Reactie op Pauselijk decreet inzake communisme Rode terreur spitst zich toe H as O Getemperde vreugde bij aankomst van de „Kota Gigantisch Berlijn een Kajotters van Den Bosch vierden feest in Oss srsr's.Vs. sn Weerbericht 1 ONWEER in het WEEKEND Proclamatie Vrijdag is de laatste man thuis Ontroerend woord van de Pars tot de inwoners TEGEN KATHOLIEKE ACTIE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nieuwe minister van Binnenlandse Zaken NDER DE Handelsverkeer Nederland-B elgië Moordaanslag op 26-jarig meisje Geloof en liefde moeten triomferen Een volle dag daverende geestdrift LOUPE Logboek „Franeker" gevonden Drie doden en materiële schade Tsjechische clerus betuigt trouw 71ste JAARGANG MAANDAG 18 TT TIJ 1949 No. 30?8* Sedert de proclamatie van het decreet van het Officie inzake het communisme is de verkoop van het officiële blad der Italiaanse communistische partij, de „Unita", vooral te Rome verminderd, in sommige kiosken met meer dan 10%, aldus meldt A. F. F. Intussen heeft van Franse communistische zijde de partij-secre- iaric TWlns tegen het decreet stelling genomen door dit een „onaanvaardbaar document" te noemen. De Franse „Unie van vooruitstrevende Christenen de bekende katholiek-linkse groep, wier gevaarlijke strevingen ernstige beduchtheid wekten in kringen der trouwe Franse Katholieken, heeft volgens Reuter in een verklaring te kennen gegeven, dat de juiste betekenis van het pauselijk decreet haar nog niet hekend is. Volgns een A. F. P.-bericht echter zou de algemene secretaris der Unie, die deze verklaring uitgaf, hebben aangekondigd, dat de Unie zich aan het decreet van het H. Office zal onderwerpen. Nadere berichten dienen, zoals men begrijpt, te worden afgewacht. Benoeming mr. RH°ppener VOORLOPIGE REGELING GETROFFEN Dader in zijn huis gearresteerd Dertien doden en Het stadje Prurti, werd dezer dagen door een geweldige explosie geteisterd, talrijke gewonden telde men na de ontploffing van de springstoffen in een der buitenwijken van het stadje, waarvan zelfs gehele straten met de grond werden gelijk gemaakt. Ze hebben zich de thuiskomst waarschijnlijk wel heel anders voorgesteld, de 1600 man, die op de „Kota Inten" huiswaarts zijn gekeerd. Natuurlijk, er was muziek en er waren autoritei ten met dank- en welkomstwoorden, maar boven het schip woeien de quarantaine-vlaggen en het waren deze simpele lap jes, welke een stempel op alles drukten. Voor ons, die herhaal delijk de schepen met popelende militairen hebben bezocht, was het verschil misschien nog het duidelijkst merkbaar. Geen wel komstgroet van „Nederland helpt Indië", geen drukte van sjou wende witkielen, geen drommen mensen bij de afzettingen en ook'hiet die uitbundige stemming op het schip zelf. KLEIN EN GROOT DE VIA K.L.M. WEER KARACHI AFNEMEND BUIIG Laatste foto van Knickerbocker terwijl hij in gesprek is met Sukarno. Op de achtergrond nog enkele verongelukte Amerikaanse journalisten. V.l.n.r. NewtonMoorad, Buston Heath en Werkley. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode' Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. In"ezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Louis Saillant, algemeen secretaris van de wereldfederatie van vakverenigingen, heeft te Marseille in dezelfde geest als de communistenleider Duclos, welke wij hierboven citeerden, verklaard „dat wij het op discriminatie berustende pause lijke decreet niet kunnen aanvaarden. Inmiddels is in een uitzending van radio Vaticana nog eens duidelijk ver klaard, dat de vier punten van het pauselijk decreet over de onverenigbaar heid van het communisme met de christe lijke leer zuiver religieuze aangelegen heden raken. De ,,Osservatore Romano" citerend, zegt radio Vaticana, dat de vier punten „niet gericht zijn tegen enige staat in het bijzonder" Het is echter t,duidelijk, dat het onmogelijk is com munistische actie te voeren en tegelijk een goed Christen te zijn." Naar Reuter meldt, moet volgens waarnemers in de hoofdsteden op het Europese continent een golf van anti- clericalisme door geheel Europa ver wacht worden als gevolg van het pause- jjjK decreet. En zulks niet alleen in het posten, doch ook in overwegend Katholieke landen als Italië en Frankrijk. Wat Italië betreft, voorziet men niet alleen een verscherping van het conflict tussen Katholieke en communistische arbeiders, maar ook uitingen van anti- clericalisme van liberalen, socialisten en bepaalde groepen van intellectuelen, die de mond vol hebben van „zwart imperia lisme" en „geestelijke tyranme. Praag heeft zoals nauwelijks anders te verwachten was bij de daar heersende mentaliteit het Pauselijk decreet opge nomen als een rechtstreekse oorlogsver klaring. Wat Belgrado betreft, vreest men. dat het daar zetelend bewind de bestaande „zenuwoorlog" tegen Katholieke priesters nog zal verscherpen. Uit Boedapest komt het weinig goeds voorspellend bericht, dat alle Zondags bladen in Hongarije het optreden van het Vaticaan veroordelen. Het orgaan van de Hongaarse arbeiders-partij de „Szabad Nep" richt met name een scherpe aanval tegen de H. Stoel, terwijl het door de gesuspendeerde pater Balogh uitgegeven blad „Magyar Nemcep" •Iheid veinst en de mening uit spreekt, dat de door het Vaticaan genomen stap slechts kan voortkomen uit onwetendheid omtrent of verkeerde interpretatie van de toestanden in Hongarije. De „Osservatore Romano" wijdt in tussen zijn bijzondere aandacht aan de jongste gebeurtenissen van Tsjecho- slowakije. liet blad kwalificeert in zijn jongste nummer de door de Tsjechoslo- waakse minister van justitie jegens mgr. Reran, aardsbisschop van Praag, uitge brachte beschuldiging van hoogverraad als „volslagen nonsens." Als opvolger van mgr. Genarro Verolino. de zaakgelastigde van de pause lijke nuntiatuur te Praag, die Woensdag j.l. uit Praag is vertrokken, verwacht men komende week te Praag mgr. Pavel Bertolini. Ofschoon yan de zijde van de nuntia tuur wordt verklaard, dat de overplaat sing van mgir. Verolino reeds enige tijd geleden was voorbereid, zeide de Tsjechoslo waakse minister van justitie, Alexei Cepicka, Vrijdag, dat het Vaticaan mgr. Verolino niet had kunnen ver dedigen en zich gedwongen had gezien hem te verwijderen. De nuntiatuur-secretaris, Ludwig Smrzlik, een jonge priester, die op 7 Juli werd gearresteerd en wiens vrijlating later werd aangekondigd, bevond zich Zaterdag nog steeds in arrest. Enige dagen geleden konden wij be richten, dat binnenkort de benoeming van een nieuwe minister van Binnenlandse Zaken kon worden tegemoet gezien en n onnozeu In afwachting van de resultaten der lopende onderhandelingen over de Vóór- Unie is een tijdelijke regeling getroffen voor het handelsverkeer tussen de Bel gisch-Luxemburgse economische unie en Nederland, geldende voor de maanden Juli, Augustus en September. Krachtens deze regeling zullen in- en uitvoervergunningen op verzoek worden afgegeven tot een totaal van een kwart van de jaarcontingenten, die golden voor de op 30 Juni afgelopen overeenkomst. Deze regeling is te Brussel getekend door de voorzitters der beide delegaties, de heren Spierenburg en Suetens. Een speciale bepaling stelt 50 million francs beschikbaar voor Nederlandse toe risten, die in het tweede halfjaar van 1949, België ol Luxemburg willen be zoeken. dat de keuze zou vallen °P ™r_„R ,HoPPe- ner uit Roermond of mr. H. W. de Vink uit Utrecht. Thans vernemen wij uit betrouwbare bron, dat de keuze op mr. Höppener zou zijn gevallen en dat diens benoeming spoedig zou zijn te verwachten. (Van onze correspondent) Op klaarlichte dag is Zaterdag in het Kempische dorpje Hapert een gruwelijke moordaanslag gepleegd op een 26-jarig meisje, dat tengevolge hiervan levensgevaarlijke verwondin gen opliep. De aanvaller, een 34-jarige bouwvakarbeider, die een mes als wa pen gebruikte, kon een half uur na de aanslag worden aangehouden. Over de toedracht van de aanslag ver namen wij het volgende: De uit Best afkomstige bouwvakar beider C. G., die reeds meer dan twee jaar in een' huis nabij Hapert woont, vervoegde zich Zaterdagmorgen om ca. 11 uur aan de woning van de gezusters S, te Hapert, om het meisje C. S., voor wie hij een onbeantwoorde liefde koes terde, te spreken. Hij slaagde hierin echter niet. Om 12 uur kwam hij terug, nadat hij zich in het naburige Bladel een mes had aangeschaft. Door de open voordeur be gaf hij zich naar de kamer, waar C. S. naaiwerk verrichtte. Hij overviel haar en bracht haar talrijke steken in hals en rug toe. Hierna is v. G. terug naar zijn kost huis gegaan. Het slachtoffer werd naar het St. Jozefziekenhuis te Eindhoven ge' bracht. Toen de rijkspolitie aan de wo ning van v. G. arriveerde, kwam deze juist naar buiten, zodat hij de politie recht in de armen liep. Aanvankelijk ontkende hij, doch later heeft hij een vol ledige bekentenis afgelegd. De mannen hebben gisteren voor het laatst nog een extra kwelling moeten on dergaan. De aankomst was op gisteren avond bepaald, doch bij een van de mili tairen deed zich plotseling een geval van accute apendicitis voor. Daar operatief in grijpen noodzakelijk was, liep het schip full speed naar de Lloydkade, waar reeds gisterenmorgen om 8.30 uur werd gemeerd om de patiënt van boord te laten halen. Terstond hierna trokken sleepboten de Z.H. de Paus heeft Zondag, bu gelegen heid van de viering van Z«n vijftigjarig Priesterfeest door de Katholieken in de Britse sector van Berlijn, een radiotoe spraak van acht minuten in de Duitse taal gehouden. (Van onze Brabantse redacteur). Met dreigende wolken boven het hoofd en met de grauwe contouren van Oss op de achtergrond, trokken gisteren de Ka- jotters van het Bossche diocees op, ter viering van het 550-jang bestaan van O.ss als stad. In de ochtend was er ai een openlucht-mis geweest op de Heu vel onder stromende regen, waarbij het baldakijn de watermsssas met had kun- nen keren; en nu in ae middag, trokken ze het sportterrein binnen voor het openluchtfeest en voor de huldiging aan Maria. Op de achtergrond van het ruime ter rein is van tentdoek een Lourdesgrot ge- drapeerd, waarin het beeld van Maria staat. Een goede vinding. De vlaggen brengen de vaandelgroet, eerst aan O I,. Vrouw en daarna aan de autoriteiten op de tribune. De wekroep „Aan Ohris- tus Koning, trouw" weerklinkt; 't strijd eed wordt gezongen. De diocesane voorzitter, Hendriks, sprak de Kajotters enthousiast toe. Hij wees op de revolutie van hun binnenste, die nodig is °m f maatschappij weer in het gareel te helpen. „We moeten ons nooit onze goede zin laten ontnemen" aldus de voorzitter, „ook met doqr re 7,ir of onweer' Hendriks wenste hierna, namens Bisschop van Den Bosch, de Kajot- met dit schone feest, waaruit ters geluk met i frii,sc kerels een blijkt hoein de woeligheid van rustpunt vor®?.n leven op 't ogenblik, voorzitter, er de „goede zin J™nI?en. houden, want terwijl er een hevige bui losbarstte, vormden ze aanstonds groe pen die tentdoeken over zich heentrok ken, terwijl de strijdliederen ai*t van du lucht waren. Er volgden boomstam-oefe ningen, vendelzwaaien en volksdansen. In een lange rij dansten de jongens en meisjes, om dan plots weer één grote kring te vormen voor het „Lied van her- 1 °Het aardigste deel van de middag was een klein spel, dat in middeleeuwse kle- derdracht werd uitgevoerd. Het was eigenlijk een tot leven brengen van een tamboerslied. Hierna bracht de proost der Belgische Kajotters de broedergroeten ujt België over, waarna de grootse hulde aan Ma ria plaats vond. De Kajotters brachten bloemen, witte en rode gladiolen, naar de grot van O L. Vrouw, en verzamel den zich daarna, samen met het publiek, op het midden van het veld De dioce sane aalmoezenier, rector P. Janssens. sprak de opdracht aan Maria uit en al len tesamen zongen- tenslotte: „God groet U, zuivere bloeme Zo eindigde op indrukwekkende wijze dit feest waaraan zeker enkele duizen den Kajotters deelnamen. Ka De Paus zeide om.: „Gevolg gevende aan de wens van uw aartsbisschop, Onze geliefde zoon kardinaal Von Preysing, spreken Wij heden enkele woorden van vrede tot de Katholieken van Berlijn, voor het eerst na zulk een lange onder breking In die tussentijd heeft uw stad apocalyptische verschrikkingen onder gaan. Oorlog en verwoesting zijn werke lijkheid geworden T>p Paus herinnerde aan de „schitteren de Augustus-Zondag 1926, toen de Ber- lijnse Katholieken zich verzamelden met het licht van het geloof in de ogen. Wij spraken toen tot hen over de waarlijk gigantische groei van Berlijn ®n zijn materiële cultuur, die wel het toppunt bereikt had. Op heden ligt voor onze ogen slechts een stad van Het enige, dat blijft, is God en het geloof in God". De H. Vader zeide dan. dat men in de afgelopen jaren getuige ha'd van wonderlijk ver h Irnmie Krachtige deugd had oP^ s. waardige wijze getriomieeiu lieke. jeugd was. ondanks wat hj ver loren had, even gelovig als leden. „Uit Berlijn is melding gen^Uefde treffende voorbeelden van ouderUefde. Onzelfzuchtige priesters hebben jaren van onuitsprekelijke ellende steeds de gelovigen bijgestaan en waren een steun voor de ter plaatse wonenden, zowel als voor de van hun huis verdre venen". „Laat Ons er verheugd over zijn, dat Wij thans onze dank kunnen betuigen voor het geloof en de liefde, de vol harding en het geduld, waarmede gij, in deze bovenmenselijke omstandigheden, trouw zijt gebleven aan God en Zijn Woord, aan Christus en Zijn Kerk op aarde". De Paus wekte de gelovigen hierna op om ook in de toekomst, wat deze ook zou brengen, de liefde tot God te bewaren „Gemeenschappen en staten, wat zij ook schijnen zijn noodzakelijk voorbestemd voor de vernietiging wanneer zij niet gebouwd zijn op 't geloof in God en niet worden geleid door mannen, die in God geloven", aldus eindigde de rede van^ de Paus, die daarna aan „het gehele Duitse volk" Zijn apostolische zegen gaf. De rede van de Paus werd aangehoord door een menigte van dertigduizend Katholieken uit Berlijn en de sovjet-Rus sische „one bijeengekomen in het am phitheater bij het Olympisch stadion in de Britse sector van Berlijn. Tevoren was een processie gehouden, waaraan werd deelgenomen door de bis schop van Berlijn, kardinaal graaf Von Preysing Midden in het amphitheater was een altaar opgesteld, waaraan 'door de kardinaal een pontificale Hoogmis werd opgedragen. De plechtigheid werd besloten met een Te Deum. „Kota Inten" weer weg en werd gemeerd aan boeien op de rivier ter hoogte van Schiedam, De patiënt is met goed gevolg geopereerd. Eerst hedenmorgen om 6 uur werd met de ontscheping van de 1600 militairen be gonnen. Enkele ziekenauto's haalden aller eerst de zieken (malaria, dysenterie e.d.) af. Ze werden naar Utrecht vervoerd ter ontsmetting .waarna zij hetzij opgenomen worden, hetzij na behandeling naar huis zullen worden gebracht. Voor de overigen stonden militaire auto's gereed. In speciaal daarvoor in Hoek van Holland aan boord gebrachte plunjezakken hadden de opvarenden hun eigendommen moeten bergen en met een kraan werden deze bezittingen op vrachtauto's geladen. Ook de inhoud van deze zakken zal wor den gedesinfecteerd. Voor de militairen zelf reden de vracht auto's tot aan de loopplank. De mannen, die hun handbagage bij zich hadden, stap ten in en werden terstond vervoerd naar Amersfoort, alwaar zij in groepen van 400 zullen worden ontsmet. In vier dagen zijn dus alle militairen behandeld, zodat de laatste man Vrijdag thuis is. In het Strijdkrachtenprogramma zullen iedere avond de 400 namen worden voorgelezen van degenen, die de dag daarop naar huis komen. Overigens zijn de opvarenden van de „Kota Inten" nog aan een groot gevaar ontsnapt. Men weet, dat voor Aden een patiënt aan de pokken is gestorven. Bij vier anderen werden eveneens symptomen van deze ziekte geconstateerd en dus wer den de patiënten in Aden afgezet. Een van deze militairen werd door de plaatselijke geneeskundige autoriteiten terstond weer vrijgegeven, omdat geen pokken kon wor den vastgesteld. Van de drie achtergeble venen is er inmiddels een overleden, doch de twee anderen maken het goed. De geneeskundigen aan boord hadden de weer naar boord gezonden militair ech ter voor alle zekerheid zo goed mogelijk geïsoleerd. Dit is eer. groot geluk geweest, want toen de naar Port Said gevlogen en daar aan boord gekomen geneeskundige experts de man onderzochten, bleek de patiënt wel degelijk aan de vreselijke ziek te te lijden. De gevolgen hadden zeer ern stig kunnen zijn, wanneer hij normaal tussen de andere militairen was gekomen. Deze man maakt het echter thans even eens goed en is reeds gisteren van boord gehaald, om in de quarantaine-inrichting te worden opgenomen. Ook de bemanning van het schip zal zich aldaar onder be handeling moeten stellen. Het welkom Maar genoeg over deze sombere om standigheden, welke in vele huisgezinnen de vreugde over de thuiskomst hebben vergald. Met de beperkte middelen, waar over men beschikte, heeft men de mili tairen duidelijk gemaakt, dat 2e „welkom thuis" zijn. Op de kade waren o.m. aan wezig de vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, Z. Exc. Mr. W. F. Schokking en de luitenant-generaal van de generale staf M. R. H. Kalmeijer. De vice-admiraal Rost van Tonningen onderstreepte met enkele hartelijke woor den namens H. M. de Koningin de vreug de over de terugkeer. Minister Schokking deed het zelfde namens de regering, ter wijl Z. K. H. Prins Bernhard een groet liet overbrengen door zijn adjudant Ma joor C. v. Goor. Allen spraken woorden van dank en waardering, terwijl de mili tairen met een driewerf hoera op H M. de Kon demonstreerden, dat hun trouw en offervaardigheid ondanks alles onge schokt zijn gebleven. „Kinderen zijn kinderen", zei vader Cats, doch hij vergat, dat hij zelf kind was geweest. Ja. een mens vergeet wel eens zijn eigen tijd en het is niet altijd prettig, daaraan herinnerd te worden. Weshalve het aanbeveling verdient om in gezelschap van groter wordende, kin deren, de nodige voorzichtigheid te be trachten. Want zo plotseling bemerkt men uit een of andere uitval, dat de kin deren hun schoenen gaan ontwassen en niet alles meer als zoete koek aanne men. Zo kon het gebeuren, dat ons vroeg wijs dochtertje zo raak uit de hoek kwam, dat wij er verbluft in kwamen te staan. De step-op-iuchlbanden had de gehele middag rustig tegen de muur gestaan, totdat een der kiemen ern stap je met de step ging wagen, hetgeen voor de jongste aanleiding was om met de radio een wedstrijd aan te binden, wie het meeste lawaai kon maken. U kent die toneeltjes: de kinderen vochten oe zoveelste keer om een stuk speelgoed, hetwelk uren onaangeroerd was geweest, maar nu het voorwerp werd van vinnige strijd. Wij, ouderen, filosofeerden, zodra de kamp' beslecht was en zoals gebrui kelijk in het voordeel van de jongste over het verschijnsel, dat kinderen steeds hetzelfde „speeltje" willen, nadat dit soms dagen niet is aangekeken. Op dat moment nu stopte ons vroeg-wijs doch tertje ons allen de mond met de rake opmerking: „Met de groten is het pre cies hetzelfde; als er een uit de boeken kast een oude illustratie haalt, welke in maanden niet van haar plaa.s kwam, moeten plotseling allen de piaten zien en kan de eerste liefhebber niet onge stoord lezen". Eerlijk gezegd, viel er toen een ietwat pijnlijke stilte in de hoek der groteren. Daar was dan ook weinig tegen in te brengen en hoewel geamuseerd over zo veel wijsheid uit een kindermond, zaten de oudsten, die de wijsten behoren te zijn, wel wat met hun figuur verlegen. Dit plotselinge zwijgen moedigde een ander lid van de jongere generatie van het kroost aan, nog een stem uit de hoek der jongeren te doen klinken, en wel de opmerking, dat sommige grote heren in het buitenland niels doen dan „kiften" en als zij het niet kunnen win nen, oorlog gaan maken, zodat wij hon ger moeten lijden. Wij vonden, dat deze uitlating het debat in bedenkelijke richting stuurde en geen beter woord wetende, daar een kern van waarheid niet te ontkennen viel, gebruikten wij heel ontactisch het stopwoordje: „Kinderpraat". Welke verkeerde manoeuvre onmiddel lijk werd afgestraft met een repliek van ons meer genoemde dochtertje, uitroe pende: „Kinderpraat? Wij hebben van daag juist op school het spreekwoord geleerd: kinderen en dronken mensen spreken de waarheid. Welnu, wij zijn kinderen en U bent nuchter. Het is dus duidelijk, wie gelijk heeft!". Toen hebben wij stilte verzocht, aan gezien wij nog een Loupe moesten fa briceren. Wij concentreerden onze ge dachten door naar buiten te kijken en de aanleiding tot dit twistgesprek, waar bij wij niet bepaald een schitterend fi guur sloegen, de pas heftig omstreden stepstond verlaten tegen het muur tje. Uit balorigheid wilden wij gaan step pen, doch onze betere en meer bezadigde wederhelft vermaande ons onder vier ogen om ons prestige niet nog meer te verlagen door ons als een „getrouwde kwajongen" aan te stellen. Wij namen de step echter toch maar.slechts onder de Loupe. ANALYST Van de zijde der K.L.M. werd in Ba tavia medegedeeld, dat de eerste Con stellation, welke via Karachi naar Neder land zal vliegen. Dinsdag a.s. van Kema- joran zal vertrekken. De daarop volgen de vliegtuigen vertrekken van Batavia Woensdag, Donderdag en Zaterdag. heden tot De verwachting van morgenavond luidt: Overwegend zwaar bewolkt, maar afnemend buiig. Zwakke tot matige Westelijke tot Noordweste lijke wind. Koeler. Dinsdag 19 Juli: Zon op: 4.42 uur, onder: 20.50 uur; Maan op: middernacht, onder: 14.56 uur. Zondag hebben regeringsfunctionaris sen van India en Nederlandse deskundi gen een grondig onderzoek ingesteld in de „dodenvallei", de plaats van de ramp met de „Franeker". Een officiële woordvoerder heeft mede gedeeld dat het radio-logboek, de hoog temeter en de snelheidsmeter na vijf uur zoeken gevonden zijn. Het loghoek was wel gehavend door regen en modder, maar was nog leesbaar. Gemeld wordt verder, dat nu alle 45 lijken zijn geborgen. Morgenavond om 21.30 uur zal over de B.B.C. Home Service, onder de titel: „Men against the sea" 'n radio reportage worden uitgezonden, gewijd aan Nederlands strijd tegen het water. Het onweer, dat Zaterdag boven ons land losbrak, heeft verschillende slacht offers gemaakt en veel schade aangericht, doordat enkele boerderijen afbrandden. In Overijssel sloeg de bliksem op ver schillende plaatsen in. Twee boerderijen brandden in de gemeente Weerselo af, waarbij een 23-jarige dochter van de landbouwer O. door de bliksem werd ge troffen en op slag gedood. De 48-jarige fabrieksarbeider A. H. werd in de buurt van Noordwijk, ge meente Neede, in zijn woning door de bliksem getroffen. Na korte tijd overleed hij. Zondagmiddag passeerde opnieuw een onweer dit dorp. De bliksem sloeg toen in een groentehal van een fruithandel mid den in het dorp, waardoor de winkel ge heel uitbrandde. In een sloot te Capelle a. d. Jssel is Zaterdagavond het stoffelijk overschot van de 20-jarige G. v. W. gevonden. Ver moedelijk is hij bij het grasknippen door de bliksem getroffen en in het water gevallen. Door brand tengevolge van bliksem inslag gingen nog verloren een boerderij in Teuge bij Apeldoorn en een in de ge meente Hellendoorn in Overijssel, terwijl in de buurtschap Haarle, eveneens in Overijssel, een hooiberg een prooi der vlammen werd. Ook te Mijdrecht sloeg In de Sc. Vituskathedraal te Praag is Zondagochtend de.volgende proclamatie voorgelezen: „Wij geestelijken zijn de laatste tijd ver ontrust door publicaties van 'n z.g. Katho lieke Actie, waaruit men de indruk zou kunnen krijgen, dat wij ze goedkeuren. Wij verklaren, dat wij trouw zullen blijven, wat de gevolgen daarvan ook mogen zijn. Wij weigeren deze Katholieke actie goed te keuren, omdat zulks onmo gelijk is zonder de bisschoppen. Wij zijn voorstanders van een accoord op de voorwaarden, die door de bisschop pen in hun laatste herderlijke schrijven zijn uiteengezet. Het doet ons genoegen, dat de Katholieken hierover een van zin zijn en wij verwijzen naar de grondwet in naam van de godsdienstvrijheid. Wij stel len de belangen van God boven die van de mens". De proclamatie werd voorgelezen aan het einde van aan kerkdienst. Naar vernorr tn wordt, is de proclamtie, waarin de regering wordt getrotseerd, m een aantal Katholieke kerken door het gehele land voorgelezen. de bliksem in een hooiberg, die geheel uitbrandde. Bliksem hinderde treinverkeer Zaterdagmiddag om 12 uur sloeg tussen Voorhout en Leiden de bliksem op de electrische bovenleiding vg,n de spoor wegen, waardoor een der sporen stroom loos werd. Om even voor half vier was de schade hersteld, zodat het treinverkeer weer normaal doorgang kon vinden. De bliksem heeft de spoorwegen echter nog meer parten gespeeld. Nadat omstreeks drie uur een electri sche personentrein uit de richting Utrecht met een onklare geleidebeugel het station te Culemborg binnenkwam, geraakte het hoogspanningsnet nabij de Lekbrug aan de overzijde van de rivier in Schalkwijk onklaar, doordat de bliksem een ka bel- breuk had veroorzaakt. Hierdoor stag neerde de treinverbinding tussen Utrecht en Geldermalsen enige uren. Door middel van snel ingelegde busdiensten werden de verbindingen tussen Culemborg Utrecht en CulemborgGeldermalsen zo goed mogelijk onderhouden. Ook stoom treinen werden later ingelegd om het grote aantal reizigers te vervoeren. Tegen de avond waren de herstellingswerkzaam heden zo ver gevorderd, dat het trein verkeer weer op normale wijze kon plaats vinden. Tenslotte moest om 17.50 uur, vermoe delijk ook ten gevolge van blikseminslag, tussen Woerden en Utrecht een spoor uit vallen Om 22 25 uur stond dit electrische net echter weer onder stroom en even later kon het treinverkeer weer normaal doorgang vinden. Aan de dood ontsnapt De militair W. uit Culemborg, die Za terdag op de fiets uit Woerden huiswaarts reed werd door de bliksem getroffen In bewusteloze toestand werd hij gevonden. Zijn rechterhand vertoonde brandpleK- ken, waaruit valt te concluderen, dat hu door de. bliksem werd geraakt. Alleen aan het toeval, dat zijn rechter en niet zijn linkerarm werd getroffen, heeft n j het te danken, dat hij het er nog levend heeft afgebracht. Tot slot zij nog vermeld, dat de ium sprekers-installatie in de R. K. parochie kerk St. Barbara te Culemborg tijdens het onweer van Zaterdag defect raa Zondagmorgen was het euvel echt weer verholpen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1