ram WEER WON EEN OUTSIDER Nederland verloor ook Sijei Luchtaanvallen op het convooi M9 Draws van beide H.C.C.-teams i tout* kaart 1 Kreeft bespoedigde Sijen's opgeven TOUR PETRAM& tegen resp. Haarlem en Hermes MARINELLI Sportvaria Luxemburgse aanval mislukte Willy Croes tracht over Het Kanaal te zwemmen Nederlandse onderzeeërs glipten door scherm van jagers KUBLER DUPONT 'TACCA Aanrijding toen auto slipte jyOENSDAG 6 JULI 1949 PAGINA Door MARTIN W. DUYZINGS Noord-West was de wind Dat was vanmorgen om zeven uur en met de witte wolken, dartel drijvend in het eindeloze azrnjr van de wijde hemel, joeg de wind de koelte over de Bretonse kust. De Tour-karavaan, zwart-gebla- kerd in vijf dagen vol wrede, meedogenloze zon, begroette de koelte als een weldaad en zij nam het er van In een lange, bonte sliert, ging het peloton weer verder zuid waarts: van heuvel naar heuvel, van een nog sluimerende bad plaats als Dinan, naar de stugge, halfvergeten dorpjes ergens in de eenzaamheid van dit wondere land; honderd treiterend, trage kilometers lang. En men behoefde waarlijk geen insider te zijn, om met één oogopslag te zien, dat men in practisch alle rangen en rijen van de karavaan deze zoete rust met tedere dankbaar heid overlaadde. Tevreden Gehalveerd De aanval De beslissing INTERN. TORNOOI L.T.C. HILLEGERSBERG DE KLASSEMENTEN De étappe Algemeen klassement Plóegklassementen Marinelli, nog steeds in het bezit van de gele leiderstrui en de eerste serieuze candidaat voor de eind overwinning. ZELFVERTROUWEN REEDS VOOR BRUSSEL VERLOREN Incident te Dinant B En de kreeft LAURA-STERRIT IN DE WIND SAB as ia-roc-helle carcasionne Datum COEUR JOLI SPRONG 8.84 M. Souper met verdronken marinemensen Op het dood-stïlle schip Communiqué vloot operaties "tl*"-. Tacca, Dupont, Marinelli en Kubler stormen nabij St. Malo op de finish af. Kubler, athleet, had de beste sprint en stak de vijfde ronde daarmede in zijn zak. de Zwitserse Drie doden op gevaarlijke weg Puur geneeskracht voor Uw huid Rien a signaler! zei het standenbord, voor het eerst sedert de tweede étappe en monsieur Goddet moet er ongetwijfeld aan gedacht hebben, dat deze stilte, na de moordende storm van gisteren, er alleen maar toe kon bijdragen niet nóg meer favorieten uit de race te smijten of kansloos te maken nog vóór zoals het nog altijd zo kinderlijk heet de vijan delijkheden in de Pyreneën pas voor goed gaan beginnen. En in het Italiaanse kamp moet men dat traag peddelende, haast als vanzelf op de sterke wind drijvende pelo ton met welgevallen gadegeslagen heb ben, want het was sedert gisterenavond al een publiek geheim, dat de beide cam- pionissimi de storm van Normandië niet zonder averij hadden doorstaan. Zó was het met de Belgen, die niet anders dan deze vrede wensten en die pas Donderdag, als wij na de rustdag te Les Sables op de tijdrace naar La Rochelle losgelaten worden, opnieuw in de aanval wensten te gaan. Zó was het bij de Fransen, die vanmor gen hun favoriet Bobet aan de start za gen verschijnen met een humeur om er een nijlpaard mee op de vlucht te jagen en die, naar later op de dag zou blijken, de rustdag van morgen héél hard nodig •heeft om weer een beetje op verhaal te komen. ,aM Zó ge hebt het ongetwijfeld al gera den was het ook bij de Nederlandse kolonie, die vanmorgen de twee afvalli gen De Korver en Lambrichs adieu nad staan wuiven en die nu de hemel prezen, omdat zelfs de moedeloze en vandaag bovendien zieke Sijen met dankbare assis. tentie van de Noord-Wester dit gezapige tempo nog altijd volgen kon Rien a signaler Het stond nog altijd in uitdagende let- tes op dat standenbord toen, verder naar het zuiden, de wind wat liggen ging en de verstikkende warmte opnieuw over de groene heuvels kroop. Toen echter was het zoveelste Nederlandse drama al volop bezig zich te voltrekken. Sijen keerde zijn maag een paar keer ondersteboven, viel weg uit het nog altijd wandelende peloton, wenste niet ééns meer assistentie van zijn medematen De Hoog en Pauwels. was zelfs met een lading norit niet meer te helpen en bestond het om volkomen leeggereden in twintig kilometer der tig minuten te verspelen- Toen kwam hij bij de Zwitsers Settler en Hutmadher te zitten, die er al niet vriendelijker aan toe waren en nog vóór deze étappe 140 kilo meter oud was, telde de Nederlandse équipe haar derde uitvaller en mocht de chef d'équipe al zijn aandacht en reserve materiaal volledig wijden aan het duo-De Hoog en Pauwels dat opnieuw in totaal vijf bandjes en een derailleer aan flarden reed en dat het voornamelijk daaraan dankte, dat het ook hier in Les Sables met bijna een half uur achter stand arriveerde. Op dat ogenblik warén de Luxembur gers al met man en macht in de aanval. Nicolaas Franz, de Luxemburgse chef d'équipe, die in de grijze oudheid deze Tour al eens gewonnen heeft en die zijn vak tot in alle onderdelen hardop dromen kan, lanceerde zijn offensief met alle raf finement, welke een kleine ploeg nu een maal nodig heeft om temidden van de buitenlandse overmacht óók eens een paar opvallende dingen te laten zien. Diederich demarreerde in een heuvel, die door het peloton zó traag genomen werd, dat de toeschouwende Bretonse boeren zich met recht afvroegen, waarom ze over de prestaties in zo'n Tour de France nu eigenlijk zoveel drukte maken en in een oogwenk had de Luxemburger méér dan een minuut. Het peloton deed alsof het er niets van gemerkt had. Wat Diederich deed, zei iedereen tegen ieder een, was pure waanzin. Een solo-ren na een etappe als die van gisteren, zou onge twijfeld eindigen met een teleurstelling, waarvan men ginds in het Groot-Hertog dom hele brokken in de keel zou krijgen. En net toen iedereen het daarover met iedereen eens was (en Diederich intussen al bijna drie minuten voorsprong had) demarreerden de Luxemburgers Kirchen en Goldschmidt eveneens en had het pe loton nog slechts twintig kilometer langer in rust en vrede behoeven door te bren gen, om Herr Franz de gelegenheid te geven een opmerkelijke massa-triomf te behalen. Helaas voor Herr Franz: het peloton hield vandaag helemaal niet van grapjes. Onder aanvoering van niemand minder dan Fausto Coppi ontstond er een felle jacht, waarbij het peloton een tijdlang in twee grote brokken uiteen kwam te lig gen. Juist toen de Luxemburger door •brok nummer één ingelopen was en dit grote gezelschap, waarin men dit maal het mannetje Marinelli voor de afwisse ling eens miste, zetten zich Bartali en zijn knechtensohaar voor alle veiligheid in groep twee even aan de kop en gaf men een nummertje stevige achtervolging weg. Zo hadden wij dan, enkele kilometers voor Les Sables, nog altijd een enorm peloton, waarin De Ruyter opnieuw zich keurig handhaafde, ook al was zijn zadel dan overleden en beleefde hij dientenge volge niet bepaald een comfortabele dag. En het leek er al op, dat deze étappe niets anders zou worden dan een tamelijk saaie eindeloosheid-met-een-massasprint toe, toen in de laatste kilometers de Fransman Deledda en de kleine Berg Stan Ockers zich nog losmaakten en enkele seconden voorsprong namen. Het werd op het ce menten baantje van Les Sables op de eerste plaats een strijd tussen België en Frankrijk, een gevecht, dat Frankijk zon der veel moeite won, ook al omdat Ockers tijdens een valpartij een vinger gebro ken had, hetgeen uiteraard zijn stuur- vastheid in de stroeve baanbochten niet bevorderde- „Een étappe zonder geschiedenis!" zei den vanavond zelfs de Franse journalis ten en wij zullen tot Donderdagochtend moéten vfhehten voor, in de tijdrace, de strijd tussen de grote favorieten opnieuw ontbrandt. Het is nog nimmer aan een Nederlan der gelukt om de legendarische zwem tocht over Het Kanaal te maken. Maar misschien gaat het er nu van komen. De bekende lange-afstand-zwemster Willy Croes-Van Rijssel bevindt zich op het ogenblik in Engeland in training om de tocht van 32 kilometer (hemelsbreed) van Dover naar Calais te wagen. Mevr. Croes heeft van vroeger al een prijzen- kast vol, maar toen kwam zij voorname lijk op de korte afstanden uit. De laatste twee jaar heeft zij zich echter geheel op de lange afstand toegelegd en haar trai ning is zeer consciëntieus. In het Zuider- bad te Amsterdam zwom zij in de afge lopen winter vele middagen vijf uren aan één stuk alsmaar rondjes. Zij zwom de 22 kilometer van Stavoren naar Enk huizen in 914 uur en twee weken geleden de 18 kilometer van Katwijk naar Sche- veilingen in de zeer snelle tijd van 3D uur. Hemelsbreed is de afstand van Dover naar Calais 32 kilometer, maar door de stromingen wordt de werkelijke afstand wel enige kilometers groter. Hoewel me vrouw Croes zelf een afstand van 32 km. nog nooit zwom, meent zij dat het ver «■M met de 22 km. van Stavoren-Enk' huizen niet zo bijzonder groot zal. blij ken; Want, zegt zij, het zeewater van Het Kanaal heeft een hoger soortelijk gewifcht, hetgeen het zwemmen lichter maakt, terwijl ook het mee-hebben van de stromingen in Het Kanaal een voor deel betekent. Zodra weer en zee gunstig zijn, zal mevr. Croes haar poging wagen. De L.T.C. HiUegersberg, spelend op Plaswijck Tennispark heeft met haar initiatief om een tornooi te organiseren voor spelers van het internationale twee de plan uit verschillende landen, succes gehad. Uit Zweden, Noorwegen, Dene marken, België, Frankrijk en Zwitser land zijn inschrijvingen ingekomen. Dat hieronder goede krachten zijn bewijzen de uitslagen in de eerste ronden: Karston Van Oort en Van Reekum werden reeds uitgeschakeld. Tot de deelnemers behoort ook de Franse speler Colin, van de pre mière serie, waarschijnlijk ook Schaff. De voornaamste uitslagen waren: Dames-enkelspel: mevr. Buch (Den.) sl. mevr. Roolker 62 64; mevr. Vlielan- der Hein sl. mej. v. d. Torre 6—4 4—6 6—2. Heren-enkelspel: Poulsen (Den.) sl. v. Oort 64 6—3; Nordeback (Zweden) sl. Van Reekum 7—5 6—3; Schol (Noorw.) sl. Karaten 0—6 6—3 6—3; van Dalsum sl. Lundgren (Zweden) 36 63 63; Balestra (Zwits.) sl. Kammer 6—3 6—1; Teschïnacher sl. Ballhausen (Den.) 62 6—2. Gemengd dubbelspel: mevr. Garm An dersen en Delholm (Zweden) sl. mevr. Theunissen en Stumphius 64 61; mej. Oharbonnier en Balestra (Zwits.) sl. mej. Schouten en Christiansen (Den.) 6—2 6—2. Aan boord van de Maidstone, 5 Juli. Na de Franse en Nederlandse onder zeeërs vielen in de nacht ook zes Britse grauwe zeewolven ons convooi aan, doch het resultaat van de afgeschoten torpe do's kon helaas moeilijk worden vast gesteld. Voor zover we konden nagaan is de Anson opnieuw getorpedeerd. In het stralendste ochtendlicht spatte het schuim witblinkend op de donker blauwe Golf van Biscaye toen de Im placable afzwenkte en vaart meerderde, kop tegen de wind,waarna haar Sea- hornets en Firebrands als nijdige hor zels, die blonken in de zon, van het ligdek uitzwermden om bescherming te bieden tegen andere vliegtuigen van het moederschap, die tot de aanval waren overgegaan. Overal in het convooi wer den „vijandelijke vliegtuigen" gesigna leerd. Nauwelijks was de rode alarmvlag m de mast gehesen, of het convooi verliet reeds de kiellinie, juist op tijd voor de aanval begon. Alle schepen bliezen, net als in de bange dagen van de oorlog, noodkreten uit hun stoomfluit, toen formaties Fireflies en Seafuries in razend snel tempo op geringe hoogte kwamen aanvliegen. De formatie vliegtuigen rol de boven de Anson uiteen en gaf haar de volle laag, waarna zij boven de De uitslag van de zesde étappe St. Malo •—Les Sables is: 1 Deledda (Zuid-West) 8 uur 39 min. 07 sec.; 2 Ookers (Belg. A) 8.39.20; 3 Kuo- ler (Zwits.) 3.39.(2; 4 Bartali (Italië) zeïfde tijd; 5 Robic (West Noord) z. t.; 6 Een aeguo een groep van 27 renners met o.a. Van Steenbergen (België A), Kint (Belg. A), Keteleer (Belg. A), Sdhotte (Belg. A), Coppi (It. A) en Lambreeht (Belg. A) allen in dezelfde tijd als Kub ler. De Nederlandse renners bezetten de volgende plaatsen: De Ruyter (57e) in 8.39.52: De Hoog (85e) in 9.01.33 en Pau wels (86e) irn dezelfde tijd. Ook Serra (Spanje), Hutmacher (Zwits.) en Stettler (Zwits.) gaven op. Het algemeen klassement na de zesde étappe luidt: 1 Marinelli (lie de France) 42 uur 21 min. 58 sec-; 2 Magni (Italië B) 42.36.56: 3 Kubler (Zwitserland) 42.37.00; 4 Dupont (België B) 42.38.31; 5 Tacca (He de France) 42.40.38; 6 Ockers (België) 42.41.04; 7 Teisseire (Frankrijk) 42.42.34; 8 Bartali (Italië) 42.45.20; 9 Cogan (West Noord) z.t.; 10 Camellini (Zuid West) z.t.; 24 Coppi (Italië) 42.58.33; 42 De Ruy ter (Nederland) 43.07.37; 77 Pauwels (Ne derland) 43.52.50; 88 De Hoog (Nederland) 45.20.57. Het landenklassement na de zesde etappe luidt: 1 He de France (Marinelli, Tacca, Caput) 127 uur 48 min. 44 sec: 2 West-Noord (Cogan, Goasmat, Robic) 128 19 27; 3 Frankrijk (Teisseire, Chapat- te, Lapebie) 128.23.52; 4 België (Ockers, Lambreeht, Impanis) 128.29.37; 5 Italië i Bartali, Sciardis, Coppi) 128.33.38); 6 Zuid-West (Camellini, Fachleitner, Bram biüa) 128.38.57; 7 België B (Dupont, Geus Verhaert» 128.42.11; 8 Italië B (Magni, Martini, Pedroni) 128.44.15; 9 Luxemburg (Goldschmidt, Kirchen, Diederich) 128.47 42: 10 Centraal-Zuid-West (Leveque, Massal, Desbatsi 129.19.28; 11 Zwitserland (Kubler, Aeschlimann, Weilemann) 129 24 10; 12 Nederland (De Ruyter, Pau wels, De Hoog' 132.21.14. LES SABLES, Dinsdagavond. In het nauwe, bedompte en naar knof look ruikende eetzaaltje van hotel „Les Ails"; aan de Avenue Godet, zat een moedeloze, vermagerde Sijen voor het laatst aan de tafel der Nederlandse equipe en deed hardnekkige, doch vruch teloze pogingen nog enig voedsel te wur men in een maag, die sedert vanmorgen de zonderlingste kuren vertoonde. Deze opstandige maag heeft tenslotte ook de Maastrichtenaar uit de Tour gesleurd; 'n Sijen, die al eigenlijk sedert de tweede étappe de oude niet meer was en die daar al, tussen Reims en Brussel, df kramp gekregen had. die hem vandaag dan voorgoed van zijn fiets deed klim men. Ik heb deze Sijen gesproken, twee weken veer hij naar de Tour ging en de man, die na zijn val in een Alpen étappe in de Ronde van Frankrijk in 1947, gezworen had, nimmer meer in de- se monsterrace terug te keren, hij was er nu vól van. Hij lééfde er voor Hij prepareerde er zich op met alle midde len, welke hij maar ter beschikking had en men mocht zonder enige overdrijving voorspellen, dat deze Sijen een beste Tour zou gaan rijden. Doch dan over valt de Maastrichtenaar, twee dagen voor de nationale wegkampioenschap- pen, een griepje en daar, op de Valken- burgse Cauberg, haalt hij de finish niet. „Toen al", zegt Sijen nu in het eet zaaltje van hotel „Les Ails", „tóen al heb ik het zien aankomen, dat ik ook déze Tour, mijn derde, niet zou kunnen uitrijden, want die griep en deze Cau berg hebben mijn zelfvertrouwen ver nietigd Sijen geeft toe, dat het op nieuw groeide, toen hij in de eerste étappe zonder enige moeite met het grote peloton meekwam. Het bleek plot seling zelfs zó stevig, dat de Maastrich tenaar het niet onder stoelen en banken stak. dat hij van plan was in Brussel bij de allereersten te zijn. En hij was inderdaad nog bij de al lereersten, hij had al zijn kansen oog, toen een dom derailleurdefect hem uit het peloton wierp. Er gebeuren honder den van deze derailleurdefecten in de Tour, doch dit kwam hard aanOnze mecano die, tussen haakjes, in Brus sel op aandringen van de renners door de oud-renner Piet Gommans vervangen werd en die véél vroeger al In deze zelfde .étappe al méér dan tien minuten nodig had gehad om De Hoog op een reservefiets te helpenverspeelde ook met deze reparatie kostbare minu ten en toen de Maastrichtenaar opnieuw in de race ging met een achterstand, die practisch niet meer in te halen viel, was daar opnieuw een man aan de slag, die -zijn zelfvertrouwen ergens in de straten van het Belgische Dinant ver loren had. Hij vocht, er niettemin nog voor. Het was de laatste maal, dat wij Sijen in deze Tour nog zouden zien vechten. Hij liep zijn achterstand in een waanzinnige solojacht in tot twee minu ten. Toen betaalde hij dit met een aan val van maagkrampen en in Brussel al sprak Sijen van opgeven Sedertdien heeft Sijen zich, geholpen dikwijls door zijn ploegmaten, nog slechts met moeite van kilometer naar kilometer, van etappe naar etappe gesleurd. Gis teravond al in St. Malo sprak hij opnieuw van opgeven en wanneer men hem er op wees, dat er beroemdheden als Van Steenbergen en Kint in diezelfde etappe met nóg grotere inzinkingen gezeten had den, dan haalde hij slechts vaag zijn schou ders op en zei hij somber: „Ik wil niet temin naar huis, want ik wil me niet be lachelijk maken Hoe het mogelijk is, dat men een man, die van opgeven sprak, die inderdaad plotseling zijn vorm en zijn vechtlust kwijt was en die bovendien al sedert Brussel onenigheid had met zijn maag, die lang niet meer alles nemen wilde, hoe het mogelijk is, dat men deze man vanmorgen bij zijn ontbijtkreeft liet eten, een voedsel dat men in Maas tricht waarachtig niet alle dagen bij zijn ontbijt pleegt te krijgen, behoort slechts tot de raadsels, waaraan in deze Tour de France blijkbaar geen enkele equipe ontkomt. Ook De Ruyter had vandaag nogal hinder van die kreeft, doch hfj was er gelukkig moreel beter aan toe dan Sijen en hij kon een krampende maag beter verdragen. Voor Sijen bleken deze maagkrampen genoeg. Ergens in de verre, barre een zaamheid van de achterhoede, staakte hij de strijd. En er was zelfs geen chef d'équipe ter plaatse om getuige te zijn van de tranen van spijt, welke op dat ogenblik een volkomen ongelukkige Maastrichtenaar, die als kameraad in onze ploeg slechts node gemist wordt, daar ergens in Bretagne stortte 486 Inschrijvingen had de secretaris penningmeester, de heer H. Gartelaars, voor de 2e Alphense wieler-vierdaagse ontvangen. Maar 45 inschrijvers lieten gisterenochtend bij de start voor de eerste rit verstek gaan, zodat uiteinde lijk 441 dames en heren, waarvan de oudste 74 en de jongste 16 jaar was, tussen half 7 en half 9 in de richting van Leiden vertrokken. Een hevige on weersbui, welke reeds heel vroeg- was losgebarsten, voorspelde na de hitte van de laatste dagen niet veel goeds, maar dat viel gelukkig toch mee. Alleen de krachtige Westenwind maakte het fiet sen niet gemakkelijk. Via Leiden, Voor schoten en Wassenaar werd pal tegen deze wind in naar Katwijk gereden maar daar was het leed dan ook wel geleden. Het fietspad door de duinen naar Noord- wijk leverde minder moeilijkheden op en op de terugweg welke via Hillegom en Heemstede naar Aalsmeer leidde, ging het met de wind in de rug uiter aard als gesmeerd. Bij de laatste controlepost in hotel „De Drie Kolommen" te Aalsmeer nad men er ongeveer reeds 100 km opzitten. Maar de laatste loodjes bleken ook nu het zwaarst te wegen. Het ritje over Kudelstaart langs de Westeinderplassen, dat door de meesten onder stromende re gen en tegen een hevige wind, die de golven over de dijk deed slaan, werd ge maakt, vergde heel wat van het uithou dingsvermogen. De tijd was echter wel zo ruim toegemeten, dat allen binnen de vastgestelde 9 uur terugkeerden. Er waren er, die deze 116 km in min der dan 6 uur aflegden, maar het meren deel gaf er echter de voorkeur aan het wat langzamer te doen en ten volle van. het vele .natuurschoon, dat deze eerste rit de deelnemers bood, te genieten. Alles verliep uitstekend en allen waren vol lof over de organisatie. Vandaag wordt over Amsterdam naar' Hilversum gereden en vandaar over Vreeland en Uithoorn terug naar Alphen aan den Rijn, een tocht van 124 km. BRU5JEL (Beuye; BOuLO'&we. Sur. MER. OUEN NANcy 5* MAL CO LM AR. LAUJANN CZWITjeHtAXO D'OLPNNE AQ5T, Otauc) BRIAM$,ON BORDEAUX NIMEf MARseiu S.5E8A5''A (SPANJE) LUC-HON TRAJECTEN NOG VOLGENDE AFGELEGDE AFSTANDEN Traject NOG VOLGENDE TRAJECTEN VAN DE TOUR DE FRANCE Zondag werd te Heerlen een concours hippique gehouden waarbij de heer Van der Voort Jr. met het paard „Coeur Joli" van mevr. Pasman uit Den Haag een of- ficieuse aanval deed op het wereldre cord breedtesprong, hetwelk sinds 12 September 1943 op naam staat van de Spaanse kolonel Noguares Marquez, die toen met zijn paard „Balcamo" 'n sprong van 8 meter maakte. In verband met de hardheid en glad heid van het terrein zette men de sprong niet uit over 8.i0 meter zoals aanvanke lijk de bedoeling was, maar op 8 meter. „Coeur Joli" behaalde in totaal 8.84 m. Datum K.M- Sables d'OlonneLa Rochelle 92 La RochelleBordeaux 262 BordeauxSan Sebastian 228 San SebastianPau 202 Rustdag in Pau PauLuchon 193 Luchon—Carcassonne 203 CarcassonneNimes 239 NimesMarseille 199 Marseille-Cannes 213 Traject 17/7 Rustdag in Cannes 18/7 CannesBriangon 274 19/7 Brianson—Aosta 257 20/7 Rustdag in Aosta 21/7 AostaLausanne 265 22/7 LausanneColmar 285 23/7 ColmarNancy 137 24/7 Nancy—Parijs 340 EINDE VAN DE TOUR DE FRANCE TOTALE AFSTAND 4850 K.M. (Van onze cricketmedewerker). Doordat de beide Haagse elftallen het vandaag niet verder dan tot een draw wisten te brengen, zijn de kampioenen, A.C.C. één punt op H.C.C. I ingelopen, waardoor thans beide elftallen met een gelijk aantal punten aan het hoofd van afd. A gaan. Kampong verloor van H.B.S. waardoor thans Quick (N.) (ie leiding in afd. B heeft overgenomen. Ook Sparta herstelde zich en bleef de meerdere over Excelsior, doch het wissel vallige V.O.C. moest vandaag de meer derheid van V.V.V. met 6 wickets er kennen. Tussen V.R.A. en Rood en Wit was het een en al spanning. Rood en Wit scoorde eerst 161. waarna V.R.A. het tot een totaal van 153 runs bracht, waarvan W. Kummer een schitterende 55 (7 x 4). De staart- wickets van V.R.A. faalden helaas, want van 130 voor 6, werd het innings voor 153. Bijleveld bowlde 4 voor 68, Ligten- stein 4 voor 25! V.R.A. verioor der halve met 8 runfc. In de ontmoeting tussen H.C.C. II en Hermes D.V.S. die in een draw eindigde, maakte H. Stolk voor H.D.V.S. een kans loze 101 (n.o.) die 3 zessen en 3 vieren bevatte. Gp een totaal van 195 voor 7 sloot H.D.V.S. de innings (Menschaar 4—78). H.C.C. II had drie uur over om de runs te maken, doch prefereerde een draw, waardoor het batten van H.C.C. II erg saai was om aan te zien. Op een totaal van 142 voor 8 was de tijd verstreken. Arendsen de Wolff met 31 n.o. en M. Schuur (34 n.o.) hadden nog wat runs ge- DlQ^kt H.C.C. I opende tegen Haarlem met het fraaie totaal van 228 (voor 9), waarvan Gallois 50, Sillevis 57 en Mc Donald 40. Haarlem liet zioh niet onbetuigd, want toen de tijd verstreken was. wees het scoringsbord een totaal van 211 runs aan voor het verlies van 8 wickets. Harmsen met een goede 45 en Paul Maas met een forse 62 (1 x 6, 10 x 4) namen de helft der runs voor hun rekening. Een zeer eervol resultaat voor Haarlem intussen. Kampong begint na de fraaie start, wat af te zakken, voornamelijk door minder goed batten. Vandaag werd met 127 runs van H.B.S. verloren. De Hagenaars openden met het fraaie totaal van 236 (het hoogste van deze Zon dag) waarvan de jeugdige M. van Vliet 73. waarna Kampong voor juist boven de 100 (109) aan de kant gezet werd. Sparta (157) won met 74 runs van Excelsior, een vrij normale uitslag. Voor Sparta bowlde v. d. Linden 8 voor 32, terwijl Dries voor Excelsior 8 voor S5 haalde. V.O.C. stelde wat te leur door, op eigen veld nog wel, van V.V.V. te verliezen. Met zes wickets bleven de Amsterdammers in de meerderheid. (V.O.C. 111, V.V.V. 159 voor 4). W. Roodenburg met 52 (6 x 4) en 4 voor 28 boekte voor V.V.V. een mooie allround prestatie. Maidstone heen joeg en een nieuwe run ondernam. Het interessantste was echter de te rugkeer aan boord van onze eigen jagers. Telkens met een tussenpauze van an derhalve minuut maakte een van de jagers zich los van de in wijde cirkels vliegende formatie, die terugkeerde om dan af te buigen voor een keurige lan ding op het achterdek waar afgeremd werd door middel van een kabel, welke het vliegtuig in een haak greep, die het achter zich aan voerde. Nauwelijks was het toestel tot stilstand gekomen, of de vleugels werden opgeklapt en het reed naar het voordek waar het door een lift naar benedendeks werd getranspor teerd, om ruimte te maken voor een nieuwe binnenkomer. Op het moment wachten wij ten Zui den van La Rochelle op de aankomst van de zware kruisers. Zwaarder beveiligd zal het convooi dan omstreeks 5 uur in de namiddag de steven naar het Noor den wenden. Gisteravond zaten aan het souper hon derden „verdronken" marinemensen, of schoon zij waarschijnlijk diverse malen getorpedeerd waren, aan. Want hoewel over de eindresultaten pas de uitgebrei de studies, die na de manoeuvres zullen worden gemaakt, definitief zullen be slissen, kunnen wij thans toch al wel aannemen, dat verschillende onderzee- era door het scherm van jagers zijn heen geglipt. De Maidstone is minstens tweemaal geraakt, eerst door een Fransman en de tweede maal door een Tijgerhaai, die op zijn eigen moederschip een torpedo af vuurde. Ook collega Zeehond deed goed werk, ondanks het feit, dat het convooi meer zigzag voer. De spanning steeg de hele namiddag doordat de dood overal rondom ons loerde. Diverse malen werd plotseling alarm gemaakt door korte snelle loei- stoten „Hoet", wat betekende, dat in het als een bliksemflits korte moment, dat de periscoop' zichtbaar is, een onderzeeër was betrapt, waarna dan het wachten was op de gevreesde bellenbaan. Het eerst werd de zwarte vlag, die be tekent „Onderzeeboot gesignaleerd" ge hesen voor de Zeehond en de kleine dap- jere Queen Wilhelmina. Beide Neder- andse onderzeeërs doken midden in het convooi op nadat zij het reusachtige slag schip Anson en de Maidstone hadden ge torpedeerd. In de nacht, terwijl alles aan boord vol komen verduisterd was, zodat er bene dendeks een binnenhuishitte heerste, heb ben wij een bezoek gebracht aan de brug. Op het doodstille schip waren hier de officieren tot het uiterste waakzaam en met nachtkijkers zochten zij de einder af. De naast ons varende Anson was nauwe- lijk zichtbaar op de door het maanlicht overgoten zee, maar op het donkere radarscherm stond de positie van de an dere ons omringende, maar onzichtbare schepen afgetekend. 3. W. HOFWIJK. In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat de gecombineerde vloot, na in de nacht een gebied gepasseerd te hebben, waar zich Britse onderzeeërs be vonden, op de hoogte van de Gironde is aangekomen. Negen uur in de ochtend werd „serie 6" tot een einde gebracht. Maandagavond tegen zonsondergang wer den de vliegtuigen, die van vliegdeksche pen opstijgen, teruggetrokken en de pa- trouilledienst werd overgenomen door vliegtuigen, die hun bases op het vaste land hebben. Zij wierpen lichtbommen uit op plaatsen, waar zij onderzeeboten vermoedden. De opperbevelhebber heeft' verklaard, dat de schepen van alle deelnemende landen prachtig manoeuvreren. Ieder is de toestand meester. Admiraal Megrigor voelt zich gelukkig met vrienden-officie ren samen te kunnen werken, die tijdens de oorlog met hem hebben deelgenomen aan de geallieerde operaties. Onder meer heeft de „Soemba" deel uitgemaakt van de bombardementsmacht onder zijn com mando, toen de rechterflank van het acht ste leger op Sicilië gedekt moest worden. Ook de „Fantasque" heeft onder zijn com mando in de Adriatische Zee gestaan. Maandag voegde de opperbevelhbber zich bij veldmaarschalk Montgomery, die zijn eerste tocht aan boord van een vliegdekschip maakte. Montgomery toon de zich zeer geïnteresseerd in de werking van het vaartuig en bezocht o.m. de ma chinekamers en de centrale eetzaal- Hier zag hij hoe meer dan duizend rantsoe nen uitgedeeld werden. In het kader van „serie 7" steeg een vliegtuig van de „Implacable" op voor een aanval op de „Arromanches" en de „Theseus". Een vliegtuig van de „Arro manches" verzette zich tegen de aanval en de „Theseus" viel de Implacable aan. De aanval stuitte op hevige tegenstand. De Belgische lichtgewicht Dussart heeft gisteren te Londen de Europese kam pioenstitel gewonnen doordat zijn tegen stander de titelhouder Thompson (Enge land) in de zesde ronde gedisqualificeerd werd wegens herhaaldelijk te laag stoten Thompson was reeds viermaal voor ne gen tellen neer geweest. Het gevecht was po 15 ronden bepaald. <C> Bij gelegenheid van haar 25-jarig be staan organiseerde de. Rotterdamse Scheidsrechters Vereniging een voet- baltournooi, waaraan 55 elftallen uit alle plaats,en van ons land deelnamen. In de fihale wonnen dè Apeldoornese arbiters met 40 van hun Rotterdamse fluitcoUega's. In een tennistournooi te Hilversum won Rinkel in de finale met 6—4 3—6 60 van Hughan, terwijl mevrouw Schmier met 6—3 6—4 van mevrouw Koopmgns-Knottenbelt won. O De schaakwedstrijd russen Zuid Slavië en Nederland te Belgrado over twee ronden is geëindigd in een overwin ning voor Zuid Slavië met 1014 tegen 914- O De schaakwedstrijd tussen de officiële tientallen van Hongarije en Nederland te Boedapest over twee ronden is ge ëindigd in een overwinning voor Hon garije met 12 tegen 7 punten (1 party afgebroken). Op de rijksweg Heeze-Geldrop ic gisteren een personenauto in botsing gekomen met een autobus van de Ned. Spoorwegen. Drie van de inzittenden van de luxe wagen werden op slag gedood, de vierde werd zwaar gewond. Het gezelschap, dat in de auto zat, had deze wagen bij een autoverhuurder te Eindhoven gehuurd. Op een zeer smal gedeelte van de weg moest de bestuur der remmen voor een wielrijder en raakte toen aan het slippen op de weg, die nat was van de regen. Op hetzelfde moment kwam uit de richting Heeze een autobus van de dienst Weert-Eindhoven. Deze greep de wagen en wierp die in da sloot langs de weg. De gevolgen waren zeer ernstig. Drie van de vier personen, die in do totaal vernielde wagen zaten, bleken namelijk door de botsing te zijn gedood. Het wa ren de 39-jarige mevr. A. M. P. K. uit Amsterdam en de 38-jarige heer P. Kr- eveneens uit de hoofdstad en de bestuur der van de auto. Deze laatste echter bleek geen papieren bij zich te hebben- zodat men zijn identiteit aanvankelijk niet kon vaststellen. De vierde passagier nl. de heer P: uit Eindhoven, was zodanig ge wond, dat men hem bewusteloos naar het ziekenhuis te Geldrop moest over brengen, zodat hij over de onbekende geen inlichtingen kon verstrekken. Gis teravond heeft men deze echter kunnen identificeren als de heer J- O. uit Eind hoven. De inzittenden van de autobus kwamen met. een hevige schrik vrij. Op de plaats van het ongeluk is, zoals gezegd, de weg zeer smal. Dit verklaart ook waarom de auto voor de wielrijd.' moest remmen en hem niet eenvoudig passeerde. Er gebeuren daar steeds on gelukken, welke in hoofdzaak door da wielrijders worden veroorzaakt, zo ver telde de rijkspolitie in Heeze. Wel wor den geregeld de betrokken minister, da God. Staten en de ANWB op dit gevaar lijke wegdeol gewezen, doch het enige resultaat daarvan was tot dusver dat ar een bord n#t d« waarschuwing „slis?-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 4