De GRONDSLAGEN van het statuut van Europa Weerbericht VAN ZEELAND'S POGING MISLUKT Engelse onderwijswet is fataal voor katholieke scholen isbruik van bedevaartsoorden Vervolgers heten vervolgd door de reactie" Gongc Atlantisch pact in Senaat der Verenigde Staten De 40% korting op salarissen der religieuze leerkrachten Mej. Klompé en Mr. Oud over waarde van het Christendom DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN LAGEN 71ste JAARGANG WOENSDAG 6 JULI 1949 No. 20971 Van der Goes kwam er niet goed uit AANHOUDEND KOEL WEER Koningsprobleem een zivare hypotheek Nieuw overleg aan de gang Niet Rome maar godsdiensttekort is een gevaar LIEVER VRIJ ONDERWIJS DAN GRATIS BRIL VI.TFLING IN COLOMBIA mgm Geen nieuwe patiënten op de Kota Inten Jubileumviering Grenadiers en Jagers in het gedrang 1 Morgen vieren Koningin Juliana en Prins Bernhard hun koperen huwelijksfeest. Op pagina 3 releveren wij de belangrijkste gebeurtenissen uit deze veelbewogen periode van 12V2 jaar. Honorarium van artsen 9} De Praagse regering heeft de plechtigheden, welke zij door de onder haar invloed staande z.g. katholieke actie liet organiseren ter viering van de feesten van de H.H. Cyrillus en Methodius, gis teren aangegrepen als welkome gelegenheid voor het uiten van nieuwe dreigementen aan het adres van de katholieke kerkelijke autoriteiten in Tsjechoslowakije. Tot de taak van de havenpolitie behoort ook het waken tegen het roken in de buurt van brandbare lading. Deze lichtzinnige roker staat wat te wachten. De K.A.B krijgt bijval inzake N.V.V.-conflict Tomaten voor Engeland Thans 30 in plaats van 70 LAAG VLIEGENDE MILITAIRE VLIEGTUIGEN Voor het Eucharistisch congres te Nancy. Op de obelisk van Carnot wordt het reusachtige kruis ge plaatst, dat 1800 kgm weegt. Vitale stap naar de wereldvrede Vlammend teken voor aanvaller ONDERNEMER EEN GAUWDIEF VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Wetsontwerp tot gedeel telijk herstel DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJFERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Gistermiddag was in de Tweede Ka mer het Statuut van Europa aan de orde en met uitzondering van de communisten, die op bevel van Moskou tegen alles zijn, waar Moskou tegen is, was er wel nie mand, die zich tegen dit wetsontwerp kantte Dat de kuddedieren van Moskou alle individualiteit verloochenen, nun nationalisme incluis, mag als voldoende bekend worden verondersteld. Uit de rede van Wagenaar (CPN) hoorde men slechts die geluiden, die men uit Moskou pleegt te horen en hij had het ook eens moeten wagen een ander geluid te laten horen, hij zou als Rajk, of als Dimitrof de woestijn zijn ingezonden. Het Statuut en het Christendom Mej dr. Marga Klompé (KVP) hield haar 'maidenspeech. Keurig, gemakkelijk en principieel. Nu is mej. Klompé aller minst verlegen, zij voelt zien in de Kamer wonderwel op haar gemak en bovendien had zij haar rede kennelijk goed voorbe reid, maar het was toch wel prettig te ervaren, dat zij principieel de puntjes op de i zette en haar katholieke beginselen op de voorgrond stelde. Zij vertelde eerst waarover zij ging spreken. Drie punten: 1. Wat beogen wij met dit statuut van Europa en welk nut verwachten wij er van? 2 Commentaar op het toetreden van enkele landen. 3. De geestelijke waarde, welke aan het Statuut van Europa ten grondslag moet liggen. En zo betoogde zij, dat de eerste bij eenkomst. welke te Straatsburg zou wor den gehouden, van het grootste belang was voor het Europese denken. De deel nemende staten zouden bereid moeten zijn een deel van hun souvereiniteit over te dragen, maar zij vreesde, dat wij zo ver nog niet waren. De OEEC. (Organisa tion for European Economic Coopera tion) moest na het -aflopen van de Mars hall hulp in 1952 in de Raad van Europa worden ingeschakeld. Zij bepleitte voorts de inschakeling van West Duitsland en hield een voorzichtig pleidooi voor Spanje. Een pleidooi voor opneming was het in tussen niet, maar zij betoogde toch. dat het onjuist zou zijn een bepaalde be- stuursvorm met de zijne te vergelijken en bovendien zou men door vast te houden aan de geformuleerde geestelijke en zedelijke waarden op die bestuurs vorm invloed kunnen uitoefenen. Wij hadden zo de indruk, dat zij dacht aan de positie van Sovjet Rusland in de UNO, De verwachting van heden- tot morgenavond luidt Voor de Noordelijke provincies: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enkele lichte bui tjes. Matige tot krachtige wind tussen Noord-West en Noord. Wei nig verandering van temperatuur. Voor het overige deel van het land: Wisselende bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Weinig verandering van temperatuur. Donderdag 7 Juli: Zon op 4.28 uur onder 21.00 uur; maan op 19.01 uur' onder 1.22 uur. maar dat zei zij niet. Misschien komt het nog bij de replieken De opneming van Griekenland zou een ruggesteun zijn in de strijd, welke dat land had te voeren. En' wat Turkije be treft waren er voor- en*nadelen, maar in elk geval het voordeel, dat Turkije West-Europees dacht, dat had de erva ring geleerd. Voor de samenstelling van deze organisatie wees mej, Klompé erop, dat er behalve parlementariërs vooral ook mensen van de Europese Beweging moesten worden aangetrokken. Tenslotte de geestelijke grondslagen. Er was aldus spr., een zekere vaagheid van formulering, voor velen het gevolg van een zekere angst, maar in de grond is dit Statuut van Europa het iptuitief verzet van de massa tegen de ontkenning van de waardigheid van de mens, tegen het schuiven met volkeren, zoals dit in Yalta geschiedde.Er mag niet zijn 'n keuze tussen Oost en West maar een keuze tus sen de verschillende drijfveren van ons handelen. De opbouw hiervan za) alleen slagen, als wij het eens worden over het benaderen van de mens en dit geschiedt het beste door het Christendom Zij kwam dan ook tot de volgende conclusies: 1. Het uitgangspunt van ons politiek handelen moet niet zijn, wat wij willen, maar het plan van God met de mens en de schepping. 2. Wij moeter een nieuwe samenleving opbouwen, waarin ieder het zijne krijgt, een samen leving van sociale rechtvaardigheid, me* gebaseerd alleen op recht en onrecht maar waar boven het recht nog de liefde komt. 3. Wij moeten bereid zijn offer» te brengen, bereid te geven. 4. Bij de opbouw van dit statuut moeten wij niet nivelleren, maar de geestelijke waarden van ieder volk trachten te behouden. Wie op dit thema voortborduurde was de heer Oud (VVD) die het gemeen schappelijk erfdeel van Europa zag in de christelijke beschaving als de grondslag van de Europese beschaving. Als de mi nister er voor terugschrok in dit statuut het christendom naar voren te brengen dan wilde hij toch nadrukkelijk de bete kenis van het Christendom erkennen voor de Europese beschaving, want deze beschaving is de vrucht van het chris tendom. In krasse tegenstelling hiermede stond de redé van de heer Van der Goes van Naters (P. v. d. A.), een rede, waarin ae atheïst om de hoek kwam kijken, toen hij zeide, dat hij niet wist of prof. Crab- be, die hij had geciteerd, zijn zedelijke normen ontleende aan zich zelf of aan God. Nee, dat wist de heer Van der Goes van Naters niet. Anderen schijnen dal heel gemakkelijk te kunnen oplossen, zei hij ietwat sarcastisch, maar voor hem was dat zo gemakkelijk niet. De meest interessante opmerkingen maakte overigens wel de heer Oud (VVD), die na een staatsrechtelijke be schouwing en dan is deze jurist altijd op zijn best de noodzakelijke onaf hankelijkheid van dit parlement ten aan zien van de'Raad van ministers bepleitte. Het mocht vooral geen „menagerie du roi" worden, en artikel 25 gaf daarvoor geen voldoende waarborg, daar de benoe ming aan de regering werd overgelaten. Hij bepleitte daarom deze methode, dal de regering de benoeming aan een ande re autoriteit zou overlaten i. c. aan de Staten Generaal en dit was volgens dit wetsontwerp mogelijk. Met betrekking tot het probleem van afvaardiging naar bevolkingssterkte of naar gelijkheid en gelijkwaardigheid sprak hij zich uit enerzijds voor een huis. dat samengesteld zou zijn naar be volkingssterkte en daarnaast voor 'n an der huis. zoals de Amerikaanse Senaat, met een vertegenwoordiging van een zelfde aantal leden voor iedere staat Verder spraken o.a. nog de heren Schmal (CH) en Bruins Slot (AR). De eerste sprak ook van een herleving van het bewusteloos geworden christendom, de tweede wees op verschillende geva ren als het binden van dit parlement aan zijn eigen onmacht en van een tegenwer king die zou leiden tot een nationale inertie. Als deze gevaren konden worden omzeild zou de overgang van de pre- federale naar de federale periode op ge lukkige wijze kunnen geschieden. Vandaag zal minister Stikker, wie het allerminst moeilijk is gemaakt, op deze redevoeringen antwoorden en het staat dus vast dat het Statuut van Europa, dat overigens reeds getekend is, morgen de Tweede Kamer zal zijn gepasseerd. E. S. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Zoals wij gisteren voor een deel (ier oplage nog konden melden, heeft de heer v. Zeeland, nadat liberale perso naliteiten voor de tweede maal gewei gerd hadden, met hem een katholiek- liberale regering samen te stellen, de prins-regent verzocht, hem van de op dracht tot kabinetsformatie te ont slaan en heeft de regent aan dit ver zoek gevolg gegeven. Daarna heeft de prins in het paleis van Brussel succes sievelijk geconfereerd met de liberale leider Motz en de socialistische leider Buset. De voorzitter van de CVP mi- Twee leden van het Britse episcopaat hebben bekend gemaakt, dat de Educa tion Act (Onderwijswet) van 1944, die volgens de regeringsambtenaren aan de Katholieken honderd millioen gulden zou kosten, in feite vier maal zoveel van hen zal eisen. Mgr E. Ellis, bisschop van Nottingham, schatte het bedrag zelfs op 500 millioen gulden en voorspelde een nieuwe en ernstige srtijd tussen de Katholieken van Engeland en hun regering. De Katholieken rekenden in de on derwijswet van 1944 op twee dingen, al dus de bisschop: allereerst verwachtten zij een verlichtende maatregel voor de bestaande scholen, die zij grotendeels zelf hadden bekostigd: en vervolgens een edelmoedige behandeling van de reorga nisatie van de middelbare scholen, zoals deze door de nieuwe regeling werd ver eist. „Ik moet categorsch vaststellen", al dus de bisschop, „dat geen van deze bei de verwachtingen zijn uitgekomen". Hij gaf drie redenen voor de huidige „ern stige en betreurenswaardige stand van zaken": de onverwachte aanzienlijke ver hoging in bouwkosten. verhoogde eisen van het ministerie van onderwijs en een interpretatie van de wet op het onderwijs, die niet overeenstemt met hetgeen men de Katholieken tijdens de onderhandeling ■*- Z°Deeb.Schopedrong er bij zijn toehoor- ders. welke bun p*J op aan, dat „z J zouden mededelen, hun politieke leid eis zo dat rechtvaardigheid wo n on. zichte van hun scholen ze kinderen redden. Wij willen nnvoe. hebben, dat onze kinderen hun P ding ontvangen in scholen, zoals wensen volgens onze godsdienstige tuigihg- Ik zou u dringend willen v - gen, u niet te laten afleiden door z.g. sympathieke uitweidingen en vriende lijke espraken. Wij hebben daafvan ge noeg gehad tijdens de laatste verkiezin- gen. rieden ten dage zien de mensen in, dat met Rome een gevaar betekent, maar wel het gebrek aan godsdienst en dat het onderwijs in katholieke scholen de getrouwste^ gehoorzaamste en ^este bur gers vormt Mgr. J. Masterson aartsbisschop van Birmingham, zeide tijdens een congres van katholieke moeders in Engeland, dat „de katholieken meer waardering hebben voor vrij onderwijs, dan voor gratis van staatswege verstrekte brillen, waarin 't nationale plan voor "e gezondheid voor ziet". nister van Staat dc Schrijver zal heden worden geconsulteerd. Van Zeeland heeft, nadat de regent hem had ontvangen en van zijn opdracht had ontheven, een tweede maal in de loop van de dag de journalisten te woord ge staan, ditmaal om het echec van zijn po gingen te bevestigen en daar wat com mentaar aan toe te voegen. Hieruit bleek, dat de liberalen een loopje met de waar heid hebben genomen, door het in een motie te doen voorkomen, als zou de formateur alleen de koningskwestie wil len oplossen en de problemen van econo mische en financiële aard verwaarlozen. Niets is minder waar. Ook die problemen beschouwde van Zeeland als urgent, voor al met het oog op de werkloosheid en economische achteruitgang Een derge lijke actie zou echter z.i. meer en spoe diger nut afwerpen, als alles in het land in een geest van onderling vertrouwen en algemene rust en kalmte zou kunnen geschieden Deze rust is er echter op net ogenblik niet en zij zal er niet zijn. zo lang het koningsprobleem als een zware hypotheek op België zal blijven drukken Daarom zou dit probleem het eerste van alle moeten worden opgelost De afgetreden kabinetsformateur had hier aan kunnen toevoegen, dat voor de oplossing van dit probleem alleen maar wat goede wil en een flinke dosis politieke eerlijkheid nodig zijn. Hoe het ook zij, aldus van Zeeland de CVP zal geen duimbreed wijken en blijft dit vraagstuk vastberaden op haar pro gram handhaven. Er is dus momenteel een korte stilstand in de evolutie der regeringscrisis. Verondersteld wordt dat de regent in de loop van de dag zijn raadplegingen met politieke personalitei ten zal voortzetten, waarna hij een dezer personaliteiten, vermoedelijk een C.V.P.- lid, zal verzoeken, een regeringsformule te vinden. Nabij Tapon. in het departement Choco, Colombia, heeft een boerin het leven ge schonken aan vijf jongens. De kinderen zouden het goed maken, doch de toe stand van de moeder zou uiterst zorg wekkend zijn. I I Van militaire zijde wordt ons gemeld, dat na het officiële bericht in de dag- I bladen van 30 Juni jl. zich geen nieuwe ziekte-gevallen aan boord van de „Kota- Inten" hebben voorgedaan Het schip zal vermoedelijk 16 Juli te Rotterdam aan komen. Indien zich geen nieuwe gevallen meer zullen voordoen, zullen de opvarenden op de dag van de debarkatie op normale wijze hun woonplaatsen bereiken. Mocht echter tijdens het laatste gedeelte van de reis een nieuw ziektegeval voorko men, dan wordt quarantaine van alle opvarenden noodzakelijk geacht. Uit voorzorg worden hiertoe uiteraard reeds voorbereidingen getroffen. De infanterie- i kazernes aan de Leusderweg te Amers foort zullen voor dit doel worden ont ruimd. In verband met de ontruiming van deze kazernes waar o.m. onderdelen van de garderegimenten Grenadiers en Jagers zijn gelegen, zullen de sportwedstrijden, welke op 7 en 8 Juli a.s ter gelegenheid van het 120-jarig bestaan dezer beide garderegimenten te Amersfoort zouden worden gehouden, niet doorgaan. Het défilé voor H.M. Ie Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden op Donderdag 7 Juli a.s_ gaat wel door De mars, die Zaterdagmorgen door de resi dentie zou worden gehouden, echter niet. - i x - y' De Ned. vereniging van huisartsen heeft aan de ziekenfondsen verzocht het honorarium, dat zij voor de fonds patiënten ontvangen te verhogen. De fondsen zijn echter op dit verzoek niet direct ingegaan al hebben zij het ook niet afgewezen. Op het moment zijn tussen beide instanties onderhandelingen gaande welke op vriendschappelijke voet worden gevoerd, maar nog niet tot een beslissing hebben geleid. Van Katholieke zijde wordt intussen vernomen, dat de plechtigheden, die op bedevaartplaatsen in Mdravië en Slowa kije zijn gehouden, slechts door betrek kelijk weinig gelovigen werden bijge woond. Er was wel van andere zijde grote be langstelling voor de viering der plech tigheid. hetgeen bleek uit het in. groten getale aanrijden van fabrieksvrachtauto's. waarin vele groepen van georganiseerde arbeiders naar de bedevaartplaatsen werden vervoerd. De plechtigheid te Devin in de nabijheid van Bratislava werd bij gewoond door minister-president Zapo- tocky en door leden van zijn kabinet en van de Slowaakse raad van gevolmach tigden De plechtigheid werd mede bij gewoond door de sovjet-Russische am bassadeur Michael Silin. Er zou een aantal redevoeringen wor den gehouden., waarvan men aannam dat. ze de gejnele dag in beslag zouden nemen Een voornroefie daarvan gaf de Slowaakse gevolmachtigde voor onder- wijsaanaelegenheden. Laco Novomeskv die verklaarde: De hoge kerkelijke autoriteiten hebben samengewerkt met de Duitsers. Wij maakten van deze wetenschap geen gebruik, toen de zege aan ons was. doch wij wensen hen te waarschuwen, dat van ons geduld geen misbruik dient te worden gemaakt" Premier Zatopocky verklaarde In een toespraak op huichelachtige wiize, „dat de heiligen, die in vroegere tiiden uit Saloniki naar Moravië trokken, om aldaar bet christelijk geloof in de Slavi sche taal te prediken, op het tijdstip van hun prediking werden aangevallen door de verenigde machten der reactie Op dezelfde wijze bevordert thans de reactie buitenlandse bemoeienis met onze aangelegenheden", aldus Zapotocky. In dezelfde bedriegelijke geest ging hij voort: „De kerkelijke hiërarchie heeft ge tracht, onze vorderingen op de naar het socialisme leidende weg te saboteren, doch het volk kent zijn plaats en het weet, wie zijn vijanden zijn. Gelovigen en vaderlandslievende priesters bewijzen op het ogenblik, dat zij niets gemeen hebben met degenen, die het land wen sen te verraden. Wij kunnen niet toe staan, dat deze vaderlandslievende pries ters door de kerkelijke hiërarchie wor den vervolgd. Wij zullen ondergrondse bedrijvigheid tegengaan. Het moet onze vijanden niet mogelijk worden gemaakt, ons van onze weg te doen afwijken". Intussen poogt men, door berichten over de afval van priesters te publiceren men beweert. da' van de 4500 pries ters zich er 2300 bij de zogenaamde „katholieke actie" gevoegd hebben aanhang te winnen. De aartsbisschop van Milaan, kardi- Het Katholiek bureau voor maatschap pelijk en cultureel overleg, waarin lan delijk samenwerken de Kath. Actie er. de navolgende Kath. sociale organisaties: St. Adelbertsveremging, Alg. Kath Werkgeversvereniging- Kath. Ned Boe ren- en Tuindersbond. Ned. Kath. Arbei dersbeweging. Ned Kath. Middenstands bond. de Kath. Jeugdraad en het Cen trum der Kath. Vrouwenbeweging, heeft in verband met de houding van het N.V V. naar aanleiding van de bekende uitlating van de beer Vermeulen te Genève, een verklaring uitgegeven, waarin het „in verscheidene opzichten het beleid afkeurt van de arbeidersge delegeerde en van het nj y y en z;cj, achter hel door de Kath Arbeidersoewe- ging ingenomen standpunt stelt". naai Schuster, heeft zich in een herder lijk schrijven tot de gelovigen van zijn aartsbisdom gewend in verband met de vervolgingen van de Kerk in de landen achter het ijzeren gordijn. Hij riep zijn gelovigen op om de komende Zondag tot een dag van gebed te maken voor al degenen, die vervolging lijden „De Kerk is één Lichaam", zo schreef hij, „en wanneer een lid lijdt, dan lijdt ook he' gehele lichaam". De „Osservalori Romano" leverde gis teren commentaar op de door de Tsjecho- slowaakse regering georganiseerde natio nale bedevaart en verklaart, dat deze be stemd is om „de evén plotselinge als heftige mystieke dorst te lessen van het goddeloze en imperialistische kominfor- misme" De „Osservatore Romano" schrijft verder: „Het karakter van de plechtig heid te Sawaza was die van het fascisme, getuige de verplichte oproepingskaarten. met dit onderscheid echter, dat er ditmaal, in plaats van de stempel der partij, de stempel opstond van het bisdom te Praag, dat de staat uit de bisschoppelijke resi dentie had weggenomen". Nadat gedurende twee dagen de export van tomaten naar Engeland was vastge steld op 70 pet van de voor export goed gekeurde tomaten, is dit kwantum met ingang van hedenochtend teruggebracht op 30 pet. Het Centraal bureau van de tuinbouw veilingen heeft tervoorkoming van een eventuele verdere inzinking van het prijs peil van dit product bepaald, dat de op- houdingsprijs 20 cent per kilogram voor aile sorteringen zal oedragen. De vergoe- dingsprijs voor de kwekers zal nog nader worden vastgesteld. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat een ernstig onderzoek wordt ingesteld naar het dezer dagen geconstateerde on verantwoordelijk laag vliegen van mili taire vliegtuigen boven de kuststreek Het onderzoek is nog niet geëindigd Vast staat in ieder geval, dat geen Nederland se vliegtuigen daarbij betrokken zijn. 99 99 Senator Tom Connally, democratisch voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft gisteren in de Amerikaanse senaat het debat over het Atlantisch pact geopend. Hij drong aan op ratificatie van het pact als een „vitale stap vooruit voor het bewaren van de wereldvrede" Hy zei, dat het pact een „vlammend teken voor iedere agressor" was om uit het Noord-Atlan tisch gebied te blijven. Goedkeuring van het pact zou de wereld vertellen: „Wy zullen niet neutraal zijn in geval van agressie", zo zei hij. Ratificatie zou het Europese herstel in staat stellen met nieuwe vitaliteit voort te gaan, aldus Conally. Volledig herstel werd belemmerd door een verlammend gevoel van onveiligheid en het verdrag was een „machtig tegengif voor dit ver gif". Nieuwe zakenondernemingen, toe nemende handel en het maken van plan nen voor herstel op lange termijn zouden het directe gevolg zijn van het Atlan tisch pact. Conally zei, dat het verdrag geen onderschrijving zou betekenen van de koloniale politiek van één der onder tekenende mogendheden. „Ik ben het voor isonderd procent eens met degenen, die zeggen, dat dit verdrag niet de voordeur, zijdeur of achterdeur moet zijn. waardoor de V.S. betrokken zouden worden in de familietwisten tus sen de ondertekende partijen en haar overzeese gebiedsdelen in Afrika, het Verre Oosten of andere delen van de 1 wereld". Ten aanzien van Duitsland zei hij, dat tot nog toe „een constructieve integra tie van Duitsland in West-Duitsland uiterst moeilijk was geweest wegens de vrees, dat Duitsland te sterk kon wor den voor de veiligheid van onze Euro pese geallieerden". „De grotere eenheid en veiligheid, welke het pact onze Noord-Atlantische bondgenoten zal verzekeren, zal er zeer toe bijdragen om deze vrees te verklei nen en de weg te bereiden voor grote deelneming van Duitsland in de West- Europese zaken. Er zijn inderdaad reeds tekenen, dat dit zal gebeuren", zo zei Connally. „Zelfs de zwaarste pruimenboom raakt uitgeschud. En wat dan Aldus eindig den we onze bijdrage voor deze hoek op Zaterdag jl. De kwestie van de gelijkschakeling van de inkomens mede door de zware belas tingdruk, waarvan zelfs arbeiders zon der kinderen en ongehuwden behoorlijk de gevolgen ondervinden, zit de menshe:d hoog. Elders in dit blad is nog een statis- tiekje opgenomen van de koopkracht van sommige inkomens in 1939 en 1948. De Staat moet om aan alle eisen van de nieuwe tijd te kunnen voldoen, zware offers vragen. Doch is dat vragen alleen vanwege de eisen of schuilt er nog een andere achtergrond achter Men herin nert zich misschien de verklaring van de P. v. d. A.-man Hofstra, dat als er geen openlijke socialisatie mogelijk is, deze dan wel langs een achterweg is te be reiken. In het zojuist verschenen nummer van „Industrie", het orgaan van de hoofd groep van die naam, wordt ook op die achtergrond gewezen. En het blad zegt dan: ,De tragiek van Nederland is, dat men wel schreeuwt om industrialisatie, dat men roept om ondernemers, maar dat men tegelijkertijd ie ondernemer beschouwt als een gauwdief. De tragiek van Nederland is, dat men gelooft so ciale zekerheid te scheppen door het maken van papieren wetten, waarvan de uitvoering zal mislukken als de nood aan de man komt. Er zijn teveel mensen die zozeer zijn opgevoed in de mentaliteit van: pluk ken wat te plukken is, dat zij zich niet kunnen voorstellen, dat de ondernemer zijn winst niet voor genoegens verteert, maar voor een groot deel aanwendt in eigen bedrijf, in wezen op den duur ten bate van de arbeiders. Zij begrijpen niet, dat de sociale zekerheid wordt gedragen door ondernemingen, waar wordt verdiend en op zij gelegd. Deze mensen willen wel kapitaalvorming en industrialisatie, maar voor alles inte resseert hun de vraag bij wie dat ka pitaal terecht komt. Dat kapitaal moet niet komen aan de man, die er voor gewerkt heeft en er risico's voor heeft gelopen. Dat kapitaal behoort aan de staat. Deze mensen beseffen niet, dat f 100.000 in de handen van een onder nemer, die daarvoor machines koopt en die nagenoeg de gehele opbrengst van deze machines aan zijn arbeiders uitbetaalt, meer waard is dan f 100.000 in handen van de staat, die daarmede enige uitkering doet. Zij geloven, dat men de ondernemer zoveel mogelijk bezitsloos moet maken. Zij willen uiet inzien, dat sociale zekerheid niet wordt opgebouwd in tijden van depressie, maar dat de jaren vay goede winsten de grondslag legden voor de sociale zekerheid van de toekomst. De geestelijke ondergrond van Ne derland staat afwijzend tegenover het particuliere bezit en het particuliere bedrijf". Dit citaat is lang, maar de overweging waard, omdat daaruit blijkt, dat voor de bestwiilende ondernemer vragen kunnen rijzen, (naar aanleiding van op zich mis schien eenvoudig lijkende voorstellen), die moeilijk zijn te voldoen. Sprak van de Kieft, die Zaterdag af scheid nam als directeur van „De Ar beiderspers" niet van ,.voor anderen ver borgen innerlijke conflicten, waarbij de directeur wel eens „neen" moest zeggen als de mens het „ja" op de lippen wilde brengen?" Rasechte socialisten kennen maar één ondernemer en dat is vadertje staat. En dat is glad tegen onze leer in. Er i s particulier eigendomsrecht. Al zitten aan dat eigendomsrecht zware verplichtin gen vast. Maar nogmaals: men kan niet blijven plukken. Want de economisch zwakkeren zullen daarvan op de duur de zwaarste gevolgen ondervinden. HENK VAN DER MAZE De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 12 Mei: 2e luit. D. M. Driebergen uit Venlo-Blerick; sold. T. H. M. Ververgaert uit Venlo. Gesneuveld 5 Juni: sergt. A. Rysj dam uit Oegstgeest. Gesneuveld 16 Juni: sold. Ie kt. J. H. Bedaux uit Tegelen. Gesneuveld 19 Juni: sold. L. Bos uit Brunssum. Gesneuveld 21 Juni: sold. A. C M. van Dongen uit Eindhoven; sold. J. A. M. van Griensveen uit Deurne; sergt. A W. Schut uit 's-Gravenhage; sold. M. van Hap pen uit Eindhoven. Gesneuveld 22 Juni: sold. J. H. J. Albers uit Wanroy. Kon. Ned.-Ind. leger: Gesneuveld 13 Juni: Soend. solo. Ie kl. Koi; Tim. sold. 2e kl. inf Laben; Chin. sold. 2e kl inf. Lim Oeij Liang; proèverbander Mne- halini; Soend. sold. 2e kl. Sahroen Gesneuveld 14 Juni: Jav sold. Ie kl. inf. Djoemadi; Jav. sold. Ie k inf. Mardjo; Men. korp inf Pa leneven L.P; sold. Ie kl. inf Por tier B.R.; Jav. sold. Soekri; Amb. sold. Ie kl. inf. Tanamal. Gesneuveld 15 Juni: Jav sold. 2e kl. inf. Kamsoen. Gesneuveld 18 Juni: sergt. Ie k- Boenag. Al deze K N I L -mannen waren afkomstig uit Indonesië. Op 26 Januari 1941 werd in de Katho lieke kerken in ons land van de kansel een herderlijk schrijven van de Bis schoppen voorgelezen, die de Duitsers in het geheel niet naar de zin was. En uit rancune gelastten zij dat met ingang van 1 Maart d.a.v. op de salarissen der in communauteit levende leerkrachten bij het onderwijs een korting van 40 pCt. moest worden toegepast Deze maatre- ding toegekend aan de betrokkenen. In een gisteren bij de ï'weede Kamer ingediend wetsontwerp tot wijziging van de Onderwijsbegroting voor 1949 worden nu echter gelden aangevraagd voor een tegemoetkoming aan de be trokkenen in de door hen geleden schade. De regering, zo zegt de memorie van toelichting, acht het billijk, belangheb benden in de door hen geleden schade tegemoet te komen tot een bedrag van de° helft van het nettobedrag, dat zij, ware deze maatregel niet tot stand ge komen. meer zouden hebben ontvangen. Hiermede is voor het lager onderwijs, het voorbereidend hoger en middelbaar gel heeft gegolden tot 15 September 1944 onderwijs en het en er is sindsdien nimmer enige vergoe-1 totaal een bedrag van f 6.7t)U.Uüb gemoeia.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1