Indrukwekkend défilé langs Vorstin en Prins eerhericht PRAAG SLAAT opnieuw TOE Plan voor Kath. Wereldprotest tegen godsdienstvervolging De regeringscrisis in België In Drente brandt weer LICHT Om de waarde van het geld Uitwisseling van zienswijzen te Londen O Nederland financiert repubiek Koperen bruiloft Koninklijk feestelijk gevierd Paar Oproep tot gezamenlijke Actie bjjde Uno Economische positie nog niet besi DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Secretaris van de Pauseli jke Nuntiatuur gearresteerd Een taak voor de jeugd Russisch graan voor Engeland Duitsers in een ton Rode vrees voor nieuwe verkiezingen Stratocruiser had weer motorstoring Besprekingen worden te Washington voortgezet NDER DE LOUPE Een Veldmuizenplaag 71ste JAARGANG MAANDAG 11 JULI 1949 No. 20975 In de tuin van het paleis Soestdijk werden de deelnemers aan het défilé onthaald op koffie en broodjes, terwijl verschillende groepen demonstraties gaven. Vertegenwoordigers van de jeugd boden het Koninklijk paar een reuzen medaille aan met het opschrift „Wij slaan spijkers met koppen". Ook de prinsesjes mochten een spijker in deze medaille slaanOp de foto slaat ons jongste prinsesje ook spijkers met koppen ONVERGETELIJKE MIDDAG VOOR DE JEUGD Het park een speeltuin Koninklijk Paar ter kerke HOFFMAN NAAR EUROPA WARM WEER 3.800.000 WERKLOZEN IN DE V. S. KARD. DE JONG SPRAK DEELNEMERS TOE Engels vliegtuig vergaan? De besprekingen over de huidige dollarcrisis van het sterling- gebied en West-Europa tussen de Engelse, Canadese en Ameri kaanse ministers van financiën te Londen konden Zaterdag niet beëindigd worden. Zij moesten Zondag worden voortgezet en in de namiddag werd een communiqué verstrekt, waarvan wij hier onder de inhoud laten volgen. Behalve Cripps, Abbott en Snyder namen ook verschillende deskundigen van de drie landen aan de besprekingen deel. Kort na de uitgifte van het communiqué vertrok minister Snyder gistermiddag per vliegtuig naar Brussel. Diepgewortelde fouten Amerikanen zullen weer in de markt komen GEEN GOEDKOOP GRAPJE Boeren zijn radeloos BELANGRIJKE GEBIEDS- CONCESSIES OP JAVA EN SUMATRA DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J. KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: R. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende aivertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze speciale verslaggever) Bii boom 28 ging mijn oude Alkmaarse hart open. Het kan ook bij een andere boom geweest zijn. Maar daar ergens stonden mijn Alkmaarse kaasdragers precies zoals ik ze vroeger in mijn jeugd in dat oude stadje honderden malen had gezien, toen wij op de ber ries zaten, als deze, glimmend van de olie leeg door de kaasdragers terug naar het Waaggebouw werden gesuk keld. Nu «waren er bovendien nog tnooie witte kaasmeisjes bij, zoals Alk maar die niet kent, maar die het ge heel een liefelijker toon gaven, om dat hier het huwelijksfeest gevierd Werd van het koninklijk echtpaar en heel Nederland zijn schoonste en beste vertegenwoordiging had gezonden op deze blijde receptie. Bij boom 18 op de Amsterdamse Straat weg overschaduwd door het groen der bomen, liepen aandachtig de professoren van de Leidse. Utrechtse en Groningse universiteiten Op en neer als in een ge wichtig filosofisch dispuut. Voorts liepen er herderinnen, Karei Lotsy niet zijn elf Oranjetruien ditmaal voetballers van de Utrechtse clubs D.O.S., U.V.V., Hercules Velox en Elinckwijk. Met het doffe gedreun der trommen, waarachter het Schuttersgilde St. Jan uit Babberich, opmarcheerde formeerde zich zo een stoet van ruim 1500 mensen, die langs het koninklijk paar zouden defile ren als een hulde van Nederland aan vorstin en prins op hun koperen bruiloft. Precies om half elf verscheen het ko ninklijk paar, vergezeld van de drie oud- f^e prinsesjes op net bordes voor het pa- leis. De koningin droeg een lichtblauwe zomerjapon en een wit e hoed, de prins Was gekleed m generaalsuniform. Even liep de koningin de trappen van het bor_ des af om naar het bal<te Zler^ wgar inevrouw Penning stonu met prinses Ma rijke op de arm. En nauwelijks had zij zich weer bij de prins gevoegd of de rna- rinierskapel marcheerde net grintpad naar het paleis op en bhes haar vrolijke muziek het koninklijk paar tegemoet. Daarachter volgden eenheden van het Kon. Nederl. Indonesische leger, de ma rine de Landmacht en de Luchtstrijd krachten. En terwijl vliegtuigen van de Nationale Luchtvaartschool over het pa leis vlcgen kwam de lange stoet voorbij, pe Nationale Bond „Het Mobilisatie- kruis" en wit gekapte ziekenzusters, stu denten met hun fluwelen baretten, waar- btee zij zwierig groetten, toen zij voorbij de koninklijke familie gingen. En zo ging daar 50 minuten lang een stoet voorbij van Brabantse boerinnen, katholieke ar beiders. Hervormde knapenverenigmgen, biljarters en dammers, mensenredders in hun lichtgele oliejassen kynologen met hun keeshondjes, kaasdragers met hun kaasjes en Lotsy met zijn voetballers Soms eenvoudige groepen met geen an dere versiering dan een eenvoudig ararv jestrikje, maar meestal mensen met de attributen of in de kleding van hun ambt. beroep of sport. En de onvermoeide Mari- nierskapel blies maar voort en hulde het geheel in blijde klanken, welke taak later door de Koninklijke Militaire Kapel werd overgenomen En toen tenslotte de laatste vertegenwoordigers der Neder landse visserij waren voorbij gemar cheerd, klonk het Wilhelmus en fladder den honderden duiven, losgelaten uit nun manden, de hemel tegemoet. Na het défilé werd het feest nog een poos in de grote tuin achter het paleis voortgezet. Daar stonden lange witge dekte tafels met verversingen, waar la keien in blauwe uniformen de 1500 ver tegenwoordigers van het Nederlandse volk die bijna een uur voor het Konink lijk Paar hadden gedefileerd, van het nodige voorzagen Koningin en Prins en de drie oudste Prinsesjes gingen temid den der gasten, die zich ten aanzien van de Koninklijke Familie niet onbe tuigd iieten. De narren van het Schut tersgilde St. Jan werden narren, vendel- zwaaiers lieten hun vendels wapperen en klappen in de wind en de Prinsesjes Senoten er zichtbaar van. Des middags was de jeugd aan de •jj werd een indrukwekkend jeugddefilé voor het jubilerende Ko ninklijke Paar, honderden jongens en meisjes, die misschien voor het eerst in hun jonge leven de Koningin en de Prinsesjes zo echt en van dichtbij zagen. Daartoe hadden zij na afloop van het défilé nog meer gelegenheid want toen werd de paleistuin omgetoverd in een speeltuin met uitspanning voor kinderen. De gehele Koninklijke Familie vertoefde weer in de paleistuin tussen al deze kin deren en de Kajotters en A.J.C.-ers, jonge boerinnen en scholieren, voetbal lers, gymnasten en padvinders lieien eens even ion en horen, waartoe zij in staat waren. Jonge boerinnen zongen haar boerenliederen en dansten er hand in hand hun boeienreidans bij. De violen der A.J.C.-ers zongen en jong,; padvinders sloegen onvervaard met groie hamers de spijkers in het hout. Dat moesten de Prinsesjes ook doen en na dat de drie oudsten hun beurt haften gehad, mocht ook Marijke het proberen. Ze kreeg de hamer in de hand, de Ko ningin hield het kleine handje vast en zo verdween de spijker onder gejuich in het hout. Hier in de paleistuin vonden de 1500 jongens en meisjes elkaar, die aan het défilé hadden deelgenomen, onder de bezielende leiding van de vrou welijke trommelslagers en hoornblaze.s van de band van het Ned. Padvinders- gilde Haarlem, voor wie echter de Har monie „Prins Hendrik" uit Apeldoc-i en de „Enschede-band" van de lied. padvinders niet onderdeden. De padvin ders hadden in het voorbijtrekken hun hoeden laten tollen op de lange stok ken, de jongens van de Kon. Ned. ver eniging voor Luchtvaart hadden met mo dellen, tot vliegende vleugels toe, mee- getorst, maar nu waren alle attributen neergelegd en gedroegen zij zich zoais blijde kinderen zien gedragen m een speeltuin, waar onbezorgde vrolijkheid is. Zij sprongen en rolden over de gras perken „namen" in hun vaart de banken van het park en geen „bink" kwam er aan te pas om hun ook maar enige vreugde te ontzeggen Dat was het slot van deze grootse hulde der Nederlandse jeugd aan het Koninklijk Paar, waarmee niet alleen de Koninklijke Familie zich een uur lang amuseerde, maar waarover de kin deren zelf waarschijnlijk weken lar z niet zuilen zijn uitgepraat. Des avonds was er nog een voetbal wedstrijd tussen het paleispersoneel en een team uit het naburige dorpje Spa kenburg Het paleispersoneel verloor met 30 en de aanvoerder van de Spa- kenburgse club kon glimmend van trois uit handen van Prins Bernhard de door de Koningin uitgeloofde medaille in ont- v mgst nemen. Met deze voetbal-wed strijd werd het zo in alle opzichten ge slaagde feest besloten. Zondagochtend woonden Koningin en Prins temidden van de andere kerkgan gers de dienst bij in de Ned. Hervormde kerk te Baarn. Naar verluidt, zal Hoffman, het hoofd van de E. C. A. in de loop van deze week naar Parijs vertrekken, om daarmee een tour door de landen van het Marshall plan aan te vangen. Zijn reis zal naar verwachting tot eind Juii duren. w Weerverwachting van heden- tot Dinsdagavond: Droog en overdag zonnig weer met vooral in het binnenland zo merse temperaturen. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Dinsdag 12 Juli: Zon op 4.33 uur, onder 20.57 uur; maan op 22.41 uur, onder 6.25 uur. Pater Ludwig Smrzlik, reeds geduren de drie jaar secretaris van de diplo matieke missie van het Vaticaan te Praag, js Donderdag j.l., toen hy op Wes was naar het ambtsgebouw van de Pauselijke nuntius, door de Tsjecho slowaakse veiligheidspolitie gearres teerd. De zaakgelastigde van de pauselijke nuntius, mgr. Verolino, heeft een pro- In ziin lichtbaken van Zaterdag avond heeft de Z. E Heer H. de Greeve heel de Katholieke wereld opgeroepen tot een massaal protest tenen de schurkachtig vervolgingen van de godsdienst in Rusland satellietstaten. De bekende radio spreker wilde een antwoord geven op de vraag of geheel de Katholieke wereld nu maar werkloos moet toe zien bij de vreselijke dingen die ach ter het ijzeren gordijn tegen de gods dienst geschieden. Dit antwoord is: wij zijnmet 400.000.000 Katholieken in de gehele «vereld en van deze vier honderd millioen moet in September als de Uno weer vergadert, een don derend protest uitgaan. H de Greeve wees er in zijn toe spraak op, dat kerkvervolgingen als zich afspelen in Oost-Europa de conse quentie zijn van een langdurig proces ?an ontkerstening pn afbröttdin?- Het is verkeerd om te denken, hier te doen heeft met een plotseling toevallig verschijnsel. Wat in Oos - ®uropa gebeurt is een boze vrucht van ^etgeen reeds onmiddellijk na de mi - deleeuwen begonnen is. Daarom zijn deze dingen dan ook niet in een hand omdraaien te keren. Maar wat wij kunnen doen, tlat moe ten wij doen. Wij kunnen twee dingen, aldus spr.: wij kunnen bidden allereerst. Het ge bed is een geweldige kracht. Het gebed van 400 millioen Katholieken tezamen met hun aalmoezen en een leven vol gens Gods gebod zou de loop der ge schiedenis kunnen wijzigen. Spr. spoor de hiertoe aan. Het tweede dat wij kunnen doen, is protesteren, een geweldige keel opzet ten opdat men ons hore bij de Uno. Geheel de Katholieke wereld moet wor den gemobiliseerd. Langs alle mogelijke kanalen moeten de Katholieken van alle landen er toe gebracht worden om hun handtekening te plaatsen onder het massale vlammende protest dat in Sep tember bij de Uno moet worden in gediend. De organisatie van dat alles Is een taak, waaronder de Utrechtse jongeren hun schouders moeten zetten. Onder leiding van hun energieke stu wers en met de daadwerkelijke hulp Lail, a, Publiciteitsorganen waarover Katholiek Nederland beschikt, zouden zij deze grandiose actie moeten begin nen. test ingediend bij het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken op grond van het feit, dat de gearresteerde priester als secretaris van de nuntiatuur en diplomatieke status bezit. Mgr. Verolino heeft de deken van het diplomatieke corps te Praag, de Frans man Maurice Dejean, verzocht, dit pro test te steunen. De regering doet alsof zij van niets weet. Door de persafdeling van het Tsjechoslowaakse ministerie van buiten landse zaken werd medegedeeld, dat haar niets „van enige arrestatie" en van een protest, in verband daarmee ingediend, bekend is. Eenzelfde verklaring werd uit gegeven door de commissie voor kerke lijke zaken van de zgn. Kath Actie. „De Tsjechische veiligheidspolitie houdt de aartsbisschop mgr. Josef Beran, letterlijk achter slot en grendel in zijn paleis in Praag", aldus verklaar de gisteren een kerkelijk hoogwaardig heidsbekleder, die de aartsbisschop is wezen bezoeken. Een politie-agent in burger opent de deur om u binnen te laten en draait de sleutel in het slot om, wanneer u het naleis weer verlaat. Het bureau van de aartsbisschop wordt thans gebruikt door ambtenaren van de regering De aartsbisschop van Westminster, kardinaal Griffin, heeft gisteren opnieuw het katholiek volksdeel gewezen op de schandelijke onderdrukking van de vrij- held door Rusland en zijn satellieten, de grootste bedreiging voor de vrede sinds de nazi's hun poging deden, om de wereldheerschappij te verwerven. „Maai aldus de kardinaal, „wie ook bedrogen moge worden door hun brutale propa ganda, de Kerk van God, die oorlog ais ieder ander kwaad haat, is vastbesloten, te weigeren de kus des doods te aan vaarden, alsof het de bus des vredes was". Kard. Griffin zei, dat hij de Britse regering verzocht had, de handelsbe trekkingen met Tsjechoslowakije te ver breken totdat daar vrijheid van gods dienst toegestaan was", doch men had hem gezegd, dat het „niet in de lijn van het Foreign Office lag om. politieke standpunten een rol te^ laten spelen oij handelsovereenkomsten". „Een soortgelijk verkeerd beginsel' aldus de kardinaal, „was oorzaak, dat de verantwoordelijke staatslieden in dit lana de levering van schroot aan Duitslana toelieten tot de zomer van 1939". Van betrouwbaare zijde wordt ge- meld. dat Engeland en de Sovjet-Unie een overeenkomst zullen sluiten, waarbij de Sovjet-Unie 900.000 a 1 millioen ton grofkorrels graan binnen de komende 12 maanden aan Engeland zal leveren. Deze levering zou geschieden in het kader van een nieuw handelsverdrag van Engeland met de Sovjet-Unie voor 11 jaar, waar over than? onderhandelingen worden ge voerd. Officieel wordt uit Washington mede gedeeld dat er gedurende de maand Juni 3.800.000 werklozen in de Verenig de Staten waren, hetgeen ongeveer een half millioen meer is dan in Mei. Omdat ze waarschijnlijk niets anders en mogelijk ook niets beters te doen hadden, zijn drie Duitsers op het plan gekomen om op werkelijk gevatte wijze door Duitsland te reizen. Ze doen het namelijk per vat en willen rollend een afstand afleggen van 3650 kilometer met een daggemiddelde van 20 kilometer. Het vat is zo ruim, dat zij daarin niet alleen hun bagage meevoeren, maar er ook in overnachten. We zullen zien hoever deze moderne (wat slappe) aftreksels van Diogenes het zullen brengen; voorlopig lijkt deze rollerij nogal nutteloos. (Telefonisch van onze Brusselse corres pondent). De vastberaden houding der C.V.P. en de vrees in de oppositie te worden ge dreven, of wat nog erger is, de dreiging van nieuwe verkiezingen, schijnen de Belgische socialisten zodanig af te schrikken, dat zij al «veel minder hoog van de toren blazen. Het voornaamste feit der jongste 48 uur in de regerings crisis was de vergadering van de so cialistische partijraad, waartoe ook waren opgeroepen de comité's der ver schillende socialistische organismen, die men een revolutionnaire taak heeft toe bedacht voor het geval koning Leopold naar Belgie zou terugkeren. De rode partijleider, Buset, begon op deze bijeenkomst met nieuwe dreigemen ten: „Zijn partij zal weigeren in parle mentaire commissies te zetelen, waarin de C. V. P. over een meerderheid zou be schikken. Van Zeeland, zo beweerde Buset, is niet in zijn taak van formateur geslaagd, omdat de socialisten het niet wilden en omdat hij voor hun bedreigin gen is gezwicht". Daar is natuurlijk niets van aan, maar Buset moest zijn figuur redden. Hij had (Van onze correspondent) Gisteren waren ruim 5000 katholieke Drentenaren in Emmerdennen bijeeu gekomen voor het houden van een katholieke landdag. Deze landdag, die een gloedvolle manifestatie is gewor den, kreeg nog meer betekenis door de komst van Z. Em. Johannes de Jong. Aanwezig waren o.a. vrijwel alle gees telijken van Z.O.-Drenthe en de hoog- eerw. heer T. Veltman, deken van Kla- zienaveen. De landdag werd geopend door de voorzitter van het permanent comité, de heer J. Hemel uit Coevorden. Het onderwerp, dat voor deze dag was gekozen, was de Vastenbrief, die de bis schoppen dit jaar hebben uitgeschreven. De heer Zwanikken uit Utrecht belichtte de betekenis van deze brief voor Drente. Men kan wel menen, dat het met Drente wel in orde komt omdat men hoort van de vestiging van industrieën, maar Em- men, dat slechts 2/3 van de bewoners van Hilversum telt, geeft bijvoorbeeld aan overbruggingen in één winter onge veer, 15 maal zoveel uit als de laatste ge meente. In 1947 was het zelfs 20 maal zo veel Er zijn in Drente op bet ogen blik ongeveer 5000 werklozen. Daarom moet gezorgd worden voor nieuwe wel- vaarts bronnen. Er wordt in Drente ge streefd naar betere toestanden en de kreet „sociale rechtvaardigheid nu" is een kreet die gehoord moet worden, ook ver buiten dit gewest. Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong, celebreerde vervolgens een pontificaal Lof. Onder het Lof hield Z. Em. een toe spraak. Hij zeide, dat Drente een be langwekkende provincie is, .die eens ka tholiek is geweest. Toer de H. Lutge- rus hier werkzaam was, waren er in Drente maar weinig heidenen meer. Men heeft in Drente 35 parochiekerken gehad waaraan vele vicariën verbonden waren. Tevens waren er veel mannen en vrou wen kloosters. Bij de hervorming werd dit echter anders Toch bleef Drente nog lang katholiek. Men wist echter een zo danige politiek van onderdrukking te voeren, dat op het einde van de 18e eeuw in Drente maar weinig katholieken meer waren. Daarna kwam weer een op leving. Voornamelijk in het Oosten en Zuid-Oosten van de provincie is in de laatste eeuw het katholicisme sterk ont wikkeld. Er zijn nu 19 parochies en er zijn katholieke scholen. Nu kon er zelfs een katholieke landdag worden gehou den. Hoe het aantal katholieken in Drente ook groeit, het is een minderheid van de bevolking, dat is in heel het Noorden het geval, Daarom moet men elkaar steunen, steun geven aan de ge westelijke katholieke pers en aan de katholieke instellingen. De economische positie van Drente is niet best en daarom hoopte Z. Em. dat de regering voort zou gaan de vestiging van industrieën krachtig te bevorderen en het voortgezet en lager vakonderwijs te steunen. De Kardinaal werd door de voorzitter hartelijk voor zijn komst bedankt Met het zingen van het „Aan U O Koning der Eeuwen" en het Wilhelmus werd de land dag besloten. het verder over „onafgebroken waakzaam heid, die geboden is, omdat de leopoldisten hun laatste woord nog niet gezegd hebben en omdat het katholiek imperialisme nog niet ontwapend is". Achter dit rookgordijn van macht en toorn kwam toen echter de werkelijke Buset voor de dag, de Buset, die doods bang is voor de C. V. P. en voor het schrikbeeld, met zijn partij in de oppo sitie te worden gedreven. Zo kwaad hij zich over van Zeeland had uitgelaten, zo poeslief werd hij ineens, toen hij het over van Cauwelaert had. Van hem, aldus Buset, heeft men geen overhaaste dingen te vrezen. Van Cauwelaert wil helemaal niet het programma van de C. V. P. op dringen. „Het koningsprobleem is een belangrijk probleem naast andere pro blemen". De rode leider, die vroeger al tijd beweerde dat 'ter geen koningspr->- bleem meer bestond, om de eenvoudige reden, dat de soc'alisten nooit meer een terugkeer van Leopold zouden dulden, heeft dus al veel water in de wijn ge daan. Hij eindigde zijn plotseling tam gewor den toespraak met te constateren, dat op positie niet zonder nadelen voor zijn part-j zou zijn en drong er bij de aanwezigen op aan, thans nog geen definitieve conclu sies te trekken en vooralsnog een af wachtende houding aan te nemen. Vroe ger eindigden dergelijke bijeenkomsten met de goedkeuring van een arrogante en afwijzende motie vol bedreigingen. De schrik voor nieuwe verkiezingen schijnt dus bij de socialisten het begin van een zekere politieke wijsheid te zijn. Men zal moeten afwachten, hoe lang deze lichtelijk verbeterde gemoeds stemming zal luren. Inmiddels gaat de katholieke en de weldenkende neutrale pers voort, te verklaren, dat de linkse chantage de koningsgezinden geen duimbreed mag doen wijken en dat, indien liberalen en socialisten blijven weigeren een eer lijke oplossing van het koningsprobleem te helpen vinden, zo spoedig mogelijk tot parlementsontbinding en nieuwe ver. kiezingen moet worden overgegaan. "Gisteren is een „Stratocruiser" van de Pan-American Airways, die van New York naar de Bermuda-eilanden was ver trokken, weer op het vliegveld van ver trek teruggekeerd, omdat twee uur na de start één van de motonen niet goed bleek te werken. De gezagvoerder be sloot, mede in verband met het optreden van zwaar weer, terug te vliegen Dit was de derde maal in vier dagen tijds, dat een „Stratocruiser" van de Pan Ameri can Airways motorstoring ondervond. Een Engels waarnemingsvliegtuig van het Halifax-type, dat met een bemanning van 7 personen een vlucht over de At lantische oceaan maakte, is niet op zijn basis teruggekeerd. Vliegtuigen en sche pen zijn op onderzoek uitgegaan. Men vreest een ongeluk. In het communiqué wordt verklaard, dat er een algemene uitwisseling van zienswijzen heeft plaats gehad over maat regelen op korte en lange termijn om de huidige evenwichtsstoring tussen de dollar- en sterlinggebieden op te heffen. Begin September hoopt men te Washing ton verdere ministeriële besprekingen te houden. Verder is voorgesteld, dat de dr'e regeringen vóór de besprekingen te Washington technische en orieënterende besprekingen zullen houden Devaluatie van bet pond is tijdens de besprekingen van de drie laatste dagen tussen Cripps, Snyder en Abbott niet voorgesteld, aldus het commu niqué. Het communiqué verklaart, dat de drie ministers van financiën het er over eens waren, dat men bij het benaderen van de bestaande vraarstukken moet uit gaan van volledige erkenning van hun „ingrijpende en langdurige aard", en voegt er aan toe: „het doel moet zijn het verkrijgen van een stelsel voor de wereldhandel, waarin ue dollar- en de andere landen samen kunnen werken in één multilateraal kader. Alle betrokken partijen moeten bereid zijn haar politiek met dit doel voor ogen te herzien." In het, communiqué wordt op.nieuw be vestigd, dat de doelstellingen" van de economische politiek der drie regeringen dezelfde blijven ais uiteengezet in de artikelen van de overeenkomst van het Internationale Monetaire Fonds en in het handvest van Havanna voor een in ternationale handelsorganisatie. Bijzon dere nadruk legde men op de noodzake lijkheid, oplossingen te vinden, die om vangrijke werkgelegenheid zouden hand haven en de wereldhandel en internatio nale betaFngen in staat zouden stellen zich op multilaterale basis te ontwikke len. De moeilijkheden der laatste maan den zag men n'et anders dan als een fouten Allen waren het over eens, dat andere m. gelijkheden dan financiële bijstand, zoals de V.S. en Canada deze leveren, moeten worden onderzocht. De besprekingen te Washington zou den wederom door de drie regeringen worden gehouden. Middel tot herstel ligt bij Sterling-gebied (Telefonisch van onze Londense correspondent. Uit het communiqué wordt afgeleid, dat de ministers van de drie landen voorlopig de conferentie om de toestand te herstellen door gemeenschappelijke maatregelen tot September a.s hebben uitgesteld als de monetaire autoriteiten te Washington bijeenkomen. Ondertussen zullen de aspecten van de vermindering van de Britse goudreserve verder be studeerd worden door de deskundigen van de drie landen. De politieke medewerker van de Daily Chronicle beschouwt dit als een klaarblijkelijke erkenning dat geen volledige overeenstemming hierover bereikt kan worden bij de ministeriële besprekingen, die juist plaats gehad hebben. De Daily Herald, het orgaan van de regering, legt de meeste nadruk op de zinsnede in het gisteren te Chequers uitgegeven communique bied. Mr. Snyder, zegt het blad verder, heeft duidelijk doen uitkomen gedurende de besprekingen, die juist hebben plaats gehad, dat het middel tot herstel var. een handelsbalans gelegen is in handen van het Sterlinggebied zelf. Engeland moet 'ijn kosten verlagen, teneinde de concurrentie het hoofd te kunnen bieden Ondertussen zullen Amerikaanse, Britse en Cadanese economische deskundigen onmiddellijk aanvangen met het omzet ten van de algemene conclusies, waartoe de conferentie gekomen is in speciale voorstellen. Deze zuilen door de minis ters op de conferentie te Washington in September onderzocht worden. De finan ciële medewerker van de Daily Tel. zet- de. dat men niet verwacht, dat het com muniqué van de schatkist over de finan ciële besprekingen enige merkbare in druk zou hebben op de beurs of op de industriële positie van Engeland. Zaterdag heeft John Snyder nog ver klaard, dat naar zijn mening de Amer- kaanse aankopen van grondstoffen in het sterling gebied zullen herleven, zo dra de huidige Amerikaanse „aanpassing" voltooid zal zijn. De inkomens in de V.S zijn nog steeds niet ver van het hoogtepunt verwijderd en grote inkomens leiden tot uitgaven. Hoe de Britse prij zen naar beneden te krijgen, zodat de Amerikanen er toe gebracht worden hun geld aan Britse goederen te beste den, is een vraagstuk, dat de Britten aangaat. In antwoord op een vraag of aange nomen mocht worden, dat de Marshall hulp tot 1952 zou worden voortgezet zeide Snyder, dat dit van het Congres afhing. Hij achtte echter een redelijke zekerheid aanwezig, dat de hulp zou worden voortgezet. Het is meestal prettig, uit de lezers kring reactie te ondervinden op hetgeen men schrijft. Waarbij het helemaal niet nodig is, dat de inzender het met het geen geschreven werd, eens is; integen deel, men steke onvervaard van wal en neme bij het praaien geen blad voor de mond. Doch het is niet aangenaam, als iets in de schoenen geschoven wordt, dat niet alleen onjuist, maar zelfs ietwat on heus genoemd moet worden. En dit laat ste is o.i. het geval bij onderstaand inge zonden stuk, al nemen wij dadelijk aan, dat de schrijver het niet boos bedoeld heeft. Enfin, de lezer oordele zelf; hier volgt het: Geachte heer (Analyst), Naar aanleiding van het door U ge plaatste artikel in Uw blad van 30-6-'49 zou ik gaarne het volgende willen op merken: Ik ben het volkomen eens met het door U geciteerde stukje van een lezer, ook wat betreft het gunnen van de ridder orde aan mevr. Blankers. Waar ik echter aanmerking op zou willen maken, is Uw antwoord, hetwelk U aan een lezer geeft, en hetwelk, naar het mij voorkomt, hem niet bevredigd zal hebben. U maakt er zich, naar het mij voorkomt, met 'n wel al te goedkoop grapje van af. wanneer U schrijft, dat een moeder van een groot gezin zoveel kilometers in haar huis moet lopen, op de bel en de overkokende melk moet letten enz. Bekijkt U het ook eens van de andere (juiste) kant I Een vrouw, die zich geheel geeft uit liefde tot God en haar man, en tien of twaalf kinderen op de wereld brengt, en deze voor Kerk en maatschappij groot- brengt. Dat is nog wat anders dan op overkokende melk te letten, of aan een hardloop-wedstrijd mee te doen. Denkt U, mijnheer (Analyst), echter maar niet, dat dit in hogere kringen zal gewaardeerd of zelfs begrepen zal wor den. Zelfs In bepaalde kringen van ons, Katholieken, niet. Zo'n moeder kan dan na vele jaren van grote zorgen en offers haar jongens nog wel afstaan voor In donesië; immers 40-45 pCt. van de jon gens in Indië is Katholiek. Maar meer moet zij niet verwachten, hoor I Uw antwoord, of althans de vorm, aan een lezer, heeft mij niet bevredigd en daarom dit schrijven. F. H. G. Laten wij vooraf vaststellen, dat eerst bedoelde inzender, naar hij ons mede deelde, hoogst tevreden was over het antwoord, omdat wij diep op de kwestie waren ingegaan. Zulks is wel wat anders dan de beschuldiging, dat wij ons met een goedkoop grapje ervan zouden heb ben afgemaakt. Wij vinden het onzer zijds ietwat goedkoop, slechts een ko mische illustratie als het overkoken van de melk uit het gehele betoog te lichten om de schrijver daarop te willen laten hangen. Er staan toch voldoende andere passages in, welke blijk», gaven van hoog achting voor de moeder van het grote gezin. Waarbij werd toegegeven, dat zo'n moeder ongetwijfeld een onderscheiding verdient, maar tevens gewezen wera op de practische moeilijkheden bij de toe kenning. Inzender zij ervan overtuigd, dat schrijver dezes uit dagelijkse erva ring, vroeger ais kind en thans als echt genoot en vader, weet, wat er van een moeder van een groot gezin geëist wordt. Daarom schreef hij, dat het leiden van een groot gezin niet alleen stalen zenu wen, doch vooral ook een hart van goud vraagt. Eerlijk gezegd, wij vinden de insinuatie van een goedkoop grapje vrij pijnlijk; wij hebben verschillende malen bewezen, een hoge achting te hebben voor het grote gezin en voor haar be langen dan ook steeds op de bres ge staan. Verwijt ons alles, wat men wil, maar niet, dat wij ons inzake een mate rie, welke het grote gezin raakt ons met een goedkoop grapje ervan zouden af maken. Dat de opofferende liefde van de moe der in hogere kringen en ook in be paalde Katholieke kringen niet zou wor den gewaardeerd, wij voelen ons daar van noch de promotor, noch de verdedi ger. Wanneer inzender op de vorm van het antwoord aanmerking maakt, dan zij' er op gewezen, dat wij in het eerste deel van de Loupe de in deze rubriek gebrui kelijke luchtige toon hebben aangeslagen maar in het tweede gedeelte over de verheven waardigheid van het moeder schap, waren wij toch voor ons ongewoon ernstig. Als inzender geen humor verstaat, dan vinden wij dat voor hem jammer. Doch laten wij hem ter stond opmerken, dat moeders van grote gezinnen zo is tenminste onze erva ring gelukkig wel zin voor humor hebben: een humor, welke zij putten uit het blijde en geestige kinderleven. En wij geloven, dat naast haar hoge opvat ting van taak en roeping, welke zij be zitten door haar levendig geloof, ook deze humor haar op de been houdt bij al haar zorgen en afmattende bezigheden. ANALYST Rond Den Bosch heerst er op het ogenblik een ware veldmuizenplaag en reeds enige tijd duurt deze onverminderd voort. Al het gras en rogge wordt weggevre ten en de boeren in Rosmalen zijn rade loos. De halmen worden onder aan door geknaagd, zij vallen om en de muizen verzadigen zich aan de beste roggeso reis. Ook de mangelwortels en aardap pels zijn al aan de beurt. De ramp strek zich uit over duizenden h.a. muniqué der drie mogendheden. regering aanvaard nog voordat minister Van Maarseveen zijn reis naar Indones aanving. Daarna zijn de Republikeinse eisen nog verder gegaan en hebben de Republikei nen zeggingsmacht geëist over grotere delen van Java en Sumatra, ook d waar de Nederlanders reeds waren maar waaruit zij zich later weer hebben teiug getrokken. Ook hierin zou de Nederlandse regering hebben toegestemd en wel tij dens het verblijf van minister Van Maar seveen in Indonesië. Hand rail uc iiiwsi I cis, wciKc uuor ae irrjiuuiurcuisc vei- Bovendien verluidt, dat de Ne er. in het com- tegenwoordigers bij de bespFtkingen na se Regering de Republiek belangnj e m - Uit Indonesië bereiken ons berichten, waarin gemeld wordt, dat de Neder landse regering na de Van Royen-Rum- overcenkomst weer belangrijk verder is waarin gezegd wordt, dat geen enkel gegaan met haar toezeggingen aan de voorstel gedaan werd met betrekking Republiek. Uit Batavia weet men ons tot devaluatie van het Pond Sterling namelijk mede te delen, dat de eerste Het blad noemt dat een van de meest j eis, welke door de Republikeinse ver- kenmerkende passages verergering deze overeenkomst gesteld werd, deze Toen mr. Snyder, de Amerikaanse m, |was' dat de. Republiek zeggingsmacht nister Zondagmiddag van Londen naar moeten kr«gen over die gebieden op Brussel vertrok, legde ook hij de nadruk Sumatra, waar het Nederlands gezag erop. dat er geen sprake van is. dat h»t vóór 8 Mei dus voor het sluiten dezer Pond Sterling gedevalueerd zou worden overeenkomst nog niet was gevestigd. De politieke medewerker van de Datty Dit betrof voorlopig twee kleinere ge- Ttel meent, dat thans overgegaan zai deelten van Sumatra tezamen een twm- woröen tot onmiddellijke vermindering j tigste van de oppervlakte van het gehele van de diepgewortelde i van de dollar-import in het Sterlingge- eiland. Dit werd door de iioenbedragen heeft toegezegd voor de opbouw van deze gebieden. Reeds eerder had de regering belangrijke bedragen toegezegd voor de financiering van het bewind in Djogja. De bedragen, welke zii nu zou hebben toegezegd voor de stuk ken van Java en Sumatra, welke de Re publikeinse regering nu met toestemming van Nederland heeft geclaimd, moeten echter belangrijk hoger zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1