Tropensoldaat naar z'n plaats Oproep tot het bedrijfsleven Ontploffing in een kruitmagazijn BESPREKINGEN TE DJOGJA BEGONNEN Voor 30 millioen gevangenen Slachtoffers der Franeker-rarap arriveerden op Schiphol Ban geldt niet voor ..misleide' katholieken Handel met Russische zone van Duitsland Engeland wenst meer Marshall- dollars vr eerbericht Kinderen groeven onontplofte vliegtuigbom op Ut DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Waardering eist ernst Tientallen doden en gewonden LAGEN Canadese geheime kolenmijnen Motie tegen Brits arbeidsminister Practisclie uitwerking van de Van Royen- Rum-overeenkomst Bedevaart naar Lourdes Een kort en zwijgend afscheid Het excommuniccitie-decreet toelichting van Osservatore Romano Voor 4 millioen groenten en fruit Een derde van liet liele Europa-herstelplan B.F.O. naar Rondetafel conferentie Weer groenten naar Duitsland. 71ste JAARGANG WOENSDAG 27 JULI 1949 No. 20989 :r5 VOOR HET VADERLAND gevallen In gezelschap van gencraü ru s en diens echtgenote bracht generaal de Lattrc de Tassigny een ■>epe v aan het circus Strassburger in Schei^n^d^n. Generaal de Lattre e Tassigny in geSpTey met Karl Strassburger. V.I.n.r. gen. mr. H. J. Kruis, generaal de Lattre de Tassignymevr. Kruis, kolonel A. Beaufre, Karl Strassburger. Gistermiddag bracht het vliegtuig „Schiedam" de stoffelijke resten van de te Bombay om het leven gekomen K.L.M.-passagiers over naar Schiphol. In hangar 8, tot chapelle ardente ingericht, had een korte plechtig heid plaats. Gisteren is te Djogja door de republikeinse en Nederlandse gedelegeerden, alsmede de leden der Unci, bijgestaan door hu» militaire adviseurs, een begin gemaakt met de besprekingen over het uitvaardigen van de order tot het staken van het vuren. DE RAMP VAN DE „FRANEKER" PLAATSELIJK REGEN DOOFSTOMMEN BEHALEN MIDDENSTANDSDIPLOMA DE PARADIJSVLOEK Nog meer blindgangers FRANKRIJK RATIFICEERT PACT EI» DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 13-90 per kwartaal, i 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. centrale werkgeversorganisaties, _e ?a>»enwerken in de Raad van Be- annr Arbeidszaken, hebben, na de K. H. Prins Bernhard met het j,e-, Ur Van de Stichting van de Ar- aci. gevoerde bespreking, besloten een c onder de Nederlandse werkgevers c voeren, die tot doel heeft de herpiaat- van gedemobiliseerde militairen °'?ens bepaalde richtlijnen te laten er'open. Hierover heeft uitvoerig overleg Plaats gevonden met de militaire instan ces, welke belast zijn met de demobili satiewerkzaamheden. Dit heeft ertoe ge leid, dat bovengenoemde raad zich thans met 6e volgende oproep heeft gericht tot de Nederlandse werkgevers: „Tussen Juli 1949 en Februari 1950 wor den naar schatting 36.000 man gedemobi liseerd. Zij en de tienduizenden, die lamv volgen, hebben recht op voorrang bij het verkrijgen van een werkkring. De verwe zenlijking van dit recht berust bij u. Nederlandse werkgevers. Aangenomen mag worden, dat van de te demobiliseren 36.000 man ongeveer 10 pet. thuis behoort in de landbouwsec tor, 60 pet. als handarbeider in industrie, handel en transportbedrijf, 20 pm. in admimstrat.ieve functies bij bedrijfsleven en Overheid, terwijl van de resterende 10 pet. nog niet te zeggen valt in welke sector zij zouden moeten worden onder gebracht. Zeer vele gedemobiliseerden runnen zich beroepen op artikel 5, lid t Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudin gen 1945, dat de werkgever verpl cht zijn vroegere werknemer, wiens a beids. verhouding door militaire De regering maakt bekend, dat tot hllf leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap. porteerd. Kon. Landmacht: Gesneuveld 8 Juli sold. F. L. Cys uit Amsterdam; gesneuveld 10 Juli «n d J v. d. Peppel uit Wagemn- gen; gesneuveld 15 Juli korp. j. p Woltman uit Hemo; gesneuveld 19 juli sold- J- J' Blox uit Eersel; sold. Ie kl. J. Hoeve uit Nijeveen (Dr.): sold. P. H van Venroojj Heesch (N.-Br.); gesneuveld 29 Juli sold. L. E. Jacobs uit Bleis- wijk; gesneuveld 21 Juli sold. Ie kl. G. D. Deen uit Bovenkarspel. eindigd, in zijn oude positie te herstel len. Talloze anderen blijven over, die aan dit artikel geen rechten kunnen doen ontlenen, maar voor wie niettemin een plaats moet worden gevonden Met name is dit het geval met velen van de ca 9000 oorlogsvrijwilligers, mannen van uiteenlopende leeftijd, die terstond 'n 1945 op de bres gesprongen zijn. toen op het Nederlandse volk een beroep ge daan werd om zich beschikbaar te stel len voor de bevrijding van onze over zeese gebiedsdelen. Richtlijnen Wij menen van u te. mogen vragen aan de plaatsing van gedemobiliseerden mede te werken door naleving van de vol gende richtlijnen: a. De werkgever neemt zijn vroegere werknemer bij aanmelding terstond in dienst, overeenkomstig het bestaande voorschrift. b. Men voorzie in het komende jaar nooit in een vacature zonder zich ervan te hebben vergewist, dat er geen uit Indonesië teruggekeerde militairen voor de vervulling van de vacature beschik baar zijn. Indien voor aanstelling in een bepaalde functie een maximum leeftijds grens gesteld is. is het redelijk deze grens voor gedemobiliseerden tenminste met de door hen in militaire dienst doorgebrachte tijd te verhogen. c. Verwacht wordt, dat iedere werkge ver, die 25 of meer mannelijke werkne mers in dienst heeft, binnen 7 maanden na heden, op iedere 35 man tenminste één gedemobiliseerde in dienst neemt ol herplaatst. Anders geformuleerd: alle werkgevers met 25 man of meer perso neel plaatsen voor Februari a.s. aan ge demobiliseerden 3 pet. van hun perso neelsbezetvng. Voor werkgevers met min der dan 25 man personeel kan geen richt lijn in een percentage worden gegeven. d. Voor deze laatste werkgevers, even als voor de grotere, gelde, dat bij iedere aanstelling van mannelijk personee' slechts tot aanneming van anderen dan gedemobiliseerden wordt overgegaan, in dien vaststaat dat het bedrijfsbelang zulks onherroepelijk eist". De oproep is ondertekend door: Cen traal Sociaal Werkgevers-Verbond, R. K Verbond van Werkgeversvakverenigingen Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland, Kon. Ned. Landbouw Comité, i Kath. Ned. Boeren- en Tuinderbond, Ned Chr. Boeren- en Tu'ndersbond, Kon. Ned Middenstandsbond, Ned. Kath. Midden standsbond, Chr. Middenstandsbond, Ned Moderne Middenstandsbond. Gisterochtend vroeg heeft zich in een militair kruitmagazijn op 2 Km. afstand van de Spaanse stad Tarancóu een hevige ontploffing voorgedaan, die in de gehele stad schade aanrichtte. Uit Cuenca en omliggende dorpen ruk ten onmiddellijk reddingsploegen uit Tot dusver zouden 24 doden en 20 zwaar gewonden geteld zijn op een 50 tal ge kwetsten. Er zou onvoorzichtigheid van de kant der bewakers in het spel zijn geweest. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend, doch kan te wijten zijn aan de grote hitte. In kringen, die nauw met de Spaanse regering in verbinding staan, wordt verklaard, dat sabotage uitgesloten wordt geacht. De plaatsvervangende burgemeester van Tarancón, dat ongeveer 80 Km ten Z. O. van Madrid ligt, deelde Reuter me de. dat de stad van 7.000 inwoners ern stig geleden heeft. Twaalf huizen werril zwaar beschadigd. Bijna alle andere hui- zen liepen lichte schade op. De slacht offers zijn grotendeels soldaten, die met de bewaking van het magazijn waren belast. Militairen uit Madrid hebben de daklozen van tenten en voedsel voorzien Bij de ontploffing, zo wordt nader ge meld, kwamen grote rotsblokken op het stadje terecht. Een kleine heuvel ver dween geheel en al en over een grote oppervlakte in de omtrek was geen bomen- of plantengroei meer te bespeu ren. Het stadje Taracon vertoonde een zelfde ravage als na het bombardement tijdens de Spaanse burgeroorlog, waar van de schade eerst kort geleden was hersteld. De sergeant, die aan het hoofd der magazijnbewaking stond, nam de vlucht, doch meldde zich later bij de politie. Zekere James Mackay is te Sydney (Canada) veroordeeld tot 60 dagen gevan genisstraf wegens het in ontvangs nemen van kolen, die afkomstig waren uit een geheime mijn. Enige tijd geleden heeft men namelijk een welingerichte geheime kolenmijn ge vonden, compleet met lift en electrisch licht. De mijn was verstopt onder een schuur, die over de ingang heen gebouwd was. Na de staking in 1947 in de Canadese kolenmijnen bloeiden de geheime mijnen, maar onlangs is de politie er een actie tegen begonnen.. Zij heeft gedreigd de geheime mijnen op te zullen blazen met dynamiet. De zaak-Mackay wordt algemeen opge vat als een proefproces in de strijd der regering tegen de illegale mijnbouw. (Telefonisch van onze Londense correspondent.) De meerderheid van de regering ln het lagerhuis takelde gisteravond tot 60 af, toen gestemd werd over een motie tot ver laging van de gelden, toegestaan aan het ministerie van arbeid. De motie werd in gediend door Anthony Eden, de plv. leider der oppositie, als formeel protest tegen de behandeling van de Londense havensta king door de regering. Zij was dus een zuiver formele motie, die uitsluitend be oogde afkeuring te kennen te geven, maar indien zij aangenomen was, dan zou dit een crisis van de eerste rang veroorzaakt hebben. De stemming was 245 tegen 185. Een besluit van de koning werd giste ren uitgevaardigd, waarbij de noodtoe stand, die op 11 Juli geproclameerd werd, is opgeheven,. De verklaring werd in het Hoger- en Lagerhuis voorgelezen. Terwijl alle betrokken partijen de noodzakelijkheid inzien van een zo spoedig mogelijk totstandkomen hit- van, opdat de machine voor de Ronde tafelconferentie te 's-Gravenhage in be weging kan worden gezet, was er giste ren niets dat er op zou kunnen wijzen. Pelgrims uit Ver. Staten, Engeland. Ierland, Duitsland, België, Canada. Frankrijk. Zwitserland en Nederland zullen van 8 tot 10 October een bijzon dere bedevaart naar Lourdes houden. Zij zullen daar bidden voor al degenen, die onrechtvaardig zijn getroffen om wille van hun politieke overtuiging en lijden in de concentratiekampen en de verschrikkelijke onderaardse kelders in Duitsland, Rusland, China en elders. Dat zijn 30 millioen gevangenen. Deze bedevaart wordt gehouden op initiatief van de Nederlandse Broeder schap van O. L. Vrouw van Barmhartig heid en onder auspiciën van het interna tionaal Comité ter verdediging van d» christelijke beschaving te Parijs. In een desbetreffende oproep worden katholieken van elke nationaliteit drin gend uitgenodigd om aan deze bedevaart deel te nemen, waaromtrent nadere gege vens zullen bekend worden gemaakt f>e SOsservatore Romano" publiceert een hoofdartikel ter toelichting van het bandecreet. De agentschappen Reuter en Ass. Press geven er enkeie passages uit, waaruit blijkt, dat misleide katho lieken, die zekere sociale hervormin gen nastreven en daarbij de communis tische partij steun verlenen, zonder nochtans de fundamentele leer dier partij aan te hangen, niet ipso facto de excommunicatie oplopen Het blad geeft echter uiting aan de zeOT grote bezorgd heid der Kerk over deze katholieken. "P.e Stoel waarschuwt hen nadruk kclijk, want groot is de verantwoordelijk heid. die zij dragen door hun steun te ge- ve" aan de vijanden van de christelijke godsdienst en door het gevaar, waaraan ze zich blootstellen, hun geest te besmet ten met de valse denkbeelden, die de com munisten voortdurend verspreiden. „Katholieken, die het communism», steunen bij verkiezingen, met geld dat aan de communistische pers ten goede komt, met hun steun in sociale en poli tieke discussies, zonder hun goedkeuring te geven aan de materialistische en anti christelijke doctrine van het communisme worden niet ge-excommuniceerd", aldus de „Osservatore". Het blad schrijft, dat er „verschillende soorten socialisme zijn, de een zeer ver schillend van de ander. Een socialistische partij, die haar lot aan dat van het com munisme verbindt en de communisten met kracht steunt en zich openlijk voor hen Uitspreekt, is door het decreet van het H. Officie veroordeeld". „Indien socialisten de communistische materialistische doctrine aanhangen, val len zij onder het ex-communicatie decreet. Wie de materialistische en anti-christe- üjke doctrines van het communisme ver kondigt, verdedigt en propageert, is ge excommuniceerd". Wat betreft het lezen van communist! sche geschriften zegt de „Osservatore egenen, die serieuze of professionele redenen tot dit lezen hebben, zullen de vereiste toestemming bij de kerkelijke autoriteiten kunnen verkrijgen. Wederom was er rouw op Schiphol toen gistermiddag om vijf uur de mas sieve deuren van een der grote han gars in de Zuid-West-hoek van het vliegveld openschoven en de „Schie dam" langzaam binnen rolde langs de katafalk, waar tien meterhoge kaarsen een flauw licht wierpen op het paarse fluweel en de Stars en Stripes en het rood-wit-blauw van de daarachter ge drapeerde vlaggen. Links in de hal werd de machine ge parkeerd. juist voor de vijf üjkauto's. die wachtten om een deel der lading van de „Schiedam" over te nemen. Rechts in de loods stond een andere viermotorige machine, die de volgende ochtend om vjjf uur de urnen met de as van de tien omgekomen journalisten naar Amerika zou vliegen. De electrische hijswagen rolde naar voren om met zijn hefarm de kisten van hét vliegtuig op de betonnen vloer e zetten. Slechts drie kisten vervoerde de „Schiedam", de lichamen der overige reeds geïdentificeerde inzittenden zijn in India gecremeerd, met uitzondering van Knickerbocker's lichaam en dat van ae Canadese employé van de K. L. M. A. I Richardson, die op het Europese kerk- hol van Bombay rusten. De kisten, die langs mechanische weg het vliegtuig verlieten en de urnen, die de een na de ander uit de „Schiedam" werden gedragen, passeerden een bij het vliegtuig opgestelde erebemanning van de K. L. M. Iedere kist en iedere urn werd bedekt met orchideeën alvorens zij wer den geplaatst in de lijkwagens. Het laatst werden de tien urnen van de Amerikaan se jonrnalisten uit het toestel gedragen en naast elkander op de katafalk gerang schikt. Velen waren gekomen om een laatste groet te brengen doch er werd geen woord gesproken. Dr. Herman B. Baruch, de Amerikaan se ambassadeur, was de eerste die naar voren trad en zijn krans bij de katafalk neerlegde. Secondenlang bleef hij onbe weeglijk staan. Dan boog bij diep. De ministers Stikker en Spitzen volvoerden dezelfde droeve handeling, dr. Banier van Overzeese Gebiedsdelen, de heer Del- laert, de directeur van Schiphol en de de vertegenwoordigers van de Nederland se journalistenorganisaties volgden hun voorbeeld. De inzittenden van de „Franeker" zijn op enkelen na in ons land aangekomen. In de komende dagen zullen de Neder landers onder hen op onze eigen be graafplaatsen ter ruste worden gelegd. Heden in alle vroegte vertrokken de ur- nn met de as der omgekomen journalis ten van Schiphol naar Amerika. Het rapport ove. het onderzoek dat de regering van India heeft ingesteld naar de oorzaak van de ramp met de „Frane ker" zal, naar verwacht wordt. Vrijdag in New Delhi worden bekend gemaakt, aldus deelt het ministerie van verkeer volgens „A.P." mede. De luchtvaartex perts worden Donderdag van het toneel der ramp in New Delhi terugverwacht, om aan de regering rapport uit te bren gen. Sommigen van de Nederlandse en Ame rikaanse deskundigen, die bij het onder zoek assisteerden, zullen ook Donderdag terugkeren. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Borst (CPN) betreffende het voeren van onderhandelingen om te komen tot een compensatie-overeenkoms* voor Neder land met de Russische zone in Duitsland heeft minister Mansholt geantwoord, dat reed. sedert enige tijd door het bedrijfs leven pogingen aangewend worden om met de Russische zone van Duitsland tot een compensatie-transactie te komen, waarin tot een bedrag van ca. 2.500.000 aan groenten en fruit is opgenomen. De tegenleveringen betreffen hoofdza kelijk gebruiksartikelen, welke slechts van beperkte economische waarde zijn. Deze onderhandelingen zijn thans zover gevorderd, dat bovenbedoelde transactie op 12 Juli door de Nederlandse instanties is goedgekeurd. Bovendien is op dezelfde datum nog een transactie, waarin voor 1.500000 aan groenten is opgenomen, goedgekeurd. Dat niet eerder groenten konden wor den geëxporteerd, is een gevolg van het feit, dat zonder deze compensatie-trans acties geen invoervergunning voor groen ten en fruit van de autoriteiten der Rus sische zone van Duitsland kon worden verkregen- Het dollarbedrag, dat Engeland in het kader van het plan-Marshall voor 1949- 50 nodig heeft, is gestegen van 940 mill, tot meer dan 1.500 mill., aldus wordt vernomen in kringen, die in nauw contact staan met de Economie Coope ration Administration te Parijs. Dit be tekent, dat Engeland ruim een derde nodig heeft van het totale bedrag, dat Amerika waarschijnlijk aan Europa ter beschikking zal stellen in het tweede jaar van 't Europese Herstelprogramma. Engeland, dat in het eerste jaar van het E.H.P. 1.239 millioen kreeg toegewezen, ontving aanzienlijk meer dan de andere deelnemende landen en ongeveer een vierde van het totale bedrag, dat door het Congres beschikbaar was gesteld. Zijn dollarbehoefte voor 1949/1950 heeft, naar verluidt, opzien gebaard onder de andere deelnemende landen, die thans gevaar lo pen, dat de verdeling van de Marshall hulp voor hen minder gunstig zal uitval len. Het is nog niet bekend, hoeveel er in totaal beschikbaar zal zijn, doch men ver wacht, dat het Amerikaanse Congres 1 milliard minder zal uittrekken dan het vorige jaar. In zijn oorspronkelijke programma voor 194950. dat tegen het einde van het vo rige jaar bij de organisatie voor Europese Economische Samenwerking werd inge diend, raamde Engeland zijn dollarbe hoefte op 940 millioen, welk beorag in een herzien memorandum in Mei jl. werd verhoogd tot 1.114 millioen. In het afge lopen weekeinde werd een nieuw memo randum ingediend, waarbij Engeland ver zocht zijn aandeel in de Marshall-hulp vast te stellen op ruim $1% milliard. Weerverwachting, geldig van he den- tot Donderdagavond: Half tot iwaar bewolkt met mor gen in de Noord-Westelijke helfl des lands op de meeste plaatsen en in de Zuid-Oostelijke helft hier en daar enige regen en daarna iets koeler. Matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Donderdag 28 Juli: Zon op 4.54 uur, onder 20 37 uur: maan op 8.03 uur onder 22 10 uur. dat de besprekingen spoedig zullen kun nen zijn beëindigd, aldus meldt Aneta. Alle drie leden der U.N.C.I., de heren Cochran, Critchley en Herremans, ne men aan het overleg leel, evenals dr. Van Royen, die de leiding der onder handelaars van Nederlandsi zijde heeft De besprekingen gaan thans over een practische uitwerking van het in de overeenkomst tussen de heren Van Royen en Rum neergelegde beginsel, dat de Nederlandse ea de republikeinse troepen gebieden kragen toegewezen, waarin zij dc rust en orde zullen hand haven. Het is niet onmogelijk, dat in de een of andere vorm een gezamenlijk l'chaam, araan de Nederlanders en de republikeinen deel zullen hebben, zal worden ingesteld, dat zal werken met bijstand van de ÜNCI en dat de nodige leiding zal geven aan de plaatselijke organen in de diver- streken. Indien het tot een dergelijke vorm van samenwerking komt, zal het volgens waarnemers in UNCI-kringen de vraag zijn, of het huidige aantal van 40 mili taire waarnemers der UNCI voldoende zal zijn. Volgens het secretariaat van de B.F.O. zullen de leden der B.F.O.-delegatie op 6, 7, 8 en 9 Augustus per vliegtuig naar Ne derland vertrekken voor het bijwonen van de Rondetafelconferentie in Den Haag. De oud-leerlingen H. Terpstra, A. Bloem en de leerling G. Westerveld van het Kon. Instituut voor doofstommen te Groningen zijn geslaagd voor het middenstandsdi ploma, waarmee het bewijs is geleverd, dat doofgeborenen, indien zij een goede opleiding genieten, tot prestaties in staat zijn, gelijkwaardig aan die van horenden. Het is voor de eerste maal, dat doofgebo renen voor dit diploma slagen. Bijna elke dag kan men in „De Waar heid" een bericht met schreeuwerige op maak aantreffen als aanduiding, dat de E.V.C. of de C.P.N. wéér een succes heeft geboekt. Komt men achter de gehele waarheid, dan blijft van die succesjes vaak niet veel over. Doch dit nog terzijde gelalen. Is die E.V.C- of C.P.N. inderdaad voor de maatschappij zo'n zegenrijk lichaam met gezonde tactiek en echt prachtige begin selen, dat het wel niet anders kan cf Rusland moet een paradijs zijn, zodat elke dag vertraging in het scheppen van een paradijs hier een verloren dag is? We hebben Zaterdag al twijfels aan het paradijsschap geopperd, terwijl het Engelse rapport, dat te Genève betref fende dwangmethodes in 't Sovjet-land is ingediend, niet erg animeert om Sovjet- paradijsenaar te worden. Men kent hier ook strafmaatregelen bij tekortkomingen, doch ze zijn heilig bij de slavenbehande- ling in het Oosten. Wat in Rusland wordt bedreven is niet alleen een schands in deze tijd, maar tegelijk een handige po litiek om aan goedkope arbeidskrachten te komen. De Katholieke Kerk en de huidige maat schappij vorm moeten verdwijnen", zijn de doeleinden der rode leer, maar waar zul len we met 't nieuwe systeem tereentko- men. Zo wordt nu in Tsjecho-Slowaki.ie op alle fronten de strijd tegen de Kerk voortgezet, mede door een geraffineerde politiek van verstikking en verhindering van elke activiteit der Kerk. Aan een ge heime' circulaire ontlenen we de volgen de passages: „Geen enkele priester mag worden toegelaten op de bijeenkomsten van de „Bond van Tsjechische Jeugd". Waar dat enigszins mogelijk is, moe ten kerkelijke plechtigheden worden verhinderd. Het oprichten van erebo- gen ter gelegenheid van het bezoek van bisschoppen mag niet worden toe gestaan en de plaatselijke autoritei ten mogen onder geen voorwaarde aan dergelijke ontvangsten deelnemen." „Men mag nimmer de spot drijven met de godsdienst of godsdienstige aangelegenheden, want dit zou veel mensen en vooral de Katholieken alar meren. De Godlozenbeweging mag nimmer openlijk gesteund worden. De Paus mag niet belachelijk worden ge maakt. Trouwens, over de gehele lijn mag geen openlijke strijd tegen de godsdienst worden gevoerd en men hoede zich onder alle omstandighe den voor ondoordacht en overijld op treden. Religieuze brochures en druk werken mogen onder geen voorwaarde meer worden uitgegeven. De tradi tionele bijbel-examens in de grote steden, waaraan de jeugd placht deel te nemen, mogen niet langer worden toegestaan." Reactionnaire priesters krijgen geen benzine meer voor hun auto's en hun telefoon moet worden^ afgesneden. Kledingbonnen mogen slechts aan progressieve priesters worden uitge reikt. Van zeer progressieve priesters mag het salaris worden verhoogd, al naar de omstandigheden." Ten aanzien van het bekende Pauselijke decreet heeft ook de Italiaanse rode leider Togliatti zich uitgelaten. Hij verklaarde o.a.: „Men haalt thans uit de diepe duis ternis der Middeleeuwen, uit de don kerste tijden der menselijke geschiede nis, machten naar boven om tegen ons aan te wenden." Wat dunkt U overigens van de vol gende feiten? Alle diplomaten en functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken van Hongarije worden aan een zuive ringsprocedure onderworpen. Een spe ciale commissie, samengesteld uit afge vaardigden van de arbeiderspartij en van de geheime politie, ondervragen één voor één alle personen, die verbonden zijn aan dit ministerie. Veertien personen, vroe gere vertrouwenslieden van de gearres teerde minister van buitenlandse zaken, Laszlo Rajk, zijn gevangen genomen. Voorts heeft da communistische Alba nese regering een verplichte binnenland se lening uitgeschreven. Iedere werkne mer moet op de lening inschrijven voor een bedrag ter waarde van twee weken loon. Iedere dag komen ongeveer 150 jonge mannen van de Sovjetzöne van Duitsland zich melden bij de gemeentelijke vluch telingenorganisatie in West-Berlijn. De meesten van hen zijn boeren of boeren arbeider, die midden in de oogsttijd :ijn gevlucht, omdat zij bedreigd worden met deportatie naar de uranium-mijnen :n Saksen. In totaal hebben zich reeds on geveer 16.000 vluchtelingen bij de orga nisatie in West-Berlijn gemeld. Neen, „ie Kremlin-zegeningen vormen alles bij elkaar o.i- tot nog toe maar het >eld van een Paradijsvloek. HENK VAN DER MAZE 'Gistermiddag hebben kleine kinde ren, die aan het spelen waren in een ondiepe ilek in de Vecht nabij de spoorbrug onder Weesp in de lijn Weesp Bussum. een onontplofte vliegtuig bom opgegraven. Gelukkig ontdekte de overwegwachter der N. Spoorwegen tijdig het gevaar. De kinderen waren plezierig bezig met hun schepjes op dat „gekke stuk ijzer" te slaan. De spoorwegwachter waarschuwde on middellijk de rijkspolitie van de groep Weesp en enkele ogenblikken later wa ren politiemannen onder leiding van op perwachtmeester Leegwater ter plaatse. De opperwachtmeester heeft persoonlijk de bom nader bezien en geconstateerd dat het een onontplofte Britse vliegtuig bom was van naar schatting 100 kg., welke vermoedelijk in 1944 toen ver scheidene aanvallen op de spoorbrug zijn gedaan, werd afgeworpen. Zorgvuldig is de bom onder een laag zand bedekt, zodat het lelie zonlicht de temperatuur niet gevaarlijk hoog zou doen stijgen. Er werd een hek om de bom geplaatst met een groot bord „levensgevaarlijk", waarbij een wachtmeester van de rijks politie de wacht betrok om nieuwsgieri gen of onvoorzichtigen op een grote af stand te houden. De hulpverleningsdienst van het mi nisterie van binnenlandse zaken te Den Haag werd opgebeld en deze was spoe dig aanwezig om de nodige maatregelen te nemen teneinde de bom onschadelijk te maken en op te ruimen. Men hoopte nog in de loop van de avond het gevaar lijke voorwerp te hebben verwijderd. Ook de directie van de spoorwegen werd gewaarschuwd en de treinen pas seerden de plaats daarop met verminder de snelheid. Gevaar was er evenwel niet direct, want gedurende meer dan vijf jaar zijn de treinen er met onvermin derde snelheid langs gereden, zonder dat er iets is gebeurd. Er zal een nauwkeurig onderzoek wor den ingesteld of in de omgeving van de brug de gevonden bom ligt op onge veer twintig meter afstand van de spoor lijn nog meer „blindgangers" onder het zand bedolven zijn. Dat de kinderen gistermiddag deze bom vonden is een gelukkig toeval. Op de plaats waar het projectiel ligt, is een ondiepte in de Vecht doordat er een soort strand is gevormd. De berm be staat namelijk uit onbegroeid zand en is dus een prachtige speelplaats voor kin deren die willen scheppen. Langzaam maar zeker is de berm dan ook in het water gegleden en hij is wel meer dan een meter lager dan in 1944, toen de bom hier terecht kwam, het geval was. Het projectiel lag dan ook vrijwel reeds aan de oppervlakte. Het bedrijfsschap voor groenten en fruit deelde gisteren mede dat de export van groente naar Duitsland heden onder dezelfde voorwaarden voortgang kan vinden. Aan de veilingen is speciaal door gegeven dat de tomaten van heden af tot nader order vrij geveild mogen wor den. Reuter seind uit Parijs: De Franse natio nale vergadering heeft, na zeer rumoerige dag- en nachtzittingen, hedenochtend om half negen het Atlantisch pact geratifi ceerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1