GROTER SOBERHEID ENGELAND NODIG NOG IN REGERING WON HET PLEIT Katholieken en ziekenfonds v Ramp met vliegtuig Bombay's stadhuis in rouw Franeker De51.000 doden van Buchenwald te Loenen herdacht Pauselijk decreet REPUBLIEK AANVAARDT BATAVIA-ACCOORD INTREKKING VAN DE DUITSE MAATREGELEN GEEIST België EXCOMMUNICATIE Minder suiker en tabak doch iets vlees en boter meer vlees en Benzine goedkoper Op de IRIBUNE De crisis in Tsjang Kai Sjek weer actief DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Openbaar Indië-debat uitgesteld Vandaag ook groente naar Duitsland Bij herdenking der slachtoffers van de vliegramp Kapelaan-gevangene over vaderlandsliefde pauselijke boodschap Communistenleiders wachten op Kominform Opwindend mirakel- gerucht in Polen Aanslag op Pandit Nehroe friste JAARGANG VRIJDAG 15 JULI 1949 No. 20979 SNOEPGOED WEER OP DE BON DR. MANSUR NAAR BATAVIA H. V. K. EN DR. VAN ROYEN NAAR MAKASSAR DINSDAG REPUBLIKEINSE REGERINGSVERKLARING Generaal Sudirman (in zwart costuum) temidden van zijn lijfwacht de draaers die hem dezer dagen terugvoerden naar Djogja. en BENDE OVERVIEL FOURAGE CONVOOI In Sliedrecht reikte Prins Bernhard gisteren onder^hf^aabmr de aan verzetsmensen. Mej. M. van Grunsven moest op ee hprstplH onderscheiding in ontvangst nemen, daar zij nog steeds met van een in oorlogstijd opgelopen verwonding plaatselijk buien Aan de Katholieken van Berlijn AAN DE LAAN VAN POOT BARI DE VLIEGRAMP TE Socialisten en liberalen gaan zich beraden ARTSEN BLIJVEN ONDER HANDELEN MET ZIEKENFONDSEN Geestelijkheid grijpt in DE KANTOREN zrjn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. 1 LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende aivertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend by vooruitbetaling. De Britse minister van Financiën, Sir Stafford Cripps, heeft gisteren hel tweedaagse debat in het Engelse Lagerhuis over de economische toestand van Engeland geopend. Op de tribune waren de zes ministers van Financiën van het Britse gemenebest en de leiders van twee andere delegaties uit het Gemenebest aanwezig. Sir Stafford deelde in zijn rede mede, dat zijn jongste besprekingen met de Amerikaanse minister van Financiën, John Snyder, en met diens Canadese collega D. C. Abbott, buitengewoon vruchtdragend zijn geweest. Ook grondstoffen getroffen In 1949-50 zal Engeland in verband met dollartekort zijn invoer, die het met dollars betaald moet wordeen, met 100 millioen moeten verminderen. Dit zal met zich brengen, dat het sui kerrantsoen tot 8 ounces wordt ver laagd en dat suikerwerken weer ge rantsoeneerd zullen worden. De minis ter voor de voedselvoorziening zal voor andere rantsoenen boter, vlees en bacon op welke de aanvoer uit niet- dollargebieden van invloed is, bepaal de verhogingen bekend maken.. Minis ter Cripps deelde nog mede, dat het 110 millioen. dat oor" >r tabak beschikbaar millioen ver bedrag van spronkelijk v< was gesteld, met 20 minderd zou worden. In zijn overzicht omtrent de Britse^po_- het einde van het twee van dit jaar, deelde Sir sitie aan het einde van het tweede kwar taal van dit jaar, deelde Sir Staffora mede, dat het Britse nadelige saldo het dollargebied volgens de huidige Be rekeningen 160 millioen bedroeg, d.i. 30 millioen meer, dan de regering nau voorgesteld. H.t nadelige saldo van het sterlingge- j het dollargebied bedraagt op bied nhlik op jaarbasis 600 mil- lioen°of anderhalf maal de totale goud reserves van het gebie De wali negara van Oost-Sumatra dr. Mansur vertrekt Vrijdag op verzoek van de Indonesische regering voor besprekin gen naar Batavia. Hij zal worden verge zeld door zijn vertegenwoordiger in de B. FO. de heer Damrah, en het kabinetslid Van Gelder. Terwijl heel autorijdend Nederland met vrees zat te wachten, wanneer de aangekondigde verhoging van de ben zineprijs zou ingaan, komt plotseling het bericht van een prijsverlaging. De oliemaatschappijen hebben name lijk besloten met ingang van vandaag de prijs van de benzine „aan de pomp" te verlagen van 26 op 25% cent per liter. Ook zal het niet mogelijk zijn zoveel katoen uit het dollargebied in te voeren als de Britse regering had gehoopt, doch er zal in ieder geval niet minder worden ingevoerd dan het vorige jaar Van de overige grondstoffen, waarvan de invoer zal moeten worden beperkt, zijn non-fer- rometalen, hout, papier en pulp de voor naamste. Ten aanzien van eventuele ver dere beperkingen van het benzinever bruik zijn nog geen beslissingen genomen. Hedenmorgen zijn de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, de heer Lovink zijn echtgenote, de leider van de Ned. delegatie, dr. Van Royen, eveneens met echtgenote, mr Blom en anderen naar Makassar vertrokken. Het gezelschap wordt Zaterdag terugverwacht. Dinsdag zal de republikeinse regering een verklaring afleggen voor het werk comité van de K.N.I.P. Hedenochtend had de plechtige over dracht plaats van het ministerie van defensie uit handen van premier HaUa aan de sultan van Djogja. Voorlopig blijft het met de Kamerde- batten over Indonesië bij het comité- generaal. Maar daar hebben de bespre kingen gisteren nog heel wat tijd gevergd Om even na één uur gingen de deuren dicht en het was vijf minuten voor half acht alvorens ze weer open gingen Toen bleek het, dat vooralsnog geen openbaar debat op de geheime bespre kingen zal volgen. Het geheim van de vergadering was naar voorzitter Kortenhorst zeide, slechts opgeheven voor de volgende mededeling: „De Kamer heeft met instemming kennis genomen van de mededeling van de regering, dat over de overeenkomsten van 22 Juni 1949, wanneer deze ook door de Het Bedrijfschap voor Groente en Fruit deelde vanmorgen mede: De ex port van groente naar Duits'and kan heden nog doorgang vinden onder de bekende voorwaarden, waarbij echter de tuinbouwveilingen er rekening mede ge lieven te houden, dat de exportpercen tages voor dit land als volgt worden ge wijzigd: maximaal 20 procent voor de tomaten en maximaal 30 procent voor de overige toegelaten producten. republikeinse regering bekrachtigd zyn, en vóór de ronde-tafelconferentie, een openbare gedachtenwisseling tus sen regering en Kamer zal kunnen plaatsvinden, dat verdere punten van belang eerst op de ronde-tafelconferentie zelf aan de orde zullen komen, dat bij de vorenbedoelde openbare gedachtenwisseling de regering de Ka mer zal inlichten over de uitvoering van de „cease fire" overeenkomst in Indonesië. De Kamer verklaart zich bij herha ling voor de snelle totstandkoming van vrije en souvereine Verenigde Staten van Indonesië, gevormd door gelijk waardige deelstaten op de grondslag van een onbelemmerd zelfbeschikkings recht der Indonesische volken". Na deze mededeling werd de vergade ring gesloten. De Kamer kwam heden middag om één uur wederom bijeen. Ned. militair gedood, zes anderen worden vermist Een uit twee auto's bestaand Neder lands fourage-convooi is Woensdag nabij Teiega (Oost-Sumatra) door een grote uit Atjeh geïnfiltreerde bende overval len. Bij de beschieting werd een Neder landse militair gedood, drie gewond, ter wijl zes anderen onder wie een dokter en sergeant-ziekenverpleger worden ver mist. Waarschijnlijk zijn zij ontvoerd. (Van onze speciale verslaggever). Het wordt tijd, zo heeft de heer Hen driks, voorzitter van de Bond van R. K. Ziekenfondsen in Nederland, dezer dagen betoogd, dat er op ziekenfondsgebied rust komt. Welhaast vijf jaar na de bevrijding is nog steeds het Ziekenfondsenbesluit van kracht, dat door de bezetter aan het Ne derlandse volk werd opgelegd. De ophef fing van dit besluit is waarlijk niet verge ten. Invloeden, die er op uit waren van de gehele verscheidenheid van Neder landse ziekenfondsen één grote technische en administratieve machinerie te maken, was deze Duitse maatregel al te welkom, daar hiermede de vrije ontplooiing van het katholieke ziekenfondswezen kon worden verhinderd, totdat de nagestreef de eenheid zou zijn bereikt. Wij herinneringen eraan,'dat de be trokken partijen elkaar nagenoeg hadden gevonden, toen de oorlog ook in dit op zicht de 'reeds getroffen voorbereidingen kwam verstoren. In 1939 hadden namelijk onder leiding van de toenmalige directeur van de Volksgezondheid besprekingen plaats gehad, welke tot de conclusie had den geleid, dat een eenvoudige wettelijke regeling op ziekenfondsgebied gewenst was. Men ging ervan uit, dat de verschei denheid niet tot nadeel behoefde te lei den, indien de verschillende ziekenfond sen zelf slechts voldoende omvang had den en indien zij samenwerkten op alle punten, waarop samenwerking geboden was, zodat concentratie, welke hier en daar wenselijk mocht zijn, in de meeste gevallen niet zou behoeven neer te ko men op algehele samensmelting, maar daar waar dat mogelijk was, op grotere samenwerking in Nederlandse geest. Het gevaar der nivellerende werking van de eenheidsbeweging, welke vooral na de oorlog een ogenblik sterke op gang maakte, is gelukkig spoedig genoeg onderkend om het te keren. Wij behoe ven slechts te herinneren aan het her derlijk schrijven van Utrechts aartsbis schop, kardinaal De Jong, van Zondag Gaudete 1948, waarin hij zeide: „Het afsterven van de christelijke geest be gint met onverschilgheid en neutraliteit. De staat tracht steeds een grotere macht en invloed uit te oefen-n en verstikt ae levende christelijke kr; ten; zelfs op het gebied van de liefdadigheid, de oudste en zo echt christelijke deugd, tracht de staat alles aan zich te trekken. Tegen over deze dodende neutraliteit moeten wij met alle macht onze christelijke bronnen aanboren en christelijke middelen gebrui ken". Driemaal tijdens en na de oorlog heeft men getracht deze mantel van dodende neutraliteit te hangen om het gehele zie kenfondswezen, driemaal is deze poging door de katholieke ziekenfondsen afge wezen. Eerst was het de commissie-Snel len, die de z.g. eenheidsfondsen introdu ceerde, daarna de commissie-Heerlen en tenslotte was er een wetscommissie, waar in ook de Stichting van de Arbeid werd gekend, welke het ziekenfondswezen wilde inschakelen in het bedrijfsleven. Deze pogingen zijn door het verzet van katho lieke zijde op niets uitgelopen. Er is nu op initiatief van de Bond van R. K. Ziekenmondsem in Nederland een brochure geschreven door enige buiten de bond staande deskundigen, waarin een antwoord wordt gegeven op de vraag, waarom katholieke ziekenfondsen? Daarin wordt uiteengezet, dat de zorg voor eigen gezondheid en die van zijn gezinsleden voor de mens primair een particulier be lang en een persoonlijke zaak is. Daar wordt in betoogd, dat mensen die op basis van hun inkomen niet in staat zijn zich als eenling de nodige me dische voorzieningen te waarborgen, als eerstgeroepenen het recht en de plicht hebben dit in onderlinge samenwerking te doen En het is een zaak van wijs be leid de verantwoordelijkheden daar te laten, waar ze primair liggen en gedra- (Van onze correspondent) In het aan natuurschoon zo rijke Loenen op de Veluwe, waar 's zomers honderden toeristen zich verlustigen in de aanblik van de Sprenge, die als een Zwitserse bergbeek door het rijk geaccenditeerde terrein vliedt, waren gisteren honderden uit heel het land bijeen gekomen op het eenvoudige kerkhof, om er de dappere vaderlanders, die hun leven lieten in het concentratiekamp Buchenwald te herden ken Onder hen waren verschillende oud- heid, uit - het berkhof, tot In de rouwkapel dp Oorlogsgraven stand gebracht do°r indrukwekkende stichting, heeft een j„n Hier werd Plechtigheid plaats gevonde Joekes> m tegenwoordigheid van mn k„sSraven- van de presidente van de 0orloAg!°nov.de stichting, mevrouw H. G. van ,j rs Kempenaer en van vertegenwoord g van ex-politieke gevangenen in een de as bijgezei: van Nederlandse doden Buchenwald. In een nis stond de s°De gebeeldhouwde urn opgesteld, gedekt door een vlag, die vervaardigd was uit gevan- w eerbericht De verwachting van heden- tot morgenavond luidt. Half tot zwaar bewolkt met nlaatseliik enkele regenbuien, hier en daar met onweer. Meest zwakke wind hoofdzakelijk uit richtingen tussen Oost en Zuid In het binnenland overdag iets lagere temperaturen. Zaterdag 16 Juli: Zon op 4.38, onder 20.53 uur; maan cp: 23.25, onder 11.22 uur. geniskleding, waarin destijds de kampbe woners waren gehuld. Op de achtergrond hing het houten wandbord, bevattende de namen van de „Voor Koningin en vader land omgekomen Engelandvaarders", welk bord tijdens de bezetting in „Oranje haven" te Londen was aangebracht en door Prinses Wilhelmina welwillend voor de kapel is ifgcsraan. Velen der aanwezigen hebben vol pië- teit het woord gevoerd. Zo heeft mr. A. M. Joekes, minister van Sociale Zaken het verschrikkelijke getal van 51.000 doden van Buchenwald genoemd. Hieronder wa ren zeer veel Nederlanders. Deze plechtig heid, zo zei de minister, is bedoeld als een hulde aan hen allen en een bewiis van medeleven aan de nabestaanden Kapelaan J. Spronck uit Maastricht heeft als oud-Buchenwalder en priester getuigd van de grote eerbied voor de vaderlandsliefde, die ook als Christeliikp deugd aan gene zijde van het graf bliift gelden. Er zijn fronten, waarop de dood niet Je absolute dictator is, immers de vader blijft voortleven in het kind en de kunstenaar en geleerde in het werk, dat zii nalaten. Zo was het ook in Buchenwald, waar de dood heerste, doch uiteindelijk werd overwonnen. Nadat gezamenlijk het Wilhelmus was gezongen, werd de urn onthuld door een der nabestaanden en een oud-Buchen- oidêr Vervolgens defileerden allen langs de tvn. waarmede de plechtigheid ten einde was. via De H Vader zal Zich Zondag a.s. via de radio tot de katholieken van Berlijn rI Hoewel niet bekend is, welk onderwerp Hij zal behandelen, voorspelt men m Vaticaanse kringen een „zeer belang rijke boodschap". Men vermoedt, dat de Paus verdere richtlijnen zal geven ove" de bestrijding van het communisme. De toespraak zal worden gehouden in het Duits, dat Z. H. vloeiend spreekt. Ongeveer duizend personen waren gis teren in iet stadhuis van Bombay tezaam gekomen om er de plechtigheid bij te wonen, die daar werd gehouden ter her denking van de slachtoffers van de ramp met d,e „Franeker". Buiten bleef onophoudelijk de regen neerstromen en hij zette de straten vol komen blank Maar dit had de autoritei ten en al die vele anderen niet belet te komen getuigen van hun deelneming in het verschrikkelijke ongeluk. De Amerikaanse ambassadeur Hender son was er met veie andere leden van het corps diplomatique en het consulaire corps, alsmede talrijke andere vooraan staande persoonlijkheden in hoofdzaak uit Indische, Amerikaanse en Chinese kringen. Het was een eenvoudige maar indruk kende plechtigheid, welke aanving met gebeden voor de slachtoffers, welke ach tereenvolgens werden verricht door mgr. Valeriaan Gracias, de krth. hulpbisschop van Bombay, ds. W. Bell, methodistisch nrpdikant ds. J. Patterson van de Pres byteriaanse kerk en Rabbijn I. Barucn van diG Joodse synaëoU'6* 65 Kransen werden de 40trede» van het in Griekse stijl opgetrokken stadhuis opgedragen. Er waren kransen ij van het gemeentebestuur en de gouverneur van Bombay, de Amerikaanse vereniging in West-India, de Amerikaanse vrouwen bond, de Indische luchtvaartmij., de con suls van Nederland, China en Amerika, en van familie en vrienden der slacht offers. Morardji Desai, lid van het Bombayse gemeentebestuur, verklaarde dat „deze verschrikkelijke tragedie de trotste er. machtigste mens nederig en onderworpen aan Gods wil moet maken". Hij bad voor de doden en zeide te hopen, dat de na bestaanden de moed en de kracht zullen hebben hun verschrikkelijk verlies te dragen. De Amerikaanse ambassadeur dankte de regering en het volk van India voor hun medeleven en behulpzaamheid om de gevolgen van de tragedie te verzach ten. Henderson voegde hieraan toe, dat „het tot zwijgen brengen van deze vooraan staande vertolkers op het gebied van de buitenlandse politiek een zwaar verlies voor de Amerikaanse regering betekent" De Nederlandse en Chinese consui spraken in dezelfde geest. Er werd een stilte van twee minuten in acht genomen. Achter de rij van grafkransen waren de vlaggen aangebracht van at landen, welke bij dit ongeluk betrokken zijn. Gisteren zijn nog enkele lijken ge cremeerd, terwijl vandaag die overhlJjf- welkom zou zijn en dat zij Harer Ma- jesteits vertegenwoordiger te New Delfts opdracht heeft gegeven zijn steun te ver lenen aan een eventueel Amerikaans ver zoek om toelating van Amerikaanse des kundigen. 1 gen behoren te worden, dat is bij het in dividu. Tenslotte en dit spreekt het sterkst zijn de katholieke ziekenfondsen on derling beheerde fondsen, welke zich la ten leiden door de beginselen van de katholieke levensbeschouwing. En daar om moeten katholieke ziekenfondsen zo uiterst belangrijk en gewenst worden ge noemd, omdat zij een bemiddelende en voorlichtende taak hebben, omdat het ziekenfondswezen op het totale terrein van de gezondheidszorg een zeer grote invloed uitoefent, welke in verband met de preventieve taak eerder toe- dan af neemt Het dient duidelijk te worden vastgesteld, dat met het ziekenfondswe zen krachtens zijn werkzaamheid op het terrein van de gezondheidszorg vele prin cipiële en hogere belangen gemoeid zijn. Samenvattend kan men zeggen, da- krachtens zijn organiserende, bemiddelen- de en voorlichtende functie het zieKen- fondswezen een te grote invloed heelt cp het totale terrein van de gezondhe>a> zorg om het belang van eigen katholiek" fondsen te betwijfelen. Het welzijn van vele katholieke instellingen en daarmee het geestelijk welzijn van velen, kan er van afhankelijk zijn. Zoals de katholieke Kruisverenigingen en ziekenhuizen naar vermogen de ge zondheidszorg volgens katholieke begin selen en opvattingen uitvoeren, zo be horen de katholieke ziekenfondsen deze te organiseren en erbij te bemiddelen Dit alles kan echter tot nu toe slechts in beperkte mate geschieden, omdat in het vrije, democratische Nederland de katholieke ziekenfondsen nog steeds bevroren liggen door een Duitse maat regel uit de bezettingstijd, waardoor se dert jaren uitbreiding niet meer moge lijk is. Reeds minister Drees, als minister van sociale zaken in het kabinet-Schermer- hern deelde in het parlement mede te overwegen het Duitse Ziekenfondsenbe sluit in te trekken, maar tot op heden is dit nog steeds niet geschied. Ondanks het feit, dat zelfs de Kon Ned. Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst van het goede recht van bestaan der ka tholieke ziekenfondsen sprak. Van dat goede recht is echter tot op heden bit ter weinig terecht gekomen. Nu naar verluidt op het betreffende departement de laatste hand wordt ge legd aan een ontwerp van wettelijke re geling, mag met recht worden verwacht, dat met dit principiële katholieke stand punt ernstige rekening zal worden ge houden. Het afgelopen weekend was op sport gebied even druk als verscheiden. Van de zomersporten vinden wij altijd een prettig aspect, dat zij zoveel afwisseling bieden. In herfst, winter en lente regeert onafgebroken de voetbal, ook wel eens een paar weekjes de ijssport, maar voor de rest toch week in week uit voetbal. Maar dan komt de zomer en er opent zien een Pandora-doos: athletiek, zwemmen, roeien, honkbal, cricket, wielrennen, te veel om op te noemen, zodat ons lijstje verre van volledig is. Zo was dan het afgelopen weekend: in Assen gierden en daverden de moto ren, de Tour-karavaan martelde zich aan weerszijden van de Pyreneeën, in Belgie suisden de race-auto's, in Amsterdam wa ren er wielerkampioenschappen, de speed way spoot in Rotterdam gravel-sluiers op, in Den Haag waren zwemwedstrijden, op Duindigt paardenrennen, in Bloemendaal turndemonstraties- En bij al die verscheidenheid zijn wij naar de Laan van Poot in Den Haag ge gaan. Want van alle ta V-en van sport is ons nog altijd het dierbaarst: de moeder- sport, de ongerepte oorsprong van alle andere afgeleide takken van sport of „sport". Daarom waren wij hij de athle- tiekkampioenschappen. Er was daar veel publiek aan de Laan van Poot. En wij wensten dat het er even druk was geweest als in een stadion bij interland-voetbal. En dat al die kijkers zich hadden gerealiseerd, welk een prach tig stuk volksgezondheid hier verbonden was aan deze athletiekkampioenschappen. Niet het sprintje lopen, het hoogsprin gen, het enige malen werpen van een speer voor die éne nationale titel, met deze topprestaties van één dag getuigen van de volksgezondheid. Maar het trainen daarvoor, het benutten van de vrije tijd voor almaar oefenen in een sprintje, een sprong of een worp, het voortdurend in beweging zijn in gezonde sfeer en in spanning: dat bevordert de volksgezond heid. Wij wensten wel, dat vele duizenden méér dit aan de Laan van Poot waren komen beseffen. Het ware bevorderlijk geweest voor het juiste sportbesef en voor die volksgezondheid. Want dat laat ste is immers hetgeen een zuiver sport besef beoogt. SUPPORTER. selen van 31 slachtoffers zullen worden begraven of verbrand. Voordat de rouwstoet het lijkenhuis verlaat zal een gemeenschappelijke rouw dienst worden gehouden. De K.L.M. Constellation, waarin zich Nederlandse deskundigen bevinden, die een onderzoek naar de ramp zullen in stellen, is gisteravond in Karachi aange komen. Het toestel, dat om 17 uur in Bombay verwacht werd, bleef in Karachi, waar het om 16.30 uur aankwam. Dit werd gedaan om een nachtlanding in Bombay te vermijden. De machine werd nu vanmorgen om half elf in Bombav verwacht. Deze groep deskundigen zal nog wor den gevolgd door prof. dr. ir. v. d. Maas van de Techn. Hogeschool te Delft en prof. dr. Vening Meinesz, directeur van het Meteorologisch Instituut te De Bilt. De Ned. minister van Buitenlandse Za ken heeft de Amerikaanse ambassadeur te Den Haag, dir. Baruch. meegedeeld, dat de Ned. regering deelneming van Ameri kaanse deskundigen aan het onderzoek Het stoffelijk overschot van het 25ste slachtoffer van de vliegramp in Bari is thans geborgen. Duikers zijn er gisteren in geslaagd uit het wrak het lijk van de 14-jarige W. van Dort naar boven brengen. te (Telefonisch von onze Brusselse correspondent) Van Cauwelaert heeft gisteren ook aan de liberale leiders een concreet resumé gegeven van een regeringsprogram, waar op naar zijn mening, katholieken, socia listen en liberalen zouden kurfhen samen gaan in een drie-partijen-regering. Er is nog geen reactie op gekomen. Hedenmiddag zullen de socialisten hun hoofdbureau samenroepen om de voor stellen en suggesties te bespreken De liberalen zullen van hun kant hetzelfde doen. Meer uitgebreide comité's van beide partijen zullen ook nog a.s. Zondag vergaderen. Het is dus nog steeds af wachten. Gisteren zijn in Amsterdam opnieuw besprekingen gevoerd over de kwestie van de ziekenfondshonoraria der artsen. Als resultaat daarvan zullen de onder handelingen worden voortgezet, terwijl de artsen de fondspatiënten vooralsnog normaal blijven behandelen. Generaal Tsang Kai Sjek bevindt zich op het ogenblik in Kanton, waar hij een „opperste politieke raad" zal instellen, die binnen enkele dagen aan het werk zal gaan. Men meent, dat Tsjang aldus de controle van de natio nale regering weer in handen wil ne men. Ook Tsjang Kai Sjek heeft een beroep gedaan op het Chinese volk om zich ..te verenigen onder de leiding van presi dent Li en premier Jen om de strijd tegen de communisten voort te zetten tot de uiteindelijke overwinning is behaald In Vaticaanse kringen wijst men er op, dat het Pauselijk excommunicatie-decreet ook bedoeld is voor de „meelopers", die het communistisch beleid en de commu nistische propaganda steunen. Het decreet wordt in alle talen ver taald en dagelijks door Radio Vaticana V. omgeroepen, waarbij bijzondere aandacht zal worden besteed aan de Oost-Euro- pese landen. In Italië heeft het decreet diepe in druk gemaakt. De communistische partij leider Palmiro Togliatti, heeft onlangs verklaard, dat de communistische partij eind Februari 1.896634 leden telde. Bij na alle leden zijn katholiek geboren. De Itaivanse communistische leiders hebben onder leiding van Togliatti steeds alles in het werk gesteld, om de Italianen er van te overtuigen, dat het katholieke ge loof en het communisme kunnen samen gaan. Vele Italiaanse gezinnen hebben getracht een compromis te vinden de mannen waren communist, de vrouwen bezochten de kerk. Het ex-communicatie decreet is een duidelijke veroordeling van dergelijke compromissen en zal me nig Italiaan voor consequenties stellen. De rode pers in Italië is natuurlijk wild en woest over deze „provocatie van de zijde der Kerk, die weigert de poli tieke rechten van millioenen mannen en vrouwen te erkennen". De officiële partijleiders hebben zich nog niet uitgesproken, blijkbaar wachten ze op de bevelen der Kominform. In Moskou's satellietstaten zal het Pau selijk decreet wel weer als 'n „onrecht matige intimidatie" van de hand gewe zen worden, althans door de regeerders. Honderdduizenden Polen uit alle hoe ken ds lands zijn de laatste dagen naar Lublin gestroomd, om getuige te zijn van een mirakel in de kathedraal. Er hangt daar een Madonna-schilderij en uit ogen van Maria zouden tranen stromen. Woensdag was het gedrang zó hevig, aa. er slachtoffers vielen. Mgr Karwa, de bisschop van Lublm, heeft de katholieke Polen dringend ver zocht, van verdere pelgrimstochten ar te zien, nademaal een speciale sie heeft uitgemaakt, dat ^een termen aanwezig z«n, om yanbo venna tuur lijke gebeurtenissen in de Kathedraal te spreken. Ook ten aanzien van de „miraculeuze genezingen welke som- migen verklaren in de kathedraal te hebben meegemaakt, neemt de gccs 1Ükhei,d cnmmi^sT dTe^IVaak'oLer- speciale commissie, aie ae zocht, vond gecu aanwqzingen dat er in de kathedraal wonderen zqn gc schied. De rode regering van Warschau grijpt de gelegenheid aan, om nieuwe aanvallen tegen de Kerk te lanceren. Toen de premier van India, Pandit Nehroe gisteren te Calcutta - waar hij vertoeft om een onderzoek m te stellen naar de oorzaken van de politieke on rust en geweldplegingen m die stad iüist een redevoering was begonnen, werd een bom geworpen naar een poli tiepost op het terrein, waar een grote menigte toehoorders bijeengekomen was. De bom ontplofte vlak m de buurt van Nehroe, die ongedeerd bleef. Twee poli- tie-agenten werden gewond; een van hen is later overleden. In tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard werd gisteren de Koninklijke Militaire Academie te Breda officieel heropend. De oud gouverneur baron H. C. G. van Lawick overhandigt het vaandel aan de nieuwe gouverneur kolonel P. F. Puffius (rechts). Op de achter grond Z. K. H. Prins Bernhard. Het republikeinse kabinet beeft Donderdagavond te Djogja het Van Royen- Rum aecoord aanvaard. Het beeft nog geen beslissing genomen over de uitvaardiging van het bevel„Staakt het vuren

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1