHIMMEL TE LIJDEN Oogst circa een derde van de voor-oorlogse FEDERALE PARTIJEN EN R. T.-CONFERENTIE DUIZEND KILOMETER PER ROEIBOOT INSTRUCIEURS-OIPIOHA K.M.A.C »»»■'-'XMMW- Afgelopen Zondag speelde Excelsior tegen Sparta op het keurig verzorgde Spartaterrein. Excelsior won de toss en verkoos eerst te gaan batten op de aanval van Sparta, die bestond uit de Bruin en v.d. Linde. De Bruin begon zeer goed, doch het was zijn partner, die mede door onvoorzichtig batten de wickets nam. Op een totaal van 9 waren dan ook reeds de eerste drie batsmen wederom in het paviljoen terug. N. van Huet was inmiddels ingespeeld make V8n dupIex~wonin8e:l noodzakelijk Spr. houdt een uitvoerige propaganda- rede voor de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, afd. Schiedam, hetgeen neer komt op een vraag om subsidie van f 500 (bijvoorbeeld). Het antwoord van B en W op de vraag over het oorlogsmonument gaat niet op ae zaak in. Spr. meent, dat het vertragen de stad naar buiten belachelijk kan ma ken. Hij geeft vervolgens de geschiedenis van de totstandkoming van dit beeld (Wij komen hierop nóg terug. Red. N.S. Mr. v. Kinderen (KVP) maakt nog een opmerking over de pensionnering bij het kleuteronderwijs. Spr. wil graag weten in welk stadium van voorbereiding deze pensionnering is. Schiedam heeft in principe tot gelijk stelling van openbaar en bijzonder onder wijs, ook wat betreft het kleuteronder wijs, besloten. Het openbaar onderwijs krijgt salaris met pensioenaftrek en recht op pensioen. Het bijzonder onderwijs krijgt salaris met pensioenaftrek zonder recht op pensioen. Dat deze zaak feite lijk nog met ter sprake is, kan geen ver- ontschuldiging zijn. Zekerheid, ook voor deze mensen, is nodig. De onzekerheid kan overschrijving naar andere school besturen tot gevolg hebben. Kunnen B en W de toezegging doen, dat er in Schiedam nog dit jaar' voorstel len tot een pensioenregeling voor het kleuteronderwijs zullen worden gedaan De heer de Wagenaar (C.H.U.) wil zijn grote waardering uitspreken voor het werk van B en W voor het kleuteron- derwijs, omdat Schiedam daarbij voor is op de landelijke regeling Aan de toe kenning van studiebeurzen is te weinig bekendheid gegeven. De heer Mak (A.R.) meent, dat er +e weinig aandacht besteed is aan de in komsten. Hij maakt enkele financieel- teehnische opmerkingen. Wat gaat er met de oude begraafplaats gebeuren Spr. neemt het tegen oude uitlatingen van de wethouder van finan.- ciën op, door de oude colleges tegen zijn scherpe uitlatingen te beschermen. Hil bepleit een zachtzinniger wijze van ge dachten wisseling. Zondag organiseerde Willibrordus van bet S.F.L. afd. Maasdijk, een tweekamp tegen de groepen van D.B.W. van de afd Lange Haven. Om ongeveer 12 uur werd gestart op een mooi en zonnig parcours van 12 en 15 km. Beide afdelingen gaven elkaar niet veel toe. Met een klein verschil wist de afd. Willibrordus beslag te leggen op de le prijs, een grote medaille. Ook D.B.W. kreeg een medaille. Zaterdag jl. startten ook enige D.B.W.- ers in Rotterdam voor de W.I.K.-mars. Allen liepen het parcours uit en ontvin gen een aardige medaille als herinnering. Zaterdag 9 Juli gaat D.B.W. deelnemen aan de Hermandad-mars te Rotterdam. en kreeg van de volgende batsmen althans voldoende steun om te scoren. Iedere minder goede bal werd door hem zeer kordaat en hard afgestraft en dank zij de door hem gescoorde 47 runs werd het Excelsiortotaal nog 83. v.d. Linde verover de 8 wickets voor slechts 32 runs. Van deze wickets waren 7 batsmen caught. Nog voor de lunch opende Sparta de innings met L. Borrani en H. Wenneker. De batsmen speelde zich rustig in en zon der wicketverlies werd geluncht. Door rustig batten werd de score langzaam op gevoerd en later was het Borrani. die een iets minder goede bal onherroepelijk naar de boundary joeg. Op 45 viel zijn wicket en zijn score bedroeg toen 39. De batsmen werden nu sterk in de verdediging gedron gen en scoren bleek op de Excelsioraan- val zeer moeilijk te zijn. Na bijna twee uur batten werd het Excelsior totaal voor het verlies van 3 wickets gepasseerd en ook thans zag met uitzondering van Schilthuis 21 en Smeets 18 geen der Spartabatsmen kans het sco ren te forceren. Het Spartatotaal sloot op 157. Twee batsmen van Sparta waren run out ge gaan en de overige batsmen waren het slachtoffer van J. Dries, die in 31 overs 8 wickets voor 55 runs veroverde. Hier door presteerde hij het om de mijlpaal van 100 wickets, genomen in eerste klas cricket te bereiken. Ook Excelsior 2 wist het niet tot een overwinning te brengen. Zij speelden uit tegen het Haagse Quick. Excelsior 2 bracht het tot 67 runs, waar van C. Lakwijk 11, J. Kreischer 12, B. Vlugman 14, J. v.d. Water 12. Bowlingcijfers Quick: L. Singh 212, R. Singh 15, J. Holtappel 210, J. v. Exel 5—24. Quick scoorde 154 runs, waarvan C. Otto 10, Mabelis 26, L. Singh 51, R. Singh 33. Bowlingcijfers Excelsior: J. Kreischer 136, B. Braak (in 32 overs), Lawijk 4—35. Zaterdagmiddag speelde voor de R.C.B. Excelsior 3 tegen Excelsior 4. Excelsior 3 begon met batten en scoorde 69 runs (M. Friederich 36). bowlinge Ex celsior 4 A. ter Braak 219, P. Peek 119, L. Marrevee 2—1, J. Jansen 1—11, M. Weber 21, Staal 19. Excelsior 4 antwoordde met 122 runs J. v.d. Berg 27, W. Peters 11, W. ter Braak 26. J. Jansen 15 en J. Kloos 16. Bowlingcijfers Excelsior 3: M. Friede rich 4—59, H. Clarijs 1—36, B. Dries 4—24. BIJ HCC 2—HERMES DVS SCOORT H. STOLK WEER CENTURY Resultaat een draw Hermes-D.V.S. is er gisteren te Den Haag slechts- gedeeltelijk in geslaagd re vanche te nemen voor de in Schiedam tegen het tweede elftal van de Qrote Haagss geleden nederlaag. De wedstrijd eindigde in een draw, nadat de volle speeltijd verstreken was. Eerst om 10 mi- .nuten voor zeven kwam het einde van deze wedstrijd, die onder voor Cricket ideale weersomstandigheden gespeeld werd. Hermes had het voordeel de toss te winnen en heeft natuurlijk batten geko zen. Het totaal werd 195 runs voor iet verlies van 7 wickets. Wederom was hier bij H. Stolk de grote rungetter. Hij slaag de er voor de tweede maal in dit seizoen in een century te scoren. Toen Nolet de Hermes-innings sloot, bleef hij met 101 runs not out. Jammer was het, dat onze stadgenoten voor deze 195 runs meer dan de helft van de speeltijd nodig hadden. Zij batten over deze runs 3 uur en 26 minuten. Dit lang zame tempo heeft het resultaat van de wedstrijd beïnvloed, daar H.C.C. 2 er nu in slaagde een draw uit het vuur te sle- Iets belangrijks heeft Typer gisteren gefrappeerd bij het bezoek van de Lierse muzikanten aan Schiedam. De repertoire keuze. Het programma van de Schiedam- se orkesten is zeer hoog ingesteld. Men blaast hier goed en mikt naar hoge pres- titles, ook in de keuze van de nummers Toch dreigt men daarbij de tweeledig heid van de taak van het harmonie-or kest wel eens uit het oog te verliezen. Immers van tijd tot tijd en niet op de onbelangrijkste dagen is het harmonie orkest brenger van gezelligheid en sfeer. Nu is het Typer bij Nationale Feestdagen reeds herhaaldelijk opgevallen, hoe wei nig nummers onze orkesten spelen, die geschikt zijn om door allen te worden meegezongen of meegeüloten. Men blaast marsen oude bekenden en nieuwe on bekenden maar zelden blaast men iets, waardoor de mensen tot zingen gedreven worden. De Xaverianen echter begonnen met een potpourri van Zuid-Afrikaanse lied jes „Rij maar aan ossewa". „Sarie Ma rijs", Gertjie", „Vat jouw goed" en in de middag speelden zij een selectie van melodietjes uit „Sneeuwwitje en de ze ven dwergjes", die ook zoete herinnerin gen wakker riep. Zonder aan het concert-programma van onze schitterend werkende gezel schappen te willen tornen, zouden wij hen toch in overweging willen geven de studie van selecties uit populaire wijsjes niet te willen overslaan. Wie wel eens naar Engelse corpsen luistert en wie zal de kwaliteit hier van durven betwisten hoort zo vaak selecties uit „lm Weissen Rössl", „No, no Nanette en andere schlagers. Het weer te voorschijn brengen van goede num mers uit het oude repertoire, nummers met zulke vaak tedere herinnerin gen, is een taak, die met de naam „volks" niet over onderwaardering mag klagen. Heren van de Federatie, probeert het eens TYPER pen. Aamvan'keiijk ging het scoren geens zins langzaam. Dit was, nadat J. Keuzen kamp reeds in de tweede over van Schuur gevangen werd, vooral te danken aan de sterk aanvallend spelende v. d. Ende. Hij begon zijn innings door op de eerste bal een vier te slaan. Ook verder bleef hij de bowlery onder handen nemen, waarbij hij eenmaal een bal zeer gelukkig plaatste. Het was te voorzien, dat toch op zeker ogenblik zo'n harde slag zou mislukken. Dit geschiedde dan ook prompt. Stand 2 voor 42. W. v. d. Sloot, die nu Stolk ge zelschap kwam houden, nam geen enkel risico. Het tempo van scoren daalde nu zeer sterk, daar het bowlen van die aard was, dat men zich geen vrijheid veroor loven kon. Even voor de lunch kwam er een opleving, zodat het totaal nog tot 98 was opgelopen, toen het tijd was om te gaan lunchen. Over deze 98 runs had Hermes een kleine twee gebat. Na de lunch is dit totaal nog ongeveer verdubbeld, vooraljioor 'Stolk. v. d. Sloot werd namelijk al spoedig gevangen. De 32 runs die hij achter zijn naam b.acht, waren voor deze jeugdige batsman een goede prestatie. Stolk was toen wel ge dwongen, de aanval van H.C.C. e gaan aanvallen. Met mooie slagen langs de grond en enige fraaie hooks naderde hij nu zeer snel zijn honderd, die hij met een drive recht vooruit tenslotte bereik te. Geen der andere batsmen slaagde er in het batten te forceren, en Nolet was tenslotte wel gedwongen om de Hermes innings op een totaal van 195 runs te sluiten. Stolk bleef met 101 runs not out. Dat de Haagse in de haar toegemeten speeltijd van 3 uur en vier minuten geen enkel risico zou aanvaarden, bleek reeds spoedig. Wel werd de openings-batsman Rietdijk door een slow-bal van Scheffer verrast, maar de na hem komende Bats- men slaagden er allen in, een twintig minuten aan het wicket te vertoeven. Met het vallen van de wickets verstreek ook de speeltijd. Wel hadden onze stadgenoten bij een stand van 7 voor 78 nog ee,n rede lijke kans op een overwinning, maar W. Arendsen de Wolff en M. Schuur dachten niet meer aan heengaan. Zjj Speelden zeer voorzichtig, maar vergaten toch ook niet op minder goede ballen runs te scoren. Zij lieten van alle H.C.C.-batsmen het aantrekkelijkste cricket zien, Hoe Nolet ook changde, een 'scheiding wisten de bowlers niet te bewerkstelligen. De H.C.C.-ers bleven staan en hielpen hun club aan de draw, waarmede dus de punten broederlijk gedeeld werden. Toen om 10 minuten voor zeven de stumps uit de grond werden getrokken, bleven Arendsen, de Wolff en M. Schuur met resp. 31 en 34 runs not out. De gedetailleerde cijfers van deze wed. strijd waren: Hermes-D.V.S. eerste Innings 195 runs voor het verlies van 7 wickets. Hiervan kwamen in de dubbele cijfers H. Stolk 101 not out, A. v. d. Ende 29. W. v. d. Sloot 32 en A. Scheepmaker 10. Bowlingscijfers H.C.C. 2: A. Schuur 1— 21, F. Mgnschaar 4—78. O. Planten 2—55. H. Kleyn 016 en W. Arendsen de Wolff 0—11. H.C.C. 2 142 runs voor 7 wickets, tijd. Hier kwamen S. Heimei met 26, R. Colt- hoff met 13, E. J. A. Schill met 12. W. Arendsen de Wolff met 31 not out en M. Schuur met 34 not out in de dubbele cij fers. Bowlingcijfers Hermes-D.V.S.: P. v. d. Hammen 223, J. Scheffer 243, C. Tet- telaar 0—17 en R. Dellow 243. Hermes DVS 2—LCC Hermes-D.V.S. 2 behaalde gisteren aan de Damlaan een grote overwinning op het Leidse L.C.C. Hermes-D.V.S. scoorde liefst 249 runs voor het verlies van 9 wickets. Hiervan maakten L. van Ameyden 20 A van Wieringen 10. S. v. d. Schouw 42, A Melief 46, H. van Meurs 13, J. Bravenboer 40 en E. v. d. Pol 37 not out. L.C.C. ant- wordde met 130 runs. De bowlingcijfers waren: H. van Meurs 334, P. Borsboom 147, A. Melief 237. en S. v. d. Schouw 33. Ook Hermes-D.V.S. 3 smaakte gisteren het zoet van de overwinning. Met 3 runs verschil werd in Voorburg van V.C.C. ge wonnen. Aangezien reeds vorige week Donder dag 23 Juni de uitslagen van de examens van de B-afdeling van de Rijks-H.B.S. te Schiedam bekend waren, verwondert het mij, dat deze nog niet in de „Schiedamse Courant" gestaan hebben, terwijl ze wel in 't Rotterdams Nieuwsblad stonden. Het is toch een Schiedamse aangelegenheid volgens mij. Woensdag 29 Juni was de uitslag van de A-afdeling bekend en ook deze staat niet in de courant. Gaarne zou ik hier een uitleg voor heb ben in de courant. Een abonné Naschrift Redactie. In den lande me nen de directies van Middelbare Scholen, dat het tot haar taak behoort om na te examens door middel van een lijst de uitslagen aan alle dagbladen tegelijkertijd bekend te moeten maken. Ondanks her haalde verzoeken dit ook in Schiedam te doen weigert de leiding van de R.H.B.S. m Schiedam deze beproefde methode te volgen. Zij geeft er de voorkeur aan de bestaande oude relatie met een oud-leer- ung-journalist in monopolistische zin te continueren. Wij voelen er weinig voor deze berichten uit de tweede hand te moeten vernemen en overnemen. Van 25 tot 27 Juli zullen in Zeist Je jongerenwerkgroepen bijeenkomen van de St. Vincentiusvereniging. Het doel van deze bijeenkomst is „zich te bezinnen op de taak der jongeren in deze tijd' er. op de „vernieuwing der activiteiten". De be kende radio-priester, pater Jelsma M.S C., zal de eerste avond spreken over ,,De jonge katholiek in onze tijd". Verder zui len op de andere dagen nog lezingen wor den gehouden door Frans Nijsten, presi dent van de conferentie van de H. Mar- tinus te Amsterdam en door Theo Grün- demann, president van de conferentie van de H. Aloysius te Rotterdam. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen werktuigkundig ingenieur, onze stadge noot de heer G. J. de Jong. POSITIES TROEPENSCHEPEN De „Groote Beer", op reis van Amsterdam naar Batavia, vertrok Zaterdag van Suez. De „Kota Inten", op de thuisreis naar Rot terdam, vertrok gisteren van Pt. Said. De „Sibajak" arriveerde gisteren van Ba tavia te Rotterdam. De „Zuiderkruis" vertrok Zaterdag van Batavia naar Rotterdam. Het bestuur van de afdeling Utreehr der maatschappij tot bevordering der toonkunst heeft de heer Paul Hupperts. pas benoemd dirigent van het U. S. O. verzocht ook het directeurschap op zich te willen nemen van het koor der Utrechtse toonkunstafdeling. Verwacht wordt, dat de heer Hupperts dit verzoek zal accepteren. Wanneer de eenzaamheid van tropisch Afrika zich zal sluiten om Bobo-Dioulasso zal daar Pater Reinier Geerdes nog vaak terugdenken aan de zomerse Juli-Zondag, toen hij in Schiedam zijn Eerste Plechtige H. Mis opdroeg in aanwezigheid van de velen, wier geluk hem zó dierbaar is, dat hij naar het hart van een onbekend stuk Afrika trok om er de kiemen te leggen voor eenzelfde geluk. Wellicht zullen, dank zij zijn komst, neger-ouders even ontroerd zijn als de zijne om de eer, die hun zwarte zoon te beurt viel: geroepen te zijn tot het andere-Christus zijn. Voorlopig zou het de laatste maal voor heel lange tijd (waarschijnlijk zeven jaar» zijn, dat de lelie-blankheid van bruidjes hem op de weg naar het altaar bege leidde tezamen met de jubel van een prachtig geschoold zangkoor. De Veni Creator zou in de toekomst minder pom peus en minder gerekt zijn dan die van Brandjes en van een Tantum Ergo van Diepenbrock zou geen sprake zijn in een streek, die nauwelijks met de Wes terse beschaving in aanraking kwam, an ders dan door een pas aangelegde spoor weg. Was het om dit afscheid van Neder landse kerkmuziek, dat het parochiekoor „Cantemus Domino", o.l.v. Wim de Rooy. zo'n herinneringsvolle uitvoering gaf van de „Missa Solemnis" van Jan Nieland? De neomist droeg de H. Mis op met as sistentie van zijn broer, Pater Joop Geer des als diaken en van Pater v. Thiel. Norbertijn, als diaken. De hoogeerw. De ken R. Reynen fungeerde als presbyter- assistens. Een professor van het missie huis van de Lavigerie te 's Heerenberg. Pater de Ruyter plaatsvervangend overste hield de feestpredikatie, ter wijl in het priesterkoor Pater Kersten, oud-provinciaal o.a. had plaats genomen. Na de H. Mis kwamen in de pastorie velen de jonge missionaris, zijn ouders en familieleden gelukwensen met de hoogtij dag. Wanneer de papieren in orde zijn, ver trekt Pater Geerdes naar een stukje Frans Equatoriaal Afrika, dat nagenoeg maagde lijk is. Zelfs de arabieren, de mieren van 't zwarte werelddeel, drongen niet tot dit gebied door. Het is een centrum van in heemse landbouw; bleef vrijwel gespaard van de slavenjachten en kent dus de kwade zijde der Westerse Beschaving nauwelijks. Daarom vertrekt de Schie damse Witte Pater er hoopvol heen in deze •wijngaard hebben de vossen der westerse uitbuiting de tere duifjes nog niet vernield. Er is een speciale aanleiding om met- Franse paters naar de Franse gebieden te sturen. Zo wordt voorkomen, dat het Katholicisme gezien wordt als aankle vend aan de Franse overheersing. De universitaliteit van de Katholieke Kerk wordt er door beklemtoond. Men mag dit vergelijken met de bekering in de voor-Middeleeuwen van de Friezen door de Angelsaksen, omdat de eersten van de Frankische predikers uit „nationaal" gevoel niets wilden weten. Dit „natio naal" gevoel leeft in opkomst bij de in landers van tropisch-Afrika. niet het minst, als opgewekte afkeer door een slecht koloniaal Frans beleid. Wij wensen pater Geerdes rijke oogst in het zwarte werelddeel en wij hopen, dat hij aan het eind van zijn arbeid een even juichend „Jubilate" kan aanheffen, als het zang koor na de H. Mis in de toonzetting van AichJinger deed. Al vele maanden is de Magirus-ladder- wagen van de brandweer terug uit Duits land. Het herstel heeft geruime tijd en veel materiaal opgeëist. Het ziet er naar uit, dat spoedig de officiële ingebruik stelling zal plaats vinden. De brandweer commandant, ir. Moesker, heeft eens ge zegd, dat alle vlaggen zouden uitgaan als de wagen terug zou komen, niet we tende, dat de toestand ervan zo desolaat zou zijn. Zover zal het dus wel niet meer komen. Ongemerkt zal de in dienststel- ling waarschijnlijk evenmin geschieden. Want de voor-roofse Magirus zal men niet meer herkennen uit de reus, die een dezer dagen de brandweer-garage binnenreed. En de verrijking van het brandbestrijdingsmateriaal rechtvaardigt officiële woorden. De cabine is niet lan ger open maar gesloten, evenals de stand plaats van het personeel nu overdekt is. De ladder is 24 meter lang; kan tot 26 meter worden opgevoerd. Al met al is onze efficiënte brandweer nog beter uit gerust, dan reeds het geval \mi*& De heer K. Bosch (V.V.D.) is kort na de oorlog loco-burgemeester in Schiedam geweest. Hij heeft de mar telgang van het onltwerp voor hot oorlogsmonument als een der rechters meegemaakt. Vrijdagavond heeft hij tn de Raad gezegd, dat hij de historie van het monument zou geven zonder legenden. Wij hebben dit deel van zijn betoog apart bewerkt, omdat ons enkele vragen op dc tong komen. Al lereerst het feiten-relaas, zoals de heer Bosch dit boekstaafde. Na de oorlog rezen er aan verschei dene kanten initiatieven om te komen tot de oprichting van een oorlogsmonu ment. Om versnippering te voorkomen, verzocht het toenmalige gemeentebestuur uitoefenende de bevoegdheid van de Raad aan Ned. Volks Herstel om voor de verschillende initiatieven er een in de plaats te stellen, dat door de ge hele stad gesteund zou worden. In Ned. Volks Herstel waren alle richtingen ver tegenwoordigd. Er werd een comité ge vormd om gelden In te zamelen. Deze regenden binnen. De plaats van het beeld werd bepaald op de Koemarkt. De 25.000 waren spoedig bijeen en de opdracht werd gegeven aan Pieter Star- reveld. Deze ontwierp een beeld voor het Julianapark. De commissie van advies inzake oor- logs- en vredesmonumenten voor Zuid Holland vergaderde en keurde het ont werp goed. De heer Alberts wenste in deze vergadering, wat betreft de plaats van het beeld, niet terug te komen op de plaats, door het gemeentebestuur van vlak na de oorlog gekozen. Wat hem betrof zou het beeld in het Julianapark komen. Het verwondert de heer Bosch, dat deze zelfde heer Alberts kort geleden in een verkiezingsspeech te keer ging tegen het monument, als zijnde een aan slag op de Christelijke cultuur. De keu ringscommissie kon tegelijkertijd mee delen, dat aan de rond 70 ontwerpen, welke Ingezonden waren, in meer of mindere mate geschaafd moest worden. Het monument van Starreveld had als enige onmiddellijk de onverdeelde in stemming. De wens werd uitgesproken, dat het nog lange tijd het Julianapark zou blijven sieren. Een gunstig advies werd aan het ministerie van O. K. en W. uitgebracht en dit departement zond aan het comité toestemming tot uitvoe ring. Bij bepaling van de plaats voor het monument werd het volgende overwo gen. De Koemarkt bleek te druk om er te mediteren. De omliggende bebouwing van de kop van de Plantage was te hoog om het ontwerp tot zijn recht te doen komen. Het plantsoen voor het Ge meente Ziekenhuis was ongeschikt. Ook de oude begraafplaats kwam niet in aan merking. Naar spr. betoogt is ernstig gestreefd naar een mogelijkheid om het beeld in de publieke belangstelling te plaatsen. Als er in die tijd serieuze aan merkingen waren gemaakt, had men er rekening mee kunnen houden. De op merking van de O.V., als zou de hele burgerij in de plannen medezeggenschap hebben, kan niet aanvaard worden, evenmin als de mening, dat deze ver eniging in het bijzonder recht had op erkenning. Spr. besluit zijn betoog met de op merking, dat het tyd wordt, dat het mo nument geplaatst wordt. Wij gaan in dit antwoord alleen en uitsluitend in op deze beweringen van zcjfheer Bosch' niet op ket monument ?e heer Bosch beweert, dat de heer Alberts onomwonden zijn medewerking heeft toegezegd voor het tot stand ko- njen van d i t monument. Wat de heer Alberts beweerd heeft, had betrekking op een bestuursdaad nl. het aanwijzen van het Julianapark als toekomstige plaats voor het monu ment. Toen de heer Bosch loco-burge meester was, heeft deze onder de invloed v.\n zijn persoonlijke voorkeur en van die groep, die het monument besteld heeft, het Julianapark aangewezen. Toen tegen de plaats bezwaar rees, o.a. van de kant van de O.V., heeft de heer Al berts, die toen loco-burgemeester was, de beslissing van de heer Bosch uit con- tinuïteits-overwegingen niet herroepen. „Waar zouden wij blijven, als ieder nieuw-zittend bestuur de beslissingen van zijn voorganger kon herroepen", waren de woorden van de heer Alberts. Maar met de plaats goed te keuren, had de heer Alberts zijn goedkeuring aan de uiteindelijke vormgeving van het monument niet gehecht. Terecht mocht hij hiertegen, als hij dat zo meen de, bezwaar maken. Dit is een vergissing van de heer Bosch. Dit temeer, omdat deze uiteindelijke vormgeving en de vorm van het ontwerp belangrijk uit eenlopen. De heer Bosch moet ook eer lijkheidshalve zeggen, dat niet het defi nitieve monument, maar het ontwerp daarvoor zoveel lof van de Commissie kreeg. In eerste Instantie is de strijd om het monument er een geweest van l houden de twee strijdvragen in de I Raad uit-ge-drukt in het Communistische er. het K.V.P. standpunt. De eerste is: „Waar moet het monument komen V Dit is de oudste strijdvraag. De tweede is: „Moet het beeld in deze vorm er komen Dit is een vraag, die eerst rees, toen de kunstenaar zijn bevoegdheid overschreed en zich niet hield aan zijn ontwerp. De plaats, die het twistpunt is, word door een kleine groep bepaald. De heer Bosch zegt, dat getracht is ruchtbaar heid te geven aan deze kwestie. Dis is onjuist. Nergens in onze courant vinden wij mededelingen over plaats en vorm voor deze reeds vastgesteld waren. Nooit is er een persconferentie geweest. Wij houden staande, dat de plaatsbepa ling een doordrijven van een klein groepje naast en boven het Schiedamse i publieke leven staande mensen is ge- i weest. Kunnen wij de heer Bosch toe geven, dat men door de burgerij de vorm van het beeld niet moet laten be palen dit is nooit geëist. Minstens had men mogen verwachten, dat de voorkeur voor de bevolking naar een bepaalde plaats de kop van de Plantage was geëerbiedigd. Het is pertinent niet waar, dat de be volking in de gestes en plannen, wat be treft de plaats, van het kleine comité gekend is. Nadien is het debat over het monu ment binnenskamers gebleven, maar er kwam een nieuw element bij: de vorm. De heer Bosch heeft gemeend een kro niek te geven; hij heeft gefaald, want hij heeft het grote onderscheid tussen de kwesties van plaats en vorm veilig niet naar voren gebracht, omdat de ver menging van beide verwarringen zijn persoonlijk beleid in deze het beste ca moufleerde. Maar wij hebben een goed geheugen éh een nog beter archief en daarom blijft er van zijn betoog als monument er een geweest van plaats; ^Als^h^riaëht '!fnweinig over. pprsf liter is het er een ouwnrriu,, s "U dacht dooi een quasie-objec- vorm. Niet geheel juist is ook de weer- 'ef ver?Iag het goede recht van de plaat- gave van de feiten, rond de plaats be paling. Immers, niet het comité, maar de kunstenaar heeft de plaats bepaalt. Er kon geen sprake zijn van een over wogen plaatsing op de Koemarkt, aan de kop van de Plantage, voor het Gem. Ziekenhuis of op de Oude Begraafplaats, want de kunstenaar hij schreef dit persoonlijk in ons biad heeft van den beginne af het ontwerp voor het Julia napark gemaakt. Nogmaals, men moet goed uit elkaar sing te kunnen aantaonen, heeft hij zich zelf geen cuenst bewezen, want het ver slag mist objectiviteit en wat nog be langrijker is: duidelijke ontwarring van de strijdvragen, die rond de hele opzet gegroeid zyn. Nogmaals dit houdt angstvallig elke zedelijke of kunstzinnige beoordeling van het monument er buiten. Dit is de objectieve rechtzetting van een krom getrokken historisch beeld. Legende vorming is ons even onwelkom als de heer Bosch. (Vervolg) De Communisten zien in het monument voor gevallenen, dat de verzetsstrijd moet weergeven (de offers, de samenwerking enz.) niet vervat. Niets in deze scheppin<* herinnert daaraan. Het gaat er niet om hoe de kunstenaar het verzet ziet; het moet spreken tot de bevolking. Deze moet zich niet steeds 'behoeven af te vra gen, waarin ligt nu de herinnering aan onze strijd Mag men de kunstenaar in normale gevallen niet te veel binden door gedetailleerde opdrachten, toch was het maken van dit beeld een opdracht, die hem meer dan normaal bond. Tegen het beeld op zich heeft de fractie geen enkel bezwaar. Het kan een sieraad zijn voor het Julianapark, maar niet als oor logsmonument. Het huidige monument acht spr. zeer doelmatig. Laat ons dit liever als gedenk teken houden. De Comm. fractie wenst de kop van de Plantage niet prijs te ge ven voor een monument, dat in het hart van de stad behoort te liggen. De Comm. fractie acht de bouw van een nieuw ziekenhuis eveneens het ur gentst van alle plannen. Schiedam, 1 Juli 1949 Wij drukken hierbij de volledige toe spraak van N. W. H. v. d. Toorn over het monument voor de gevallenen af: E>e fractie acht zich vrij om een stand punt in te nemen en kan zij niet erkennen door de voorgeschiedenis tot een bepaalde houding gebonden te zijn. Die voorgeschiedenis is nooit geheel duidelijk geworden. Daar ligt dan ten eerste het feit van de beperkte samen stelling der zich spontaan gevormd heb bende commissie, vol, goede bedoeling maar te weinilg rekening houdend met de realiteit onzer gemengde bevolking en met de eis dat een bevrijdingsmonumemt door allen gedragen moest kunnen wor den, heeft de commissie aan de heer A. Starreveld een ruime opdracht verstrekt. De kunstenaar heeft daarna een eerste ontwerp gemaakt en een maquette van een ten dele geklede vrouwenfiguur met een duif, de bevrijding en komende vrede symboliserend. In de trant van de Venus van Milo uit het Louvre en van het beeld van Corinne Fransen dat te Utrecht ge plaatst is zou het monument in die vorm wel aanvaardbaar geweest zijn. Maar in een later stadium evenwel heeft de heer Starreveld zijn ontwerp gewij zigd en de vrouwenfiguur als naaktfiguur uitgebeeld. Bij monde van de voorzitter, de heer Hoek, heeft het comité toegegeven dat de kunstenaar zjjn opdracht daarmede te ruim geinterpreteeerd heeft en de bedoe ling van het comité heeft voorbij ge streefd. De K.V.P.-fractie acht zich daarom ge rechtigd het monument op eigen merites ■e waarderen en zij doet dit in het licht ïan de culturele taak van het gemeente- nna een taak waarin het er om gaat rip stJev^rle' opzicht te bevorderen dat «•heiri,?,? -ike bevolking in haar onder- ritsel kriiir+e'Venslcringen meer en meer vnarheid -de hoge waarden van menriipid riin"! en schoonheid die de rie kunstenaar.?1S nken en die ook door de la ee" rijkdom van schep pingen worden voorgesteld. 1 V-vrtneH-1han"tStriWa?rde een betrek kelijk goed, hangt de feitelijke waarde die men aan een kunstwerk kan toeken nen af v,an omstandigheden van tijd en plaats en van het geestes-en gevoelsleven en van de gewoonten en het .cultuurpeil dergenen die Iwt beschouwen. Wat de één van hoge kunstwaarde acht kan voor de ander slecht,s een onbeteke nend voorwerp zijn. Hetgeen een be perkte kring kan waarderen kan voor een grotere en meer heterogene groep een bron van verdeeldheid betekenen. Het was daarom een delicate opdracht die aan Starreveld werd gegeven en het voegde de kunstenaar dus, zich bijzonder in te stellen op de gemeenschapsfunctie van zijn taak, en rekening te houden met ae werkelijkheid van de verhoudingen in Schiedam. Naar het wel overwogen oordeel van onze fractie, mijnheer de voorzitter, is de kunstenaar er helaas niet in geslaagd een monument te ontwerpen, dat voldoen kan aan de eis een stuk cultuurwaarde -te zjjn voor de gehele burgerij, Schiedam met een monument te verrijken dat in allen bevolkingsgroepen waardering en vreug de zou kunnen wekken. Voor velen is het ontworpen monument niet aanvaardbaar voor openbare opstelling. Voor velen riiet omdat de voorstelling van het monument zelf bij alle erkenning van de schoonheid die gemanifesteerd wordt, ernstige be zwaren oproept, vooral met het oog op de jonige mensen, bezwaren die voortspruiten uit diep ligende waarden van godsdiensti ge- en zedelijke overtuiging en van levensgewoonten. Voor anderen niet aan vaardbaar. omdat zij tegenover een mo nument dat voor allen bedoeld is een grote verdeeldheid waarnemen, een groot verschil in waardering om ernstige rede nen. Naar de mening van onze fractie is het daarom niet verantwoord het monument voor openbare opstelling te aanvaarden. Wel zouden wij het monument aan vaardbaar kunnen achten voor een op stelling in een meer besloten plaats als b.v. het Stedelijk Museum. Daar kan men hetzij in de aula, hetzij in de grote zaal plaats en sfeer vinden voor een ernstige en waardige beschouwing. Naar onze mening kan tegen deze gedachte weinig bezwaar worden uitgebracht als men zich rekenschap geeft dat de grootste kunst werken in musea zijn tentoongesteld. Gaarne zouden wij zien dat de Raad tot deze laatste aanvaarding zou willen besluiten. Aan openbare opstelling van het monument kan onze fractie tot haar grote spijt ondanks haar waardering voor het comité en de kunstenaar, niet mede werken. de GEBOREN: Marianne D. L. d v W Ligt en L. Snoek; Pauolo B. z v H. H. D. Ottolini en C. M. Wiechert. OVERLEDEN: J. Ravesteijn 58 jr.; H v.d. Burg, 13 jr. De A.R.-fractie laat de heer Hoogen- dam aan het woord. Een begroting is niet alleen een document van financiële, maar nog meer van beleidsvraagstukken. Tijdige indiening moet beleid mogelijk maken. Spr. hoopt, dat het Zondagsvoet- ballen spoedig tot het verleden zal beho ren, eveneens als het eventueel huldigen op Zondag van kampioenen etc. Kethel met zijn bijzondere belangen vraagt om een wijkraad. Dat deze alleen in grote steden gevormd worden, is geen motief het hier te laten. Spr. gaat niet accoord met de f 35.000 voor de prijsvraag over stadhuisplannen. Is dit niet veel te voorbarig De tijd, die er over heengaat, kan de plannen doen verouderen. Spr. stemt in met zieken- huisbouw. Als bepaalde groepen uit de burgerij over willen gaan tot de bouw van een prot.-chr. ziekenhuis, zullen deze dan daarin steun van het gemeentebe stuur ondervinden Spr. brengt hulde aan de oud-wethou der Alberts en de dir. van de woning- dienst voor hun stimulering van de wo ningbouw. Hij vraagt medewerking voor particu liere bouw en bouw door verenigingen. Zijn er bij de wonlngdienst plannen tot het bouwen door deze instanties niet be kend Is het waar, dat de flatwoningen voor bejaarden, die nu gebouwd worden, te duur zullen zijn voor de mensen, waar voor zij bestemd zijn Kan de raad erop rekenen, dat de al te strenge bepalingen van dc bouwverorde ningen zullen worden verzacht B. en W, moeten in samenwerking met de Spoorwegen de toestand aan de Over- schiese straat met alle kracht zien te veranderen. Is het niet mogelijk om voor de Singel een eenrichtingsverkeer in te stellen De bouw van een nieuwe aula op de begraafplaats is een zaak van urgentie, naar de mening van de A.R.-fractie. Spr. sluit zich omtrent het oorlogsmo nument aan bij de woorden van de heer v. d. Toorn. Hij had graag hierover een voorstel van B. en W. gezien. Dit was een zaak van bestuursbeleid. Het is zeer pijnlijk. De kunstenaar is buiten zijn bevoegd heid gegaan. Hij heeft zich niet aan zijn opdracht gehouden. Als er een grote groep is, die er tegen is, behoort men er niet met een stem voor of een stem tegen over te stemmen. Dit moet een zaak zijn van de hele, onverdeelde, bevolking; nut van stemmenmeerderheid. De A.R.-fractie is verwonderd over de verkiezingsactie van de C.H. De hele raad is altijd voor bouwerij geweest. Dat is niet het ergste. Erger is de aanval van een plaatselijk blad op de positie van de wethouder. Kan deze daarop ingaan en zich verantwoorden De heer Bosch (VVD) vindt over de financiën niet veel te zeggen. Er is rust ingetreden door de nooduitkering. Het gemeentelijk belastinggebied is verkleind maar de hoge rijksbelastinginkomsten zullen tot veel lagere inkomsten dalen, ook eventueel onder druk van de Bene lux. Daardoor wordt de positie van de gemeente steeds minder benijdenswaar dig. De gemeente is zeer kwetsbaar; zij is zelfstandig geworden aan het plafond zonder reserves. Alle uitgaven dienen scherjï te worden beoordeeld. Kunnen door de gemeenten gebouwde woningen niet verkocht worden Huizenexploitatie behoort toch niet tot de normale taak van de gemeente. De vraag naar midden standswoningen zal overweging van de Vier bussen, beladen met de bloem van het Lierse muziekleven, leverden giste renmiddag hun lading Benelux-vrienden af. Schiedam werd er opzichtig druk van, want meer dan 150 Vlamingen, waaronder vele dames hadden deze zon-doordrenkte Juli-Zondag uitgekozen om hun na-mid- dagbezoek te brengen en hier hun kaartje van prima muzikanten te presenteren. Het was in alle opzichten een geestdrif tiger vertoning dan het eerste bezoek. Spoedig na twaalf uur daverde het Koe- mariktplein van de muziek, welke beide corpsen de lucht instuurden. De Konin klijke Xaverianen hadden voor hun glo rieuze entree een potpourri van Zuid- Afrikaanse liedjes gekozen die nog wat schuchter frivool tegen de Zondagsrustige huizen opdansten. Het Welkom in de Seinpost was harte lijk geweest van beide kanten. De heer v. Pelt sprak aan de kop koffie namens O. B.K, het welkomstwoord en de warmte, waarmee de heer Jansen, voorz. van de Xaverianen, dit beantwoordde, legde het fundament voor een geslaagde hernieu wing van de kennismaking. Voor het monument van de gevallenen legde dezelfde Lierenaar een bouquet bloemen, zie de foto, waarna de Xaveria nen het Wilhelmus en O.B.K. de Braban- gonne speelden. In de muziektent musiceerden de gasten voor een groot en aandachtig luisterend gehoor. De dag werd besloten met een muzikale rondwandeling van beide or kesten langs Schiedams straten. Volgens cultuurkringen ter S.O.K. zou de Deli-tabakoogst dit jaar ca. een derde van de vooroorlogse oogsten bedragen. Van vele ondernemingen zit de tabak reeds in de schuren en met de sortering zal binnenkort een aanvang gemaakt wor den. De uitval schijnt over het algemeen niet mee te vallen. Er zou nl. veel spik kel zijn, hetgeen door een schimmel ver oorzaakt wordt, die moeilijk bestrijdbaar is, maar vanzelf weer verdwijnt. De Deli Mij heeft ca. 4.500 velden be plant. De Arendsburg 1.500 velden. De beplante oppervlakten van de Deli-Ba- tavia en Senembah zijn nog niet met zekerheid bekend. De veiligheid in de tabaksstreken laat echter nog een en ander te wensen over. Men moet allesin het werk stellen om de schuren tegen brandstichting te be veiligen. Een delegatie uit het hoofdbestuur van de Parfadi (de Partai demokrasi associatif Federal Indonesië) heeft aan de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon een request aangeboden, waarin de noodzake lijkheid wordt onderstreept, om de fede rale politieke partijen in het algemeen en de Pardafi in het bijzonder, te doen verte genwoordigen op de a.s. Ronde-Tafelcon ferentie. Afschriften van het request wer den gezonden aan Sultan Hamid. Moh. Rum. dr. Van Roy en en de voorzitter der B.F.O. Om half acht hedenochtend werd het sein van vertrek gegeven voor de 103 renners, die nog in de ronde Ronde van Frankrijk zitten. De vijfde etappe leidde van Rouaan naar St. Malo, een afstand van 293 km. Te Pont Audemer. waar een controle was gevestigd, op 52 km. van Rouaan, lagen negen renners op kop, met 2% minuut voorsprong, te weten Coppi, marinelli, Dussault, Kubler, Dupont, Gauthier, Camellini, Brambilla en Tacca. In Caen, op 123 km. van de start lag dezelfde groep nog op kop; zeven minu ten daarachter een klein groepje met o.a. Bartali, terwijl een halve minuut daarna het grote peleton doorkwam. In Nijmegen kwamen gisteren en in Rotterdam vandaag aan een 45-tal Zwit serse roeiers, leden van de W. S. V. Limmatclub uit Ziirich, die een acht daagse roeiboot gemaakt hebben naa" Nederland. De reis is gemaakt in twee zgn. Langschiffe, brede boten, die door acht man geroeid worden en een vrij grote snelheid kunnen bereiken. Te Nij megen werden de Zwitsers ontvangen door de Studenten Roeivereniging Pho- cas. De captain der roeiers, Herr Burck- hardt vertelde een voortreffelijke tocht gehad te hebben. Hij prees de sportiviteit en de discipline der roeiers, waarvan de nestor 58 jaar oud is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3