Bezinning op eigendomsrecht Inslag van het aards paradijs Tram reet een touringcar open PARLEMENTAIRE JAAR TEN EINDE GoNGg Vuur woedde in Amsterdams Van Cauwelaert naar de koning Weerbericht NIEUWS UT INDONESIË Dwangarbeid in Sovjet-unie SS. de Historisch gebouw -totaal verwoest DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Noodzakelijkheid van bezitsspreiding Het Pauselijk ban- decreet Veertien inzittenden gewond fS rïerL?^Ve VerWfrd' Pater A. Bosch O.P. bi auto-ongeval gedood De Ronde-Tafel conferentie De liuren worden 1 Januari 1950 verhoogd Amerika's wapen- program voor Europa Ontploffing in Roosendaal Interimregeling Suriname met algemene stemmen aanvaard LAGEN Auto door trein geramd Anti-Katholicisme van mrs. Roosevelt Haigh's executie Zijn taak als in formateur geëindigd Moeilijkheden ter inter-Indonesische Conferentie Ilsy in feestgewaad ontvangt eerste bezoekers 71ste JAARGANG ZATERDAG 23 JULI 1949 No. 20## Draagwijdte toegelicht door Mgr. Ottaviani Een onderzoek gevraagd Niet voor 1 September bijeen? Huurbelasting van de baan Drie arbeiders gewond Om 6 uur 25 gistermiddag werd het wetsontwerp Interimrege ling voor Suriname met algemene stemmen door de Kamer aan genomen. De voorzitter achtte een hoofdelijke stemming nood zakelijk, niet omdat er twijfel bestond aan de uitslag, maar om voor Suriname te demonstreren de bereidheid van Nederland om dit volk autonomie te geven en het toekomstig lot in eigen han den te stellen. De stemming had tot resultaat, dat het wetsont werp met alle aanwezige stemmen werd aangenomen. Zeventig voor en niemand tegen. Het kan ook zijn, dat deze hoofdelijke stemming verband hield met de uitzending van deze zitting over de nieuwe zender Lopik naar Suriname, maar dan heeft men daar kunnen horen hoe het Nederlandse volk bereid is, het volk der Surinamers te helpen en te steunen in de opbouw van zijn eigen toekomst. VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Door hard. Spellman openlijk gelaakt DE „F" IS SYMBOOL Brand, op het Prinseneiland te Amsterdam. Wederom werd een der pakhuizen der Oost-Indische Compagnie prooi van het vuur. Op de voorgrond het waterkanon van de „Jan van der Heijden" in actie. AANVANKELIJK TAMELIJK ZONNIG Over kabinet en senaat Luchtvaartshow geopend DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3-99 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST^TESSER O.P. LEO J- M- HAZELZEf Algemeen redacteur: H- A- PAALVAST, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende ad verten tie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze verslaggever). Binnen de machtige eeuwenoude muren van het roemruchte Rolduc heeft de K V" P' I eerste Vaderdagen na de oorlog geopend. Ui* ^.tidele^ Van het land waren een 250 functionarissen naar het Zuid-Lim '3Ur/»e 4n om het herstel van deze traditie mee te maken. Helaas waren de leden der Tweede kamerfractie door hun werkzaamheden in het parlement verhinderd reeds op de openingsavond tegenwoordig te zijn eerste zitting werd geopend door de vice-voorzitter van de partij, de heer Matser, die de gedachtenwisseling in groter of -kleiner kring op de kader- .§en van het hocgste gewicht achtte, jdus de gevoelens en gedachten, die in de breedste groepen in het land le ye5'.z hunnen uiten en doordringen „?Lr,leidende kringen van de partij, want de problemen, welke in de moderne 'Uct aan de orde zijn, eisen dat zo breed mogelijk belangstelling wordt gewekt v°or de arbeid, welke de K.V.P. in he: oeiang Van land en volk verricht en wil ve£ïlchten in Katholieke geest. Woorden van dankbare herinnering wijdde spr. aan de nagedachtenis van mgr ur- Poels, die in ditzelfde gebouw zo vaak s°ciale voorlichting heeft gegeven. Na deze inleiding kwam de eerste spre k,er van deze kaderdagen prof. dr. St. Tesser O P aan net woord met het on derwerp „Wijsgerige en morele aspecten Van het eigendomsrecht Dr. Tesser wees in zijn mleidmg op dat wonderlijke mengsel van kracht en behoefte die in de mens leven. Er is een tijd geweest in de zgn. eeuw van de oor- Uitgang, waarin meenam mbe heerst optimisme, dat door ontwikkeling een aards paradus kon wor- dDebKefk-kende de mens beten .Zij wist, dat hij onzelfstandig is p te van hogere maar ook te P van meer menselijke waarden.^ hoeftigheid is m zekere streven. Uit die behoeftigheid, welke de mens van nature eigen is, volgt ook, dei hij meesterschap over de stoffelijke goe deren moet bezitten, een meesterschap, dat hij door drie specifiek menselijke da den n.l. het gebruiken, het beheren en het wegschenken van de stoffelijke goe deren uitoefent. Naast deze algemene thesis staat de tweede, dat alle mensen evenzeer van nature recht hebben op - het gebruiken van de stoffelijke goederen, welke nodig zijn tot het bereiken van hun mense lijke volmaaktheid. Is dit een recht, dan staat daarnaast de wenselijkheid, dat ook alle mensen in de gelegenheid worden gesteld de twee andere specifiek-menselijke daden, n.l. het beheren en het wegschenken uit te oefenen. Is ter verwerkelijking van het recht op gebruik de privaateigendom nood zakelijk, ter verwezenlijking van de wen selijkheid van het beheren en het geven is de bezitsspreiding nodig. Uit het voor gaande volgt, dat de privaat-eigendom zowel een individueel als een sociaal ka rakter heeft. Tenslotte besprak prof. Tesser de mo rele aspecten van het vraagstuk, waarin hij de standpunten van de meer conser vatieve en de meer progressieve sociolo gen uiteenzette. Het verdere deel van de avond werd aan de bespreking van partij-organisato rische vraagstukken gewijd. Reuter meldt uit Vaticaanstad: In een persinterview verklaarde mgr. Alfredo Ottaviani, assessor van het H. Office, Vrijdagavond, dat het excommu nicatiedecreet van 13 Juli niet gold voor socialisten, tenzij zij communistische theorieën toegedaan waren. In een uiteenzetting van de draagwijd te van het Pauselijk decreet zeide mgr. Ottaviani, dat de excommunicatie direct betrekking had op „diegenen, die we tens en willens de atheïstische en mate rialistische leerstellingen van het com munisme aanhangen, m. a. w. volbloed Marxisten". De communisten in het algemeen wa ren niet geëxcommuniceerd, omdat een groot percentage „tot het communisme verleid werd om economische redenen" De excommunicatie was hoofdzakelijk gericht tegen de voornaamste propagan disten. philosophen en theoretici van het communisme. „Zij, die communisische publicaties lezen ter informatie, beroeps halve of uit nieuwsgierigheid zijn nte geëxcommuniceerd. Maar zij zoad gen wanneer zij zich blootstellen aan het ge vaar, hun geloof te verliezen", aldus mgr. Ottaviani. zin s mensen adel. Zij schept een>^ goe^e^d: naar waarheid, schoonneru het goddelijk ^hoefuS' Helaas schijnt de k het grootst te stoffelijke middelen vaak zijn, maar toch stórm ai„ QO„ helpen als middel om het persoonlijk en maatschappelijk doel van ons leven na te Corley Smith, hoofd van de Britse dele- 8!7..'de Economische en sociale raad Vorslaggevers1^de Naties. heeft tegenover de verzoek™ e orSanlsatie der V. ipt-Unie te Zpnaen commissie naar de S0?dTte S^ orn aldaar een on- ^erZ kampen voor rinaar vóórkomen van beschreef iders. al® -do grnfder twintigste eeuw"geSC£i.edschrii- ving der uw Hy voegde hieraan 7 SoYlet-Russische waarnemers vrij stond een onderzoek te stellen naar de m Engeland heersend arbeidersomstandigheden. ersende Het gesprek tussen Smith en de ioirr nalisten vond plaats kort nadat dl aUto met drie Gisteravond laat is een au Arnhem te- inzittenden op de Rijnbrug, te ongeval gen de leuning gebotst, bij wei ]aan een van hen, Pater A. Bosch O.P-. TT+recht, van de St. Antoniusparochie te „ervoer zwaar werd gewond. Tijdens het vei naar het St. Ehsabethsziekenhuis te hem is hij overleden. ori Pater Bosch was op terugreis uit "wen- waar hijadressen had gezocht oin deren uit zijn parocljjp tijdens de vacantie onder te brengen. Pater Bosch stond in Utrecht bekend als een ijverig en bemind priester. Hij werd geboren 12 April 1917 te Nijmegen, stu deerde aan het St. Dominicuscollege al daar en werd in 1941 tot priester gewijd. Na enkele jaren met het geven van confe- llaltsln6! predlc®tiea in verschillende plaatsen van ons land aan de zielzorg te 1947 tot k!WTkt' +W6tt? hLj in September 1941 tot kapelaan te Utrecht benoemd Bii- d°e StreAVmdi?nSten huGft hij zich daar m dl Kain+t t0niuspa-LocLhle verworven voor ,,tn w! ïs terwijl het Kath. Thuisfront zun bijzondere liefde had. Op de Bentveldsewcg te Zandvoorl is gistermiddag een zeer ernstig ver keersongeluk gebeurd. Een touringcar werd er door een tram gegrepen en veertien van de inzittenden werden gewond. Een gezelschap Rotterdammers was met een autobus van de Rotterdamse Reiscentrale een daagje naar Schipho, geweest. Op de terugweg zou men ovei Bioemendaal rijden om daar op het strand de „C. A. Banck" te gaan bekijken, die nog altijd een geweldige attractie vormt voor het vacantiepubliek. De chauffeur, D. J., was blijkbaar niet goed op de hoogte met de plaatselijke situatie in Zandvoort en besteedde daar om geen aandacht aan het z.g. slingersein, dat staat opgesteld bij de overweg aan de Bentveldseweg, noch aan het bellen, dat dit sein doet bij nadering van een tram. Eerst pp het allerlaatste ogenblik zag hij de tram naderen. Door vol gas te geven trachtte hij nog een botsing te voorkomen, maar dit mocht niet meer gelukken. De eerste wagen van de tram greep de bus aan de rechter zijkant en drukte de wagen van de weg. De wand van de bus werd opengescheurd en zes zitplaatsen werden een verwrongen mas sa. En uit de wagen klonk geschrei en gekerm van gewonde mensen. Van alle kanten kwam terstond hulp toegesneld en al spoedig bleek, dat de meesten van de 25 inzittenden gekwetst waren Slechts elf waren met de schrik vrijgekomen. Van de overigen waren er drie zeer ernstig, drie zwaar en de ove rige acht-lichter gewond. Onder leiding van de chef der Zanct- voortse politie, de heer Vreeman, die juist kwam aanrijden, werden terstond de slachtoffers uit de wagen bevrijd an vier ziekenauto's uit Haarlem en Zand voort brachten de zwaar gewonden naar ziekenhuizen. Aan de andere gekwetsten werd ter plaatse hulp verleend. In het Diaconessenhuis te Haarlem bleek dat mevr. J. van S.D. er hel ergst aan toe was. Zij had een schedel- basisfractuur opgelopen. Bij haar echtge noot, die in hetzelfde ziekenhuis was op genomen, werd een nierbloeding gecon stateerd. Hun 24-jarige dochter en schoon zoon, die ook in de bus zaten, konden zich naar huis begeven. Een derde gewonde, die naar het Dia conessenhuis was vervoerd, de heer H. N. had een sleutelbeen gebroken. De andere drie slachtoffers, die naar de Ma. riastichting waren overgebracht, bleker er gelukkig minder ernstig aan toe te zijn Aan de aanvankelijk voor de Ronde Tafelconferentie gefixeerde datum van 1 Augustus zal, zoals bekend, niet kunnen worden vastgehouden. Uit goed ingelichte bron vernemen wij, dat het waarschijnlijk wel 1 September zal worden, voordat de R. T. C. bijeenkomt. Men vermoedt, da ,.e conferentie een paar maanden in beslag zal nemen. Ofschoon omtrent de delegatie van Ne derland nog geen definitieve beslissing is genomen, staat het wel vast, dat aan he; oorspronkelijke plan om in de Nederlandse delegatie alle leden van het Nederlandse Kabinet op te nemen, geen gevolg zal wor den gegeven. Wat de U.N.C.I. betreft, deze zal de zittingen van de R.T.C. bijwonen, doch haar deelneming zal zich beperken tot hei verlenen van bijstand, zodat haar ge nerlei beslissende bevoegdheid toekomt De voorbereiding van het reeds eerder aangekondigde wetsontwerp inzake de huurverhoging is thans zo ver gevor derd, dat Je indiening ervan spoedig kan worden tegemoet gezien. g Het ligt in de bedoeling der regering om de huurverhoging per 1 Januari 1950 te doen ingaan. Naar verluidt zou volgens het voorlopig ontwerp geen huurbelasting worden gehe ven ter compensatie van de hogere kos ten der nieuw te bouwen woningen. Het al of niet heffen van de huurbelas ting is echter nog niet in de ministerraad of in ae raad voor economische aangele genheden besproken. Volgens de „New Vork Times" omvat het plan der Amerikaanse regering voor de herbewapening van niet-communis- tische landen van Europa de volgende punten: 1. Een relatief sterke steun aan die Europese landen, die de zwaardere militaire lasten van de vorige oor log droegen. Dit waren landen zo als Engeland, Frankrijk en de lage landen. 2. De hulp zou hoofdzakelijk betrek king hebben op conventionele wa pens, bewapening der grondstrijd krachten en de uitrustingen, nodig voor de steun aan de grondstrijd krachten, 3. Er zou een verdeling in de uitgaven gemaakt worden: een gedeelte zou besteed worden voor surplus-mate- riaal, een ander deel voor oorlogs materiaal uit reserve-voorraden en een derde gedeelte voor geheel nieuw materiaal. Mogelijk zouden van de laatste gelden toewijzingen beschikbaar worden gesteld voor de stimulering van wapenproductie in het buitenland. Te Roosendaal had Vrijdag een ontplof fing plaats in de Red Band Contection- nery Works aan de Spoorstraat. Doordat de automatische inrichting van een gas- cylinder weigerde, sprong het stenen gebouwtje, waarin de cylinder was ge plaatst, met een grote klap uit elkaar Drie arbeiders, die rond het gebouwtje, dat in de fabriek staat, aan het werk waren, werden hierbij gewond. Een van hen, J. S. uit Nispen. die vrij ernstig aan het hoofd gewond was. werd naar het ziekenhuis „Charftós" te Roosbndaa) ver voerd. Zijn - toestand is echtaf redelijk wel. Een dame die gisterenmiddag met een auto uit het Amsterdamse bos de Nieu- wemeerlaan te Amsterdam opreed be merkte niet dat de overweg in de spoor lijn naar Aalsmeer met een ketting was afgesloten. Zij reed zodoende door de ketting heen maar door de schok sloeg de motor af en de wagen bleef nu even op de rails staan, De machinist van de naderende trein slaagde er niet meer in te stoppen met het gevolg, dat de locomotief op de auto botste, waardoor deze laatste geheel in elkaar werd gedrukt. Met de bestuurster zaten nog drie kin deren in de wagen. Hoe ongelofelijk het moge klinken, allen bleven zij ongedeerd, alleen kreeg een van de kinderen enkele schaafwonden. Financiële gelijkstelling Voordat he' echter zover was, had een aantal sprekers het hunne over de voor gestelde Interimregeling gezegd. Er was de nadruk gelegd op de samenwerking en de onderlinge verbondenheid (Meye- rink A.R.) en deze afgevaardigde had ook gevraagd of er een morele verplich ting bestond voor de potentieel sterkere om de andere te helpen. Zo ja, of de regering dan bereid was overleg te ope nen over de verbetering van het onder wijs in Suriname, van de volkshuisves ting en van de volksgezondheid? Hierop kwam de minister eerst terug bij de behandeling van een der amende menten en hij zeide toen nadat de heer Meyerink duidelijker had geformu leerd, dat hij een commissie wenste, die het gehele onderwijsprobleem in Suri name opnieuw zou bezien dat hjj nier- tegen geen bezwaar had Hij zou dien aangaande overleg plegen met zijn ambt genoot Götzen. Het zwaarste punt was wel de finan ciële gelijkstelling van bijzonder en open baar onderwijs. Minister Van Schaik had de oorspronkelijke regeling veranderd in die zin, dat de gelijkstelling nu niet meer gold voor de opleiding van leer krachten voor het bijzonder algemeen vormend lager onderwijs De minister zette uiteen, dat dat eigenlijk ook niet geheel naar zijn bedoeling was geweest, maar het was een soort compromis. De Surinaamse delegatie had namelijk bij het overleg hiertegen bezwaren aan gevoerd, al waren die naar de mening van de minister niet zeer overtuigend. Hij had toen de financiële gelijkstelling voor het kweekschoolonderwijs laten vallen en daarmee bereikt, dat die op het overige terrein van het onderwijs was aanvaard. Hij verklaarde zich dan ook tegen een amendement, dat de heer De Kort (K.V.P.) indiende en waarin werd voorgesteld de ongelijkheid t.a.v. het bij zonder kweekschoolonderwijs ongedaan te maken. Maar de heer De Kort hield Stëvig vajj en de minister vond dat eigenlijk toch ook wel prettig, al zei hij het niet. Hij wenste slechts het overleg en het resultaat, daarvan te verdedigen en niets anders, maar het was wel dui delijk. dat hij een correctie van de Kamer helemaal niet erg zou vinden. Intussen leverde dit amendement nog een vinnig debat op tussen de heren Meyerink en Wagenaar. van wie de laat ste de minister een voortrekken van het bijzonder onderwijs had verweten De toestand der openbare scholen was abo minabel te noemen, waarbij die der bij zondere scholen wel zeer gunstig afstak. Daartegen was de heer Meyerink m het geweer gekomen, die vroeg waar d heer Wagenaar zijn wetenschap van daan had, zeker niet uit eigen aanschou wing, zoals de heer Meyerink zelf. De heer Wagenaar had blijkbaar niet ver der gekeken dan Paramaribo en daar nog niet eens goed. En toen bleek, dat de heer Wagenaar het had uit een*boekje, een rapport over de toestand van het onderwijs aldaar. De heer Meyerink liet het er maar bij. Het amendement De Kort werd tenslotte aangenomen met 52 tegen 18 stemmen, (P v.d A. en C.P.N.). Het wetsontwerp zelf werd tenslotte een schone demonstratie van Nederlands progressiviteit. Met algemene stemmen werd het aangenomen. Prettige vacantie Aan het einde van deze zitting, tevens het einde van het parlementaire jaar, me moreerde de voorzitter de afwerking van het parlementaire program. Hij wenste de leden een welverdiend, geest en li chaam sterkend reces en hij deed, zeide hij, dat zonder ironie, hoewel hij wist, dat voor heel wat leder, er geen reces zou zijn, zoals voor de leden van de En quêtecommissie, de rapporteurs van het wetsontwerp materiële oorlogsschade, de deelnemers aan de R.T.C. en anderen. Het openbaar debat over Indonesië, dat nog voor de R.T.C. zou worden gehouden, zou niet vroeger dan op 11 Augustus plaats hebben, misschien zelfs iets later. F. S. t Pe reSering maakt bekend, dat haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: r, TtSd®uveld 28 Juni: sold. P- Dubbeldam, Uit Lage Zwaluwe. Gesneuveld 9 jnu; Sold. G. Mut- sers, uit Someren Gesneuveld u Juli; soid. J. Fre- deriks. uit Odoorn Gesneuveld 12 Juii; sold. le kl. S. Schaafstra, uit Barradeel (Fr.) Gesneuveld 14 juli. 2e R- G. Cobelens, uit Haarlem- 2e H. F. Dercksen, uit Apeldoorn Gesneuveld 15 juij. sold. F. Lelieveld, uit Loosduinen; 2e lt. R. Postuma, uit Brunssum Gesneuveld 18 Juu soid. G. de Ruyter, uit Nijmegen' Kon. Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 2 Juli: Chin. sold. Kwee Sie ba. Gesneuveld 7 Juli: Amb- k°rp inf. A. Bastiaan; Amb .sold, le W inf. J. Pattij: sold. 2e kl inf. E. Struwer. Gesneuveld 9 Juli: korp. inr' Vesters. Allen afkomstig uit Indonesië en ladders naar achteren te slepen en zichzelf in veiligheid te stellen. Per soonlijke ongelukken deden zich dan ook niet voor. Een grote hoeveelheid meubelen, re- quisieten voor Jaarbeurs-stands, lakver.' en optische instrumenten, alsmede waar devolle machines, gingen verloren. De grootte van de schade is nog niet te overzien, zij moet echter zeer aanzien lijk zijn. Hoe gevaarlijk het blijft met branders in oude pakhuizen te werken, is ook nu weer gebleken. Door de tocht, die ver oorzaakt werd door het openen van een deur, werd de steekvlam, waarmee een schilder op de eerste verdieping een andere deur afblakerde, plotseling uit gerekt. Een paar oude autobanden en wat cellulose, die in de nabijheid van de schilder opgestapeld lagen, werden door de vlam aangetast, en in een mi nimum van tijd verspreidde het vuur zich over de gehele etage. Hevig ont steld rende de schilder naar beneden, en wanden heengevreten. Arbeiders, die boven op de vierde verdieping in een lakspuiterij aan het werk waren, zagen geen kans meer langs de trappen *-e ontkomen. Zij moeten over het dak en langs belendende percelen het vege lij' redden. Aanvankelijk gaf de brandweer he' signaal „middelhrand"; zij veranderde dit echter al spoedig in „grote brand" te meer, daar er verscheidene zeer alar merende telefoontjes binnenkwamen Vijftig brandweerlieden, gerequireerd im vier kazernes bonden de strijd met de „rode haan" aan. Van alle kanten tracht ten zij de vuurbaaierd te bedwingen Het mocht echter niet lukken. Als vuur rode slangen spoten de vlammen de lucht in, toen zij eenmaal de lakspui terij van de firma H. Wegter op een der bovenste verdiepingen bereikt hadden En nadat de topgevel naar omlaag was gestort, was er helemaal geen houden meer aan. Binnen het kwartier was né' daarna met het oude. historische 25 M. diepe pakhuis gedaan, volledig uitge brand. Even moesten de spuitgasten nog oppassen, want in een der belendende percelen, die steeds nat gehouden wer den hadden arbeiders een begin van een De aartsbisschop van New York, kar dinaal Spellman, heeft volgens Reuter een brief gericht aan de weduwe van president Franklin Roosevelt om zijn afkeuring uit te spreken over haar ver zet tegen het toekennen van overheids subsidie aan bijzondere en particuliere scholen. In zijn schrijven beschuldigt hij haar zonder omwegen van anti-katholicisme en van discriminatie, „een Amerikaanse moe der onwaardig". De critiek van kardinaal Spellman is gebaseerd op dagblad-artikelen, door mevr. Roosevelt geschreven. Kardinaal Spellman, die de tekst van zijn brief gepubliceerd heeft, geeft in dit schrijven te kennen, ervan overtuigd te zijn, dat het in 't belang van alle Amerikanen en van de zaak van recht vaardigheid zelf is, dat mrs. Roosevelt's ongelukkige verklaringen worden herroe pen. Mevr. Roosevelt had o.a. geschreven: „De strijdvraag, opgeworpen door het ver zoek van Francis kardinaal Spellman, dat katholieke scholen zullen delen in finan ciële overheidssteun, stelt de burgers van het land voor een soort beslissing, welke moeilijk te nemen is". De kardinaal schrijft in zijn brief, dat „Amerika's katholieke jeugd een lange en bittere strijd hielp voeren om alle Ame rikanen te redden van onderdrukking en vervolging. Hun verminkte lichamen op Bloeddoordrenkte oorlogsvelden in den vreemde zijn een droevige en tragische getuigenis van dit feit". De weerberichten-onderneming in de buurt van Utrecht zendt ons aankondi gingen van .behoorlijke hitte. Dat portie warmte is weer geschikt om een groot deel van het volk tot loomheid te Bren gen en dus tot rust en asjeblieft geen In de Sovjet-Russische zóne schijnt men zich echter van de zomerhitte weinig aan te trekken. Integendeel. Er is daar een actie aan de gang met de „F" van Freiheit als symbool van het verzet. De rode politie oefent als reactionnair element alvast met vlammenwerpers. Ook niet bepaald koelte-instrumenten. Enfin, u heeft dat alles gisteravond uitvoerig kunnen lezen. Eén ding bevreemdt me ook weer bij deze geschiedenis. In Rusland moet het zo'n paradijs zijn, doch in elk land waar de communisten de leiding nemen, hand haven ze zich niet ingevolge toegenegen heid van de bevolking over de gebrachte sociale rust in liefde en rechtvaardigheid, maar door middel van moord, terreur en concentratiekamp Daar klopt iets niet. Natuurlijk is van hun actie de „zwarte reactie" de schuld, doch iemand die wei daden ondervindt, stoort zich niet lang aan roddelpraatjes. Totalitaire systemen deugen nu eenmaal niet, omdat zij altijd de menselijke waardigheid in het gedrang brengen. Voor het opvoeren van de eer bied voor die menselijke waarheid is vrij heid een eerste eis. Zo pas is zulks nog betoogd op de indertijd aangekondigde sociale week van Rijssel. Aldaar betoogde voorzitter Charles Flory, dat het sociaai-katholi- cisme vrijheid verkiest boven totalitaire dwang-methoden. Flry heeft in zijn openingswoord nog meer schone dingen, gezegd, o.a. het volgende: „Het sociaal Katholicisme beroept zich op hogere zedelijke beginselen, daarom verzet het zich tegen het liberalisme, dat zweert bij puur econo mische wetten. Wel benadert 't sociaal Katholicisme hierdoor enigszins het socialisme, maar het keurt toch diens beginselen en de middelen om deze door te voeren, af". De voorzitter heeft ook de sociale vooruitgang besproken en haar gesteld tegenover de materiële: „Deze twee mogen niet verward worden. De sociale vooruitgang staat in nauw verband met de waardigheid van de menselijke persoon. Dit streven zien wij ook nog bij de ontproletanse- ring van de arbeidersklasse. Het is duidelijk, dat dit alles een bredere cultuur en verdeling der verant woordelijkheden veronderstelt. Toch speelt de materiële vooruitgang een grote rol in de sociale vooruitgang. Voorwaarden voor sociale vooruitgang zijn: een stijgende overvloed van materiële goederen, het genot van die goederen met daarbij een waarborg tegen een algemene crisis en tegen individuele risico's van ongeval, ziekte of ouderdom en ten slotte een zo recht vaardig mogelijke verdeling van die goederen". De ophanging van de ter dood veroor deelde moordenaar van de bejaarde weduwe Durand. John George Haigh, is voorlopig vastgesteld op Woensdag 10 Augustus in de Wandsworthgevangenis te Londen De veroordeelde krijgt op zijn minst tien dagen tijd om beroep aan te tekenen. tóbcjiu icliue Uc öL-IllXUtn naai ucucut 11, 1 waarschuwde de brandweer, waarna hij nieuwe brand ontdekt, die waarschijn zich naar het politiebureau in de Spaarn dammerstraat begaf om melding te doen van wat er geschied was. Ondertussen stond het pakhuis al in lichter laaie. De vlammen hadden zich ontzettend snel door de oude houten zolderingen lijk veroorzaakt was door overwaaiende vonken. Maar met een slang op de wa terleiding was dit gevaar spoedig bezwo ren. Tegen kwart voor vijf was men de brand wel meester. De nablussing duur de nog tot in de late avonduren voort. Van onze verslaggever). Zware rookwolken trokken over de nenstad van Amsterdam en grote ross g vlammen laaiden naar de hemeJ öp, toen Vrijdagmiddag om kwart over drie ae hoofdstedelijke brandweer met groot ma terieel uitrukte voor een vuurzee, die woedde in een Jubbel pakhuis op hei door grote branden al zo dikwijls ge teisterde „Prinsen-eiland". Was het cp 5 Maart j.l. de bekende en onder dc hoede van „Monumentenzorg" staande pakhuizen-vierling „De Vrede", die aan de allesverslindende vlammen ten prou; viel, ditmaal werd een direct naastge legen» uit vijf verdiepingen bestaand 17e eeuws pand, dat eveneens op de Monumentenlijst voorkomt en waarin vroeger in de rijke jaren de Oost-Indi sche Compagnie haar Oosterse produc ten opsloeg, volkomen door het vuur in de as gelegd. Nog geen kwartier was de brandweer die met 13 stralen, 2 straalwaterkanon- nen en 1 straalkanon van de drijvend* motorspuit „Jan v. d. Heyden" de kol kende vuurmassa's bestreed, bezig ton nen water in de vlammen te werpen of de dakgevel stortte onder donderend geraas naar beneden Juist op tijd had commandant Doets, die het gevaar zag. zijn mannen bevel gegeven de wagen» (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) De persconferentie met de heer Van Cauwelaert gisteravond was kort. De president heeft de Katholieke staats man op diens eigen verzoefc ontheven van de taak, hem ongeveer drie weken geleden opgedragen, om te informeren naar de mogelijkheden tot samenstel ling van een nieuwe regering. Van Cauwelaert is van oordeel, dat thans het ogenblik gekomen is. dat de drie partijen, C. V. P., liberalen en socialisten hun volle verantwoordelijk heid moeten nemen en nu maar ver der met elkaar moeten onderhandelen Hij meent ook, dat zijn talrijke be sprekingen met politieke personaliteiten hier en daar opheldering hebben gebracht, vooral in verband met de koningskwes- tietie en dat nu het moment voor de re gent kan aangebroken zijn om niet an dermaal een informateur maar een for mateur aan te wijzen. Tot. zover v. Can welaerts korte meuedeling aan de pers Men spreekt over de vorming ener overgangsregering Deze zou dan aan het bewind blijven tot October, de maand, waarin het parlement 5ia het zomerreces zijn werkzaamheden her vat. Na een korte bijeenkomst der ka mers voor het aanhoren der regerings verklaring b.v. in de eerste helft van Augustus zou het parlement mei va cantie gaan. Zo juist werd vernomen, dat mi nister van staat en kamervoorzitter Van Cauwelaert heden naar Pregnv vertrekt, om koning Leopold van de toestand op de hoogte te brengen en hem verslag over zijn jongste bespre kingen te geven. Anderzijds wordt ver wacht. dat de prins-regent spoedig, wel licht vandaag nog, een formateur zal aanwijzen. Daar zit wel wat inMen mag die laatste alinea's gerust tweemaal lezen, HENK VAN DER MAZE. Vannacht plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag aanvankelijk droog en over het algemeen zonnig weer, maar later van het Noord-Westen uit toenemende bewolking met hier en daar enkele onweersbuien. In de Noord-Westelijke helft van het land in de middag binnendringen van koelere lucht, elders ongeveer de- zelfde temperatuur als vandaag. Meest zwakke wind hoofdzakelijk uit Noordelijke richtingen. Zondag 24 Juli: Zon op: 4.49 uur; zon onder: 20.43 uur; maan op: 2.21 uur; maan onder: 20.38 uur. Maandag 25 Juli; Zon op: 4.50 I uur; zon onder: 20.42 uur; maan op: 3.35 uur; maan onder: 21.13 uur. Na drie dagen discussie zijn de fede ralisten en de republikeinen op de inter- Indonesische conferentie het eens ge worden over een groot aantal punten van een voorlopige constitutie voor de Ver. Staten «tón Indonesië. Een compro mis over regering en senaat kon echter niet bereikt worden, aldus de correspon dent van A.P.. Van betrouwbare zijde werd vernomen, dat men m de constitutionele commissie niet tot een oplossing kon komen, of schoon zowel republikeinen als federa-, listen tijdens de besprekingen bereid bleken van hun oorspronkelijk stand punt af te wijken. De federalisten nouden vast aan de gedachte van een Klein kabinet; de re publikeinen willen hen hierin tegemoet komenv doch alleen wanneer dit kabi net benoemd wordt uit 'n normaal geko zen parlementair kabinet onder leiding van een premier. De republikeinen willen wel een senaat accepteren, doch slechts met een beperkte bevoegdheid, namelijk alleen het Stemrecht over de betrekkingen tus sen de federale staten en de Ver. Sta ten. doch niet over buitenlandse aange legenheden De besprekingen ovei kabinet en se naat zullen ip 30 Juli in Batavia her vat worden. Daar zal tevens de unie met Nederland en de machtsoverdracht besproken worden. Volgens inlichtingen van welingelichte zijde zuilen de Ver. Staten van Indo nesië een parlementair systeem krijgen naar West-Europees model, wuarbij een president aan het hoofd van de staat zal staan, die zelf geen verantwoorde lijkheid zal dragen. Men is o.a tot overeenstemming ge komen over de vlag, net volkslied en de minderheden. Van andere zijde werd gemeld, dat de militaire commissie er zich mee accoord verklaard heeft, dat de republiek er bij de U.N.C.I. op zal aandringen de fede ralisten uit te nodigen als toegevoegd lid zitting te nemen in de gemeenschap pelijke commssie voor het staken van het vuren. De eerste „Ilsy", de internationale luchtvaartshow Ypenburg, is gistermiddag officieel geopend. Op een met talloze vlaggen en wimpels versierd vliegveld knipte mr. Spitzen, minister van Verk en Waterstaat, het rood, wit en bla; w gekleurde lint door, dat het tentoonstel lingsterrein afsloot. Te voren had de mi nister gewezen op het belang, dat zoveel mogelijk mensen over de luchtvaart zo veel mogelijk weten. De ouderen, zo zei hij. heeft de luchtvaart nodig als passa giers, de jongeren om de gelederen in de vliegerij aan te vullen en te versterken. Er melden zich nog te weinig jonge Ne derlanders voor de luchtvaart, aldus de minister. Na de officiële opening maakten de genodigden een rondwandeling over het terrein, waar vele buitenlandse en Ne derlandse toestellen in de open lucht stonden tentoongesteld. Daarna werd een aantal stands bekeken, die in een grote tent zijn ondergebracht. Ondertussen heerste er op het vlieg veld een en al bedrijvigheid. Uit alle windstreken arriveerden sportvliegtuigen dartele toestelletjes die in 't niet verzonken onder de hoog opgestoken neuzen van hun grotere broers, de Dakota's. Deze sportvliegtuigen, in totaal worden er 37 verwacht, zijn hedenochtend van Ypen burg gestart voor de eerste na-oorlogse vliegtocht over Nederland, België en Lu xemburg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1