Indonesië komt pas volgende week in de Kamer Maarseveen wil nog tijd winnen De Engelsen moeten buikriem nauwer aanhalen Minder kosten, meer productie Kard. Mindszenty opnieuw voor de rechter Handhaving van de vonnissen Straatgevechten tussen burgers en soldaten Paus ontving nieuwe gezant van India De ramp van de „Roermond" VAN CAUWELAERT POLST POLITIEKE LEIDERS O.V.W.-ers in Nationale Reserve Communisten propageren stevig de nieuwe „Katholieke Actie" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Christelijkheid99 in Statuut van Europa Nederlands vliegtuig in zee gestort SS. doet liet nog wel Geen pond-devaluatie, maar minder import Beklaagden waren al te mild behandeld Dankbaar voor toegezegde vrijheid van godsdienst De vernietiging van groenten LEVE BLUEFIELD De f 25.000 er uit! Heeft automatische piloot geweigerd De Belgische crisis Katholieke arbeiders tegen rood terrorisme Nu de tabak vrij is 71ste JAARGANG DONDERDAG 7 JULI 1949 No. 20972 Waarnemer wordt vermist Naturalisaties IETS HOGERE TEMPERATUREN De Fransman Adolphe Deledda, die de zesde etappe op zijn naam bracht, op enkele kilometers voor de finish Geheel onverwacht is gisterochtend te 9 uur de zaak tegen kar dinaal Mindszenty en zijn zes medebeklaagden in het paleis van het hof van cassatie opnieuw in behandeling genomen. De bijeen komst van het hof van beroep der volksrechtbanken was streng geheim gehouden. Gedurende de terechtzitting bestond het pu bliek, waarvoor 16 zetels waren gereserveerd, uit 15 personen, onder wie een priester, een Hongaars journalist, de correspon dent van Agence France-Presse en zijn secretaresse. Geen enkele andere buitenlandse journalist was aanwezig. In Wenen zijn wederom nieuwe berichten binnengekomen over ernstige botsingen tussen de Tsjechoslowaakse staats politie en militie enerzijds en de burgerbevolking anderzijds. In de omgeving van Pressburg zou het zelfs tot barricade gevechten gekomen zijn. De gelovigen houden de wegen, die naar de kerken en pastorieën leiden, bezet en beantwoorden moedig het vuur van de staatstroepen, aldus de berichten. Aanzienlijke Russische troepenversterkingen zouden van de Oekraine naar het Tsjechoslowaakse grensgebied zijn over geplaatst. DE VODDEN VAN DACHAU De regering neemt geen speciale maatregelen Productiekosten moeten omlaag De Britse kanselier, sir Stafford Crips, verlaat hier Downingstreet om de leden van het parlement op de hoogte te stellen van de crisis periode, welke het pond sterling thans doormaakt. Grote animo voor oefenkamp DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, i 1.30 per maand, 0-32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende ai verten tie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Het belangrijkste punt in de Kamer debatten van gisteren was wel de mede deling van de voorzitter, dat de rege ring een verklaring over de stand van zaken in Indonesië op dit ogenblik pre matuur achtte. De minister van Overzeese Gebiedsdelen meende, dat het beter was deze gedachten wisseling in Comité-Gene raal te doen houden en dan niet eerder dan aan 't einde van de volgende week. De mi nister voerde hierbij het argument aan, dat er nog steeds naar gestreefd wordt, de Ronde Tafelconferentie op 1 Augus tus te doen aanvangen, zodat mocht wor den verwacht, dat de beslissing van Djogja over de overeenkomst van 23 Juni spoedig zou afkomen. Voordien achtte de minister het onmogelijk en „prema tuur" hierover in debat te treden. Prof. Romme ging hiermee accoord, of schoon het wel bekend is, dat hij de afwij kingen, welke 't regeringsbeleid de laatste maanden heeft gehad niet kan onder schrijven, omdat deze een afbuiging bete kenen van de lijn, welke met de grond wetswijziging was uitgestippeld en met name van het Unieverband, dat prof. Romme zich steeds als de inzet van ge heel deze politiek heeft gesteld. En toch heeft hij toegegeven, met het argument, dat hij liever de volgende week een open baar debat zou zien én met begrip voor de moeilijkheden, welke zulk een debat nü zou veroorzaken. Men ontkomt niet aan de indruk, dat het in de ontstane moeilijkheden in de Indonesische politiek een kwestie is ge worden van tijd winnen en indien dat waar is, is deze ronde weer door minister Maarseveen op zijn naam gebracht. De gele trui welft nog om zijn politieke schouders en gezien het feit, dat in de Indonesische politiek de zaken zich snel wijzigen, kan de volgende week, als de Kamer er toch het hare var. zal willen zeggen, de situatie weer geheel anders liggen. Ook al ziet het daar momenteel allerminst naar uit. De Kamer zal tegen die tijd eerst nog hebben uit te maken of het debat open baar zal zijn of dat het in Comité-Gene raal zal worden gehouden, zoals de heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) wenste. Statuut van Europa Punt twee der agenda van gisteren was het antwoord van de minister van Bui tenlandse Zaken op de redevoeringen in zake het Statuut van Europa. Hier viel niet veel aan te dokteren, omdat uitge zonderd de heer Wagenaar met de overbekende Moskouse argumenten zich niemand tegen dit wetsontwerp had verklaard. De heer Stikker had dan ook niet veel anders te doen dan ingaan op enkele onderdelen, zoals de kwestie van de vaagheid der beginselen, die o.a. door mej. Klompé en de heren Schmal en Oud waren gesteld. Dat het christendom met als basis in het Statuut is vastge legd, lag in het verschil tussen de woor den „christian" en „spiritual". Slechts de opname van het laatste woord had hij kunnen bereiken en aan de hand van de Oxford dictionary was hem gebleken, dat dit woord een inhoud had, welke die van het woord Christendom zeer nabij kwam. Voorts smeerde de minister wat boter aan de galg, door uitvoerig op het com munistische politieke bargoens In te gaan. De bevoegdheid der delegaties achtte Z. Ex. niet zo gering, als werd voorgesteld en hij hield een uitvoerig betoog alsof zijn hoorders nog voor deze idee moesten worden gewonnen. Om de onafhankelijkheid van de Raad Gisterenavond eerst is te Londen be kend gemaakt, dat Dinsdag tijdens de gecombineerde manoeuvres van de vloot- en luchtstrijdkrachten der Weste lijke Unie een Firefly-vliegtuig van de Nederlandse marine in zee is gestort. De piloot 'On worden gered, doch de waar nemer kon niet worden gevonden, zodat men moet aannemen, dat hij verdron ken is. Blijkens te Den Haag ingewonnen in formaties is het ongeluk Dinsdagavond enkele minuten na zeven gebeurd. Toen d~ Firefly K il-89 op het vliegtuig-moe derschip Theseus landde is het toestel overboord gevallen. De piloot, de luit. ter zee vlieger 2e kl. F. Langenbach ki door de jager Ais'ne worden gered. Hij was ongedeerd. De waarnemer echter, de ongehuwde adelborst vlieger le kl. M. H. van Breem uit Eindhoven wordt vermist van ministers te demonstreren had hij de benoeming der delegatieleden geleed in handen van de Staten-Generaal in overleg met de regering. Tenslotte deelde hij nog mede. dat. de regering de deel neming van Turkije en Griekenland zou bevorderen. Bij de replieken zette mej. Klompé nog eens haar standpunt betreffende Spanje uiteen, Spanje kon nu natuurlijk niet worden opgenomen, maar zij bepleitte begrip voor de situatie en verwees ove rigens nog eens naar Oost-Europa. Hierna werd het Statuut van Europa aanvaard met aantekening dat de C.P.N. en ds. Zandt moesten worden gea-ht te hebben tegen gestemd. Na de aanneming van dit wetsontwerp vroeg de voorzitter machtiging om wan neer de wet in het Staatsblad zou zijn verschenen, in overleg met de voorzitter der Eerste Kamer en met de regering de leden en plaatsvervangende leden der Ned. delegatie te mogen benoemen, wel- k: machtiging de voorzitter werd ver leend. Tenslotte kwamen er enige naturali satie-ontwerpen aan de orde, waarbij twee van Duitsers, die tijdens de oor log de Duitse krijgsrok hadden gedra gen. Het waren twee test cases om uit te maken of deze gevallen voor natura lisatie in aanmerking kwamen. Vooral de De Duitser Robert Rathke, die zich voordeed als een voortvluchtige majoor van de Gestapo, heeft 1500 personen op gelicht tot een totaalbedrag van 1.700.000 mark, zo deelt de Duitse politie mede Rathke zou hebben gezegd, dat hij zijn succes te danken had aan de bereidheid van de meeste Duitsers om „een ver volgd lid van de S S." te helpen Vol gens de politie heeft Rathke bekend, onder meer 170 schrijfmachines, 130 kost bare camera's en 80 radiotoestellen te hebben „ingezameld". Hij had de afgelopen twee jaar zonder geldige reispapieren Frankrijk, België. Nederland en Zwitserland bezocht, aldus de politie De verwachting van heden- tol morgenavond luidt: Nu en dan overdrijvende wolken velden en overwegend droog weer. In het Noorden van het land ma tige wind uit Noordelijke richtin gen, elders meest zwakke wind. Overigens iets hogere temperatu ren. Vrijdag 8 Juli: Zon op 4.29 uur, onder 21.00 uur; maan op 20.16 uur, onder 1.56 uur. heer Scheps (P.v.d.A.) hield een uitvoe rig pleidooi, waarin hij betoogde, dat de naturalisatie van deze Duitsers uitzonde ring moest blijven en dus geen stroom van dergelijke gevallen tengevol ge moest hebben. Aan deze soort van na turalisaties moesten blijvend hoge eisen worden gesteld, de illegalen moesten voorrang hebben en de minister zeg de dit gaarne toe, als hij de gevallen maar kende en ook moest deze na turalisatie geen precedent worden. Over het algemeen werd op sneller af doening van de nog 10.000 lopende aan vragen aangedrongen zonder dat echter het onderzoek hierdoor schade zou lij den. Het wetsontwerp werd z. h. st. aange nomen zodat deze Duitsers hun natura lisatie weer wat naderbij zien gekomen. Aan het einde der vergadering herin nerde de voorzitter aan het koperen hu welijksfeest 'van het Koninklijk paar. Daar de Kamer op die feestdag niet bij een zal zijn, vroeg hij machtiging het Koninklijk paar schriftelijk, zo moge lijk mondeling, de gelukwensen der Ka mer te mogen overbrengen, waaraan de Kamer onmiddellijk haar goedkeuring hechtte. F. S. 'W In zijn gisteren voor het Britse Lager huis gehouden rede over de huidige moeilijkheden van Groot-Britannië be gon Sir Stafford Cripps met te consta teren, dat er in de laatste maanden een daling viel waar te nemen in de activi teit van het bedrijfsleven in vele delen der wereld. In plaats van een verkopersmarkt heb ben wij thans een kopersmarkt. Zoals be kend ligt het moeilijkste probleem, waar voor het sterlinggebied zich geplaatst ziet, in zijn handels- en betalingsbalans met het dollargebied. Dit bleek duidelijk uit het kritieke ge volg van het dollartekort voor ons econo misch leven in de laatste paar jaren. De daling in de vraag uit het dollargebied naar sterlinggoederen brengt natuurlijk belangrijke gevolgen met zich mede. Zoals reeds meer dan eens is uiteengezet, heeft deze wijziging in het financieel en com mercieel klimaat betekend, dat het tekort De rechtbank werd gepresideerd door Peter Janko, ter zijde gestaan door vier assessoren. De procureur is Jean Borbely. De ochtendzitting werd groten deels in beslag genomen door de voor lezing van het verslag van het proces in eerste aanleg. Hierna zou de procureur Borbely zich in zijn requisitoir er toe beperkt hebben, de handhaving van de 8 Februari gewezen straffen te eisen. Tijdens de namiddagzitting verzocht Kiozsko, de verdediger van Kardinaal Mindszenty, de jury zich mild te tonen. Hij voerde ter ontlasting van zijn cliënt aan. dat hij „zijn misdaden bekend heeft" en verklaard heeft, dat hij ze betreurde Mora, de verdediger van Baranjai. legde in het bijzonder de nadruk op het beginsel, dat de wetten geen terugwer kende kracht hebben. In ieder geval, zo verklaarde hij, zijn de tenlaste gelegde feiten geschied vóór de wet op de ver dediging van de republiek, die van 1946 dateert, van kracht werd Op grond van deze wet is het vonnis geveld. Het kan derhalve niet worden uitgevoerd. Mora besloot zijn pleidooi met te wijzen op de verzachtende omstandig heden: het afgezonderde leven, dat zijn cliént leidde, zijn hoge leeftijd, zijn actie ten bate van de vervolgden onder het nazi-regime. Pabueray, die zijn cliënt, mgr. Zakar, particulier secretaris van Kardinaal Mindszenty, verdedigde, vroeg vrij spraak. Het proces van 3 Februari, zo zeide hij, heeft aangetoond, dat mgr. Zakar geen monarchist is, dat hij geen enkele beraadslaging van samenzweerders heeft Intussen voert de zogenaamde Kath. Actie in Tsjechoslowakije een groot scheepse campagne door geheel het land, met het doel een zo groot mogelijk aan tal Katholieken tot zich te trekken Kortgeleden is ln Bratislava een Slo waakse afdeling gesticht. Het weekblad „Katholiek Nieuws" van deze zogenaam de Katholieke Actie wordt over het ge hele land verspreid. Zelfs in de verst De H. Vader heeft gisterenmorgen de nieuwe gezant van India bij de H. Stoel ln plechtige audiëntie ontvangen. De gezant overhandigde de eerbewijzen van d' regering en het volk van India en herinnerde aan de innige betrekkingen, die altijd tussen zijn land en de II. Stoel hebben bestaan. „Gandhi", aldus de gezant, de stich ter van de staat India, erkende de een heid van God en de grootheid van de godsdienstige idealen, die in de Bergrede openbaar werden gemaakt. India is een staat, zo vervolgde de gezant, waar de mensen in volle vrijheid hun godsdienst kunnen beleven. De H. Stoel heeft in de geschiedenis een groot aandeel gehad in het werk voor het behoud ran de vrede in de wereld. Wij weten goed, aldus de gezant, dat dit ook in de toekomst zo zal zijn. De Indische regering is dan ook vastbesloten alles te doen wat dit kan bevorderen. Daarom wordt ook aan de bevolking van India de vrijheid gelaten om ieder in zijn eigen omgeving te wer ken voor dit grote ideaal. De H. Vader wees in Zijn antwoord op deze huldigingstoespraak op het belang van deze audiëntie en ging dan voort met te spreken over de door de gezant ge noemde Bergrede. Hij zeide, dat de grote idealen, in deze Bergrede uitgesproken, nooit ondergeschikt kunnen worden ge maakt aan de politiek. De H. Vader wees verder op de nood zaak om een krachtige dam op te werpen tegen het materialisme om de geestelijke erfenis van de mensheid te redden In dit verdedigingswerk heeft, aldus de H. Vader, de Goddelijke Voorzienigheid India een verantwoordelijke plaats toebe deeld. Moge de nieuwe Indische staat, zo besloot de H. Vader, de hoop en de ver wachtingen van de gehele wereld niet beschamen. afgelegen bergdorpen worden exempla ren van dit blad gevonden (De Tsjecho slowaakse bisschoppen hebben hun pries ters en gelovigen herhaaldelijk voor deze uitgave gewaarschuwd en in hun laatste herderlijk schrijven hebben zij uitdrukke lijk „het lezen, bewaren en verspreiden ervan" verboden). De eerste uitgave van „Katholiek Nieuws" publiceert op de frontpagina een brief van president Gottwald en van de minister-president Zapatocky, waarin deze twee voornaamste communistische autoriteiten de oprichting van de pseudo- Katholieke Actie begroeten en de hoop uitspreken, dat haar werk met succes zal worden bekroond. Behalve de pro- paganöa-artikelen, waarin de Disschop pen worden opgeroepen om loyaal te zijn tegenover het communistische bewind en waarin beweerd wordt, dat nondera- duizenden Katholieken, priesters zowel als leken, de Katholieke Actie steunen, publiceert het blad ook artikelen over de verering van nationale heiligen, natio nale architectuur en godsdienstige kunst schatten, kerkmuziek en dergelijke onderwerpen. Het nieuwe blad van de pseudo-Katho- lieke Actie is een communistische voort zetting van het reeds 67 jaar lang uit gegeven Katholieke weekblad „Katho lieke Noviny" (Katholiek Nieuws) De hoofdredacteur van het vroegere Kath weekblad, de priester Augustinus Pozdech, is natuurlijk afgetreden Hu werd vervangen door Joze M. Janik. die de titel voert van „landelijk bestuurder der Kath. Actie. Het volgende werd meegedeeld door de Tsjech A. J. Jandaceck, die naar Chicago emigreerde, na uit zijn land ge- vlucht te zijn: Enige maanden geleden Dracht Alexei Cepicka, minister van justitie van Tsjechoslowakije een bezoek aan Mgr Beran, aartsbisschop van Praag. De com munistische regeringsautoriteit dreigde de aartsbisschop met de woorden: ,,U deed beter ons te heipen, anders.De aartsbisschop glimlachte zette zijn kalotje goed en liep naar een kast dicht bij zijn bureau. Hij opende deze kast, haalde er wat vodden uit en zei: „Hier is myn uniform uit Dachau, zullen wij meteen maar gaan?" Woedend stond de minister op en verdween zonder nog iets te zeg gen. bijgewoond en dat hij geen actief aan deel aan het complot heeft genomen. Het blijkt, dat procureur Borbely tijdens zijn requisitoir eenvoudig de handhaving van de door de volksrecht bank op 8 Februari gevelde vonnissen heeft geëist. Hij legde er de nadruk op, dat de misdaden, die men aan de be klaagden verwijt, meer dan overvloedig zijn bewezen en dat, wat hem betreft, hjj van oordeel is, dat men de beschul digden reeds te veel van verzachtende omstandigheden heeft laten profiteren^ Op vragen van het communistische Tweede-Kamerlid Borst in verband met de export van groenten naar West-Duits- land heeft minister Mansholt o.m. geant woord, dat de enige weg om de vernie tiging van groenten tegen te gaan is, het vinden van een afzetmogelijkheid. De minister stelt dan ook ernstige pogingen in het werk om de export te bevorderen. Anderzijds za) de lagere prijs voor de producten, die overvloedig voorhanden zijn, een verhoogd gebruik daarvan in het binnenland kunnen bevorderen. Zolang de fondsen, waarover de tuin ders beschikken, toereikend zijn om voor doorgedraaide groenten een rede lijke vergoeding uit te betalen, ziet de minister geen gronden speciale maatre gelen te treffen. Ingeval zulks onverhoopt te zijner tijd niet het geval mocht zijn, zal hij aan de hand van de omstandigheden, overwegen of en, zo ja, welke maatregelen geboden zullen zijn. aan dollars in het sterlinggebied nog ern stiger werd. Zoals men heeft Jsunnen zien uit de cijfers voor April en Mei van de Britse overzeese handel trad er een aan zienlijke daling in de Britse verkopen naar de Ver. Staten en dit heeft onze dollarontvangsten verminderd. Het is goed te weten, dat onze ver kopen aan Canada zich in Mei goed hand haafden en in die maand bijna een onge kend record bereikten. Wij hopen, dat deze uitvoer nog verder zal worden ver hoogd, vooral als gevolg van een actie- ondernomen door de industrie en de regering na het bezoek van de president van de Board of Trade aan Canada. Wij hopen ook, dat onze export naar de V. S. de opwaartse tendens zal hervatten. Er kan niet te dikwijls de nadruk op worden gelegd, dat dit de meest dringende en belangrijke taak is van al degenen, die iets met de uitvoer hebben uit te staan. In zijn rede deelde minister Cripps mede, dat de reserves van het sterling gebied zijn gedaald van 471 millioen op 31 Maart 1949 tot 406 millioen op 30 Juni j.l. Voorts deelde hij mede, dat de Britse regering medio Juni j.l. een „standstill"- overeenkomst voor dollar- aankopen had ingevoerd, welke voor minstens drie maanden zal worden voortgezet. Bestaande contracten en verplichtingen zullen van kracht blij ven, doch voor nieuwe aankopen zal speciale vergunning nodig zijn. Voorts wees de minister er op, dat tegen September a.s. een nieuw invoerprogram ma gereed zou zijn, waarbij het vermoe delijk noodzakelijk zal blijken het ver- Weet U in welke stad alle kinderen van de wereld het liefst zouden willen wonen? Natuurlijk ln Bluefield in de Ver. Staten. De Kamer van Koophandel besloot aan alle in woners van de stad, wanneer de temperatuur boven 33 graden C. stijgt, gratis limonade te schenken. Gisteren was het zo ver. bruik van bepaalde levensmiddelen waar mede dollaruitgaven gemoeid zijn, te ver minderen. Naar aanleiding van de de laatste tijd steeds hardnekkiger wordende ge ruchten over devaluatie van het pond sterling, verklaarde Sir Stafford Cripps in zijn rede, dat de Britse regering geenszins het voornemen heeft tot de valuatie van het pond over te gaan. Wat de lonen en prijzen en de arbeids productiviteit in Engeland betreft, zeide minister Cripps, dat hoewel de Britse regering geen loonsverlagingen wenst de productiekosten in Engeland omlaag moeten en kunnen en dit kan geschie den indien de efficiency der productie wordt verhoogd. De bestaande rege- ringspolitiek wat betreft inkomens, kosten en prijzen zal met kracht wor den voortgezet. Doch de minister moest het land er voor waarschuwen, flat iedere poging om in dit stadium de in komens omhoog te drijven alleen kan leiden tot een zeer nadelige uitwerking op de Britse economische situatie, aan gezien hierdoor de prijzen worden ver hoogd en het hierdoor voor Engeland nog moeilijker wordt om dollars of andere valuta's uit export te ontvangen. Tenslotte verklaarde de minister nog, dat Engeland tijdens het overleg en in samenwerking met anderen alle verdere stappen zal ondernemen, welke nood zakelijk mochten zijn voor het behan delen van de onmiddellijke situatie in het sterlinggebied. Een afdoende oplos sing van het sterling-dollarprobleem zal enige tijd vergen. Engeland is er van overtuigd, dat de huidige omstandig heden een reële gelegenheid bieden voor een oplossing op lange termijn van de moeilijkheden tussen het dollarge bied en het overige deel van de wereld. Bij de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is een prijs van 25.000 ge vallen op nummer 17794. (Van onze Amsterdamse redacteur). Officieel staat er omtrent de oorzaak van de ramp, welke de KLM-Constei- lation „Roermond" bij Bari heeft ge troffen nog niets vast. Dit neemt ech ter niet weg, dat men in de kringen der KLM-officials een eigen mening over het ongeluk heeft. Het ongeluk zou namelijk zijn gebeurd, doordat de automatische piloot plotseling uitviel. Dit apparaat, zo meent men, zou dol zijn geworden, tengevolge waarvan het vliegtuig plotseling een duik maakte, waaruit het niet meer was op te trek ken. Het is slechts een mening en niet meer dan dat, maar het is er een van des kundigen. In het begin stond men geheel en al voor een raadsel. Er waren ooggetuigen genoeg, maar zij vertelden de meest ver warde en fantastische verhalen. Het eer ste feit, dat de deskundigen in Bari te weten kwamen, was, dat er geen brand aan boord geweest is en dat al de ver halen, die daarop duidden. verworpen konden worden. Deskundigen van het nabij gelegen militaire vliegveld zagen de ramp ook gebeuren. Zij verklaren, dat de Roermond normaal vloog en plotse ling een duik maakte. Dit kan zo meent men, alleen gebeurd zijn, doordat er iets aan de stuurinrichting mankeerde. En daar op zulke lange, bekende routes de automatische piloot vaak staat ingescha keld, dacht men al spoedig aan een de fect van dit apparaat. Ons waren deze feiten al geruime tijd bekend, maar van de zijde van de KLM verzocht men, om velerlei en dringende redenen, daaraan geen ruchtbaarheid te geven. Nu echter een ander blad een en ander mededeelde, willen wij niet achter blijven. Men vergete evenwel; niet, dat dit alles vooralsnog als een 'hypothese beschouwd moet worden Het wpk is nog steeds niet boven water en wellicht brengt het onderzoek daarvan gèheei an dere uitkomsten. Maar bij gebrek aan andere vaststaande gegevens, la de hypo these van de automatische piloot het meest aannemelijk. Hoe kan een groot en betrouwbaar vliegtuig als de Roer mond anders die duik gemaakt hebben? Een ding is zeker, wanneer zo'n Constel lation, eenmaal in wilde vlucht aan het duiken is, dan kan men haar vrijwel niet weer optrekken Een groot verkeersvlieg tuig is nu eenmaal geen sport- en mili tair toestel waar kunstjes mee uitgehaald kunnen worden. Men heeft 33 personen en enige tonnen benzine aan boord. Gaat die zaak vallen, dan is er geen optrek ken meer aan. Is men buitendien wente lend gevallen, dan is het niet uitgesloten, dat daardoor de staart is gebroken en daarmee de radioverbinding verbroken. Dit laatste is echter niet waarschijnlijk, want de staart lag vlak bij het toestel. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) De prins-regent heeft, na het echec van v. Zeeland, een andere CVP personali teit, de heer mr. dr. F. v Cauwelaert, sedert 1936 voorzitter van de Kamer, met een informatieve opdracht belast. De katholieke grijze staatsman treedt dus niet als formateur op Het zou ook moeilijk zjjn aan te nemen, dat van Cauwelaert zijn hoge positie van Ka- mervborzitter voor een onzeker pre mierschap zou opgeven. Een informa tieve opdracht ligt geheel in zijn lijn, al ware het alleen maar om zijn, haast 40 jaar parlementaire routine. Intussen heeft v. Cauwelaert een aan vang gemaakt met de hem opgelegde taak. Hij confereerde allereerst met de CVP minister van Staat, graaf Carton de Wiart, die reeds ruim 50 jaar in het Bel gische parlement zetelt en die, overigens zeer terecht, de naam heeft, een meester, lijk practicus van de politieke arena te zijn. Voorts ontving de informateur gis teren nog de heer Rolin, socialistisch voorzitter van de Senaat en minister president Spaak.. Hij zou vandaag zijn besprekingen voortzetten. In de Wetstraat wordt gezegd, dat hij zou trachten, een aceoord op 'n compromisvoorstel, te be reiken. Wij geven dit gerucht echter met het nodige voorbehoud. Terwijl de liberalen even in hun De mogelijkheid yan toetreding tot de Nationale Reserve is opnieuw enigszins verruimd. Van nu af kunnen zich name lijk daarvoor ook opgeven de gewezen oorlogsvrijwilligers van de lichtingen 1941 t.m. 1944. Zodoende kunnen thans allen, die behoren tot de lichtingen 1941 t.m. 1943 en dus thans niet dienstplich tig zijn. alsmede zij, die behoren tot de lichting 1944 en dus thans buitengewoon dienstplichtig zijn, een vrijwillige ver bintenis sluiten bij de Nationale Reserve, Uitgezonderd blijven slechts enige kleine groepen, o.a. artsen, tandartsen, juristen, ingenieurs enz. in het bijzonder van de lichting 1944. Het studentenoefenkamp, dat vorig jaar in kamp Waterloo op de Leusder- heide is gehouden, was een zodanig succes dat besloten werd ook dit jaar een oefenkamp voor vrijwilligers van de Nationale Reserve te organiseren. Het kamp Teuge bij Apeldoorn zal den. ditmaal de vrijwilligers herbergen. Alle vrijwilligers, geoefend of niet geoefend, zijn welkom In cursussen van één tot twee weken kunnen zij er van 11 Juli t.m. 1 October kennis maken met de militaire sfeer door wapenlessen, exer citie. sport en velddienst. Ofschoon vele vrijwilligers een dee! van hun vacantie moeten offeren om aan dit oefenkamp deel te kunnen nemen, is het enthousiasme ervoor en het aantal aanmeldingen zeer groot. Reeds 1200 vrijwilligers hebben zich aan gemeld. Dank zij de medewerking van werkgevers, kan ook een aantal van hen dit oefenkamp meemaken zonder verlies van vacantie. Het ligt in de bedoeling een perma nent oefenkamp te stichten voor de Nat. Reserve, waar alle enigszins geoefende vrijwilligers eens per jaar gedurende enkele weken oefeningen in groot ver band kunnen meemaken. Maar dan zal er eerst nog met de verschillende werk geversorganisaties gepraat moeten wor- schulp zijn gekropen, om af te wachten wat van Cauwelaert's optreden zal bren gen is de uiterst linkse oppositie van socia listen en communisten nog steeds doende het wapen der bangmakerij te hanteren. Intussen werken de communistische broeders aan het uitbouwen van hun van de Franse revolutie afgekeken zgn Comi tés de salut public. Zoals wij reeds eer der zeiden, doen de socialisten en com munisten het voorkomen, alsof zij aan de gehele arbeidersklasse van Belgie com manderen. Niets is nochtans minder waar. De machtigste arbeidersorganisatie van het land, die van de katholieke arbeiders, welke meer dan 500.000 leden telt, vond thans, dat het met die rode humbug wel wat te ver gaat en zij heeft op haar beurt haar stem laten horen. Kalm en waardig wordt uiteengezet, hoe de katholieke arbeiders van dit land de toestand zien en welke Run houding is. De conferentie der katho lieken arbeiderssyndicaten zegt in dit verband, dat „het syndicalisme alleen in een regime van politieke en yaaat- schappelijke vrijheid zijn specifieke taak kan volbrengen. De waarborg van deze vrijheid is de politieke democra tie, waarvan de parlementaire instel ling de uitdrukking is. Wie zich tegen door het parlement getroffen beslissin gen verzet, komt in opstand tegen het systeem zelf van de parlementaire de mocratie, wettige en onmisbare basis van elke vrije syndicale actie. Het ko ningsprobleem is een nationaal politiek en geen syndicaal probleem. Dit pro bleem kan alleen langs politieke v/eg en door een parlementaire meerder heid worden opgelost. De op.ossmg welke haar door het parlement zal worden gegeven moet geëerbiedigd wor den Een staking met politiek doel te gen een beslissing van een gekozen democratisch parlement is gericht te gen een nationale instelling, die uit een vrije democratie is ontstaan. Indien een dergelijke staking zou worden uitgeroe pen, zou de confederatie der katholieke arbeiders syndicaten aan haar leden de order geven, er zich tegen te ver zetten". De rook wedstrijden komen weer ln trek, tabak, sigaren en sigaretten zijn weer van de bon, eenieder kan naar hartelust trainen, al zal 't dan wel geld kosten. In de Over ijsselse hoofdstad heeft men zelfs een inter nationaal concours op touw gezet; derlig Denen nemen aan de kamp deel, wie het langst met pijp of sigaar kan doen. Voer taal tijdens de wedstrijd is het Esperanto.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1