LAATSTE BERICHTEN er toch wel BUTTERFLY IN ZOMERTENUE OP BEZOEK BIJ DE BONZEN VAN HET K.C.G. PROF. v. d. BROEK BRACHT ZIJN SCHEPPING IN DE RAAD Prov. ambtenarenregle ment in Zuid-Holland Aankomst te Sofia van Dimitrof's lijk Droogte in Frankrijk catastrophaal DE VERDWENEN SCHEPEN Manoeuvres van de Atlant.-pact-landen Nieuwe stedelijke architectonische noot Anti-Britse boycot in V.S PAGINA 5 DONDERDAG 7 JULI 1949 VLAARDÏNGEN ZINKERS IN DE VLAARDINGSE VAART A. N. VOLLEBREGT f VOOR 6 MILLIOEN WAARDE OP DELFTSE KUNSTBEURS GOUD. EN DOLLABRESERVES DER MARSHALL-LANDEN Rapport van John Snyder MINDER POOTAARDAPPELEN NAAR FRANKRIJK Door Montgomery aangekondigd LAURENS BOGTMAN NAAR ZUID-AFRIKA VOL ONTZAG BURGERLIJKE STAND LiRADlS MAAKT LUX DtLTZttU IA DEL/AG In de vergadering der Staten van Zuid-Holland is gisteren aan de orde gekomen het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van het ambtenaren- en het arbeidsovereenkomsten-reglement. Tevoren werd een voorstel van de heer Eisen (K.V.P.) mede namens de heren v. Lidth de Jeude (V.V.D) en Nelemans (C.H.) om de reorganisatie van het ge organiseerd overleg pas in de tweede zitting van dit jaar te behandelen, na bestrijding door Ged. Staten verworpen. Deze reorganisatie vormde nadien het middelpunt der besprekingen. Ingevolge de daarbij gestelde voorwaarden zou het „Ambtenarencentrum" niet aan het G.O. kunnen deelnemen, tenzij het voor 1 Januari a.s. een vorm zou hebben ge vonden, waardoor het toch aan de voor waarden voldoet. Na lang debat, wwd een amendement-De Kwaadsteniet aa genomen om de datum 1 Januari 1950 te veranderen in 1951. Hierna werd ten slotte het gehele voorstel van Sed. Staten aanvaard. De pensioenen van leden van Ged. Staten en hun weduwen werden van 4000 en i 1400 resp. verhoogd tot 4800 en 2200. De gemeente Rotterdam heeft voorbe reidingen getroffen voor het leggen van een gasleiding door or^e gemeente naar de gemeente Maassluis. Deze leiding zal met een zinker door de Vlaardingse Vaart gaan bij de door onze gemeente over de Vaart te bouwen brug. Voor de gemeente Vlaardingen zal het binnen afzienbare tijd nodig zijn om een gasleiding en een waterleiding door de Vlaardingse Vaart te leggen. De uitbreidingen in het westen van de stad maken het leggen van deze leidingen nodig. Deze leidingen kunnen eerst wor den gelegd, als de toegangswegen naar de te maken brug in een voldoende sta biele toestand gekomen zijn, zodat de benodigde credieten later zullen worden aangevraagd. Nu echter de gemeente Rotterdam een zinker door de Vlaardingse Vaart legt, is het een niet te versmaden voordeel om de zinkers voor deze gemeente tegelijker tijd te leggen, aangezien dergelijke werk zaamheden zeer kostbaar zijn. Het is te verwachten, dat de gemeente Rotterdam bereid zal zijn om de kosten van het leggen gezamenlijk te verdelen op basis van de buis-wijdten. Voor het leggen van de stalen gaszin- ker is een crediet nodig van f 25.000. en voor de stalen waterzinker eveneens een crediet van f 25.000. B. en W. stellen de raad voor volgnr. 8 van de begroting 1949 van kapitaals uitgaven voor het gasbedrijf te verhogen met f 25.000.en dezelfde post voor het waterleidingbedrijf eveneens met f 25.000 te verhogen. De commissies voor de licht- en water bedrijven en voor financiën gaan met dit voorstel accoord. GESLAAGD Aan de rijksuniversiteit te Leiden, slaagde voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde de heer C. A. Teygeler, alhier. GOEREE Een half millioen mensen waren gister avond te Sofia aanwezig voor het station aldaar, waar het lijk van de te Moskou overleden Bulgaarse minister-president, Georgi Dimitrol', aankwam. De kist met het stoffelijk overschot, die in zwart en rood gehuld was, werd door leden van het Bulgaarse politbureau uit de trein gedragen en op de affuit ge plaatst van een door zes paarden ge trokken kanon. Dimitrof's weduwe, de sovjet-Russische maarschalk Worosjilof en de Roemeense minister van buitenlandse zaken, Anna Pauker, waren aanwezig op het station. De stoet werd voorafgegaan door dra gers van Dimitrof's Lenin-orde en ande re onderscheidingen en een krans van Stalin persoonlijk. Worosjilof en de leden van het polit bureau droegen de kist van de affuit en zetten haar in een zaal van het parle mentsgebouw. Het stoffelijk overschot zal daar tot Zondag worden opgebaard en vervolgens in een speciaal mausoleum worden geplaatst. Onze Parijse correspondent seint: De aanhoudende droogte, ernstiger dan sedert het begin van de meteorologische waarneming ooit werd waargenomen, wordt voor de Franse landbouw een ware catastrophe. De putten en drinkplaatsen zijn droog en de boeren moeten het water dikwijls mijlen ver halen. Er is nagenoeg geen hooiopbrengst en de boeren maken zich zeer ongerust over de veèvoedering. De oogst is buitengewoon vroeg, maar de granen zijn uiterst schraal. De prefecten dringen allerwegen aan op het meest zuinige waterverbruik. Ook Parijs ondervindt grote hinder. Daar het watervlak der reservoirs voor de electriciteitsvoorziening reeds beneden het noodpeil is gedaald, wordt in Parijs weer onderbreking van de stroomleve- ring toegepast. van het werk van de huishoudschool, welke op Zaterdag 9 Juli van half 4 tot 6 en van 8 tot 9 en Zondag 10 Juli a.s. op dezelfde tijd in de school Westmolenstraat wordt georganiseerd. De directrice, Zr. Consolatrix, is te spre ken op Dinsdagmorgen van half 11 tot 12 uur en 's Woensdagsavonds van 7 tot 8 uur. In de afgelopen nacht is ten gevolge van een beroerte plotseling overleden de heer A. N. Vollebregt, gewoond hebbende in de West Frankenlandsestraat. Hij ver toefde met vacantie in Lage Mierde. De heer Vollebregt was vanaf de wijding van de hulpkerk O. L. Vrouw Visitatie op 8 September 1933 tot Mei 1946 koster. Om gezondheidsredenen legde hij toen het kosterschap neer en was tot op heden achter-koster. De oude kunst- en antiekbeurs te Delft blijft zich in de bijzondere belangstelling van het publiek verheugen. Reeds meer dan 6000 bezoekers, waarvan een derde uit buitenlanders bestaat, heeft de beurs bezocht. Verschillende kunstvoorwerpen werden reeds verkocht, hetzij aan Neder landse hetzij aan buitenlandse musea. De totale waarde van de in het mu seum Prinsenhof ondergebrachte kunst werken dezer „beurs" wórdt geschat op meer dan 6.000.000. Wanneer een kunst voorwerp naar den vreemde wordt ver kocht, dan mag door de verkoper 75 pet. van het bedrag dat hij ontvangt worden besteed voor aankoop van kunstvoorwer pen uit het buitenland, waarvoor in Ne derland interesse bestaat. Er is van de beurs een filmpje gemaakt, dat in het volgende bioscoopprogram in het journaal zal worden vertoond. In een rapport, dat door J. W. Snyder, de Amerikaanse minister van Financiën, aan president Truman en het Congres is uitgebracht, zegt deze, dat de voortzet ting van de Amerikaanse hulp aan de Marshall-landen niet afhankelijk mag zijn van een verdere vermindering van de goud- en dollarreserves dier landen. Hij voegt daaraan echter toe, dat de toewijzing van Marshallhulp niet ge schieden mag met het speciale doel om buitenlandse-valutareserves te vormen. Snyder wijst erop, dat de Marshall- landen in de eerste na-oorlogse jaren hun njonetaire reserves sterk zagen ver minderen door de pogingen om het hoofd te bieden aan het totale nadelige saldo op hun betalingsbalans. Voor het begin van de Marshall-hulp hadden zij meer dan 2,5 milliard aan hun goud- en dollaractiva onttrokken in de 314 jaar tussen Juli 1945 en December 1948. De Nationale Adviesraad heeft geconsta teerd, dat vele der deelnemende landen belangrijke vorderingen hebben gemaakt op het gebied van productievergroting, vergemakkelijking van de handel en het bereiken van een binnenlandse finan ciële stabiliteit. Verwacht mag worden, dat de Wereldbank een toenemend aan deel zal hebben in de financiële last van de ontwikkelings- en moderniserings programma's over de gehele wereld De Bank verleende in Mei 3947 haar eerste lening en sedertdien heeft zij meer dan $650 millioen uitgeleend. Nader vernamen wij gistermorgen, dat de politie te water beide schepen gevonden heeft. Zij zijn naar de Schokkerhaven gesleept.. Het kleinste, een tjalk, de „Spera" had een defect aan het roer en maakte reeds water toen er redding kwam. De schipper was op dat moment bezig een gedeelte van de lading over te brengen in de sloep. Het tweede schip, de „Hardie", een Kempenaar, was er iets ernstiger aan toe en maakte vrij veel water. Na herstel van de avery zullen de schepen hun tocht voortzetten. Beide vaartuigen waren geladen met grint. Tijdens een inleiding, die hij gister avond voo enige honderden boeren ut; het gehele land in Den Bosch hield over de emigratiemogelijkheden t. a. v. Frankrijk, in welke verband hij o.a. wees op de streek LothCaronne, heeft de heer C. v. Meel, de Ned. Landbouw- attaehé in Frankrijk medegedeeld, dat er in Parijs momenteel besprekingen worden gevoerd over de levering van pootaardappelen van Nederland naa- Frankrijk. Hoewel dit quantum verleder jaar 100.000 ton bedroeg, verwachtte spr. dat dit jaar ongeveer 40.000 ton minder geleverd zal kunnen worden. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat men zich in Frankrijk, vooral in Bre tagne, is gaan toeleggen op de teelt van pootaardappelen. Veldmaarschalk Montgomery, öe op perbevelhebber van de strijdkrachten der Westelijke Unie, heeft aan boord van het vlaggeschip Implacable tijdens de oefeningen verklaard, te hopen, dat er volgend jaar gezamenlijke oefeningen zullen worden gehouden door de strijd krachten van alle landen van het At lantisch Pact. Montgomery, die Reuters verslaggever een exclusief interview toestond, gaf een uiteenzetting van zijn conceptie van de rol der strijdkrachten van de Westelijke Unie in de verdediging van hun landen tegen agressie. 1. De landmacht moet het territorium, waar de volken der Westelijke Unie wo nen, tegen de vijand behouden. 2. De zeewegen naar een haven van dit territorium moeten worden beschermd. 3. Om deze beide doeleinden te verwe zenlijken moet een voldoend sterke lucht macht worden opgebouwd in het bewust zijn, dat de luchtmacht het krachtigste van alle oorlogsmiddelen is. Deze taak is thans toevertrouwd aan 'n commissie met een voorzitter, zo zeide Montgomery, doch dat is alleen in vredes tijd mogelijk. In tijd van oorlog moet deze taak worden vervuld door een opperbevel hebber met onder hem ressorterende commandanten. De thans gehouden oefeningen hebben, volgens de veldmaarschalk bewezen, dat de West-Europese landen kunnen samen werken. de twee besten zijn hierbij afgedrukt voelde men een zucht van verrassing door de rijen der raadsleden gaan. In het betoog was niet alleen een ar chitect. maar ook een stedebouwkundige aan het woord. Hij wees er op, hoe de Plantage ontstond in een tijd. dat de stadsuitleg nog geheel anders was. Hij betoogde aan de hand vap de kaarten, hoe een afsluiting van de groenstrook naar de stadskant toe de werking van de rest ten goede zal komen. De tweede foto van de maquette toont aan, dat dit deel van de stad er geheel anders kojnt uit te zien door verandering van de stand van het Monument voor Gevallenen. De reiger'oomen zullen naar de mening van deskundigen het onde-sp't moeten delven tegen de aanval van de guano. Op de plaats daarvan komt er een groot plein met in het midden drie bomen, omzoomd door strakgeschoren heg- en boompartijen. Het monument zelf is ge dacht als een forse muur met bronzen haken voor de kransen en bronzen platen met de namen der gevallenen. Het komt te staan voor en naast een waterprr.ij aan de kant van het postkantoor. Drie hoge vlaggemasten markeren de plaats. De afsluiting van dit nieuwe herden kingsplein wordt verkregen door het Cultureel Centrum. Detoegang -tot de Plantage vanuft de Gerrit Verboonstraat wordt nu veel monumentaler. Het tegen deel van een steeg ontstaat. Men beklem toont de waarde van de Plantage. Dit zal des te sterker spreken, als men bedenkt, dat aan beide kanten een rij hemen ge plant wordt. Het benzinestation zal Ver dwijnen en in een laan van bomen rijst langzaam het CentriAn omhoog. Over het interieur van dit Centrum hebben wij reeds gesproken. Wel is het nog goed erop te wijzen, dat de zaal amphitheaters-gewijze oploopt. Het dak loopt naar achter toe af, zodat men ach terin in het dichtst van het geluid zit. Bovendien zijn acousïische luiken aan gebracht. Voor de acteur heeft deze bouwwijze het voordeel, dat hij rondom zich mensen ziet, waardoor hij sneller contact krijgt, dan dat hij voor een ge hoor speelt, dat op dezelfde hoogte blijft. Dit plan komt nog niet in de oude Raad, maar in de nieuwe. Het uitblijven van vragen zal wel niet betekenen, dat iedereen het ermee eens was (Wie zweeg stemde nog niet toe), maar ongetwijfeld heeft deze uiteenzetting prachtig werk gedaan om de zaken in hun juiste pro porties terug te krijgen. „Heeft een van de heren, raadsleden, nog iets te vragen?.Dan dank ik prof. v. d. Broek hartelijk voor zijn duidelijke uiteenzetting omtrent de plannen voor de bouw van een Cultureel Centrum en ik hoop, dat deze voorlichtings-avond zal bijdragen tot de documentatie van de Raad", aldus besloot mr. J. W Peek, de voorzitter, gisterenavond de Raadsverga dering. Duidelijke lichtbeelden, overzichtelijke kaarten en welbespraaktheid waren te pas gekomen aan de eerste kennismaking van de Raad met het Cultureel Centrum, dat Prof. v. d. Broek voor de kop van de Plantage ontwierp. Deze keer was het geen provisorische maquette, maar een prachtige natuurgetrouwe nabootsing van de mogelijke toekomst van de Plantage. Toen de eerste lichtbeelden voorschoven Gisteravond vertrok de Nederlandse zanger Laurens Bogtman per K.L.M.- vliegtuig naar Afrika waar hij een tour nee van ongeveer drie maanden zal ma ken. Hij begeeft zich eerst naar Leopolds- ville in de Belgische Congo en vandaar naar Zuid Afrika. Hij heeft voorts con tracten voor radio-concerten in Johannes burg, Durban en Kaapstad. In verband met de havenstaking te Londen is de internationale vakvereni ging van zeelieden, die verbonden is met de A. F. L. (American Federation of Labour), voornemens op nader te bepalen tijdstip een boycot van alle Britse schepen in havens aan de Oost- Amerikaanse kust af te kondigen. De boycot zal bedoeld zijn als re presaille op de weigering van de Rritse havenarbeiders om op Canadese scheper te werken, die betrokken zijn bij het dispuut tussen de Canadese zeelieden unie en internationale zeeliedenvereni ging. Met ingang van 7 Juli is de distributie van naaldhout opgeheven met uitzonde ring van oregorlpine, pitchpine en caro- linapine. Naaldhout met uitzondering van de genoemde soorten kan dus in. het vervolg zonder vergunning gekocht, verkocht, afgeleverd en be- en verwerkt worden. Achter een nieuw, plein bij een nieuw monument voor de' gevallenen rijst uit het groen het nieuwe Culturele Centrum op. Terwijl enerzijds bomen moeten sneu velen, zullen er anderzijds worden by. geplant om langs L. Nieuwstraat en Tuinlaan het Plantage-karakter te ver sterken. Niet onwaarschijnlijk zal de wilde wingerd spoedig de grote vlakken van het gebouw overwoekeren en zodoende alles nog gepaster maken in deze af sluiting van een nieuw schoonheidspunt in Schiedam's stadsplan. Op de voor grond ziet men duidelijk het ontworpen p'ein voor het monument. In het midden een bomen-drieling, daarachter rijzen de viaggestokken omhoog. Men kan nog juist de waterpartij zien, die hier de rustige sfeer nog zal versterken. En dan begrijp ik niet hoe het moge lijk is geweest dat maar zo weinig Schie dammers van die K.C.G.-avonden hebben geprofiteerd Dan voel ik mee de ellende van de be stuurders als ze de stapels onverkochte kaarten naar het kantoor in de Nieuw straat droegen om tenminste de teveel vooruit-betaalde vermakelijkheids-belas ting terug te krijgen Dan proef ik de bittere ellende van deze idealisten, dan begrijp ik de stil ge schreide tranendan besef ik hoe zij in dit stadje zich gevoeld moeten hebben als een handjevol blanken in een ondoor dringbaar oerwoud.... als pioniers in een keiharde, onbarmhartig taaie woes tenij Min of meer met tranen in de ogen ben ik terug gegaan naar het indrukwek kende doktershuis en heb daar stilletjes de notulen op de trap gelegd. De K.C.G. bestuurderen hadden mij echter gehoord. ..Kom es boven Sebastiaan!" riepen ze. Ze riepen het vrolijkHoe mensen in hun omstandigheden vrolijk kunnen zijn" overwoog ik bij mezelf.... „We hebben een programma voor het komend winterseizoenLuister maar eens." Ik luisterde.Het was een program ma om de culturele vingers van af te likkenHet wasenfin U zult het. straks zelf weten, want er wordt een fol der van gemaakt.... U moet die folder beslist lezen.... U zult even paf staan als ik, D zult, na het lezen van die folder we ten: Er is toch maar één K.C.G. en U zult zeker lid willen worden van dit genootschap! SEBASTIAAN. Hebt U de contributie over dit jaar al betaald?" informeerde de penning meester. „Na de oorlog. „Schenk eerst eens een kopje thee in" vond de moderator.... „Na de oorlog...." „Ja, dat weet mijnheer nou wel" hielp een ander bestuurslid. „Hier heb je de notulen", zei de secre taris nijdig, smeet me een bundel dicht beschreven papieren toe en schoof me naar buiten Ik heb de notulen van het K.C.G. ge lezen, lieve lezer.Ze liggen hier vóór me op mijn schrijftafel Ze vormen een epos, een waar helden dicht... zij vertellen van harde strijd, van bittere teleurstellingen, van angstige kas-posities, van moedig doorzetten.... In October 1945 zijn ze begonnen, vol optimisme, vol hevig oplaaiend enthou siasme: In Schiedam moet iets goeds ge bracht worden. Er werden brieven geschreven aan uit stekende kunstenaars. er werden pro gramma's samengesteld, folders gedrukt, artikelen in de krant gezet Als ik de programma's doorneem dan galmen de namen van de artisten mij als klokken tegemoet, dan zie ik die avon den weer voor me als monumenten: heerlijke onvergetelijke monumenten van echte diep, begeesterend kunstgenot Sinds drie jaar volg ik met eerbiedige verbazing de verrichtingen van het Ka tholiek Cultureel Genootschap Aile avon den, door dit genootschap georganiseerd, heb ik bijgewoond en elke keer wist ;k, nog vóór ik het in de krant had gelezen, dat het een cultureel hoogtepunt was geweest Op een goede Maandagochtend ben ik plotseling wakker geworden met een hevige nieuwsgierigheid. „Nou wil ik het weten" riep ik tot mevrouw Sebastiaan. die van schrik rechtop zat.. „Nou wil ik weten waar die kerels het vandaan halen" „Welke kerels?" vroeg ze angstig, de dekens over haar hoofd trekkend. „De kerels van het K.C.G.", legde ik uit Mevrouw Sebastiaan heeft me met het harde gedeelte van de handveger tot rust en kalmte gemaand, maar de gedachte liet me niet los. „Ik wil het weten" begon ik aan het ontbijt opnieuw. „Pas op hoor!" dreigde mijn echtge note „Ik moet het weten!" herhaalde ik aan de lunch.... „Je zult het weten", roffelde de hand veger.... .Hoe kan ik het te weten komen? pruimde ik 's avonds tussen de soep en de bloemkool Mevrouw Sebastiaan heeft ten einde raad mijn vriend, de lange reporter op gebeld. Hij kwam hals-over-kop, rookte vier dikke sigaren, at de laatste sinaasappel zonder bon en zei „Kom maar mee".... Elleboog-duwend baande hij zich een weg door allerlei comité's en commissies, veegde gemoedelijk een paar raadsleden tegen de stoep, opende met een valse sleutel de deur van een indrukwekkend doktershuis, rolde mij een deur door en.. „Voila!" sprak hij Daar zaten ze: de bonzen van het K.C.Gde culturele mannen!!! „Mag ik U iets vragen?" begon ik.... „Hoe kwam U er toe om „Na de oorlog" antwoordde de secreta ris meteen. „Een ogenblikje" onderbrak de voor zitter. Bent U van de brandweer of komt U namens de BUMA"'" „Voor de krant" verklaarde de lange reporter. „Na de oorlog" vertelde de secretary.. GEBOREN: Grada A. J., d van A. van Meurs en L. Kluwen: Jacobus z. van o. v Diik en B. Schramade; Suzanna E.. van B v Seters en J. A. J. Winkels; Finn F A z van F. P. Bek en A. C E Uszleit; Jaap, z. van K. v. Duffelen en 1. Hoog- vorst; Johanna, d van Th. J van 't Ge- loff: Willem F„ z. van E. P. v d Valk en J. v. Veelo. OVERLEDEN: E. Verkade 68 j.; N. N. Ahlgren 72 jaar; E. v. d. Endt 68 j. vr. VSA P. c. v. d. Gaag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2