Rode voorlichting over ons volk en land Luisteren in Oost-Europa Amerika rammelt de geldzak met „GOUDEN H ANDEN" IN EDE eerbericht De vergassing van gedeporteerde Joden Marshall-hulp Zal ook Eyskens stranden? op Rotterdam Merkwaardige visie Fruit uit België De nieuwe bonnen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN NDER DE LOUPE •flste JAARGANG DONDERDAG 28 JULI 1949 No. ?jP990 WAm** Litanie van ellende H. M. Koningin Juliana in gezelschap van Koningin Elisabeth, Koningin-Moeder Mary van Engeland, en Prins Bernhard tijdens de overdracht van het nieutoe vaandel aan het le bataljon „Irish Guards" door de Engelse koning. Regeringsmicrofoons en verbod van radiogebruik INVOER VAN PRUIMEN, PEREN EN APPELEN Met ingang van heden toegestaan Opperbevel V. St. naar Europa Parijse modenaaisters in staking Dit is de enorme vogel voor lange afstanden, die „Stratocruiser' heet. Het gevaarte heeft twee verdiepingen, zoals U hiernaast op de foto kunt zien, waar een van de passagiers „boven" even een praatje komt maken met de stewardess. Oom Sam gromt van opschieten Tentoonstelling, waar mogelijkheden en ervaring vallen op te doen TAMELIJK KOEL WEER Lages hoorde het pas na de capitulatie Wetsontwerp teruggezonden naar begrotingscommissie Lening voor Nederland? Waarschijnlijk 15 millioen Rooftochten in Twente Duitsers zijn het nog niet afgeleerd IN HET ZADEL HITLER NIET TE IMITEREN „Cease fire" in principe aangenomen Thans de uitvoeringsbepalingen PRINS BERNHARD NAAR NOORD-BRABANT Ronde-tafelconferentie bracht geen oplossing (Telefonisch van onze Brusselse correspondent De republikeinse premier Mohammed Hatta spreekt de openingsrede uit op de Inter-lndonesische Conferentie, die te Djogja gehouden werd. Zittend naast het tafeltje president Sukarno. OOK EEN „ORTHODOX" BAN-DECREET? DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Geregeld krijgen wy Russische agen- op buezoel< in ons land Afrin is een uit p 6 endsten, die (zoals me bleek uit een rapport), Indonesië ook onveilig maakt door 2ijn duistere machinaties. ar we zijn een vriendelijk en dood goed volk en laten dus deze internatio ale Russische agenten rustig begaan! licht|Z°^an^ t0t We goeddood zb'n' W Ditmaal heeft eens een andere Rus, Goshin, ons land met een bezoek ^er" eerd. In het Moskouse weekblad ,,New Times" (22 Juni) beschrijft deze agent zijn reisindrukken van Rotterdam, tien kolommen lang. Het ziet er natuurlijk in Rotterdam niet goed uit: Slachtoffer van het Mar shall-plan en overstroomd met Ameri kaanse waar. In de haven ontm°e* deze us prompt een ontevreden slaaf- 1" een havpu0k met die man komt de prachtige havemnrichting op de proppen. De werk. ■la*f abtwoordt hem op zijn moscovi- tisch: Maar dit maakt het ons niet ge makkelijker. A1]es behoort aan .de rijke Wij zijn slechts slaven" Die g°eie man moest eens één maand in Russische havens gaan werken! Ongetwijfeld heeft Rotterdam zijn moeilijkheden wegens het belemmeren van de Rijnscheepvaart en "Oshin weet nu reeds te vertellen- dat de ministerpresident geen succes boekt m deze affaire. Rotterdam, de „poort van Europa "J«;t een miezerig en schooierig geval- Hoort slechts naar Goshin: „Het eerst ont moet het oog van de pas-gearriveerde in Rotterdam de donkere ramen huizen aan de waterkant en de misera bele krotten van de haven- en bouwvak arbeiders. Een hond blaft en verschei dene bleke, in lompen gehulde kinderen rennen de straat op; met een bekend ge- baar strekken zij de handen uit naar de bot»»» er lv;d-i'rhti*e menigte aan land Komende vreemde zeelui. Een halfblinde oude man zit aan de verkeersweg uit een oud, hijgend accordeon, enkele treurige geluiden te trekken. Ook hij bedelt om aalmoezen. Dichtbij ligt een ruim café zonder klanten. De eigenaar staat in de deur en nodigt voorbijgangers naar bin nen. Maar allen lopen door, voorbij het café, de oude man en de kinderen Ja. er is geen vrolijkheid in de poortvan Europa"! Over zoiets als het bombarde- ment van de Maasstad heeft de deskun- dige schrijver blijkbaar nooit wat ge hoord; hoe komt hij er anders bij, in de °mtrek van het station een grote open ruimte te ontdekken, waarover hij aan tekent: „Men zei mij, dat de Duitsers hier verschillende grote gebouwen tijdens de oorlog met de grond hadden gelijk gemaakt"? Bedelen en drinken lijken de voor- naamste dingen van de Rotterdamse be- - zijn een vriendelijk eü aooa- polking: Overal een uitnodiging om te j... jinternatio- drinken: „Drink Coca-Cola", „Drink °ude Klare", „Drink van Nell'e's Thee" "Drink Heineken's Bier"! „Drink, drink" JJ iedere stap.' „Een van de reclames ■•Drink van Houten's Cacao" bezorgde mij een rilling: ik herinner me Wladimir Mayakowsky's gedicht over een veroor deelde, die deze woorden van het scha vot schreeuwde, omdat de firma, in ruil voor de. openbaarmaking, beloofd had zlJn gezin voor de hongerdood te be hoeden"! Ook het stadhuis wordt bekeken. Het Is een „afschuwelijke steenklomp, sym- D°o! van een oude wereld" Binnen het gebouw „geeft burgemeester Oud ge-' 'egenheidsdiners aan de Atlantische machthebbers, Duitse zakenlieden of b'Plomaten. De diners zijn naargeestige, vervelende gevallen met de saaie meio- uieen van een orgel op de achtergrond" H°shm weet dus precies hoe 't daar toe- aaat. Over burgemeester Oud heeft hij heel wat te zeggen, doch niets goeds. Zelfs a ,cht men hern van een soort collabo- le met de nazi's! De Rus bezoekt ook e scheepswerven. De werkplaatsen zijn „f.burlijk „vuil en benepen" en de ge- u_cbten der arbeiders „vermoeid". Hij eert, dat de directeur niet wil, dat bewi men "aar de lonen vraagt. Hij doet het jfburlijk en treft een arbeider met 155 - _j "en per maand Met vrouw en drie kin- -r®n woont deze (op zijn Russisch) in b "krot" en. leidt een „hongerbestaan" Dok het te-water-laten van een nieuw fj iP maakt de Rus mee. Er werd prach- g gesPeecht op de eigenaar, maar „geen werd gezegd over hen, die het hip hadden gebouwd" ,2e vreemde bezoeker weet ons ook te vertellen, dat de Partij v d Arbeid en Kupers' N.V.V. de arbeiders in slaap wiegen en op last van Amerikaanse en mheemse kapitalisten de Eenheidsvak bond en de .C.P.N. bestrijden „De Waarheid" blijkt natuurlijk het meest gelezen blad, want „de dokwerkers en overig werkvolk van Rotterdam lezen „De Waarheid"" Voor exemplaren de straten op gaan, „verdringen zich dik wijls hele menigten". Tot besluit spuit de Rus al zijn g;f uit over onze Indië-politiek. Op een meeting. By decreet van de Hongaarse minister te dergelijk spionnage van verkeer en posterijen kan om re den van staatsveiligheid, welke njet nader behoeft te worden toegelicht, aan personen het gebruik van een radiotoestel worden verboden Tevens kunnen de bevoegde autoriteiten radio toestellen zo veranderen, dat men er slechts bepaalde stations mee kan on- vangen. Ook kunnen radiotoestellen in beslag worden genomen. Het is voorts verboden, godsdienstige uitzendingen op openbare plaatsen te beluisteren of te doen beluisteren. Terwiil de Hongaarse regering dus enerziids het „luisteren" wenst te ver bieden, houdt men er aiadarz«da in de Tsjechoslowaakse republiek een luister- systeem op na, waarvan de Praagse cor respondent van het Zwitserse blad „Nue Zuericher Zeitung" de toepassing op on aangename wijze heeft ondervonden. De correspondent, Hans Tuetsch gene ten, kwam nameiijk tot de minder pret tige ontdekking dat men in zijn appa- tement in het hotel Flora te Praag een microfoon op verborgen wijze had aan gebracht, teneinde eventueel op zijn ka mer te voeren gesprekken af te luiste ren. De correspondent heeft, na zijn beklag daarover te bevoegder plaatse te hebben ingediend, uit protest tegen een derge lijke handelwijze Praag verlaten. Hij gaf waar Hoogcarspcl het woord voerde, heeft hij zich laten wijs maken, dat „de oorlog in Indonesië wordt gevoerd door een handvol Nederlandse zakenlui, gerug steund door invloedrijke monopolistische kringen van de Wall Street!" Moscovieten in Nederland hebben deze echte Moscoviet prachtig voorgelicht over Rotterdam en Indonesië! Wat deze agent eigenlijk uitspookt, zegt hij niet, maar hij voegt ongetwijfeld een nieuw hoofd stuk bij de „Litanie van het Verraad!" Dr. A. v. d. WEY, O.Carm. Het bestuur van net bedrijfschap voor groenten en fruit heeft besloten mei in gang van heden 28 Juli de import van pruimen, peren en appelen uit Beig'é toe te staan. Invoermachtigingen kunnen slechts worden afgegeven aan erkende groo'han delaren. Invoer van meer dan 5000 kg. pruimen of 25.000 kg appelen of peren per invoermachtiging is niet toegestaan. De aankoop in België mag geschieden tegen ten hoogste de dagaankoopprijs, welke geldt op de dag van invoer der pruimen, peren en appelen in Neder land. Deze maximale dagaankoopprijs wordt door het bedrijfschap dagelijks vastgesteld; het heeft tevens kwaliteits- en sorteringseisen vastgesteld. Tussen de Benelux-landen is overeen gekomen, dat elk der landen gerechtigd zal zijn minimum-importprijzen vast te stellen voor te importeren producten. Deze minimum-importprijzen zorgen er voor, dat, indien de i/oornoemde dagaan- koop'prijzen lager liggen dan de mini mum-importprijzen, de producten toon ten minste tegen laatstbedoelde prijzen op de Nederlandse markt verschijnen Het Amerikaanse militaire opperbevel zal Vrijdag per vliegtuig naar Europa gaan om het program tot militaire hulp aan het buitenland te bespreken met de opperbevelhebbers van de landen van het Atlantisch pact. De twaalfduizend Parijse midinettes, (naaisters, die in dienst zijn bij de mo dehuizen) besloten gisteren in staking te gaan wanneer niet voldaan zou worden aan haar eisen om loonsverhoging en verbetering van levensomstandigheden De midinettes vragen een loonsverho ging van 15 francs per uur, een betaal de vacantie van drie weken en vacantie- toeslag. Naar uit nadere berichten blijkt, Is de stakingsdreiging intussen ten uitvoer gebracht: de ateliermeisjes hebben het werk neergelegd De herfstmodeshows, die a s. week zouden beginnen, zullen nu vermoedelijk worden uitgesteld. Een zéér kritiek jaar kan 1949 worden voor het plan-Marshall, zo meende de heer Malcolm Muir, een bekend Amerikaans spreker en hoofdredacteur van het Ame rikaanse blad „News Week", die aan een lunch tot de leden van de „American Businessmen's club" te Amsterdam sprak over „Het Europees Herstelplan en de openbare mening ii\ de Ver. Staten". In Amerika, aldus de heer Muir, ziet men met voldoening de resultaten van het plan-Marshall, maar is men van oor deel, dat Europa dit jaar vorderingen moet maken met de stabilisatie en inwis selbaarheid der valuta's en met de mul tilaterale handel. Anders zou de neiging naar afgesloten economische stelsels wel eens kunnen toenemen. Dit is de onzekere economische factor, die de Amerikaahse openbare mening ver ontrust. Daarnaast bestaat er een politieke onzekerheid,, zij het niet zo sterk meer als een half jaar geleden, t.w de houding van de Sovjet-Unie. Spr. liet niet na te betogen, dat er ook kringen in de Ver. Staten zijn, die menen, dat Amerika reeds te veel aan West-Europa heeft uitgegeven en dat de sociale vooruitgang van het eigen land daaronder te lijden heeft ge had. De ontwikkeling in angeland is voor het Amerikaanse' publiek een zware schok geweest en sommigen zien daarin een we zenlijk gevaar voor de toekomstige onder steuning van het Europees Herstelplan. Mocht Eiigelands beperking in het kopen van goéderen uit het dollargebied over enkele maanden op de arbeids markt en op de winstcijfers der onder nemingen in de Ver. Staten tot uiting tySiee^uitoefenfnfbaar was~ met de vri'1e beroepsuitoefening, welke hem van over heidswege gewaarborgd tas Zoals men weet, heeft ook mgr Beran de aartsbisschop van Praag ^ich ovm zulk een bespl°®_"e"ng beklaagd nadat een microfoon was gevonden in het var- trek, waar hij met andere Tsjechische bisschoppen zou conrereren. Hedenmorgen half elf is onder grote publieke belangstelling de met zoveel zorg en ambitie voorbereide tentoonstelling van de stichting Nationale Actie voor Vrije Tijdsbesteding „Gouden Handen" in een luisterrijk aangelegde tentenstad in de bekoorlijke uitlopers van Ede door de minister van sociale zaken, mr. A. M. Joekes geopend. Op deze expositie kan men kennis nemen van het vele, dat Nederland, ondanks zijn grote krachtsinspanning voor de weder opbouw, nog heeft kunnen presteren in zijn vrije tijd. Deze tentoonstelling is er geen van vaklui alleen, maar hier ziet men bijv. hoe een stalknecht van een ge meentereinigingsdienst na zijn dagtaak nog tijd heeft kunnen vinden met zeer primitieve middelen kunstig gesneden handvatten en messenheften te voorschijn te brengen. Wat te denken van die spoor- man, die uit ruwe spoorbielsen een salon ameublement vervaardigde? Er zijn vijf grote tenten benodigd ge weest om de vele ingezonden werkstuk ken een plaatsje te Kunnen geven. Men heeft hier bijeengebracht de vruchten van Nederland's vrije-tijdsbesteding Er is een tentoonstellingspark verrezen, dat qua aanleg een openbaring kan worden genoemd Het middenterrein wordt voor het grootste gedeelte ingenomen door w De verwachting geldig van he den- tot morgenavond luidt: Wisselend bewolkt met enkele regenbuien. Matige en overdag at en toe vrij krachtige wind uit Wes telijke richtingen. Iets verdere ver laging van temperatuur. VrUdag 29 Juli: Zon op 4.56 uur. onder 20.36 uur; maan op 9.32 uur, onder 22.22 uur. T^i5teAenmiddag verscheen drs. U da Jong, thans chef van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie en eertijds een der bekendste omroepers van Radio- Oranje in Londen, als getuige-deskun- dige voor het Hof. Hij trachtte aan te tonen dat Lages geweten moet hebben dat de Duitsers de vergassings-methode toepasten. Hij las het nieuwsbulletin voor, dat hij op de avond van 19 De cember 1943 de aether had ingezonden Die uitzending was geheel gewijd aan het proces, dat de Russen van 15 tot 18 December 1943 in Charkof gevoerd had den tegen twee Duitsers, die beiden ter dood werden veroordeeld, omdat ze in hun „dodenwagens" 30.000 Russische vrouwen uit de gebieden, die de Duitsers hadden veroverd, hadden vergast Niet alleen was drs. De Jong van mening, dat de Sicherheitspolizei uiteraard naar de uitzendingen van Radio Oranje en van de B BC luisterde, maar bovendien had hij stukken bij zich, die door de Duitse instanties zelf waren opgemaakt en waar in het proces te Charkof werd gememo reerd Dat waren met „geheim" gemerkte documenten, die door een vermetele in braak in Den Haag vlak voor de bevrij ding door illegalen voor verbranding ge- SM»H„.Zln gebleven. Het betrof de z.g. „Meldungen aus den Niederlanden", waarvan Lages eerst zeide ze eens in 56? hebben gezien bij de Befehlshaber. Ais getuige gehoord ver telde Lajps onmiddellijke ondergeschikte Blumenthai, die niet gehoord had, wat zijn chef had verklaard, openlijk, da* deze „Meldungen" iedere 14 dagen in het gebouw van de Sicherheitspolizei circuleerden en door allen gelezen moes ten worden. Lages trok daarna zijn ver klaring in en zeide zich aanvankelijk even vergist te hebben. Hij bezwoer echter dat het bericht over de vergas sing van 30.000 vrouwen niet onder zijn ogen was gekomen en dat hij, indien dat. wei gebeurd zou zijn, het nimmer zou hebben geloofd. Hij verklaarde nog eens nadrukkelijk dat het lot, dat de gedeporteerde Joden in het Oosten on dergingen, hem eerst na de capitulatie duidelijk is geworden. De president antwoordde hierop, dat dit alles een punt van nauwgezet onder zoek van het Hof zou vormen. Maandag wordt de zesde dag van het proces gewjjd aan het verhoren van een 17-tal getuigen 4 décharge. een met smaak aangelegde vijver, waar omheen zich ruime grasgazons uitstrek- ken en waarlangs een aantrekkelijke pro menade mogelijk is. Hieromheen liggen de grote tenten opgetrokken, waai binnen op architectonisch te roemen wijze hon derden stands staan ingericht. Op een ander deel van dit middenter rein ligt de miniatuur-spoorweg, gebouwd door een knutselaar uit Tilburg. Het klei ne locomotiefje, dat gestookt wordt met anthraciet, kan 6 volwassen personen in de kleine bijwagens meevoeren. In de vijver demonstreert de heer Duran, te kenaar van het departement van Verkeer en Waterstaat uit Den Haag, zijn model van de „Nieuw-Amsterdam", dat hij in 1200 vrije uren wist te construeren. Dit werkstuk kan radiografisch worden be stuurd. Het zou ons te ver voeren een ge detailleerde beschrijving te geven van het vele schoons, dat hier op expositie tafels en in vitrines de bezoekers wordt voorgehouden. Het spreekt van zelf, dat de ene knut selaar in prestaties uitsteekt boven de an. dere, maar in doorsnee werd hier een waardevolle collecte saamgebracht, welke het noodzakelijk maakt, dat zeker al de genen, die met de jeugdzorg hebben te maken, de tentoonstelling „Gouden Han den" bezoeken. Zii zullen er vandaan komen, rijk aan ervaring en aan moge lijkheden om de aan hun zorgen toever trouwde jongeren nog beter dan voor heen te bezielen vooi een werk, dat voor lering en leiding van onschatbare betekenis is. komen, dan zou zulks een scherpe reactie onder de Amerikaanse openbare mening kunnen veroorzaken. Van een economische depressie is vol gens de heer Muir geen sprake. Het be treft slechts een volkomen gezonde en normale recessie in het bedrijfsleven. Amerika gaat de weg terug van de inflatie en dit blijkt uit de volgende feiten: de ondernemingen zitten volstrekt niet met te gróte voorraden, aan verbruikers zijn slechts beperkte credieten verstrekt, de effectenmarkt vertoont een deflationis- tische strekking, de bankcredieten zijn niet te groot, de hypotheekmarkt lijdt niet aan inflatie. In één woord, de toestand duidt in geen enkel opzicht op het bestaan van een depressie. Na de oorlog hebben de afnemers alles gekocht, dat aangeboden werd. Nu kopen zij mondjesmaat, waar door de prijzen teruggelopen zijn. Van geldschaarste is geen sprake. De prijzen ondergaan een normale aanpassing; wel is er een psychologisch gevaar, nl. de uit werking, die van de recessie op de ver bruikers kan uitgaan, die in afwachting van een verdere prijsverlaging hun aan kopen uitstellen. Over het algemeen, zo besloot spr. is Amerika optimistisch en meent men, dat het Amerikaanse bedrijfs leven een periode van normale groei is ingetreden. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met algemene stemmen besloten voor het tweede jaar van het Europees Her stel Programma dat op 1 Juli j.l. is be gonnen, een bedrag van 3.628 380.000 uit te trekken. Zoals bekend heeft het Huis van Af gevaardigden zijn goedkeuring gehecht aan het toewijzen van een bedrag ad 3.568.470.000 dollar voor dit doel, welk bedrag zo nodig in lOVfe maand zou mo gen worden uitgegeven Er zal thans in een gemeenschappelijke conferentie ge tracht worden een compromis te vinden tussen beide besluiten Naar later werd vernomen, heeft de Senaat het gehele wetsontwerp betreffen de de Marshall-hulp in het tweede jaar van het E.H.P teruggezonden naar zijn begrotingscommissie. H'eftoe werd over gegaan wegens de verwikkelingen, waar. in men verstrikt was geraakt als gevolg van een amendement dat tot strekking had de E.C.A. te verplichten anderhalf milliard dollar te besteden voor het kopen van Amerikaanse overschotten van landbouwproducten. Door het wetsontweru terug te zen den naar de begrotingscommissie, heeft de Senaat automatisch het eerder ge nomen besluit, om het voorstel tot ver laging van de Marshall-hulp in het tweede kwartaal van dit jaar met S 74 millioen te verlagen en het gisteren genomen besluit om de Marshall-hulp voor 1949/1950 vast te stellen op 3.628.380.000 ingetrokken. Aneta verneemt uit betrouwbare bron dat de Internationale Bank voor Weder- opbouw besloten heeft een nieuwe lening van vijftien millioen aan Nederland te verstrekken. Er bestaat reden om aan te nemen, dat de lening nog voor het einde van deze week officieel bekend zal wor den gemaakt. Reeds gedurende anderhalf jaar werden in Twente inbraken gepleegd, telkens in alleenstaande villa's, waarbij de dieven het steeds voorzien hadden op het tafel zilver. Dezer dagen, na een inbraak in de villa van de heer Ter Horst te Rijs- sen. lukte het de politie, die alle wegen had afgezet, twee verdachten aan te hou den. doch deze kwamen in verzet en wis ten te vluchten. De wachtmeestei schnol. zijn revolver op hen leeg en zette daarna de achtervolging van een hunnei in. Hij slaagde er in de man, die door de wei den was weggerend, te pakken te krijgen Na een worsteling rukte de man zich echter weer los, zodat opnieuw een jacht werd ingezet De vluchteling vond een stalen buis, waarmee hij in het rond sloeg Door een der slagen werd de pols van de politieman gebroken; ook raakte hij aan het hoofd gewond Middelerwij; was er hulp komen opdagen. Een land bouwer met een jaentgeweer gewapend, mengde zich in de strijd. Na ettelijke sommaties schoot hij de inbreker in een been, waarna tot arrestatie kon worden overgegaan De man bleek een 36-jarige Duitser uit Hamburg te zijn. die met een collega de grens overschreed en dan rooftochten organiseerde. Het lijstje van inbraken vermeldt diefstallen van tafel zilver te Enschede, Oldenzaal Hengelo Wierden, Rijssen, Lemelerveid, Holten en Almelo. De tweede inbreker is voort vluchtig Een deel van de buit van in braken te Rijssen en Dalfsen was nog in het bezit van de gearresteerde Duitser, die naar een ziekenhuis werd vervoerd. Wanneer men het aantal renners, dat de Tour de France beëindigde, vergelijkt met dat, hetwelk de rif begon, komt men van zelf tot de conclusie, dat het een hele toer was om deze Tour uit te rijden. Hetgeen niet mag verwonderen, daar de Tour niet maar een toertje was. Enfin, de wieletjes hebben weer ge draaid en gelukkig kan dus de aarde weer verder draaien. Wanneer men anders as wereld aanziet, vraagt men zich wel een» af, waarop dat alles zal uitdraaien, want al die problemen laten zich niet met een hand-omdraai oplossen. Persoonlijk hebben wij altijd de groot ste bewondering voor de staatslidden van het Westen en ook voor de ministers in ons land, die voor alles moeten opdraaien en onvermoeid de ene etappe na de an dere lustig blijven uittrappen, zonder de moed op te geven, al zullen zij nu en dan zich wel eens afvragen, wat zij nu wiser aan hun fiets hebben hangen. Natuurl'-i. blijven niet alle politieke renners in de running; wij denken speciaal aan het Indonesische probleem, hetwelk al menig politicus „een lek bandje" bezorgde. Maar neem nu eens dr. Van Royen; die schijnt het, wanneer alle voortekenen niet bedrie gen. toch wel te zullen rooien in de In dische Archipel, al zullen verscheidener. menen, dat hij daarbij te veel is moeten bijdraaien. Vergeten wij echter niet, dat de beste renners aan de kant van de weg zitten, zoals de beste stuurlui aan wal staan. Het ligt niet in onze competentie, de Tour de France uit sportief oogpunt op haar waarde te schatten. Alleen willen wij hier wijzen op de geweldige krachts inspanning en onverzettelijke energie, welke deze renners ontplooiden om hun doel te bereiken. Tegenvallers konden hen met deprimeren, zoals een teleurstelling als het doordraaien van groenten onze tuinders niet mag doen opgeven. De taaie volharding van de sportlui, b.v. nu weer bij' de Vierdaagse te Nijmegen, mogen ons tot volhouden inspireren, wanneer wij orl?e"draai niet kunnen krijgen". Laten wij dus naar hun voorbeeld blijven ijve ren om de finish te bereiken. Doch men blijve steeds sportief en wachte zich er voor elkander in de wie- Ier te rijden. Jammer genoeg gebeurt dit te vaak omwille van een „zilveren ach terwiel". ANALYST Voor het tijdvak van 31 Juli t.m. 13 Augustus zijn de volgende bonnen aange wezen: Voedingsmiddelenkaarten 909 241 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees. 242 Vlees (A, B) 300 gram vlees. 243 Vlees (D) 100 gram vlees. 244 Algemeen (A, B, D) 250 gram rijst. 246 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstioze kaas. 254 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstioze kaas. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MH 909 Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter T. De niet-aangewezen bonnen 224. 225, 228 229, 230. 231, 233, 235, 236, 237, 238, 239 van de bonkaarten 905 kunnen worden vernietigd. Vijf sollicitanten hebben zich aange meld om de rol van Hitier te vertolken in de film: „Het laatste bedrijf" die in Wenen geproduceerd zal worden.' De regisseurs zijn echter niet tevreden met deze sollicitanten, omdat zij niet kunnen acteren en spreken gelijk de ..Fuehrer" deed Bij de besprekingen in Djogja is Dinsdag nog geen overeenstemming bereikt over de order tot staken van het vuren. De patrouillering in de ringzönes vormt het kernprobleem. aldus deelde Moh Rum aan Aneta mede In Principe is het „cease fire" aangenomen, dbch de uitvoeringsbepalingen worden nog besproken. De besprekingen verliepen tot nog toe vlot. Dr, Van Royen zal te Djogja blijven totdat een overeenkomst is bereikt. Nader wordt te Batavia vernomen, dat de delegaties waarschijnlijk Donderdag oi Vrijdag naar Batavia reizen. waar, indien mogelijk nog deze week een formele vergadering inzake het ceaise fire gehouden zal worden Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft het voornemen op 6 September a.s een zgn werkbezoek te brengen aan de ge meenten Veghel, Uden, Helmond en Eind hoven. De heer Eyskens verklaarde op een korte persconferentie, dat hier en daar toenadering was bereikt over het economisch en financieel aspect van zijn eventueel regerings program. Alles was daarmee welis waar nog niet in kannen en kruiken, maar de gedachtenwisseling over deze problemen waren ook nog niet geëindigd. Telkens en telkens wer den echter alle bereikte, gedeelte lijke successen plotseling weer onge- konings- daan gemaakt, als de kwestie ter sprake kwam. De socialisten, die in hun pers sedert de verkiezingen bijna dag aan dag be weren, dat de C.V.P. „maar" 43 pet. van de stemmen behaalde en dat, als er een volksraadpleging over het koningspro bleem zou komen, Leopold III niet meer dan zo ongeveer hetzelfde percentage stemmen voor zijn terugkeer mag ver wachten, durven die volksraadpleging toch nog steeds niet aan. Zij durven dat zelfs zo weinig aan, dat zij bij de jongste onderhandelingen een percentage van 80 procent stemmen voor 's konings terug keer eisen. „Dan zouden ze die terugkeer in ernstige overweging nemen". De belangrijkste gebeurtenis van gis teren was wat de politici zelf noemen de ronde-tafelconferentie, die Eyskens met socialisten, liberalen en C.V.P.-gedele. geerden hield en die ruim drie uur duurde. De conclusie van deze conferentie werd ons na afloop gebracht door de socialis tische leider Buset. De heer Eyskens. aldus Buset, heeft ons een uiteenzetting gegeven van zijn schema van een rege. ringsprogram. Wij hebben onze instem ming niet kunnen betuigen. Wel hebben wij toegegeven, dat dit schema kan gebruikt worden als basis voor verdere discussie over een driepar- tijenregering. Buset verklaarde vervol gen» over de koningskwestie, dat zijn partij op de rondetafelconferentie een reeds bekend voorstel heeft herhaald, het zenden van een delegatie der drie partijen naar Pregny, om er van Koning Leopold zelf te vernemen, wat hij ver staat onder „een belangrijke meerder heid' en „een onbetwistbare meerderheid waarover hij in vcrige verklaringen in verband met een volksraadpleging heeft gesproken. Het commentaar over de ronde-tafel conferentie kwam dus van Buset, Eys* kens zelf is na afloop niet meer bij de journalisten gekomen. Alleen liet hij zeg gen, dat hij ons wellicht vandaag zal ont vangen, maar dat hij eerst nog een gron dige bespreking met het comité der twaalf van de C. V. P. moest hebben. De orthodoxe patriarch van Constan- tinopel Athenagoras zou het voorbeeld van de katholieke kerk gevolgd hebben en de excommunicatie hebben uitgespro ken over alle vrijwillige aanhangers van het communisme. Indien deze berichten worden bevestigd, dan zal deze schrede van het opperhoofd van de orthodoxe kerk van Constantinopel niet zonder terugslag blijven op de betrekkingen met het patriarchaat van Moskou.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1