Nieuws uit STAD en OMTREK Galerij van politieke portretten LANGS DE h I Regering weigert regerings verklaring Opening van zaken momenteel ongewenst geacht Van alles wat in de Begroting debatten IJN HET MONUMENT VAN PIETER STARREVELD Sukarno gearriveerd De Raad subjectief gezien SPEEDWAY Vrije uit citrus-invoer Suriname Toestand mgr. Filbrv WOENSDAG 6 JULI 1949 PAGINA 2 DE RONDE VAN SCHIEDAM PLANTAGE-CONCERT MARTIN IT KLOPTE V.D.L. MET 4-2 DUIVENSPORT HET BRUILOFTSCADEAU STJ STADION FEYENOORD Zondag 10 Juli, 3 uur, FEYENOORD TIJGERS VLIEGENDE HOLLANDERS SCHOTSE HOOGLANDERS Populaire Prijzen IN HET JULIANAPARK Oas cctnfcJve*v HET ZAKELIJK DEEL De financien Subsidies aan harmonie- orkesten Reglement van Orde De Commissie voor Volks gezondheid T.b.c. -onderzoek De Wijkraad Kethel Aula Alg. Begraafplaats President Sukarno is heden middag te 1 uur op het vliegveld van Djogja aangekomen, waar hij werd ontvangen door de Sultan van Djogja en de Paku Alam. Op het paleis werd, na een welkomst plechtigheid, de republikeinse vlag gehesen. Geen prijsbeheersing of distributie HOGE STRAFFEN VOOR VERRADERS KARAVAAN BETON-KAMELEN DOOR SCHIEDAM WIE NlE'l GROOT IS. GEB RU IKE STELTEN NOGMAALS DE LAAG- VLIEGENDE VLIEGTUIGEN DE BLOKKADE VAN DE CHINESE KUST B.F.O.-AFVAARDIGING NAAR R. T.-CONFERENT1E NED. VRAGHTE M A RKT „De taal is gans een volk; de spraak is gans een man" Wat betreft mr. v. Boc- hove zouden wij kunnen zeggen „de smaak is gans een man." Wij menen his torisch te zijn als wij zeggen, dat de wet houder van financiën de uitdrukking „naar zijn smaak" muntte en in omloop bracht in de raadzaal haar overbren gend van de rechtzaal. Mr. v. Bochove had geen betere beeldenaar op deze nieu we pasmunt der stopwoorden kunnen drukken dan de zijne. Daarom zeggen wij terecht van mr. v. Bochove, dat hij een scherpzinnig man is, hetgeen om dezelfde reden niet dezelf de is als een verstandig man. De lezer zal zich afvragen, waarom wij de heer v. Bochove op deze manier zo in het zonnetje zetten? Dat is eenvoudig het gevolg van het feit, dat hij ook in de begrotingsvergadering de schijnwer pers der belangstelling op zich gericht zag. Het was de heer Mak, die hem het eerst te lijf ging'. Hij meende, dat de heer v. Bochove bij de beantwoording van ob jectief en zonder bijbedoelingen gestel de vragen, onnodig scherp was. De A.R - man vond dit de verstandhouding in de Raad niet ten goede komen. Nauwelijks was de wethouder klaar met de beantwoording van de zakelijke kwesties, of hij brandde los op deze „on zakelijke" kwestie, zoals hij dat noemde, daarmee de tegenstelling zakelijk-onza- keliik in de mond van de heer Mak leg gend, die later zelf sprak over de tegen stelling zakelijk-feitelijk, maar bedoelde zakelijk-persoonlijk. Negerend, dat de toon de muziek maakt, citeerde de heer v. Bochove de notulen van de betreffende antwoorden en vond daarin niets onfatsoenlijks of onbehoor lijks. De zaak onmiddellijk in de subjec tieve gevoels-sfeer trekkend, merkte de heer v. Bochove op, dat men in dc Raad zat en niet in een club of sociëteit. Spr. hield niet van de diplomatieke verpak king van de ware bedoelingen. Die wilde hij ongecamoufleerd naar voren brengen. Hij hield ervan de zaken op scherpe en juiste wijze naar voren te brengen. De lichtgeraaktheid van de heer Mak kwam voort uit een gebrek «an besef voor de subjectiviteit van elke mening. Hij schoof de heer Mak de intentie in de scohenen, om nu met veel hautain misbaar die arme stumperds van raadsleden eens even de les te lezen. Dc heer Mak moest niet te onpas als censor morum optreden. Dit paste teveel in de „koloniale" sfeer. Deze laatste opmerking was een aandui ding. dat het debat op zeer laag peil was gekomen. Het was ook een bewijs voor de dreiging, die ontstaat, wanneer men in zijn practijk-vorming te vaak met per soonlijke beweegredenen en te weinig met de feiten rekening houdt. De harmo nie tussen beiden wordt verstoord. In dit pleidooi sloeg de balans wel naar het al te subjectieve door. Het feit was niet meer heilig; het commentaar werd over bodig. Daarom was het des te vreemder, dat de heer Sabel de verdediging van mr. v. Bochove meende te moeten bijvallen, waardoor de verhoudingen in de Raad nog onnodig verscherpt werden. Is het voor Verstandige en politiek sterke men sen nog nodig om succes te hebben op de tribune, dank zij een uitgelokt gevecht met een onwillige tegenstander? Het was de heer Sabel, die de politiek in de Raad bracht en daardoor aan vele debatten een wending gaf, die ver bin ten de betekenis van4de Raad lag. Te recht wees de heer Labruyère hierop, al nam hij de gelegenheid waar, om nog eens met nadruk te bevestigen, dat hij de verklaring van Paul de Groot, om trent de houding van de Communisten bij een Russische overval, geheel onder schreef. Al deze politiek was gelukkig maar van voorbijgaande aard. Schiedam is op stuk van de politiek mondig genoeg, dan dat onze bevolking haar keuze' zou laten beïnvloeden door praatjes voor de tri bune. Daarom is het te hopen, dat de Raad, die zoveel zelfbeperking toonde, nog strakker de touwtjes in dit opzicht zal aantrekken. De K.V.P. heeft een prachtig voorbeeld gegeven en uitsluitend die kwestie behandeld, welke direct met het beleid van een der wethouders te ma ken had. En dit nog met grote reserve. Als vaste toehoorders op de tribune is ons een pittige schermutseling zeer wel kom, maar toch liever in de geroutineer de trant Hoogendam, dan in de soms te subjectieve trant v. Bochove. Dat wij de interrupties van de verdwe nen .wethouder misten, behoeft geen be toog. Mevr. Benthem—de Wilde kreeg niet Oorspronkelijk lag het in de bedoeling van de Rennersclub Schiedam, de tradi tionele Ronde van Schiedam te organise ren op 30 April, de verjaardag van H. M. Koningin Juliana. Daar er te Rotter dam reeds een wielerwedstrijd werd ge houden op die dag, verkreeg de renners club Schiedam geen toestemming. In overleg met het bestuur van de Oranje vereniging, onder wier auspiciën de Ron de van Schiedam tot nog toe is georga niseerd, werd besloten, deze ronde te houden op Donderdag, 7 Juli. Het bestuur van de Oranjevereniging verzoekt ons er op te willen wijzen, dat het volkomen toevallig is, dat deze wielerwedstrijden samenvallen met de officiële datum van de koperen bruiloft van H. M. de Konin gin en Z. K. H. Prins Berhard. Want op verzoek van de autoriteiten m Den Haag organiseert de Oranjevereniging op die dag, noch op andere dagen, enige festivi teit ter ere van dit koperen feest. De Ronde van Schiedam begint Don derdagavond om 6 uur. Dan zullen de nieuwelingen tegen elkaar gaan strijden over een afstand van 30 km. Om 7 uur zullen de amateurs starten voor een wed strijd over 100 km. Ditmaal is het par cours niet dat van de Stadhouderslaan. Het parcours zal worden uitgelegd rond de Plantage. veel te verantwoorden. Wij zullen haar missen, vooral om de kenmerkend-pret- tige sfeer, die meestentijds om haar be handeling van de vragen hangt, zelfs al brandt haar hart bij het ter sprake ko men van de politiek. Wethouder Kramers wij schreven het gisteren reeds heeft een goede, beurt gemaakt. Over de morele debacle, welke wet houder v. d. Kraan overviel, zwijgen wij liever. Jammer, dat hij de naïeve roddel tactiek als officieel wapen in de Raad introduceerde. Door te zeggen, dat hij nog wel wat van „de pers" wist; maar dit niet in het openbaar maar onder vier ogen met de heer Sabel zou zeggen. Maar „de pers" is niet beledigd. Uitvoering van hef Stedelijk Muziek korps te Schiedam op Donderdag 7 Juli 1949. des namiddags 8 uur in de Plan tage ter gelegenheid van het 12%-jarig huwelijk van H- M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. Programma: 1. Wilhelmus. 2 Bruilofsmars. F 3. Feestmars- 4. Officer of the Day. 5. Neerlands taptoe. G Reg. Grenadiers. 7. Turf in je ransel. 8. Colonel Bogey on Parade. 9. Holland jubelt. 10. Lippe Detmold. Mendelsohn V. d. Glas. Hall. Roeien. Bouwman Dunkier. Alford. Maas. Maas. Het is V.D.L. niet gelukt Martinit de eerste nederlaag toe te brengen; met 4—2 bleef Martinit in de meerderheid Reeds vrij spoedig nam Martinit de lei ding door toedoen van Hogenboom. Het sterke opdringen der Martinit-verdedi- ging werd haar echter noodlottig. V.D.L. wist enige doorbraken te forceren, waar uit twee goede doelpunten werden ge boren. Nog voor de rust bracht Hogen boom de partijen weer op gelijke voet De V.D.L.-keeper wist een strafschop fraai te stoppen, de toestormende Hogen boom wist echter de terugspringende bal in te schieten. Ook na de rust bleef Martinit het meest aanvallend. Na 10 min. bracht Gouka de stand op 32. Na een half uur stelde C H. v. d. Bout de overwinning vei lig, door een voorzet van Struyk ineens op te vangen en keihard in te schieten Het met een invaller spelend V.D.L stelde verder nog verwoede pogingen in het werk om de achterstand weg te wer ken, maar de Martinit-achterhoede hield verder stand. A.s. Zaterdag wordt voor deze neder laag-serie gespeeld ie plaatselijke ont moeting Martinit 1—Excelsior '20 1. Ter rein Spieringshoek. Aanvang 6 uur Beide partijen zullen elkaar wel heel weinig toegeven, zodat een interessante wedstrijd verwacht kan worden. S. C. V. de Postduif, wedvlucht Orleans 480 K.M. Aankomst eerste duif 13 u. 51 m. 53 sec., aankomst laatste duif 14 u. 33 m. 51 sec. Los 5 u. 45 m. 1 D v. d. Tuin, 2 13 W. J. Jansen, 3 J. Freij Co., 4 C. d. Graaf. 5 L. Crama. 6 J. Heijster zn„ 7 9 P. de Kreuk Co. 8 25 P. Verheugen Co.. 10 K. Levering, 11 12 14 23 27 C. A. Verhaeren, 15 19 21 22 26 dipl. H. J. Jansen, 16 18 A Sutterp, 17 20 K. Muilwijk, 24 Gebr Vis. L Ze kwamen uit Lier. Ze kwamen in grote autobussen. Ze hadden hup mu ziekjes meegebracht.en ze speel den.... vrolijk, gezellig. Ze trokken over de Koemarkt. Ze stelden zich op rond het monument voor de gevallenen. Ze waren opeens ernstig.... die man nen en vrouwen uit Lier. Zij weten wat het betekent zijn leven te geven voor de vrijheid van zijn volkZij hebben hun ondergrondse strijd gekend, even fel, even bloedig als wij. Indrukwekkend klonk het Wilhel mus.... Het Wilhelmus. ons Wilhel mus.... en toen schoof daar die ont zettende gele bus voorbijpiepend afschuwelijk lang en doordringend pie pendjuist tijdens het Wilhelmus. O. ik zou alle letters uit mijn schrijf machine in een woedend pamflet willen neersmijten, het rood en heet willen uit schreeuwen Tk vraag slechts: ,Kon dat nu heus niet anders?" SEBASTIAAN. Zaterdag wordt het een gezellige boel in Schiedam. Na overleg met de Mid delbare scholen en de Huishoud- en Am bachtsscholen is alles voor elkaar om Schiedam te doen genieten van een ori ginele inzameling. Uit Rotterdam zijn 20 kerstpotten ge komen. Het jongenscorps van het Leger des Heils bood zich aan om te komen •pelen bij de potten; de tamboers en pij pers van het corps „de Harmonie" wer ken mee. Zij zorgen ook voor een ko ningin en een prins met pages. Op een vrachtauto wordt de jongensband van een der scholen gehuisvest en deze zal de stad doortrekken. Het ls de bedoe ling, dat de muziek van plaats naar plaats trekt, zodat steeds de belangstel ling voor de collectes bestaan blijft. De jongens van de Ambachtsschool gaan naar Kethel om daar per kar te collec teren. Ook Vrijdagavond zorgen zij ervoor bij de uitgang van de werven present te zijn om daar de loonzakjes een klein beetje lichter te maken door een gave voor het geschenk aan het ko peren Bruidspaar. de geweldige Competitiewedstrijd (De grote strijd om de leiding). EEN KOLOSSALE ATTRACTIE: (THE ROYAL SCOTS GREYS) Het wereldberoemde Schotse muziekcorps SPEEDWAY HEEFT DE HOLLANDSE SPORTWERELD VEROVERD. Meer dan MO .800 personen woonden dit seizoen reeds de Speed way wedstrijden vol enthousla*ne bij. Verwacht Zondag a.i. sensationele duels tussen de Rotterdamse en Amsterdamse Speedway cracks. Alle maatregelen voor een massale op komst van de Speedway supporters zijn wederom genomen, Plaetsen verkrijgb. bij de bek. adressen. (Van onze parlementaire redacteur) Het aarzelen der regering met haar verklaring over de Indonesië-politiek heeft in parlementaire kringen ernstige ontstemming gewekt. Zoals men weet is de aandrang hiertoe uitgegaan van prof. Romme, toen deze enige weken geleden in de Kamer om opening van zaken vroeg over de commissoriale be sprekingen n.a.v. de v Royen-Rum- overeenkomst. De regering is toen niet verder gegaan dan de Kamer vertrou welijk inzage te verlenen van de des betreffende stukken. Met een officiële regeringsverklaring moest worden ge- 2 vlams, I 16.90, f 22.50, f 24.70, t 21.50, f 38.50, t 44.-. BROERSVEID 137-139 SCHIEDAM Zoals wij gisteren meldden heeft de gemeenteraad besloten het monument, ontworpen door Pieter Starreveld. ter verfraaiing in het Julianapark te doen plaatsen met de nadrukkelijke restrictie, dat het geen oorlogsmonument is. Wij la ten thans het verslag van de behandeling in de raadszitting volgen. Na drie jaar is er een einde gekomen aan de ingewikkelde en onverkwikkelij ke situatie met een debat op zeer hoog peil en een ingewikkelde stemmings procedure. Het was allereerst de voorzitter, mr. J. W. Peek, die in zijn repliek op de opmerkingen van de raadsleden inging. Hij heeft in vele besprekingen met de fractie-voorzitters getracht tot een voor stel te kunnen komen, dat voor allen aan vaardbaar was, maar de standpunten lagen te ver uiteen. Zo kon uit het col lege geen voorstel komen, dat een meer derheid verkreeg. Liever had spr. gezien, dat de commissie, welke het monument bestelde, een ontwerp had weten naar voren te brengen, dat de instemming van alle bevolkingsgroepen had. Elders heeft men er voor gewaakt een twistappel te offeren. De heer Sabel (P. v. d. A.) heeft, naar hij zegt, in eerste instantie de kwestie zo scherp mogelijk gesteld, omdat hij daardoor een onomwonden standpunt van andere zijde wilde uitlokken. Hij on derschrijft het voorstel van de heer Kedde, om een algemeen monument op te richten aan de kop van de Plantage en het monument van Starreveld zonder meer te plaatsen in het Julianapark. Spr. wil er niet aan denken in de weg te staan van de R.K. en A.R. bij een al gemene herdenking. De herdenking moet op de plechtigste wijze vortgang kunnen vinden. De heer v. d. Toorn (K.V.P.) was blij met dit standpunt. Hij had graag gezien, dat de P.v.d.A.-fractie nog verder was gegaan en zich geheel gedistancieerd had van een ontwerp, dat niet voor allen aanvaardbaar was, zoals Jit in Alkmaar is gebeurd. De heer Bosch verwaarloost in zijn opmerkingen, naar zijn mening, de quintessence: Starreveld is zijn op dracht te buiten gegaan. Het eerste beeld ware voor de K.V.P. aanvaardbaar ge weest. Bovendien verwaarloost hij de onomstotelijke waarheid, dat een kunst werk een betrekkelijke waarde heeft, ge meten naar plaats, tijd, omstandigheden en peil der aanschouwers. Zeer vreemd is het, dat de heer Bosch met zijn liberale verdraagzaamheid niet tot een billijking van het standpunt der Christelijke groepen kan komen. Dit is nu eenmaal geworteld m een besef van de erfzonde. Bovendien moet de jeugd van tegenwoordig opgevoed worden tot kuisheid. Nederlanders heb ben een te groot standpunt dan dat zij Schiedam belachelijk zouden maken, om het hooghouden van zulke hoge waarden. Spreker handhaaft zijn voorstel om mo nument in het Museum te plaatsen. De heer Bosch (V.V.D.) kon het tus senvoorstel van de heer Sabel aanvaar den. Spr. Is geen kunstkenner, maar aan vaardt gaarne wat anderen in dit opzicht waardig bevonden. Na goedkeuring door de keuringscommissie, meent hij, dat ook het gewijzigde beeld te aanvaarden is. Moeilijkheden Het voorstel tot plaatsing van het beeld in het museum wil de heer v. d. Toorn in stemming brengen, maar ten onrechte be weert de heer Sabel, d:.t zijn voorstel voorrang heeft. Daarover wordt gestemd, waarbij het voorstel van de heer Sabel de voorkeur krijgt. Zodoende wordt het monument van Starreveld aanvaard in het Julianapark. Behalve de P. v. d. A. en de twee com munisten stemden ook de heren Poot en de Wagenaar voor de plaatsing van het beeld. Er kwam vervolgens een tweede foor stel van de heer Sabel om een eenvoudig, maar indrukwekkend oorlogsmonument te maken aan de kop van de Plantage. De heer v. d. Kraan deelde mede, dat er al een zodanig ontwerp was, goedgekeurd door de provinciale commissie en tege lijkertijd vervangende de beide monu menten, geprojecteerd op de R.K. en Al gemene begraafplaats. De toestand werd nu als volgt: 5200 voor de fundering van het monument in het Julianapark; 1800 voor het aan brengen van 8 grafzerken op de Algemene begraafplaats van 225 per stuk, en 675 voor het aanbrengen van 3 gelijke grafzerken op de R.K. begraafplaats. Een oorlogsmonument in de Plantage met de aanleg van een plein etc., 3tc. 45000. Was op de begroting voor alles een post uitgetrokken van 25.500; deze zou verhoogd moeten worden met 34.500. Hiervan schrok de heer Sabel toch niet weinig. Hij wilde graag dit bedrag om schreven zien onder overlegging van te keningen en een begroting. De heer Hoogedam sloot zich hierbij aaan. Het College vroeg de Raad een principe-voorstel Sabel tot bet. plaatsen van een monument aan de kop van de Plantage te aanvaarden en de uitwerking hiervan tot een omschreven voorstel aan het College over te laten. Dit werd met algemene stemmen aanvaardt. De heer Labruyère vreesde terecht voor de toekomst van het Starreveld- monument. Immers als nu niet een be grotingspost voor de fundering werd goedgekeurd, zou de zaak weer zwevende kunnen blijven bij een veranderde sa menstelling van de volgende Raad. Hij bracht een voorstel in stemming om 5200 beschikbaar te stellen voor de fun dering van het beeld. Dit voorstel werd nu met 17 tegen 13 stemmen aangeno men, want nu was de heer v. d. Kraan er ook voor. Het beeld was toch al met algemene stemmen aangenomen. Waar om zou hij dan tegen de fundering zijn' Wethouder v. Bochove prijst de ambte naren voor hun werk in de zware jaren, .elke achter de rug zijn. Hij toont met cijfers aan, hoe hun ramingen betrouw baar en juist waren, aangezien de ver schillen voortkwamen uit meevallers en maatregelen van hogere instanties. d>e niet verdisconteerd konden worden in een raming, die op de meest losse na oorlogse gronden moest worden gemaakt. In dit opzicht gaat de wethouder nog even in op een opmerking van de heer de Wagenaar. Deze verweet hem, dat hij herhaalde malen op voor-oorlogse colle ges hakte. Die hadden ook gedaan, wat zij nodig achtten. Dit ontkent de heer v. Bochove niet, maar hij wil wel de aandacht erop vesti gen, dat dit college andere inzichten heeft en hij staalt deze bewering met het volgende frappante geval. Toen er een requirant kwam voor industrieterrein aan de Oosthavenkade ontbrak daar de havenwand. Tijdens de crisis hadden uit het bijzondere steun fonds hier werken ondernomen kunnen worden. Nu lag er sinds 1935 'n stalen damwand, waarmee niets uitgevoerd was. Sprekend over een plan voor werken in geval van een crisis benadrukt de wet houder zijn mening, dat hij niet mee kan gaan met diegene, die zeggen: „Stel de werken nu uit tot tijden van werkloos heid. Dan is de arbeidsfactor goedkoop en is dus het werk goedkoop. Dit is een methode om dingen tot stand te brengen op de ruggen van de arbeiders. Hij voelt hier niets voor. Spr zegt de heer v. d. Toorn toe, dat er voor of bij de volgende begroting een uitvoerig stuk zal zijn, dat de raadsleden de mogelijkheid biedt om zich in te werken in de ingewikkelde financiële toestand van het ogenblik. Zulks met zo ruim mogelijke verduide lijking. De Schiedamse harmonie-corpsen krij gen een subsidie, die gelijk zal zijn voor allen tezamen aan die van het Stedelijk muziekcorps Hierop moet niet te vast, voor de toekomst worden gerekend, want alles hangt af van de toekomstige begro tingen. De voorzitter, mr. J. W. Peek had bij het begin van zijn betoog opgemerkt, dat geen der leden had gerept over het uit blijven van de gemeentelijke .zelfstandig heid. Hij was ervan overtuigd, dat mee zich niet bij de gang van zaken neerleg de. Nooit was de gebondenheid aan hoge ve organen groter dan thans. De stilzwij gendheid van de raadsleden zou zeker geen instemming zijn met de tendenz om uiteindelijk niets meer aan de beslissing, van de gemeente zelf over te laten Wat betreft het reglement van orde merkte de voorzitter op, dat dit in ja renlange ervaring is gegroeid. Verande ringen zouden niet steeds verbeteringen blijven Het ware beter om het reglement soepel toe te passen, indien dit een keurslijf dreigde te worden. De voorzitter is van mening, dat deze commissie kan beginnen als raadscom missie en later nog altijd getransformeerd kan worden in een gemengde commissie Overigens zal de raad in September hierover een voorstel te behandelen krij gen, waarbij het mogelijk zal zijn om alle bezwaren en wensen naar voren te bren gen. De heer v. d. Toorn (KVP) wil er toch nog op wijzen, dat zijn fractie in ieder geval voorstandster 1$ van een gemeng de commissie. De zorg voor 'de volksge zondheid is niet iets, wat met deze com missie uit de lucht komt vallen. Reeds vele jaren zijn verscheidene particuliere verenigingen op dit terrein werkzaam. Zij hebben een schat van ervaringen op gedaan en zijn bijzonder goed op de hoogte. Hoe zou men deze deskundigen kunnen uitsluiten. Zij weten meer, dan welk raadslid ook over deze materie en het nauwste contact van raadsleden met deze personen zou niet zo vruchtbaar I kunnen werken als hun d V;cle invloed- door middel van een gemengde commis sie. Als laatste en zeer mooie bestuurs daad zal de thans zittende raad in Augus tus een voorstel ter goedkeuring ontvan gen om de gemeente Schiedam te doen toetreden tot een stichting voor bevo! kingsonderzoek op t. b. c. Waarschijnlijk zal hiermee in Januari van het volgend jaar worden begonnen. Het zal anderhalf jaar duren, eer allen doorgelicht zijn De stichting zal worden gevormd door samenwerking van verschillende gemeen ten uit de omtrek. De moeilijkheden met Kethel ligger, voornamelijk op het terrein van de be staansmogelijkheid voor de landbouwers, die van hun grond gekocht worden. De snelle uitgroei van Schiedam' heet: Kethei in de pers gebracht. Met het geld. dat ontvangen wordt, is elders geen evenredige bestaanszekerheid op te bou wen. De prijzen worden door andere in stanties bepaald dan door de gemeente Al zou deze willen, dan zou zij geen ho gere prijs kunnen uitbetalen. Het is be ter, dat een vorm gevonden wordt, die uit het initiatief van de bevolking zelf groeit. Van bovenaf opgelegd zal een lichaam geen betekenis hebben. Deze mening onderschrijft de heer Sa bel, maar bovendien is hij bang voor eer. ontwikkeling van de wijkraad in politie ke zin. De heer Poot houdt vast aan zijn voorstel aan iedere fractie, om minstens 1 Kethelaar op een verkiesbare plaats te stellen. (Hilariteit). Zowel de heer Sabel als de heer Hon- gendam blijven aandringen op een spoe dige verbouwing en vergroting van de aula op de Alg. Begraafplaats. Beiden willen hierin een urgentie-punt zien. De splitsing van het voorstel was te danken aan de heer v. Kinderen, die bij een globale goedkeuring de mogelijkheid zag, dat de K.V.P. een post zou goedkeu ren, waarvan zij een onderdeel in prin cipe bestreed. WONINGBOUWVERENIGINGEN GAAT UW GANG Goede maiden-reading" van Wethouder Kramer» Wethouder Kramers heeft een uit stekende indruk gemaakt bij zijn eerste optreden. Men kon zijn antwoord op de vragen van de raadsleden .„een „maiden speech" noemen, want hij hield zich angstvallig aan zijn geschreven stuk op de duur zal de vrijheid van voordracht een welkome aanvulling zijn op zijn goed gefundeerd betoog maar alle le den waren voldaan. Nauwelijks was het excuus over de korte inwerk-tijd dan ook nódig. Hij kon meedelen, dat Zaterdag jl. de toestemming van de Provincie was afge komen voor dc bouw van 51 montage woningen in TuindorpKethel. Aan de montagewoningen kleefden bezwaren, welke voor de conservatief-ingestelde bouwkundige niet licht liet wegen. Voor namelijk gold het hier het gedrag van het materiaal over langere termijn. Nog steeds doktert men aan deze bouw en onaangename ervaringen zijn er reeds mee opgedaan. Het systeem van de airey- woningen was beproefd en tot nu toe deugdelijk gebleken. De montagewoningen zijn gedacht in kleine blokken met veel groen, zodat de ruimtewerking de eentonigheid van het gestandaardiseerde wonen breekt. Het bouwen van duplex-woningen kan alleen in die gebieden, waar een-gezins- bouw is gepropecteerd. Tot nu toe wer den zij niet in de plannen opgenomen, omdat <ij de huisvestings-politiek van de gemeente zouden doorkiuisen. Immers deze volgt een opsohuif-systeem, dat zeer bevalt. Wanneer duplex-woningen ge bouwd zouden worden, zouden vele ge zinnen aan ruimte niet meer toegewezen krijgen, dan zij op het ogenblik hebben vaak zelfs minder. Als middenstandswoningen zijn zij ze ker onbruikbaar, omdat dit een geheel apart type woning is, dat bepaalde eisen aan de indeling stelt. Misschien kan een volgende complex geprojecteerd worden, bebouwd met duplexwoningen, aldus Zegt hij de heer Sabel toe. De waarde van de strokenbouw is door de ervaring nog niet aangetoond. De groenstroken, welke worden aange legd zijn ter vervanging van tuinen en gedacht als openbaar plantsoen. Ook bij eventuele bouw door particulieren ko men de kosten van de aanleg hiervan voor rekening van de gemeente. Door de financieringsmoeilijkheden be staat er weinig belangstelling voor de particuliere bouw. Spr. tracht enkele be scheiden bestaande plannen in te scha kelen, maar hij is daarbij gebonden aan de toewijzing en aan het voorgeschreven volume. De woningbouwverenigingen noemt hij zeer levende elementen in de samenleving. Vooral na de vorige oorlog hebben zij grootscheeps werk gedaan. Na deze oorlog ligt het vraagstuk veel-om- vattender en moeilijker. Tot nu toe wa ren de woningbouwverenigingen afkerig, omdat de financiering niet aantrekkelijk genoeg was en omdat er eisen omtrent de huisvesting gesteld waren. Spr. hoop te, dat deze houding door de jaren ge wijzigd zou zijn. Men kan op zijn mede werking rekenen. De verkoop van woningen in het bezit van de gemeente zou niet veel om het lijf hebben. De verkoop van woningen, welke onlangs gereed kwamen, zijn geen bezit van de gemeente en kunnen daarom ook niet worden verkocht. Later merkt de heer Bosch hierover nog op, dat hij graag weer geld ziet voor de gebouwde huizen. Overheidsexploita- tie is altijd duurder en minder efficiënt dan particuliere, omdat er zoveel meer controle moet zijn. Dit bestrijdt de heer v. Bockhove met een verwijzing naar de staatsmijnen. Over het algemeen begrijpt de overheid, haar sociale taak ook beter dan de particulier, meent de wethouder. Wethouder Kramers beklemtoont >og- maals, dat verkoop van woningwetwonin gen onmogelijk is. Hij rekent vervolgens de exploitatie-rekening van de flats voor bejaarden voor. Deze doet aan huur 0.— en aan bijkomende kosten 3.35, d.w.z. onkosten voor water, licht, gas. vuur en algemene verzorging van de groot-huise lijke diensten. Dit is niet meer dan elders voor dezelfde zaken betaald moet wor den. Naar aanleiding van het betoog over de woningbouwverenigingen, beklem toont de heer v. d. Toorn het feit, dat deze nu een onomwonden verklaring in handen hebben, waarmee zij aan het werk kunnen gaan. Als zij nu niet komen met aanvaardbare plannen, kunnen zij over enkele jaren niet zeggen, dat het van de kant van de wethouder aan me dewerking ontbroken heeft. Wat betreft de culturele sector is het de heer Kramers niet moeiliik gemaakt. Hij wees er op, dat de O. V. ingescha keld is in de voorbereiding van de stads feesten. De O. V. is ook lid van de Schie damse Gemeenschap. De stichter hiervan kreeg een pluim op de hoed van de heer Sabel, die zich onomwonden achter dit werk plaatste. wacht, tot de terugkeer van minister v. Maarseveen uit Indonesië. Intussen is na de inzage van deze stukken de stemming er niet beter op geworden. Men had reeds bij het laatste Indonesië-debat niet zonder meer zijn goedkeuring gehecht aan de gevolgde politiek, maar zowel van katholieke als van C.H.U.-zijae nadrukkelijk gestimu leerd, dat men voor een overwogen oor deel eerst de verdere ontwikkeling zou moeten afwachten. Die verdere ontwik keling nu heeft er niet toe bijgedragen de stemming der Kamer te verbeteren. Niet alleen het nog altyd niet-be- reikt-zijn van een cease fire i.v.m. de overdracht van D jog ja aan de Repu blikeinen maar ook wederom vergaan de eisen van de republiek, welke isen de Nederlandse regering opnieuw zou hebben ingewilligd en die van ver strekkende betekenis moeten zijn, heb ben dat politieke klimaat rond de Indonesische kwestie verslechterd. Dit alles heeft ertoe bijgedragen de Kamer in haar opvatting te versterken, dat opening van zaken in een regerings verklaring niet langer kan worden uit gesteld. Gisterenavond is de Indonesische com missie van de Kamer met minister van Maarseveen bijeengekomen en uit het geen men heden reeds kon horen, valt af te leiden, dat minister v. Maarseveen daar moet hebben betoogd, dat een rege ringsverklaring onmogelijk was. wegens de afspraak van de delegr.tie te Batavia, deze stukken geheim te houden. Dat is dan ook de reden, waarom hedenmiddag de regering de Kamer zal mededelen, dat zjj een regerings verklaring op dit ogenblik ongewenst acht en daarom deze tot een latere da tum wil uitstellen. Men kan op dit ogenblik de politieke situatie sedert de totstandkoming van de v. Royen-Rum-overeenkomst nog niet geheel en duidelijk overzien, maar als deze een afwijking betekent van de basis, waarop men zich bij de jongste grondwetsherziening heeft gesteld, rijst de vraag, of met name de K.V.P. en dat geldt mede voor andere fracties zich hiermede accoord zal verklaren. Het is voldoende bekend, dat het met prof. Romme verschillende andere leaen zijner fractie zijn, die aan het grond wettelijk standpunt wensen vast te hou den. Men is er zich echter terdege van bewust, dat er geen alternatief is en dat speelt de regering stevig in de kaart. De vraag, of de Kamer dit afwijzend standpunt van de regering, dat heden middag zal worden bekend l/ maakt, zal aanvaarden is moeilijk te beantwoorden. Het is, gezien de huidige stemming twij felachtig, of de Kamer dit stilzwijgend zal accepteren, vooral nu omdat het af dwingen van een regeringsverklaring nog niet direct verdere consequenties t.a.v. het voortbestaan van dit kabinet met zich mee behoeft te brengen. Er speelt echter bij de beoordeling van deze situatie nog iets anders mee en wel de wijze waarop minister v. Maar seveen deze zaak met de Kamer zal aanpakken. Men is in parlementaire kringen immers nog al ontstemd over de wijze, waarop minister v. Maarseveen deze zaak tot nu toe heeft behandeld. En het weigeren van een regeringsver klaring op dit ogenblik is nu juist niet bevorderlijk voor het wegnemen van deze ontstemming. Hedenmiddag zal nu de Kamer op deze weigering moeten reageren en wij hebben zo de indruk gekregen, dat deze reactie gee». Jubel tonen te horen zal geven. De Nederlandse regering en het gou vernement van Suriname zijn overeen gekomen, dat Nederland de vrije invoer zal toestaan van citrusvruchten uit Suri name tussen 1 Juni 1949 en 1 Juni 1950. Volgens raming kan in deze periode Su riname 225.000 kratten leveren. In het belang van de Surinaamse citruscultuur zal Nederland de citrus-import uit andere landen uitsluiten van 1 Juni tot 1 December 1949. In Nederland zal de maximumprijs, alsmede de distributie en de centrale import worden afgeschaft, doch Neder land heeft zich het recht van weder instelling daarvan voorbehouden in ge val van excessen, in welk geval de prijs zal worden bepaald na gemeen overleg tussen Nederland en Suriname. De Amsterdammer H. de Gruyter werd door het B. G. te Amsterdam ter dood veroordeeld. Op verschillende plaatsen in ons land was de G. gedurende de bezetting werkzaam bij de Duitse inlichtingendienst en arresteerde hij tal van Nederlanders; de bljz. raad van cassatie heeft thans over eenkomstig de conclusie van de proc.-fis- caal het beroep van de G. verworpen. De raad heeft voorts de Rotterdammer M. Ekstein, die door het Haags B.G. we gens zijn werk als V-man bij de SD en Sipo tot de doodstraf werd veroordeeld, levenslange gevangenisstraf opgelegd. De proc.-fiscaal bij de raad had tot 20 jaar geconcludeerd. De Arnhemse caféhouder W. Markus, dié een groot aantal verzetslieden heeft verraden, van wie er vijf om het leven kwamen, is door het B.G. te Arnhem conform de eis tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Voor het eerst daverden de beton-ka melen van de Befaro door Schiedam. In de buidel van de malende molen brach ten zij vele tonnen cement voor de grote kelder van het riool-gemaal. Deze kelder moest in zo kort mogelijke tijd achter elkaar worden volgestort. De capaciteit van de betonmolens op het werk was hiervoor te klein. Daarom werd de hulp ingeroepen van de betonmortel-fabriek in Rotterdam, die met de bekende peer vormige betonmolens de in massa ge produceerde beton van het Haringvliet naar de diverse werken brengt. De in houd van vier wagens is gelijk aan 1 uur malen van de molen en in totaal zijn er van 's morgens half 7 tot 's middags half 3 80 wagens met een inhoud van 2 M3. hun last komen lossen aan het Marconiplein. De vloer wordt 50 c.m dik. Sommige chauffeurs op de wagen hanteren niet alleen Amerikaanse mo tor-kamelen, maar zien er zelf door hun petjes even exotisch-nonchalant uit Onze fotograaf legde op zijn plaat het storten van het beton vast door een staketsel van beton-ijzes, dat welig tier1' in de langzaam groeiende fundering. Het Tweede Kamerlid E. Vermeet (P. v. d. A.) heeft de minister van Oor log en Marine enige schriftelijke vrager gesteld. Deze vragen luiden: 1. Kan de minister mededelen of het juist is, dat op Zondag 3 Juli j.l. in de middaguren twee Ned. jachtvliegtuigen op zeer geringe hoogte over het dicht bevolkte strand tussen Egmond aan Zee en Noordwijk hebben gevlogen? 2. In dien het antwoord op deze vraag beves tigend luidt, kan dan worden medege deeld of deze vluchten zijn uitgevoerd op grond van een opdracht? 3. Welke maatregelen zijn genomen om er zorg voor te dragen, dat Ned. militaire vlieg tuigen op deze wijze niet meer het levei» van burgers in gevaar brengen? Volgens een mededeling van hedenoch tend is de toestand van mgr. F. B. J. M. Filbry heel langzaam vooruitgaande. De patiënt moet echter volkomen rust hou den. China heeft Groot-Brittannië opnieuw gewaarschuwd, dat Engelse schepen weg moeten blijven van de Chinese kust over een lengte van 2400 kilometer. In ant woord hierop heeft de commandant van de Britse vloot in het Verre-Oosten ver klaard, dat Engelse oorlogsschepen elk Brits schip zulten verdedigen, dat in Chi nese wateren mocht worden aangevallen. Het vllegdekmoederschip „Triumph' (13.350 ton) stoomt op naar Hongkong om de woorden van de commandant ze nodig in daden om te zetten. In de hedenochtend gehouden vergade ring der Bijeenkomst Federaal Overleg was een der agendapunten de afvaardi ging der B. F. O», naar de Ronde Tafel conferentie. Sultan Hamid zeide zich het zo voor te stellen, dat direct na de inter- Indonesische conferentie, een kleine commissie naar Nederland zal gaan ter regeling en voorbereiding van een groot aantal kwesties van technische en huis houdelijke aard. Hij deelde voorts mede. dat voor da afvaardiging van de B.F.O. gerekend mag worden op een maximum aantal van 60 man. Blijkens een opgave van de afzonderlijke delegaties der vergade ring zou het totale aantal nf te vaar digen vertegenwoordigers 82 worden. Verschillende suggesties om dit aantal te verlagen werden ter vergadering naar voren gebracht, zonder dat te dien aan zien een besluit werd genomen. 180 ton meel Breda 130 ton meel Til burg 70 ton gerst Schiedam, 50 ton mil- letza'ad Wansum, 140 ton ijzer Dordt, 230 ton kolen Dordt, 335 ton kolen Leiden 230 ton kolen Tilburg, 275 ton kolen Alphen a.d Rijn, 75 ton tarwe Amsterdam, 144 ton kali Alkmaar, 3X5 ton kali Almelo 155 ton kunstmest Winschoten, 200 ton kunstmest Franeker 109 ton blik Krom menie, 210 ton bi'k Leeuwarden, 35 stand, hout Schiedam 36 stand, hout Roermond, div. part. suiker Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2