Gino Bartali verloor het Coppi won in Aosta grote duel R Frederik zeven directeuren Fausto verovert het leidershirt... en de Tour de France 1 ADIO programma J WOENSDAG 20 JULI 1949 PAGINA 2 /T PROLOOG Italianen demon streerden tegen Frankrijk gisteren van Briangon naar Aosta, genomen moesten worden. Later werd de campionissimo in dezelfde etappe beslissend geslagen door zijn rivaal, Fausto Coppi. De klassementen MEISJE DOOR AUTO GEDOOD en de Het begon met een redding... JOURNALISTEN WAGENS WERDEN MET STENEN BEKOGELD DE EERSTE APPELEN Het bier ss mer bist 222jEN, Door MARTIN W. DUYZINGS. AOSTA, Dinsdagavond 19 Juli. Ge hebt het beslijkte, verwrongen gelaat van Gino Bartali, de campionissimo in het gele leidersshirt, niet gezien, toen hij in de laatste moordende meters van de eindeloze klim naar de top van de kleine St. Bernard, met een laatste, woedende pedaalslag de tijd- bonificatie nog juist aan zijn rivaal Coppi ontrukte; ge hebt de glimp van triomf in die anders zo uitdrukkingsloze, donkere ogen i van de Italiaan niet gezien, toen hij daar, tussen een haag van bersagglieri, onder de wijd-geopende slagboom der Frans-Italiaanse grens zich gereed maakte voor de dol-drieste afdaling: langs peilloos I diepe ravijnen, door donkere, lekkende tunnels en over de stoffigste aller bergwegen naar het dal, dat klein en kleurrijk daar ver beneden lokte. Neen: ge hebt Gino Bartali daar op de top van de kleine Sint Bernard de laatste van de vier cols, welke monieur Goddet zijn afgebeulde Tour-karavaan vandaag te slikken gaf niet gezien en dat is jammer! Want Bartali's gelaat had U in een oogwenk méér. véél meer over de dramatische achtergrond van deze twee grote Aipeuetappes kunnen vertellen dan een kast vol lijvige boekdelen. mens in de karavaan er nog aan twij felde, dat Cfoppi bezig was deze Ronde van Frankrijk te winnen met zoveel voor sprong als hij maar wenste, toen vonden de heren Coppi en Binda dat Gino Bar tali inderdaad wel een doekje voor he' bloeden verdiende en lieten hem nogai demonstratief daar in Briangon zowel de etappe-overwinning als het gele leiders shirt. Het einde Wat wilt ge? Men had. gisterenavond in Briangon, deze Gino Bartali dan tóch weer zo als in 1938 en in 1949 in het gele lei dersshirt gezien en in het Italiaanse kamp voor die gelegenheid ondergebracht in het plaatselijk casino, had men de vader landse triomf gevierd tot aan het och tendgloren. doch niettemin had er nooit in de geschiedenis van de Tour een som berder man voor de camera's der ver zamelde fotografen gestaan dan deze Bar tali met het leidersshirt. Want erger, pijnlijker dan een bittere nederlaag, was daar in de eindsprint te Briangon de quasi-vriendelijke manier, waarop Coppi zijn voormalige rivaal de overwinning cadeau had gegeven. Het stuk CannesBriangon had ge apeeld, zoals de grote regisseur, Alfredo Binda het wenste: de campionissimi had den liun rivaliteit begraven onder dat wat men tn Italiaanse wielersportkringen bij voorkeur „hogere belangen" pleegt te noemen: de concurrentie was gekraakt vermorzeld. De Tour was met één slag. In één enkele fantastische Alpenrit van de twee campionissimi vast in Italiaanse handen en toen het aldus volkomen vol- gens de plannen verlopen was en geen Voor één dag echter slechts! En men kon gisterenavond in BriangoD geen Italiaan tegen komen of hij voor spelde u, dat wij vanavond in Aosta (voor eigen publiek!) Gino Bartali ever zo vrolijk weer uit dat gele shirt zouden moeten hijsen, eenvoudig omdat Coppi dat zo wenste. Zó begon deze tweede Alpenetappe, zó begon dan voor Bartali de dag, waarop hij, naar alle waarschijnlijkheid, door zijn eeuwige tegenstander gevierendeeld zou worden, zó begon dan het drama dat naar alle experts u vanmorgen aan de start met nadruk verzekerden voor Gino's wielersportcarrière het begin van het troosteloze einde zou brengen. Ja!, zó heette dat vanmorgen in Brian gon. Doch wij waren nog niet halfweg de eerste belangrijke col, de niet zo bar DONDERDAG 21 JULI. HILVERSUM I (301 M.) KRO 7.00 Nws ochtendgymn. 7,30 Melachrinostrings; 7 45 Morgengebed; 8.00 Nws.; 815 °p*"* fragm.; 9.00 V. de vrouw; 9.05 Songs, 9.35 Waldsteinsonaten v. Beethoven; NC Belshazzar's feest. Sibelius; 10.00 1000 Cath. Morgendienst; 10.45 Liederen van v. Rennes; KRO 11.00 V. de zieken; 11-45 Sonate no. 4 in e kl. t., J. S. Bach, 121)0 Angelus; 12,03 Septet Johnny Ombach, 12 33 De Zevenklapper; 12,55 Zonnewijzer; 1300 Nws.; 12.20 Ned. Kamerkoor; 13.45 Roeromme"; NCRV 14.00 Metropole-ork.; 14 40 „Heeft U dat al gezien?"; 15.00 Om- roepork.; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Zigeu- nerlieder op 103, Brahms; 17.00 Jeugd journaal; 1730 Zingende jeugd; 17.50 De- sertsong, Romberg; 18.00 Leger des Heils; 18.15 Land- en tuinbouw; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nws.; 19.15 Orgel; 19.30 Act. geluid; 19.45 R.V.D; 20.00 Nws.; 20.15 Gram.; 21.00 Lezing; 21,20 Danse Macabre, S Saens; 21,30 Mariniers kapel; 22,15 Vaart der volken; 22,35 Brandenburgs conc. no. 3. Bach; 22,45 Avondoverdenking; 23,00 Nws.; 23,15 Kamerork. HILVERSUM II (B00 M.) AVRO 7,00 Nws. gram.; 7.50 VPRO; 8,00 Nws. gram.; 8,55 V. de vrouw; 9,00 Variaties en fuga op een thema v. Kosart, op 132. Reger, 9,30 Waterstanden; 7,35 „Softand Sweet"; 10.00 Morgenwijding; 10,15 The Skymas- ters- 10 50 V. de kleuters; 11.00 Reisver haal' 1115 Strijkork.: 12.00 Solisten conc.; 12.33 Spionnetje; 12,38 Lyra-trio; 13,00 Nws.; 13.15 Promenade-ork.; 14,00 „Het vlees komt vrij"; 14.15 Solistenconc.; 15,00 „Klimop; 16,00 Lezing (Shakespeare); 16,45 Deens meisjeskoor; 17,00 V. d. jeugd; 17,20 Welk dier?; 17,30 Ork. Ray Ventura; 17,50 Regeringsuitz.; 18.00 Nws.; 18,15 Sport; 18,40 Chaminade-progr.; 19,10 „Europa in bewogen tijden, lezing; 19.25 Muziekjournaal; 20.00 Nws.; 20.15 Radio Philh. ork.; 21,15 Hoorspel; 22.30 Zangde clamatie: 22,45 Roemeense rhapsodie no. I in A gr. t.Enesco; 23,00 Nws.; 23,15 VPRO; 23,30 Gram. RADIO-DISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws.; 7.05 gram.; 7.30 krem.; 7.40 gym.; 7.50 gram.; 8.00 nws.; 8.05 gram. en dagklapper; 9.00 nws.; 9.15 Casino- eonc.10.00 gram.10.45 mars muz. II 00 Te Deum D. gr. t. v. Jos de Maeght uit Kath te Gent: 11.30 klas. Belg. muz.; 12 00 Omr. ork.; 1.30 ''eer- en landb.ber. 12 40 orgel; 13.00 nws.; 13.15 orgel; 13.30 v d sold.14.00 caus. over Belg. Nat toeatdag; 14.10 gram.; 15.00 mil. ork.; 16.00 Pieter Leemans (piano); 16.30 gram.; 17.00 Kaatwjjk: Batavia; 18.00 Eng. L. P.: orgel; 18.30 gev. pr.; 19.00 VI. Br.: nws. en rep. Ronde van Fr.19.30 Eng. L. P.: Oj^irtunity Knocks; 20.00 VI. Br.: conc. ter ere v. Belg. Nat. feestdag Omr. symph. ork.; 21.00 klankbeeld; 21.30 gram.: 21.45 act. 22.00 nws.22.15 gram.22.50 nws.; 22.55 koorzang; 23.00 div. RADIO-DISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H. S.: Nws; 7.15 BBC Welsh ork.; 7.50 Lift up your hearts; 7.55 weerber.: 8.00 Fr. Br.: Nws.; 8.10 verz. pr.; 9.00 Eng. L.P.: Nws.; 9.10 verz. pr.; 1000 orgel; 10.30 Eng. H.S.: Harold Col lins en ork.; 11.00 Eng. L.P.: A.P. Sharpe's Honolulu Hawaiians; 11.45 voordr.; 12.00 v. d. kinderen; 12.30 BBC North, orch.; 13.15 Lew Stone en ork.; 14.00 Eng. H.S.; Don Carlos en Samba ork.; 14.30 Monia Liter; 15.00 Eng. L. P.: Falkman en Apache ork.; 15.30 Eng. H.S.: BBC Welsh ork.; 16.30 gram.; 17.00 Eng. L.P.: BBC Schots, var. ork.; 17.30 Fr. Br.; v. d. sold.; 18.00 operafragm.; 18.45 harm.ork. en koor; 19.20 NWDR: „Tiefland" opera v. Eu- gène d'Albert; 20.45 Eng. L.P.Bing Crosby; 21.00 „the Piddingtons"; 21.30 Vera Lynn (zang) en het Rob. Farnon ork.; 22.00 Nws.; 22.15 wedstr. vertellen; 22.35 Ambrose en ork.; 23.15 Jack Byfield en ens.; 23.56 Nws. Aosta, Dinsdagavond 19 Juli. Duizenden en nog eens duizenden Italianen stonden bij de afdaling van de kleine St. Bernard tot in het dal van Aosta langs de weg geschaard', op een waarlijk adem benemende wijze gaven zij blijk van hun geestdrift voor de Tour en vooral voor hun campionissimi. Jammer was het echter, dat zij niet alleen op de meest onstuimi ge wijze blijk gaven van hun enthousiasme voor het succes van hun landgenoten, maar ook deze gelegenheid aangrepen om een openlijke anti-Franse demonstratie te houden. Een demonstratie van een zuidelijke felheid, die hard aankwam in de Tour-karavaan. De Franse journalisten waren hoogst verbolgen over deze beje gening en dienden bij de heer Goddet een protest in, welk protest al dra gevolgd werd door een dito van de Franse renners. Want ook die hebben stevig te lijden gehad van de zeer vijandige houding, die de bevolking van het Italiaanse grensgebied tegen hen aannam. Gisteravond nog kwamen de auto riteiten van de provincie Valle d'Aosta met nadruk hun spijt over het gebeurde verklaren. Enkele elementen, zo zeiden zij, onder het publiek, hebben een actie tegen Frankrijk willen ontketenen. Men diende dit echter niet te generali seren. Ook Alfredo Binda en de beide campionissimi, Bartali en Coppi, lieten een brief het licht zien, waarin zij verklaarden, dat zij de houding van een deel van het Italiaanse publiek ten zeerste af keurden en dat zij in Frankrijk altijd met groot enthousiasme door de bevolking werden begroet. Het schijnt intussen, dat de heer Goddet al verklaard heeft, dat hij er niet meer aan denkt ooit nog een deel van de Tour de France door Italië te laten trek'-en. Deze verklaring zal ook zijn reden wel hebben in het feit, lat de journa listen bijna allen tot diep in de nacht nog steeds geens kans ge zien hadden hun verhalen aan hun bladen te zenden, daar de tele foonverbindingen hoogst gebrek kig waren en in de verste verte niet berekend op de komst van een 300 krantenmensen en boven dien nog de radioreporters. Zelfs Goddet heeft de grootste moeite gehad om de „L'Equipe" nog te doen verschijnen met het nieuws van de etappe van heden. lastige Monte Ceneri, of de Verenigde Experts hadden tot hun verbazing al ont dekt, dat Gino Bartali nog altijd twintig procent méér waard is nadat men hem in zo'n leiderstrui geholpen heeft. Wan' Gino Bartali, de ter dood veroordeelde, verdedigde het leidersshirt met een ijver en een strijdlust, waarvan zelfs Fausto Coppi wel even geschrokken zal zijn Want toen, na enkele schijn-demarrages, de Fransen Tacca en Geminiani (die het beiden later op de dag met een schilderij van een inzinking zouden betalen) er tus sen uit trokken en Coppi het tweeta' hoogst persoonlijk achterna wilde, was het Bartali. die alle dienaren welke hij nog tot zijn beschikking heeft, rustig in het .peloton achter liet en eigenhandig zijn ploegmaat Coppi met zóveel geest drift en felheid terughaalde, dat deze voorlopig geen enkele poging meer waag- de. Pas twee kilometer voor de top demar reerde Coppi opnieuw, doch wéér zat Bartalli aan zijn wiel en hoewel Coppi zó hard doorging, dat slechts de muis Ma- rinelli, die ook vandaag weer uiterst moedig en zeker niet onsuccesvol zou rijden, zijn tempo houden kon, volgde Bartali zijn landgenoot met verbluffend gemak en sloeg hij hem voor de aardig heid nog even in een sprintje voor de derde plaats, ook al zat er aan deze derde plaats geentijdbonificatie vast. De Iseran Er was daar op de Monte Ceneri overigens nog ntet zo veel beslis sends aan de hand. Weliswaar hadden Tacca en Geminiani aan de top een voor sprong van 2 min. 20 sec. op Coppi, Bar tali en Marineili, weliswaar bleek ook Robic onmiddellijk al minder goed op dreef dan gisteren, weliswaar kon een kind zien, dat Ferdi Kubler zijn uitspat tingen van de dag van gisteren zat te betalen met een inzinking, die met geer pilletjes, geen middeltjes en geen drank jes te verhelpen viel, doch niettemin was het duidelijk, dat men de grote, beslissen de slag voor later bewaarde. Bijvoorbeeld voor de Iseran. Geminiani, de magere, donkere knaap, die samen met Apo Lazarides wanhopige pogingen deed om althans nog een béétje te redden van de eer van de Franse na tionale ploeg, was toen al bezig zijn voorsprong, die aan de voet van deze hoogste en moeilijkste col van heel de Tour ruim drie minuten bedragen had. prijs te geven en alleen Tacca, de ex- Italiaan. hield op zijn eentje nog stand tegen het geweld dat zich vele hair pins beneden ons afsPee^dc. Want in de onmetelijkheid en de troosteloosheid van het meest kwaadaardige Alpenlandschap, dat ge u maar kunt voorstellen, daar in een bijna 30 kilometer lange klim, die de karavaan tenslotte zou afleveren in een allerdoordringendste ijsregen op de top, waar vele duizenden sedert de pril le morgenuren met behulp van wollen dekens, kampvuren en cognacflessen ge vochten hadden tegen hun aanstaande dubbele longontsteking, daar dreigde zich dan het drama-Bartali te voltrek ken Er vormde zich, yijf kilometer voor de top achter Tacca, een kopgoep, be staande uit Coppi, Apo Lazarides, Robic, Bartali, Marineili en de Belgen Ockers en Dupont en in deze kopgroep ging men vooral in de laatste kilometers zó ongenadig te keer, dat Marineili tenslotte weer de lijkkleur aannam, die hem in de Pyreneeën zo misstond en die de ploeg leider opnieuw het ergste deed vrezen en dat Apo Lazarides er niet veel beter aan toe was en dat a"een Robic in staat bleek in een uiterste krachtsinspanning Fausto Coppi te volgen op zijn tocht naar een tweede plaats op de Iseran. In de laatste kilometers liet Coppi vervolgens ook Robic met zulk een verbluffend ge- mak eenvoudig staan, zodat roen er zich al op voorbereidde, dat met alleen de overmoedige Tacca die op de top van de Iseran nog slechts 40 seconden van zijn voorsprong over had maar ook Gino Bartali en de rest van de geachte concurrenten door de campionissimo met huid en haar geconsumeerd zouden wor den, als, wij, dertig kilometer verder, aan de laatste grote hindernis, de kleine St. Bernard (die ge met 2180 meter boven de zeespiegel u niet al te klein en él te bescheiden moet voorstellen) zouden be ginnen. Déar, zo verwachtte men, zou Fausto Coppi zijn leeggereden tegenstanders de genadeslag toebrengen; dóar, op de St. Bernard, waar de Italiaanse grens de top van deze Alpenreus raakt, zou Coppi de zegetocht beginnen naar Aosta, langs wegen bedolven onder aanmoedigende opschriften en tussen een levende haag van alles verpletterende Italiaanse geest drift. Afmatting Het was dit afmattingswerk van Coppi, dat de complete karavaan met alleen dichter bij de zacht doch ver van pijn loos overlijdende Tacca trok, maar dat bovendien, vooral in de verre achter hoede, opnieuw een aantal Tour de Fran ce-drama's in de wereld riep. Daar reed René Vietto ééns een meester in de bergen! met een achterstand, waar voor hij zich nog verleden jaar doodge schaamd zou hebben en in een stijl alsof hij het volledig A. B. C. van het klim- merswerk nog altijd leren moest. Daar streed nog altijd! een Kubler tegen alles wat een mens, die niet alleen te gen een bergreus als de Iseran moet op- worstelen, aan afgrijselijke ellende maar beleven kan; daar gilde een Van Steen bergen, die in elke vlakke etappe zelfs Fausto Coppi bedreigen kan en die straks in Augustus het wereldkampioenschap zo maar voor het grijpen heeft, zó luid om hulp, dat het in donkere, dreunende echo's van de rotsen terugkaatste. Daar worstelde een Magni (jawel: de Magni van het gele shirt!, de Magni die des tijds in Pau met zoveel nadruk verklaar de. dat zij hem in de bergen geen kwaad meer konden doen, de Coppi's, de Robic s, de Bartali's) met iedere meter en ieder» slag van de pedalen. En daar ook koos Fachleitner voor de slag in de Alpen tweede in het algemeen klassement! de wijste partij en klom hij in de Rode Kruiswagen ter reparatie van een volsla gen aan flarden gescheurd zelfvertrou wen. woon een halve kilometer aan de kop van de groep zitten en.... reed hij deze zonder enige moeite in mootjes. Hij deelde in deze halve kilometer zulke hevige klappen uit, dat een man als Robic, die overigens ook even met zijn derailleur sukkelde, de top van de St. Bernard met niet minder dan 7 min. 25 sec. achterstand bereikte. En temidden van dit geweld zou on getwijfeld ook de Bartali van Cannes en Biriangön volkomen ten onder zijn gegaan. Maar de Bartali van vandaag was anders. De Bartali van Brlangon- Aosta was kennelijk volkomen door drongen van de diepere, tragische achtergrond van het spel, dat er van daag rond Fausto Coppi gespeeld werd en terwijl Robic achtergelaten werd alsof hij in een zandzuil veranderd was, terwijl Apo Lazarides zich zonder enig succes zó leeg reed, dat hij zelfs zijn afdaling naar Aosta niet eens meer in een behoorlijk tempo nemen kon, wandelde Bartali rustig naar Coppi foe, hield hem tot de top gezelschap en sloeg zijn rivaal daar opnieuw in de sprint voor de tijdbonificatie, V erloren Kunt ge u voorstellen hoe die Bartali er aan toe was daar op de top van de St. Bernard? Met een gevaarlijke afda ling en.... de warme geestdrift van hon derdduizenden landgenoten voor de boeg? Men wist het opeens in deze karavaan: het duel zou nu pas beginnen en het zou, tegen alle verwachtingen in, niet in een klim, doch in een afdaling uit gevochten worden. En in de kunst van het afdalen is Gino Bartali nog altijd een onovertroffen meester. De journalis ten sprongen in de volgwagens en raas den achter de beide campionissimi aan. De weg werd bedolven onder een enorme wolk van allerverstikkendst stof en hoe wel dat bij snelheden van tegen de tach tig kilometer niet altijd even vriendelijk is, heeft het dit voordeel, dat men althans de afgronden waaraan men voorbij raast, slechts vaag te zien krijgt Nimmer, zo zegt men, is er in een af daling van de kleine St. Bernard door renners en volgauto's zo levensgevaar lijk hard gereden als vandaag. Nimmer heeft Bartali de kunst in het afdalen met gróter perfectie beheerst als in de:dolle ren naar het dal, waaruit het gejuich der duizenden die bloemen op de wegen strooiden om hun campio nissimi te eren reeds omhoog kionk naar de bergen. Toen.zoals gisteren, reed Bartali de man die in 1939 een complete Tour de France reed zonder dat er onderweg een mecano aan zijn fiets kwam voor de zoveelste maal in deze Tour een bandje lek. Zoals gisteren inderdaad: in de laatste afdaling, ''lék voor de finish. Maar in tegenstelling tot gisteren wachtte Coppi ditmaal nietIntegendeel: hij ging met alle felheid er vandoor en zijn an derhalve minuut voorsprong, door dit ongeval plotseling en verrassend ver kregen, verdedigde ook hij met een be zieling, die men van een Coppi zeiden ziet. Doch nog éénmaal gaf Bartali zijn antwoord: nóg sneller, nóg riskanter werd zijn afdaling en ergens in de stof wolken beneden hem, moet hij juist de schim van Fausto C.oppi hebben kun nen ontwaren, toen hij in een der scherpe bochten onderuit gleed. Dat kostte hem opnieuw anderhalve minuut en op dat ogenblik gaf Gino Bartali deze etappe, de gele trui, de Tour de France en straks wellicht zijn wielersportcarrière op. Monsieur Goddet mag over gebrek aan sensatie in zijn Tour de France 1949 waarachtig niet klagen. De andere Bartali Achter Coppi en Bartali aan knetterde Binda's muisgrijze Fiat door de eerste hairpins van de kleine St. Bernard en men kon van kilometers afstand al zien, dat er in de Fiat opnieuw een bovenste- beste stemming heerste. Want de fantast Tacca was intussen niet alleen ingelopen, maar bovendien met een minuut of twaalf achterstand en een gezicht om er levertraan van te trekken, naar de achterhoede gediri geerd. En wéér hadden de campionissimi hun zwaarste tegenstanders kennelijk in de hand. En opnieuw scheen het stuk te zullen lopen volgens de aanwijzingen der regie: Coppi winnaar der etappe en leider van het algemeen klassement en Bartali wellicht nog tweede in alle op zichten en misschieen daardoor bereid de tocht naar Parijs tot het voor hem zo tragische einde voort te zetten En omdat het aldus weer volkomen volgens de plannen verliep, gaf Binda zeven kilometer voor de top van de laatste Col, die ons meteen voor de tweede maal vandaag Italië zou bin nen voeren, het sein tot de aanval. Coppi demarreerde, doch hij werd ge haald. De campionissimo demarreerde opnieuw, doch Lazarides, Robic en Ma rineili sprongen naar zijn wiel, de Bel gen Demulder, Dupont en Ockers, de vandaag weer uitstekend rijdende Lu xemburger Goldschmidt en de verras sende goed klimmende, al grijs worden de Zwitser Aeschlimann, vochten dap per mee. En toen bleef Coppi doorge- Toen alles nog goed ging; Bartali bereikt het hoogste punt van de Mont Genevre, de kleinste van de bergen, welke in de etappe van De etappe Op de Parklaan te Eindhoven is giste ren het 12-jarig meisje C. L., dat met haar moeder in de richting Tongelre fietste, aangereden door een tegemoet komende vrachtwagen, toen deze voor een andere auto moest uitwijken. Het kind was vrijwel op slag dood. Binnen twee weken is dit in Eindhoven het vijfde dodelijk verkeersongeval. 61. „Probeer het nog eens. poogde Pedro Pierepont met een krampachtig vriendelijke glimlach, ..ik geloot, als je goed nadenkt, zal je het beslist nog wel herinneren. We motte die schat toch hebbe Zeg nou zelf Frederik knikte. „Ja, zeg nou zelf...." herhaalde hij, en toen: „Wacht. Ik kan me geloof ik, weer iets herinneren.... het had iets te maken met Dirk met de Hand jes.. juist., wacht!" Hij steunde het hoofd in beide handen en deed alsof hij ingespannen nadacht. „Nee, stoor me nou niet!' vermaande hij Pedro, toen deze ademloos dichterbij kwam.. „Zie je nou wel, nu ben ik het alweer vergeten!" Een grote argwaan maakte zich van de zes overige directeuren meester. Allen blikten ze wantrouwend naar Dirk met de Handjes, die beurtelings rood en bleek werd van schrik. „Wat heeft Dirk met de Handjes hier mee te maken?" riepen de zes Directeu ren in spreekkoor, „Is hij een verraaier?" „Dat zou ik zó maar zonder meer niet durven beweren.zei Frederik voorzich tig, terwijl zijn ogen achter het masker glommen van plezier. Dirk met de Handjes begon wild met zijn armen te zwaaien en luid uit te roe pen, dat hij van niets wist en dat hij zo eerlijk was als een directeur maar kon zijn. Het scheen niet te helpen. De andere Directeuren begonnen op te dringen en vormden een kring om de onfortuinlijke Dirk Een luchthartige geschiedenis door WILHELM LICHTENBERG 29) Wat zeg je!, riep deze verbaasd uit. Vader vindt het goed, ging Karin voort: Als jij je wilt terugtrekken.... Henegard aarzelde even. Eigenlijk zou een vakman. Het is niet zo eenvoudig, als je misschien wel denkt De barograaf aflezen kan ik ook wel, viel Karin hem in de rede: En een stopwatch hanteren kun je ook wel aan mij toevertrouwen. Natuurlijkdat spreekt van zelf, moest hij toegeven. Dus vroeg Karin ongeduldig. Als de heer Lorensberg het goed vindt Hij trad terug en liet Karin instappen. Maar plotseling schoot Arne Björcks naar voren en riep verontwaardigd uit: Wat betekent dat? Sedert wanneer worden dergelijke proeven tn damesge' zeischap genomen Maar vader Of Karin of Henegard nu meegaat, dat is toch hetzelfde t ver dedigde Knut zich. Ja, dat is hetzelfde stemde de oude toe: Geen van beiden zullen ze geluk brengen. En hij keek zo droevig naar de ma chine, alsof het een grote ongeluksvogel was en al zijn hoop de bodem was inge slagen. Hoe lang denkt u boven te blijven vroeg Lorensberg nu. Ongeveer een half uur, langer niet, antwoordde Knut: Het is voldoende wan neer juffrouw Lorensberg de stijgsnel- heid en daarna de gemiddelde snelheid opneemt. Lorensberg knikte. Ja, dat is wel voldoende, stemde hij toe. Voor de motor aangezet werd, wilde Knut Karin vastbinden, maar zij weerde hem lachend af. Nee, dat hoeft nietIk ben lucht- Vcist Ja, maar niet als i k vliegant woordde hij lachend: Weet U hoe de collega's mij noemen De „Vliegende Duivel". Prachtig, dan bent u juist de ge schikte piloot voor mij Knut scheen in zijn machine een ge heel ander mens te zijn. Alle terughou dendheid verdween; hij scheen in een roes te zijn. Voor hij inschakelde, zei hij: Neem nauwkeurig de snelheid op tot 3.?30 meter; tot dusver had de Lo. XII daar tien minuten voor nodig; we moeten het nu in acht minuten doen. Karin sloeg met genoegen Knut's ze kere bewegingen gade. De motor draaide nu op volle toeren en met een triom- machine met steeds toenemende snelheid over het gras. Ze had de stopwatch op de juiste tijd ingedrukt. Na een aanloop van ongeveer zestig meter verhief de Lo. XIX zich ongeduldig m haar element. Opeens werd Karin zich bewust van het belang van deze vlucht. Tot dusver had zij haar beschouwd als een aange- naam avontuur; nu voelde zij, dat er veel meer aan vast zat. Ih spanning volgde zij de barograaf.1000 meter. 2000 meter.de aarde lag diep onder hen. 2500 meter.... De witte nevelmassa van een wolk slokte hen op.... 3000 meter! Ze wierp haastig een blik op de stop watch en toen klonk haar stem jubelend: „Zeven minuten drie en veertig secon- dCMaar Knut hoorde, door het donderen der motoren, niet wat zij sprak. Hij reik te haar een noteblock en Karin noteerde de eerste overwinning. Hij knikte kort. alsof dit hem niets verwonderde. Inner lijk had hij ook geen ogenblik aan zijn succes getwijfeld; het kwam er nu nog slechts op aan, de beloofde gemiddelde snelheid te halen. Terwijl hij met de linkerhand de ma chine in toom hield, krabbelde hij met de rechterhand op het bloc: „Neem nu de snelheid op". Karin gehoorzaamde; ze drukte de stop watch weer in en keek tegelijkertijd op de snelheidsmeter. Haar spanning was nu echter niet meer zo hoog als bij bet stijgen. Ze twijfelde er niet aan, oi ook hierin zou Knut slagen. Ze sloot een "genblik de ogen en bet was, alsoi de fanteli.ik gebaar gaf Knut vol gas Karin •- u J wierp nog een blik uit het venster op machine stil stond. Toen sent eel ze. „Het haar vader en Arne en toen rolde deis heerlijk, met u te vliegen. Toen hij echter het papier wilde pak ken om te lezen wat zij geschreven had, scheurde zij het blad er verschrikt uit. Na een half uur schreef zij; „Wij hebben in dertig minuten 280 kilometer gevlo- gen". „Dat is dus een uursnelheid van 560 antwoordde hij op dezelfde manier. „En hoeveel was tot nu toe de snel heid van de Lo. XII?" „Hoogstens 460". ..Prachtig. U behoeft verder niet meer af te lezen". Knut had een zuidwest koers genomen en daalde tot 1400 meter. Hij zette de motoren af en liet het vliegtuig in glij vlucht verder zweven. „Göteborg". wees hij: „Daar ben ik op de technische school geweest". „Trekt de stad u nog?", vroeg zij. „Ja, het waren de gelukkigste lar®n van mijn leven. Kijk. daar.... de Troll- hatta watervallen, ziet u ze?" „Ja," knikte zij. „Heerlijk vild zijn ze!'riep hij geest driftig uit. „Prachtig!", stemde Karir in. Ze cirkelden boven de stad. Knut deed moeite de T°chnische Hogeschool aan de Vasagatan te ontdekken, maar dat lukte hem niet. Het Museum herkenden zij bei den tegelijkertijd en zij zagen ook het Slottskogspark. En aan de overzijde van de Göta-Elv het eiland Hisingen en nog veel andere punten in dit prachtige land schap. dat zij beiden kenden en liefhad den. Knui liet de machine vveei stijgen en koerste naar het noorden Hij vloog zon der een bepaald plan en eenmaal scheen het alsof ze weer boven het vlogen. Maar hij maakte geen aanstalten om te landen. Hij was weer in een vheg- roes, tijd en afstand bestonden "jet meer, en het scheen hem ondraaglijk, weer naar dt aarde te moeten ,ter"®^ïïf T'T vlo gen zij langs de kust, voorbij Upsala en Söderham, tot dicht bij Lulea, steeds op een hoogte tussen de twee- en driedui zend meter, soms boven de wolken, ge heel aan de aarde ontrukt. Karin hield de ogen de meesite tijd ge sloten. Het was heerlijk zich zo gedach- tenloos te laten voortzweven. Maar plot seling werd zij tot de werkelijkheid te ruggeroepen. Hoeveel benzine hadden ze nog?, vroeg ze zich af. Ze krabbelde haastig de vraag op het papier en reikte het Knut toe. Deze schrok. Hij las de benzinestand af en antwoordde: „Terugkeren! Anders wordt het een catastrophe!" Maar dat boezemde Karin weinig vrees m Ze lachte hartelijk en stelde zich al een noodlanding op een romantisch berg plateau voor, met reddingsexpedities, die nog juist op tijd aankwamen om hen van de hongerdood te redden. Zij deelde Knut g ens het laatau deze fantasieën mee, maar deze ant woordde nuchter: ,,En als ^de expeditie nu eens niet op tijd komt?" Maar daar hield Karin geen rekening mee. Knut's woorden hadden haar ro mantische stemming echter geheel bedor- Van de 17e etappe, Briangon-St. Vin cent d'Aosta (257 km.) luidt de uitslag' 1 eoppi (JtaUë) 9 uur 8 min 4 sec.; 2 B®5tali ,(„I^lie) 9.13.43; 3 Robic (West Noord) 9.19.43; 4 Ockers (België A); 5 Marineili (lie de France); 6 De Mulder a ?l,® B): 7 Dupont (België B); 3 Aeschlimann (Zwitserl.); 9 Goldschmidt (Luxemburg) allen dezelfde tijd als Ro bic); 10 Apo Lazarides (Frankr.) 9.23.22. Algemeen Het algemeen klassement: 1 Coppi (Italië) 116 uur 49 min. 48 sec.; 2 Bartali (Italië) 116.53.41; 3 Marineili (lie de France) 117.01.56; 4 Ockers (België) 117.08.00; 5 Robic (West-Noord) 117.10.58; 6 Dupont (België) 117.13.36; 7 Magni (Italië B) 117.17.20; 8 Apo Lazarides (Frankrijk) 117.20.28; 9 Goldschmidt (Luxemburg) 117.26.12; 10 Cogan (West- Noord) 117.38.06); 11 Kubler (Zwitser land) 117.45.23. Opgegeven hebben: Peverelli (Italië B) Massal (Centraal Zuid-West) en Fach leitner (Zuid-West). De ploegen Het land en kla ss ernent na de 17e etappe luidt; 1 Italië 351 uur 39 min. 11 sec.; 2 Frankrijk 353.16.44; 3 lie de France 353.21.48; 4 West-Noord 353.25.33; 5 Luxemburg 353.26.36; 6 België A 353.45.24; 7 België B 354.22.04; 8 Zuid-Oost 356 05.01 9 Zwitserland 356.05.38; 10 Centraal-Zuid- West 359.03.07. Italië B is niet geklasseerd aangezien de ploeg nog slechts uit twee man, Mag ni en Ausenda bestaat. Het bergklassement Na de 17e etappe luidt het klassement van de grote bergprijs; 1 Coppi (Italië) 60 pot.; 2 Robic (West-Noord) 48 pnt; 3 Bartali (Italië) 47 pnt.; 4 Apo Lazarides (Frankrijk) 45 pnt.; 5 Lucien Lazarides (Frankrijk) 23 pnt.; 6 en 7 Ockers (Bel- gie A) en Tacca (lie de France) beiden ppb; 8 Cogan (West-Noord) 13 pnt.; 9 Kubler (Zwitserland) 12 pnt.; 10 en.11 Brulé (lie de France) en Marineili (lie de France) beiden 11 pnt. De journalisten, die de renners van de Tour gisteren naar Italië volgden, hebben reden tot klagen. Verschillende auto's met journalisten werden in Italië met stenen bekogeld, terwijl er op een gegeven ogen blik sprake van was, dat alle verslagge vers Italië zouden verlaten. Dit plan liet men tenslotte varen, hoe wel algemeen de klacht werd geuit, dat de transmissie van het nieuws aanzienlijk was vertraagd, daar voor de honderden journalisten slechts een telefoonlijn be schikbaar was gesteld. Dit is het tweede incident in de Tour. Toen de renners Spanje naderden weiger den enkele communistische en links-ge- orienteerde journalisten Spanje binnen te gaan. Een der linkse bladen^ loofde zelfs eer: prijs uit voor de renner d'c de S'iaan- isseeide. (Wordt vervolgd! Op de Zuid-Limburgse veilingen zijn de eerste appelen aangevoerd. Het waren yellow-transparant- Alleen deze soort mag thans nog worden aangevoerd en wel in de betere kwaliteiten .De stan daard boven 60 m.m. werd gekocht voor export naar Duitsland en bracht een prijs op van rond 40 cent.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2