Taak der Nationale reserve Nationalisatie in Engeland Goederentrein ontspoord in Ede DE REGELING VAN HET ZIEKENFONDSWEZEN Op de Iribune NIEUWS UIT INDONESIË i diwrsn vos isss** DE „C. A. BANCK" WEER IN HAAR ELEMENT n Alleen paraatheid van tienduizenden biedt waarborgen Vijf Verzorging op bredere basis DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nieuwe slas om de vrede SE,1?» De Zweedse boot dokt nu in Amsterdam Conflict tussen hoger- en lagerhuis zeer toegespitst wagons in brand De Crailoose heide brandde Gaat de eierprijs zakken? Inkomengrenzen en streven naar eenheid Italië's bouwvak-* arbeiders weer aan 't werk Drie cease-fire- ontwerpen in studie Wetsontwerp dividend beperking Nog twee Zondagen autorijden Eindhoven lichtstad 71ste JAARGANG VRIJDAG 29 JULI 1949 No. 20991 BAIBhi >- - het Van 1 Maart af, toen in een stormnacht, het Zweedse vrachtschip „C. A. Banck'' op Bloemendaalse strand geslagen werd, zat het vaar tuig als een grote attractie hoog op de kust. De laatste weken kwam er echter beweging in het schip en gisterennamiddag, om kwart voor zes, kwam het vlot. De „C. A. Banck", eindelijk bevrijd van zijn boeien, kiest zijn element en zette kort daarop koers naar IJmuiden. riwart V00L vieT w»™». '»d* EEN KLEIN POSTZAKJE VOL Omgeven door talrijke bootjes entert hier het vikingschip de Hugin de haven van Broadsteirs (Kent), na een geslaagde 10-daagse reis uit Esbjerg (Denemarken). De getrouwe nabootsing van de invasie der PALAR WIL DESNOODS BLIJVEN VECHTEN Niet in voetbaltenue, maar in ilechtig jacquet, kwam gisteren Faas Wilkes, de bekende Ned. Elftalspeler en Xerxaan op. Hij trad in het huwelijk met mej. Mona Brakke. Het bruidspaar ver laat het Amsterdamse stadhuis. Feestwegen met 10.000 lampen t DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KUXJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende rkivertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij voor u itbe taling. (Van onze militaire medewerker.) Eén ding ls Wel zeker: Tot het in drommen zich vrijwillig aanmelden voor de Nationale Reserve is het momenteel althans nog n ge men. Er schuilt hierin o.i. «n groo gevaar. En het Nederlandse volk zal overt» een tvTy-il de Nationale Reserve een noSrotere betekenis hebben, dan g „maal de lichtingen van het aieger laatst. Om nu het manco worden overgepiaa fa.n_ aan reserve-onae eerste iaron nenland gedurende ae eerste jaren op Aciiidna geu roeerinp pfpmnnnH fp vonden 'beeft de regering gemeend rywilligheid, op het en- SLs°L vanV weerbare Neder- landers Te kunnen rekenen. Het hono reren van deze aangeboden wissel gaat langzaam, maar niettemin mogen wij niet pessimistisch zlJn; Het was in de avond van de 3de Mei 1948, dat de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken' Z" E*c' Mr- Dr' P. J. Witteman, in een radio-causerie een nadere uiteenzettmg gaf, betreffen- de de bedoeling van de regering t. a. v. de vorming van militaire en politiële reserve-onderdelen- Jegen de vijfde colonne tegen versterking van deze vhfde colonne van buiten, tegen bedrei ging van de in- en uitwendige veilig heid van de Staat en ter handhaving van orde en rust, deed de regering een beroep op alle vaderlanders voor wie de handhaving van onze grondwette lijke vrijheden mede een levenskwestie is en die bereid zijn met inzet van hun persoonte vechten voor de vrij heid van land en gezin en tegen iedere vorm van dictatuur en met name de communistische dictatuur. Het was jammer dat deze oproep van de regering niet onmiddellijk beant woord kon worden. Men moest eerst zijn aandacht richten op de nu eenmaal noodzakelijke organisatie, zodat het eerste enthousiasme geremd werd in een maandenlang wachten. Maar on danks ambtelijke rompslomp zetten de vrijwilligers door. Studenten van onze universiteiten behoren onder de eer sten die de noodroep begrepen en vele anderen volgden. Het gaat en zonder een grootscheepse propaganda en se- rieuse voorlichting telt de Nationale Reserve momenteel ongeveer 7000 vrij Willigers. Het eerste contingent is der halve aanwezig en er wordt geoefend. Het oefenkamp van de Nationale Re serve te Teuge werkt. De propaganda uu van binnen uit. De deelnemende Jbwilhgers zjjn de beste propagandis- heeft dn ziet de noodzaak in en men nef"r^ar gaarne het offer van 200 Toch TnPer iaar voor over" ten voor Wij onze ogen niet ten voor de tekorten. Want zoals generaal nu- H j. Kruls zo juist op merkte in de Ridderzaal op 15 Juli 3- L bij zijn inleidend woord op de rede van veldmaarschalk Montgomery: ,Wij bouwen een leger op, uat sterk genoeg ied«e wmo» wij bouwen geen leger op. Een mid denweg hee:ft g<een zin, is enkel ge)d verspilling Zo is t ook met de Natio nale Reserve, die immers een onderdeel is van de Nederlandse strijdkrachten. Immers, uit de taak die de Nationale Reserve heeft, kan men de noodzake lijke samenstelling afl®ldan- Deze taak is drievoudlg; a. Een vijandelijke strategische over val in de kiem te smoren. b-t Als leger-binnenland iedere vijan delijke aanslag uit de lucht en iedere activiteit van de vijfde colonne te ver hinderen. c. Versterking van politiële eenheden ter handhaving of herstel van orde en rust. Wat te verstaan is onder strategische overval kan het best verduidelijkt wor den met enige voorbeelden uit de krijgs geschiedenis. De aanvallen van Duitsland op De nemarken en Noorwegen waren stia- tegische overvallen, zo ook op België en Nederland. Als er» een conflict dreigt, en een land is nog niet klaar met zijn mobilisatie en concentratie, dan is het land 't kwetsbaarst. De vijand kan door een verrassehde aanval met zee-, land- ol' luchtstrijdkrachten trachten in één klap de tegenstander uit te schakelen en de oorlog te beëindigen nog voordat hij goed en wel begonnen is. Éénmaal heeft de Duitser het gepro beerd ons met een strategische overval uit de lucht in één klap uit te schake len. Aan den lijve hebben wij het ge vaarlijke van een dergelijke actie on dervonden. Maar dank zij het moedig en beleidvol optreden van onze troepen is deze aanval in zijn eerste opzet mis lukt. In een toekomstige oorlog kunnen wij erop rekenen, dat deze acties in grotere mate zijn te verwachten. Hier tegen moeten wij dus te allen tijde pa raat zijn. De meest efficiënte paraat heid is uiteraard te vinden in een be roepsleger dat dag in dag uit onder de wapenen is en zodanig is gelegerd en opgesteld, dat iedere vijandige eenheid die zich op of boven ons grondgebied waagt binnen enige uren kan worden aangevat. Klaarblijkelijk heeft onze legerleiding deze oplossing verworpen. Kosten, per soneelsvraagstuk enz. zullen hierbij wel de doorslag hebben gegeven. De taak Nederland te beschermen tegen onverhoedse aanvallen is toe bedacht aan vrijwilligers, verzameld in de Nationale Reserve. Maar om deze taak met succes te kunnen vervulien zal de organisatie moeten bestaan uit luchtverdedigingsmiddelen luchtwacht dienst, radar, luchtdoelartillerie), ver volgens eenheden, zwaar genoeg bewa pend om luchtlandingseenheden met succes te kunnen bestrijden, en o.i. is de enkele infanterie daartoe absoluut onvoldoende. Zeker zal hierbij artillerie moeten worden ingedeeld, terwijl een toevoeging van tanks (vechtwagens) geen overbodige luxe kan worden ge noemd. Nu is het begin aanwezig, de infan terie. en naar het zich laat aaimen zullen andere wapens en dienstvakken spoedig volgen. En dit is nodig. In een moderne oorlog kan de strijd enkel gevoerd worden door de onderling verbonden wapens, met daarachter de eenheden belast met de aan- en afvoer, de verbindingsdienst, de pioniers enz. Maar er is meer dan de organische samenstelling van de delen: de een heden van de Nationale Reserve zullen hoogst paraat moeten zijn.De paraat heid moet zodanig zijn, dat binnen enige uren, nadat het bevel daartoe is gege ven, de vrijwilligers in uniform en ge wapend kunnen verzamelen in hun or ganieke verbanden, om vervolgens in gezet te kunnen worden. Twee voorwaarden zullen daartoe moeten worden vervuld: a. de organieke verbanden zullen moeten worden samengesteld uit vrij willigers, allen woonachtig in hetzelfde dorp, dezelfde stad, in grote steden zelfs vrijwilligers die wonen ir. dezelfde buurt; b. de draagbare wapens en uitrus tingsstukken zal de vrijwilliger mede naar huis moeten kunnen nemen, ter wijl het zwaardere materiaal sterk ge decentraliseerd zal moeten worden op gelegd. Teneinde het mogelijk te maken on derdelen samen te stellen in buurt schap en dorp, zullen alle weerbare mannen die de vrijheid van hun land en hun gezin liefhebben, zich als eén man moeten melden als vrijwilliger. Enkel door een krachtig democra tisch werelddeel kunnen wij de vrede redden. SS?» cX-'-y Precies 150 dagen heeft het Zweedse vrachtschip „C. A. Banck" op het strand vlak voor de Bloemendaalse Zeeweg vast gezeten, doch gisteren in de namiddag bij hoog water is, dank zij kundig vak manschap en taai geduld de onfortuinlijke Zweed weer in het natte element terugge voerd. De „Banck" was het eerste schip, dat in de vroege morgei- van de beruchte stormdag, 1 Maart jl., voor onze kust in nood kwam te verkeren. Om half vjjf gisterenmiddag werden de ankerkabels opgetrokken en losgebrand. Vervolgens begonnen de sleepboten „Blan kenberg" en „Maas" het shcip uiterst langzaam in het gegraven gat te trekken en werd de „Banck" zeer behoedzaam om getrokken, zodat de steven zeewaarts kwam te liggen. Om kwart voor zes was de derde zandbank gepasseerd en vijftien minuten later spoelden de golven rond de achtersteven. Honderden sloegen van het strand af en op de duinen dit schouwspel gade. Dokken en.... dokken Zoals bekend had Van der Tak's ber gingsbedrijf een zgn. „No cure no pay" contract met de rederij van de „Banck" afgesloten, dat inhoudt, dat alleen bij wel slagen van de bergingspoging betaald moet worden. De sleepboten „Stentor" en „Nestor" van wijsmuller namen voor IJmuiden de "Banck" over en sleepten de Zweed de Noordersluis binnen, waar om half tien werd gemeerd. Twee sleepboten van Goedkoop brachten de Zweed in de late avond naar Amsterdam, waar de „Banck" die geen water maakt, bij de A.D.M. in het dok gaat. De eigenaar van het restaurant het „Karrewiel", dat recht tegenover de plaats staat waar de „Banck" gelegen heeft, was met zijn echtgenote naar de sluis gekomen en bood de kapitein van de „Banck" een kamerplant aan. De ravage op de ljjn was groot en het electrxsche bovennet was gedeeltelijk ver meld. Het opruimingswerk werd echter terstond met kracht ter hand genomen om het verkeer op deze drukke lijn zo spoedig mogelijk te herstellen. Door het ongeluk Was het opgaand spoor van De Klomp naar Ede versperd, zodat ook vanmorgen nog van De Klomp tot Wolfheze over enkel spoor moest wor den gereden. Hetgeen uiteraard vertra ging opleverde. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Met 103 tegen 29 stemmen heeft het Engelse hogerhuis gisteren geweigerd, te berusten in de verwerping door het lagerhuis van zijn amendement op het wetsontwerp betreffende nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie, in welk amendement de inwerkingtreding van het nationalisatieplan werd uitgesteld, tot nadat het aan de openbare mening bij de eerstvolgende algemene verkie zingen zou zijn voorgelegd- De leider van de oppositie in het ho gerhuis, lord Salisbury, protesteerde te gen de wijze, waarop het lagerhuis het zeer nauwgezette werk, dat het hogerhuis aan dat wetsontwerp verricht had, had behandeld. De libérale leider in het ho gerhuis, lord Samuel, stemde ten volle in met het protest van lord Salisbury, dat het volk nooit gelegenheid heeft gekre gen, om over he* plan tot nationalisatie van de staalindustrie te oordelen. Ook hij drong er op aan, dat het hogerhuis zou vasthouden aan dit amendement. Ondertussen is het v" wachte gevolg van deze houding van het hogerhuis niet uitgebleven en d-e consequenties hiervan voor de politieke toestand zijn tamelijk belangrijk. Gisteren werd n.l. in het la gerhuis. in verband met de houding van de lords opnieuw de zg parlementswet van 1947 ingediend en wel voor de derde maal. Dit wetsontwerp is een wijziging van de parlementswet van 1911 en het verkleint de periode, gedurende welke het hogerhuis een wet kan vertragen, door het uitbrengen van een veto van twee iaar tot één jaar. Wordt dit ontwerp tot wet verheven en dit kan slechts gebeuren indien het thans door het hogerhuis goedgekeurd wordt of wanneer het na afgekeurd te zijn, door de regering tot wet verheven wordt dan zal het ijzer, en staal ontwerp nog gedurende de zitting van dit parlement wet kunnen worden De parlementswet kan niet vóór 11 November worden aangenomen door het lagerhuis, daar het dan twee jaar gele "en zal zijn, dat de tweede lezing plaats i en deze periode noodzakelijk is. opdat een ^oor het hogerhuis verworpen ont- wp-p opnieuw ir oehandeling kan komen. Het onmiddellijke gevolg hiervan !s, dat er thans geen sprake van kan zijn, dat de regering nog in het najaar over gaat tot ontbinding van het parlement en uitschrijving van algemene verkiezingen. Gistermiddag heeft een zeer felle brand gewoed op de Crailoose heide tussen Hilversum en Laren. De brand brak on geveer één uur uit en nam direct zo in omvang toe, dat behalve de brandweer uit Laren ook die van Hilversum en Eussum ter assistentie uitrukten Met grote snelheid, aangewakkerd door de sterke wind, greep het vuur om zich heen. Manschappen van de Palmkazerne verleenden bij het blussingswerk assisten tie. Later voegden zich ook een honderd tal soldaten uit Den Haag, die op de hei de aan het oefenen waren, zich bij hen. Om half drie was men het vuur mees ter. Naar schatting is ongeveer 15 a 20 Ha. heide verbrand. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. (Van onze Utrechtse redacteur) Nu er een ziekenfondswet op stapel staat, heeft de Federatie „Verenigde Maatschappij-Ziekenfondsen' welke or ganisatie in het begin dezer eeuw opge richt werd door d-e Maatschappij tot be vordering der geneeskunst, doch binnen kort geheel los van deze Maatschappij komt te staan haar richtlijnen omtrent de wetgeving nog eens onder d-e loupe ge nomen. Er bestaat ten aanzien van deze inge wikkelde materie een grote verdeeld heid en zelfs geen eenstemmigheid bij de groepen, die bepaalde standpunten propa geren. De grote scheidingslijn betreft het verschil in zienswijze inzake het karakte' van het werk der ziekenfondsen, met name of dit tot de volksgezondheid oe- hoort dan wel ressorteert onder het so ciale verzekeringswazen. Deze laatste od- vatting wordt b.v. gehuldigd door de Stichting van de Arbeid, welk college de ziekenfondswetgeving beschouwd wenst te zien als een zaak. die te pas komt bij de reorganisatie van d-e gehele sociale verzekeringswetgeving. De Federatie ziet voor het ziekenlonds- het spoorwegstation a da nabijheid vaD hun slaap opgeschrikt fi„ wonen UK gekraak, gevolgd door °?r geweldig gerommel, dat aan onweer11.» aanh°udend Het bleek, dat juist v00r rtfeed denken- de weg Ede-Wageningen e °VerT8 to trein was ontspoord. goederen- Het was een trein van zestiH die werd getrokken door een electTTche locomotief. Tengevolge van het ,£1 dat een tap van een van de assen was gebroken was de vier en twin tigste wagon van deze trein uit de rails gelopen en met een groot geweld schoot een aantal van de daaropvolgende wagens op en over elkaar terwijl boven- dien vijf wagens in brand vlogen. Door dat de koppeling met het voorgaande rij- td's was gebroken reed de locomotief me' de eerste 23 wagens nog een zestigtal ara door. Dat was een groot geluk, tuist tf6i laatste wagens hiervan waren benzine"' ®eladen met zestlg we7ABbTzThe%ï uit Ed« was spoedig aan werken om hefi nog geruime tijd moeten gaarse) bevond Zjck en. ^°n lompen en oud papier lljk lading De brand was ontstaan de ontsporende wagens' de boTenlTiding raakte met het gevolg dat kortsluUing ên zodoende brand werden veroorzaak" Beuter seint uit Rome, dat de drie kwart millioen Italiaanse bouwvakarbei- tZ*. die twee weken lang Sestaak^ oen, besloten hebben het werk te her j,~„. nadat een compromis ten aanzien \kmgers, 1500 jaar geleden op de Enqelse kust, is hiermede volledig van hun eisen tot hoger loon was gevon- j geslaagd. wezen een eigen taak en een eigen plaats, waarbij zowel Volksgezondheid ais Sociale Verzekering in het geding komen Een radicale omwenteling staat zij voor met het streven naar uniformiteit van de ziekenfondsen, waarbij uitsluitend een or ganisatie per landstreek of gebied wordt toegepast, onder het motief de uitvoering van het werk zo efficiënt mogelijk te doen zijn en daardoor de sociale verzorging naar behoefte beter te kunnen dienen. Bij de huidige constellatie van het zie kenfondswezen is het te begrijpen, dat hiertegen veel verzet bestaat. Met name neemt hiertegen de R.K. Bond van Zieken fondsen stelling, omdat deze bij de behar tiging van de belangen der leden hun levensbeschouwing als geestelijke achter grond ziet. Het bestuur van de Federatie acht een dergelijke differentiatie wel bij Kruisver enigingen gewenst, doch ziet hiervan niet de noodzaak in bij Ziekenfondsen, omdat toch de vrije keuze van dokters, apothe kers e.d. gehandhaafd moet blijven. Ove rigens ziet het wel in, dat de langs de weg van het particulier initiatief gegroeide organen, niet geheel genegeerd kunnen worden en dr. F. C Nieuwenhuysen, voor zitter van de Federatie, met wie wij over deze zaak een bespreking hadden, sprak van het behoud van autonomie in het be stuur, doch het werd ons niet duidelijk, hoe hij zich voorstelde dit te verwezen lijken. Het bestuur van de Federatie wenst verder een all-round verzekering, waar bij geneeskundige hulp in de ruimste zin verleend wordt aan allen, die een inko men hebben, dat niet boven 3750.— ligt, waarnaast hij voor de mensen met inkomens boven dit bedrag de zieken fondshulp wenst uitgebreid te zien ten aanzien van verzorging van ziekenhuis opneming, vervoer en sanatorium-ver- pleging. Vervolgens preventieve geneeskundi ge verzorging, waarbij gedacht w dt aan schooltandverzorging, rheuma— _n t.b.c.-bestrijding. De verstrekking van geneesmiddelen „al herzien moeten worder, en voor alle welstandsgroepen gelijk zijn. Tenslotte zag het bestuur een oplossing van het financiële probleem door een heffing van een premie van 55 ct. per verzekerde per week, waarbij niet an ger meer onderscheid gemaakt wordt tussen verplicht en vrijwillig verzeker den. Er zal wel nog heel wat water door de zee gaan eer de verschillende instanties het over de juiste regeling eens zullen zijn. Intussen is het te hopen, dat voor al les toch gelet wordt op een goede bij standsverlening, die alle groepen ver zekerden bevredigt. Het gaat hier om een groot sociaal belang, waarbij niet minder dan ongeveer 6% millioen verze kerden, dat is run.i 2/3 van onze bevol king, betrokken zijn. Liever méér winst met wat reglemen tering, dan een onvoldoende inkomen met volledige vrijheid. Met deze uit spraak van de voorzitter der vereniging van broederjen en pluimveefokbedrij- ven in Nederlano (V.B.N.) bleek de al gemene ledenvergadering, gisteren te Apeldoorn gehouden, zich vrijwel geheel te kunnen verenigen. En de resultaten van het afgelopen seizoen oleken over het algemeen vrij behoorlijk te zijn geweest, niettegen staande de vestiging van nieuwe broede- rijen thans weer toegestaan en de aankoop van moderne machines een scherpe concurrentie hadden doen ont staan. Er waren klachten' over „zwart" broeden, waartegen de voorzitter als beste remedie achtte, de heffing voor he4 bedrijfschap zo laag mogelijk te stellen. In de middagvergadering hield ir_ J. G. Tukker, inspecteur van landbouw en i hoofd van hel bedrijfschap, een inleiding over „De pluimveehouderij in België, j Luxemburg en Nederland, l.v.m. de Benelux." Naar aanleiding van enkele opmer kingen zeide de heer Tukker nog, te verwachten, dat l.v.m. de betrekke lijk geringe export op het ogenblik de eierprijs binnen 14 dagen aanzienlijk zal zakken. Voorts meende hij, de reeds hervatte export van eieren naar Duitsland over een jaar wel op ongeveer 250 millioen stuks te mogen steljen hetgeen dan toch nog altijd lager zal zijn dan voor de oorlog. Toen wij in 't begin van de vorige week nog wat namijmerden over de goede or ganisatie van de jongste dames-athletiek- interland Nederland-Italië. bepeinsden wij als onderwerp voor onze nieuwe Tribune, dat de grote voorwaarde voor een toene mende populariteit van de athletiek wel licht is: goede organisatie en in ieder ge val betere organisatie dan vaak tot dus ver het geval was. Midden in dit gepeins kwam de post. Met de eerste reactie op onze Tribune van Jwee weken geleden: „Aan de Laan van Poot". Een verstandige, hoewel oppone rende brief. En wij dachten: die is waard om in onze nieuwe Tribune beantwoord te worden. Maar toen kwam er een tweede en een derde. Om kort te gaan: bij elkaar kwam er een klein postzakje vol. En we besloten, niet direct te ant woorden maar eerst alles te „rubriceren". Zó stond verleden week de Tribune leeg, hetgeen ons vergeven zal worden. Alle reacties draaien om deze passage in onze Tribune van twee weken terug: „Zo was dan het afgelopen weekend: in Assen gierden en daverden de motoren, de Tour-karavaan martelde zich aan weerszijden van de Pyreneeën, in België suisden race-auto's, in Amsterdam waren er wielerkampioenschappen, de speedway spoot in Rotterdam gravel-sluiers op, in Den Haag waren zwemwedstrijden, op Duindigt paardenrennen, in Bloemendaal turndemonstraties". (Waarop dan volgde, dat wij naar de athletiekkampioenschappen aan de Laan van Poot waren getogen). En daar kwamen de zwemmers: „Zijn wij minder dan de athleten?" Neen, maar ons, Supporter, is de athletiek alleen maar dierbaarder. En de athleten: „Hoe durft U ons op één lijn stellen met auto- en mo torracers?" Dat durven wij helemaal niet! Anderen: „Noemt U de ontaarding in de Tour de France ook nog sport?" Neen, wij zijn geen zeer enthousiast bewonderaar van de wielrennerij, echter ook geen te genstander (waarom zouden wij?), maar. wél zijn wij tegenstander van ontaarding. En dan was er nog een athleet: „Wij lopen zélf, anderen laten paarden en honden voor zich lopen, zijn beide sport?" Neen, het verschil is duidelijk. Heel dat „kleine postzakje vol" kwam dus hier op neer: er is sport, en is er „sport" die geen sport is. Wij vonden deze reacties verheugend, want zij bewijzen dat er nog in grote mate een zuiver sport- besef leeft. En wij scharen ons onvoor waardelijk aan de kant van die „zuiveren" die blijven vechten tegen de helaas ook al in grote mate aangehangen verwording. Want eerlijk gezegd houden wij óók niet zo van die „sport", welker beoefenaars zich met hun fiets in een vaart van zestig kilometer „tegen een rotswand opvouwen" dan wel na een levensgevaarlijk-roekeloze afdaling „een treffende gelijkenis verto nen met hun stoffelijk overschot" eer lijk gezegd houden wij niet zo veel van razende motorduivels en verminkte auto coureurs, op de keper beschouwd, vinden wij het geen sport (d.i. zelfwerkzaamheid) om paarden en honden voor zich te laten rennen. Men begrijpe ons goed: gebeurtenissen, die wij kwalijk of niet als sport kunnen beschouwen, zijn daarmee niet in de ban. Het sportbesef neemt immers maar gen bescheiden plaats in temidden van de maatschappelijke verhoudingen. Er kun nen factoren zijn, die om een ander motief leiden tot belang hechten of publiciteit verlenen aan een pseudo-sportgebeuren. En ook dient men goed te weten: er zijn takken van sport, waartegen de veroor deling zich niet in het algemeen, maar tegen haar stadium van verwording richt. SUPPORTER Uit Djogja wordt gemeld, dat een woordvoerder van het republikeinse mi nisterie van defensie aan Aneta heeft medegedeeld, dat Donderdag de bespre kingen inzake het staken van het vuren ziin voortgezet, doch dat nog geen resul taten van deze beprekingen kunnen wor den bekend gemaakt. Zowel de republi keinen als de U. N. C. I. en de Neder landers hebben een eigen ontwerp voor de uitvoering van de order tot het staken van het vuren ingediend en thans zijn de drie ontwerpen in studie. De grondgedachte van het republikein se ontwerp is, dat het volk verzekerd moet zijn van veiligheid en rust. De re publiek verlangt, dat voorkomen wordt, dat dezelfde toestanden optreden als in Birma na de overdracht van de souve- reiniteit, aldus deze woordvoerder. Bedrijfsgroep Handelsbanken bepleit algehele opheffing dividendbeperking Met betrekking tot de op 1 Juni j.l. bij de Tweede Kamer ingediende wets ontwerpen inzake dividendbeperking 1949, belastingherziening 1949 en wij ziging van de ondernemiugsbelasting. heeft de Bedrijfsgroep Handelsbanken in een nota aan de Kamer haar leed wezen uitgesproken, dat het wetsont werp Dividendbeperking 1949 de divi dendstop in beginsel handhaaft. De dividendstop, aldus deze nota, is n 1941 naar Duits voorbeeld door de iezettende macht ingesteld, teneinde de aantrekkelijkheid van aan 1>- enbezi'. te verminderen. Thans echter prevaleert de noodzaak om door vrijheid van divi dendpolitiek een gunstige atmosfeer te scheppen voor het aantrekken van risi codragend kapitaal ten behoeve van de industrialisatie. De bedrijfsgroep is der- ha1 ve van oordeel: 1). dat de dividendbeperking, ook in „verfijnde" vorm, in feite geenszins de beoogde verfijning brengt en bovendien oen ondoelmatige maatregel ;s: 2) dat zij schadelijk is voor het schap pen van een sfeer, waarin aanbod van ris codragend kapitaal tot stand komt: 3) dat zij schadelijk is voor een ratio nale financiering: 4) dat zij de investeringsactiviteit be- mmert. De bedrijfsgroep acht uit dien hoof de de Intrekking, resp. de verwerping van het wetsontwerp dividendbeperking 1949 voor het welzijn van het land ge «oden, om plaats te maken voor een algehele opheffing van de dividendbe perking. De vertegenwoordiger van de republiek Indonesië bij de Verenigde Naties, Palar, heeft volgens Reuter gisteren te Singapore verklaard, dat hij bereid was met de Indonesische communisten tegen de Ne derlanders te vechten. Hij zou dit doen, indien de Nederlanders iets van de In donesiërs trachten af te dwingen, dat deze niet wilden, of indien zij hun leger tegen de Indonesiërs gebruikten. Palar bevindt zich op de terugweg van Lake Success naar Djogjakarta, waar hij zijn regering verslag zal uitbrengen, „hoe de Indonesische zaak er internationaal voorstaat". „Indien wij in Den Haag geen overeen stemming bereiken, zal dit niet erg aan genaam zijn voor beide partijen", zo ver volgde Palar. „Wij moeten voorbereid zijn op andere mogelijkheden. De gueril- lastrijd zou kunnen worden voortgezet op grotere schaal". Hij zeide, dat op beide partijen inter nationale druk werd uitgeoefend, daa- de wereld over het geheel zich niet de weelde kon veroorloven, dat een over eenkomst nog langer werd uitgesteld. „De grote mogendheden, die het laatste woord in Zuid-Oost-Azië hebben, zullen nog grotere druk uitoefenen tot het verkrij gen van overeenstemming, indien deze niet in Den Haag bereikt wordt". Sjahrir naar Djogja Gistermorgen zijn Sjahrir en Ali Bu- diardjo uit Batavia te Djogja aangeko men. Sjahrir bevindt zich te Djogja om de vraagstukken betreffende de Ronde Tafel-conferentie te bespreken. Naar wij van de zijde der KNAC vernemen, zal het Zondagsrijverbod ook voor de Zondagen 7 en 14 Augus tus a.s. niet gelden. Als echte lichtstad heeft Eindhoven voor de Internationale landbouwtentoon stelling, die daar van 23 Augustus tot September gehouden wordt, een gran diose feestverlichting laten ontwerpen. Niet minder dan 10.000 lampen zuilen daarin worden verwerkt volgens ne kunstzinnige plan, dat door ir. H. G. v. d Molen, hoofd Lichttechnische afdelm, van de N.V. Philips, is ontworpen, en dat door de gezamenlijke Eindhovense installateurs zal worden uitgevoerd. Een van de voornaamste twee .Rem wegen" loopt van de verhoogde entrée langs fraai verlichte vlaggemasten en een met drijvende verlichte fonteinen gevu.de vüver naar het sneeuwwitte Bene.ux- monument. De andere verbindt met een veertigtal piastic paddenstoelen de ta veerne met de modelboerderij Deze laat ste krijgt natuurlijk een model-verlich ting en hierin zullen alle snufjes, ook voor de landbouw, bij elkaar gebracm v/orde, waarover Philips kan beschikken. Rond het gehele terrein zal een krans van zacht oranje lampjes worden aange bracht om de wandelgang voor het p - biiek aan te geven, terwijl de facades van de elf grote tenten met floodligm worden verlicht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1