Het vergaan van de IS VLIEGEN GEVAARLIJK? de Ziekenfonds-honoraria van huisartsen te laag? NIEUWE TRIOMF van de NATURALISTISCHE FILMSTIJL Spion van Schreieder en Delfzijl-Spiel Koninklijke deelneming met families der j ournalisten Statistieken bewijzen duidelijk het tegendeel Vinken mogen geen zangwedstrijden houden Britten komen op voor de Duitsers Fietsendievenvan Vittorio de Sica Kan nog een maximum-prestatie worden verwacht regeling voor Suriname Wetsontwerp Interim- |MILITAJ^: ^Ti-^®)^HEDEN DONDERDAG 14 JULI 1949 V~x PAGINA 3 59 Waarom naar Santa Cruz't MYSTERIE ROND DE VLIEG TUIGRAMP IN CALIFORNIë Loze vogelaars beboet (Van onze Brabantse redacteur) TABAKVERWERKENDE INDUSTRIE Midden- en Kleinindustrie gaat collectief tabak aankopen Constellation F—BAZC na de landing te Casablanca. Duidelijk zijn de beide beschadigde motoren te zien. het N.ATL. PACT in De AMERIKAANSE SENAAT Nog geen vooruitzicht op stemming MGR. VEROLINO NAAR ROME r>E DOOD OP DE WEG 1 AUGUSTUS AAN DE RONDE TAFEL Toen Vittorio de Sica's „Sciuscia" (Schoenpoetsertjes), een der eerste en meest gave voorbeelden van de naturalistische filmstijl in het na-oorlogse Italië, zich voor het eerst op het witte doek voor onze verbaasde en bewonderende blikken ontrolde, hebben wij heimelijk bij onszelf gedacht: Dit is een wonderwel geslaagd experiment van een geniale regisseur. Maar niet méér dan een experiment, dat hj) niet met enige kans op succes zou kunnen herhalen, laat staan overtreffen. DE AANSPRAKELIJKHEID DER OVERHEID IN DE OORLOG SCHEEPSKAPITEIN BRACHT ILLEGALEN EN VAN DER WAALS NAAR ZWEDEN Honderd Engelandvaarders voor één spion Het Zwaantje" verraden In Engeland ACHESON: TRlëST TERUG AAN ITALIë Nog een opname van de verwrongen resten van de Franeker". De leiiers Holland" op de romp van het ongelukkige vliegtuig zijn als een puzzle dooreengemengd. OUD-PRESIDENT VAN IERLAND OVERLEDEN HET AANBOD VAN CHARLES EYCK In Bombay hebben gisteren Kat^olie- ke. methodistische en Presbyter rouwdiensten plaats gehad voor slachtoffers van de ramp met de Neqer landse Constellation. TalvanAmen- kaanse en Indiase autoriteiten woonden Een gemeenschappelijke herdenking zou vanmiddag plaats vinden op het stadhuis van Bombay. Deze plechtigheid is geor ganiseerd door journalisten aldaar. Vijf van de Amerikaanse slachtoffers zijn gisteren, terwijl de regen aldoor bleef vallen, gecremeerd op de Hindoe begraafplaats bij Bombay. De stoffelijke resten van Knickerbocker en Colving daarentegen werden volgens de christe lijke riten op een kerkhof van Bombay ter aarde besteld. Om vijf uur gistermiddag had men in totaal het stoffelijk overschot van 40 van de 45 slachtoffers geborgen. Velé daarvan heeft men kunnen identificeren. Vandaag zal het officiële onderzoek naar de oorzaak van de ramp beginnen. De deskundigen van de K.L.M. werden vanmiddag om 5 uur verwacht De heer A. Hardy, pers- en publiciteits- chef van de K. L. M. voor India en het Verre Oosten, verklaarde gisteren in Bombay tegenover verslaggevers, dat er 'n het geheel geen grond is voor het ver moeden dat de Franeker tengevolge van sabotage is verongelukt. Dr. Pattabhi Sitaramkjja, de voorzit ter van het Indiase congres, heeft giste ren te Madras uitdrukking gegeven aan zijn diepe droefheid over de ramp. Hij betuigde zijn diepste medeleven met de Nederlandse en Amerikaanse regering. In sommige berichten uit India is de indruk gevestigd, dat de „Franeker" naar „Santa Cruz" het vliegveld van Bombay vloog, omdat de regering van Pakistan een verzoek om in Karachi te landen zou hebben afgewezen. Niets is echter minder waar, zo verklaarde gis teren een woordvoerder van het depar tement van buitenlandse zaken in Pa kistan. Hij zeide, dat de K.L.M. de Pakistan- se regering officieus had verzocht om toestemming tot het landen van de Fra neker te Karachi, en dat de regering van Pakistan hierop had geantwoord, dat de nodige toestemming zeker gegeven zou worden. Dit verzoek was 'hierop echter niet officieel herhaald. Ook van de zijde van de K. L. M. hier te lande wordt verklaard, dat er geen sprake is geweest van een weigering om het landingsverbod voor de Franeker op te heffen, omdat de K. L. M. ,geen des betreffend verzoek aan de regering van Pakistan had gedaan. De route over Bombay was gekozen door de Amerikaanse journalisten, die ook 'het oponthoudje te New Delhi had den gewenst. Het antwoord van de Indiase regering, waarbij deze toestond op Indiaas gebied te landen, was dan ook in eerste aanleg tot de Amerikaanse journalisten gericht. De controleur van de vliegvelden Shumshere Jung, betoogd»! dat het vlieg veld volmaakt in orde was, toen de Con stellation op het punt stond te landen. Een Dakota uit Ahemdabad landde 20 minuten nadat het K. L. M.-toestel zich uit de omgeving van het vliegveld ver wijderd had en. zo zei hij, tal van starts werden gemaakt voordat de Constellation waargenomen werd. Koningin Juliana heeft het volgende telegram gezonden aap de familieleden van de Amerikaanse journalisten, die bij vliegramp van de Frineker zijn omge komen: „Ik zend U dit blijk van mijn diepstge- voeld medeleven met Uw groot verlies. Uw echtgenoot en zijn kameraden zijn gestorven bij de uitvoering van de nobele taak om voorlichting te geven aan een verwarde wereld. Zijn en hun heengaan betekent een ernstig verlies voor hun be roep en voor de gehele wereld." De Standard Airlines heeft meege deeld, dat het aantal slachtoffers van de vliegtuigramp nabij dc Santa Su- sanna-bergen (Californië) gestegen is tot 35. De meesten der thans nog over levenden verkeren in levensgevaar. Wat er gebeurd is in de bewogen 23 minuten tussen het tijdstip der bood schap om hulp van de piloot en het be richt, dat het vliegtuig was neergestort, was uren na de ramp nog een mysterie. Detective Douglas Ingram van de poli tie uit Los Angeles zeide, dat een vrouw, wier schedel vrijwel geheel was wegge rukt, hem vertelde, dat een der passa giers de tweede piloot tegen het in strumentenbord heeft geslagen, waardoor de ramp werd veroorzaakt en het vlieg tuig neerstortte. Spoedig na deze woor den te hebben geuit, overleed de vrouw. De ondervraging van andere passa giers maakt deze lezing van het drama echter onwaarschijnlijk, aldus Ingram. Enkelen hunner verklaarden n.l.. dat het gevecht in het vliegtuig 1% uur vóór het toestel in Long Beach zou lan den en dus geruime tijd vóór het neer stortte plaats had. Tot een boete van 6, subsidiair elU8'e dagen hechtenis veroordeelde de kanton rechter te Tilburg een voor hem ver schenen verdachte wegens 't organiseren van een zangwedstrijd met vinken. Met dit vonnis kwam de liefde van Vrouwe Justitia voor het schone in de natuur weer eens tot uiting. Als name lijk in het voorjaar de goede schepping wakker wordit, ontwaakt ook in hei mannetje van onze inlandse wilde vink de drang met schoon gekwinkeleer en slaggeluid het vrouwtje te noden samen een nestje te bouwen en enige jonge vinkjes in het leven te zetten, deze op korte termijn opvoedende. De mens weet het echter beter. Bloot voor zijn eigen persoonlijk ge noegen wenst hij de trouwe wilde vader- vinken van hun broedpHcht af te trek ken, door hen met arglistig daartoe op gekweekte tamme soortgenoten weg te lokken en daarna te vangen. De mens kan dan genieten van het schoon ge kwinkeleer van de gekooide wilde vink. Maar het broeden wordt daardoor ge stoord, met het gevolg, dat de wild- vogelstand aanmerkelijk kwaad wordt gedaan. Wanneer er dan nog een zangwedstryd wordt gehouden, die tot doel heeft vele zangvinken bijeen te brengen en hen door keurmeesters te laten beproeven op hun keelgeluid, dan is dat uiteindelijk een aanleiding, in sterke mate tijdens de broedtijd de mannetjesvinken weg te vangen. Dus hebben deze zanigwedstrij- den kwade gevolgen voor onze wild- vogelstand! Aangezien art. 1 der Vogelwet de wil de inlandse vink beschermt, stuurde Justitia haar dienaren naar een derge lijke zang wedstrijd te Tilburg, om in te grijpen. En al was een en ander ogen schijnlijk aangekleed als een tentoonstel ling, die slechts het testen van schoon heid en postuur onzer gevleugelde vrien den beoogde, het werd al gauw duidelijk, dat het wel degelijk om het gezang der vogels te doen was. Dat bleek immers uit de aantekeningen, die keurmeesters telkens maakten als een vink zijn „slag" had geslagen! Zo was er „betrapping op heterdaad" en kon de rechter straffend zijn afkeuring uiten over dit soort zamg- wedstrijden, al of niet vermomd ais tentoonstellingen. Overigens is, gezien het boetebedrag van 6, hoger beroep voor de Tilburgse vogelaars open gelaten en het schijnt dat zij er gebruik van zullen maken. De plannen van de Federatie van Ne derlandse Sigarenfabrikanten in de mid den- en kleinindustrie om tot collectieve aankoop van tabakken over te gaan be ginnen vastere vormen aan te nemen. Het voornaamste doel is een combinatie te vormen, die wordt geschraagd door c!e samenwerking van fabrikanten en z-g. ui^onders wier belangen parallel gaan. Door deze combinatie zullen bij de aan koop van grotere partijen tabak dan steeds n 6°fdlties kunnen wor den bedongen. Deze te vormen inkoop- Combinatie zal een Naamloze Venootschap Reeds is een geIds?kteter bereid gevon den deel te nemen in het aandelenkapi taal voor een bedrag dat gelijk is aan de gezamenlijke inbreng van fabrikanten en uhponders. Er zulten aandelen worden uitgegeven in coupures van 100, 500 en ƒ1100 Het tweeledige iirecteurschap en 'n R.-ad v Cömm ssirissen zullen zodanig Worden samengesteld, da' deze organ eensdeels het vertrouwen genieten van de aangeslotenen doch ook terzake kundi0 de hf-V van advies kunnen dienen. Er zal een aankoopcommissie worde gekozen uit 5 personen zijnde 2 vertegen woordigers uit de Uitponderij en 3 verte genwoordigers uit de midden- en Klein industrie. Deze aankoopcommissie wordt kortdurend op de hoogte gehouden van verlangens, die de aangesloten fabn- anten vooral via hun uitponders zullen en horen. te bedenken dat zich op elk willekeurig tijdstip ca- 15.000 passagiers over de gehele wereld in de lucht bevinden. Dat deze hoge mate van veiligheid niet uitsluitend te danken is aan de kundig heid van het vliegend personeel, doch ook aan het materiaal, dat het huidige lucht verkeer ten dienste'staat moge bewezen worden door de Constellation F—BAZC van de Air France. Deze zwaar bescha digde machine landde veilig te Casa blanca; ondanks het feit dat 1000 K.M. uit de kust tot 3 maal toe brand uitbrak en het toestel zijn propeller verspeelde. Is vliegen veilig? Wij kunnen ondanks de ongelukken, welke ook helaas onze K.L.M. niet bespaard blijven, hierop met „ja" antwoorden. (Van onze luchtvaartmedewerker). Steeds weer opnieuw, wanneer wii worden opgeschrikt door een vliegtuig ongeluk dat plaats gevonden heeft, dringt zich de vraag aan ons op: „Is vliegen ge vaarlijk". Om hierop een antwoord te vinden, wil len wij eens nagaan wat de ongelukken- statistieken over het binnenlands lucht verkeer der Ver. Staten ons hierover ie vertellen hebben. Alhoewel cijfermateriaal over het alge meen vrij dor is; is het in dit geval he laas onvermijdelijk, wil men zich een voorstelling vormen van 't gevaar, waar aan de hedendaagse luchtreiziger zich bloot zou stellen, In een land als Amerika, met zijn uit gebreid net van luchtverbindingen, laten ons d? n iïi en °P overtuigende wijze zien da V'„Lpassagiers op elke 15-mil- lioen gevlogen passagierskilometers, in 1948 het. leven verloren. Nu geven deze cijfers niet volkomen juist beeld om trent de ye:11 van het luchtverkeer, omdat éen meer 0f minder al direct andere 6 J, ,f=zien geven. Zo gaf 1947 een Pf^efte °,32 aan. Voorts gebeuren de ta ngeiUkken tijdens de landing of verh0udinf de frote luchtlijnen de v - 6 van gevlogen passagiers-kite^e landingen en starts belangrijk g""stlfer Lgt. Evenwel gebeur^ 1948 op de binnenlandse on waarhu^A Staten slechts 4 ongelukke jgiJ 83 passa giers het leven lieteI?: daarbii ^?roeg dit resp. 5 en 199. Het is da bij interessant Ook gisteren ou de derde dag van het debat in de Amerikaanse benaat over bekrachtiging van hel N AJan tisch pact, is er door con der se na- toren wn'feïle"aanvM °P ke'V^ gedaan. De vier andere afvaardig den, die gisteren aan het woord kwa men, spraken zich echter u»t voor aan vaarding van het pact. Het vastberaden verzet van d« door ,je republikeinse senator Robert tai aangevoerde senatoren, die tegen sm - ting van het Atlantisch verdrag U heeft de vooruitzichten op een sp06"1^ bekrachtiging door de senaat slecn - doen worden. Deze kleine groep sena toren richt zijn verzet vooral tegen Truman's programma voor het verlenen van militaire hulp door de Ver. Staten aan West-Europa, waarvan de kosten op 1.450 milli°en dollar zijn geraamd. De toon van de debatten is zo scherp geworden, dat, naar verluidt, senatoi Arthur Vandenberg, vooraanstaand re publikeins senator en specialist op het gebied der buitenlandse politiek over weegt een tweede grote redevoering te houden, waarin hij op bekrachtiging zal aandringen. Men wil proberen, op Zaterdag a.s. een stemming te forceren Dean Ach es on. de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, heeft zich gisteren nogmaals tegenstander verjclaara van elke vermindering van de 1 450 mil- lioen dollar, die aan de bij net N.-Atlan tisch pact aangesloten landen voor de aankoop van militaire goederen zou moe ten worden verstrekt. Acheson ^noemde deze som «het absolute minimum Mgr. Gennaro Veroiino, de zaakgelas tigde van de diplomatieke missie van het. Vaticaan in Praag, legt zijn functie neer en keert terug naar Rome. Een woordvoerder van de pauselijke nuntiatuur in Praag verklaarde echter, dat een mutatie reeds enige tijd opi net programma stond en dat mgr. Véroimo niet bezweken is onder de druk. die do i d'e Tsjechische regering op hem is uitge oefend. Mgr. Veroiino zal worden opgevolgd door mgr. Paul Beriol, die uit Bern naar rae-g is overgeplaatst. e woordvoerder van de nuntiatuur voegde eraan toe, dat mgr. Veroiino 1 raag verlaat, zonder in staat te zijn ge weest de vrijlating te verkrijgen van pafei Alois Zmrzilk, d'e Tsjechische parti culiere secretaris van de nuntiatuur, die de vorige week door de politie ge arresteerd is. Ned. vissersvaartuigen opgebracht en lading verbeurd verklaard Jn antwoord op desbetreffende vragen van net Eerste-Kamerlid Algra (AR) deelt de minister-president, mede namens de minister van buitenlandse zaken me de, dat het juist is, dat een vaartuig van de Frontier Control Service op 7 Juni jl. enige Nederlandse vissersvaar tuigen naar Emden heeft opgebracht en dat deze laatste eerst konden vertrekken nadat hun lading was verbeurd verklaard en gelost. Het is niet bekend of de bemanning van het patrouillevaartuig uitsluitend^ uit Duitsers bestond. De opbrenging geschied de op last van de commandant van de Frontier Control Service te Emden, die eigenmachtig een verdeling van de Eems in Nederlandse en Duitse wateren scheen te hebben vastgesteld Deze verdeling ging echter geenszins zo ver als vooroorlogse Duitse pretenties. Dc onderlinge verdeling van visgebie- den in het Eemsestuarium maakt het doel uit van stappen, welke door de Neder landse militaire missie in Duitsland bij de bezettingsautoriteiten worden onder nomen. De regeling ten aanzien van Eems en Dollard, welke krachtens het protocol van Parijs d.d. 22 Maart 1949 met de Britse autoriteiten kan worden getroffen, betreft niet het grensverloop in deze ge bieden, maar technische maatregelen ter oplossing van waterstaatkundige vraag stukken. Stappen zijn genomen, ten ein de zo spoedig mogelijk een dergelijke re geling te treffen. Uitdrukkelijk is te Pa rijs vastgesteld, dat de Duitse grensaan- spraken in deze gebieden rechtskracht ontberen. In acht dagen tijds hebben in Eindho ven vier ongevallen met dodelijke af loop plaats gevonden.'In de loop van de vorige week en jongstleden Maandag werden twee volwassenen en een vier jarig jongetje het slachtoffer van ver keersongevallen en gisterennacht kwam hier een ongeval bij, waarvan de juiste toedracht en de omstandigheden nog niet geheel bekend zijn. Het slachtoffer was ditmaal een jonge vrouw of meisje, waarvan de identiteit nog niet kon wor den vastgesteld en die werd gevonden op de spoorbaan van Eindhoven naar 's Her togenbosch ter hoogte van het PNEM- krachtstation in Woensel. De vrouw moet overreden zijn door een uit de richting 's Hertogenbosch komende trein. De afdeling gymnasium van het Eind- hovense Lorentzlyceum heeft in deze examentijd een succes geboekt, dat mis schien wel als een unicum in Nederland mag worden beschouwd. Van de in to taal zestig candidaten voor overga ngs- en eindexamens werd er namelijk niet één afgewezen. Mohammed Rum, de voorzitter van de republikeinse delegatie heeft gisteren te Batavia uiting gegeven aan zijn vertrou wen. dat de Ronde-Tafelconferentie in Den Haag in overeenstemming metde gemaakte plannen op 1 Augustus zal be ginnen en dat voor het einde van het jaar de souvereine onafhankelijke Ver. Sta ten van Indonesië gesticht zullen zijn. Gisteravond zou volgens Rum het ka binet de overdracht van het mandaat van de noodregering aan dr. Hatta bespreken. Nu wij binnen het kader van het Hol land Festival „Ladri di Biciclette (Fiet sendieven) in het Scheveningse Kurhaus hebben gezien, kunnen wij tot onze blijde verrassing verklaren, dat de Sica zich niet alleen heeft herhaald, maar zelfs verre heeft overtroffen. Stelde deze Italiaanse regisseur m „Sciuscia" de misdadigheid onder de na oorlogse jeugd aan de orde, thans doet hij hetzelfde op niet minder klemmende wijze met het probleem der w rklcos- heid en de onmaatschappelijke gevolgen daarvan Evenmin als „Sciuscia" is „Fietsen dieven" een film, welke terstond opvalt door ongewone montage-effecten of door een gedurfde fotografie. De camera ob serveert slechts, toevallig en op het on verschillige af, de doodgewone, dage lijkse dingen uit het leven van doodge wone mensen. Maar dit toevallige en onverschillige zijn slechts schijn. Ach ter de nuchtere camera voelt men bij aandachtiger toezien een gevoelig brein, dat, innig bewogen met het lot van de mensen, die het ongewilde slachtoffer worden van de wantoestanden in het ontredderde na-oorlogse Italië, dit me delijden door middel van zorgvuldig ge kozen beelden formuleert tot een stille maar des te welsprekender aanklacht. Slechts een tot nadenken stemmende aanklacht, want een oplossing weet he laas ook de Sica niet te geven. De film begint bijna als een journaal, dat een beeldreportage geeft var- Italiaanse arbeiders, die zich voor de zoveelste maal en zonder veel hoop ko men melden bij het arbeidsbureau. Voor één hunner komt echter een einde aan twee. jaren werkloosheid. Hij kan een aanstelling krijgen als aanplakker bij de gemeente. Maar dan moet hij over een eigen fiets beschikken. Zijn vrouw offert haar laatste lakens op om die fiets, die bij de gemeentelijke bank van lening staat, in te lossen. Als hij, geheel opgaand in het voor hem ongewone werk, zijn eerste biljet aanplakt, wordt de fiets letterlijk onder zijn neus weg gekaapt. Na een vergeefse achtervolging doet hij aangifte bij de politie, die hem niet de minste hoop geeft, dat hij zijn eigendom ooit zal terugzien. En dan gaat hij vergezeld van zijn zoontje, zelf op jacht naar de dief. Met zeer eenvoudige middelen klei ne incidenten, welke zidh dagelijks in een grote stad voordoen weet de Sica de spanning van deze jacht op te voeren tot de tragische climax, weet hu de voortdurend toenemende bezetenheid te schetsen, welke zich tijden» het zoe ken meester maakt van de man, die wanhopig vecht voor het enige middel, dat hem en zijn gezin een bestaan kan verzekeren. Vol menselijk begrip zijn de scènes in de kerk waar de bestolene alle eerbied vergeet in zijn verlangen om de heler te vinden, die daar een toe vlucht heeft gezocht en die 'hem het adres van de dief kan vertellen, vo humor is het toneeltje van de Duitse priesterstudenten, die midden tussen de verbaasde Italianen, maar zonder hun onderlinge eenheid prijs te geven, tegen de regen komen schuilen. De ene teleurstelling volgt op de an dere, tot de vader zijn zoontje alleen naar huis stuurt, om in uiterste wan" hoop zelf een fiets te gaan stelen. Maar hij is een dilettant en wordt na een korte achtervolging gegrepen. De eige naar van de fiets, die medelijden heeft met de dief en diens intussen terugge komen kind, ziet van verdere vervol ging af en de film eindigt met de tra gische totaal-opname van een verslagen vader en zijn diep ontgoocheld kind, dat zijn afgod de schande van een aanhou ding wegens diefstal heeft zien onder gaan. Het spel in deze film Wat zeggen ons namen als Lamberto Maggiorani, Lianella Carell of Enzo Staiala Wat interesseert ons het kleine ventje dal ons herhaaldelijk een brok in de keel doet komen van ontroering en dat in Hollywood tot wonderkind en beroemde ster zou zijn gebombardeerd, doch welks enige verdienste is, dat zijn uiterlijk be antwoordde aan de eisen, welke Vittorio de Sica met het oog o-p zijn camera stelde Want het is Vittorio de Sica. die deze film heeft gemaakt tot een gaaf werkstuk, dat, zoals inmiddels is ge meld terecht de hoogste onderscheiding op het Filmfestival in Knokke heeft verworven Een film, welke de liefheb- -;uo uajej uoëoui jaiu isijsoq ipiz sjaq gaan. Aan het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp „Aansprakelijk heid van de overheid voor handelingen verricht tijdens of ten gevolge van de bezetting" is het volgende ontleend: De commissie van rapporteurs heeft t.a.v. enkele punten overleg gepleegd met de ministers van Justitie en Finan ciën, hetgeen tot wijziging van het wets ontwerp heeft geleid. Een van deze punten betrof de vraag, welk orgaan met de beslissingen ingevolge deze wet behoort te worden belast. De commis sie was van oordeel, dat de rechterlijke macht hiermede belast moet worden. Mogelijke bezwaren van practische aard zou men kunnen vermijden, door de be handeling van zaken aan één college bij voorkeur een gerechtshof op te dra gen. De beide ministers waren het hier mede eens; zij zouden er echter de voor keur aan geven tegen de beschikkingen van het hof cassatie open te stellen, waarmede de commissie zich kon ver enigen. In het gewijzigd wetsontwerp wordt nu de beslissing opgedragen aan het gerechtshof te 's Gravenhage met de mogelijkheid van cassatie. Voorts was de commissie van mening dat in het wetsontwerp bepaald zou die nen te worden, dat lagere publiekrech telijke lichamen geen beroep mogen doen op deze wet met betrekking tot hande lingen verricht door organen, die daar toe krachtens de vooroorlogse wetgeving bevoegd Waren. Een belangwekkende episode uit de ge schiedenis van het verzet en i'an de Duitse spionnage heeft Dinsdag en Woensdag gediend voor het Amsterdamse B. G. Daar moest zich verantwoorden de nu 42-jarige Hilversummer F. J. M. Aben, voormalig hoofd van de NSB-vergader- dienst in het Gooi. In dienst van de Java —Sumatra Handel Mij. heeft hij echter als kapitein gevaren op kustvaarders van Delfzijl naar Zweden en daarbij samen gewerkt met de Duitse spionnage en con- tra-spionnagediensten. Hem was ten laste gelegd, dat hij ge durende 3 jaar van de bezetting aan Hauptsturmführer Waiter Müller van de S.D. en Kriminaldirektor Schreieder van de Duitse contra-spionnagedienst in Den Haag inlichtingen en stukken zou hebben verstrekt, die betrekking hadden op de geallieerde oorlogvoering en de Ned. on dergrondse strijd Voorts wordt hij er van beschuldigd Anton van der Waals op zijn schip te hebben meegenomen naar Zwe- den, he*n daar onder een valse naam te hebben geïntroduceerd bij Ned. autontei- ,en en hem vervolgens op de terugweg te hebben afgezet in Kiel. in 1944 is vera, toen hij naar Engeland was gevaren, daar gearresteerd. De directeur van de Java—Sumatra Handel Mij., d,e heer A. Pothoven, deelde a.is ftefmge gehoord mede, dat hij in op bracht van zijn voormalige verwalter Kaspar de verdachte op het kustvaartuig had moeten aanstellen als kapitein. Hij Alow "O indruk, dat de Duitsers een JNöB-er een baantje wilden bezorgen, maar later vertelde verdachte hem dal hij spionnagediensten verrichtte voor de Duitsers. Volgens deze getuige voerden deze een geraf'tinetvi „Delfziji-Spiel" op. Hij had eenmaal aan boord van verdachte's scship een Nederlands illegaal aangetroffen, n.i. jhr. W. A. Gevers X>eynoot die met vol ledige instemming van de S.D. naar Zwe den ontvluchtte, hoewel de Duitsers zeer goed wisten, dat hij daar goed werk zou verrichten voor d>e illegaliteit. Het voor deel, dat de S.D. er in zag, was dat Ge vers in Zweden verdachte als betrouw baar Nederlander zou introduceren. H^in-vuturmführer Walter Müiler, voor- malfg ^eider van de Auslandische Nach- richtenidienst van de S.D. te Den Haag, thans gedetineerd, zeide ditt 1tïij A. trachtte te gebruiken als bemiddenngs- figuur tussen de Ned. autorUeifen in Zweden en de S.D. in Den Haag. Dikwij.s liet Müller toe, dat een honderdtal illega len naar Engeland via Zweden ontkwa men, alleen om tussen hen door ook een Duitse spion naar Engeland te smokke len. Bij zulke gelegenheden botsten Müi- ler's belangen wei eens met die van Schreieder, die in de meeste gevallen, volgens getuige, de Engelandvaarders meteen wilde laten arresteren. Verdachte zelf erkende „fouten te heo- ben gemaakt", maar ontkende deze wil lens en wetens te hebben begaan. De om standigheden hadden hem daartoe ge dwongen, zo zeide hij. Uit het getuigenverhoor bleek giste ren hoe een illegale organisatie, genaamd Zwaantje, die zich bezig hield met de m- en uitvoer van apioimagemateriaal uit en naar Zweden, door Schreieder was opgerold. In die groep waren werkzaam dr. A. L. Oosterhuis uit Delfzijl met zijn contactman J. Dijkstra, alsmede dr. D. W. Offerhaus. Dr. Oosterhuis liet een pakketje over handigen aan de verdachte. Daarin zaten micro-films van de AtlantikwaM alsmede kaarten van de Wadden-eilanden. Het pakketje was bestemd voor geallieerde legerautoriteiten in Engeland en moest Via Zweden zijn bestemmin.g bereiken. De verdachte erkende dit pakket vrij wel onmiddellijk te hebben overhandigd aan de S. D. in Delfzijl. Hij verweerde zich door te zeggen, dat hij van de in houd niet op de hoogte was. Hij had ge meend dat het slechts familieberichten waren en wilde op onschuldige" wijze ten goede beurt maken bij de Duitsers. Via de S. D. kreeg Schreieder het pakje in handen. Hij liet dr. Oosterhuis met enkele zijner illegale medewerkers ar resteren. Dr. Oosterhuis zeif werd ter dood veroordeeld, maar het vonnis werd niet ten uitvoer gelegd. Na de bevrijding hoorde dr. Oosterhuis van Rauter, dat hij dit te danken had aan het feit, dat hij „lassenhochwertvoll" was! Intussen ging Müller met deze arresta tie niet accoord, omdat daardoor Aben in discrediet was gebracht. Tezamen niet Aben zette hij een plan op om het ge schonden vertrouwen ie herstellen. Zo werd de „Excelsior", het kustvaartuig van Aben op zee aangehouden door een mar ine vaartuig van de S. D. Voor 't oog van de bemanning kieperde Aben toen op het laatste moment" een imitatie- prkketje over boord, waarnaar vol gens de getuigen de Duitsers nog quasi gingen vissen. Anton van der Waals verklaarde door Schreieder met Aben in contact te zijn gekomen. In opdracht van Scheieder was hij met Aben naar Zweden gevaren in verband met werkzaamheden voor het England-spiel. In Stockholm had Aben hem op het Ned. consulaat geïntrodu ceerd. Later was hij weer met de Excel sior teruggereisd, maar in Kiel reeds van boord gegaan. Na 'het getuigenverhoor schorste de president, prof. mr. J. A. van Hamel, de zitting tot de volgende dag. Tenslotte kwam de arrestatie van A. in Engeland ter sprake. Enige getuigen verklaarden, dat zij eind 1943 A. in Stockholm hadden overreed een reis naar Engeland te maken om daar met de Ned. regering contact op te ne men. In feite vertrouwden zij hem niet langer en stuurden de illegale werker L. A. Flantua met hem mede. De reis verliep voorspoedig en »?t schip kwam veilig in Engeland aan. Daar werd ver dachte onmiddellijk gearresteerd en aan een uitgebreid verhoor onderworpen. Daarbij had hij een volledige bekentenis afgelegd. Hij verklaarde; dat men er in Engeland een bijzondere manier op na hield om iemand aan het spreken te krij gen, dat hij in die dagen overspannen was geweest, en dat hij zich nu niet meer kon herinneren, wat hij daar gezegd had. Gistermiddag eindelijk eiste de advo caat-fiscaal, mr. J. C. Louet Feisser, 15 jaar gevangenisstraf met levenslange ont zetting uit de kiesrechten. Mr. Louet was van mening, dat zucht tot geld verdienen de verdachte had gedreven tot het ver lenen van spionnagediensten aan de vijand. Gezien het feit, dat verdachte bijna 41-2 jaar cellulair gevangen heeft gezeten en eerst het laatste jaar tezamen met ande ren is opgesloten, verzocht de raadsman mr. K. Beks, het hof de uiterste clementie te betrachten. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Hean Acheson, heeft gisteren bevestigd, dat, volgens de me ning van de Ver. Staten Triëst aan Ita lië behoort te worden teruggegeven. Deze verklaring werd afgelegd op een persconferentie, onder verwijzing naar de rede. die maarschalk Tito vorige week Zondag gehouden heeft en waarin gezegd werd, dat Joegoslavië nooit afstand zou doen'van zijn aanspraken op Triëst. (Van onze medische medewerker). De Huisartsenvereniging die naast de Specialistenvereniging als de belang- rijkste afdeling van de Kon. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst kan worden beschouwd heeft verhoging van het honorarium van de huisarts ge vraagd van 4.68 op 5 per verzekerd gezinslid per jaar en voor de apotheek- houdende artsen ten plattelande eer verhoging van 7.68 op J 8. Het motief der artsen is het volgende. Terwijl de indexcijfers zo belangrijs zijn gestegen en het leven zoveel duur der is geworden, heeft de stijging van de honorering door de ziekenfondsen daarmee -gern gelijke tred gehouden. D, artsen voelen zich daarom te kort gedaan en zeker kunnen velen, vergeleken bij voor de oorlog, zich veel dingen niet meer permitteren, die zij zich destijds wei konden veroorloven. Het is menselijk als dan naar vergroting van het inkomen wordt uitgezien en dan komt de relatief lage honorering door de ziekenfondsen ter sprake. Voor een groot deel van de artsen vormt immers het ziekenfonds de voornaamste bron van inkomsten. Is dit verzoek ook redelijk, moet men Z1Vóorf dreaSbenantwoording van deze vraag moet men op de eerste plaats naast de realiteit van de verminderde welstand van de huisarts een andere werkelijkheid zien waarvan zij in zekere zin een ge volg' is en dat is de huidige constellatie van ons maatschappelijk leven, dat op een nivellering van inkomens gericht is. Dit wordt zowel door loonpolitiek als door belastingregeling nagestreefd. Het ls een min of meer noodzakelijk, in elk ge- tiid-eiaen verschijnsel, waarmee ook rekening gehouden moet worden. Mis schien is dit de uitdrukking van de ar moede, waarin wij door de oorlog ge raakt zijn. Als men nu objectief het inkomen en de koopkracht ervan beziet, dan mag men zeggen, dat de huisartsen een redelijk in komen hebben. Een huisarts kan 3000 ziekenfondsleden behoorlijk verzorgen. Verreweg de meeste artsen hebben dit aantal patiënten, maar er zijn plaatsen waar wel 5000 Ingeschre ven ziekenfondsleden op naam van één arts staan. De onkosten van de praktija zij hoog, ongetwijfeld; maar daarvan profiteert de arts zelf ook en dat is niet in cijfers uit te drukken. Een auto heelt hij nodig, maar hij rijdt ook wel eens voor zijn plezier of zijn gemak. Hij heeft een hoge huishuur, maar woont daardoor ook veel gerieflijker tegen de berekende huurwaarde van de woonvertrekken dan wanneer hij ergens zonder praktijk woon de. De premies van verzekering tegen ziekte, invaliditeit, oudedag en overlij den zijn hoog maar de bedragen ligger bij de artsen gemiddeld op een veel ho ger niveau dan bij de andere academici. De opleiding van de arts is kostbaar doch voor de andere academici niet veel min - der. En heeft de Staat voor de medische opleiding nog niet veel en veel hogere bedragen moeten betalen? Van de univer sitair gevormden hebben over het alge meen de medici het beste inkomen. Het bewijs, dat de dokter door het zieken fonds nog niet zo slecht wordt gehoneerd is wel te zien in het feit, dat er moeilijk medische ambtenaren te krijgen zijn om dat de orde van grootte van deze sala rissen slechts 9000 is. Dit is dan een netto inkomen, waarvan geen kosten voor auto, praktijk, huis, personeel e.d. meer afhoeven. Of echter op de duur de gevolgde loon- en belastipgpolitiek de juiste zal zijn om een maximum-prestatie van de mens te verwachten is een andere kwes tie. Mogelijk is zelfs de actie van de huisartsen een uiting van de vrees, dat door de gevolgde politiek van nivelle ring der inkomens de arbeidsprestatie zal verminderen. Ook van economische zijde vallen bezwaren te horen, zoals ir dit blad van 5 Juli j.l. Nu is het reeds zo, dat gevallen voor komen, dat de animo bij de arts afwezig <s om tegen enkele dubbeltjes (als de be lasting verrekend is) op een ongelegen tijd een bezoek te brengen aan een par ticuliere patiënt, die afgelegen woont Dit is niet goed te praten maar zeer menselijk. Daaro n is de actie van de artsen ook zo menselijk en begrijpelijk^ Maar al zullen de artsen in de toekoms misschien door de historieschrijvers ge kwalificeerd worden als een juiste bl'K gehad te hebben, de constellatie van het maatschappelijk bestel van het ogenblik is zo, dat het er sterk naar uitziet, dat de eis van de huisartsen niet ingewilligd zal worden. Verschenen is een wetsontwerp hou dende de interim-regeling voor Suriname Aan de memorie van toelichting van dit, door alle ministers getekende staats stuk wordt het volgende ontleend: Aan het slot van een algemene Inlei ding, waarin de wordingsgeschiedenis van het ontwerp wordt uiteengezet, deel' de regering mede, dat de Staten van Suriname hun advies inzonden op 6 Mei, dat van de Antillen is op dit ogenblik nog niet ontvangen. Als grondslagen voor de nieuwe ver houdingen worden aangegeven: le. De Landsregering van Suriname zal bestaan uit de Gouverneur en een Regeringsraad die verantwoordelijk is aan de Staten; 2e. De landsministers zullen in dezelf de verhouding tot de Gouverneur staan als in Nederland de ministers tot de Koning; 3o. T.a.v. belangen die het Koninkrijk betreffen worden aan de Gouverneur bij zondere bevoegdheden toegekend. Deze zal daarin „aanwijzingen des Konings' in acht hebben te nemen; 4e. Alle inwendige aangelegenheden worden geregeld bij .landsverordening; 5e. In het overleg over de aangelegen heden die Nederland en Suriname beide aangaan, zal de Algemene Vertegenwoor diger van Suriname betrokken worden. De strekking van een overgangsrege ling voor Suriname en de Ned. Antillen is, aan de beide gebiedsdelen de auto nomie te geven, welke hun in uitzicht is gesteld, doch welke voor de tot stand- koming van de laatste grondwetswijzi ging niet te verwezenlijken was. Opzette lijk is niet vooruitgelopen op de toe komstige koninkrijksstructuur, welke ge deeltelijk afhankelijk is van de structuur van de Nederland-Indonesische Unie. Douglas Hyde, oud-president van Ier land, is Dinsdagavond op 88-jarige leef tijd in zijn woning te Dublin overleden. Hij werd beschouwd als de voortreffelijk ste literator van het hedendaagse Ier land. Hyde was een stille, teruggetrokken geleerde. In 1938 werd hij met algemene stemmen tot president van Ierland ge kozen. Toen zijn ambtsperiode in 1945 afliep, wilde hij wegens zijn zwakke ge- j zondheid niet herkozen worden. 1 In Helmond heeft gisteren een reeks militaire plechtigheden plaats gevonden welke door talrijke militaire en burgci lijke autoriteiten zijn bijgewoond. Nadat ia de vroege ochtend een ba taljon van de 2e k. i. gedurende een uur schooloefeningen had gehouden ten zuiden van Helmond aan de Zuid-wu- lemsvaart, werd om 9 uur m :en der parochiekerken van Helmond een H. M opgedragen voor de gesneuvelde leden van de luchtwachtdienst Oost-Brabant Limburg. Tijdens deze dienst hield oud aalmoezenier majoor Lam een herdt kingstoespraak. De officiële ontvangst ten stadhuize werd met een kort woord door burge meester A Moons geopend. Daarna wera een herdenkingsrede uitgesproken door reserve-kapitein C. J. Gudde, oud-com mandant luchtwachtdienst groep Den Bosch. Deze memoreerde daarin hoe dc luchtwachters onder de moeilijkste om standigheden een voorbeeld van plichtsbetrachting en liefde voor Kon n ging en vaderland hebbenH j hun vertelde over de verschrikkingen, deze troepen ten deel vielen bij terugtocht door België en Frankrijk en tijdens de Duitse bombardementen op de schepen bij Duinkerken, waarbij ver scheidene luchtwachters het leyen lieten. De luchtpostafdeling Helmond leed daar- bii de zwaarste verliezen. Vervolgens werden 112 oorlogsherin- neringskruisen, waarvan 13 posthuum, "'ifa'afloóp van deze plechtigheid bracht men de regimentsvaandels over naar het Fea-park, waar met groot militair eer betoon een vijftal officieren beedigd werd. Vervolgens werd een parade ge houden voor het historische kasteel-raad huis. Onder de gemeente Aarle-Rixtel vonden 's middags aan de Zuid-Willems- vaart grote militaire oefeningen plaats. 's Avonds bood het muziekcorps van het regiment Stoottroepen de bevolking van Helmond een concert met taptoe aan Het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen zal geen commen taar leveren op het aanbod van Char les Eyck aan kunstcritici en schilders ge daan. om een beter inhuldigingsschilde rij" te vervaardigen dan hij zelf schil derde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 5