Park Sonsbeek een beeldengalerij GELIJKSCHAKELING van de inkomens HUWELIJKSFEEST VAN HET KONINKLIJK PAAR D\E ^A*.E wereld Sukarno terug in Djogja Frederik zeven directeuren R a,ï*r,ïr£,hrs« cis u«°e=i; een FcddlUg... Drie generaties beeldhouwers bezichtigd door drie generaties Herkeuring van afgekeurden Tekort aan spaargelden voor de industrie De feestelijkheden te Baarn Eerste punt der Canadese „ruling" quarantainë~Ïn marine kamp OPGEHEVEN en de ADIO programma Het begon tnet WOENSDAG 6 JULI 1949 Het park Sonsbeek in Arnhem is op zichzelf al een feest! Het ligt even buiten de stad, tegen een heuvel, waarop tussen het volle zomergroen nog net een grote, statige witte villa te zien is. Vanaf de heuvel ziet men de stad liggen en daarachter het groen van bossen, tot aan de horizon. Op 't ogenblik is het park omgeschapen tot een beeldengalerij. Zorgvuldig opgesteld staan overal beeldhouwwerken, niet in groepen als in een museum, maar wijd uiteen: in de schaduwrijke tunnel van een laantje, onder de roestige blaren van een bruine beuk; midden op een keurig onderhouden gazon. Op één na honderd beelden van binnen- en buitenlandse kunstenaars. Beperkte duur wetsontwerp wenselijk geacht ZUURTJES VOOR JANTJE SLECHTS EéN RELIGIEUS BEELD MASSA-MOORD OP KRANKZINNIGEN ELECTRISCH TREINSTEL BIJ AMERSFOORT ONTSPOORD K.A.B. IN CONFLICT MET BURGEMEESTER VAN BAARN Defile's met duizenden deelnemers RONDE-TAFELCONFERENTIE PAS EIND AUGUSTUS? De Ronde-T af el-conferentie Dr. VAN ROYEN NAAR SUKARNO? JEUGDIGE KNAPEN PLUN DERDEN OFFERBLOKKEN AMERIK. MIJNWERKERS STAKEN NIET Midden in het zonnegoud staat een beeldengroep van Mo ore het moest voorstellen. Opa dacht, dat het beeld per ongeluk op z'n kop ge- Uit het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot herkeu ring van afgekeurden blijkt, dat de aan geboden wetsvoordracht over het dlge- meen in de afdelingen een gunstig ont haal vond, vooral in zoverre het voor stel beoogt de lasten, die op het ogen blik op een zeer kleine groep gemobili- seerden nl. de artsen en tandartsen druk ken over meer hoofden te verdelen. Tegenover de op zich zelf billijke ont lasting van de onder de wapenen zijnde medici en tandartsen staat evenwel al dus vele leden, dat dit voorstel de mo gelijkheid insluit de belangen van en kele groepen te schaden. Het feit immers van de afkeuring heeft op de gedragslijn van de betrokkenen zon der twijfel invloed uitgeoefend, misschien zou men zelfs kunnen zeggen, dat zij aan het feit der afkeuring rechten kunnen ontlenen. Met het oog daarop achtten de ze leden grove onbillijkheden ten gevol ge van de werking dezer wet niet uitge sloten. Vroeger afgekeurden kunnen thans geheel onverwacht gesteld worden voor de consequenties, welke de inlijving met zich medebrengt, ten gevolge van een regeling die zij niet hadden kunnen voor zien, en waarmede zij derhalve bij het aangaan van contracten, bij vestiging of bij het op zich nemen van financiële ver plichtingen, nimmer rekening hebben kunnen houden. De leden, hier aan het woord waren van oordeel, dat een nade re motivering van deze, zo diep ingrij plaatst was. Maar achteraf vond hij het pende maatregel van de zijde der rege- zó toch ook wel bijzonder mooi. „Het ring wel gewenst ware. Sonsbeek lijkt nu wel op de lusthof van de man, die de beelden van Rod in in brons goot en van ieder werk van de beroemde Fransman een der afdruk ken (Bodin liet er meestal vier of vijf makenzelf hield. Deze fortuinlijke bronsgieter bezit aldus zo goed als alle werken van Rodin en hij heeft die ge woon in zijn tuin neergezet, zoals u en ik het gipsen kaboutertje uit de bazar. Van drie generaties van beeldhouwers zijn in Sonsbeek werken te bewonde ren, nl. van 24 buitenlanders en bijna 30 landgenoten. De oudsV is Rodin, de jongsten zijn enkele veelbelovende pj pdorl an/Ipr5 Vóór de tentoonstelling officieel werd geopend, zijn we er eens een kijkje gaan nemen. De organisatoren waren nog druk bezig. Er moesten nog wat beelden geplaatst worden, die Woens dagmorgen om drie uur pas uit Frank rijk waren aangekomen. Er waren zo veel papieren (paspoorten en deviezen- vergunningen?) voor deze bronzen mensen nodig en er kwamen zoveel Instanties aan te pas, dat de verzending tien da-gen vertraging had. Ik vond het een aardig idee, de drie generaties beeldhouwers met drie gene raties te gaan bekijken. Dus nam ik Opa en Jantje mee, Opa dertig jaar ouder, Jantje dertig jaar jonger dan Pa. Opa bezadigd, Jantje bijdehand. We kwamen door een klein poortje van boomtakken en bij de eerste beel den was het volkomen verantwoord om Jantje te wijzen op de bijzondere schoonheid ervan. Maar plots haalde Opa een zakje zuurtjes tevoorschijn. „Kom Jantje", zei hij, „dan krijg je een zuurtje en lopen wij samen dat andere laantje af". Eerst begreep ik niet waarom Opa niet de gewone weg wilde volgen, maar het werd me gauw duidelijk. Van verre had Opa al een paar beelden zien staan, die voor jeugdige blikken minder ge schikt zijn. Op het einde van de laan voegden grijsaard en knaap zich weel bij me, toteven later het zakje wéér tevoorschijn moest komen. In een ander laantje staan twee beel den van mannen voor het vuurpeloton. Een van mevr. Buma van Mourik- Broekman, waarvan het afgietsel in Haren (Gr.) staat. En er tegenover staat het bekende beeld van Mari An- driessen, dat zich in Haarlem beymcH Oppervlakkig gezien lijken ze iets op clkssL Elders waren zes werklieden bezig een geweldig werk van Rodin, zijn Balzac, van een auto over te brengen werd het kostbare stuk langzaam en heel voorzichtig omhoog gebracht en op het statue gerold. Jantje stond vol aandacht te kijken en zodoende kon ik met Opa nog eens rondwandelen. „Het lichaam is de tempel van de ziel", mijmerde Opa: „Niets minder, maar ook niets méér. Volgens mij mo gen de kunstenaars die tempel gerust uitbeelden en aldus de schepping ver heerlijken. Maar als ik hier eens rond kijk, dan zijn er maar weinig beelden, die nog iets met de ziel te maken heb ben. En religieuze kunst is hier op één beeld na helemaal niet te vin den. En is juist dat éne beeld niet prachtig? Is deze St. Johannes de Doper van Pablo Gargallo niet een schitterend voorbeeld van geïnspireerde moderne kunst? We kwamen aan een heel vreemde voorstelling, gemaakt door Wilhelmus Reyers. We wisten geen van beiden wat kan van alles zijn, weet jeorakelde hij: „Terwijl een stel van die andere dingenhum Je kunt hiervan ten minste denken, dat de artist boven de materie stond. Neen, die abstracte kunst is eigenlijk niet eens zo gek' Midden in het zonnegoud staat het beeld van Moore, „The three draped figures". Een indrukwekkende groep. Niet voor niets heeft het British Coun sel een deskundige speciaal naar Arn hem gezonden om toe te zien, dat dit beeld (met die vain Dobson en Ross) goed geplaatst zou worden. Behalve de openluchttentoonstelling is er ook nog een verzameling klei- plastiek bijeengebracht in 'n paviljoen, honderd werken van Nederlanders, o.a. van gefusilleerde kunstenaars. Deze kleipla-stiektentoonstelling was nog niet geopend. Intussen had men Balzac op zijn plaats gehesen, waar hij nuver wonderd staat te kijken naar de bruine herten, die achter tralies graasden en weinig besef hadden van het beroem de gezelschap, dat hen omringde. In de Gongslag van Zaterdag hebben we aandacht geschonken aan de gelijk schakeling van de inkomens der ver schillende groeperingen met het gevaar van vermindering van de arbeidslust, het wegnemen van energie en tekort aan Netto ink. Lev. kost. Koopkr. Loonind. kapitaal v-oor nieuwe of uit te breiden industrieën. Hieronder volgt nog een staat van in komens van gehuwden met twee kinde ren in 1948 en 1939, de belastingdruk van 1948 en 1939 en tenslotte de koopkracht. Belastb. ink. 1948 1 2.000 3.000 4.000 5.000 8.000 10.000 Ink. '48 herleid t. belast. 1.965 2.842 3.685 4.480 6.638 7.945 1939 in '39 glds.t) 1939 ink. '39 3 4 5 6 200 982 180 1.112 202% 1.404 180 1.667 205 1.798 160 2.500 207% 2.159 150 3.333 215 3.088 140 5.714 220 3.611 140 7.143 Netto ink. '39 na belast. 7 1.100 1.617 2.373 3.113 5.180 6.407 Koopkr. netto ink. '48 itn v. ink. '39 1) 8 89.27 86.33 75.75 69.35 59.61 56.36 kop stond Opa dacht dat 't op Vele andere leden, die aanvankelijk de zelfde bedenkingen hadden tegen het on derhavige voorstel, achtten de geldende regelingen voldoende om de bezwaren te ondervangen. In de bestaande practijk wordt in voldoende mate rekening ge houden met de individuele omstandighe den van betrokkenen. Voor wat de inhoud van het voor stel betreft, zou het naar de mening van vele leden aanbeveling verdienen er in vast te leggen, dat onder deze gene rale herkeuring niet zullen vallen zjj, die volgens de nieuwe keuringsmaat staven zijn afgekeurd (dus dienstplich tigen van de lichtingen na 1944), terwijl men een termjjn voor de duur van dit ontwerp niet onwenselijk achtte, zulks in verband met het ervaringsfeit, dat „buitengewone omstandigheden" een naar tijd gemeten zeer rekbaar begrip vormen. Wat verstaat de regering daaronder en waaruit blijken deze? Is de opvatting juist, dat daaronder, mede de internatio nale verwikkelingen in West-Europa kunnen worden begrepen? Professor Wetallus, de wereldberoemde psychiater en psycholoog uit Emmer Com- paseuum, was er sinds lang van overtuigd, dat de bloeddorstigheid van een tijger het gevolg was van iets afschuwelijks, dat hij zag, toen hij nog heel klein was. De trance-experimenten ven professor Schnoschnell met boa-constrictors en krokodillen, welke zo algemeen bekend zijn, dat zij hier niet nader hoeven te worden omschreven, hebben hem in deze mening versterkt. De laatste thesis van professor Wetal lus, welke wordt onderschreven door professor Schwulst-Schlingel 1), is, dat wilde dieren allen gevaarlijk zijn, als ze door de mens op onjuiste wijze wor den benaderd. Prof. Wetallus is er inge- slaagd, een boa-constrictor zodanig te temmen, dat hij zich naast het serpent kon oprollen en net doen, of hij het beet, zonder dat de boa er zich iets van aantrok. 1 door middel v. 5 herleid tot 6: 11 4 in van 7: t) 2 door middel v. 3 herleid tot 4. Iemand die in 1948 een belastbaar inko- inkomen 1948 van ƒ300.000 slechts 27.37 men heeft van ƒ5000, hield blijkens bo- pet. venstaande tabel na belastingbetaling Voor ongehuwden en gehuwden zon- over 4480 hetgeen bij een levenskosten- der kinderen liggen deze percentages index (ontleend aan gegevens van het uiteraard nog ongunstiger. Men weet dat Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond! het vooral de klassen van de middelmati- van 207% uitkwam op een koopkracht in ge inkomens en de hoge inkomens waren, 1939 guldens van ƒ2195. Aangezien nu welke voor de oorlog uit hun besparingen voor het bewuste inkomen de loonindex het bencdigde risicodragende kapitaal 1948 1 o v 1939 gesteld kan worden op verschaften. Indien men bedenkt, dat de 150 kómt'het inkomen 1948 (voor aftrek vaste lasten van deze klassen van de be- vari belasting) overeen met een inkomen volking voor huisvesting en wat daar voor aftrek van belasting van 3333 in mede samenhangt, kleding, opvoeding der 1939 Maar in 1939 bleef er na belasting- kinderen etc. een vrij starre grootheid betaling van laatstgenoemd inkomen zijn, dan kan de conclusie met anders f3113 over. Men kan dus zeggen dat de zijn dan dat de besparingen het eerst ,n koonkracht van het n tto inkomen (dus ook vrijwel steeds moeten afvallen, na belastingbetaling) in 1948 69.35 pet. Iemand immers met een inkomen voor de was van de koopkracht van het over- oorlog van ƒ15.385 zal ongetwijfeldwel eenkomende netto inkomen (na belasting- behoorlijk hebben overgehouden, vant na betaling) van 1939. Voor een inkomen in belasting stonden hem nog13.084 ter 1948 van ƒ3000 was het overeenkomstige beschikking. Indien hij nu bij een loon- percentage 89.27, maar voor een inkomen index van 130 ƒ20 000 verdient heeft hij in 1948 van ƒ20.000 slechts 45.24 pet., echter netto (na Aeq?n fn i939 guldens voor een inkomen 1948 van 45.000 slechts koopkracht van 5920 in 1939 guldens 37.94 pet., voor een inkomen 1943 van over, een achteruitgang in koopkracht 100.000 slechts 32.15' pet. en voor een van 7164 guldens van 1939. Dr. Otto Mauthe, een vroegere hoge ambtenaar aan het ministerie van bin- lanlandse zaken van Württemberg, is tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld „wegens zijn aandeel aan het doden van meer dan 10.000 krankzinnigen in gas kamers. Dr. Stogmann, vroeger hoofd van het Zwiefelten-gesticht, waar de patiënten werden vergast, werd tot twee jaar en mevrouw dr. Fauser van de vrouwenafdeling tot vijftien maanden veroordeeld. Gisteravond omstreeks 10 uur is op het emplacement Amersfoort tijdens een rangeerbeweging een electrisch treinste met één truckstel ontspoord. De beid.' hoofdsporen naar Apeldoorn en Zwolle werden versperd. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De treinen uit het Noorden en Oosten reden tot de plaats van het ongeluk. Daar moesten de reizigers overstappen in een treinstel, dat hen naar het station Amersf ior' bracht. In omgekeerde richting ging hei verkeer op dezelfde wijze Om één uur hedennacht was de storing weer opge heven De oorzaak van de ontsporing is nog onbekend De K.A.B.-afdeling te Baarn heeft bij monde van haar voorzitter, de heer de Bruijn in een aparte vergadering ge protesteerd tegen het besluit van Baa:n s burgemeester, waarbij een K.A.B -mee ting in de Pekingtuin op Zondag 10 Juli werd verboden. De meeting zal thans ge houden worden op het schoolplein van de Sint Aloysiusschool. Hoewel men aan vankelijk 2000 mensen verwachtte, deel de de bondsvoorzitter mede, dat ongeveer 6 a 7000 K.A.B.-ers naar Baarn zulle» ko-men. Baarn maakt zich op om de vele duizen den, die het stadje ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest van hei Koninklijk paar zullen bezoeken op pas sende wijze te ontvangen en te laten genieten van een smaakvol samengesteld feestprogramma. Op 7, 8 en 9 Juli is er een bloemen tentoonstelling in de aula van het lyceum. De handeldrijvende middenstanders orga niseren een marktdag in de „Pekingiunr van 2—23 uur. In de avond van 8 Juli is er van 8—11 uur eveneens in de „Pekingtuin", een vocaal en instrumen taal concert'. Op 9 Juli zal, gelijk wij hebben ge meld, des morgens en des middags een défilé worden gehouden van duizenden genodigden uit het gehele land voor het bordes van het Paleis Soestdijk Op de zelfde dag houden 10 12 muziekver enigingen rondwandelingen door de ge meente. Van 1719 uur geeft de bekende Pad- ymdersband uit Arnhem demonstraties w p „Pekingtuin", waar des avonds een cabaretgezelschap optreedt. Op een ter- rem tegenover deze tuin zullen de gehele Zaterdag leden van de R. K. Verkenners en Ned Padvinders-vereniging een de monstratie geven. Zij zullen een toren bouwen van 30 a 40 meter hoogte. De twee defilé's van Zaterdag bestaan uit een défilé voor volwassenen des mor gens om half en en een voor de jeugd 's middags om drie uur. Er nemen depu taties van landelijke organisaties aan deel. In bonte afwisseling zullen de on derdelen van het leger, brandweer. P.T.T. Ned. Spoorwegen van wegwerker tot' hoofdstationschef in beroepskleding defi leren. Maar ook de gereformeerde vrou wenverenigingen in 50 a 60 verschillen de klederdrachten uit het gehele land, de vissersbevolking, het reddingswezen, de hengelaars, professoren der universi teiten, zowel als de vendeizwaaiers, de kynologen met hun Hollandse rassen, de Alkmaarse kaasdragers, de burger luchtvaart, landelijke ruiters, binnen schippers en studentencorporaties en nog tientallen andere organisaties zorgen voor een grote verscheidenheid van klederdrachten. Tot zelfs het Ned voet balelftal in oranjetrui neemt o.l.v. Karei Lotsy aan het défilé deel. De 80 groepen worden met koffie en broodjes in de paleistuin ontvangen, waar de Kon militaire kapel, de mari nierskapel en'de Baarnse muziekvereni ging Crescendo concerteren. Onderwijl brengen sportvliegers van hoog uit de lucht evenzo hun groet. Aan het défilé van de georganiseerde jeugd, nemen 35 landelijke organisaties deel met eveneens circa 1500 vertegen woordigers van padvinderij, A.J.C., jeugd voetballers, gymnasten e.d. en de ver tegenwoordigers van dë jeugd zullen door spijkers met koppen voor de ,_e- komst te slaan, een houten reuzeme daille later aan het Koninklijk paar aan te bieden van een toepasselijk randschrift voorzien. (Van onze correspondent) De quarantaine in het Marine-oplei dingskamp te Hilversum, welke in ver band met de verschijnselen van nek kramp was ingevoerd, zal morgenoch tend worden opgeheven. Het verschijnsel bleef beperkt tot een geval. 1) Schwulst-Schlingel's „Quellenkunde der gegenwartigen Toréngesehichte und Hinundherschieben Kommöditatsereig- nissewissenschaft". (Van onze Indon. correspondent) BATAVIA, 6 Juli 1947 Vandaag dan keert Sukarno terug naai Djogja, dat hem opwacht met erebogen, spandoeken en rood-witte vlaggen. De uit Batavia overgekomen republikeinse pro minenten republikeinse ministers en ge neraals, die tot voor kort in de bergen verbleven zullen er getuigen van zijn, alsook de leden van de Unci. Maar niet zullen er zijn de consuls te Batavia, die wel en de Ned autoriteiten, die niet uit genodigd werden. Een der drie punten van de Canadese „ruling" is daarmede, na de geruisloze ontruiming van de republikeinse hoofd stad door de Ned. troepen, een half jaar nadat zij die op zo spectaculaire wijze bezetten volledig verwezenlijkt. Blijven thans nog de twee andere pun ten: de Ronde-tafel-conferentie en het staken van het vuren. Daarvoor zal ook I na vandaag het oog gericht blijven op Djogja. Nu zijn hier de laatste dagen in de pers artikelen verschenen, welke in weinig optimistische toon waren gesteld en wel naar aanleiding van de rede van de sul tan van Djogja, waarin woorden van sa menwerking node werden gemist, terwiil daartegenover de woorden over voortzet ting van de strijd 'eleurstelling wekten Anderzijds heeft men in republikeinse kringen en niet alleen daar met bezorgd heid kennis genomen van de berichten uit Den Haag. waarin werd gesproken van politieke spanningen in verschillende partijen in verband met Indonesië De Van RoyenRum overeenkomst, welke voor een goed deel is gebaseerd op hei slechts moeizaam verworven wederzijds 49 Ademloos drukte Frederik zich te-1 weer tot staan gebracht door een ang- aen de deur en hoorde hoe de eenbemge stige stem die riep: ,,Pas op! Het is le- portier voorbijstrompelde Pas toen he' 1 ,"1'' mon hph 1p 1P vpr- J n4-; 1- u.«^rvs urort, vertrouwen, kan, naar men meent, van zulke uitspraken en spanningen slech's schade ondervinden. Intussen zal het om zuiver technische redenen wel uiterst moeilijk zijn als richtdatum voor de Ronde-Tafel-confe- rentie de eerste Augustus aan te houden Twee republikeinse ministers, Natsu en Leimena bevinden zich op het moment in Brekittingi, om contact pan te knopen met een derde lid van hun kabinet, Sja- fruddin de leider der noodregering Het is al 'zekei dat zij heden de aankomst van Sukarno in Djogja niet kunnen bij wonen maar het is eveneens mogelijk, dat zij'de volgende week nog daarginds op Sumatra zijn. Want Sjafruddin is blij kens vorige ervaringen niet gemakkelijk te bereiken. Weliswaar zou volgens be richten in de republikeinse kranten het mandaat der noodregering elk ogenblik vervallen kunnen worden verklaard, maar het is inmiddels wel duidelijk ge worden, dat de noodregering niet zonder meer bereid is haar mandaat ter beschik king te stellen. Maar indien de noodrege ring geen vertraging meer oplevert en het werkcomité van het K.N.I.P. en mo gelijk nog andere republikeinse macht hebbers de Van Royen—Rum-overeen komst zullen hebben geratificeerd, dan zal eerst nog de inter-Indonesische con ferentie worden gehouden tussen de B.F.O. en de republiek over de voorlopige constitutie der Ver. Staten van Indonesië. En nu moeten wij het oog wenden naar de federalen en wel speciaal naar de de legaties van Sumatra, die nadat de voor lopige raad van Oost-Sumatra de stich ting van de Sumatraanse federatie af stemde. een grote stilzwijgendheid aan de dag leggen. We menen dan te mogen verwachten, dat ook als men aanneemt, dat de delegaties van Sumatra in de BFO zullen blijven, door de leden dezer BFO onderling nog wel enige besprekingen zullen moeten worden gevoerd, alvorens men met het inter-Indonesische gesprek begint. Anak Agung zeide gisteren te hopen, dat dit gesprek kon beginnen tussen 10 en 20 Juli, doch gezien het vorenstaande lijkt dit wel wat optimistisch. Echter, ook indien zijn hoop reëel zou blijken, dan zou zulks niettemin betekenen, dat men op 1 Augustus nog niet in Den Haag kan zijn. Tenzij natuurlijk doch deze ver onderstelling schijnt slechts zuiver theo retisch het in'ter-Indonesisch gesprek niet langer dan twee of drie dagen zou duren. Waarnemers te Batavia menen dan ook. dat men in plaats van op 1 Augustus op het eind van die maand moet rekenen. Staakt het vuren Van betrouwbare zijde te Batavia ver nam A.P., dat de voorzitter van de Ne derlandse delegatie dr. J. H. van Royen van plan is een bezoek te gaan brengen aan ir. Sukarno, de president van de re publiek. Uit dezelfde bron werd gemeld, dat mr. Van Royen na de Nederlands-republikein se overeenkomst van 22 Juni officieus de wens te kennen had gegeven ir. Sukarno te ontmoeten. Sukarno liet uit Bangka weten, dat hij een dergelijk bezoek zou waarderen, doch van oordeel was, dat hij eerst in Djogja terug moest zijn. Vol gens bovenbedoelde zegslieden zou dr. Van Royen waarschijnlijk de volgende week naar de republikeinse hoofdstad vertrekken. Bij een rondgang door de Sl. Augus- tinuskerk te Lutterade ondekte pastoor Eijssen een drietal jongens, die bezig waren een offerblok te forceren De pas toor kon een der knapen vastgrijpen en ondanks hevig verzet aan de politie over leveren. Deze slaagde er in ook de twee andere jongens aan te hcrtiden en toen bleek, dat men te doen had met een ben de van vijf jongens van 12-14 jaar, die reeds langer dan een jaar de keken on veilig maakten. Zo hadden ze o a in de Ned. Herv. kerk aan de Tunnelstraat meer dan honderd maal het offerzakje geledigd. regelmatige „Boem. tik, boem, tik" weg gestorven was in de lange gang ontsnapte Frederiks adem in een lange zucht van verlichting. „Gelukkig!" zei het knaapje luidop, toen draaide hij zich om, teneinde zijn schuilplaats wat beter op te nemen. Het was een vreemd vertrek. Frederiks ogen zwierven over de vloer, die op de meest onverwachte plaatsen met krijt ge tekende cirkels en driehoeken vertoonde. Toen richtte hij zijn blikken hoger en ontdekte aan de wanden een verzameling van allerlei voorwerpen waarvan hij de bestemming en de herkomst niet thuis kon brengen. Alle voorwerpen waren van dik ijzerdraad vervaardigd, sommige in spiralen gebogen, andere weer in lussen. Nieuwsgierig deed Frederik een stap naar voren, maar plotseling werd hij vensgevaarlijk! Maar man, heb je je ver stand verloren? Nou, ga je gang maar. Ik heb je gewaarschuwd". Schielijk deed Frederik eeq stap terug, zodat hij weer op zijn oude plaats bij de deur stond, en probeerde de eigenaar van de stem te ontdekken. Eindelijk vond hij hem, in een donkere hoek van het vertrekje. Het was een lange, holwan- gige man met een bekommerde uitdruk king op zijn gezicht, alsof hij maar met besluiten kon of hij dood zou gaan of blijven leven. Toen Frederik weer oij de deur stond scheen de holwangige man alle belangstelling voor Frederik te ver liezen. Hij boog traag en bedachtzaam van een stuk ijzerdraad een vork met twee einden en waaierde die voor zich uit. Daarna pakte hij een krijtje en te kende een nieuwe cirkel op de vloer. ,'t Wordt steeds ergerhoorde Frederik hem mompelen. De Amerikaanse „Verenigde Mijnwer- kersbond" heeft zijn politiek van „geen contract - geen werk" laten varen. De voorzitter van de bond. John Lewis, gaf de leden bevel het werk na afloop van hun vacantie te hervatten. Het con tract liep op 30 Juni af. De mijnwerkers waren op dat ogenblik met vacantie. De besprekingen over het contract zul len worden hervat. Blijft tenslotte het staken van het vu ren, waarover in de formele vergadering der'Nederlandse en republikeinse delega ties op 22 Juni overeenstemming is be reikt, maar waaromtrent de toch onge twijfeld bestaande documenten tot heden toe niet werden gepubliceerd, gelijk we) het geval was met die betreffende de Ronde-Tafelconferentie. Kolonel Simatupang heeft gezegd, dat het moeilijk zal zijn voor de guerilla's de strijd te staken. Toch is dit een voor waarde, die op de eerste plaats moet worden vervuld. En men moet zeggen, dat van de gehele overeenkomst juist het staken van het vuren voor het land en het lang beproefde volk het dringendste onderdeel is. De uitvaardiging van de „cease fire"- order mag daarom niet op zich laten wachten en zal tevens de toetssteen zijn voor de vandaag herstelde republiek. „Vrouw uit het volk" van Bik Wouters rc-vnk Het beeld was af- ^eegt en drie meter h®og. 'o het museum te sl enen De plaatsing op het Stat«^uurde meer dan twee uur; Vljf warend mee bezig. Er waren f»e touwen in een eeuwenoude het &den en met een takel werd >stbare beeld overeind getrokken, Een luchthartige geschiedenis DOOR WILHELM LICHTENBERG 17) Toen Carl langzaam en moe de trappen besteeg, kwamen Auriki en dokter Hell- gren juist uit Karin's kamer. Lorensberg, die binnen wilde gaan, werd door de T^n" r.t;n „ij afscheid, na Auriki aan- gekondigd te hebben een slaapmiddel voor Karin te zullen laten brengen. Ik zal haar wat valeriaan geven, zei Auriki. Onmiddellijk stoof de goede dokter op. Zoudt u niet liever doen, wat ik voorschrijf? brieste hij. Neen, antwoordde Auriki beslist Daarvoor is mijn familie mij te lief! Doen de dokter verdwenen was. liet Carl zich moe in een fauteuil vallen 7" Je bad je sieraden niet aan de fa briek mogen opofferen, Auriki, zij hij met een zacht verwijt in zijn stem. F.en ogenblik scheen Auriki verrast, Ik heb ze niet geofferd, zei ze :oeo tot are beeld overeina "iez geotterd, ze het bladergroen hing- Eb toen Ze zijn slechts in pand gegven. Geloof je werkelijk, dat een verloren zaak daarmede te redden is? Alleen verloren zaken kan men red den, meende zij, andere zaken hebben geen redding nodig. uaa9aenmeeraxOGGijpupbea Carl liet zijn blik met bewondering op zijn vrouw rusten. Toen vroeg hij: En wat moet ik doen, volgens jou? Tot de erkenning komen, dat je niet in een luchtledige ruimte leven kunt. Niet steeds aan het oude blijven vast houden. Geef jonge mensen een kans! Een bloedtransfusie, dat hebben jullie op de fabriek nodig! Ik heb Sixten Henegard toch! Hij is jong, hij is uit de lage rangen naar boven gekomen. Het klonk onzeker, als wilde hij zich rechtvaardigen. Auriki keek naar buiten, in de donkere nacht. Dat was je grootste fout, Carl, fluis terde zij: Ik maak je er geen verwijt over. Als je te ver van de mensen af staat, verlies je de juiste kijk op hen. Carl nam haar handen tussen de zijne. W.aar haal jij dat onverwoestbare op timisme toch vandaan?, vroeg hij. Uit ervaring, dat pessimisten ook niet gelukkig zijn, antwoordde zij. hem liefdevol aanziend. VI. Het was Knut opgevallen, da; zijn va der reeds enige dage» '«morgen* vóór hem het huis verliet, terwijl hij 's avonds na Knut thuiskwam. Ook vond hij zijn vader veranderd. Hij was opgewekter, ja, hij kon er zo nu en dan zelfs vergenoegd uitzien. Hij liep veerkrachtiger en scheen jonger te zijn geworden. Hij kon Knut telkens met een blik vol liefde aanzien, zoals de jongeman dat sinds zijn kinder jaren niet meer gewend geweest was. Wel was de oude nog even zwijgzaam als anders, meer dan drie keer per dag deed hij zijn mond niet open, maar hij keek de oude Björcks op. Hij zag Knut en glimlachte' Dat verbaast je, hè, vroeg hij. Dus daarom gaat u 's morgens zo vroeg van huis?, riep Knut uit, die nog steeds niet begreep, wat zijn vader hier uitvoerde. Arne knikte glimlachend; zijn gezicht straalde van geluk. Ja, daarom, antwoorde hij. terwijl hij een bout tegen het licht hield en vol liefde het werkstuk met toegeknepen zat niet meer, zoals vroeger, de hele ogen beschouwde: tussen Lorensberg en avond in zijn hoek bij de schoorsteen. Hij liep wat heen en weer en als het weer mooi was, wandelde hij in de tuin, of langs de oever van het Vattermeer. Knut waagde het niet, naar de reden van deze verandering te informeren. En uit zichzelf begon Arne er niet over. Maar zijn zwijgen was niet. meer het principiële afwijzen van alles, wat er om hem heen gebeurde. Het scheen wel, dat hij zich verkneuterde in het voor uitzicht van een verrassing, die hij Knut wilde bereiden. Het duurde niet lang vóór Knut ach ter het geheim van zijn vader kwam. Toen hij op een dag door een lange, don kere gang kwam. die de motorenhal met de afdeling draagvlakeonstructle verbond, ontmoette hij zijn vader in werkkleding. Hij stond bij een ouderwetse draaibank moerbouten te vi.ilen en hij was zó ver dient in die arbeid, dat hij Knut pas be merkte. toen deze reeds lang in stomme i verbazing achter hem stond. Toevallig mij is nu alles weer in orde. ik werk weer.en ik ben m'n geld nog waard. Lorensberg zal bemerken, wie hier de laatste twintig jaar gemankeerd heeft: Arnee boog zich diep over zijn bank en glimlachte gelukkig. Raad eens jon gen, hoe groot ik de spoek maak? Wat denk je. Knut? Eén millimeter, zoals Lorensberg dat twintig jaar geleden wil de? Of anderhalve millimeter, zoals ik beweerde? De oude hief zij hoofd op en vervolg de plechtig: „Ik maak ze weer met een spoed van anderhalve millimeter! En daar ging het om! Knut kwam dichterbij om de ouder wetse draaibank te bekijken en de volko men nutteloze moerbouten, die zijn va rier vervaardigde. Waarvoor gebruiken ze die dingen? vroeg hij. Wat komt dat er op aan? weerde zijn vader schouderophalend af. Daar hoef ik me niet het hoofd over te bre ken. Ik doe, wat ik altijd gedaan heb. Ze wilden me eerst in een van de nieuwe afdelingen stoppen, maar daar moest ik niets van hebben. Ik heb er op gestaan, weer aan mijn oude bank te mogen wer ken. En wat betalen ze u daarvoor? De oude keek hem verwonderd aan. Natuurlijk ben ik weer in mijn oude iooniklasse gekomen en Zaterdag breng ik een aardig stukje geld mee naar huis jongen! En toen Knut nog steeds verstomd bleef staan, vervolgde hij: Ga aan je werk, jongen, ze mogen niet zeggen, dat wij onze tijd verpraten. Knut wilde nog wat zeggen, maar hil hield zich in. Hij wilde zijns vaders vreug den in het vervaardigen van absoluut niet te gebruiken moerb liten niet ver gallen. Tot vanavond dan, vader, zei hij en ging rechtstreeks naar de werkmeester. Svanfeldt. Deze, een oude kennis van Arne, kende Knut vanaf zijn kinderja ren. Hij was van gewoon arbeider opge klommen tot zijn huidige positie en hij kende de fabriek door en door. Toen hij Knut zag aan komen, begreep hjj direct waarover het ging Hij nam hem mee naar zijn kleine, rommelige kantoortje Wat voert vader hier uit? vroeg Knut bezofjd. zonder te gaan zitten. (Wordt vervolgd! DONDERDAG J JULI HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nws, ochtend- gymn., piano-duo; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nws; 8.15 Promenade-conc.; 9.00 V. d. Vrouw 9.05 Songs; 9.35 Gram; NCRV 10.00 Duo in Bes voor viool en altviool KV 424, Mozart; 10.15 Morgendienst; 10.45 Koraal no. 2 in b, Franck; KRO 11.00 V. d. zieken; 11.45 Lie deren v. Tosti en De Crescenzo; 12.00 An gelus; 12.03 De Zevenklapper; 12.33 Septet Johnny Ombach; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws; 13.20 Piano-duo; 13.45 Roeromme; NCRV 14.J0 Herdenkingsdienst: 15.90 Ka- merork.; 16.00 Nationaal programma: 16.00 Koperfanfare; 16.02 Gelukwens prof. dr. J. Kors O.P., 1„.06 Zang; 16.30 Promenade-ork.: 17.00 Hoorspel v. jongeren; 17.35 Gram; 17.40 Feest in Holland's Huis (voordracht); 18.00 Nws; 13.15 Fanfare; 18.17 Oranjeliederen; 18.30 „Tour de France"; 18.40 Marsmuziek: 18.50 Reportage: 19.01 Toespraak prof. mr. R. Kranenburg; 19.10 Promenade-ork.; 19.30 Het klaverblad van vier (klankbeeld): 20.00 Nws; 20.05 Gevarieerd progr.; 21.00 ,,'t Huis in 't bosch" (klankbeeld); 21.30 Omroepork. 22.15 Album 1937; 23.00 Nws.; 23.15 Kon. Mil. kapel; 23.45 Ned. liederen. HILVERSUM II (415 M.) AVRO 7.00 Nws.; gram; 750 VPRO; 8.00 Nws; 8.15 Ochtend- varia; 8.55 V. d. Vrouw; 9.00 Symph. no. 3 in Es gr. t. op. 97, Schumann: 9.30 Water standen; 9.35 Soft and sweet; 10.00 Morgen wijding; 10.15 Les Gars de Paris; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 Ochtendconc. 11.45 Voor dracht; 12.00 The Skymasters; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Trio Jan Hofmeester; 13.00 Nws; 13.20 Gram;. 13.50 Zang; 14.00 Causerie 14.15 Solistenprogr.; 15.00 ..Klimop 16.00 Nationaal programma: als Hilv. I. RADIODISTRIBUTIE III: 7 00 VI. Br nws; 7.05 gram.; 7-30 kron.; 7.40 gymn 7.50 gram-; 8.00 nws; 8.05 radio-rhy thiYie- revue; 9.00 Eng. L.P.: nws.; 9 10 verz.pr.; 10 00 orgel; 10.30 v. d. sold.; 10 45 parlem.; 11.00 Honolulu Hawaiians; 11.45 voordr.; 12.00 VI. Br.: The Masqueraders; 12.30 weer en landb. nws; 12.40 gram.; ,.3/00 nws; 13.15 orgel; 14.00 fragm. Orpheus" v. Gluck; 15.00 Eng. L.P.: Squire Celeste Octet: 15.30 ork. Dean; 16.00 Eng. H.S BBC North. Orch.; 1630 gram.; 17.00 Kootwijk: Batavia. 18.00 Fr Br1(i _d- sold-; 18.30 VI. Br.: v. d. soldj 1900 Fr Br.: gram.: 1915 „Ronde v. Frankrijk"; 19 30 VI Br' gram.; 19.50 feuilleton: 20 00 verz.pr.; 21.00 klankbeeld; 21 20 ork Yorkef 2130 Eng. L.P.: „The Farnon Orch"' 22 00 VI. Br.: nws.; 22.15 Fr. Br.: avondconc.; 22 55 nws; 23.00 diversen. RADIODISTRIBUTIE IV: 7 00 Eng. H S.: nws; 7.15 BBC Midl.^ Light Orch.; 7.50 .Lift' up your hearts"; 7.55 weer; 8 00 Fr Br.: nws; 8.10 conc.; 9 00 VI. Br' nws; 9 05 gram.; 10.00 öiv.; 10 30 Eng HS: ens. Elman; 11.00 v. d. scho len- 12.00 Eng. LP.: prog. v. d. kinde ren' 12 30 BBC Welsh Orch.; 13.15 ork. Rabin: 14 00 Fr. Br.: kamermuz-; 15.00 NWDR: v d kinderen; 15.30 Tango ork 16.00 liederen; 1630 Eng. L.P.: BBC Schots variété ork.; 17.15 Fr. Br.; ens Joe Heyne; 18.00 Eng. L.P.: arb.ork 18 30 cone.; 19.00 Eng. HS.: arb.liéderen: 19 30 conc.; 20.30 Fr. Br.: conc. 100-jarig bestaan Belgische postzegel; 21.45 lichte muz.- 22.00 Eng. LP.: nws; 22.15 wcris'r vertellen: 22 35 Paul Fenoulhet ork "7 Jack Byfield ens.; 23.56 nws.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 5