Van Steenberg en won massa- sprint te Toulouse Grote drukte oü Venlose veiling ftoutfe ka are m9 Ned. marinevliegtuigen bij de manoeuvres Frederik zeven directeuren R Ark Noë Afgebeuld peloton slaapwandelde tot vlak voor de finish Van Cauwelaert consulteert TOUR PE FRAMlE van gevonden? V ADIO Toch nog duizenden kisten onverkoopbaar van Een aanval, die een uur te vroeg begon De klassementen programma een redding... DONDERDAG 14 .mi 1949 PAGINA 3 WW. Door MARTIN W. DUYZINGS TOULOUSE, Woensdagavond 13 Juli De karavaan sluimerde voort!.... Weliswaar had monsieur Goddet, die er kennelyk de voorkeur aan geeft de karavaan voor dag en dauw uit deledikanten te halen, ons vanmorgen eindelijk eens de gelegenheid geboden, wat een normaal mens in zo'n Tour aan slaap zo gruwelijk te kort komt, tenminste een béétje in te ba en, we iswaar ook nam hij, ongetwiifeld met het oog op de dramatische gebeurtenissen op de dag van gisteren ditmaal tussen kucnon en Toulouse genoegen met een lilliput-etappe van slechts 134 wonderlijk eenvoudige en licht lopende kilometers door ^e*jV1!Jn e e ^al van de Garonne, doch het hielp allemaal nietde karavaan sliep voort! En daar had de karavaan haar reden voor. AFGEBEULD...» -lwas- Italië remt Geruchten Boulogne PAKIJS SABLvJ De Belg Rik van Steenbergen (midden) liet zich in de 12e etappe van Luchon naar Toulouse, niet meer in de lure leggen en won deze ronde gedecideerd voor zijn landgenoot Marcel Kint (rechts). en de CLUBGEBOUW VAN AGOVV UITGEBRAND De kleine Breton Robic, die in de 11de ronde zijn kans greep. De étappe Algemeen VANBOXTEL PRINS BERNHARD OP EEN ONDERZEEëR Het begon met Knut keek verrast op. Hij had niet (Wordt vervolgd) iivav *-_i.1-ax t nog altijd zeer duidelijk kon horen kreu- Want dit bonte, zonderlinge, rond- bekkende wereldje van renners, satoren, journalisten. sta" harJ chauffeurs en Rode Kru's-zusters Bisteren in de onbeschrijflijke Aubisque het tsc'hers, méér ellende doorstTan en méér avonturen beleefd dan sen masseurs gisterenavond m Luchon niet minder dan drie uren lang de (voor meer dan een ton verzekerde) beenspie ren van ons aller campiomssimo, Gino Bartali. hebben moeten kneden en knij pen alvorens ze er in slaagden de ge kraakte Italiaan het prettige gevoel te «even dat zijn benen nog altijd tot dit tranendal behoorden en dat ze niet reeds volkomen afgestorven waren. Er wordt verder beweerd, dat Apo Lazarides die, zoal* u weet, gisteren door de dandy Charles Pélissier op minder gebruikelijke manier tegen de top van de Peyresourde werd aangesmakt, tijdens het avondmaal in het gerenommeerde hotel Continen tal te Luchon plotseling in een griezelig .soort van ijlkoorts verviel, dig van de soep tot de dageraad duurde en alle overige hotelgasten een slapeloze nacht bezorgde. Er wordt beweerd, dat de muis Marinelli gedurende de nachtelijke uren eindelijk gevolg gaf aan een lang gekoesterd voornemen en dat hij zijn 'ploegmaat Tacca, diens hogere ge wichtsklasse ten spijt, een lampetkan naar het onuitstaanbare hoofd mikte^met zóveel overtuiging tussen Luchon -en dat men vandaag Toulouse de heer Tacca alics n°g meer beweerd door nalisten. een' behalve door de jour- fiirwl' .i°urnalisten hebben gisteren een vol ma ia"Ujkse veldslag ip het tot schane,! krankzinnigengesticht her- dien in postkant°ortje - van Luchon tot eesfrnri nacht om een telefooncabine comnW en V(-rvolgens hebben zij hun complete voorraad aan stembanden aan narden gebruld in de meest ellendige telefoonverbindingen aan deze zijde var, de evenaar. Geen strijd De karavaan was gekraakt En het mocht dan vanmiddag, toen zij door de uitlopers der Pyreneeën trok en zij vervolgens voor het eerst sederi vele dagen haar koers weer naar het 0°t'. en dichtte, het mocht dan een dan ™lnder onverdraaglijk heet zijn daar, U t®" eer8isteren en de- dag het mocht verder duidelijk zijn dat ieder dié er in slaagde op zijn -entje weg te komen de kans liep net zoveel voorsprong te nemen als hij maar hebben wilde: men paste voor de gele geilheid. En de karavaan sliep voort bestond het in de eerste dertig kilometer met minder dan 16 minuten ae'n- op bet tijdschema, dat de tiiwon had klaargemaakt en dat het' wal K®e haakjes gebaseerd was op var, k, i ,l-'zonder optimistische moyenne het \t ometer per uur. Zij presteerde T our»* t,Paar nijdige heuveltjes rond J Barousse, waar heel het gezel- p In een afgrijselijke stofwolk ver te v °m er een balf uur later weer uit - 0'11en I's een rijdende negerneder- g Plt Timbouktou, te nemen in een 1 monsieur Goddet vermoede- Jnr, ril *1? toch al getergde zenu ^Hat el eiei5en Snerkt, ook al rflirlorf vsin Toulouse rond de der- l ieWhLlei?en op de tribunes van de wielerbaan te wachten zaten en om- dat deze derhgduizend vriendelijk doch dringend hadden doen weten, dat zij het uitvoerigste fluitconcert van héél deze Tour de France ten beste zouden geven als men hen langer dan hoogst nood zakelijk z°u prijsgeven aan de nu op nieuw weer met alle felheid brandende zon. Het deerde het peloton allemaal niet. Het peloton sukkelde maar lusteloos voort door de vruchtbare vlakten van de Ga ronne, waar de gewassen rijpend in de schoven staan en toen in St.. Goudens de Fransen Dos Reis en Idéé, welke laatste het altijd op dergelijke liliput- etappes gemunt heeft, eindelijk de eer- ste demarrage van heel deze dodelijke saaie tocht opvoerden, waren het, zoals gewoonlijk, de Italianen, die er onmid dellijk korte metten mee maakten. Er sprong er een met de vluchtelingen mee, de rest van het Italiaanse knechtenge zelschap trok vier kilometer lang met ijver aan het peloton: toen waren ook Idéé en Dos Reis al weer tot vredelie vender gedachten gebracht en was het verder duidelijk, dat wij ons dan ten ein de raad maar moesten voorbereiden op ®en massasprint ginds op de baan van Toulouse. De journalisten holden toen maar- vooruit naar Toulouse, waar de dertig duizend inderdaad alvast het beloofde fluitconcert begonnen waren, om die eindsprint van voor tot achter en in alle onderdelen te kunnen zien. Want sedert de sensationele gebeurtenis in de mas sasprint te Bordeaux waar zoals ge U wellicht herinnert de Belg Van Steenbergen zijn overwinning practisch cadeau gaf aan de Fransman Lapébie, die deze triomf overigens maar ander halve dag overleefde, is de belangstel ling voor massa-eindsprints in deze Tour verrassend snel gestegen. Steenbergen te Bordeaux namelijk ach ter de schermen nogal wat te doen ge weest. De Belg beweerde hardnekkig, dat hij zich vergist had in het punt, waarop men de eindstreep getrokken had, maar boze tongen hielden vol, dat hij zijn overwinning doodgewoon ver kocht had aan Lapébie en dat zijn din- gep, die in een Tour de France zoveel niet voorkomen. De Belg verscheen bij" dp wedstrijd- commissarissen op het matje, doch hij klemde zich bij hoog en bij laag aan zijn oorspronkelijk standpunt vast en aangezien ook Lapébie ten overstaan van de verzamelde commissarissen met de band op het hart verklaarde het evenbeeld van de belaagde onschuld te zijn. ging de affaire de weg, die de meeste dezer duistere affaires bewan delen: ze stierf in de doofpot. Doch se dertdien kan in deze Tour-karavaan Van Steenbergen niets meer doen en niets meer laten, of men speurt in zijn omgeving naar onheil en onregelmatig heden en met name vroeg men zich af aan wie de Beig ditmaal, nu Lapé bie reeds tot de overledenen van deze Tour behoort, zijn kans op de overwin ning ter overname zou aanbieden tegen een nader overeen te komen hoeveelheid aards slijk Doch zelfs dét bleef ons in deze volkomen saaie etappe bespaard. Geen sensaties Geen geruchten Geen verassingen Van Steenbergen liet er tien kilome ter voor de finish al geen twijfel aan, dat deze overwinning voor geen goud en geen tegenstander te koop was. Hij kon trouwens ditmaal een nederlaag niet riskeren én dus nam hij zijn maat regelen. Nog vóór Toulouse eindelijk in zicht kwam, had hij al de restanten van de Belgische A-ploeg reeds rond zich verzameld en nadat handige lieden als Ockers, Kint én wereldkampioen Schot- te hun mannetje in de gunstigste positie hadden gemanoeuvreerd met al het raf finement dat zó typerend is voor de Bei- Er is over die nederlaag van Van risdhe school, gaven in de laatste twee Voor ,de Venlose veiling was het gis teren een lange werkdag. Van 's morgens vroeg tot 's middags 4 uur werd geveild om de enorme aanvoer te verwerken, die ditmaal weer gedeeltelijk bestemd zou zijn voor Duitsland. Het laat zich aanzien, dat gisteren reeds voor een belangrijk deel van de 450.000, die voor deze week zijn uit getrokken aan Nederlandse groenten, naar Duitsland is gegaan. Toch bleken er weer duizenden kisten, waaronder sla en 2500 kisten tuinbonen onverkoopbaar De doorgedraaide sla zal als groenbemes- ting worden gebruikt. Doordat als gevolg van een nieuwe regeling de helft van de goedgekeurde groenten naar Duitsland mag worden ge ëxporteerd en de andere helft voor het binnenland bestemd is, kon men gisteren 8an de Venlose veiling merkwaardige prijsverschillen voor dezelfde producten beleven. De bloemkool I bracht voor Duitsland b.v. de maximumprijs van 42 cent op. De kopers voor de binnen landse markt gaven voor dezelfde soort niet meer dan 15 cent. Sla en tuinbonen liepen in vrij grote hoeveelheden door de klok, omdat de minimumprijs uit bleef. In het vervolg zal elke morgen o-m 7 uur per radio bekend Korden gemaakt of er die dag voor Duitsland kan worden geveild Dit om te voorkomen, dat de tuinders, zoals onlangs geschiedde, hun groenten naar de veiling brengen en daar dan vernemen, dat er niet voor Duitsland geveild wordt, omdat de dol lars op zijn. kilometers eerst Ockers en Schotte en vervolgens Marcel Kint een nummertje temiporijden weg, dat er zijn mocht en dat tenslotte tóch nog het peloton in brokken uit elkaar deed vallen. Van de gevaarlijke sprinters kwamen slechts de Fransman Le Nizerhy en de Zwitser Kubler gelijk met Van Steenbergen en de zijnen de wielerbaan in Toulouse binnengestormd. Voor alle veiligheid gaf men daar in de tunnel, die naar de baan leidt, de Zwitser, die nauwelijks min der snel en zeker zo handig is als Van Steenbergen, nog even een zwiepertje van je-welste en vervolgens trok Mar cel Kint met zóveel ijver de sprint aan, dat de wanhopige Le Nizerhy zelfs de tweede plaats niet veroveren kon. Zo vierde België in deze volkomen onbelangrijke etappe een dubbele over winning ,dodh voor het overige bleef vandaag alles bij het oude. Een rustdag kon nauwelijks kalmer en onbeduidender verlopen zijn (Telefonisch van onze Êlrusselse correspondent) Van Cauwelaert is nog steeds bezig, tal van politieke en syndicale leiders te consulteren. De situatie blijft ingewik keld door de onwil der linkse elementen, die nog steeds geen objectieve houding inzake het koningsprobleem schijnen te kunnen aannemen. Gisteren is vooral opgevallen een Lang durig onderhoud dat Van Cauwelaert met de socialistische leiders had, waaronder Spaak en Buset. Hij heeft deze heren een uiteenzetting gegeven van een eventueel regeringspnogram. Toen Spaak na afloop van deze conferentie door de journalisten om zijn indrukken gevraagd werd, bracht hij zijn handen voor het gelaat en zeide: ,.Ik verberg mijn gelaat, om u die indruk te verbergen". Deze boutade deed da persmensen wel even glimlachen, maar maakte ze niets wijzer. Later op de dag zeide Van Cauwelaert op de persconferentie, dat hij ook met de liberalen een uitvoerig onderhoud zou hebben. Dat wijst erop, dat nog steeds op 'n drie-partijenregering van katholie ken, socialisten en liberalen aanstuurt. Hij zal, na vandaag met de Liberalen ge confereerd te hebben, tot het einde van de week op een antwoord der linkse partijen wachten om te vernemen, of zij al dam niet bereid zijn, op een door hem uitgestippeld regeringsprogram met de katholieken in een drie-partijenregering te treden, die als een der meest belang rijke punten de spoedige oplossing der koningskwestie op haar program zou hebben. Sur MER. OU€N NANfy Co Lm AR L*\OC-H£lLB LAUJANN D'OLONNE AQJT f ITALIC) 3RJANC0N BoRPtAuy NIMEJ CARCA5ÏONNE /HARSeiU S SCBASDAN (spanje) LUC-HON AFGetFGDt AFSTANDEN NOG VOLGENDE trajecten NOG VOLGENDE TRAJECTEN Datum Traject KM- 14/7 ToulouseNimes 239 15/7 Nimes—Marseille 199 16/7 Marseille—Cannes 213 17/7 Rustdag in Cannes 18/7 CannesBriangon 274 19/7 Briangon—Aosta 257 20/7 Rustdag in Aosta il/7 AostaLausanne 265 22/7 Lausanne—Colmar 285 VAN DE TOUR DE FRANCE Datum Traject KM. 23/7 Colmar—Nancy 137 24/7 NancyParijs 340 EINDE VAN DE TOUR DE FRANCE TOTALE AFSTAND 4850 K.M. De étappe is 13/J gegaan van Luchon naar Toulouse (134 K.M.) en niet geëin digd, zoals op bovenstaand kaartje staat aangegeven in Carcasonne. Twee Turken, die de resten van de ark van Noë zoeken, hebben verklaard, deze gevonden te hebben. De een noemt echter een andere plaats dan de ander. De eerste beweert de ark aangetroffen te hebben op een plaats, twaalf dagen lopen van Tokat in Noord Centraal Ana tolia. Driekwart van de resten ligt be graven, verklaarde hij. Het gedeelte, dat boven de grond uitsteekt is begroeid met bomen en planten. Een dikke, zwarte, op teer gelijkende substantie zou de resten in stand gehou den hebben. Pe. .andGre .Turk betoogde, dat bij de ark btj Mardin, in de omgeving van de Syrische grens in z. O. Turkije had ont- dekt, waar de grenzen van Turkije, Syrië en Irak bijeengekomen. De avh, waarin zich twee kamers en een kleine kapel bevonden, was goed be waard gebleven. Inmiddels zijn de vier Amerikanen, die eveneens pogingen zullen doen de ark te vinden, in Ankara aangekomen, waar zij toestemming zullen vragen om 'enkele militaire zones door te trekken, teneinde de berg Aratat te kunnen beklimmen. het verongelukken van een der Ned. Fireflies de vraag naar voren, of onze vliegers wel voldoende ervaring hadden in het landen op vliegkampschepen. Van marine-zijde werd hierop geantwoord, dat een tweede vliegkampschip naast de Karei Doorman zeker zijn nut zou heb ben. Onze marine-vliegers hadden a.l. van November af al niet meer van de Karei Doorman gevlogen en voor het schip waarschijnlijk 1 September weer in de vaart komt, zal dit nog niet kunnen gebeuren. Wel hebben de Ned. vliegers voor de manoeuvres enige tijd op een Engels vliegtuigkampschip ge oefend. doch deze oefeningen beperkten zich tot maximaal vjjf deklandingen per vlieger. In de afgelopen nacht is vermoedelijk door het achteflat-.i van een smeulend sigarettenpeukje brand uitgebroken in het clubgebouw van de Apeldoornse voet balvereniging AGOVV. Het houten ge bouw is geheel uitgebrand en alle bekers, medailles enz- van de voetbalclub zijn verloren gegaan. Het klassement van de 12e etappe Luchon-Toulouse luidt: 1 Van Steenber- „er (België A) 3-32.11; 2 Kint (België A); 3 Le Nizerhy (West-Noord Fr.); 4 Kub ler (Zwits.); 5 Hendrickx (België B); 6 Martini (Italië B); 7 Dos Reis (Centrum- Z. W Fr.); 8 Ramoulux (Centrum-Z. W. Fr.); 9'Ockers (België A)10'Gemimani (Frankrijk A); 11 Deledda (Z. O. Fr), 12 Schotte (België A), allen m dezelfde tijd als de winnaar. Een halve minuut later kwam een groot peloton binnen waartoe Magnl, Coppi, Bartali, Robic en alle andere kop stukken behoorden. Het algemeen klassement na de 12e étappe is: 1 Magni (Italië B) 75.57.03; 2 Fachleitner (Z. W. Fr.) 75.59.13; 3 Ma rinelli (lie de France) 75.59.44; 4 Kubler (Zwits.) 76.07.17; 5 Ockers (België A) 76.07.54; Dupont (België B) 76.08.30' 7 Cogan (W. N. Fr.) 76 09.07; 8 Bartali (Italië A) 76.09.37; 9 Coppi (Italië A) 76.11.19; 10 Robic (W. N. Fr.) 76.11.27. Koelkasten Beperkt uit voorraad leverbaar Ook geschikt voor de tropen. Engels import N.v. Handelmaatschappij Raadhuisstraat 1. Tilburg Telefoon 4941 (4 lijnen) 56. Frederik zag in, dat de begrafenis- i dood gaat. Een andere verklaring kan ik ondernemer gelijk had en hij haastte zich niet vinden De ploegen Na de 12e etappe luidt het ploegklas- sement: 1 Italië A 228.41.08; 2 lie de France 228.42.56; 3 West Noord Fr. 228.44.25; 4 Zuid Oost Fr. 229.19.53; 5 Bel gië A 229.20.39; 6 Frankrijk A 229.23.03; 7 Luxemburg' 229.34.58; 8 Italië B 229.41.32; 9 België B 230.00.24; 10 Cen trum-Zuid West Fr. 230.17.33; 11 Zwit serland 230.50.57, zijn medeleven te tonen. „Het spijt me, dat ik u niet helpen kaft", vertelde hii de koetsier. „Maar .als het zo ver is, zal ik u beslist laten waarschuwen".. Het grauwe mannetje leefde van deze belofte helemaal op. „Dank u wel, mijn heer!' fluisterde hij vol dankbaarheid. -U kunt er verzekerd van zijn, dat ik er iets bijzonders van maken zal. Mijn hand er op Frederik schudde de hand van de koetsier en benutte diens opgewekte stemming om hem enige vragen te stol len: „Waarom staan die zeven koetsjes hier?" vroeg hij. De koetsier verschoof iets van zijn linker- naar zijn rechterwang, herhaal de zijn kunststukje van enige ogenblik ken geleden en zei: „Tja, dat vraag ik me ook af, eerlijk gezegd weet ik het met. Er kwamen zeven heren, échte he ren. mijnheer, dat kon je zó zien, en dis wilden élk een koetsje hebben. We moes ten in deze straat blijven staan. Mis schien verwachten ze dat er iemand „Ik zou ook niet weten, waarom ze hier staan", jokte Frederik, „maar het zal wel zijn r-jden hebben denk ik". De koetsier knikte diepzinnig. „Juist„wat ik er van denk, mijnheer Gaat u al weer verder? Nou, goede mid dag dan, en ik zal aan u denken, hoor!" Frederik wuifde nog eens vriendelijk en liep op zijn gemak verder. Toen hij een paar honderd meter verwijderd was van het rijtje koetsjes, keek hij voor zichtig om en merkte, dat alle voertuigjes zich in beweging hadden gezet. Hij glim lachte tevreden in zichzelf en zette zon der aarzelen koers naar het huis van de tandarts. Steeds als hij vreesde, dat de koetsjes hem kwijt zouden raken in bet verkeer, wachtte hij even, totdat hij ze kerheid had, dat hij weer gezien was, en liep dan weer zo opvallend mogelijk ver- der. N-a een poos bereikte de stoet, met Fre derik aan de spits het huis van de tand arts. Frederik bleef staan en prompt volg den de.koetsjes zijn voorbeeld Met 21 vliegtuigen heeft de Ned. Ma rine-luchtvaartdienst deelgenomen aan de manoeuvres van de Westelijke Unie. Het waren 5 Mitchells (lichte bommen- werpers), 13 Fireflies (jager-verkenners) en 3 Seafuries (jagers). En dat ze hun deel hebben gehad in de oefeningen, daarvan vertelde de M. L. D. gisteren op een persconferentie. De Mitchells waren ingedeeld bij Coas- I (al Command en op St. Eval gestation- neerd onder leiding van ltz. vl. 1, J. Leeflang. In samenwerking met de R.A.I. nam 't squadron deel aan de oefeningen, waarvan het eerste deel bestond uit het opsporen van de vloot, zonder zelf ont dekt te worden. Het tweede deel be stond uit een anti-onderzeebootpatrounlle waarbij de M.L.D. drie vliegtuigen „ver- i speelde", omdat de Mitchells met hun 270 mijl sneiheid tenslotte niet opkonden te gen de snelheid van de aanvallende ja gers, de Seafuries, Hornets en Vampires, waarvan de eerste twee typen een snel heid van 450 mijl ontwikkelden, terwijl de Vampires nog ver daar boven uit komen. Maar de Mitchells zelf „claimden" een Dornier-vliegboot van de Fransen, een Sunderland en een Fireblend. Voorts hebben de motortorpedoboten kunnen er varen, dat het in oorlogstijd met de M.L.D. kwaad kersen eten kan zijn. De Fireflies waren verdeeld in twee groepen. De eerste groep onder leiding van ltz. vl. 2 De Wit, opereerde van het vliegkampschip Theseus uit. Zij deed aan vallen op 't convooi en verrichtte onder zeeboot-patrouilles, waarbij eens te meer het nut van vliegtuigen tegen duibboot- aanvallen bleek. Een Nederlandse Fire fly ontdekte n.l. een olievlek, die duid de op de aanwezigheid van een onder zeeër. Later bleek, dat op de aangege ven positie zich inderdaad de Ned. on derzeeër Zeehond bevond die een aan val had gedaan op de Franse Arroman- ches. In geval van oorlog was waar schijnlijk het lot van de duikboot wel door de Firefly beslist. De andere zeven Fireflies opereerden onder Hz. vl. 2 Helfrich, van een land- basis (Culdrose) uit, in het verband van de 15e carrier air group. Zij deden even eens aanvallen op de vloot. Een dezer aanvallen werd ingezet op een avond om 20 uur. De vloot was hierop niet in het minst verdacht, omdat zij instructies had gekregen, dat de aanval om 21 uur zou beginnen. De fout in deze zat bij de ad miraal in Portsmouth. Toen deze de Ne derlanders er op wees, dat ze een uur te vroeg waren, seinde de commandant van de Fireflies laconiek terug- Re member Pearl Harbour", „Denk "aan Pearl Harbour". De di ie Seafuries tenslotte waren even- eens bij de 15e carrier air groiip, onder bevel van ltz. vl. 2 Greve. Zij werkten met rockets en 20 mm. kanonnen en had den weinig oppositie. Een van de drie vloog tijdens een oefening tegen een meeuw aan, met het gevolg dat de Sea- fury met een gat in de vleugel naar zijn basis moest terugkeren. Dank zij het pi achtige werk van het grondpersoneel was dit euvel de volgende dag hersteld. Ter conferentie kwam in verband met Gisterochtend arriveerde Z. K. H- Prins Bcrnhard in gezelschap van zijn adjudant de heer Steinmetz en de heer C. baror van Boetzelaer in Wemeüinge, waar hij zich aan boord begaf van de motorsloep Neptunus" van de Kon. Marine, die hem naar Hr. Ms. onderzeeboot „Zeehond" bracht. De „Zeehond" houdt in de Room pot oefeningen, welke door de Prins wer den bijgewoond. Na het einder der oefeningen, meerde de „Neptunus" om circa 14.45 uur weer in de kleine sluis te Wemeldinge, waar Prins Bernhard door de burgemeester van Sas naar zijn auto werd geleid. De Prins sprak daarbij zijn dank voor de prettigs ontvangst en goede regeling uit. Van Wemeldinge ging Z. K, H. per auto tot aan het vliegveld Woensdrecht, waar hij in zijn vliegtuig overstapte met bestem ming Soesterberg, Een luchthartige geschiedenis door WILHELM LICHTENBERG Ik ben werkelijk niet ziek. dokw herhaalde Knut. Ik 'heb maar een heet ie' gesimuleerd. Goed, stemde de dokter toe. Maar simuleren kan ook een ziekte zijn. Én die moet voorzichtig behandeld wor den! Hij opende zijn instrumententas en haalde een stethoscoop te voorschii.i die hij met zichtbaar welbehagen om zijn hoofd legde. Zo, we zullen eens even luisteren! Knut sprong op en vluchtte in een hoek van de kamer. Dat is werkelijk niet nodig, dokter, stribbelde hij tegen. U zult niets vinden. Wees nu verstandig, trachtte de dokter hem over te halen. Ik ben volkomen gezond, dokter, hield Knut vol. Laat mij je tenminste onderzoeken. Knut! Dat kan toch geen kwaad? Geloof me, als je het gevoel hebt, dat je er eens uit moet breken, daf is er iets niet in sflpÖÊ» pok al vqql verder goed. Knut nam de dokter goedmoedig de stethoscoop af en stopte die weer in de Heus, dokter, '<:t is nergens voor no dig. Als ik werkelijk ziek ben, zal ik u laten roepen, dat beloof ik u. De dokter liet zich teleurgesteld in een stoel vallen. Hij zuchtte zwaar, en zei toen: Och, jij gaat natuurlijk ook naar die kwakzalver. Ik ken hem niet eens! probeerde Knut hem gerust te stellen. Maar de dokter begon weer met zijn oude klaag zang. Ze gaan allen naar hem toe. Het is gewóón mode -geworden in Jonköping. De dokter telt niet meer mee. Ik heb er geen schade van. De fabriek betaalt mijn salaris door, om het geld behoef ik het dus niet te doen. Maar wat heb ik zo aan mijn leven? De ernstige gevallen tótuur ik naar het ziekenhuis en de lichte gaan mijn nei| voorbij. Hij balde dreigend de vuisten. Maar ik zal die charlatan wel krii- gen! Gisteren heb ik een klacht inge diend bij het ministerie in Stockholm We zullen we] eens zien, wie er in zim recht staat! Volgens de Zweedse wet staan er van acht maanden tot twee jaar op kwakzalverij! Ze zullen wel een on derzoek instellen en dan zal die ver wenste kerel eindelijk onschadelijk Ge maakt worden. Deze ontboezeming en het vooruitzicht, dat mijn. gehate tegenstander kon naar' Werken zou krijgen, scheen de goede dokter aanmerkelijk te verlichten. Hij knikte Knut toe en drong nogmaals aan: Nu, zullen we je nu maar niet liever eens onderzoeken? Neen, dokter, het is werkelijk niet nodig. Hellgren stond op. Nu, je moet het zelf weten. Dan ga ik maar. Toen de vader die avond die avond thuis kwam, vond 'hij Knut reeds aanwe zig, hetgeen anders nooit het geval was. Hij -toonde echter geen verwondering, verwachtend dat Knut eigener beweging wel uitleg zóu geven. Na een kwartiertje vroeg hij echter: W-aar-om ben je zo vroeg thuis? Ik ben vanmiddag van het werk naar .huis gegaan, antwoordde de jonge man kortweg. Voel je je niet goed? Jawel. Waarom ben je dan weggegaan? Ochik hadik voelde me zo. Arne keek zijn zoon scherp aan. Toen knikte hij en vroeg verder niets meer. Hij ging naar de keuken om het etdn klaar te maken, wat na de dood van zijn vrouw zijn werk was. taen ze na het eten zwijgend tegen over elkaar zaten, nam Arne het afge broken gesprek weer op. Je voelde je zo.... Hoe voelde je je? gedacht, dat zijn vader er nyg weer op terug zou komen. Och vader, net is niets. Een mens is nu eenmaal geen machine. Je wilt er wel eens uit zijn Vrouwen! bromde vader Björcks, voor zich uit starend. Wat zegt u?, vroeg Knüt. En met een speet het hem al, dat hij niet net gedaan had of hij niet hoorde, dat zijn vader iets zei. Ik zei: vrouwen!, hernaaide zijn vader. Ik ken dat! Daar begint het altijd mee. Knut boog zich over zijn bord en zei niets meer. Arne Björcks had nooit haast, een een maal begonnen gesprek af te maken Pas toen hij zich in zijn hoek terug getrokken had en zijn pijp behoorliiK brandde, ging hij voort: - Mijn mening omtrent jou en Karin Lorensberg ken je al. Ik heb daar verder niets aan toe te voegen. Verder werd er die avond niet meer gesproken. Knut wijdde zich geheel aan zijn experiment en ging daarna een wan deling langs het meer maken. Toen hij thuis kwam. was zijn vader reeds naar bed gegaan. De volgende morgen gingen zij samen naar de fabriek. Plotseling bleef Knut, toen zij halfweg waren, staan. Ik geloof, dat ik mij toch nog niet helemaal goed voel, vader. Wat? Ik dacht, maar.^. dat het wel gaan zou, Je hebt het lelijk te pakken, hè jongen?, vroeg vader Björcks rustig. Het zou misschien wel goed zijn, als ik een paar dagen.... Dat kan geen kwaad, zei zijn vader, op zijn horloge kijkend, want hij wilde voor geen geld te laat' aan zijn draai bank komen. Knut haalde opgelucht adem. Wilt u dan de chef waarschuwen? Met een paar dagen is alles weer in orde Arne knikte en stapte door, maar Knut riep hem na: Ze behoeven ook geen dokter te waarschuwen. Gisteren hebben ze Hellgren gestuurd, maar dat heeft geen nut. In het minst niet bevestigde de ourie. Toch kreeg Knut die middag bezoek en wel van Auriki Lorensberg. Ik hoorde van Karin, dat u ziek bent, zei ze, nauwelijks binnen, tot grote schrik van Knut. Hoe weet zij?vroeg Knut ver baasd. Heel eenvoudig. Ze verwachtte u gisteren. En toen u niet kwam, heelt zij de fabriek opgebeld en daar verte, den ze haar dat u naar huis gegaan was Auriki liet zich buiten adem in een stoel vallen en vervolgde toen op ver wijtende '/ion: U had haar toch wel even kunnen waarschuwen, dunkt mij. Het spijt me erg.... hegon Knut verlegen, maar Auriki was het al weer vergeten. VRIJDAG 15 JULI. HILVERSUM I (301 M.) NCRV. 7 00 Nws.. ochtenrgymn., gram.; 8,00 Nws., gram.: R 45 Vioolsonates: 9.15 V. d. zieken: 10.00 Scarlat- tiana. Casella: 10.30 Morgendienst; 11.00 Fluit- recital; 11.30 Muziek bij het werk: 12.15 Me- tropole-ork.; 13.00 Nws.; 13.15 Mandohpata: 13.45 Kindertotenlieder, G. Mahler; 14.15 Carnaval Heroïque, D. Lazarus; 14.40 Cause rie: 15.00 Kwartet in a, op. 132, Beethoven: 15.50 „Texel"; 16.00 Frag. uit „Aida", Verdi; 16.40 Balladen: 17.00 Zangrecital: 17.30 Gram.: 18.00 Koor; 18.15 Drankbestrijding; 18.30 Ned Strijdkr.; 19.00 Nws.; 19.15 Geest, liederen; 19.30 Act. geluid; 19.45 C.M.B.; 20.00 Nws 20.05 Omroepork.; 21.15 Volksgezondheid. 21.35 Ens „Selecta"; 22.05 Orgelconc.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 M.) VARA. 7.00 en 8.00 Nws., gram.; 8.50 V. d. vrouw: 9 00 Lond. Philh. ork. (Mozart-Delius); 10.00 VPRO; 10.20 Gram.; 10.30 V. d. vrouw; 10.45 Zai g uit de 18e eeuw; 11.05 Voordracht; 11.2$ Oi'gel en zang; AVRO 12.00 Orgel; 12.33 Sprot; 12.45 Zigeunermuziek: 13.00 Nws.; 13.15 Promenade-ork.; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Kamerork.; 15.00 Ons volk in zijn dichters; 15.20 Kamerork.; VARA 16.00 Arthur Young and his Swingtette: 16.30 V. d. jeugd: 17 00 Filmland; 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nws.: 18.15 Felicitaties (Accordeola); 18.40 Melo dieën uit film „Blue Skies"; 19.00 NVV-con gres; 19.15 Regeringsuitz.; VPRO 19.30 Lezing: 19.50 „Tieu voor acht"; 20.00 Nws.; 20.05 Hon gaarse liederen; 20.30 Geest, leven; 20.50 Boe kennieuws: VARA 21.00 Gram.: 21.30 Orgel Oil cello' 22.00 Buit weekoverz.; 22.15 Swing and sweet: VPRO 22.40 „Vandaag"; 22.15 Avondwijding; VARA 23.00 Nws.; 23.15 Cello-conc. in b. op 104, Dvorak. RADIO-DI'STRIBUTXE III7.00 VI. Br. 7 05 gram.; 7.30 kron.; 7.40 gym».; 7 50 gram.; 8.00 nws.; 8.05 gram.9.00 nws. 9.05 lichte muz.10.00 div.1.00 Eng. L. P- Zigeunerork.11.45 voordr. 12.00 V! Br volksliedjes; 12.30 weerber.12.22 werken van Lehar; 13.00 nws.; 13.15 Mor tens en Barany14.00 symph. conc.15 0 Eng. L. P.: Arhtur Salisbury en ork 15 30 de Promenade Players"16.Ou I r Br.lichte muz. en rep. Ronde van Fr. 17.00 Fr. Br.: v. d. sold.; 18.30 VI. Br.: v d sold.: 19.00 nws. en rep Ronde v Fr. 19.30 Eng. L. P.; Ignorance is Bliss"; 20.00 fragm. uit ,,11 Trovatore"; 21.00 Welsh rarebit"; 22.00 »iws.22.15 ,,Taxi" 22.35 ork. Phillips; 23.30 orgel; 23.56 nw» RADIO-DISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H. S.nws.; 7.15 BBC Schots var ork.: 7.50 Lift up your hearts"; 7.55 weerber.; 8.00 Fr. Br r.ws S.10 cone.; 9.00 Eng. L P.: nws.; 9.1„ verz. pro.; 10.00 orgel; 10.é30 Eng. H. S.ork. White; 11.00 Pierre Palla; 11.30 pianoconc.12.00 ork. Black; 12.30 Eng. L. P.: BBC North Orch13.10 cricketrepj.13.30 ork. Fenoulhet; 14.00 Fr Br.: causerie; 14.13 gram.; 14.50 oüv. Rosa- munde; 15.00 NWDR.gevar, muz.: 16.00 NWDR.Blaasens16.30 Éng. H. S. gram.; 17.00 Fr. Br.; ber. en interv.; 17.10 v, d. zieken18.0 Eng. L. P.cricketrep. 18.20 Eng. H. S.: Melodv Inn": 18.46 gram.; 19.30 VI. Zr'; Germaine Teugels: 19.50 filmmuz.20.00 Fr. Br.: omr, ork.; 21.15 ork. en zangpl.; 22.00 div.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3