Eenvoud begon als 'n sprookje; het werd veelbewogen periode e n nu O e o Luister en eenvoud rondom 't Koninklijk Gezin n Ij Ons leven met zijn blijde en smartelijke ervaringen (F WOENSDAG 6 JUT J 1Q4Q PAGINA 2 In God verbonden Jaren van scheiding Blij weerzien In de harten der Nederlanders De bekoring van alledag ''Ngver spmi. to me of p<iy Gelukkige verloofden. Een stra lende prinses en een trotse prins begeven zich gearmd naar een Haagse bioscoop. Belangstellend bladert prinses Juliana in het receptieboek van de verloving. Prins Bernhard kijkt geamuseerd toe. HET KOPEREN HUWELIJKSFEEST van Koningin Juliana en Prins Bemhard Sommige volkeren hebben vooral in het verleden toegegeven aan een begrij pelijke neiging om de goede eigenschap pen, die zij in hun vorsten waarnamen, hemelhoog te verheffen. Hun patrio tisme wilde nu eenmaal het voorwerp van hun piëteit als iets bijzonders zien en kende het daarom voortreffelijke eigenschappen toe, die de vereerde per sonen in werkelijkheid in het geheel niet of althans niet in die mate bezaten. Onze tijd is nuchterder. Vorsten en vorstinnen kunnen eerder op een scherpe critische beoordeling van hun daden en hun karakter rekenen dan de gewone burger. Op hen zijn wel zeer toepasselijk de fraaie Nederlandse spreekwoorden „Hoge bomen vangen veel wind" en „Wie aan de weg tim- rrffert, heeft veel bekijks". Trouwens, de nuchterheid van de Nederlander heeft hem er wel altijd voor bewaard om óf zijn leiders óf zelfs de bekleders van de koninklijke waar digheid met loftuitingen te verwennen. In deze nuchterheid zijn zij gemeenlijk door deze laatsten zelf gesteund. De ge schiedenis van het huis van Oranje heeft wel personen gekend, die zeer eerzuchtig waren, maar deze- eerzucht heeft hen er nooit toe gebracht van hun onderdanen een byzantinisme te eisen, dat zo vaak in de geschiedenis de ver houding van andere volkeren tot hun vorsten heeft gekarakteriseerd. Ook onze vorstin is wars van iedere vorm van vleierij en haar man prins 'Bernhard houdt er al evenmin van om op een troon te gaan zitten en bewie rookt te worden. Koningin Juliana heeft deze eenvoud medegekregen van haar moeder, die een welhaast ascetisch leven heeft geleid, en de prins maakte op ons steeds de indruk een man te zijn, die gevoeligheid aan nuchtere zakelijkheid paart. Zijn jeugd in het ouderlijk huis en de jaren te Berlijn doorgebracht hebben hem wel zoveel met het werkelijke leven in aan raking gebracht, dat hij in staat is door de sluier, die de mens menigmaal over de dingen legt, hëen te zien. Aan deze leerschool en vorming, di® zij in hun jeugd hadden ontvangen, voegt zich dan al spoedig, wanneer zij getrouwd zijn, de harde ondervinding van de verbreking en de losscheuring van alle banden, die hen met land en volk, huis en omgeving, raadslieden en vrienden hadden verbonden. Het lijdt geen twijfel, dat vooral de periode van 194045 bij het vorstelijk paar een scherp bewustzijn zal hebben veroor zaakt van de betrekkelijkheid van aardse macht en positie. Als wij ons niet vergissen, dan stoten wij hier op de reden, waarom het vor stelijk paar zo radicaal het hofleven in Den Haag vaarwel heeft gezegd en aan een verblijf te Soestdijk de voorkeur heeft gegeven, waar zij zich in de be slotenheid van hun gezin kunnen wij den aan de opvoeding van hun kin- deren. Geenszins mag dit zich terugtrekken uit het deftige Den Haag naar het lan delijke Baarn worden opgevat als een involgen van gemakzuchtige neigingen. De koningin en de prins hebben beiden in de oorlogstijd genoeg bewezen, dat veen nffer hun te groot was, als het er om ging hun plicht te doen. Het is aan het Nederlandse volk vol- doende'bekend, dat zij beiden geduren de die donkere periode van hun leven in niets opvallend zijn geweest dan door de rustige kracht en de sterke moed, waarmede zij hun moeilijke weg zijn gegaan. Eenvoud en sterkte, dit zijn de ken merken van dit paar, dat morgen zijn huwelijksdag van voor 12% jaar fees telijk mag herdenken. Het is vooral uit bewondering voor deze twee eigenschappen, dat de Neder landse bevolking dit feest van harte met hen meeviert. „Of ons leven rijk is of arm, hangt niet af van de veelheid van aardse goederen noch van het getal der voor- en tegenspoeden, die ons op onze levensweg ontmoeten, maar van de vraag of wij ons leven met zijn blijde en smartelijke ervaringen mogen zien in het licht der eeuwigheid, dat is in het licht va.n Gods liefde." „Of een huwelijk slaagt of mislukt, hangt niet af van de vraag of de beide echtgenoten het altijd en in alles eens zjjn het aan elkander aan passen van twee karakters heeft zijn moeilijke zijden maar of zij samen kunnen knielen voor Gods troon met gebed en dankzegging en of hun liefde in Christus geheiligd is." „Soms mislukt een huwelijk van twee goedwillende mensen, wanneer zij trachten buiten God om door eigen kracht en wijsheid er iets van te maken." „Te mogen geloven dat God, die twee levens samenbracht, ook die beide levens samen leiden wil door Zijne liefde, dat Hg hun samen een levens taak geeft en hun voor die levenstaak Zijn Goddelijke hulp toezegt, dat is het geheim van het waarachtig huwelijksgeluk." Uit de toespraak van hofprediker prof. dr. H. Th. Obbink, gehouden na de inzegening van het prinselijk huwelijk. Overal in den lande werd uitbundig feest gevierd bij gelegenheid van het huwelijk van .Prinses en Prins. Het werd een nationale manifestatie van trouw aan Oranje. In Den Haag brandde een unieke feestverlichting. Er was eens Hoe groots plechtige gebeurtenissen als het huwelijk, het kroningsjubileum, de inhuldiging ook gevierd zijn door ons volk, hoe jubelend toen ook de pracht, hoe kleurrijk de praal van de staatsie gewaden en het groot tenue der hoge dignitarissen en der garderegimenten was, toch zal wel een der meest onvergetelijke momenten voor ons blijven het ogenblik van de spontane aankon diging van de verloving tussen Prinses Juliana en Prins Bernhard. Op Dinsdagmorgen 8 September 1936 werd deze heuglijke tijding via de radio bekend gemaakt. In de stilte der huiskamers klonken de blijde stemmen van gelukkige jonge mensen. Koningin Wilhelmina sprak over Haar toekomstige schoonzoon het Nederlandse volk toe met een stem waarin moedertrots onverholen doorklonk. Zij zeide „Ik kan u niet zeggen, hoe dank baar Ik ben, dat deze verloving er een is, die uitsluitend berust op beiderzijdse genegenheid, de beste waarborg voor een gelukkige toekomst. Het is Mij een voldoening hieraan te kunnen toe voegen, dat Ik de keuze Mijner Dochter van harte toejuich en een alleszins verstandige acht, gezien de goede eigenschappen, die Mijn aanstaande schoonzoon bezit Prinses Juliana spreekt eenvoudig de woorden, die iedere jonge vrouw zegt als zij haar gevoe lens uit bij een voorgenomen huwelijk. Geluk straalt uit de eenvoudige taal waarmee zij haar gevoelens onder woorden brengt: „Geleidelijk aan zijn wij het samen „eens" geworden, en wei zéér eens". Duidelijker kan het niet en in de simpelheid van deze mededeling weerspiegelt zich het sprookje van twee jonge mensen, die elkaar gevonden hebben. En dan spreekt de Prins. Er gaat een zucht van verlichting door de huiskamers als de stem van Prins Bernhard door de aether klinkt. De Prins spreekt Nederlands „Ik ben heel gelukkig Hij spreekt onze taal nog wel met dat voor een buitenlander zo moeilijk af te leren accent, maar .zijn ongekunstelde woorden veroveren het hart van ons volk. Het volk is bezeten van vreugde. Overal waar het verloofde Prinselijke paar verschijnt, barsten de juichkreten van de menigte los. Het enthousiasme is even spontaan als welgemeend en geldt zowel Prinses Juliana als Prins Bern hard. Als zij zich op straat vertonen om naar een Haagse bioscoop t.» gaan ten einde hun intrede in de retidentie te zien of als zij officieel ergens aan wezig zijn, steeds zijn zij omstuwd door blijde mensen en alle vaderlanders leven in deze verlovingstijd met het „jonge stel" enthousiast mee wijl dit de drager is van een gëluk van heel het volk. Op 19 December 1936 wordt in Den Ilaag een officiële proclamatie aan geplakt, vermeldende, dat in onder trouw zün opgenomen: „Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter van Lippe-Biesterfeld en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana Louise Emma Marie Wilhel mina der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Meck lenburg enz. enz." Het grootse feest van het huwelijk werd vier maanden na de verloving in Nederland, de Oost en de West gevierd. „Het is wel het grootste geluk, dat ons mensen beschoren kan zijn, wan neer een man en een vrouw elkander in oprechtheid verklaard hebben, dat het hun liefste wens is om voortaan samen hun leven te leiden, schouder aan schouder te staan om samen te dragen wat ieder aan zorgen en ver driet te torsen krijgt, maar ook om de vreugde en de heerlijkheid van het leven te zamen te genieten." Deze treffende woorden sprak bur gemeester ror, S. J. R de Monchy in zijn hooggestemde toespraak tot het Vorstelijk Bruidspaar, nadat het bur gerlijk huwelijk was voltrokken. Dit geschiedde 12% jaar geleden op 7 Januari 1937. Honderdduizenden brachten de jong gehuwden en de Koninklijke Moeder geestHriftig hulde langs de 5 km lange weg, die de bruidsstoet in de residentie aflegde. En nog eens honderdduizenden volgden dé plechtigheden op 't stadhuis in Den Haag en in de Sint Jacobskerk via de radio. Het ja-woord klonk niet alleen binnen de feestelijk versierde ruimten van de residentie, waar een kleurrijke stoet het prinselijk paar was gevolgd naar de zetels, waar op flonke rende rode zijde de wapens van Prinses Juliana en Prins Bemhard waren aan gebracht- Van Delfzijl tot Sas van Gent en van Den Helder tot Maastricht weerklonken de prinselijke stemmen, die elkaar trouw beloofden. Heel het volk leefde mee en schonk met de gulheid van het warm gemoed de sympathie aan Juliana en Bernhard, het nationale bruidspaar. Veel is sinds die gedenkwaardige dag gebeurd. Enkele jaren na het sprookje dat ons volk beleefde, begon een van de grootste drama's van zijn geschiedenis. Het land werd door brute vijanden bezet. De plompe laarzen kets ten in de straten en de adem stokte in de keel als het geluid voor een huis stilhield en de vuisten op de deur bons den. Ieder snakte naar de dag waarop de gruwel van terreur en van verraad gewroken zou worden. Koningin Wilhelmina en het. jonge prinselijke gezin ontkwamen gelukkig aan de schermende hand van de over weldigers. Velen hebben in de dagen, waarin het besluit van het heengaan van het vorstenhuis viel en werd afge kondigd, critiek uitgeoefend. Achteraf is al spoedig gebleken, hoe wijs dit alles is geweest. Voor ons volk is echter de scheiding wel zeer smartelijk geweest. Gekrenkt werd het door de beledigende insinua ties, waarmede de bezetters poogden de eeuwenoude liefde en aanhankelijkheid uit zijn hart te rukken. Moed echter putte het uit de feiten van heldhaftigheid en onbevreesde be strijding van het verraderlijke volk, dat eertijds het zijne was, die langzamer hand bekend werden Hoe opgelucht waren wij, toen wij vernamen, dat de Prinses met haar kin deren veilig in Canada waren aangeko men. Midden onder de bezettingstijd gingen er clandestien binnengesmok kelde portretten rond van de Prinses met haar jongste dochtertje Margriet en ieder die er een exmplaar van be machtigen kon voelde de hoop op een betere toekomst in zich herleven. Het is altijd een psychologisch raad sel voor de Duitsers geweest door welke geheime krachten het Nederlandse volk in zijn geestelijke afweer tegen hun ideologie, hun verleidelijke voorspiege lingen, hun terreur, hun propaganda gesteund is geworden. Wij Nederlanders wisten dat een van die krachten was de band met Oranje, de band met die vrouw in Londen, die onbevreesd de Blitz doormaakte, de band ook met dat gezin, dat opgroeide te Ottawa, in het vriendenland Canada. En als onderpand van die band be waarden de Nederlanders hun vlaggen, hun 'oranje-wimpels. Hoe hebben zjj uitgezien naar de dag, waarop zij die vlag weer zouden kunnen uitsteken. Die dag. is gekomen en zij bracht Koningin Wilhelmina met het Prinselijk gezin uit ballingschap terug op vader landse bodem. Het was te voorzien, dat de haast bo venmenselijke taajs, die Koningin Wil helmina in Londen verrichtte, niet on opgemerkt aan Haar kon voorbijgaan. Haar abdicatie kwam niet onver wacht, maar toch altijd nog te snel. Het scheiden van Haar, die terecht „Moeder des Vaderlands" werd ge noemd, viel eenieder zwaar, hoezeer men zich ook verheugde over de op volgster, die met Haar gemaal en kin deren het volk opnieuw voor zich had ingenomen. De troonswisseling gaf aanleiding tot zulk een ontroerend moment als wij beleefden toen de scheidende Vorstin de nieuwe Koningin op het bordes van het Paleis op de Dam in Amsterdam ten aanzien van de menigte omhelsde. Nie mand kon met droge ogen naar dit roerende tafereel opzien. Maar toen „Prinses Wilhelmina" naar binnen was getreden en Koningin Juliana met Haar gemaal alleen overbleven, hief de menigte een gejuich aan, dat de jonge Vorstin die dag overal zou ver gezellen om slechts even te verstillen voor de plechtigheid in de Nieuwe Kerk waar Zij de eed van trouw op de Grondwet aflegde. De Prinses had ai lang geleefd in de harten der Nederlanders. Reeds in haar jeugd werd zij door het volk bezongen. „Al is ons Prinsesje nog zo klein, een maal...." Want deze Prinses was er toe geroepen de zware taak van haar Moeder eens over te nemen. De wijze waarop haar moeder de verplichtingen, aan haar koningschap verbonden, had vervuld, maakte het Juliana moeilijk haar op waardige wijze te vervangen. Het voortreffelijke beleid van H.M. Koningin Wilhelmina is een grote weldaad voor ons volk ge weest. Voor het buitenland was de wijsheid van haar bestuur spreekwoor delijk geworden. Koningin Wilhelmina bewees dat het koningschap allerminst uit de tijd was, maar integendeel een der zuilen van waarachtige democra tische vrijheid. Maar voor Haar op volgster is het evenaren van deze hoogte van wijsheid, verheven Gods vertrouwen en vastberadénheid, eer bied voor de mens, een niet gemakke lijke taak. Het moge voor onze huidige Koningin een blijde omstandigheid zijn te weten, dat het hart van het Neder landse volk Haar toebehoort. De fundamenten voor deze gehecht heid van volk en regerend Vorstenhuis gaan diep terug in de vaderlandse historie. De basis van de genegenheid van de Nederlanders voor Juliana is in haar prille jeugd gelegd en met het groeien van dit Vorstenkind nam deze sympathie toe en groeide tot liefde. Gebeurtenissen van de eerste rang griffen zich diep in onze herinnering. Wij zijn geneigd historische feiten en datq te noemen om een periode te ka rakteriseren. Luister; pracht en praal; momenten van diép leed, droefheid en ellende, verbonden aan gebeurtenissen van land, volk en het Oranjehuis staan in ons geheugen gebeiteld.. Maar meer nog dan door deze ge beurtenissen voelen wij ons met ons vorstenhuis verbonden door het dage lijks leven van het Koninklijk gezin. De Koningin, Prins Bernhard en de Prinsesjes vormen voor ons een een heid, een gezin waar liefde naast gezag en gehoorzaamheid, vreugde naast plichtsbetrachting heersen. Het koperen huwelijksfeest accen tueert nog eens de voortreffelijke eigen schappen van Koningin Juliana als moeder van Haar gezin. Wie ogen heeft om te zien en oren om te horen kan niet blind en doof zijn voor het geluk kige gezinsleven in Soestdijk. De sprookjesachtige sfeer van verlo ving en huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, de luister van Haar intrede als Koningin zijn minder tast baar dan dit leven van iedere dag, waardoor aan' ons volk een werkelijk koninklijk voorbeeld van huiselijk leven wordt gegeven. „Le problème de la vie humaine est uniquement le problème de la familie", het probleem van het menselijk leven is enkel en alleen het probleem van de familie, zegt Paul Bourget. De hechtste pijler van de maatschappij is.het gezin. Wordt het gezin eenmaal aangetast, dan is het verwordingsproces der maat schappij ingeluid. Het is ons goed te weten, dat het JU tl AN A h PRINCÉS'iSS Hoe opgelucht was het Nederlandse volk bh het vernemen van de tijding, dal. Prinses Juliana met Haar kinderen, na de vlucht uit het vaderland voor de wrede overweldigers, veilig in Canada was aangekomen. Boven: De prinselijke familie te Ottawa, kort nadat prinses Margriet was geboren. Midden: Prin ses Juliana met Haar beide dochtertjes, prin ses Beatrix (rechts) en prinses Irene be groeten koningin Wilhelmina bij Haar aan komst op het station Stockbridge in Massa chusetts. Onder: Tijdens de bezetting werd deze foto door de illegaliteit verspreid. Zij tóont Prinses Juliana en de beide oudste prinsesjes. Ieder, die er een exemplaar van. kon bemachtigen, voelde het vertrouwen op een betere toekomst in zich herleven. Zo sterk bleven de banden tussen Nederland en Oranje. eerste gezin des lands een goed gezin is, dat Koningin Juliana een schat van een moeder is, dol op haar kinderen, dat Prins Bemhard een ideale vader voor zijn dochters is en een steun voor Zijn Gemalin en dat de Prinsesjes echte kinderen zijn, die haar ouders voor de zelfde opvoedkundige problemen stel len als andere ouders van andere gezin nen op te lossen krijgen. Het koperen huwelijksfeest van he* Koninklijk Paar geeft ons reden tot vreugde en dankbaarheid. Met vertrou wen zien wij de toekomst van Neder land tegemoet zolang het verbonden blijft aan het Huis van Oranje. 7 Januari 1937. Van Delfzijl tot Sas van Gent en van Den Helder tot Maastricht weerklonken de prinselijke stemmen, die elkander trouw voor het leven beloofden. Honderdduizenden brachten de jong gehuwden daarna een geestdriftige hulde. Groot was wederom de vreugde, toen op de 31ste Januari 1938 het prinselijk paar verblijd werd met. de geboorte van prinses Beatrix. Een gelukkig gezin te Soestdijk. Prinses Juliana en Prins Bemhard met hun dochtertjes kort va de geboorte van de jongste, prinset Marijke. De prinsesjes kijken met spanning, op wie Marijke wel het meeste lijkt— op vader of op moeda*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3