Favoriet Villoresi onbedreigd in Zandvoort's Grand Prix A.C.C. wint van Hermes D.V.S. Goffin wint de halve-literklasse in Tubbergen Rijksluchtvaartschool won formatie-vliegen l R FOEKJE EN VITESSE KLOPTEN FANNY EN SAGITTA s,ïu1««s? Ferrari-racers beheersten het veld in een race vol regen Sport varia Tweeduizend guldens voor een valse start Boeiend gevecht der lilliputters Ronde van Zwitserland begonnen Slecht weer voor escadrille-wedstrijden op Ypenburg Estafette-kampioenschappen te Rotterdam A LmÊÊÈ ADIO programma lakeman~wÏnt ronde VAN EINDHOVEN MAANDAG 1 AUGUSTUS 1949 PAGINA 2 op een niet zo bijster boeiende familie-aangelegenheid tussen de heren Villoresi en Ascari die beiden hun oersnelle Ferrari's met zoveel vertoon van meesterschap door de duinen hadden geragd, dat zélfs hun enige concurrent, de Italiaan Farina, die niet be paald als motormoordenaar te boek staat, in een kansloos gevecht om de eerste plaats zijn Maserati zo ongenadig had afgebeuld, dat het apparaat van ronde tot ronde ongezonder geluiden begon te produceren en men in de Maserati-pit de goden slechts danken kon, dat we het in deze finale bij veertig snelle ronden lieten. Misverstand Bira bedreigd Ascari valt uit De uitslag Aandacht voor oranje QUICK (N) DOOR H.B.S. VERPLETTERD! Excelsior slaat Sparta Een honderd Drie Ned. renners aan de start SPANNENDE STRIJD BIJ DE 350 cc-ERS MAJOOR FLINTERMAN WIL NED. VLIEGRECORDS VERBETEREN Aanval op hoogte- en snelheid- record Slag der Maserati s TWEE K. M. ZWEMWED STRIJD DAVIS CUP-WEDSTRIJD NEDERLAND—BELGIë WATERPOLO Uitslag 44 ruststand 30 KRAMER WINT PROF.- TORNOOI w. tLtk X.' n» Er bestond grote belangstelling voor de auto-wedstr ijden om de Grote Prijs van Zandvoort, welke onder slechte weersomstandigheden gehouden werden. Hier boven ziet men de start voor de finale der IV2 liter- wagens, ivelke door de Italiaan Villoresi met Ferrari gewonnen werd. Door MARTIN W. DUYZINGS ZANDVOORT, Zondag Het gebeurde in de 35e ronde en de finale van de eerste Zand- wisselden zij van plaats en hoewel voortse Grand Prix dreigde in haar laatste phase uit te draaien j men rustig mocht aannemen, dat het wonderlijke regelmaat rond de baan, lap ten de mindere goden zo dikwijls ze maar wilden en vergrootten ook op Farina, die een aantal ongerechtigheden onder zijn motorkap bespeurde en diensvolgens van ronde tot ronde wanhopiger naar zijn mecanos in de pit gebaarde, geleidelijk hun voorsprong. Hun moyenne lag voort durend rond de 125 km.u. en hoewel de snelste ronde door Prins Bira gemaakt werd (127,92 km. per uur), kreeg men de indruk, dat men het in het Ferran- kamp alleen maar kalm aandeed en dat men geen overbodige risico's wenste te nemen De Ferrari's verkochten niette min hun nummer uitstekend. Herhaalde Het gebeurde in de 35e ronde, en méér dan 140 km. lang hadden de 45.000 onver woestbare autosport-enthousiasten die, het onvriendelijke November-weertje ten spijt, toch de tocht naar de propvolle parkeerplaatsen van het Zandvoortse cir cuit ondernomen hadden, vergeefs ge wacht op iets dat ook maar in de verte op een verrassende ontwikkeling in het verloop van deze Grand Prix mocht lij ken. Want hoewel er bij de start van deze finale enig misverstand heerste, zodat zo wel de Maserati van de Engelsman Par- nell als de wagen van de kennelijk onge duldige Farina een fractie van een secon de eerder van de startlijn spoten met zoveel haast, dat zelfs de altijd razend snel startende grijsaard Villoresi, die in zijn nieuwe Ferrari de beschikking heeft over een apparaat dat er een verschrik kelijke acceleratie op na houdt, hen niet onmiddellijk grijpen kon, bleek reeds in de eerste de beste bocht (in de Tarzan- hoek, waar de man die deze baan constru eerde, net zoveel moeilijkheden voor de coureurs heeft opgestapeld als het beta lende publiek maar hebben wil), dat de Ferrari's best in staat waren, deze Mase- ratl-surprise onmiddellijk met rente terug te betalen. De rest van het gezelschap deed intus sen zijn best. Weliswaar reed de moedige Engelsman Harrisson zijn, lichtelijk uit de mode geraakte E.R.A. in een overmaat van ijver ergens in de achterhoede haast onopgemerkt dwars door de coulissen, zonder dat er daarbij overigens veel been deren gebroken werden; weliswaar had zijn landgenoot Hampshire zijn ER A. na veertien niet zo daverend snelle ronden al zo ver, dat er aan de pits breedvoerig aan getimmerd moest worden; weliswaar maakte de Belgische comingman Claess (die, ter voorkoming van misverstand, méér met bougies dan met litteratuur heeft uit te staan) met zijn knalgele Tal bot niets meer goed van de achterstand die hij onmiddellijk bij de start al opliep, toen hij temidden van de opwinding zijn eerste versnelling maar niet vinden kon. weliswaar ook liep de Engelse Alta van Crossley lang zo mooi niet als zijn laklaag ons wel wenste te doen geloven en ver dween hij tenslotte, na tot tweemaal toe een visite aan zijn pit gebracht te heb ben. onverrichterzake en vroegtijdig in de stallen; maar voor het overige was er in de middenmoot van het veld inderdaad van boeiende strijd sprake. Want hoewel de Siamese Prins reeds in de derde ronde een vrij veilige vierde plaats veroverd scheen te hebben, waren er 'n paar in het gezelschap die over de veiligheid van des prinsen positie blijkbaar andere ge dachten koesterden en zo ontspon er zich dan om die vierde plaats een boeiende jacht, waaraan niet alleen Bira maar ook de vurig rijdende Zwitser Graffenried, de Brit Parnell en een tijdlang de oude rot Philippe Etancelin met ijver en voortvarendheid deelnamen. Het was de Fransman, die op dit moei lijke. bochtige circuit met zijn zware, compressor!oze 4.5 L. Talbot wel gehandi capt was tegen de beter hanteerbare Ita liaanse racewagens, die van deze vinnige strjid om de vierde plaats het eerste slachtoffer werd. In een duel met Graf fenried maakte hii aan de overzii van het circuit, in de buurt van het Stalenveld, een slip van een kaliber, dat zelfs een vechtjas als monsieür Etancelin een ttid- Iflrt? tot kalkte en bedachtzaamheid maande en toen hij enkele ronden later weer on dreef kwam en hij op ouderwetse wiize de blauwe Talbot door de bochten martelde, was het al te laat en was zijn kans 00 de veelbegeerde vierde positie al volkomen verkeken. alvorens terug te schakelen, en slechts wie in de uiterst langzame draai naar de Hunzerug zo scherp reed, dat hij met zijn linkerachterwiel een stukje duin naar het hiernamaals reed, won fracties van se conden. Het was voornamelijk de Sia mees die, wellicht uit eerbied voor het Nederlandse landschap, het duin voorlo pig vermeed en het was daaraan toe te schrijven, dat de drie Maserati's van ron de tot ronde dichter op elkaar kwamen te zitten, totdat dan in de 30e ronde prins Bira in de Tarzanbocht een foutje maak te en het duo Grafenried-Parnell dank baar van de gelegenheid gebruik maakte om met een tamelijk riskant spelletje buitenom hun concurrent te passeren. Parnell overleefde het niet lang. Twee ronden later hield de Siamees voor de Tarzan-bocht zijn gaspedaal zó lang op de plank, dat de daar geposteerde bocht commissaris al uitkeek naar een boom om aldaar het vege lijf te redden en toen Parnell op de Hunzerug weer enigermate van de schrik bekomen was, lag Bira's Maserati alweer vijftig meter vooruit en van dat ogenblik was ook deze strijd ge streden. Want de fel rijdende Graffen ried, wiens Maserati naast al het andere kabaal ook nog een merkwaardig, doch gezond klinkend flüitketelconcert produ ceerde, bleef tot het einde toe braaf en moedig duintjes pikken en hield aldus zijn Siamese concurrent behoorlijk op af stand. Aan de kop reden Intussen maestro Villoresi en leerling Ascari ook al in Siamese stijl, dat wil zeggen; als een met atomen voortbewogen Siamese twee ling! De beide rode wagens cirkelden in allemaal bij de Ferrari-voorstelling hoor de en dat deze „strijd" om de eerste plaats tussen twee stalgenoten niet zo bijster veel te betekenen had, hield men intussen hiermee de stemming van het publiek, dat zijn plezier in de plens- regen zo nu en dan wel opkon, behopr- lijk op peil. Zo naderden we dan de 35e ronde, en de race leek hooguit gereden. De beide Ferrari's hadden zélfs al de snelste Tal bot (van Etancelin) gelapt en er waren er al onder het publiek die zich opmaak ten om de, soms lange, weg naar de parkeerplaatsen te gaan bewandelen, toen de onverbeterlijke Etancelin het weer eens ouderwets op de heupen kreeg. De man die volkomen terecht een ronde op de beide Italianen verspeeld scheen te hebben; de man die met een soms on handelbare wagen op dit circuit zwaar in het nadeel was, de veteraan van wie men vandaag geen grootse dingen meer verwachten kon, besloot plotseling, dat hij de schande van een lap onmogelijk dragen kon en tot verbazing van de Fer- rari-tweeling ging die logge, blauwe Tal bot rustig (bij wijze van spreken!) aan hun staart hangen en hoe de Italianen ook reden, zij raakten Etancelin niet meer kwijt. Toen pas kreeg de oude rot er aardigheid in. Wat er in de cockpit van de Talbot op dat ogenblik links en rechts op het circuit aan auto-acro- batiek vertoond werd, was voor de veertigduizend langs het lijntje volkomen nieuw en hoewel men een ogenblik vreesde, dat de met ongekende geest drift aan zijn stuurwiel rukkende Frans man van zijn Talbot tenslotte alleen maar de stuurstang of de toerenteller in min of meer gave toestand zou overhouden, bleef niettemin het apparaat onder al deze martelingen volkomen heel en be- gon Etancelin zijn grote aanval van deze dag. Zowel in de Tarzanhoek als op de Hun zerug liep de verzekeringsmij., die mon sieur Etancelin onder haar klanten telt, een aantal opwindende risico's en vooral de jeugdige Ascari raakte van deze Franse attaque zo opgewonden, dat ook hij met nog meer nadruk op zijn gas pedaal ging staan en men met zoveel haast het bochtige, hobbelige stuk aan de Oostzij vair1 het circuit binnenstoof, dat men in de pits niet zonder reden zijn oren spitste in de verwachting, dat men het onvermijdelijke gekraak, dat uit dit Frans-Italiaanse treffen volgen moest, tot aan de tribunes zou kunnen horen. Zo ver kwam het dan toch niet. Ascari overleed nogal geruisloos. Hij was zelfs enige tijd volslagen zoek. Pas later toen Villoresi hem na afloop van de race even ging ophalen ontdekte men, dat hij ongedeerd de restanten van de Ferrari van zich had afgeschud. Toen was het met die Zandvoortse „Grand Prix" al gebeurd. Etancelin had zün zin gekregen. Hij was Villoresi nog voorbij gegaan en had zich dus ontdubbeld en Villoresi vond het best. Zijn overwinning was zo veilig als de koers van de Lire (in haar beste dagen!), vooral ook daar Farina's Maserati de finish slechts haal de met een griezelig geloei dat voor de toekomst van het instrument slechts wei nig goeds voorspelde. Signor Farina had trouwens toch al geen beste dag. Want hij was nog niet achter zijn stuur van daan of men kon hem al melden, dat zijn al te haastige start (evenals die van Parnell) door de wedstrijdcommissaris sen beboet was met een strafminuut en mede met het oog daarop werd dan de uitslag: 1 Villoresi, Italië (Ferrari) 1 uur 21 min 6.9 sec., gem. snelheid 124.06 k.m.; 2 De Graffenried,'Zwitserland (Maserati) 1.21.37,2, gem. snelheid 123.29 km.: 3 Prins Bira, Siam (Maserati) 1.21.48,8, gem. snelheid 123.02 km.; 4 Farina, Italië, (Maserati) 1.22.30,6 (hier is 1 min straf tijd bij inbegrepen); 5 Etancelin, Frank rijk, (Talbot) 1.22.59,6, 121.24 km.; 6 Par nell, Engeland (Maserati) 1.23.07,1 (hier is 1 min. straftijd bij inbegrepen); 7 Gerard, Engeland (Era) op 1 r°nde; 8 Rosier Frankrijk, (Talbot) op 1 ronde; 9 Claes, België, (Talbot) op 2 ronden; 10 Hampshire, Engeland (Era) op 5 ron den. De snelste ronde werd afgelegd door Prins Bira, met Maserati, 1 min. 58 sec., gem. snelheid 127.92 km. De strafminuut kostte Farina boven dien een bedrag van 2000 aan prijzen! Zo verliep dan deze eerste Nederlandse Grand Prix en wat er daarnaast de 40.000 natgeregenden nog restte, heette slechts bijzaak: een 40 K.M. race voor 500 c.c.- racewagens van het meer en meer in zwang komende genre bromvlieg-op-wie len. Het werd echter geen bijzaak. Het werd de meest opwindende race van heel de dag, ook al won het 19-jarige Engelse racewonder Stirling Moss (die bij de start nog onder een onvoorzichtig toeschouwer doorgegleden was, hetgeen deze toeschou wer een hoofdwonde en een behoorlijke, doch begrijpelijke zenuwschok bezorgde) deze race zonder ook maar evèn bedreigd te zijn. Doch de strijd om de tweede plaat3 bracht heel het publiek in geestdrift over eind. Want nadat Aston (met een waan zinnigsnel apparaat) deze tweede plaats al veroverd scheen te hebben, kwam er plotseling van uit de achterhoede een oranje-geverfde kanonskogel naar voren: de gloednieuwe Cooper van de enige Ne derlandse deelnemer Lex Beels. En hoe wel Beels het ding nog slechts enkele dagen in huis had en hij er onderweg nog altijd 'n beetje aan wennen moest; hoewel hij bovendien zijn racebril verloor (het geen waarlijk géén pretje is), klom hij van de zevende plaats met zoveel geest drift naar de vierde dat het publiek on middellijk sensatie rook. Het publiek kréég zijn sensatie. De laatste twee ron den waarin Beels met een fantastische bochtentechniek probeerde de snellere Aston toch nog voorbij te komen, waren zo spannend dat alles wat lieden als Villo resi vandaag vertoonden er eigenlijk bij verbleekte. Beels verloor het duel, doch hij verloor het slechts met centimeters en hij verdiende niet alleen royaal die ver rassende derde plaats, hij verdiende ook de ovatie welke het publiek hem tijdens zijn ereronde zo gul bezorgde. (Van onze cricketmedewerker) A.C.C. verdedigde hare kansen op de eerste plaats op sublieme wijze door Hermes-D.V.S. te Schiedam te ver slaan; H.B.S verpletterde 't Nijmeegse Quick en mede door de zeer fraaie overwinning van Excelsior op Sparta, klimt H.B.S. thans tot de derde plaats in afd. B. op. V.V.V. sloeg Zaterdag P.W. met 22 runs, terwijl de ontmoeting tussen V.R.A. en P.W. in een draw eindigde. Hermes-D.V.S had tegen A.C.C. maar heel weinig in te brengen en verloor met 112 runs. Toen A.C.C. de innings sloot op 202 voor 8, was de aanval van Hermes- D.V.S al totaal overmeesterd. W. van Weelde scoorde een zeer fraaie 75 (1 x 6, 9 x 4,) werd met zijn totaal op 17 ten onrechte run out gegeven, waarna de umpire zijn beslissing herriep. Nog zes batsmen van A.C.C. kwamen in de dubbele cijfers. P. Sanders bowlde hierna de thuisclub uit voor 90 runs en slechts v d. Ende wist een score van betekenis te maken (32). Sanders, die zeer snel van het wicket kwam, had de fraaie cijfers van 6 voor 39. Tussen Haarlem en Rood en Wit kwam men niet verder dan een score van 53 voor 1 voor Rood en Wit (Bijleveld 30, 6x4), waarna de regen de pret kwam bederven. Quick (N.) moest ondervinden, dat niet elke week overwinningen geboekt kunnen worden! Want tegen H.B.S. was de thuisclub eenvoudig „nergens" en werd met liefst 168 runs verloren. H B.S. scoorde 261 voor 8 wickets, waarvan Anton v. d. Vegt met 100 not out bleef. Zijn eerste honderd in eerste klas cricket! Niet minder dan 15 vieren kwamen in zijn century voor. Burki faal de voor het eerst in het seizoen als bow ler en moest zich met 1 voor 67 tevreden stellen. Hagen kwam met 6 voor 82 uit de bus. Quick faalde hierna totaal en was voor 93 runs uit, waarvan D. Ingelse 38. Vijf minuten vóór tijd viel eerst de beslissing Sparta moest de 3de plaats aan H.B.S. afstaan doordat, op Spangen nog wel van Excelsior met 29 runs verloren werd. Een zeer kranige verrichting van Excel sior, dat dit seizoen toch waarlijk niet verwend is. Tegenover de 161 van Excel sior. waarvan Hoenderop 50, bracht Sparta het tot 132, waarvan L. Borani met 45 topscorer werd. Slordig veld werk van Sparta was aan deze nederlaag niet vreemd. V.V.V. won Zaterdag van een gehavend P.W.-team (zonder Leeftink en Schnitger) met 22 runs (10280), terwijl V.R.A. Zondag een draw tegen de club van Stroink c.s. speelde. Veel regen en daar door lange wachtpauzen, drukte het spel peil ver beneden de verwachting P.W. batte zeer rustig voor een totaal van 120 runs, waarvan J. Visser een fraaie 56 en voorts dr. Max Jansen een brillante 32. Vier bowlers van V.R.A. veroverden elk twee wickets; één speler ging run-out. terwijl de elfde man wegens verwonding verstek moest laten gaan Toen V.R.A. 17 runs gemaakt had voor het verlies van één wicket, werd, nadat vier uur speeltijd verbruikt was, maar wegens de regen gestopt. Al met al. een zeer behoorlijke show van dit P W -elftal. Indien de staartwickets tegen VVV. niet zo hopeloos gefaald hadden, had een overwinning nog best behaald kunnen worden. naar Arbon, een afstand van^25MUI. werd gewonnen door de Zwitser btetUer in 6 uur 36 min. 36 sec.. 2. Kosselto (It.) <6 uur 39 min. 34 sec.; 3T^bfiofnr.pp°h 1 ut "s Rrp«vci <bt.), o. bioraccni (It.); 7. Rossi (Zwitsallen zelfde tijd; 8. Brule (Fr.), 6 uur-40 mm. 4 sec; 3. Brun (Zw.) z. t.: 10. Danguillaume (Fr.), z. t. Onze landgenoot Janssen werd met en kele andere renners ex aequo op de 23e plaats geklasseerd met een tijd van 6 uur 44 min. 23'sec. Sijen bezette de 34sre plaats met 6 uur 45 min. 50 sec., terwijl Lambrichs 47ste werd met 6 uur 53 mui. 20 sec. De uitslag van de étappe op Zondag, ArbonDavis (201 K.ivl.), luidt: 1. Aesch- limann (Zw.) 5.25.42; 2. Weilenmann (Zw.) 5.27.06; 3. Barozzi (It.) 5.28.43; 4. Noetzli (Zw z t.; 5 Diggelman (Zw.) 5 3016' 6 Verschueren (Belg) 5.30.45; 29 Sijen (Ned.) 5.38 19; 39. Janssen (Ned> 5.44.05; 43 Lambrichs (Ned.) 5.44.19. Het alg- klassement ziet er na jwee étappes als volgt uit: 1 Stettler (Zw.) 12.08.47; 2. Weilemann (Zw.) 12 09 26; 3 Aeschlimann (Zw.) 12.09.35; 4. Zb inden (Zw.) 12.11.11; 5. Cottur (It.) 12.11-43; 6. Brule (Fr.) 12.12.45. De totaaltijden der Nederlanders zijn: Sijen 12.24.09, Janssen 12 28.28 en Lam brichs 12.37.39; ze bezetten resp. de 27e, 34e en 45e plaats in het alg. klassement. (Van onze correspondent). Niet het „Twentse Ros", maar de strijd tussen Nederlandse, Belgische en Lu xemburgse rijders, een Benelux-ge- vecht, is dit jaar de attractie geworden voor de motorraces op het circuit van Tubbergen. Auguste Goffin won, na uitvallen van Drikus Veer. de winnaar van 't vorige jaar, de halve liter-klasse. De Fries Postma op een Moto Guzzi veroverde door een zege in de 250 c.c. het kampioenschap van Nederland; Lou v. Rijswijk en Mobi Vierdag waren de resp. winnaars in de 350 en 125 c.c. klasse. De 350 c.c. is de grote strijd geworden om de tweede plaats, de apotheose van de „Twentse T.T.". Alsof kamprechter Ma joor hem met zijn rode vlag had afge schoten, z- kogelde Lou v. Rijswijk d» Twentse essen in en onbedreigd reed hij de tien ronden. Achter zijn rug vocn ten twee Nederlanders Henk Pellikaan en Lou Simons met twee Belgen Leon Mar tin en Auguste Goffin om de tweede plaats. De Belgen gaven keurig teamwerk te zien en profiteerden in de 5 ronde van een slipper van Pellikaan in de haakse bocht bij Fleringen om zich naar voren te werken. Deze Belgische opmars was ech ter van korte duur; reeds in de volgende ronde zag Goffin de razendsnelle A.J.S. twin van Pellikaan langs zich heen flit sen, Onvergetelijk is het duel. dat toen volgde tussen Pellikaan en Leon Martin om de 2e plaats. In de voorlaatste ronde was Martin reeds geslagen, doch de Belg kwam terug en wiel aan wiel stórmden beiden op de eindstreep aan. In de Al bergse bocht. 50 meter vóór de finish, tel denude centimeters en dóór was het. da) de koele rekenmeester Pellikaan overwon Met Martin aan zijn wiel ging hU door de druk maakte, met de_ Brit Parnellnog hajve liter-klasse is een Belgische aangelegenheid geworden doordat de twe1 Nedelandse favorieten Piet Knijnen burg en Drikus Veer de strijd wegens pech moesten staken. De eerste de beste S-bocht op de Fleringer-e» werd Kuij- nenburg noodlottig en zijn opmars naar het kampioenschap van Nederland eindig de dan in het stro. Een felle strijd om de leiding leverden de Belg August Goffin en Drikus Veer beiden op Triumph. In de derde ronde werd de Belg op overtui gende wijze door Drikus verslagen en d» stoere Achterhoeker zou als onbedreigde winnaar de eindstreep hebben gehaald als zijn machine het niet had begeven. Henk Pellikaan bezette ook hier de tweede plaats vóór Jan Veer. De lange Fries, Sytze Postma bevestig de zijn suprematie in de 250 klasse en haalde de krachttoer uit, na, met Moto- Guzzi als laatste man te zijn gestart, als eerste te eindigen. De Groninger Klaas Sekuur bezette evenals vorig jaar de le plaats, Vierdag en v. Zutfen, beiden op Eijsink, betwisttn elkaar in de lichte klasse de eerste plaats. Eerstgenoemde bleek in de eindsprint de snelste. Dick Renooy, vorig jaar winnaar van het „Twents Ros", viel reeds in de eerste ron de uit met pech. Zondagmiddag is op Ypenburg een be gin gemaakt met de derde intern, esca drille-wedstrijd om de Ypenburg-coupe. Deelnemers waren de Fransen met drie S.V.-4 toestellen, de Belgen met twee groepen nl. S.V.-4-machines en Harvards, de Nederlanders Ter Avest, Muller en Schnitger, allen instructeur van de Nat Luchtvaartschool en Jansen, Slag en Lambermont, allen van de Rijkslucht- figuur met de vliegtuigen achter elkaar. Het tweede gedeelte noodzaakte de deel nemers binnen tien minuten een „loo ping", een „roll" en een „Immelmann" te maken; combinaties van deze figuren was toegestaan. Wie het hoogst aantal punten haalt, krijgt de coupe. Wat het eerste gedeelte van het pro gramma betreft, konden de toeschouwers genieten van staaltjes van vliegtechniek. vaartschool. De Engelsen lieten verstek j De lichtere toestellen schommelden en slingerden geducht, waardoor de be gaan. Zoals bekend, won het team van de R.L.S. reeds tweemaal de coupe; het zou er nu om gaan de beker definitief in het bezit te krijgen. De Franse ploeg werd vorig jaar met miniem verschil tweede; de Belgen deden nu voor het eerst mee. Het weer was niet fraai. Het wolken dek dreef op een Hoogte van ongeveer zeshonderd meter over het veld en de wind woei met vlagen: „tikkerig weer", zoals de vliegers het noemden Het wedstrijdprogramma bestond uit twee gedeelten Het eerste verplichtte de deelnemers afzonderlijk, dus toestel voor toestel het luchtruim te doen kiezen, zo snel mogelijk de „V"-formatie te vormen en in deze samenstelling een acht over het terrein te vliegen, dan een acht te vliegen met alle toestellen op één lijn. vervolgens een acht met de machines schuin achter elkaar en tenslotte dezelfde In de tweede helft van Augustus wil Majoor-vlieger J. L. Flinterman, com mandant van het 323 Squadron Gloster „Meteors" te Leeuwarden een poging doen, om in een Gloster „Meteor IV" straalvliegtuig het Nederlandse hoog terecord te verbeteren en een Neder lands snelheidsrecord te vestigen. De aanval op het Nederlandse hoogte record, dat sinds 3 September 1938 op naam staat van Tj H- Leegstra met 11.354 m. zal vermoedelijk plaats hebben op 17 Augustus met als startpunt het vliegveld Leeuwarden. Een week later, n.l. op 24 Augustus, wil Majoor Flinterman trach ten een Nederlands snelheidsrecord te vestigen en wel vóór de Nederlandse kust, bij voorkeur tussen Scheveningen en Kijkduin. Een snelheidsrecord voor vlieg tuigen bestond tot dusverre in ons iano nog niet. De vlucht ter vestiging van het snel heidsrecord zal gemaakt worden over een afstand van 3 K.M. in rechte lijn met een aan- en uitloop van beide 1 K.M. Het to tale .parcours is dus 5 K.M De vlucht geschiedt volgens de voorschriften op een hoogte van minder dan 75 M. Het par cours van 3 K.M. moet twee maal in elke richting worden gevlogen: het gemiddelde van de vier gemaakte snelheden geldt voor de vaststelling van het record. Het wereld-hoogterecord staat thans op naam van de Engelse vlieger John Cun ningham, die op 23 Maart 1948 met een De Havilland Vampife-s^aaljagcr een hoogte bereikt van 18199 M. Het wereld snelheidsrecord staat op naam van maj. Richard L. Johnson van de Amerikaanse luchtmacht, die met zijn straalvliegtuig North-American F 86 op 5 September 1948 in Californië een snelheid behaalde van 1.079.841 K.M. Het is vrijwel uitgesloten, dat majoor Flnuerman met zijn „Meteor" hoger komt dan Cunningham met de „Vampire", daar dit laatste toestel indertijd voor de record poging een speciale vleugelvorm had ge- die het stijgvermogen verhoog Het was vooral De Graffenried die zich om deze vierde plaats kennelijk bijzonder druk maakte, met de Brit Parnell nor altijd in zijn kielzog. Het werd een boei ende strijd. De drie Maserati's ontliepen elkaar in wegvastheid en wendbaarheid niets en in topsnelheid nauwelijks. Slechts wie vóór de beruchte Tarzanbocht zijn gaspedaal wat langer op de plank hield en harde strijd in een 44 gelijk spel ge eindigd. Bij rust stond Nederland met 3—0 voor De jeugdwedstrijd Nederland België werd door de Ned. ploeg met 31* gewonnen. De winnaars van de zwemnummers waren: 200 m vrije slag heren: Bollen (Zian) 2 min. 21,2 jee. 100 m. vrije slag dames: Irma Schumacher (R.D.Z.) 1.08,2 3 x 50 meter wisselslag heren: Rademakers (Zian) 2 01; dames: Nettie Leene (Zian) stuurders al hun kunde moesten gebrui ken om de formatie te behouden. De jury kende aan het team van de R.L.S voor het formatie-vliegen de meeste punten toe, nl. 305; de Fransen volgden met miniem verschil 298; de Belgische Harvard-ploeg kreeg 261%; de Belgische S.V.-4-escadrille 231 en de mannen van de N.L.S. 227% punt De weersomstandigheden waren intus sen zodanig verslechterd, dat de jury het onverantwoord ac" tte de lucht-acrobatie, als bedoeld in het tweede gedeelte van het programma, te doen uitvoeren. Ver moedelijk zal dit deel op 28 Augustus worden afgewerkt. Te Alphen a.d. Ri.in is Zaterdag een 2 K M zwemwedstrijd gehouden met 146 deelnemers. Vooral bij de dames is er fel eestreden om de eerste plaats, waarb.j Amrüe Veldhuizen en Irma Schuhmacher elkaar geen duimbreed toegaven. Bij de heren stak Van Daatselaar met hoofd en schouders boven zijn mededingers uit. De uitslagen luiden: h'eren: 1. V"an. Daatselaar (A.Z. 1870) 29 min. 8 sec.; 2. Van Rijk (DJK) 30.27.4; 3. Scheffer (DJK) 31.0.1; 4. Hessing (DJK) 31.28; 5. Wittemans (Zian) 31.55. Dames: 1. Annie Veldhuizen (Robben) 31 min. 25.8 sec.; 2. Irma Schuhmacher (RDZ) 31.25.8; 3. Ans van Duijl (ODZ) 35.5; 4. Gerda Groenhuizen (Robben) 34.35. Te Wilmington won in de finale van Amerikaanse zóne voor de Davis Cup Australië met 50 van Mexico. Australië komt nu in de interzöne-finale tegen Italië. De laatste wissel bij de 4 x 100 m. estafette dames te Rotterdam. Links Fanny Blankers—Koen, in de binnenbaan (rechts) Foekje Dillema die het eerste de eindstreep passeerde. Ondanks het gure regenachtige weer. was een groot aantal toeschouwers naar de Nenijto-sintelbaan te Rotterdam g?" komen om getuige te zijn van de strijd om de nationale estafette-titels v°° dames, meisjes heren en jongens. M3;^ velen waren gekomen om Fanny Foekje tegen elkaar te zien kampeh inderdaad, in de finale 4 x 100 M.da kwamen Celebes, Vitesse en Sag [aatsle deze volgorde dicht bijeen foekje bocht uit, zodat Marietje prulhs,Lt onder Dillema en Fanny Hierbij speel- elkaar moesten uitvechten. escnikte rot de Marietje Prins een onder» je maar des te feller beet f°el^ilde af. toen Fanny haar te Foekip De waterpolo-wedstrijd Nederland— PO harde «triid in een 4-4 «bik .nel I dejel is North American F—86. Het is Majoor Flmterman echter niet begonnen om de vestiging van een wereldrecord, maar uitsluitend om een nationaal record. De Ronde van Eindhoven voor profs over 150 km., werd door Lakeman (Am- De resultaten luiden: 4 x 80 M. meisjes: 1 Sagitta, 42.1 sec., 2. Gita 42.2sec 3 PSV 43 sec. 4 x 100 M dames: 1. Vitesse 51.1 sec.; 2. Sagitta 514 sec.; 3. Celebes 51.7 sec. 10 x 100 M dames: 1. Celebes 2 min. 12 sec.; 2 Minerva 2 min. 15.4 sec.; 3. SHOT 2 min 16.3 sec. Relais dames: 1. Sagitta 55.7 sec.; 2. "itesse 56.1 sec.; 3. PSV 58.2 sec. 4 x 100 M. jongens: 1. Trekvogels 47 sec.; 2. SR R'dam. 4 x 300 M. jongens: 1. Parthenon z m 36.3 sec.; 2 Haarlem 2 m 38.9 sec. 4 x 400 M. heren: 1. AAC 3 min. 24.9 sec.; 2. V. en L. 3 min. 25.3 sec., 3. DOS 3 min. 30.4 sec. 4 x 1500 M. heren: 1 AV 1923 17 min. 7 sec; 2 Holland 17 mm. 7.1 sec.; 3. V. en L. 17 min. 15.7 sec. 10 x 100 M. heren: 1. V. en L 1 min. 50.9 sec-; 2. AV '23 1 nam. 52.9 sec.; 3. AVG 1 min. 54.4 sec. 4 x 100 M. heren: 1 AV '23 43.5 sec.; 2. V. en L 43.6 sec.; 3. DOS 44.7 sec. In de finale van het heren-enkelspel In dan in vele gevallen de wisseltechniek gebrekking zijn geweest, aan strijd en spanning heeft het bij deze kampioen schappen zeker» niet ontbroken en de verschillen waren vaak gering. Doordat de trekvogels op de 4 x 1500 meter verstek lieten gaan, verscheen Slijkhuis niet aan de start. De titel ging naar A.V. '23 en werd met 17 min. 7 sec. wel goedkoop verkregen. Dit lag zeker niet aan Frits de Ruyter, onze record houder op de 800 en 1000 meter, die na lange tijd de spjkes weer heeft aange trokken en in deze race een achterstand op de loper van Holland wist om te zetten in een voorsprong. Toen Van Royen (Holland) bij het laatste wissel- punt overnam had hij echter een grote voorsprong op Groen, die als laatste voor A.V. '23 liep. Groen wist evenwel in te 1 35 4- 2 Merwede tijd als de "winnaar" 10 Hopstaken (Roo-1 lopen en nam 200 meter voor de finish 1.35.4, 2 Mer*edej^dagJll) Qp j min a7 see. de leiding om die met meer af te staan. af. toen uanny naai Foekje kans plkats dat Fanny mUeP M kans haar voorsprong tot DU £inishen gevecht geleverd, waarmede het publiek geheel meeleefde. Foekje wist met ca. meter voorsprongop Fanny ais eerste de stok over te geven. Deze wedstrijden hebben overigens duidelijk aangetoond, dat in de meeste gevallen teveel gerekend wordt met de £aCt«nSploeg waarvarTaflp Wrs"het Slazenger proftournooi te Scarbo- wfsseïden, maar in de be-1 rough sloeg Kramer (V S.). Wimbledon- langrijke onderdeel alles te wensen. Mag kampioen 1947. zijn landgenoot Budge met 4—6 7—5 6—2 6—4. Kramer en Budge sloegen in het heren dubbelspel Pails (Australië) en Segura (Equador) met 108 62 57 62. 2.15; 100 m. rugslag dames: Ria van der sterdam) gewonnen in 3 o""Middenin tjfjrcj (D n 7 1 1 17 qheren* N Kore- sec- Daarna kwamtn - Middelkamp vaar (Merwede, i n;* 3 x 50 m wissel- (Kieldrecht); 3 Savelsberg (Hoen,broek): slag estafette dames: R.D.Z. (Ria van 4 W /^„^^^„l^cheTn^tudt der Horst. Nel Garritsen en Irma Schub- 6 Geerts Tetenngen macher) 145: 2 Zian 154.7; 3 Merwede (Zaandam). 8 Evers (Wormerveer)9 1 58 7: heren: 1 Zian 'Wittermans. Rade- Pauwels (Kieldrecht). allen in d z_ de makers en Bollen) 1.41.8 min. O De 21-jarige landgenoot Dick Scher mer, die onlangs voor training van Urk' naar Lemmer zwom, wil op of 7 Augustus, wanneer de omstandig heden gunstig zijn, een poging doen het kanaal over te zwemmen. Hij is reeds met zijn trainer, Piet Ooms, te Calais aangekomen. Zondag is in Rotterdam de korfbal wedstrijd Nederland BEngeland gespeeld. Onze landgenoten wonnen met 71. DINSDAG, 2 AUGUSTUS. HILVERSUM I (301 M.) KRO. 7.00 Nws, ochtendgymn., gram.: 7.45 Morgen, gebed; 8.10 Nw., gram.; 9;°° 9.25 Piano10 V. d. kleuters, 10.15 Gram. 11.30 „Als de ziele luis'eG 11.40 Gram 12.00 Cello, pia.no: l2'?0 Ork. z. Mam (13 00 Nws 13-40 Piano, orgel; 14.00 Kamermuziek1130 Onder ons"; 15.00 Ork en zang; 15.30 Songs (gram.); 18.00 Zonnebloem; 16.30 Zrekenlof; 17.00 V. d. jeugd; 17.15 Wigwam; 17.45 Caus.; 1S.10 Sextet; 18.20 Sport; 18.30 Ned. Str(jdkr.; 19.00 Nws. ;19.15 Orgel- 19.30 P .P. Wesse- ling „Dit Is leven"' *19.45 Caus.; 20.00 Nws., Gewone man; 20.12 Baehcantate „Der. Streit zwischen Phoebus und Pan 21.15 Vragen v. deze tijd"; 21.30 Resid, ork.; 22.45 Avongebed; 23.0 Nws., gram. HILVERSUM II (415 M.) AVRO. 7.00 Nws. gram., morgenwijding; 11.00 Over huisdieren; 11.30 V. d. zieken; 12.00 Orgel; 12 30 V. h platteland; 12.40 Piano; J3.00 Nws.' 13-15 Concert; 13.50 Piano, zang; 14630 „Tosca"; Puccini (gram,); 16.25 Over Biz.et; 16.40 Vacantieprogr.; 17.30 Popi. concert ;17.55 Sport; 18.00'Nw.s, piano; 18.30 Over Cchina; 19.00 Over Parijs- 19.05 Zierikzee 1100 jaar": 19.30 Gram.; 20.00 Nws.; 20.15 Gevar. progr.22.45 Buitenl. ■overz.; 23.0 Nws., gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws., 7.05 gram.; 7.30 kron.; 7.40 gymn.; 7.50 gram.; 800 nws.; 8.05 gram.; 8.15 Eng. H.S.: „West Country Studio Orch."; 9.00 Eng. L.P.: nws., 9.10 v d. huisvr., 10.00 orgel, 10.30 Denis, 1045 voordr., 11.00 Se- renaders, 11.45 voordr.: 12.00 VI. Br.: gram.. 12.30 weer, 12.32 Trio Hamy, 13.00 nws. 13.15 gevar. pr.„ 14.00 gram;. 15.00 Eng. L.P.; kwintet, 15.30 accordeon, 16.00 voordr., 16.15 BBC North. Ireland Light Orch., 17.00 Kootwijk: Batavia; 18.00 VI. Br/ Chopin, 18.30 v. d. sold.; 19.00 Fr. Br.; „Frasquita"; 19.30 Eng. L.P.: „Luck's way", 20.00 Stapleton en ork., 20.30 verz- progr., 21.00 VI. Br.; operette, 21.15 ork., 21.45 act., 22.00 nws., 22.15 Jazz, 22.50 nws., 22.55 gram., 2300 Lux. Jack Jack- 23.30 Your questions answered, 23.45 24.00 South Sea Island Magic. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. U.S.: nws, 7.15 BBC Nort Irel. Light Orch., 7.50 Lift up your hearts, 7.55 weer, 8.00 Fr. Br.: nws., 8.10 conc., 9.00 VI. Br.: nws, 905 symph.-pr„ 10.00 Lux. „Ménage en Musique", 10.30 Eng. H.S.: Regent Grch., 11.00 voordr., 11.15 Rumba ork., 1145 The Debonaires", 12.00 Stone en ork., Ï2.30 Eng. L.P.: BBC Midi. Light Orch., 13.00 Eng. H.S: nws., 13.10 geyar. pr., 13.55 cricket, 14.00 ork., 15.25 pauze, 15.30 Kalundborg, Het Sted. Ork. van Aarhuus, 16.40 Eng. H - gfarn., 17.00 Fr. Br.: ber., 1710 v d. zieken, 18.00 v. d. soid.,, 18.20 Eng H.S.: Lyrian Singers, 18.45" New Casino Orch., 19.45 Fr., Br.: nws., 20.00 „Carmen", 22.00 Eng. 'L.P.: nws.', 22.15 Bérom.: Agentijnse muz., 22.35 Eng. L.P.: Olde Tyme Dance Orch., 22.15 .Remember when", 23.30 orgel .J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2